PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπερβιταμίνωση



Lao
03-09-10, 13:29
Μιας και όλοι μας παίρνουμε διάφορα σκευάσματα, πολλά από τα οποία έχουν αυξημένες ποσότητες βιταμινών, νομίζω ότι είναι καλό να κάνουμε μια συζήτηση για το θέμα της υπερβιταμίνωσης, το οποίο είναι πολυσύνθετο μιας ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, οι ανάγκες ποικίλλουν κτλ.

Ενώ έχουν θεσπιστεί κάτω όρια (οι ΣΗΔ), για τα άνω φαίνεται να υπάρχει κάποια σύγχιση. Βρήκα πολυάριθμες αναφορές στο Διαδίκτυο σχετικά με τις επιπτώσεις της υπερβιταμίνωσης, αλλά χαρακτηρίζονται από ασάφεια όσον αφορά την δοσολογία.

Για παράδειγμα, για την βιταμίνη Α το wiki λέει ότι από 100.000 IU και πάνω υπάρχει κίνδυνος. Για τις υπόλοιπες όμως, δεν έχω βρει κάτι συγκεκριμένο και στο οποίο να συμφωνούν τουλάχιστον οι περισσότεροι. Και φυσικά, το ίδιο ισχύει και για τα μέταλλα.

Ας μοιραστούμε λοιπόν τις γνώσεις μας ώστε να έχουμε μια καλύτερη εικόνα του θέματος μιας και μας αφορά.

GEORGEXX1
03-09-10, 13:55
Εδω,αναφερει και τις προτεινομενες δοσεις ανα ημερα για τον ανθρωπο,φυσικα οχι για εναν αθλουμενο,αν και δεν πρεπει να εχει μεγαλη διαφορα, αφου ουτως η αλως η υπερδοσολογια ειναι ζημιογονα για το συκωτι,και τα οστα απο οτι εριξα μια ματια.

http://www.incardiology.gr/odigies/bitamines.htm

Lao
03-09-10, 14:14
Εδω,αναφερει και τις προτεινομενες δοσεις ανα ημερα για τον ανθρωπο,φυσικα οχι για εναν αθλουμενο,αν και δεν πρεπει να εχει μεγαλη διαφορα, αφου ουτως η αλως η υπερδοσολογια ειναι ζημιογονα για το συκωτι,και τα οστα απο οτι εριξα μια ματια.

http://www.incardiology.gr/odigies/bitamines.htm

Τις ΣΗΔ τις ξέρουμε όλοι πάνω κάτω. Δεν είναι το θέμα μας οι ΣΗΔ, αλλά ποια είναι τα πάνω όρια...

ΑΚΥΡΟ: Λόγω ενός προβλήματος στον Firefox δεν εμφανιζόταν η σελίδα σωστά. Θα την μελετήσω. :)

KATERINI 144
03-09-10, 14:23
Βιταμίνη Β2 (ριβοφλαβίνη)
Συνδυάζεται με τις βιταμίνες Β3 και Β6.
Συμβάλλει στην καλή όραση.

Πηγές : γαλακτομικά προιόντα , δημητριακά , μπρόκολο , σπανάκι , πράσινα λαχανικά ,πουλερικά , κόκκινο κρασί.
Ημερήσια δόση : 1,2-1,7 mg.
Συμπτώματα έλλειψης : δερματικά προβλήματα , ατονία.
Υπερβιταμίνωση : ατονία ,εφίδρωση , διούρηση , νευρικότητα.




Βιταμίνη Β3 (νιασίνη ,νικοτινικό οξύ)
Απαραίτητη για τον μεταβολισμό των πρωτεινών και για την οξυγόνωση των ιστών.

Πηγές : αβγά , όσπρια , πουλερικά , ψάρια .
Συμπτώματα έλλειψης : ανορεξία ,δερματίτιδες , διάρροια , νευρικότητα .
Υπερβιταμίνωση : αύξηση θερμοκρασίας , υπερβολική διούρηση , εφίδρωση , μείωση λιπαρών οξέων.
Προσοχή : οι πάσχοντες από διαβήτη , πεπτικό έλκος , ηπατική ανεπάρκεια , δεν πρέπει να λαμβάνουν συμπληρώματα βιταμίνης Β3.



Βιταμίνη Β5 (παντοθενικό οξύ)
Απαραίτητο στην σύνθεση στεροειδών ορμονών , στην σύνθεση και αποσύνθεση των λιπαρών οξέων , στον μεταβολισμό των πρωτεινών.
Αναγκαίο για τους αθλητές και σε καταστάσεις έντονου στρες. Η Β5 συντίθεται στα έντερα (από βακτήρια) γι'αυτό και είναι δύσκολο να παρουσιασθεί έλλειψη της βιταμίνης αυτής .
Πηγές : αβγά , γάλα , δημητριακά , κρέας , πουλερικά ψάρια , φρούτα .
Ημερήσια δόση : 5-10 mg.
Συμπτώματα έλλειψης : ατονία ,δερματίτιδα , νευρομυικές διαταραχές , πρόβλημα στα μαλλιά .
Υπερβιταμίνωση : ατονία , διάρροια , προβλήματα στα νεφρά και στο συκώτι , κατακράτηση υγρών.



Βιταμίνη Β6 (πυροδοξίνη)
Απαραίτητη για τον μεταβολισμό των πρωτεινών , του λίπους και των υδατανθράκων.
Στους ιστούς και στο αίμα , ρυθμίζει την δράση της χοληστερίνης και του μαγνησίου.
Αναγκαίο για την καλή υγεία του νευρικού συστήματος , του δέρματος και των μυών.

Πηγές : αβγά ,δημητριακά , πουλερικά , ψάρια .
Ημερήσια δόση : 2-2,5 mg.
Συμπτώματα έλλειψης : αναιμία , δερματίτιδα , νευρολογικές διαταραχές , σπασμοί .
Υπερβιταμίνωση : νευρολογικές διαταραχές , αλλεργίες.
Προσοχή : με την χρήση φαρμάκων , όπως αναλγητικά , ηρεμιστικά , αντισυλληπτικά είναι αναγκαία η χρήση της Β6.

Σε κάθε περίπτωση πριν από την επιπρόσθετη λήψη , πρέπει να συμβουλευτείτε γιατρό.



Βιταμίνη Β12 (κοβαλαμίνη)
Επηρεάζει τον μεταβολισμό και την υγεία των ερυθρών αιμοσφαιρίων.
Η βιταμίνη Β12 συντίθεται από βακτηρίδια (και στο κρέας) , μύκητες ,φύκια. Σε ορισμένα φυτά η παρουσία της οφείλεται στα μικρόβια , που προέρχονται στο έδαφος ή και στο νερό.
Η έλλειψη της βιταμίνης δεν προέρχεται από ελλιπή λήψη αλλά από ανεπάρκεια στην απορρόφηση της.

Πηγές : αβγά , γάλα , τυρί , κρέας , πουλερικά , στρείδια , ψάρια.
Ημερήσια δόση : 2mg.
Συμπτώματα έλλειψης : ατονία , ανορεξία , νευρολογικές διαταραχές . Έχει τα ίδια συμπτώματα έλλειψης με το φολικό οξύ.

GEORGEXX1
03-09-10, 14:26
πιστευω πως δεν μπορει να οριστει ασφαλες νουμερο υπερδοσολογιας αφου μπορει λογω πολων ατομικων παραγοντων(θυρεοειδους,υπαρ,νεφρα). το ενα mg παραπανω την ημερα για σενα να μην ειναι τιποτα ενω για μενα να ειναι καταστροφικο.
Γνωμη μου ετσι;;;

Lao
03-09-10, 14:59
πιστευω πως δεν μπορει να οριστει ασφαλες νουμερο υπερδοσολογιας αφου μπορει λογω πολων ατομικων παραγοντων(θυρεοειδους,υπαρ,νεφρα). το ενα mg παραπανω την ημερα για σενα να μην ειναι τιποτα ενω για μενα να ειναι καταστροφικο.
Γνωμη μου ετσι;;;

Προφανώς και ισχύει το περί διαφορετικών αναγκών. Ωστόσο, μιας και όλοι στην τελική είμαστε άνθρωποι, λογικά θα υπάρχει κάποιο ασφαλές νούμερο.

Για παράδειγμα, η βιταμίνη C.

Η ΣΗΔ, η οποία είναι επαρκής για τον μέσο... Couch Potato (χαχαχα έτσι βαφτίζει η Universal τον μέσο μη ασκούμενο ενήλικα που κάνει καθιστική ζωή στην σελίδα του Pak!) είναι στα 60 mg την ημέρα. Πολλοί από εμάς, παίρνουμε μισό, ένα γραμμάριο ή και περισσότερο. Είναι όμως γεγονός ότι η υπερβολική ποσότητα C μπορεί να δημιουργήσει πέτρα στα νεφρά και εδώ είναι που αρχίζουν τα ωραία, καθώς άλλοι βαφτίζουν «υπερβολική ποσότητα» τα 2 γραμμάρια, άλλοι τα 3, άλλοι τα 5 κ.ο.κ.

Σε κάθε περίπτωση, δεν γίνεται να μην υπάρχει ένα γενικό άνω όριο για ένα άτομο το οποίο ασκείται σκληρά. Το θέμα είναι να το βρούμε, έστω και στο περίπου...

dhmhtrhs
03-09-10, 15:34
1γρ. ημερησιως βιταμινη C ειναι το ιδανικο..μην ξεχναμε ομως οτι και τα φρουτα/λαχανικα εχουν πολυ βιταμινη C!!

deluxe
03-09-10, 15:44
Αλλος επαιρνε για χρονια 10-20γρ βιταμινη C!

beefmeup
03-09-10, 15:54
Αλλος επαιρνε για χρονια 10-20γρ βιταμινη C!

ειχε συμβαση με την SOFTEX??

mekefi
03-09-10, 16:02
ειχε συμβαση με την SOFTEX??
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

οντως η υπερβιταμινωση απο βιταμινη c προκαλει διαροια

Bane
05-09-10, 10:30
Ουσιαστικό πρόβλημα υπερβιταμίνωσης υπάρχει μόνο με τις λιποδιαλυτές (ADEK) και πρακτικά μόνο με την Α. Πάντως και η πολύ Ε long term είναι κακή ιδέα.

arisfwtis
05-09-10, 10:35
bane υπερβολικη δοση βιταμινης A αυξανει τις τρανσαμινασες?

Bane
05-09-10, 12:05
bane υπερβολικη δοση βιταμινης A αυξανει τις τρανσαμινασες?

Yep, σε πάνω από 20.000IU

savage
03-11-10, 13:36
τωρα το ειδα το θεμα της υπερβιταμινωσης.ωραιο θεμα,μπραβο lao.


Ουσιαστικό πρόβλημα υπερβιταμίνωσης υπάρχει μόνο με τις λιποδιαλυτές (ADEK) και πρακτικά μόνο με την Α. Πάντως και η πολύ Ε long term είναι κακή ιδέα.

bane να ρωτησω για βιταμινη Ε κατι που ειπες.

οταν λες "πολυ" θα ηθελες να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?συνηθως παιρνω 2-4 softgels (EVIOL),100 iu/mg εκαστο,εδω και κανα χρονο,και τωρα πηρα ενα κουτι της health aid (1000 iu/670mg) αλλα θα κρατησει 1 μηνα(30 τεμαχια γαρ).μετα θα τη σταματησω τελειως την Ε.
θεωρεις ενα τετοιο διαστημα ως μεγαλο?

Menios Ser1985
03-11-10, 14:54
ειχε συμβαση με την SOFTEX??

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχα κορυφή!:clap:
Αυτό που είπε κι ο Bane,πρόβλημα υπάρχει κυρίως με τις λιποδιαλυτές βιταμίνες όταν λαμβάνονται σε αρκετά μεγάλες δόσεις και για μεγάλο χρονικό διάστημα!

Devil
03-11-10, 18:34
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχα κορυφή!:clap:
Αυτό που είπε κι ο Bane,πρόβλημα υπάρχει κυρίως με τις λιποδιαλυτές βιταμίνες όταν λαμβάνονται σε αρκετά μεγάλες δόσεις και για μεγάλο χρονικό διάστημα!

ναι κυριως με την Α οταν ειναι σε μορφη acetate κτλ κτλ ενω με το beta caroten αλλαζουν τα πραγματα...ο οργανισμος αποροφα οσο θελει...;)

savage
03-11-10, 21:31
ναι κυριως με την Α οταν ειναι σε μορφη acetate κτλ κτλ ενω με το beta caroten αλλαζουν τα πραγματα...ο οργανισμος αποροφα οσο θελει...;)

ετσι ξερω και γω.παντα κοιταω λοιπον να δω στις πολυβιταμινες τι ειδους βιταμινη Α περιεχουν.να προτιματε β καροτενιο

Lao
10-11-10, 03:50
Βρήκα έναν πολύ χρήσιμο πίνακα:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dietary_Reference_Intake

den23
14-01-11, 17:40
οι βιταμινες για παράδειγμα ADAM(NOW FOODS) που απο οτι εχω καταλαβει τiς θεωρούν όλοι στο forum από τις κορυφαίες δινουν στον οργανισμο μας πανω απο 200% της σηπ . vit C-583%, vit E-667% και ουτω καθεξης. με λίγα λόγια μας δινει πολυ παραπανω ποσοτητα βιταμινων απο την συνιστώμενη ημερήσια πρόληψη.αυτο δεν ειναι επικινδυνο για να παθουμε υπερβιταμίνωση???

pan0z
14-01-11, 17:43
καπου ειχα διαβασει απο εδω μεσα οτι το 50% αποβαλετε απο τον οργανισμο μας ισως να το εχουν αυτο εως προυποθεση και βαζουν τετοιες δοσεις.

Gaspari
27-12-11, 17:03
Καλησπέρα,

Έχω την εξής ερώτηση.. Παίρνω αυτήν την στιγμή με το μεσημεριανό μου μια πολυβιταμίνη της MDY, Multi Max και σήμερα είχα καινούρια αγορά. Πήρα μια πρωτεϊνη και της Universal, το Uni Liver. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν.. Επειδή έχει βιταμίνες (κυρίως Β σύμπλεγμα το Uni Liver ) και σκοπεύω να παίρνω γύρω στα 6 χάπια ημερισίως και 1 απο την multi, δεν υπάρχει περίπτωση να φοβάμαι για τυχών υπερβιταμινώσεις απο τίποτε;

ΥΓ, κάνω διατροφή απο διατροφολόγο κ για ευνόητους λόγους λόγο που είναι κατά των συμπληρωμάτων εντελώς, αποφεύγω να του το πώ. Δεν υπάρχει πρόβλημα πάλι μιας που η διατροφή μου είναι αρκετά καλή και είναι στα 6 γεύματα;

Lao
27-12-11, 17:05
Καλησπέρα,

Έχω την εξής ερώτηση.. Παίρνω αυτήν την στιγμή με το μεσημεριανό μου μια πολυβιταμίνη της MDY, Multi Max και σήμερα είχα καινούρια αγορά. Πήρα μια πρωτεϊνη και της Universal, το Uni Liver. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν.. Επειδή έχει βιταμίνες (κυρίως Β σύμπλεγμα το Uni Liver ) και σκοπεύω να παίρνω γύρω στα 6 χάπια ημερισίως και 1 απο την multi, δεν υπάρχει περίπτωση να φοβάμαι για τυχών υπερβιταμινώσεις απο τίποτε;

ΥΓ, κάνω διατροφή απο διατροφολόγο κ για ευνόητους λόγους λόγο που είναι κατά των συμπληρωμάτων εντελώς, αποφεύγω να του το πώ. Δεν υπάρχει πρόβλημα πάλι μιας που η διατροφή μου είναι αρκετά καλή και είναι στα 6 γεύματα;

Όχι, δεν έχεις κανένα φόβο.

Gaspari
27-12-11, 17:07
Όχι, δεν έχεις κανένα φόβο.

Σούρ;;;; Μην συνηθήσει ο οργανισμός κιόλας κ όταν σταματήσω, πέσω απότομα και νιώθω κομμάτια επειδή ο οργανισμός "συνήθησε" στις υψηλές ποσότητες..

Lao
27-12-11, 17:13
Σούρ;;;; Μην συνηθήσει ο οργανισμός κιόλας κ όταν σταματήσω, πέσω απότομα και νιώθω κομμάτια επειδή ο οργανισμός "συνήθησε" στις υψηλές ποσότητες..

Δηλαδή μου λες ότι είναι καλύτερα ένα φυτό να μείνει απότιστο για να μην συνηθίσει το νερό; :P

Listen, αυτά τα πράγματα είναι αναγκαία, είναι το θεμέλιο. Το έχω πει πολλές φορές και το πιστεύω, κάθε σωστή διατροφή πρώτα πρέπει να ξεκινάει από βιταμίνες και μέταλλα και μετά να ασχολούμαστε με πρωτεϊνες, κρεατίνες, ταυρίνες, β-αλανίνες κτλ.

Πρώτα κοιτάμε τα θεμέλια του σπιτιού μας να είναι γερά, και μετά καταπιανόμαστε με τα... πλακάκια. ;)

sTeLaKoS
27-12-11, 17:16
Αναζήτηση :moderator: :toast:

Gaspari
28-12-11, 01:43
Αναζήτηση :moderator: :toast:


Σόρρυ κούκλε :toast:

@Lao

Βάσιμος.. Αλλά αν ήταν έτσι τότε θα παίρναμε όλοι τα κέρατα μας απο βιταμίνες και δεν θα υπήρχε πρόβλημα όσον αφορά "υπερβιταμίνωση". Ας πάρω ας το πούμε 5-10 γρ C πχ.. Ξέρεις τι επιδρομές θα κάνεις;

Lao
28-12-11, 02:41
Σόρρυ κούκλε :toast:

@Lao

Βάσιμος.. Αλλά αν ήταν έτσι τότε θα παίρναμε όλοι τα κέρατα μας απο βιταμίνες και δεν θα υπήρχε πρόβλημα όσον αφορά "υπερβιταμίνωση". Ας πάρω ας το πούμε 5-10 γρ C πχ.. Ξέρεις τι επιδρομές θα κάνεις;

Δεν καταλαβαίνω καλά την συλλογιστική σου. Καταρχήν, ποιος σου είπε να πάρεις τέτοιες ποσότητες και κατά δεύτερον από που προκύπτει ότι θα πάθεις υπερβιταμίνωση με αυτά που παίρνεις;

deluxe
29-12-11, 04:58
Σούρ;;;; Μην συνηθήσει ο οργανισμός κιόλας κ όταν σταματήσω, πέσω απότομα και νιώθω κομμάτια επειδή ο οργανισμός "συνήθησε" στις υψηλές ποσότητες..Με τις βιταμινες και το Uni-Liver εισαι πολυ ανεβασμενος; :unsure:

Οι ποσοτητες δεν ειναι τραγικες, btw.

cesaydorf
08-10-12, 21:46
Λοιπόν...
Παίρνω 5 φορές την εβδομάδα την Animal Pak και τις υπολοιπες 2 μέρες, μια πολύ πιο απλή πολυβιταμίνη.
Παράλληλα, θέλω να παίρνω κάποιες έξτρα βιταμίνες που είναι για φυσική αύξηση τεστοστερόνης.
Και φοβάμαι για υπερβιταμίνωση.
Υπολόγισα πως συνολικά παίρνω:
Vitamin B6=100mg
Vitamin C=1000mg
Vitamin D=340 IU
Vitamin D3=500 IU (την παίρνω έξτρα)
Ασβέστιο=1000mg
Μαγνήσιο=850mg
Ψευδάργυρος=45mg
L-αργινίνη=1350mg
L-Ορνιθίνη=750mg
L-Λυσίνη=950mg
(τα υπόλοιπα στοιχεία, είναι αυτά που έχει ένα σακουλάκι Animal Pak,χωρίς επιπλέον συμπλήρωμα)

Πιστεύετε ότι υπάρχει πρόβλημα αν παίρνω τα παραπάνω για πολύ καιρό και καθημερινά?
(από ότι καταλάβατε, θέλω έξτρα Βιταμίνη C-D3-Ψευδάργυρο-Μαγνήσιο)

Lao
09-10-12, 14:43
Λοιπόν...
Παίρνω 5 φορές την εβδομάδα την Animal Pak και τις υπολοιπες 2 μέρες, μια πολύ πιο απλή πολυβιταμίνη.
Παράλληλα, θέλω να παίρνω κάποιες έξτρα βιταμίνες που είναι για φυσική αύξηση τεστοστερόνης.
Και φοβάμαι για υπερβιταμίνωση.
Υπολόγισα πως συνολικά παίρνω:
Vitamin B6=100mg
Vitamin C=1000mg
Vitamin D=340 IU
Vitamin D3=500 IU (την παίρνω έξτρα)
Ασβέστιο=1000mg
Μαγνήσιο=850mg
Ψευδάργυρος=45mg
L-αργινίνη=1350mg
L-Ορνιθίνη=750mg
L-Λυσίνη=950mg
(τα υπόλοιπα στοιχεία, είναι αυτά που έχει ένα σακουλάκι Animal Pak,χωρίς επιπλέον συμπλήρωμα)

Πιστεύετε ότι υπάρχει πρόβλημα αν παίρνω τα παραπάνω για πολύ καιρό και καθημερινά?
(από ότι καταλάβατε, θέλω έξτρα Βιταμίνη C-D3-Ψευδάργυρο-Μαγνήσιο)

Νομίζω ότι παίρνεις μεγάλες ποσότητες από μαγνήσιο και ψευδάργυρο.

swimmer_90
14-03-13, 19:39
Εχω εναν αθλουμενο ο οποιος χρησιμοποιει καποια φορμουλα αυξησης βαρους (δεν ξερω συγκεκριμενα)...και θελει να ξεκινησει ενα συμπληρωμα πολυβιταμινης παραλληλα...σημασια εχει οτι τον ανησυχει πως καποιες βιταμινες-μεταλλα θα λαμβανονται σε αρκετα μεγαλη δοση στο συνδυασμο των δυο συμπληρωματων...συγκριμενα...Β1=4mg,Β2=5.5mg,Β6=5.2mg,μαγνησιο=77mg,ψευδαργυρος=12.5mg...απ'οτι κοιταξα ειναι ολα αρκετα πανω (3-4 φορες) απ'τη συνιστωμενη ημερησια προσληψη...παρ'ολα αυτα οι γνωσεις μου στο θεμα ειναι περιορισμενες...οποτε η γνωμη σας θα ηταν πολυτιμη...ειναι ασφαλες να κανει χρηση των δυο συμπληρωματων παραλληλα η οχι?

swimmer_90
14-03-13, 19:43
Ευχαριστω σε οποιον το μετεφερε δεν ειχα δει το συγκεκριμενο θεμα...:doh:

Lao
04-04-13, 15:09
Εχω εναν αθλουμενο ο οποιος χρησιμοποιει καποια φορμουλα αυξησης βαρους (δεν ξερω συγκεκριμενα)...και θελει να ξεκινησει ενα συμπληρωμα πολυβιταμινης παραλληλα...σημασια εχει οτι τον ανησυχει πως καποιες βιταμινες-μεταλλα θα λαμβανονται σε αρκετα μεγαλη δοση στο συνδυασμο των δυο συμπληρωματων...συγκριμενα...Β1=4mg,Β2=5.5mg,Β6=5.2mg,μαγνησιο=77mg,ψευδαργυρος=12.5mg...απ'οτι κοιταξα ειναι ολα αρκετα πανω (3-4 φορες) απ'τη συνιστωμενη ημερησια προσληψη...παρ'ολα αυτα οι γνωσεις μου στο θεμα ειναι περιορισμενες...οποτε η γνωμη σας θα ηταν πολυτιμη...ειναι ασφαλες να κανει χρηση των δυο συμπληρωματων παραλληλα η οχι?

No prob, πες του.

(Sorry για το καθυστερημένο της απάντησης, τρέχω πολύ αυτό τον καιρό...)