PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολλά κιλά η πολλές επαναλήψεις?



pikolo
09-07-07, 21:19
ειναι κατι που ακουω απο πολλους και με διαφορετικες απαντησεις!1)αλλοι λενε τα πολλα κιλα με λιγες επαναληψεις ειναι για μεγαλυτερη δυναμη και αντοχη.και οτι με 12-15 επαναληψεις θα εχεις μυικη αναπτυξη..@αλλοι παλι λενε ακριβως το αντιθετο....ποια απο τις δυο εκδοχες ειναι η σωστη?παρακαλω συγκεντρωθειτε σε αυτο που ζηταω και οχι εκτος topic.ευχαριστω! :bodybuilder2:

gpol
09-07-07, 22:10
μεχρι 6το πολυ για δυναμη
απο 6-12 το πολυ για μυιικη υπετροφια
πανω απο 12 για μυικη αντοχη

Γενικα πρεπει να εχεις να σκοπευεις σε εναν στοχο. Πχ δεν μπορεις ταυτοχρονα να πηγαινεις για μυιικη υπετροφια και για μυιικη αντοχη. Συμφωνα με μια αρχη (της αλληλεπιδρασης) το ενα μπορει να βοηθησει το αλλο. Αλλα με ερευνες που εχουν γινει το καθεαυτο αποτελεσμα ηταν κατα πολυ ανωτερο οταν συνδιαζοταν μονο του. Δηλαδη αν θες ογκο, πανε σε 6-12 επαναληψεις μονο. Αν θες αντοχη, χωρισε την προπονηση σου σε περιοδους. Στη μια περιοδο δουλευε 6-12 επαναληψεις, στην αλλη 12-15επαναληψεις

pikolo
09-07-07, 22:31
εγω κανω πχ για παγκο εκανα σημερα 1χ12χ50 1χ8χ70 1χ7χ80 και ενα χ5χ85 και καθε 2 μερες προσθετω καμψεις. εκτος απο κανονικο παγκο κανω επικλινη και κατακλινη 2χ4-6χ70 και στα 2



δες και αυτο http://www.bodybuilding.com/fun/henkin6cccc.htm


ελπιζω να μην απαγορευεται το Link

gpol
09-07-07, 23:08
το οτι εκανες 1χ5χ85 μετα το 1χ8χ70 και 1χ7χ80 για μενα σημαινει οτι κανεις λαθος. Κουραζεσαι αδικα και δεν μπορεις να εχεις αποδωσεις στα κιλα μου μπορεις με 100%. Κανε το ζεσταμα σου και μετα τα βαλε τα κιλα που μπορεις να σηκωσεις για 6 με 8 επαναψεις περιπου

pikolo
09-07-07, 23:11
δηλαδη που ειναι το λαθος?τι θα επρεπε νακανω?

gpol
09-07-07, 23:24
κανε ενα καλο ζεσταμα πχ 1χ12χ30 - 1χ8χ50 - 1χ6χ70 και μετα μπες για πρωτο λειτουργικο σετ με κιλα που σηκωνεις για 6 με 8 επαναληψεις (πχ 1χ6χ90)

Gasturb
09-07-07, 23:59
δηλαδη που ειναι το λαθος?τι θα επρεπε νακανω?

...

Pikolo

1.
σκοπευεις σε εναν στοχο.

2. Συμφώνα με αυτόν επιλέγεις..


μεχρι 6 το πολυ για δυναμη
απο 6-12 το πολυ για μυιικη υπετροφια
πανω απο 12 για μυικη αντοχη

3 . Οι επαναλήψεις σου πρέπει να ειναι απλές κ ξεκάθαρες - ζέσταμα κ μετά τα λειτουργικά.

So simple

Gt

Billy
15-07-07, 21:04
μεχρι 6το πολυ για δυναμη
απο 6-12 το πολυ για μυιικη υπετροφια
πανω απο 12 για μυικη αντοχη

Γενικα πρεπει να εχεις να σκοπευεις σε εναν στοχο. Πχ δεν μπορεις ταυτοχρονα να πηγαινεις για μυιικη υπετροφια και για μυιικη αντοχη. Συμφωνα με μια αρχη (της αλληλεπιδρασης) το ενα μπορει να βοηθησει το αλλο. Αλλα με ερευνες που εχουν γινει το καθεαυτο αποτελεσμα ηταν κατα πολυ ανωτερο οταν συνδιαζοταν μονο του. Δηλαδη αν θες ογκο, πανε σε 6-12 επαναληψεις μονο. Αν θες αντοχη, χωρισε την προπονηση σου σε περιοδους. Στη μια περιοδο δουλευε 6-12 επαναληψεις, στην αλλη 12-15επαναληψεις


Πόσο διαρκούν συνήθως οι Περίοδοι Αντοχής και πόσο οι Περίοδοι Ογκου;


Γενικά τις πολλές επαναληψεις τις χρησιμοποιούν σε περιόδους μυικης αποκατάστασης από τραυματισμούς και ο λόγος ειναι ότι όταν ενας μυς μείνει για μεγάλο χρονικό διαστημα σε ακινησία ή μειωμενη λειτουργία αμεσως χάνει ογκο το οποίο προέρχεται από την καταστροφή των αιμοφορων αγγείων των αργών (slow) μυικών ινων, δηλαδή αυτων που δινουν την δυναμη στον μυ. πχ ο τετρακέφαλος χάνει τον μισό του ογκο σε 10 μέρες ακινησίας και χρειάζονται 10 μηνες γυμναστικής για να επανέλθει.
Με τις πολλές επαναλήψεις ξαναδημιουργούνται τα αιμοφόρα αγγεια και οι αντιστοιχες μυικές ίνες και έτσι ο μυς σιγά-σιγα αυξάνει σε αντοχή δηλαδή κάνεις περισσότερες επαναλήψεις. Για να πάρει όγκο και δυναμη θέλει λίγες επαναλήψεις και μπόλικο βαρος.

Πάντως αυτό ειναι μεγάλο θεμα και αν υπάρχουν αρθρα, λινκς κλπ καλό θα ηταν να τα ποστάρετε.

Antonio
16-07-07, 14:21
πχ ο τετρακέφαλος χάνει τον μισό του ογκο σε 10 μέρες ακινησίας και χρειάζονται 10 μηνες γυμναστικής για να επανέλθει.

:affraid: :rabbit: :affraid:
όπα ρε billy!Δλδ εμένα που έμεινε 1 χρόνο στην ακινησία το πόδι μου και έφαγα και 3 χειρουργία στην κνήμη πώς είναι ο τετρακέφαλος μου? Σκέτο κόκκαλο?
Μην ακούω υπερβολές!
Οι μύς δεν γυμνάζονται μόνο από τα βάροι. Κάθε κίνηση που κάνει το πόδι γυμνάζεται, ακόμα και όταν το σηκώνεις απλά στο αέρα.

Billy
16-07-07, 15:15
σιγουρα δεν ειναι όλες οι περιπτώσεις ιδιες, εγω μίλαγα για μια περιπτωση όπου υπάρχει τραυματισμός στο γονατο και στον τενοντα οπότε σε αυτες τις περιπτωσεις τα πράγματα ειναι σαφώς πιό δυσκολα.

pikolo
15-10-07, 17:51
μεχρι 6το πολυ για δυναμη
απο 6-12 το πολυ για μυιικη υπετροφια
πανω απο 12 για μυικη αντοχη



μπορεισ να μου πεις τι αποτελεσματα εχουν στην εμφανηση για το καθε ευρος επαναληψεων?δηλαδη?με 6 σκληραινουν?πυνωνου?τι?τα οπτικα αποτελεσματα..

Gasturb
15-10-07, 20:16
Πολύ χοντρικά για να καταλάβεις διέκρινε την διαφορά στα επίπεδα δύναμης μυικής υπερτροφίας κ αντοχής ενός powerlifter bodybuilder κ επαγγελματία ποδοσφαιριστή αντίστοιχα.

Gt

gpol
15-10-07, 20:57
μεχρι 6το πολυ για δυναμη
απο 6-12 το πολυ για μυιικη υπετροφια
πανω απο 12 για μυικη αντοχη



μπορεισ να μου πεις τι αποτελεσματα εχουν στην εμφανηση για το καθε ευρος επαναληψεων?δηλαδη?με 6 σκληραινουν?πυνωνου?τι?τα οπτικα αποτελεσματα..

Αυτο που ενδιαφερει προσωπικα εσενα για να :bodybuilder2: , ειναι να κανεις επαναληψεις στο ευρος 5-10 περιπου(στον πινακα πανω το εχω 6-12)

Αυτοι οι αριθμοι των επαναληψεων προκυπτουν τυπικα απο τη διαρκεια που πρεπει να εχει το σετ, για να ευνοησει την μυικη υπερτροφια. Ο χρονος που προτεινουν (απο οσα κειμενα εχω διαβασει) ειναι 30 με 60 δευτερολεπτα, με διαρκεια καθε επαναληψης 6 δευτερολεπτων(δηλαδη ο χρονος για καθε μια επαναληψη στον παγκο ειναι 6 δευτ. Αυτο αντιστοιχει σε εναν αριθμο επαναληψεων 30/6=5 και 60/6=10, δηλαδη 5 εως 10

gpol
15-10-07, 21:03
... και για να γινω λιγο πιο συγκεκριμενος για την διαρκεια του σετ, ωστε να ευνοειται η μυικη υπετροφια ...

α) για μυς με υψηλο ποσοστο ινων τυπου ΙΙ -> μεγιστα οφελη σε σετ διαρκειας 40 - 50 δευτερ περιπου 6 με 8 επαναληψεις των 6 δευτερολ

β) για μυς με υψηλο ποσοστο ινων τυπου ΙΙ -> μεγιστα οφελη σε σετ διαρκειας 80 δευτερ
περιπου 13 επαναληψεις των 6 δευτερολ

pikolo
15-10-07, 21:23
τωρα κατι καταλαβα...απλα επειδη παλαιοτερα επερνα ενα βαρος αρκετα βαρυ και εκανα 50 επαναληψεις ειχα σαν αποτελεσμα να πεταγονται φλεβεσ και να γινεται πολυ σκληρος ο μυς...(μπορει βεβαια να ηταν επειδη δεν ειχα καθολου λιπος)απλα πολοι μιλανε για πυκνοτητα και με μπερδευει λιγακι..