PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιστροφή στην προπόνηση και η διατροφή μου



Antonio
10-07-07, 15:29
Ας κάνω την αρχή με τα πόστ γιατι οι υπόλοιποι ντρεπεσται! :P

Λοιπόν εχω ξεκινήσει εδώ και ένα τρίμηνο προπόνηση.Επανήλθα μετά από μια αναγκαστική διακοπή 1 έτους λόγω τρελλής στούκας και σπάσιμο κνήμης-περόνης.
Από πρόγραμμα προπόνησης ακολουθώ το level 2 του Brawny χωρίς όμως να κάνω πόδια.Πόδια θα ξεκινήσω από Σεπτέμβρη και πάλι πολύ χαλαρά.
Από κιλά έχω αρχίσει να φορτώνω. Είμαι στην μπάρα (στληθος) στα 85 στις 6 επαναλήψεις στους ώμους στα 60kgr. Aρσεις θανάτου δεν έχω πολύ καιρό που ξεκίνησα αλλά δεν φορτώνω γιατι πίανουν και πόδια και φοβάμαι ακόμα. Απλά κάνω 2-3 σετ ζέσταμα για πλάτη με 40kgr και μπαίνω έμπρόσθολαιμιες έλξης 60kgr 8 επαναλήψεις.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω και που μου κάνει εντύπωσει είναι σχετικά με την διατροφή. Επειδή 1 χρόνο δεν πολύ κινούμουν και είχα πάρει 4-5 κιλάκια (85κιλά)(πρόσεχα την διατροφή και είχα μειώσει πολύ φαγητό) ξεκίνησα κάνοντας μια συγκρατημένη διατροφή για τον λόγο ότι δεν ήθελα να παχύνω πολύ (καλοκαιράκι είναι! :drunken: ).
Εννοείτε οτι δεν σκεφτόμουν να κάνω γράμμωση γιατι δεν ιφίσταται η γράμμωση χωρίς να έχει προηγηθεί ο όγκος. Απλά στόχος μου ήταν να κάνω κάτι σαν συνδιασμό των 2. Δλδ να φορτώσω σιγά σιγά στα βάρη χωρίς βέβαια να κάνω καθαρά πρόγραμμα όγκου λόγω τις περιόδου του καλοκαιριού και λόγω του οτι αν έκανα και όγκο τώρα θα ήμουν πολύ παχύς για καλοκαίρι. Έτσι ακολούθησα την παρακάτω συγκρατημένη διατροφή:

Πρωινό
50-60 gr βρώμη + γάλα (~200gr)
5 ασπράδια
1 πολυβιταμίνη

Μεσημεριανό
κρέας ή ψάρι + υδατάνθρακες (ρύζι ή πατάτα ή καμμια φορά κανενα λαδερό που έχει σπίτι π.χ. φασόλια)
σαλάτα
1 φέτα ψωμι μάυρο (δεν μπορώ χωρις ψωμί!)

Μεταπροπονητικό
7ασπράδια και μια πατάτα ψητη

Βραδυνο
κρέας(συνήθως γαλοπούλα στο αντικολλητικο) + σαλάτα
1 φέτα ψωμι μάυρο ( είπαμε δεν μπορώ χωρίς ψωμί)

Στην καλύτερη περίπτωση να φάω και ένα γιαούρτι αργότερα το βράδυ
και κανενα φρούτο στο ενδιαμεσο.

Η παραπάνω διατροφή σύμφωνα με τα στάνταρ του φόρουμ θα μου πείτε οτι είναι ελλειπής κτλ και μπλα μπλα. Ε λοιπόν εγώ θα σας πώ οτι 2-3 μήνες τώρα που την ακολουθω εχω παχύνει αντι να αδυνατήσω.Όχι πολύ 2-3 κιλά.Εννοείτε οτι όποιος με βλέπει μετά από καιρό μου λέει οτι έχω φορτώσει, οχι μόνο λόγο των κιλών που πήρα βεβαια αλλά και λόγω των πριξημάτων που άφήνει πλέον η γυμναστική.
Και να σημειωθεί οτι κάνω και 3 φορές την βδομάδα αερόβια και μάλιστα πρωί και νυστικός (30' ποδήλατο συνήθως).
Γενικά το ήξερα και από παλία ότι όσο τρώω τόσο παχαίνω.Δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο να βάλω όγκο απλά τα κιλά που βάζω δεν είναι καθαρά.
Το ζήτημα είναι αν ακολουθήσω τα προγράμματα διατροφής που προτείνεται στο φόρουμ, όπως αυτό που παραθέτω παρακάτω, με 7 γέυματα την μέρα τι θα γίνει? θα βάζω 5 κιλά το μήνα? Για να πώ την αλήθεια ποτέ μου δεν έχω ακολουθήσει ένα τόσο φορτωμένο πρόγραμμα διατροφής και ας κάνω χρόνια γυμναστική.
Kαι κάτι ακόμα. Tα Ω3 είναι απαραίτητα να τα παίρνω από συμπλήρωμα? Τοσο απαραίτητα είναι?Δεν αρκεί το ελειόλαδο της σαλάτας (δεν ξέρω έχει Ω3 μέσα??).

πΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ από bbing.gr

1-Πρωινό
1 φλυτζάνι του Νες καφε Κορν φλέηκς χτυπημένο με 3 ασπράδια και εναν κρόκο, ομελέτα σε αντικολλητικό.
Βάλε και αρκετές σταφίδες μέσα.
1 ποτηρι γάλα 1,5%
1 μπανάνα

2-Πρόγευμα
Πιτάκι βρωμης (για να μπορεις να το παιρνεις μαζί σου)
Βρωμη 50γρ
Ασπράδια 5
ξερά δαμάσκηνα - κανέλα
πράσινο μήλο (προαιρετικά)

3-Μεσημέρι
Μακαρόνια ή ρυζι με τόνο
σαλάτα με λίγο ελαιόλαδο

4-Απόγευμα
μια κούπα ρυζι
τυρί cottage (μισό κεσεδάκι)

- Προπόνηση

5-Μεταπροπονητικό, όταν έχεις προπόνηση (αφαιρείται όταν δεν έχεις)
φαντάζομαι έχεις whey, βάλε μεσα και γλυκόζη

6-Βραδυ
Πατατα ψητη ή βραστή ή ρυζι (μέτρια ποσότητα)
Στηθος πουλερικών ή τόνος ή ψάρι άλλο ή μπριζόλα
σαλάτα με ελαιόλαδο

7-1 ωρα πριν τον υπνο
Στηθος πουλερικών ή τόνος ή ψάρι άλλο ή μπριζόλα
σαλάτα με ελαιόλαδο
++Ωμέγα-3 και 1-2 Cal-C-Vita

Gasturb
10-07-07, 15:36
χωρίς βέβαια να κάνω καθαρά πρόγραμμα όγκου λόγω τις περιόδου του καλοκαιριού και λόγω του οτι αν έκανα και όγκο τώρα θα ήμουν πολύ παχύς για καλοκαίρι.

Antonio...

Gt

billys15
10-07-07, 16:25
Σχετικα με αυτο που ειπες οτι με παραπανω γευματα παιρνεις παραπανω κιλα,ειναι αναλογα τις θερμιδες που καις και τις θερμιδες που παιρνεις.Απλα τα παραπανω γευματα τα κανουμε για καλυτερη αφομοιωση των τροφων και ενισχυση του μεταβολισμου.Ενω π.χ. αν κανεις τη μερα 3 γευματα και τρως 1000+ θερμιδες στο καθενα,ε τοτε οσο να'ναι δεν θα μπορουν να απορροφηθουν τα απαραιτητα συστατικα και καποια θα μετατραπουν σε λιπος,ενω καποια αλλα θα "αποβληθουν",αρα δεν ειναι και ο,τι καλυτερο.

Gasturb
10-07-07, 17:39
Η παραπάνω διατροφή σύμφωνα με τα στάνταρ του φόρουμ θα μου πείτε οτι είναι ελλειπής κτλ και μπλα μπλα. Ε λοιπόν εγώ θα σας πώ οτι 2-3 μήνες τώρα που την ακολουθω εχω παχύνει αντι να αδυνατήσω.Όχι πολύ 2-3 κιλά.Εννοείτε οτι όποιος με βλέπει μετά από καιρό μου λέει οτι έχω φορτώσει, οχι μόνο λόγο των κιλών που πήρα βεβαια αλλά και λόγω των πριξημάτων που άφήνει πλέον η γυμναστική.

Aφού δεν θέλεις το μπλα μπλα πάνω στην διατροφή που προτείνουμε κ το ακολουθούν σχεδόν το ίδιο 'μοτίβο' χιλιάδες επαγγελματίες κ μη bb τότε ακολούθησε όπως νομίζεις. Όσο για τις αλλάγες που βλέπεις στο σώμα σου μάλλον για αρχάριος μου φαίνεσαι στο σοβαρό bb.



Το ζήτημα είναι αν ακολουθήσω τα προγράμματα διατροφής που προτείνεται στο φόρουμ, όπως αυτό που παραθέτω παρακάτω, με 7 γέυματα την μέρα τι θα γίνει? θα βάζω 5 κιλά το μήνα?
Εσυ θα το δεις πάνω στο σώμα σου - κανείς δεν μπορεί να σου δώσει αυτή την απάντηση

Gt

Antonio
10-07-07, 18:03
Δεν είπα ότι δεν θέλω το μπλα μπλά βρε. Αν δεν το ήθελα δεν θα το δίαβαζα! 8)
Απλά μου φάνηκε περίεργο πώς με μια ελλειπή διατροφή εγώ φορτώνω και μάλιστα κάνοντας και 3 φορές την βδομάδα αερόβια...

Κατά κάποιο τρόπο είμαι αρχάριος αφού είχα να κάνω γυμναστική 1 χρόνο (και πιο πρίν ήμουν φαντάρος..).Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι ίσως μετά την συμπλήρωση μιας περιόδου προσαρμογής να μην έχω τόσο εύκολα αποτελέσματα όπως τώρα.Τότε θα είναι απαραίτητη μια πιο ολοκληρωμένη διατροφή όπως αυτές που προτείνεται για να ξεκολλήσω.
Το ερώτημα είναι να κάνω ολοκληρωμένη διατροφή 6-7 γευματα από τώρα ή να την ξεκινήσω αργότερα που θα έχει αρχίσει να συνηθίζει ο οργανισμός και δεν θα φορτώνω τόσο έυκολα?

Gasturb
10-07-07, 18:13
Ti ύψος κ πόσα κιλά είσαι?

Gt

anastasisk
10-07-07, 18:41
Να ξεκινησεις απο τωρα την διατροφη με τα 6-7 γευματα την μερα,δεν το λεει μονο το δικο μας φορουμ αλλα ολοι οσοι ασχολουνται με το αθλημα . . . καντο και θα καταλαβεις την διαφορα Antonio.

Antonio
10-07-07, 18:44
1.78 86kgr

gpol
11-07-07, 00:34
μπορει παλιοτερα να ειχες ριξει τον μεταβολισμο σου και γιαυτο τωρα να βαζεις κιλα. Κατσε να δεις ποσο θα συνεχιστει αυτο και προσαρμοζεις το προγραμμα σου αναλογα. Το ελαιολαδο ειναι κυριως πηγη για ωμεγα 9