PDA

Επιστροφή στο Forum : Anavite (Gaspari Nutrition)



Σελίδες : [1] 2 3

ApollonE
05-09-10, 16:34
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη είμαι νέος στο Forum,ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας επάνω στο νέο προιόν της Gaspari το Anavite μιας πολυβιταμίνης.
Ασχολούμαι με βάρη,είμαι σε περίοδο που έχω αρχίσει να κάνω όγκο.
Η διατροφή μου είναι γύρο στις 4000 θερμίδες και λίγο παραπάνω. Επίσης χρησιμοποιώ και την RealMass ως πρωτεΐνη με αρκετούς υδατάνθρακες και θερμίδες.
Ευχαριστώ

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=15469&stc=1&d=1283709133


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=15470&stc=1&d=1283709139

beefmeup
05-09-10, 16:37
τουμπανο ειναι:thumbup:

αλλα απο λεφτακια...

ApollonE
05-09-10, 16:48
Είχα κάνει μια ανάγνωση μέσα στο forum για την βιταμίνη αυτή σε ένα post που έκανε ο George http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=151513&postcount=39

"το ενδιαφέρον βρίσκεται όμως στο carnipure που σου αυξάνει τους υποδοχείς (androgen receptor) για πιο λόγο άραγε;"
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα γενικά με το προιόν αυτό σε τέτοια θέματα?

beefmeup
05-09-10, 16:57
Είχα κάνει μια ανάγνωση μέσα στο forum για την βιταμίνη αυτή σε ένα post που έκανε ο George http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=151513&postcount=39

"το ενδιαφέρον βρίσκεται όμως στο carnipure που σου αυξάνει τους υποδοχείς (androgen receptor) για πιο λόγο άραγε;"
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα γενικά με το προιόν αυτό σε τέτοια θέματα?

αυτο ,ειναι μια πατενταρισμενη μορφη καρνιτινης.
l-carnitine ειναι κ αυτη οπως οι αλλες.

ApollonE
05-09-10, 17:05
ωραία ευχαριστώ.

Να ρωτήσω και για το θέμα της συνιστώμενης λήψης της πολυβιταμίνης.
Λέει 3 tables είναι υπερβολικά ? με 2 θα κάλυπτα τις ανάγκες μου+ το ότι κάνω μια διατροφή με 6 γεύματα

beefmeup
05-09-10, 17:11
με 2 θα κάλυπτα τις ανάγκες μου+ το ότι κάνω μια διατροφή με 6 γεύματα

αν νομιζεις οτι με τα γευματα σου μπορεις να καλυπτεις τις αναγκες σου σε βιταμινες γινεται αυτο που λες.:thumbup:

ApollonE
05-09-10, 17:13
Ευχαριστώ και πάλι για τις άμεσες απαντήσεις.
Η Καρνιτίνη τώρα που είμαι σε περίοδο όγκου επηρεάζει αρνητικά?

beefmeup
05-09-10, 17:14
Η Καρνιτίνη τώρα που είμαι σε περίοδο όγκου επηρεάζει αρνητικά?

οχι

Devil
05-09-10, 19:59
ισα ισα που θα διπλασιαζα και την δωση στις 6 καπς την ημερα

εχεις και 2γρ απο lclt και 3,2γρ β-αλανινη ;)

ApollonE
05-09-10, 20:08
είναι σωστό να παίρνουμε τόση καρνιτίνη(2γρ) καθημερινά? Εαν ναι για πόσο διάστημα?

Devil
05-09-10, 20:12
διαβασε αυτο ειναι αρκετα ενδιαφερον

http://journals.lww.com/acsm-msse/Abstract/2006/07000/Androgenic_Responses_to_Resistance_Exercise_.13.aspx


εγω την χρησιμοποιω και για 2 μηνες μερικες φορες

ApollonE
05-09-10, 20:17
ωραίο το άρθρο.

Διάβασα και αυτά περι Καρνιτίνης
http://www.fitnesslogic.gr/supps/carnitine/carnitine02.htm

ApollonE
07-09-10, 09:54
Μπορεί κάποιος να μου πεί σε τι ποσότητες η Βιταμίνη Α γίνεται τοξική?
στα πόσα IU δηλαδη.

beefmeup
07-09-10, 10:53
bane υπερβολικη δοση βιταμινης A αυξανει τις τρανσαμινασες?


Yep, σε πάνω από 20.000IU

.

ApollonE
07-09-10, 10:57
οπότε να υποθέσω ότι στα 10.000 IU είμαι οκ απο την πολυβιταμίνη+τροφές καθημερινά

beefmeup
07-09-10, 10:58
οπότε να υποθέσω ότι στα 10.000 IU είμαι οκ απο την πολυβιταμίνη+τροφές καθημερινά

οι περισοτερες δυνατες μουλτι τοσο "δινουν".

Adinamos
07-09-10, 11:05
Το UI τι μοναδα μετρησης ειναι??:unsure:

ApollonE
07-09-10, 11:07
International Unit

Devil
07-09-10, 16:13
αν η μορφη βιταμινης Α ειναι σε beta carotene δεν εχεις προβλημα και ας παιρνας τα 10000 UI

ApollonE
07-09-10, 16:22
ευχαριστώ πολύ φίλε για την διευκρίνηση.

ApollonE
09-09-10, 00:45
Εδώ και 2 μέρες που της άρχισα τις πολυβιταμινες αυτές να σας πώ μικρές εντυπώσεις...Η κανονική δοσολογία είναι 3 tabs 2 φορές την ημέρα...
Εγώ άρχισα με 2 tabs το πρωί μαζί με το πρωινό μου.
Μετά απο ένα 15 με 30 λεπτό αρχίζεις να νιώθεις κάτι διαφορετικό πάνω σου νιώθεις λίγο να ανεβαίνει η θερμοκρασία του σώματός σου και γενικά να ανεβάζεις ενέργεια σε τσιτώνουν ,και σε ωθούνε πραγματικά να πάς να γυμναστείς εκείνη την ώρα για να φύγει η ένταση αυτή από μέσα σου. Αλλα πιστεύω είναι μέχρι να τις συνηθίσει ο οργανισμός...Αυτά μέχρι στιγμής από μένα

beefmeup
09-09-10, 00:47
αν νιωθεις κατι σε "τσιμπηματα"σαν να σε γαργαλαει το δερμα σου οφειλετε στην β-αλανινη που εχουν.

ApollonE
09-09-10, 01:04
αν νιωθεις κατι σε "τσιμπηματα"σαν να σε γαργαλαει το δερμα σου οφειλετε στην β-αλανινη που εχουν.

ναι τα νιώθω σαν να τραβιέται το δέρμα απαλά κάπως έτσι...βασικά νιώθω θερμότητα πάνω μου λες και καίγετε το λίπος σε μεγάλη ταχύτητα,βγαίνει ιδρώτας....
Και γενικά μετά το γυμναστήριο νιώθεις πιο χαλαρός με αρκετή ενέργεια δηλαδή ξεκούραστος όχι με την ένταση την αρχική

Devil
09-09-10, 08:18
ο yes η β-αλανινη ειναι

με αδειο η' γεματο στομαχι την παιρνεις?

ApollonE
09-09-10, 12:03
το πρωί μαζί με 2 αυγά ένα μήλο γάλα και πρωτεΐνη.2 tabs παίρνω και με πιάνουν αμέσως

beefmeup
09-09-10, 12:43
το πρωί μαζί με 2 αυγά ένα μήλο γάλα και πρωτεΐνη.2 tabs παίρνω και με πιάνουν αμέσως

κανα 10λεπτο θελει για να "περασει" η β-αλανινη..οποτε λογικο.με γεματο δεν εχω δοκιμασει να δω αν καθυστερει περισοτερο.

Devil
09-09-10, 18:07
μμ...

εμενα με αδειο με επιανε σχεδον αμεσως

ενω με γεματο παιζει και να το ειχα καθολου αυτο το εφε

Bane
10-09-10, 18:40
Η παραισθησία θεωρείται παρενέργεια της β-αλανίνης, είτε σας "πιάνει" είτε όχι το ίδιο δουλεύει.

ApollonE
10-09-10, 20:25
είναι κάτι που πρέπει να μας απασχολή η παραισθησία μέσω της β-αλανίνης?
μπορεί να προκαλέσει τίποτα αλλο στην συνέχεια?

No Cash
10-09-10, 20:29
κανα 10λεπτο θελει για να "περασει" η β-αλανινη..οποτε λογικο.με γεματο δεν εχω δοκιμασει να δω αν καθυστερει περισοτερο.


λιγο off θα βγω για να ρωτησω κατι...

εδω και λιγο καιρο.. σε ενα σημειο της πλατης αριστερα .. νοιωθω που και που στο ασχετο της ημερας.. σα να μουδιαζει εκεινο το σημειο να το πω.. σα να τραβιεται το δερμα οπως ειπε ο φιλος.. κατι τετοιο.τελειως τοπικα ομως παντα στο ιδιο σημειο.

εδω και λιγες ημερες δεν μου εχει ξανατυχει...

τι μπορει να ειναι αυτο το διαολι...

Bane
10-09-10, 20:54
είναι κάτι που πρέπει να μας απασχολή η παραισθησία μέσω της β-αλανίνης?
μπορεί να προκαλέσει τίποτα αλλο στην συνέχεια?

Όχι είναι μια ενοχλητική αλλά αθώα παρενέργεια

Devil
10-09-10, 21:37
να σου πω bane εισαι υπερ της χρησης β-αλανινης καθημερινα και τις μερες που με προπονηση και τις μερες χωρις????

Bane
11-09-10, 09:55
να σου πω bane εισαι υπερ της χρησης β-αλανινης καθημερινα και τις μερες που με προπονηση και τις μερες χωρις????

Καθημερινά με την καμία, η β-αλανίνη μακροχρόνια εξαντλεί τα αποθέματα ταυρίνης του οργανισμού.
Τα μόνα συμπληρώματα για τα οποία είμαι υπέρ της καθημερινής χρήσης είναι οι βιταμίνες και η πρωτείνη.

Devil
11-09-10, 10:10
Καθημερινά με την καμία, η β-αλανίνη μακροχρόνια εξαντλεί τα αποθέματα ταυρίνης του οργανισμού.
Τα μόνα συμπληρώματα για τα οποία είμαι υπέρ της καθημερινής χρήσης είναι οι βιταμίνες και η πρωτείνη.

δεν μιλαω για μακροχρονια χρηση

μιλαω για κυκλο 1-2 μηνες κρεατινη + β-αλανινη με χρηση και τις μερες ον και τις μερες οφφ

παραληλη χρηση ταυρινης δεν θα εξισοροπουσε την κατασταση?


ot: μπορεις να τσεκαρεις μια ερωτηση μ στο thread για την μελατονινη.

ApollonE
11-09-10, 12:51
Καθημερινά με την καμία, η β-αλανίνη μακροχρόνια εξαντλεί τα αποθέματα ταυρίνης του οργανισμού.
Τα μόνα συμπληρώματα για τα οποία είμαι υπέρ της καθημερινής χρήσης είναι οι βιταμίνες και η πρωτείνη.

Και από μένα ένα ερώτημα εάν παίρνω καθημερινά εώς και 1600mg β-αλανίνη απο το συγκεκριμένο συμπλήρωμα έχει σοβαρά αποτελέσματα για τα αποθέματα της ταυρίνης στον οργανισμό μου? Και αν ναι καθε πόσο θα ήταν σωστό να σταματάω την β-αλανίνη? Θα μπορούσα μόλις την διακόψω να αρχίσω συμπλήρωμα με ταυρίνη?
Ευχαριστώ

Muscleboss
11-09-10, 13:29
τουμπανο ειναι:thumbup:

αλλα απο λεφτακια...

+1

Για αυτο και δε τη βάλαμε στο e-shop....

MB

finalgates
11-09-10, 16:16
εγω οταν παιρνω b-alanine πινω και ενα red bull που εχει 1γρ ταυρινη.αρκει?(δεν τα πιανω την ιδια ωρα γιατι κοντραρονται στην αποροφηση

Eddie
11-09-10, 16:40
εγω οταν παιρνω b-alanine πινω και ενα red bull που εχει 1γρ ταυρινη.αρκει?(δεν τα πιανω την ιδια ωρα γιατι κοντραρονται στην αποροφηση

:shock::shock::shock::shock::shock:

Eισαι σιγουρος οτι εχει τοσο??

finalgates
11-09-10, 16:49
:shock::shock::shock::shock::shock:

Eισαι σιγουρος οτι εχει τοσο??

Y

No Cash
11-09-10, 17:55
γτ ακριβη..

πιο φτηνα βγαινει απο το animal pak...

60 merew bgazei.. to pak 44...

Niiick
11-09-10, 18:09
Δεν ειπε κανεις οτι ειναι φτηνο το πακ..

No Cash
11-09-10, 18:12
ουτε και το πακ το θεωρω τοσο ακριβο.. εξαρταται παντοτε απο που θα το ψωνισεις κι ολας...

savage
11-09-10, 18:13
αν η μορφη βιταμινης Α ειναι σε beta carotene δεν εχεις προβλημα και ας παιρνας τα 10000 UI

:clap::clap::clap::thumbup::thumbup:

Bane
11-09-10, 18:38
Και από μένα ένα ερώτημα εάν παίρνω καθημερινά εώς και 1600mg β-αλανίνη απο το συγκεκριμένο συμπλήρωμα έχει σοβαρά αποτελέσματα για τα αποθέματα της ταυρίνης στον οργανισμό μου? Και αν ναι καθε πόσο θα ήταν σωστό να σταματάω την β-αλανίνη? Θα μπορούσα μόλις την διακόψω να αρχίσω συμπλήρωμα με ταυρίνη?
Ευχαριστώ

Για την αλανίνη συνιστώ 4 βδομάδες on 2 off όταν μιλάμε για καθημερινή λήψη αλλά αυτό είναι προσωπική γνώμη μη το ΄δενετε κόμπο.
Η λήψη ταυρίνης μπορεί να εψισορροπήσει την κατάσταση.

Bane
11-09-10, 18:42
γτ ακριβη..

πιο φτηνα βγαινει απο το animal pak...

60 merew bgazei.. to pak 44...

Η συνιστώμενη δόση είναι 2 servings άρα βγάζει 30.

ApollonE
11-09-10, 19:32
ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Devil
12-09-10, 03:21
Για την αλανίνη συνιστώ 4 βδομάδες on 2 off όταν μιλάμε για καθημερινή λήψη αλλά αυτό είναι προσωπική γνώμη μη το ΄δενετε κόμπο.
Η λήψη ταυρίνης μπορεί να εψισορροπήσει την κατάσταση.

thnx bane ;)

28782878
02-02-11, 15:19
Ρε guys σημερα την πειρα και την συγκρινα με την adam που ειχα, ε λοιπον η adam εχει 10 ευρο διαφορα προς τα κατω και εχει τις 2πλασιες ποσοτητες σε βιταμινες και ιχνοστοιχια και 15 παραπανω συστατικα (zma saw palmeto κλπ)θα την δοκιμασω μολις τελειωσει η ADAM αλλα δεν ξερω σπαστικα λιγο τωρα :(

Lao
02-02-11, 15:33
Ρε guys σημερα την πειρα και την συγκρινα με την adam που ειχα, ε λοιπον η adam εχει 10 ευρο διαφορα προς τα κατω και εχει τις 2πλασιες ποσοτητες σε βιταμινες και ιχνοστοιχια και 15 παραπανω συστατικα (zma saw palmeto κλπ)θα την δοκιμασω μολις τελειωσει η ADAM αλλα δεν ξερω σπαστικα λιγο τωρα :(

Νομίζω ότι προσπαθείς να συγκρίνεις δύο προϊόντα που ανήκουν στην ίδια κατηγορία μεν, έχουν διαφορετική φιλοσοφία, δε. Σε μια πολυβιταμίνη δεν παίζουν ρόλο μόνο οι ποσότητες αλλά και τα υλικά κατασκευής, το πως συνδυάζονται τα συστατικά μεταξύ τους, το σε πόσες δόσεις χωρίζεται το serving, τον βαθμό απορρόφησης κτλ κτλ κτλ.

Συν τοις άλλοις, η Anavite υποτίθεται ότι έχει μια πιο «αθλητική» κατεύθυνση σε σχέση με την Adam η οποία είναι πιο «all around». Για τον λόγο αυτό βλέπεις ότι π.χ. η Anavite έχει καρνιτίνη και β- αλανίνη, που δεν έχει η Adam.

Μην απογοητεύεσαι, μην σπάζεσαι και κρίνε εκ του αποτελέσματος. ;)

COBRA_STYLE
07-02-11, 16:56
λογικα θα παραγγειλω 2-3 κουτια σε λιγες μερες και θα σας ενημερωσω;)

jimmy007
07-02-11, 18:03
Eγώ παίρνω 3 caps την ημέρα και όχι 3+3 που λέει η συνιστώμενη δόση γιατί μου φαίνονται υπερβολικές οι ποσότητες. Κάνεις κανένας άλλος καμία τέτοια αυθαιρεσία?;);)

gmalamos
07-02-11, 18:13
Πολυ τουμπανο!!Ακριβουτσικο:(:(....

COBRA_STYLE
07-02-11, 18:15
Eγώ παίρνω 3 caps την ημέρα και όχι 3+3 που λέει η συνιστώμενη δόση γιατί μου φαίνονται υπερβολικές οι ποσότητες. Κάνεις κανένας άλλος καμία τέτοια αυθαιρεσία?;);)
καμια διαφορα σε σχεση με πριν που δεν επαιρνες??

jimmy007
07-02-11, 18:43
καμια διαφορα σε σχεση με πριν που δεν επαιρνες??

Μπορεί κάποιος να πει με βεβαιότητα ότι έχει κάποια διαφορά από τότε που παίρνει μία πολυβιταμίνη? Τα περισσότερα από τα αποτελέσματα που μπορεί να έχει συνδεόνται άμεσα με την ψυχολογική κατάσταση.
Πάντως, δεν έχω αρρωστήσει και νοιώθω πως ο οργανισμός μου λειτουργεί καλά(όχι ζαλάδες κτλ). Δεν είναι placebo, απλά ίσως φταίνε και τα 10 γρ. colostrum την ημέρα...
Πάντως τα 6 tabs μου φαίνονται υπερβολική δόση, για αυτό και τα έκοψα στη μέση..

COBRA_STYLE
07-02-11, 18:46
Μπορεί κάποιος να πει με βεβαιότητα ότι έχει κάποια διαφορά από τότε που παίρνει μία πολυβιταμίνη? Τα περισσότερα από τα αποτελέσματα που μπορεί να έχει συνδεόνται άμεσα με την ψυχολογική κατάσταση.
Πάντως, δεν έχω αρρωστήσει και νοιώθω πως ο οργανισμός μου λειτουργεί καλά(όχι ζαλάδες κτλ). Δεν είναι placebo, απλά ίσως φταίνε και τα 10 γρ. colostrum την ημέρα...
Πάντως τα 6 tabs μου φαίνονται υπερβολική δόση, για αυτό και τα έκοψα στη μέση..
ναι το ξερω οτι δεν βλεπεις διαφορα,ειμαι κ γω υπερ αυτης της αποψης,απλα ρωταω μηπως....ο,τιδηποτε τελοσπαντων....με τη β-αλανινη παει καλυτερα η προπονα?

οντως τα 6 χαπια παραπανε...με 3 εισαι σουπερ κατεμε

jimmy007
07-02-11, 19:48
ναι το ξερω οτι δεν βλεπεις διαφορα,ειμαι κ γω υπερ αυτης της αποψης,απλα ρωταω μηπως....ο,τιδηποτε τελοσπαντων....με τη β-αλανινη παει καλυτερα η προπονα?

οντως τα 6 χαπια παραπανε...με 3 εισαι σουπερ κατεμε

Ναι. Αν παίρνεις 6,παίρνεις π.χ. 2 γρ καρνιτίνη καθημερινά ενώ πολλά λιποδιαλυτικά έχουν 1 γρ σε καθημερινή βάση. Αλλά να μου πεις για προιόν της Gaspari μιλάμε...:P:P

Lao
08-02-11, 02:46
Παιδιά, με 3 χάπια την μέρα, παίρνετε μικρές ποσότητες από τα συστατικά.

Κάντε μια σύγκριση με την Opti-Men και την Adam και θα καταλάβετε.

Adinamos
08-02-11, 02:51
Η εταιρεια προτεινει 6 καπς για να παρεις τις ιδανικες ποσοτητες σε Beta ALA και LCLT.
Μιας και ειναι και εμενα η επομενη μουλτι μου το σκεφτομαι αν θα τηρησω τη δοσολογια που προτεινει..... Κλινω σε 2πρωι + 2μεσημερι προς το παρον παντος.

Lao
08-02-11, 03:01
Η εταιρεια προτεινει 6 καπς για να παρεις τις ιδανικες ποσοτητες σε Beta ALA και LCLT.
Μιας και ειναι και εμενα η επομενη μουλτι μου το σκεφτομαι αν θα τηρησω τη δοσολογια που προτεινει..... Κλινω σε 2πρωι + 2μεσημερι προς το παρον παντος.

Εφόσον μιλάμε για πολυβιταμίνη, το σημαντικό είναι - άσχετα από το τι λέει η Gaspari - να παίρνουμε καλές ποσότητες από τις βιταμίνες και τα μέταλλα. Όλα τα άλλα, έπονται.

Σε πολυβιταμίνες τέτοιου είδους, οι οποίες δηλαδή βασίζονται στο να σου παρέχουν κάποια πατέντα (ας το πούμε έτσι), νομίζω ότι καλό είναι να ακολουθούμε την προτεινόμενη δοσολογία.

jimmy007
08-02-11, 03:31
2 gr καρνιτίνη την ημέρα δεν είναι τοο much?

Lao
08-02-11, 03:40
Ώπα παιδιά, άκυρο αυτό που έγραψα πριν.

Το serving size είναι 3 χάπια και οι ποσότητες στα facts αντιστοιχούν σε αυτά. Δεν ξέρω που λέει η Gaspari για 3+3, πάντως 3 είναι μια χαρά.

Τώρα που το σκέφτομαι, αν την χρησιμοποιούσα εγώ θα έπαιρνα 4. :green:

tommygunz
08-02-11, 04:03
Ή παίρνεις κανονικά 1 δόση (3 tabs) από την Anavite το πρωί και το απόγευμα παίρνεις 1 tab από Adam και είσαι κομπλεντάν (η 1 δόση από την Adam είναι 2 tabs).

Την βγάζεις δηλαδή για 2 μήνες με 1 κουτί Anavite και μισό κουτί Adam (tabs).

Και μερικά μαθηματικά (για 1 κουτί Anavite και μισό Adam)
Συνολικό κόστος :
Αν αγοράσεις από Ευρώπη: 48,175 euros

Τώρα αν αγοράσεις από Αμέρικα: 30,35 euros (χωρίς μεταφορικά, αλλά και με μεταφορικά δεν συγκρίνεται η διαφορά πάλι).

(Είναι κάπως πιο φτηνά τα συγκεκριμένα από Αμερική...)

Lao
08-02-11, 04:11
2 gr καρνιτίνη την ημέρα δεν είναι τοο much?

http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=234069&postcount=12

jimmy007
08-02-11, 04:45
http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=234069&postcount=12

Καταρχάς πολύ κατατοπιστικό άρθρο. Βέβαια εφόσον δεν είμαι σε περίοδο όπου κάνω αερόβια,υποθερμδική κτλ κτλ τι να την κάνω την καρνιτίνη σε τέτοια ποσότητα. Σε μικρότερη ποσότητα την θέλω ίσως γιατί ίσως βοηθά στην καλύτερη ψυχική διάθεση(μου το έχει πει έμπιστο άτομο αλλά δεν έχω δει κάποια έρευνα μέχρι στιγμής).

Devil
08-02-11, 05:13
Καταρχάς πολύ κατατοπιστικό άρθρο. Βέβαια εφόσον δεν είμαι σε περίοδο όπου κάνω αερόβια,υποθερμδική κτλ κτλ τι να την κάνω την καρνιτίνη σε τέτοια ποσότητα. Σε μικρότερη ποσότητα την θέλω ίσως γιατί ίσως βοηθά στην καλύτερη ψυχική διάθεση(μου το έχει πει έμπιστο άτομο αλλά δεν έχω δει κάποια έρευνα μέχρι στιγμής).

αυξανει τους androgen receptors;)

η μελετη ειχε γινει με l-carnitine-l-tartate.... απο οσο ξερω αυτο το κανει και η acetyl-l-carnitine....

jimmy007
08-02-11, 05:14
αυξανει τους androgen receptors;)

η μελετη ειχε γινει με l-carnitine-l-tartate.... απο οσο ξερω αυτο το κανει και η acetyl-l-carnitine....

Οπότε ισχύει και το άλλο που μου έλεγε για το σπέρμα..:thumbup::thumbup:

Devil
08-02-11, 05:15
Οπότε ισχύει και το άλλο που μου έλεγε για το σπέρμα..:thumbup::thumbup:

τι να σου πω δεν ξερω.... η μελετη ελεγε για τους AR στους μυς....

jimmy007
08-02-11, 06:00
τι να σου πω δεν ξερω.... η μελετη ελεγε για τους AR στους μυς....

E δεν νομίζω να είναι η καρνιτίνη τόσο επιλεκτική.... Ένα αμινοξύ είναι...

Devil
08-02-11, 06:50
E δεν νομίζω να είναι η καρνιτίνη τόσο επιλεκτική.... Ένα αμινοξύ είναι...

δεν ειναι αμινοξυ:spank::green:

τσεκαρε αυτο... ειναι και ενα αλλο αλλα δεν το βρησκω τωρα...

http://journals.lww.com/acsm-msse/Abstract/2006/07000/Androgenic_Responses_to_Resistance_Exercise_.13.aspx

beefmeup
08-02-11, 15:10
απο οσο ξερω αυτο το κανει και η acetyl-l-carnitine....

ναι αυτο ισχυει,χωρια της καλυτερης βιοδιαθεσιμοτητας της.

jimmy007
08-02-11, 16:32
δεν ειναι αμινοξυ:spank::green:

τσεκαρε αυτο... ειναι και ενα αλλο αλλα δεν το βρησκω τωρα...

http://journals.lww.com/acsm-msse/Abstract/2006/07000/Androgenic_Responses_to_Resistance_Exercise_.13.aspx

Ναι δίκιο έχεις. Παραπληροφόρηση. Μάλλον το λένε αμινοξύ οι περισσότεροι επειδή έχει το L(L ισομερές)..:green::green:. Το link που μου έδωσες δεν μου βγάζεις κάτι..:(:(

Devil
08-02-11, 16:33
Ναι δίκιο έχεις. Παραπληροφόρηση. Μάλλον το λένε αμινοξύ οι περισσότεροι επειδή έχει το L(L ισομερές)..:green::green:. Το link που μου έδωσες δεν μου βγάζεις κάτι..:(:(

κανε search αυτο...

Androgenic Responses to Resistance Exercise: Effects of Feeding and L-Carnitine

jimmy007
08-02-11, 16:34
κανε search αυτο...

Androgenic Responses to Resistance Exercise: Effects of Feeding and L-Carnitine

Έγινε..Thanks..:toast:

edit: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16286670. Κοίτα και αυτό...

gmalamos
26-02-11, 12:34
αυξανει τους androgen receptors;)

η μελετη ειχε γινει με l-carnitine-l-tartate.... απο οσο ξερω αυτο το κανει και η acetyl-l-carnitine....

τι σημαινει δλδ αυτο??:unsure:

gmalamos
26-02-11, 16:48
κανεις?

beefmeup
26-02-11, 19:46
κανεις?

οτι σου ευαισθητοποιει λιγο παραπανω τους ανδρογονους υποδοχεις.
πιο αναβολικο περιβαλον δλδ.

gmalamos
26-02-11, 23:58
οτι σου ευαισθητοποιει λιγο παραπανω τους ανδρογονους υποδοχεις.
πιο αναβολικο περιβαλον δλδ.

Και αξιζει για τα λεφτα της??

Παιρνω τη multimax με τα μισα λεφτα..
Αλλα την εχω βαλει στο ματι εδω και καιρο.:unsure:

Θα δωσει κατι παραπανω?

metz
27-02-11, 01:12
Και αξιζει για τα λεφτα της??

Παιρνω τη multimax με τα μισα λεφτα..
Αλλα την εχω βαλει στο ματι εδω και καιρο.:unsure:

Θα δωσει κατι παραπανω?

Σαν πολυβιταμίνη πιστεύω αξίζει. Έχω πάρει 2 κουτιά και έμεινα αρκετά ευχαριστημένος - βελιτωμένη αντοχή και ενέργεια στη προπόνηση. Αν δεν δώσεις μια περιουσία χτύπα την.

gmalamos
27-02-11, 01:21
Ειδες περισοτερη ενεργεια στη αεροβια?Σκεφτομαι να τη συνδυασω αργοτερα και για γραμμωση..

metz
27-02-11, 01:41
Ειδες περισοτερη ενεργεια στη αεροβια?Σκεφτομαι να τη συνδυασω αργοτερα και για γραμμωση..

Όταν τη χρησιμοποιούσα δεν έκανα αερόβια... :green:

gmalamos
27-02-11, 02:07
Όταν τη χρησιμοποιούσα δεν έκανα αερόβια... :green:

Μας φωτησες.:P:PΤο λεω επειδη εχει καρτινινη μεσα..

metz
27-02-11, 02:39
Μας φωτησες.:P:PΤο λεω επειδη εχει καρτινινη μεσα..

Ποιο πολλή δουλειά κάνει η β-αλανίνη στην αντοχή - όχι πως η καρνιτίνη δεν βοηθάει...

gmalamos
05-03-11, 20:00
Εγω παιρνω 6 τις on, 3 τις of..

Αποψεις...:unsure:

Adinamos
05-03-11, 20:45
Και εγω ετσι τις ειχα χρησιμοποιησει. 2-2-2 τις ον και 1-1-1 τις οφ μερες

Lao
03-04-11, 02:45
Εγω παιρνω 6 τις on, 3 τις of..

Αποψεις...:unsure:

gmalamos, εντυπώσεις; Έχεις δει καμία διαφορά σε σχέση με τις υπόλοιπες;

gmalamos
03-04-11, 08:32
gmalamos, εντυπώσεις; Έχεις δει καμία διαφορά σε σχέση με τις υπόλοιπες;

Οχι δεν εχω δει καποια διαφορα απ τις υπολοιπες..Προσωπικα θα συνεχισω την μουλτι που μου βγαινει και στα μισα λεφτα..

Lao
03-04-11, 17:11
Οχι δεν εχω δει καποια διαφορα απ τις υπολοιπες..Προσωπικα θα συνεχισω την μουλτι που μου βγαινει και στα μισα λεφτα..

Μάλιστα... Να σε ρωτήσω, ακολούθησες την χρήση που προτείνει η Gaspari, δηλαδή 3+3 κάθε μέρα;

sobral
03-04-11, 18:30
νομίζω ότι είναι ακριβή γι αυτά που προσφέρει. Γιατί να μην πάρεις μία πολυβιταμίνη και καρνιτίνη + β-αλανίνη ξεχωριστά? δεν έχει κ τίποτα τρομερό. Γνώμη μου.:green: (άσε που το 3+3 μου φαίνεται υπερβολή)

COBRA_STYLE
03-04-11, 19:10
εγω παιρνω 3 τις ΟΝ μερες και κανενα τις ΟΦ....το να παρεις 6 ο μονος λογος ειναι για να πας σε δευτερο κουτι πολυ συντομοτερα....δν σημαινει οτι επδ το γραφουν ειναι και σωστο ντε και καλα

sobral
03-04-11, 19:35
εγω παιρνω 3 τις ΟΝ μερες και κανενα τις ΟΦ....το να παρεις 6 ο μονος λογος ειναι για να πας σε δευτερο κουτι πολυ συντομοτερα....δν σημαινει οτι επδ το γραφουν ειναι και σωστο ντε και καλα

:thumbup: ακριβώς! το ίδιο λέμε.:green:

COBRA_STYLE
03-04-11, 19:39
:thumbup: ακριβώς! το ίδιο λέμε.:green:
εσυ λες επισης να παει καποιος σε αλλη πολυβιταμινη και να παρει extra καποια συστατικα,εγω μενω σε αυτην:P:turtle:

sobral
03-04-11, 19:46
εσυ λες επισης να παει καποιος σε αλλη πολυβιταμινη και να παρει extra καποια συστατικα,εγω μενω σε αυτην:P:turtle:

ναι το λέω και αυτό.:P για τα λεφτά της δηλαδή. Δεν δείχνει κακή. Απλά καλύτερα μόνα τους τα συστατικά. Καρνιτίνη και Β-αλανίνη μπορείς να τα βάλεις πριν την προπόνηση,ενώ εδώ αναγκάζεσαι να πάρεις και τις βιταμίνες.

COBRA_STYLE
03-04-11, 19:48
ναι το λέω και αυτό.:P για τα λεφτά της δηλαδή. Δεν δείχνει κακή. Απλά καλύτερα μόνα τους τα συστατικά. Καρνιτίνη και Β-αλανίνη μπορείς να τα βάλεις πριν την προπόνηση,ενώ εδώ αναγκάζεσαι να πάρεις και τις βιταμίνες.
απλα επειδη lclt δεν βρισκεις πολυ ευκολα,με βολεψε εμενα:green:

sobral
03-04-11, 19:49
αλλά με τέτοιο άβαταρ πως να σου πω κακό λόγο? :turtle::turtle::turtle:

gmalamos
03-04-11, 20:46
Μάλιστα... Να σε ρωτήσω, ακολούθησες την χρήση που προτείνει η Gaspari, δηλαδή 3+3 κάθε μέρα;

Ναι αυτη ακολουθησα.Τωρα αν καποιος ειδε διαφορα απο καποια αλλη πολυβιταμινη οκ δεν διαφωνω.Αλωστε μιλαω για μενα προσωπικα.

Lao
03-04-11, 21:26
Ναι αυτη ακολουθησα.Τωρα αν καποιος ειδε διαφορα απο καποια αλλη πολυβιταμινη οκ δεν διαφωνω.Αλωστε μιλαω για μενα προσωπικα.

Κατάλαβα, thanks. :)

Αν επιτρέπεται, έπαιρνες και τίποτα άλλο ταυτόχρονα;

gmalamos
03-04-11, 21:29
Κατάλαβα, thanks. :)

Αν επιτρέπεται, έπαιρνες και τίποτα άλλο ταυτόχρονα;

Super pump και 5γρ κρεατινη ημερισιως για ενα μηνα μαζι με την αναβαιτ για ενα μηνα.

Lao
03-04-11, 22:32
Super pump και 5γρ κρεατινη ημερισιως για ενα μηνα μαζι με την αναβαιτ για ενα μηνα.

OK, σ'ευχαριστώ για το feedback.

Πρέπει να σου πω ότι πάνω που είχα αρχίσει να ψήνομαι να την παραγγείλω, μπήκα σε αμφιβολίες... Σε όλα τα sites λένε πολύ καλά λόγια και ψάχνεις με το ντουφέκι να βρεις αρνητικά σχόλια. Γι'αυτό και σε ρώτησα πως την χρησιμοποίησες και τι staks έκανες.

Anyway...

gmalamos
04-04-11, 10:28
OK, σ'ευχαριστώ για το feedback.

Πρέπει να σου πω ότι πάνω που είχα αρχίσει να ψήνομαι να την παραγγείλω, μπήκα σε αμφιβολίες... Σε όλα τα sites λένε πολύ καλά λόγια και ψάχνεις με το ντουφέκι να βρεις αρνητικά σχόλια. Γι'αυτό και σε ρώτησα πως την χρησιμοποίησες και τι staks έκανες.

Anyway...

Οπα δεν σου λεω οτι δεν ειναι καλο αλλωστε τα στοιχεια που χει ειναι πολυ μπομπα προς θεου..Απλα σου ειπα πως δεν παρατηρησα καποια διαφορα σε σχεση με καποια αλλη μια πολυβιταμινη παντα προσωπικα ετσι..?

Lao
21-04-11, 15:31
Παιδιά, ποιος θέλει να κάνει ένα σχόλιο σχετικά με όσα λέει ο Gaspari στο βίντεο που ακολουθεί;

HDDVN7XEKkw

Επίσης, δεν πιστεύω το επόμενο να το χει ανεβάσει κανένας από εδώ μέσα.....ε;;; :green:

kWIEud_P8C8

tommygunz
22-04-11, 13:16
Για το πρώτο βίντεο σε μια συζήτηση που είχαμε με τον devil εδώ και αρκετό καιρό μου είχε πει πως η beta alanine λειτουργεί πολύ καλύτερα σπασμένη σε δόσεις κατά τη διάρκεια της ημέρας, πχ. 3 δόσεις από 1 γρ. η μια. Οπότε δε νομίζω να είπε κάτι το συγκλονιστικό.

Lao
22-04-11, 14:22
Για το πρώτο βίντεο σε μια συζήτηση που είχαμε με τον devil εδώ και αρκετό καιρό μου είχε πει πως η beta alanine λειτουργεί πολύ καλύτερα σπασμένη σε δόσεις κατά τη διάρκεια της ημέρας, πχ. 3 δόσεις από 1 γρ. η μια. Οπότε δε νομίζω να είπε κάτι το συγκλονιστικό.

Δεν είναι θέμα το αν είπε κάτι συγκλονιστικό, αλλά το αν όντως η β-αλανίνη κάνει δουλειά. Πιστεύεις πάντως ότι ο καλύτερος τρόπος λήψης της Anavite είναι 2+2+2;

tommygunz
22-04-11, 15:30
Δεν είναι θέμα το αν είπε κάτι συγκλονιστικό, αλλά το αν όντως η β-αλανίνη κάνει δουλειά. Πιστεύεις πάντως ότι ο καλύτερος τρόπος λήψης της Anavite είναι 2+2+2;

Το θέμα βασικά δεν είναι τι πιστεύω εγώ... Το θέμα είναι να πειραματιστεί ο καθένας και να δει τι δουλεύει πάνω του. Οι 2 ταμπλέτες περιέχουν περίπου 1 γρ. beta alanine. Tότε με 2+2+2 ταμπλέτες όλες όμως πριν την προπόνηση ίσως να είναι καλύτερο από το να τις παίρνεις και τις 6 μαζί ή 3+3 αλλά τις 3 πριν την προπόνηση και τις άλλες 3 μετά. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα δοκίμαζα πρώτο σαν πρωτόκολλο λήψης.

Όλα αυτά από την σκοπιά του να δουλέψει πιο καλά η beta alanine. Αλλά πειραματισμό θέλει και να δεις πιο πρωτόκολλο λήψης δουλεύει πιο καλά πάνω σου.;)

Lao
22-04-11, 21:29
Το θέμα βασικά δεν είναι τι πιστεύω εγώ... Το θέμα είναι να πειραματιστεί ο καθένας και να δει τι δουλεύει πάνω του. Οι 2 ταμπλέτες περιέχουν περίπου 1 γρ. beta alanine. Tότε με 2+2+2 ταμπλέτες όλες όμως πριν την προπόνηση ίσως να είναι καλύτερο από το να τις παίρνεις και τις 6 μαζί ή 3+3 αλλά τις 3 πριν την προπόνηση και τις άλλες 3 μετά. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα δοκίμαζα πρώτο σαν πρωτόκολλο λήψης.

Όλα αυτά από την σκοπιά του να δουλέψει πιο καλά η beta alanine. Αλλά πειραματισμό θέλει και να δεις πιο πρωτόκολλο λήψης δουλεύει πιο καλά πάνω σου.;)

Προφανώς και θα το δούμε στην πράξη. Πάντως έχω εντυπωσιαστεί, παντού διαβάζω καλά λόγια... wtf?

beefmeup
25-04-11, 10:39
Δεν είναι θέμα το αν είπε κάτι συγκλονιστικό, αλλά το αν όντως η β-αλανίνη κάνει δουλειά.

αυτη κανει δουλεια,γιατι να μην κανει?
ειναι απτα λιγα πραγματα που δουλευουν πραγματικα..
σου αυξανει τα επιπεδα της καρνοσυνης στο σωμα,αλλα θελει συνεχομενη ληψη για καιρο για να χεις αυτο το αποτελεσμα..
δεν ειναι δλδ σαν την κρεατινη που σου δινει μεσα σε μια βδομαδα αποτελσματα σε δυναμη.
κ ακομα καλυτερα ειναι να συνδιασεις την β-αλανινη με κρεατινη για καλυτερα αποτελεσματα.

deluxe
16-05-11, 05:16
Lao, τι εχεις να πεις για αυτη τη πολυβιταμινη; Τελειες μορφες βιταμινων A,C,D3,E,K2, μεγαλες ποσοτητες Β, χωρις σιδηρο!

Το μονο αρνητικο για εμενα ειναι η μικρη ποσοτητα σε χρωμιο.

Τωρα οσο αφορα τη Β-αλανινη. Εγω παιρνω και purple wraath που εχει απο 1-1.5γρ το σκουπ και purple in train που εχει 1.6γρ το σκουπ. Δλδ κοντα στα 2.5-3γρ pre! Αμα παιρνω και αλλα 3.2γρ απο τις πολυβιταμινες, παμε στα 6 περιπου γραμμαρια τις ημερες που γυμναζομαι. Ειναι πολλα;

Περιμενω 2 κουτια απο αυτες τις πολυβιταμινες αυτες τις ημερες. Ακομα σκεφτομαι το πρωτοκολλο που θα ακολουθησω. Μαλλον τις ημερες γυμναστηριου 6caps και τις υπολοιπες ημερες 3caps.

Lao
16-05-11, 12:23
Lao, τι εχεις να πεις για αυτη τη πολυβιταμινη; Τελειες μορφες βιταμινων A,C,D3,E,K2, μεγαλες ποσοτητες Β, χωρις σιδηρο!

Το μονο αρνητικο για εμενα ειναι η μικρη ποσοτητα σε χρωμιο.

Τωρα οσο αφορα τη Β-αλανινη. Εγω παιρνω και purple wraath που εχει απο 1-1.5γρ το σκουπ και purple in train που εχει 1.6γρ το σκουπ. Δλδ κοντα στα 2.5-3γρ pre! Αμα παιρνω και αλλα 3.2γρ απο τις πολυβιταμινες, παμε στα 6 περιπου γραμμαρια τις ημερες που γυμναζομαι. Ειναι πολλα;

Περιμενω 2 κουτια απο αυτες τις πολυβιταμινες αυτες τις ημερες. Ακομα σκεφτομαι το πρωτοκολλο που θα ακολουθησω. Μαλλον τις ημερες γυμναστηριου 6caps και τις υπολοιπες ημερες 3caps.

Θέλω και εγώ να την δοκιμάσω οπωσδήποτε για τους λόγους που αναφέρεις και εσύ. Το μόνο που με ανησυχεί είναι μήπως δεν αντιδράσω καλά στην β-αλανίνη, δεν έχω πάρει ποτέ.

Τώρα, σχετικά με το αν 6 γραμμάρια β-αλανίνη την μέρα είναι πολλά. δεν ξέρω. Και δεν ξέρω αν υπάρχουν κύκλοι στην β-αλανίνη, γενικώς. Θυμάμαι κάπου είχα διαβάσει τον bane να λέει ότι μακροχρόνια λήψη β-αλανίνης δεν πρέπει να γίνεται, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.

Devil, beef; :green:

gmalamos
16-05-11, 12:26
Θέλω και εγώ να την δοκιμάσω οπωσδήποτε για τους λόγους που αναφέρεις και εσύ. Το μόνο που με ανησυχεί είναι μήπως δεν αντιδράσω καλά στην β-αλανίνη, δεν έχω πάρει ποτέ.

Τώρα, σχετικά με το αν 6 γραμμάρια β-αλανίνη την μέρα είναι πολλά. δεν ξέρω. Και δεν ξέρω αν υπάρχουν κύκλοι στην β-αλανίνη, γενικώς. Θυμάμαι κάπου είχα διαβάσει τον bane να λέει ότι μακροχρόνια λήψη β-αλανίνης δεν πρέπει να γίνεται, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.

Devil, beef; :green:
Δεν νομιζω να χεις προβλημα..Εγω ειχα ενα μουδιασμα στα χερια..1 μηνα ον ενα οφ.

beefmeup
16-05-11, 13:53
, beef; :green:

ενα μιση μηνα/2 μηνες ειναι καλα να την περνεις κ μετα σταματας για κανα 15αρα μερες.

αντιδρασεις δεν παιζει να εχεις πλην του μυρμιγιασματος στα ακρα που ετσι κ αλλιως μπορει κ να το εχεις μπορει κ οχι..
αλλα κ παλι μετα απο κανα 10αλεπτο σταματανε..
μια καλη δοση ειναι 3-4 γρ..

COBRA_STYLE
16-05-11, 13:58
Θέλω και εγώ να την δοκιμάσω οπωσδήποτε για τους λόγους που αναφέρεις και εσύ. Το μόνο που με ανησυχεί είναι μήπως δεν αντιδράσω καλά στην β-αλανίνη, δεν έχω πάρει ποτέ.

Τώρα, σχετικά με το αν 6 γραμμάρια β-αλανίνη την μέρα είναι πολλά. δεν ξέρω. Και δεν ξέρω αν υπάρχουν κύκλοι στην β-αλανίνη, γενικώς. Θυμάμαι κάπου είχα διαβάσει τον bane να λέει ότι μακροχρόνια λήψη β-αλανίνης δεν πρέπει να γίνεται, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.

Devil, beef; :green:
το πολυ ενα μηνα μεσα και 1-2 εξω....για το λογο του οτι η β-αλανινη δρα ανταγωνιστικα με την ταυρινη μεσα στο σωμα μας....οποτε αμα παιρνεις μεγαλες ποσοτητες και για μεγαλο διαστημα θα εξαντληθουν τα αποθεματα ταυρινης πραγμα που ειναι καλο ΔΕΝ;)....εξαντλουνται που εξαντλουνται μετα απο βαρια προπονηση

Lao
16-05-11, 14:01
ενα μιση μηνα/2 μηνες ειναι καλα να την περνεις κ μετα σταματας για κανα 15αρα μερες.

αντιδρασεις δεν παιζει να εχεις πλην του μυρμιγιασματος στα ακρα που ετσι κ αλλιως μπορει κ να το εχεις μπορει κ οχι..
αλλα κ παλι μετα απο κανα 10αλεπτο σταματανε..
μια καλη δοση ειναι 3-4 γρ..

Είσαι ο άνθρωπός μου :toast:

deluxe, περιμένω εντυπώσεις :weights:

EDIT


το πολυ ενα μηνα μεσα και 1-2 εξω....για το λογο του οτι η β-αλανινη δρα ανταγωνιστικα με την ταυρινη μεσα στο σωμα μας....οποτε αμα παιρνεις μεγαλες ποσοτητες και για μεγαλο διαστημα θα εξαντληθουν τα αποθεματα ταυρινης πραγμα που ειναι καλο ΔΕΝ;)....εξαντλουνται που εξαντλουνται μετα απο βαρια προπονηση

O beef λέει 2 μήνες μέσα μισό έξω. Να υποθέσω ότι δεν υπάρχει στάνταρ πρωτόκολλο όπως και με την κρεατίνη;

beefmeup
16-05-11, 14:01
.για το λογο του οτι η β-αλανινη δρα ανταγωνιστικα με την ταυρινη μεσα στο σωμα μας...

αυτο που το στηριζεις?

COBRA_STYLE
16-05-11, 14:57
αυτο που το στηριζεις?




Καθημερινά με την καμία, η β-αλανίνη μακροχρόνια εξαντλεί τα αποθέματα ταυρίνης του οργανισμού.
Τα μόνα συμπληρώματα για τα οποία είμαι υπέρ της καθημερινής χρήσης είναι οι βιταμίνες και η πρωτείνη.


εδω

beefmeup
16-05-11, 14:59
εδω

εγω σου λεω οτι δεν γινεται..

ασε τι γραφει ο bane,δεν μιαλω με αυτον αλλα με σενα..
εσυ δλδ οτι διαβαζεις το παιρνεις τοις μετρηστοις οποιος κ να το γραφει,χωρις να κοιτας αν ισχυει?

COBRA_STYLE
16-05-11, 15:02
εγω σου λεω οτι δεν γινεται..

ασε τι γραφει ο bane,δεν μιαλω με αυτον αλλα με σενα..
εσυ δλδ οτι διαβαζεις το παιρνεις τοις μετρηστοις οποιος κ να το γραφει,χωρις να κοιτας αν ισχυει?

οχι ουτε καν,ισα ισα το αντιθετο....απλα για το συγκεκριμενο και γενικα απο τα λεγομενα του Bane δεν εχω παρατηρησει κατι που να κανει μπαμ και να ειναι λανθασμενο...ισως και να μην ισχυει...who knows

beefmeup
16-05-11, 15:06
There are two so called potential issues with beta-alanine and taurine. These two so called potential issues are the root cause of the confusion spread on the forums and even within some magazines. Of course supplement manufacturers(NOT AEN) have continued to perpetrate this myth as well


These so called potential issues are as follows:

1. Decreased beta-alanine uptake due to both beta-alanine and taurine sharing the same transporter. The rational is that competition for same transporter will decrease absorption and beta-alanine's ability to increase intramuscular CARN concentrations.

2. Taurine loss from the body,as beta-alanine causes blood plasma taurine levels to elevate. Many people jump all over a few IRRELEVANTLY dosed ANIMAL studies.


Anyway, here are the answers:


Potential so called issue #1:
The supposed taurine competition issue is also NOT an issue, as clearly shown in the research from the pioneer of beta-alanine performance research, Dr.Harris. He states in his most recent study that the increase in muscle CARN with B-Alanine supplementation did not appear to be reduced by the presence of taurine. If you do not believe his word on beta-alanine, I don't know what to tell you, as he is THE worlds authority on beta-alanine research related to exercise performance. Check MD article for our full answer. In a nutshell, intramuscular CARN concentrations are no different when supplementing with Beta-alanine alone or adding taurine into the mix as the research CLEARLY shows.


Potential so called issue #2:
This issue gained popularity on the forums based on some rat and cat studies that showed beta-alanine decreased the taurine content in the myocardium by half. These studies were using doses that are over 100 times higher than the highest Beta-alanine studies of 6.4 grams a day. These rat studies aren't even relevant to how we use Beta-Alanine in terms of dosage.

Beta-alanine does cause taurine levels to increase in the blood plasma, leading some to believe that we are actually losing alot of it from the body through excreting it in the urine. But from multiple studies now, the researchers have shown the taurine loss in the urine, is NOT at any level of significance.


Dr.Tallon who you may have seen posting in within our bb.com thread, put it into context quite nicely, when he said a glass of milk would replace the amount of taurine loss shown in the beta-alanine studies. He has his PhD in carnosine metabolism and his words on the topic hold alot of weight.

.

COBRA_STYLE
16-05-11, 15:14
εσυ εχεις πειστει 100% απο αυτη τη δημοσιευση και το εχεις ασπαστει?δλδ λες μεσα σου,"οκ αυτο ισχυει"?

beefmeup
16-05-11, 15:15
καλα οταν καταλαβεις ποιος τις υποστηριζει τις αποψεις αυτες κ τι ιδιοτητα εχει,θα τις ασπαστεις κ συ..
χωρια το οτι βασιζονται σε ερευνα-ες.

Devil
16-05-11, 15:17
School of Sports, Exercise & Health Sciences, University of Chichester, Chichester, U.K..

Muscle carnosine synthesis is limited by the availability of beta-alanine. Thirteen male subjects were supplemented with beta-alanine (CarnoSyntrade mark) for 4 wks, 8 of these for 10 wks. A biopsy of the vastus lateralis was obtained from 6 of the 8 at 0, 4 and 10 wks. Subjects undertook a cycle capacity test to determine total work done (TWD) at 110% (CCT(110%)) of their maximum power (W(max)). Twelve matched subjects received a placebo. Eleven of these completed the CCT(110%) at 0 and 4 wks, and 8, 10 wks. Muscle biopsies were obtained from 5 of the 8 and one additional subject. Muscle carnosine was significantly increased by +58.8% and +80.1% after 4 and 10 wks beta-alanine supplementation. Carnosine, initially 1.71 times higher in type IIa fibres, increased equally in both type I and IIa fibres. No increase was seen in control subjects. Taurine was unchanged by 10 wks of supplementation. 4 wks beta-alanine supplementation resulted in a significant increase in TWD (+13.0%); with a further +3.2% increase at 10 wks. TWD was unchanged at 4 and 10 wks in the control subjects. The increase in TWD with supplementation followed the increase in muscle carnosine.

deluxe
16-05-11, 16:33
Οποτε δεν υπαρχει προβλημα. Ευτυχως γιατι Purple wraath παιρνω μηνες τωρα!

TEFAAtzis
16-05-11, 23:05
μιας και μιλαμε για β-αλανινη.Στο φαρμακειο υπαρχει χυμα???

beefmeup
16-05-11, 23:05
μπα,οχι..

GOMI
22-05-11, 21:01
οτι σου ευαισθητοποιει λιγο παραπανω τους ανδρογονους υποδοχεις.
πιο αναβολικο περιβαλον δλδ.

Παίδες, αυτό παίζει να προκαλεί τριχόπτωση σε όσους έχουν ήδη προδιάθεση (κληρονομική, με τα ανδρογόνα) κλπ?

beefmeup
22-05-11, 21:08
Παίδες, αυτό παίζει να προκαλεί τριχόπτωση σε όσους έχουν ήδη προδιάθεση (κληρονομική, με τα ανδρογόνα) κλπ?


μπα,οχι..

.

deluxe
23-05-11, 01:04
Πειραζει που εβγαλα απο το κουτι το μισο βαμβακι που ειχε; Ηταν απο την μεση και πανω γεματο βαμβακι και ενοχλουσε αρκετα!

Τις παιρνω εδω και 4 ημερες, αλλα μονο 3 χαπακια την ημερα, καθως ειχα μινι αδεια. Απο αυριο κανονικα 3+3.

Λογικα και οι 2 δοσεις πρεπει να ειναι πριν την προπονα ή οχι; Παντως θα γινεται ενας χαμος με την β-αλανινη, ισως δε κανει και οι δοσεις να ειναι αρκετα κοντα. Τι λετε;

Lao
23-05-11, 02:34
Πειραζει που εβγαλα απο το κουτι το μισο βαμβακι που ειχε; Ηταν απο την μεση και πανω γεματο βαμβακι και ενοχλουσε αρκετα!

Τις παιρνω εδω και 4 ημερες, αλλα μονο 3 χαπακια την ημερα, καθως ειχα μινι αδεια. Απο αυριο κανονικα 3+3.

Λογικα και οι 2 δοσεις πρεπει να ειναι πριν την προπονα ή οχι; Παντως θα γινεται ενας χαμος με την β-αλανινη, ισως δε κανει και οι δοσεις να ειναι αρκετα κοντα. Τι λετε;

Γιατί να πειράζει που έβγαλες το μπαμπάκι; Για να μην σπάνε τα χάπια είναι.

Λογικά, καλύτερα αποτελέσματα θα δεις αν παίρνεις και τα 6 πριν την προπόνηση, αλλά εάν γυμνάζεσαι π.χ. το πρωί δεν θα είναι και τόσο εφικτό. Πάντως δεν νομίζω ότι έχει τόση σημασία τελικά, το θέμα είναι να παίρνεις 3+3 ή 2+2+2 με όποιον τρόπο θες. ;)

deluxe
23-05-11, 03:35
Αυτο θα κανω, αλλα μαλλον μονο τις ημερες προπονησεις, δλδ 4-5 φορες την εβδομαδα. Τις υπολοιπες φορες θα παιρνω μονο 3 χαπακια.

Λες να βγαλω ολο το βαμβακι;

arisfwtis
23-05-11, 10:07
για να τραβαει την υγρασια δεν το βαζουν το μπαμπακι?


λαο για πες ρε συ με τι θα πηγαινες σε διαιτα
πακ η αναβαιτ?

εναλλαξ λογω αλανινης?

COBRA_STYLE
23-05-11, 12:08
γιατι παιρνετε 6 χαπια??8α μου πειτε και καλα οτι ετσι λεει η Gaspari...ννναι...δειτε ποσο καλα καλυπτουν και τα 3 χαπια....τα 6 χαπια ειναι αχρηστα για τον οποιονδηποτε

Lao
23-05-11, 12:40
Αυτο θα κανω, αλλα μαλλον μονο τις ημερες προπονησεις, δλδ 4-5 φορες την εβδομαδα. Τις υπολοιπες φορες θα παιρνω μονο 3 χαπακια.

Λες να βγαλω ολο το βαμβακι;

Ναι, βγάλτο.


για να τραβαει την υγρασια δεν το βαζουν το μπαμπακι?


λαο για πες ρε συ με τι θα πηγαινες σε διαιτα
πακ η αναβαιτ?

εναλλαξ λογω αλανινης?

Αν έχεις προσέξει, οι πιο πολλές πολυβιταμίνες έχουν το λεγόμενο «fresh packet», το χαρτάκι εκείνο που τονίζουν ότι δεν είναι για φάγωμα :p Αν δεν κάνω λάθος, αυτό είναι που τραβάει την υγρασία.

Για το 2ο που λες, την Anavite θα την έχω σε καμμιά βδομάδα, έκανα παραγγελία μιας και μου τέλειωσε και η Opti-Men και το AP. Άρα, θα έχω και προσωπική εμπειρία.

Θεωρητικά πάντως, είναι δύσκολο να συγκρίνεις το ΑΡ με την Anavite καθώς έχουν διαφορετική φιλοσοφία σχεδόν στα πάντα. Το μεν ΑΡ είναι μια πολυβιταμίνη που παίρνεις 11 χάπια μαζί και απελευθερώνονται σταδιακά, η δε Anavite μια πολυβιταμίνη που έχει 2 και 3 servings την μέρα. Προσωπικά και τα δύο μου αρέσουν, ανεξάρτητα από το αν είναι κάποιος στον όγκο ή στην γράμμωση.

Πάντως, υπάρχουν κάποια αντικειμενικά πράγματα που μπορούμε να αναφέρουμε, και είναι τα εξής:

- Ορισμένα πράγματα στο ΑΡ με ένα σακουλάκι, είναι underdosed. Απλά κοιτάξτε την ετικέτα, διαιρέστε με το 2 και θα δείτε ότι με ένα σακουλάκι παίρνεις λιγότερη Β σε σχέση π.χ. με την Opti-Men (αχτύπητη στο θέμα αυτό), η Β12 είναι κάτω ακόμα και από την ΣΗΔ (!), η D είναι επίσης κάτω από την ΣΗΔ, και το ίδιο ισχύει και για διάφορα άλλα.

- Γενικά, δεν μπορείς να πεις ότι στο ΑΡ έχουν χρησιμοποιήσει παντού καλά υλικά. Για παράδειγμα, ο ψευδάργυρος και το μαγνήσιο είναι σε μορφή οξειδίου, πράγμα το οποίο σύμφωνα με πολλές αναφορές σημαίνει χαμηλή απορροφησιμότητα. To χρώμιο είναι σε μορφή chloride κτλ κτλ κτλ.

- Από την άλλη, στην Anavite τα πάντα είναι chelated, και με 2 servings των 3 την μέρα παίρνεις καλές ποσότητες από πολλά πράγματα. Βέβαια λείπουν διάφορα πράγματα που έχει το ΑΡ, όπως Milk Thistle (γαϊδουράγκαθο), Ginseng, PABA και όλα τα πεπτικά και αντιοξειδωτικά κτλ κτλ κτλ.

- Ο κράχτης της Anavite, εκτός από τα καλά υλικά κατασκευής, είναι η β-αλανίνη και το Carnipure. Όμως, εδώ έχουμε το μειονέκτημα, όπως ανέφερε ήδη και ο beef, ότι δεν μπορείς να παίρνεις συνεχόμενα β-αλανίνη.

Συμπερασματικά, κάθε προϊόν έχει τα + και τα - του, όπως πάντα. :toast:


γιατι παιρνετε 6 χαπια??8α μου πειτε και καλα οτι ετσι λεει η Gaspari...ννναι...δειτε ποσο καλα καλυπτουν και τα 3 χαπια....τα 6 χαπια ειναι αχρηστα για τον οποιονδηποτε

Στα 6 χάπια οι δόσεις είναι πραγματικά καλές. ;)

arisfwtis
23-05-11, 12:57
γιγαντας LAO

ωραιος ρε φιλε ευχαριστω πολυ

COBRA_STYLE
28-05-11, 00:48
ξανακανω ενα μινι ριβιου για το lao που το ζητησε αν και εχω ξανακανει νομιζω πιο πισω...λοιπον--->διαφορα πουθενα,ειτε παρω ειτε δεν παρω.....ουτε ειμαι πεσμενος ενεργειακα αμα δεν παρω,ουτε ειμαι up αμα παρω....0 δλδ


κατι αλλο τωρα,εχω παρατηρησει ρε μπαγασα Lao οτι εισαι τοσο "προσκολλημενος" πανω

στις βιταμινες απο συμπληρωματα ψαχνοντας καθε τι με πολυ λεπτομερια και βασιζεσαι

υπερβολικα πανω τους,με αλλα λογια τις εχεις θεοποιησει που για μενα ειναι λαθος...για το

λογο του οτι κανεις δεν βλεπει καποια διαφορα απο αυτες(οπως σου εγραψα και για μενα

πιο πανω) +το οτι ενας θεος ξερει ποσο μερος απορροφαται απο αυτες και κατα ποσο τις

αξιοποιει ο οργανισμος μετα....ειδικα για τις αντιοξειδωτικες ουσιες στις πολυβιταμινες οπου

και αν εχω τσεκαρει,λενε οτι δεν κανουν τη δουλεια που υποτιθεται οτι θα εκαναν...ειδικα

για την Βιτ C+E...προσφατα ειχα δει ερευνα που ελεγε οτι αυτες οι 2 βιταμινες απο

συμπληρωματα σε μορφη ταμπλετας δεν εχουν καμια προστατευτικη δραση απεναντι στο

καρκινο και την προληψη του επισης...αυτα απο μενα:green:

exkaliber
28-05-11, 01:14
ξα
για την Βιτ C+E...προσφατα ειχα δει ερευνα που ελεγε οτι αυτες οι 2 βιταμινες απο

συμπληρωματα σε μορφη ταμπλετας δεν εχουν καμια προστατευτικη δραση απεναντι στο

καρκινο και την προληψη του επισης...αυτα απο μενα:green:

μν ξαναδιαβασεις απο κει :green:

deluxe
28-05-11, 01:24
Και εγω δεν εχω παρατηρησει κατι τοσο καιρο. Μονο διαφορα στο χρωμα και μυρωδια των ουρων υπαρχει, που δειχνει οτι δεν απορροφωνται ολες οι ποσοτητες. Ενταξει, μπορει να κανουν καλο και να ειναι η βαση, αλλα δε πρεπει να τις θεοποιουμε κιολας!

Lao
30-05-11, 02:01
ξανακανω ενα μινι ριβιου για το lao που το ζητησε αν και εχω ξανακανει νομιζω πιο πισω...λοιπον--->διαφορα πουθενα,ειτε παρω ειτε δεν παρω.....ουτε ειμαι πεσμενος ενεργειακα αμα δεν παρω,ουτε ειμαι up αμα παρω....0 δλδ


κατι αλλο τωρα,εχω παρατηρησει ρε μπαγασα Lao οτι εισαι τοσο "προσκολλημενος" πανω

στις βιταμινες απο συμπληρωματα ψαχνοντας καθε τι με πολυ λεπτομερια και βασιζεσαι

υπερβολικα πανω τους,με αλλα λογια τις εχεις θεοποιησει που για μενα ειναι λαθος...για το

λογο του οτι κανεις δεν βλεπει καποια διαφορα απο αυτες(οπως σου εγραψα και για μενα

πιο πανω) +το οτι ενας θεος ξερει ποσο μερος απορροφαται απο αυτες και κατα ποσο τις

αξιοποιει ο οργανισμος μετα....ειδικα για τις αντιοξειδωτικες ουσιες στις πολυβιταμινες οπου

και αν εχω τσεκαρει,λενε οτι δεν κανουν τη δουλεια που υποτιθεται οτι θα εκαναν...ειδικα

για την Βιτ C+E...προσφατα ειχα δει ερευνα που ελεγε οτι αυτες οι 2 βιταμινες απο

συμπληρωματα σε μορφη ταμπλετας δεν εχουν καμια προστατευτικη δραση απεναντι στο

καρκινο και την προληψη του επισης...αυτα απο μενα:green:

Καταρχήν, να σε ευχαριστήσω για το review :thumbup:

Πάμε τώρα στα άλλα που λες.

Πρώτα απ'όλα, θεωρώ πολύ πιο χρήσιμο και ουσιώδες να ψάχνομαι και να γράφω για κάτι τόσο δομικό και από το οποίο εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό το αν και πόσα καλά δουλεύουν όλα τα υπόλοιπα. Γιατί καλώς ή κακώς, για να συνθέσεις πρωτεϊνες, να μεταβολίσεις υδατάνθρακες, να κάψεις λίπος και πολλά άλλα πράγματα, χρειάζεσαι - μεταξύ άλλων - τις βιταμίνες και τα μέταλλα.

Ψάξε να δεις τι κάνει η κάθε βιταμίνη, το κάθε μέταλλο και οι διάφορες άλλες ουσίες και θα δεις ότι είναι οι «εργάτες» χωρίς τους οποίους δεν θα είχαμε την απόδοση που θέλουμε. Ένας λόγος που πολλοί άνθρωποι δεν έχουν τα αποτελέσματα που θέλουν ενώ και καλές προπονήσεις κάνουν και διάφορα στακαρίσματα κάνουν, είναι ότι δεν έχουν δώσει βάση στο θέμα αυτό.

Κατά δεύτερον, προσωπικά βρίσκω τις πολυβιταμίνες και τα συναφή πιο ενδιαφέρουσες σαν θέμα, παρά τις πρωτεϊνες ή τις κρεατίνες. Για μια πρωτεϊνη τι να πεις; Θα πεις για την τιμή της, αν ανακατεύεται καλά, την γεύση της και αυτό ήταν. Για τις κρεατίνες πάλι, πάνω κάτω τα ίδια και μένουν τα νιτρικά κτλ με τα οποία δεν ασχολούμαι.

Κατά τρίτον, είναι λίγο γενικευμένο και άστοχο να λες ότι οι βιταμίνες «δεν πιάνουν κανέναν». Τι θες να πεις; Αν εννοείς ότι είτε πάρεις είτε δεν πάρεις νιώθεις το ίδιο, τότε είτε τρως πάρα πολύ καλά και δεν τις έχεις ανάγκη, είτε δεν τις χρησιμοποιείς σωστά, είτε παίρνεις τόσο καιρό που έχεις ξεχάσει πως είναι όταν δεν παίρνεις. Σε κάθε περίπτωση, αυτό που λες δεν είναι κριτήριο που να δείχνει αν η συγκεκριμένη κατηγορία συμπληρωμάτων είναι κάτι που αξίζει να ασχολούμαστε και μην ξεχνάς ότι το πως νιώθουμε εξαρτάται από πολλούς παράγοντες μεταξύ των οποίων και ο ψυχολογικός. Παράλληλα, δεν πρέπει να ξεχνάς ότι οι πολυβιταμίνες έχουν αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου.

Κατά τέταρτον και τέλος, το ότι γράφω συχνά για κάτι δεν σημαίνει ότι το έχω θεοποιήσει. Στην δική μου περίπτωση, σημαίνει απλά ότι το θεωρώ πιο ενδιαφέρον και σημαντικό σε σχέση με άλλα πράγματα. Από κει και πέρα, δεν νομίζω να έχεις δει να γράφω μ@λακίες όπως «wow, με έπιασε και γκρέμισα το gym σήμερα», ε; :P

sobral
30-05-11, 02:49
Καταρχήν, να σε ευχαριστήσω για το review :thumbup:

Πάμε τώρα στα άλλα που λες.

Πρώτα απ'όλα, θεωρώ πολύ πιο χρήσιμο και ουσιώδες να ψάχνομαι και να γράφω για κάτι τόσο δομικό και από το οποίο εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό το αν και πόσα καλά δουλεύουν όλα τα υπόλοιπα. Γιατί καλώς ή κακώς, για να συνθέσεις πρωτεϊνες, να μεταβολίσεις υδατάνθρακες, να κάψεις λίπος και πολλά άλλα πράγματα, χρειάζεσαι - μεταξύ άλλων - τις βιταμίνες και τα μέταλλα.

Ψάξε να δεις τι κάνει η κάθε βιταμίνη, το κάθε μέταλλο και οι διάφορες άλλες ουσίες και θα δεις ότι είναι οι «εργάτες» χωρίς τους οποίους δεν θα είχαμε την απόδοση που θέλουμε. Ένας λόγος που πολλοί άνθρωποι δεν έχουν τα αποτελέσματα που θέλουν ενώ και καλές προπονήσεις κάνουν και διάφορα στακαρίσματα κάνουν, είναι ότι δεν έχουν δώσει βάση στο θέμα αυτό.

Κατά δεύτερον, προσωπικά βρίσκω τις πολυβιταμίνες και τα συναφή πιο ενδιαφέρουσες σαν θέμα, παρά τις πρωτεϊνες ή τις κρεατίνες. Για μια πρωτεϊνη τι να πεις; Θα πεις για την τιμή της, αν ανακατεύεται καλά, την γεύση της και αυτό ήταν. Για τις κρεατίνες πάλι, πάνω κάτω τα ίδια και μένουν τα νιτρικά κτλ με τα οποία δεν ασχολούμαι.

Κατά τρίτον, είναι λίγο γενικευμένο και άστοχο να λες ότι οι βιταμίνες «δεν πιάνουν κανέναν». Τι θες να πεις; Αν εννοείς ότι είτε πάρεις είτε δεν πάρεις νιώθεις το ίδιο, τότε είτε τρως πάρα πολύ καλά και δεν τις έχεις ανάγκη, είτε δεν τις χρησιμοποιείς σωστά, είτε παίρνεις τόσο καιρό που έχεις ξεχάσει πως είναι όταν δεν παίρνεις. Σε κάθε περίπτωση, αυτό που λες δεν είναι κριτήριο που να δείχνει αν η συγκεκριμένη κατηγορία συμπληρωμάτων είναι κάτι που αξίζει να ασχολούμαστε και μην ξεχνάς ότι το πως νιώθουμε εξαρτάται από πολλούς παράγοντες μεταξύ των οποίων και ο ψυχολογικός. Παράλληλα, δεν πρέπει να ξεχνάς ότι οι πολυβιταμίνες έχουν αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου.

Κατά τέταρτον και τέλος, το ότι γράφω συχνά για κάτι δεν σημαίνει ότι το έχω θεοποιήσει. Στην δική μου περίπτωση, σημαίνει απλά ότι το θεωρώ πιο ενδιαφέρον και σημαντικό σε σχέση με άλλα πράγματα. Από κει και πέρα, δεν νομίζω να έχεις δει να γράφω μ@λακίες όπως «wow, με έπιασε και γκρέμισα το gym σήμερα», ε; :P

:clap::clap::clap::clap:
πολύ σωστά. Γενικότερα μου αρέσει το σκεπτικό σου έχει βάση. Ειδικά αυτό Να προσθέσω κι εγώ με τη σειρά μου κάτι. Από πολλούς ακούω (από μικρός ακόμη κ από παππούδες γιαγιάδες) πάρε καμιά βιταμίνη (φάε κανα φρούτο,λαχανικό) κτλ να σου δώσει λίγη ενέργεια. Οι βιταμινες και τα μέταλλα αυτά καθεαυτά δεν δινουν ενέργεια ΌΜΩΣ συμμετέχουν στις αντιδράσεις που κάνει ο οργανισμός για να παράγει ενέργεια. Είναι οι <ρυθμιστές> ας πούμε. Όπως και τα ανόργανα συστατικά είναι πολύ σημαντικά για πάρα πολλά. Ρύθμιση πίεσης, διατήρηση ισορροπίας υγρών στο σώμα, σύσταση ενζύμων, ορμονών και και και.... Η δουλειά τους δεν φαίνεται όμως είναι σημαντική. Σαν το αμυντικό χάφ στη μπάλα.χααα;) Και δεν μιλάω μόνο για σκευάσματα πολυβιταμινών, μιλάω γενικά για τα παραπάνω που πρέπει να λαμβάνονται και να βρίσκονται στο καθημερινό διαιτολόγιο του αθλούμενου.

Kaloutsikos
30-05-11, 13:58
Ενα μεγάλο μπράβο στον Lao & Sobral. :clap:

Lao
01-06-11, 14:51
Μου ήρθε το πράμα :turtle::turtle::turtle:

Από αύριο, εκτός απροόπτου, ξεκινάω χρήση και αργότερα γράφω και εντυπώσεις.

arisfwtis
01-06-11, 14:53
3+3 θα πας οπως προτεινει?

Lao
01-06-11, 14:54
3+3 θα πας οπως προτεινει?

Σκέφτομαι να το πάω 2+2+2, όλα πριν την προπόνηση.

arisfwtis
01-06-11, 15:12
πολυ κιτρινιλα τα ουρα παντως.....
την αλανινη να μην ειχε ρε γμτ...

Lao
01-06-11, 15:15
πολυ κιτρινιλα τα ουρα παντως.....
την αλανινη να μην ειχε ρε γμτ...

Για τα ούρα τα χουμε πει, δεν είναι κάτι που πρέπει να μας απασχολεί.

Όσον αφορά την β-αλανίνη, γι'αυτό τον λόγο την πήρα, να δω τι θα γίνει. :weights:

Devil
01-06-11, 15:51
πολυ κιτρινιλα τα ουρα παντως.....
την αλανινη να μην ειχε ρε γμτ...

ισα ισα καλο ειναι αυτο... ολα μαζι σε 6 καπς... μια χαρα ειναι...

Lao
02-06-11, 17:11
1st day!

Έχω πάρει 4 ως τώρα, 2+2, θα πάρω άλλα 2 πριν την προπόνηση. Παραισθησία δεν έχω νιώσει. :thumbup:

gmalamos
02-06-11, 17:14
1st day!

Έχω πάρει 4 ως τώρα, 2+2, θα πάρω άλλα 2 πριν την προπόνηση. Παραισθησία δεν έχω νιώσει. :thumbup:

Ουτε στα χερακια??Μετα απο το γευμα η πριν τις πηρες??

Lao
02-06-11, 17:23
Ουτε στα χερακια??Μετα απο το γευμα η πριν τις πηρες??

Πουθενά, τίποτα. Λες να κάνω κάτι λάθος; :green:

Τις πρώτες 2 μετά από το πρωινό στις 7.30 και τις άλλες 2 με το μεσημεριανό μου στις 16.00. Θα πάρω άλλες 2 στις 20.00, μια ώρα πριν την προπόνηση.

gmalamos
02-06-11, 17:24
Πουθενά, τίποτα. Λες να κάνω κάτι λάθος; :green:

Τις πρώτες 2 μετά από το πρωινό στις 7.30 και τις άλλες 2 με το μεσημεριανό μου στις 16.00. Θα πάρω άλλες 2 στις 20.00, μια ώρα πριν την προπόνηση.

Αααα χανεις..:P:P

Παρε 3+3.:green:

COBRA_STYLE
02-06-11, 17:29
Αααα χανεις..:P:P

Παρε 3+3.:green:
νιωθεις τπτ με τα 6 δλδ?

gmalamos
02-06-11, 18:22
νιωθεις τπτ με τα 6 δλδ?

Ενα μηρμηγκιασμα στα χερια..:green:

deluxe
03-06-11, 01:09
Εγω με 3+3 + purple wraath + purple in train και καμμια φορα και c4, δε νιωθω το παραμικρο μυρμιγκιασμα! Μαλλον εχω συνηθισει πληρως, ακομα και σε μεγαλες ποσοτητες! Μιλαμε για ποσοτητες και κοντα στα 10γρ, οχι καθε ημερα ομως..

Lao
03-06-11, 02:14
...και τελικά, με 2+2+2 κανένα μυρμήγκιασμα και για μένα. Αύριο θα πάρω 3+3 μπας και το νιώσω :green:

tommygunz
03-06-11, 19:27
Laο, θέλει άδειο στομάχι για να το νιώσεις.
Εγώ με Purple Wraath 1 scoop το νιώθω ως συνήθως στα χέρια και μερικές φορές και στα πέλματα. Σε κάνα 10λεπτο αφού το πιώ (στο περίπου). Αλλά το προηγούμενο γεύμα μου είναι περίπου 2μιση ώρες πριν.;)
Τώρα αν εσύ το παίρνεις πάνω στο γεύμα, δεν παίζει να καταλάβεις κάτι.

lef
03-06-11, 19:35
...και τελικά, με 2+2+2 κανένα μυρμήγκιασμα και για μένα. Αύριο θα πάρω 3+3 μπας και το νιώσω :green:

lao αν τις περνεις μετα απο γευμα δεν προκεται ποτε να νιωσεις την αλανινη ειδικα στις ποσοτητες που εχουν οι 2 ταμπς
οπως επισης και μετα απο ενα διαστημα συνεχους χρησης δεν το νιωθεις

Lao
03-06-11, 21:21
Laο, θέλει άδειο στομάχι για να το νιώσεις.
Εγώ με Purple Wraath 1 scoop το νιώθω ως συνήθως στα χέρια και μερικές φορές και στα πέλματα. Σε κάνα 10λεπτο αφού το πιώ (στο περίπου). Αλλά το προηγούμενο γεύμα μου είναι περίπου 2μιση ώρες πριν.;)
Τώρα αν εσύ το παίρνεις πάνω στο γεύμα, δεν παίζει να καταλάβεις κάτι.


lao αν τις περνεις μετα απο γευμα δεν προκεται ποτε να νιωσεις την αλανινη ειδικα στις ποσοτητες που εχουν οι 2 ταμπς
οπως επισης και μετα απο ενα διαστημα συνεχους χρησης δεν το νιωθεις

Ίσως... Σήμερα πάντως, 3 με άδειο στομάχι 3 με γεμάτο και πάλι τίποτα. :green:

della
17-06-11, 22:37
ρε παιδια επαθα και εγω τωρα μαζι με το βραδυνο που δοκιμασα 3 χαπια ξερετε αν θα το συνηθισει ο οργανισμος μου η καθε φορα που θα παιρνω θα το παθαινω?
οχι τιποτα αλλο απλα ειναι σπαστικο θελεις να ξυστεις σε ολο το σωμα και δεν μπορεις ακομα και στα τετοια μου εχω φαγουρα :green:

lef
17-06-11, 23:53
ρε παιδια επαθα και εγω τωρα μαζι με το βραδυνο που δοκιμασα 3 χαπια ξερετε αν θα το συνηθισει ο οργανισμος μου η καθε φορα που θα παιρνω θα το παθαινω?
οχι τιποτα αλλο απλα ειναι σπαστικο θελεις να ξυστεις σε ολο το σωμα και δεν μπορεις ακομα και στα τετοια μου εχω φαγουρα :green:

μυρμυγκιασμα ειναι απο την αλανινη
θα την συνηθισεις και δεν το καταλαβαινεις
αλλα γτ την περνεις την πολυβιταμινη και ειδικα αυτη που εχει και αλανινη?

della
18-06-11, 01:32
μυρμυγκιασμα ειναι απο την αλανινη
θα την συνηθισεις και δεν το καταλαβαινεις
αλλα γτ την περνεις την πολυβιταμινη και ειδικα αυτη που εχει και αλανινη?

δεν ξερω αυτο μου εκατσε στο ματι :green:
βασικα το παιρνω μονο μερες προπονησης και βοηθαει λιγο αλανινη απο οτι εχω διαβαση
για αυτο εβγαλα το animal pak και το εβαλα στις off μερες :green:

Devil
18-06-11, 04:49
αν το πηρες με γεματο στομαχι και σε επιασε τοσο ευκολα τοτε μαλλον καθε φορα θα το παθενεις....

αλλα δεν ειναι τιποτα....

Lao
18-06-11, 06:41
δεν ξερω αυτο μου εκατσε στο ματι :green:
βασικα το παιρνω μονο μερες προπονησης και βοηθαει λιγο αλανινη απο οτι εχω διαβαση
για αυτο εβγαλα το animal pak και το εβαλα στις off μερες :green:

Εχμ τα χεις κάνει λίγο... να μην πω :P

Το Pak δεν είναι Geriatric για να το βάζεις στις off days, παίρνε την Anavite κανονικά επί ένα μήνα.

Lao
18-06-11, 14:17
Σήμερα ξαναβγάζω τον φωτογράφο που κρύβω μέσα μου :P

Στην photo με τα χάπια, στα αριστερά έχουμε Opti-Men, στο κέντρο Anavite και στα δεξιά το mother of all pills :green: το Uni-Liver.

Kaloutsikos
18-06-11, 23:29
Μεγαλούτσικα είναι ρε συ τα χάπια της Gaspari.

Lao
18-06-11, 23:37
Μεγαλούτσικα είναι ρε συ τα χάπια της Gaspari.

Επειδή είναι «γλυστερά», κατεβαίνουν εύκολα. Δεν είναι π.χ. σαν της Opti-Men που μπορεί να σου κολλήσουν. ;)

Kaloutsikos
18-06-11, 23:51
Επειδή είναι «γλυστερά», κατεβαίνουν εύκολα. Δεν είναι π.χ. σαν της Opti-Men που μπορεί να σου κολλήσουν. ;)

A εντάξει τότε,
της Opti-men της κατεβάζω άνετα.

della
19-06-11, 17:56
ρε παιδια τα δεξια χαπια ειναι για φυσιολογικους ανθρωπους?η για porn model :green:
εδω τα anavite μερικες φορες μου καθονται...

Lao
19-06-11, 20:06
ρε παιδια τα δεξια χαπια ειναι για φυσιολογικους ανθρωπους?η για porn model :green:
εδω τα anavite μερικες φορες μου καθονται...

Είναι Uni-Liver. Για animals :green:

Lao
24-06-11, 14:03
Λοιπόν, μετά από συνεχόμενη λήψη περίπου 3 εβδομάδων με full serving (6 την μέρα) φαίνεται πως στην δική μου περίπτωση η β-αλανίνη και η καρνιτίνη λειτούργησαν καλά.

Έχω προσέξει βελτιωμένη ανάρρωση, είμαι λιγότερο πιασμένος μετά από κάποια έντονη προπόνηση. Παράλληλα, χθες ήταν η μέρα που εκεί που είμαι κάνουμε ΠΟΛΥ έντονη προπόνηση διάρκειας 2 ωρών με ασκήσεις-ξεπάτωμα. Όπως και την προηγούμενη Πέμπτη, έτσι και χθες είχα πιο πολλή αντοχή, οι ασκήσεις έβγαιναν πιο καλά και μετά το τέλος δεν ένιωθα τόσο κουρασμένος όσο άλλες φορές.

Δεν άλλαξα κάτι στο στακάρισμά μου, οπότε δεν μπορεί να οφείλεται σε κάποιο άλλο συμπλήρωμα. Σίγουρα δεν είναι placebo και σίγουρα δεν οφείλεται στον καιρό, ίσα-ίσα η ζέστη (δεν έχουμε κλιματισμό) δεν είναι ιδανική για το είδος της προπόνησης που κάνουμε. Άρα, το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι έκανε δουλειά η Anavite.

Γενικά, σχηματίζω την εντύπωση ότι η Anavite είναι μαζί με το Pak ένα σκαλί πιο πάνω σε σχέση με τις υπόλοιπες που έχω δοκιμάσει. Στα θετικά, επίσης, ότι εξακολουθώ να μην νοιώθω καμία ενόχληση από την β-αλανίνη, φαίνεται ότι ανήκω στους τυχερούς.

Πάντως, το προϊόν μου αρέσει. :thumbup:

aqua_bill
24-06-11, 14:28
ti έχει μέσα που μπορείνα πιάσει ένα τέτοιο test..


Προειδοποίηση: Οι αθλητές που περνούν από τεστ doping control καλό θα είναι να ενημερώσουν τα σωματεία τους πριν τη χρήση του ANAVITE.

Lao
24-06-11, 14:41
ti έχει μέσα που μπορείνα πιάσει ένα τέτοιο test..


Προειδοποίηση: Οι αθλητές που περνούν από τεστ doping control καλό θα είναι να ενημερώσουν τα σωματεία τους πριν τη χρήση του ANAVITE.

Ούτε αθλητής είμαι, ούτε ανήκω σε κάποιο σωματείο, ούτε κατεβαίνω σε αγώνες. Ασχολούμαι με τις Πολεμικές Τέχνες και η προπόνηση της Πέμπτης είναι ΞΕΠΑΤΩΜΑ με ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΕΣ ασκήσεις.

Τώρα, το τί έχει μέσα η Anavite... στο full serving παίρνεις 3,2 γραμμάρια β-αλανίνης και 2 γραμμάρια Carnipure. Βοηθάει όμως και το ότι όλες οι βιταμίνες και τα μέταλλα είναι σε καλή μορφή συν το ότι δίνει καλές δοσολογίες (πολλαπλασίασε τα Supplement Facts της 1ης σελίδας επί δύο).

Έχω κάνει ακριβώς το ίδιο τεστ με Pak, Opti-Men, Adam, Super Daily 2, δηλαδή συνεχόμενη λήψη για 3-4 εβδομάδες με σταθερές διατροφικές συνήθειες, ώρες χαλάρωσης και στακαρισμάτων. Τα καλύτερα αποτελέσματα τα έχω δει με Pak και Anavite και εδώ που τα λέμε φυσιολογικό είναι αυτό μιας και έχουν σχεδιασττεί ακριβώς για να σου δώσουν λίγο παραπάνω στην απόδοσή σου.

Ο τρόπος χρήσης που κάνω, είναι ο εξής: 3 χάπια με το πρωινό μου και άλλα 3 με το τελευταίο γεύμα πριν την προπόνησή μου.

aqua_bill
24-06-11, 14:45
Ο τρόπος χρήσης που κάνω, είναι ο εξής: 3 χάπια με το πρωινό μου και άλλα 3 με το τελευταίο γεύμα πριν την προπόνησή μου.

με το 2+2+2 που διάβασα οτι δοκίμασες αρχικά δεν ήσουν ευχαριστημένος?

Lao
24-06-11, 14:46
με το 2+2+2 που διάβασα οτι δοκίμασες αρχικά δεν ήσουν ευχαριστημένος?

Α ναι, καλά που το πες!

2+2+2 πήρα τις πρώτες 2-3 μέρες κυρίως για να δω αν θα με πείραζε η β-αλανίνη και μετά το γύρισα σε 3+3 όπως ακριβώς προτείνει και η εταιρεία. Δεν μπορώ να σου πω λοιπόν αν είναι καλύτερα το ένα ή το άλλο, πάντως με 3+3 μια χαρά μου πηγαίνει. ;)

aqua_bill
24-06-11, 14:58
Α ναι, καλά που το πες!

2+2+2 πήρα τις πρώτες 2-3 μέρες κυρίως για να δω αν θα με πείραζε η β-αλανίνη και μετά το γύρισα σε 3+3 όπως ακριβώς προτείνει και η εταιρεία. Δεν μπορώ να σου πω λοιπόν αν είναι καλύτερα το ένα ή το άλλο, πάντως με 3+3 μια χαρά μου πηγαίνει. ;)
thank u :thumbup:

della
24-06-11, 22:28
lao δεν ξερω αλλα και σε εμενα τα ιδια ακριβως εχω ειδικα απο οταν αρχισα και παιρνω καθημερινα(γιατι παλια επαιρνα μονο animal pak τις μερες προπονησης)
ειδικα στα ποδια που την επομενη μερα δεν μπορουσα να κουνησω τωρα ενω εχω βαλει και περισσοτερα κιλα στις ασκησεις δεν ειμαι πιασμενος και τοσο
αλλα δεν παιρνω μονο avanite
κανω μερες προπονησης 1 χαπι το πρωι avanite και ενα ανιμαλ πακ 30 λεπτα πριν το γυμναστηριο(κανονικα ειναι πριν το απογευματινο αλλα αφου εχω αποτελεσματα ετσι το συνεχιζω)
και 3+3 avanite τις off μερες
ΥΓ αν και οταν τελειωση το animal pak θα παιρνω μονο avainte αλλα δεν ξερω αν κανει για πολυ καιρο λογο της carnitine που εχει

Lao
24-06-11, 23:54
lao δεν ξερω αλλα και σε εμενα τα ιδια ακριβως εχω ειδικα απο οταν αρχισα και παιρνω καθημερινα(γιατι παλια επαιρνα μονο animal pak τις μερες προπονησης)
ειδικα στα ποδια που την επομενη μερα δεν μπορουσα να κουνησω τωρα ενω εχω βαλει και περισσοτερα κιλα στις ασκησεις δεν ειμαι πιασμενος και τοσο
αλλα δεν παιρνω μονο avanite
κανω μερες προπονησης 1 χαπι το πρωι avanite και ενα ανιμαλ πακ 30 λεπτα πριν το γυμναστηριο(κανονικα ειναι πριν το απογευματινο αλλα αφου εχω αποτελεσματα ετσι το συνεχιζω)
και 3+3 avanite τις off μερες
ΥΓ αν και οταν τελειωση το animal pak θα παιρνω μονο avainte αλλα δεν ξερω αν κανει για πολυ καιρο λογο της carnitine που εχει

Σου προτείνω για 2-3 βδομάδες να παίρνεις Pak και για άλλες τόσες Anavite. Έτσι θα δεις καλύτερα τι δουλεύει καλύτερα πάνω σου, μην τα μπλέκεις έτσι.

pizzass
26-06-11, 20:14
ρε παιδια 3 χαπια η 6 ειναι η δοση? γτ στα συστατικα λεει serving size :3... μηπως παει και με τα κιλα????

deluxe
26-06-11, 21:36
Λοιπόν, μετά από συνεχόμενη λήψη περίπου 3 εβδομάδων με full serving (6 την μέρα) φαίνεται πως στην δική μου περίπτωση η β-αλανίνη και η καρνιτίνη λειτούργησαν καλά.

Έχω προσέξει βελτιωμένη ανάρρωση, είμαι λιγότερο πιασμένος μετά από κάποια έντονη προπόνηση. Παράλληλα, χθες ήταν η μέρα που εκεί που είμαι κάνουμε ΠΟΛΥ έντονη προπόνηση διάρκειας 2 ωρών με ασκήσεις-ξεπάτωμα. Όπως και την προηγούμενη Πέμπτη, έτσι και χθες είχα πιο πολλή αντοχή, οι ασκήσεις έβγαιναν πιο καλά και μετά το τέλος δεν ένιωθα τόσο κουρασμένος όσο άλλες φορές.

Δεν άλλαξα κάτι στο στακάρισμά μου, οπότε δεν μπορεί να οφείλεται σε κάποιο άλλο συμπλήρωμα. Σίγουρα δεν είναι placebo και σίγουρα δεν οφείλεται στον καιρό, ίσα-ίσα η ζέστη (δεν έχουμε κλιματισμό) δεν είναι ιδανική για το είδος της προπόνησης που κάνουμε. Άρα, το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι έκανε δουλειά η Anavite.

Γενικά, σχηματίζω την εντύπωση ότι η Anavite είναι μαζί με το Pak ένα σκαλί πιο πάνω σε σχέση με τις υπόλοιπες που έχω δοκιμάσει. Στα θετικά, επίσης, ότι εξακολουθώ να μην νοιώθω καμία ενόχληση από την β-αλανίνη, φαίνεται ότι ανήκω στους τυχερούς.

Πάντως, το προϊόν μου αρέσει. :thumbup:Φιλε μου σε συμβουλευω να ξεκολλησεις λιγο με τις πολυβιταμινες. Εγω πλεον δε προκειται να σπαταλησω αλλα λεφτα, δε αξιζουν και τοσο.. Μια απλη πολυβιταμινη απο εδω και περα. Ουτε με Orange triad, ουτε με animal pak, αλλα ουτε και με anavite ειδα καμμια τρελη διαφορα. Ουτε αναρρωση, ουτε τιποτα.. Ολα ειναι placebo.. Προς το παρων θα εχω αυτες τις Nature's Alive και μετα θα παρω καμμια adams, το πολυ 2 softgels την ημερα.. Να κραταει και περισσοτερο καιρο το κουτι!

Lao
27-06-11, 01:52
Φιλε μου σε συμβουλευω να ξεκολλησεις λιγο με τις πολυβιταμινες. Εγω πλεον δε προκειται να σπαταλησω αλλα λεφτα, δε αξιζουν και τοσο.. Μια απλη πολυβιταμινη απο εδω και περα. Ουτε με Orange triad, ουτε με animal pak, αλλα ουτε και με anavite ειδα καμμια τρελη διαφορα. Ουτε αναρρωση, ουτε τιποτα.. Ολα ειναι placebo.. Προς το παρων θα εχω αυτες τις Nature's Alive και μετα θα παρω καμμια adams, το πολυ 2 softgels την ημερα.. Να κραταει και περισσοτερο καιρο το κουτι!

Σ'ευχαριστώ για την συμβουλή.

Αλήθεια, που στηρίζεις τα λεγόμενά σου;

deluxe
27-06-11, 14:18
Στο οτι εχω παρει ολες αυτες τις πολυβιταμινες εδω και 2 χρονια και δε ειδα καμμια διαφορα με τις ημερες που δεν επαιρνα απολυτως τιποτα.

Animal Pak 1 κουτι
Orange Triad 3 κουτια
Anavite 1 κουτι
Adam's 2 κουτια

sofos
27-06-11, 14:20
Στο οτι εχω παρει ολες αυτες τις πολυβιταμινες εδω και 2 χρονια και δε ειδα καμμια διαφορα με τις ημερες που δεν επαιρνα απολυτως τιποτα.

παιρνε μια σκετη ισα ισα για να καλυπτεις τις αυξημενες αναγκες σου σε βιταμινες και να σαι κομπλε απ αυτη την αποψη,τωρα σ αυτο που λες και γω ετσι ειμαι,αλλα αλλους κατι βοτανα του στυλ τζινσενγκ που χει το πακ κλπ τους πιανουν και τους δινουν και ενεργεια,εχει ομως αλλα ατομα που ακομα και 3 καφεδες δε τους κανουν τπτ(παρε παραδειγμα εμενα :green::P)

Lao
27-06-11, 14:40
Στο οτι εχω παρει ολες αυτες τις πολυβιταμινες εδω και 2 χρονια και δε ειδα καμμια διαφορα με τις ημερες που δεν επαιρνα απολυτως τιποτα.

Animal Pak 1 κουτι
Orange Triad 3 κουτια
Anavite 1 κουτι
Adam's 2 κουτια

Υποθέτοντας ότι σε όλες τις περιπτώσεις τις έπαιρνες όπως προβλέπεται, δηλαδή κάθε μέρα και full δόση από την κάθε μία, έχουμε και λέμε:

- 1 κουτί Animal Pak = 44 μέρες με ένα σακουλάκι, 22 με 2. Λογικά, έπαιρνες 1.
- 3 κουτιά Orange Triad = 135 μέρες
- 1 κουτί Anavite = 30 μέρες
- 2 κουτιά Adam = 60 μέρες, αν έπαιρνες ταμπλέτες (θυμάμαι ότι παραπονιόσουν για την μπόχα τους)

Σύνολο, 269 μέρες την στιγμή που 2 χρόνια είναι 730 μέρες. Με ποσοστό, βγαίνει 37%.

Ένα το κρατούμενο λοιπόν, στην πραγματικότητα τις έπαιρνες σποραδικά. Αν, δε, δεν έπαιρνες και πλήρεις δόσεις, ακόμα χειρότερα.

Παράλληλα, αν δεν κάνω λάθος, παίρνεις αρκετά άλλα συμπληρώματα και φαντάζομαι ότι από ένα σημείο και μετά υπάρχει πάντα η πιθανότητα να υπάρχει μια σύγχιση σχετικά με το τι δουλεύει και τί όχι.

Για να σου δώσω και εγώ μια συμβουλή λοιπόν, όταν παίρνεις πολυβιταμίνες, έχει σημασία να τις παίρνεις συνεχώς και με σωστές δόσεις. Αλλιώς, δεν δουλεύουν και εγώ προσωπικά δεν νομίζω να έχω γράψει ποτέ ότι θα πάρεις εσύ ή ο οποιοσδήποτε άλλος ένα κουτί Anavite, Animal Pak ή ότι άλλο θες ξέμπαρκα, σποραδικά, και με 500 άλλα συμπληρώματα, και θα σπάσει τα σίδερα στο gym.

Κλείνοντας, το έχω ξαναπεί ότι στα 35 μου και με 20 χρόνια συνεχούς εκγύμνασης, μπορώ να αντιληφθώ ότι κάτι είναι placebo. Αν εσένα δεν σου δουλεύουν και δεν βλέπεις καμία διαφορά, είναι δικό σου θέμα αλλά θα σου πρότεινα να αλλάξεις λίγο τον τρόπο χρήσης γιατί αλλιώς πράγματι τα λεφτά σου πάνε χαμένα.

pizzass
27-06-11, 20:28
κανεισ για τη δοσολογια????

sofos
27-06-11, 21:01
κανεισ για τη δοσολογια????

3+3 3 πριν την προπονηση και 3 μετα και εισαι οκ

pizzass
27-06-11, 21:38
πριν κ μετα?! με το πρωινο δν την παιρνουμε την πολυβιταμινη?! κ γτ τοσο πολλα χαπια οταν η εταιρια προτεινει μονο 3? :unsure:

Lao
27-06-11, 21:41
πριν κ μετα?! με το πρωινο δν την παιρνουμε την πολυβιταμινη?! κ γτ τοσο πολλα χαπια οταν η εταιρια προτεινει μονο 3? :unsure:

Η εταιρεία προτείνει 2 δόσεις των τριών χαπιών την μέρα.

Εγώ παίρνω 3 με το πρωινό μου και άλλα 3 με το γεύμα πριν την προπόνηση. Τις μέρες που δεν γυμνάζομαι, πάλι 6 παίρνω.

pizzass
27-06-11, 22:08
αυτο φαινεται πιο λογικο..γτ πολλεσ απτις βιταμινες δν χρειαζονται αρκετες ωρες για να απελευθερωθουν στον οργανισμο?? επισης ειδα στο σιτε απο οπου αγοραζω οτι προτεινουν μια δοση με το πρωινο και μια με το βραδυνο οχι το μεσημερι :/

della
27-06-11, 22:49
Η εταιρεία προτείνει 2 δόσεις των τριών χαπιών την μέρα.

Εγώ παίρνω 3 με το πρωινό μου και άλλα 3 με το γεύμα πριν την προπόνηση. Τις μέρες που δεν γυμνάζομαι, πάλι 6 παίρνω.

τις μερες που δεν γυμναζεσαι παιρνεις 3 το πρωι και 3 το βραδυ?

Lao
28-06-11, 00:55
αυτο φαινεται πιο λογικο..γτ πολλεσ απτις βιταμινες δν χρειαζονται αρκετες ωρες για να απελευθερωθουν στον οργανισμο?? επισης ειδα στο σιτε απο οπου αγοραζω οτι προτεινουν μια δοση με το πρωινο και μια με το βραδυνο οχι το μεσημερι :/

Προσωπικά δεν είμαι υπέρ του να παίρνουμε βιταμίνες το βράδυ, για διάφορους λόγους. Γενικά, προτιμώ να είμαι φουλαρισμένος πριν την προπόνηση.


τις μερες που δεν γυμναζεσαι παιρνεις 3 το πρωι και 3 το βραδυ?

Ναι, με όλες τις πολυβιταμίνες παίρνω full serving είτε γυμνάζομαι είτε όχι. Ίσως γι'αυτό βλέπω αποτελέσματα, το έγραψα και στον deluxe. ;)

della
28-06-11, 01:08
Ναι, με όλες τις πολυβιταμίνες παίρνω full serving είτε γυμνάζομαι είτε όχι. Ίσως γι'αυτό βλέπω αποτελέσματα, το έγραψα και στον deluxe. ;)
και εγω ετσι κανω απλα ρωτησα επειδη τις μερες προπονησης τις παιρνεις το απογευμα
ενω εγω τις επαιρνα το βραδυ
οποτε να τις παιρνω το πρωι και στο τελευταιο γευμα πριν απο το γυμναστηριο?
9 και 3 το μεσημερι

Lao
28-06-11, 01:12
και εγω ετσι κανω απλα ρωτησα επειδη τις μερες προπονησης τις παιρνεις το απογευμα
ενω εγω τις επαιρνα το βραδυ
οποτε να τις παιρνω το πρωι και στο τελευταιο γευμα πριν απο το γυμναστηριο?
9 και 3 το μεσημερι

Δοκίμασέ το να δεις πως θα σε πάει. Δεν είναι απόλυτα αυτά, έχει να κάνει και με το πως ζει ο καθένας, τι τρώει, τι γυμναστική κάνει...

Kaloutsikos
30-06-11, 11:15
3+3 3 πριν την προπονηση και 3 μετα και εισαι οκ

Ρε συ δεν είναι καραμελίτσα να τις τρως δέκα δέκα :P

sofos
30-06-11, 16:00
Ρε συ δεν είναι καραμελίτσα να τις τρως δέκα δέκα :P

6 εννοουσα συνολο οπως γραφει και το κουτι απ οσο θυμαμαι :unsure:

deluxe
23-07-11, 22:01
Υποθέτοντας ότι σε όλες τις περιπτώσεις τις έπαιρνες όπως προβλέπεται, δηλαδή κάθε μέρα και full δόση από την κάθε μία, έχουμε και λέμε:

- 1 κουτί Animal Pak = 44 μέρες με ένα σακουλάκι, 22 με 2. Λογικά, έπαιρνες 1.
- 3 κουτιά Orange Triad = 135 μέρες
- 1 κουτί Anavite = 30 μέρες
- 2 κουτιά Adam = 60 μέρες, αν έπαιρνες ταμπλέτες (θυμάμαι ότι παραπονιόσουν για την μπόχα τους)

Σύνολο, 269 μέρες την στιγμή που 2 χρόνια είναι 730 μέρες. Με ποσοστό, βγαίνει 37%.

Ένα το κρατούμενο λοιπόν, στην πραγματικότητα τις έπαιρνες σποραδικά. Αν, δε, δεν έπαιρνες και πλήρεις δόσεις, ακόμα χειρότερα.

Παράλληλα, αν δεν κάνω λάθος, παίρνεις αρκετά άλλα συμπληρώματα και φαντάζομαι ότι από ένα σημείο και μετά υπάρχει πάντα η πιθανότητα να υπάρχει μια σύγχιση σχετικά με το τι δουλεύει και τί όχι.

Για να σου δώσω και εγώ μια συμβουλή λοιπόν, όταν παίρνεις πολυβιταμίνες, έχει σημασία να τις παίρνεις συνεχώς και με σωστές δόσεις. Αλλιώς, δεν δουλεύουν και εγώ προσωπικά δεν νομίζω να έχω γράψει ποτέ ότι θα πάρεις εσύ ή ο οποιοσδήποτε άλλος ένα κουτί Anavite, Animal Pak ή ότι άλλο θες ξέμπαρκα, σποραδικά, και με 500 άλλα συμπληρώματα, και θα σπάσει τα σίδερα στο gym.

Κλείνοντας, το έχω ξαναπεί ότι στα 35 μου και με 20 χρόνια συνεχούς εκγύμνασης, μπορώ να αντιληφθώ ότι κάτι είναι placebo. Αν εσένα δεν σου δουλεύουν και δεν βλέπεις καμία διαφορά, είναι δικό σου θέμα αλλά θα σου πρότεινα να αλλάξεις λίγο τον τρόπο χρήσης γιατί αλλιώς πράγματι τα λεφτά σου πάνε χαμένα.Τις ημερες που δε παω γυημναστηριο παιρνω μιση δοση και το καλοκαιρι στις διακοπες δε παιρνω καθολου.

Παντως θα ξανατιμησω τις anavite και θα παρω ακομα δυο κουτια!

Lao
24-07-11, 11:40
Τις ημερες που δε παω γυημναστηριο παιρνω μιση δοση και το καλοκαιρι στις διακοπες δε παιρνω καθολου.

Παντως θα ξανατιμησω τις anavite και θα παρω ακομα δυο κουτια!

Να τις ξανατιμήσεις, ναι, αλλά κάντο σωστά.

6 την μέρα, κάθε μέρα και συνεχόμενα. Να θυμάσαι ότι η β-αλανίνη θα αρχίσει να δουλεύει μετά από 2-3 βδομάδες συνεχόμενης λήψης. ;)

deluxe
24-07-11, 15:35
Β αλανινη επαιρνα για μισο χρονο απο το purple wraath και σε μεγαλυτερη ποσοτητα απο αυτη που εχουν οι anavite.

Kaloutsikos
25-07-11, 00:44
Να τις ξανατιμήσεις, ναι, αλλά κάντο σωστά.

6 την μέρα, κάθε μέρα και συνεχόμενα. Να θυμάσαι ότι η β-αλανίνη θα αρχίσει να δουλεύει μετά από 2-3 βδομάδες συνεχόμενης λήψης. ;)

Κάθε μέρα 6 χάπια,
πολύ χάπι ρε συ θα τελειώσουνε πολύ γρήγορα,:P
πέρα την πλάκα τώρα με 3 χάπια την ημέρα πηστεύεις πως θα είναι ληψεί ε?

Η αλανίνη τι κάνει?

deluxe
25-07-11, 00:58
Σε βοηθαει να κανεις 1-2 επαναληψεις παραπανω σε καθε σετ.

Lao
25-07-11, 10:55
Κάθε μέρα 6 χάπια,
πολύ χάπι ρε συ θα τελειώσουνε πολύ γρήγορα,:P
πέρα την πλάκα τώρα με 3 χάπια την ημέρα πηστεύεις πως θα είναι ληψεί ε?

Η αλανίνη τι κάνει?

Γι'αυτό και τις παίρνουμε από το εξωτερικό που είναι στην μισή τιμή :green:

3 χάπια την μέρα, ναι, για μένα είναι λίγο. Τι να κάνουν σε γομάρια σαν εμάς; :P

Για β-αλανίνη και Carnipure, δες εδώ, είναι πολύ ωραίο άρθρο:

http://www.musculardevelopment.com/reviews/supplement-of-the-month/2133-supplement-review-gasparis-anavite.html

Kaloutsikos
25-07-11, 12:09
Γι'αυτό και τις παίρνουμε από το εξωτερικό που είναι στην μισή τιμή :green:

3 χάπια την μέρα, ναι, για μένα είναι λίγο. Τι να κάνουν σε γομάρια σαν εμάς; :P

Για β-αλανίνη και Carnipure, δες εδώ, είναι πολύ ωραίο άρθρο:

http://www.musculardevelopment.com/reviews/supplement-of-the-month/2133-supplement-review-gasparis-anavite.html

:thumbup:

panosralliart
15-09-11, 17:55
καλησπερα παιδια να ρωτησω κατι?πηρα την anavite αλλα πηρα και την creatine freak που εχει και αυτη β-αλανινη μεσα αλλα λιγο 750 mg περνω κανονικα την anavite 6 χαπια η περνω λιγοτερα?ευχαριστω

amateur666
15-09-11, 18:46
καλησπερα παιδια να ρωτησω κατι?πηρα την anavite αλλα πηρα και την creatine freak που εχει και αυτη β-αλανινη μεσα αλλα λιγο 750 mg περνω κανονικα την anavite 6 χαπια η περνω λιγοτερα?ευχαριστω

δεν υπαρχει θεμα....εγω περνω 5 γρ αλανινη πριν την προπο..

panosralliart
15-09-11, 18:52
α οκ ευχαριστω

Lao
22-09-11, 13:01
Off the record, μου ήρθε μια Anavite πριν 2 μέρες και έχει προστεθεί ένα trademark, το «Cornosyn». Πλέον, η β-αλανίνη παρέχεται από την εταιρεία αυτή.

http://www.carnosyn.net/

beefmeup
22-09-11, 13:04
carnosyn.
για την καρνιτινη λες μαλλον?:unsure:


α,οκ το ειδα το λινκ..
η ιδια εταιρια δεν βγαζει κ την πατεντα της καρνιτινης?

Lao
22-09-11, 13:05
carnosyn.
για την καρνιτινη λες μαλλον?:unsure:


α,οκ το ειδα το λινκ..
η ιδια εταιρια δεν βγαζει κ την πατεντα της καρνιτινης?

Όχι, η άλλη είναι η Creapure.

Δες και αυτό:

http://www.compoundsolutions.com/pdf_bin/ProductSheet_CarnoSyn_beta-Alanine.pdf

beefmeup
22-09-11, 13:08
ναι,το glycocarn ειχα στο μυαλο μου κ τα μπερδεψα..:thumbup:

Lao
22-09-11, 13:12
ναι,το glycocarn ειχα στο μυαλο μου κ τα μπερδεψα..:thumbup:

ΟΚ dude!

Πάντως το κουτί της Anavite πλέον είναι γεμάτο trademarks. Το βλέπεις και πορώνεσαι. :P:P:P

Babis Stinson
22-09-11, 14:09
Lao διαβάζοντας και τα review σου για τα συμπληρώματα έχω ψηθεί για την Avanite για να πλαισιώσω την whey πρωτείνη που χρησιμοποιώ μαζί με την διατροφή μου.
Μία τελευταία μόνο ερώτηση: Άλλοι βλέπω παίρνουν 3 χάπια με το πρωινό και 3 πριν ακριβώς την προπόνηση και άλλοι 3 με το πρωινό και 3 μετά την προπόνηση. Ποια είναι η καλύτερη χρονική στιγμή? Εξαρτάται από τον άνθρωπο και πώς αφομοιώνει τις βιταμίνες που περιέχονται?
Κάποιο έμπιστο και φθηνό μαγαζί να την βρούμε? Είδα την έχει και στο eshop του forum.

Lao
22-09-11, 14:12
Lao διαβάζοντας και τα review σου για τα συμπληρώματα έχω ψηθεί για την Avanite για να πλαισιώσω την whey πρωτείνη που χρησιμοποιώ μαζί με την διατροφή μου.
Μία τελευταία μόνο ερώτηση: Άλλοι βλέπω παίρνουν 3 χάπια με το πρωινό και 3 πριν ακριβώς την προπόνηση και άλλοι 3 με το πρωινό και 3 μετά την προπόνηση. Ποια είναι η καλύτερη χρονική στιγμή? Εξαρτάται από τον άνθρωπο και πώς αφομοιώνει τις βιταμίνες που περιέχονται?
Κάποιο έμπιστο και φθηνό μαγαζί να την βρούμε? Είδα την έχει και στο eshop του forum.

Εγώ παίρνω 3 με το πρωϊνό και 3 με το τελευταίο γεύμα πριν την προπόνηση ώστε να είμαι «φουλαρισμένος».

Όσον αφορά το από που θα την πάρεις, απαγορεύονται τα links στο forum. Κάνε ένα search και θα βρεις πολλά μαγαζιά. ;)

Toxical
04-10-11, 22:35
Θα προτεινατε 4 με το πρωινο και αλλα 4 με το γευμα πριν την προπονηση για περισσοτερα γρ β-αλανινης? Ή πανε τσαμπα οι βιταμινες και τα λεφτα.....:)

Lao
05-10-11, 00:35
Θα προτεινατε 4 με το πρωινο και αλλα 4 με το γευμα πριν την προπονηση για περισσοτερα γρ β-αλανινης? Ή πανε τσαμπα οι βιταμινες και τα λεφτα.....:)

Όχι.

Αν θέλεις έξτρα β-αλανίνη, πάρε ξεχωριστά.

deluxe
05-10-11, 10:28
Για λογους οικονομιας, πιστευεις οτι με 3 χαπια εισαι καλυμενος; Δεδομενου οτι θα παιρνω εξτρα βιταμινη C, D3 και βητα αλανινη.

Lao
06-10-11, 00:31
Για λογους οικονομιας, πιστευεις οτι με 3 χαπια εισαι καλυμενος; Δεδομενου οτι θα παιρνω εξτρα βιταμινη C, D3 και βητα αλανινη.

Όχι, γιατί κόβεις τα μέταλλα και κάποιες βιταμίνες που είναι στο όριο, στην μισή δόση. Επίσης, παίρνεις μόνο 15 IU E και μην ξεχνάς και την καρνιτίνη.

Devil
06-10-11, 05:01
Όχι, η άλλη είναι η Creapure.

Δες και αυτό:

http://www.compoundsolutions.com/pdf_bin/ProductSheet_CarnoSyn_beta-Alanine.pdf

η creapure ειναι της alzchem...;)

(μιας και σ'αρεσε η krealk... η alzchem βγαζει την crea-trona... που ειναι creapure+buffer(sodium carbonate)...)



Off the record, μου ήρθε μια Anavite πριν 2 μέρες και έχει προστεθεί ένα trademark, το «Cornosyn». Πλέον, η β-αλανίνη παρέχεται από την εταιρεία αυτή.

http://www.carnosyn.net/

Λαο... μ αναψες φωτιες με αυτο τωρα.... πριν παραγγειλω β-αλανινη την γλυκοκοιταγα την anavite.... αλλα δεν μ εβγαζε καλα δωσεις και τιμη...

τωρα που λες οτι ειναι carnosyn με ''λαμπαδιασες'' βραδιατικα... δεν την βρισκεις ευκολα και ειναι και ποιοτητα ρε φιλε...

Toxical
06-10-11, 10:28
Off the record, μου ήρθε μια Anavite πριν 2 μέρες και έχει προστεθεί ένα trademark, το «Cornosyn». Πλέον, η β-αλανίνη παρέχεται από την εταιρεία αυτή.

http://www.carnosyn.net/

που ακριβως το γραφει αυτο?

COBRA_STYLE
06-10-11, 10:36
η creapure ειναι της alzchem...;)

(μιας και σ'αρεσε η krealk... η alzchem βγαζει την crea-trona... που ειναι creapure+buffer(sodium carbonate)...)




Λαο... μ αναψες φωτιες με αυτο τωρα.... πριν παραγγειλω β-αλανινη την γλυκοκοιταγα την anavite.... αλλα δεν μ εβγαζε καλα δωσεις και τιμη...

τωρα που λες οτι ειναι carnosyn με ''λαμπαδιασες'' βραδιατικα... δεν την βρισκεις ευκολα και ειναι και ποιοτητα ρε φιλε...

αφου θες pure carnosyn τσεκαρε μια το Peak Beta(Molecular Nutrition)...150 ταμπλετες των 1,000mg carnosyn...στα 51 ευρα απο λιονταρακι

Rourke
06-10-11, 12:03
Το πείρα δύο φορές αυτό. Αργεί να σου δράσει και θέλει κάθε βδομάδα να ανεβάζεις την δόση. Η διαφορά στην Peak Beta(Molecular Nutrition) με την απλή Beta Alanine είναι στο Tingling Free. Αν δεν έχεις αυτό το side με την Beta Alanine δεν βρίσκω το λόγο να το πάρεις. Επίσης σε δραστικότητα οι δώσεις δεν νομίζω να είναι ανάλογες με την απλή την Beta Alanine...

Η CarnoSyn επίσης δεν νομίζω να χρησιμοποιεί την ίδια ποιότητα σε όλους τους προμηθευτές της. Άμα δεις τα προϊόντα θα καταλάβεις....
Έχω στοκ 2 κουτιά Anavite (Gaspari Nutrition). All time favorite… Και εγώ συνέχεια αυτή παίρνω με ένα διάλυμα για Opti-Men...

average_joe
06-10-11, 12:05
αφου θες pure carnosyn τσεκαρε μια το Peak Beta(Molecular Nutrition)...150 ταμπλετες των 1,000mg carnosyn...στα 51 ευρα απο λιονταρακι


και η now carnosyn εχει...

Lao
06-10-11, 13:15
Λαο... μ αναψες φωτιες με αυτο τωρα.... πριν παραγγειλω β-αλανινη την γλυκοκοιταγα την anavite.... αλλα δεν μ εβγαζε καλα δωσεις και τιμη...

τωρα που λες οτι ειναι carnosyn με ''λαμπαδιασες'' βραδιατικα... δεν την βρισκεις ευκολα και ειναι και ποιοτητα ρε φιλε...

Είπαμε, η Anavite είναι top class. ;)

Ακριβή μεν, αλλά είμαι της άποψης ότι σε αυτήν ισχύει το «ό,τι πληρώσεις παίρνεις». Πάντως με παραγγελία από τα γνωστά sites έρχεται πολύυυυυυυ φτηνότερα.


που ακριβως το γραφει αυτο?

Πάνω στο κουτί.

Εκεί που παλαιότερα έλεγε «Full Month Supply» στο μπροστινό μέρος, αριστερά από το λογότυπο της Gaspari, πλέον έχει το λογότυπο της Carnosyn. Παράλληλα, πίσω στα Supplement Facts έχουν επίσης προσθέσει το λογότυπο εκεί που λέει πόση β-αλανίνη έχει.

Υπόψην, εμένα μου ήρθε αυτή η παρτίδα από παραγγελία από το site αυτό. Προφανώς, εάν ένα μαγαζί έχει στοκ με παλαιότερες παρτίδες, δεν θα έχει αυτό το trademark.

Devil
06-10-11, 18:15
αφου θες pure carnosyn τσεκαρε μια το Peak Beta(Molecular Nutrition)...150 ταμπλετες των 1,000mg carnosyn...στα 51 ευρα απο λιονταρακι

πολυ ακριβο για τις δοσεις που θελω....


Το πείρα δύο φορές αυτό. Αργεί να σου δράσει και θέλει κάθε βδομάδα να ανεβάζεις την δόση. Η διαφορά στην Peak Beta(Molecular Nutrition) με την απλή Beta Alanine είναι στο Tingling Free. Αν δεν έχεις αυτό το side με την Beta Alanine δεν βρίσκω το λόγο να το πάρεις. Επίσης σε δραστικότητα οι δώσεις δεν νομίζω να είναι ανάλογες με την απλή την Beta Alanine...

Η CarnoSyn επίσης δεν νομίζω να χρησιμοποιεί την ίδια ποιότητα σε όλους τους προμηθευτές της. Άμα δεις τα προϊόντα θα καταλάβεις....
Έχω στοκ 2 κουτιά Anavite (Gaspari Nutrition). All time favorite… Και εγώ συνέχεια αυτή παίρνω με ένα διάλυμα για Opti-Men...


δηλαδη? εφοσον χρησιμοποιει carnosyn.... ειναι carnosyn... δεν μπαινει για πλακα το TM...

Lao
05-11-11, 23:25
Να αναφέρω ότι αυτή την στιγμή έχω στοκαρισμένα 2 κουτιά.

Σε μια βδομάδα θα έχω τελειώσει την Kre-Alkalyn της NOW που παίρνω αυτό τον καιρό και σε κανά μηνάκι θα πέσει δίμηνο στακάρισμα με Anavite.

Επειδή έχω ξανακάνει κάτι ανάλογο, το προτείνω με τα χίλια.

Ακόμα καλύτερα, βάλτε και ελευθερόκοκκο ή ginseng και αν δεν γκρεμίσετε το gym να μην με λένε Lao. :P:P:P

GREEK POWER
05-11-11, 23:29
Ελα ρε ντεμολισιον λαο :green: Τι ειναι ο ελευθεροκοκος :unsure::green:

Lao
05-11-11, 23:32
Ελα ρε ντεμολισιον λαο :green: Τι ειναι ο ελευθεροκοκος :unsure::green:

Ελευθερόκοκκος = Σιβηριανό ginseng.

Το ginseng χωρίζεται σε 3 βασικές κατηγορίες, ανάλογα με το που φυτρώνει: ασιατικό, σιβηριανό και αμερικάνικο.

Δεν έχουν όλα τις ίδιες ιδιότητες, κάνε ένα search στο Google και θα καταλάβεις. ;)

Kaloutsikos
06-11-11, 13:51
Να αναφέρω ότι αυτή την στιγμή έχω στοκαρισμένα 2 κουτιά.

Σε μια βδομάδα θα έχω τελειώσει την Kre-Alkalyn της NOW που παίρνω αυτό τον καιρό και σε κανά μηνάκι θα πέσει δίμηνο στακάρισμα με Anavite.

Επειδή έχω ξανακάνει κάτι ανάλογο, το προτείνω με τα χίλια.

Ακόμα καλύτερα, βάλτε και ελευθερόκοκκο ή ginseng και αν δεν γκρεμίσετε το gym να μην με λένε Lao. :P:P:P

Γειά σου Λαο με τα μαντζούνια σου:toast:

Lao
06-11-11, 22:27
Γειά σου Λαο με τα μαντζούνια σου:toast:

Έλα ρε kaloutsikos :toast:

Την ξεκίνησες την Anavite; Καλή;

Kaloutsikos
07-11-11, 00:33
Έλα ρε kaloutsikos :toast:

Την ξεκίνησες την Anavite; Καλή;

ασε ρε συ πέχτηκε μ@λ@κι@,
έδωσα το μισό κουτί στον κολλητό μου και καταλαβαίνεις ...

περιμένω να μου έρθει η καινούρια μου παραγγελία!:turtle:

Lao
07-11-11, 00:54
ασε ρε συ πέχτηκε μ@λ@κι@,
έδωσα το μισό κουτί στον κολλητό μου και καταλαβαίνεις ...

περιμένω να μου έρθει η καινούρια μου παραγγελία!:turtle:

Θέλω και γω να γίνω κολλητός σου :P

Μια πρώτη εντύπωση; Σε έπιασε καθόλου;

Kaloutsikos
07-11-11, 01:55
Θέλω και γω να γίνω κολλητός σου :P

Μια πρώτη εντύπωση; Σε έπιασε καθόλου;

δεν τις χρησιμοποίησα για πολύ καιρό για να δω κάτι απάνω μου,
τις σταμάτησα για να μου έρθει το καινούριο (ολόκληρο:P) κουτί,
για να δω κάτι ολοκληρωμένο πάνω μου,

δε μου λες
εγώ που πάω γυμναστήριο στις 19:30,
3 στο πρωινό μου και 3 στο γεύμα που κάνω στις 17:00 καλά δεν είναι?

Lao
07-11-11, 02:00
δεν τις χρησιμοποίησα για πολύ καιρό για να δω κάτι απάνω μου,
τις σταμάτησα για να μου έρθει το καινούριο (ολόκληρο:P) κουτί,
για να δω κάτι ολοκληρωμένο πάνω μου,

δε μου λες
εγώ που πάω γυμναστήριο στις 19:30,
3 στο πρωινό μου και 3 στο γεύμα που κάνω στις 17:00 καλά δεν είναι?

Πολύ καλά είναι, έτσι την χρησιμοποιώ και εγώ.

Tip: βάλε άλλα 500 gr C και 400 IU D3 για να σαι κομπλέ από τα βασικά.

Kaloutsikos
07-11-11, 11:07
Πολύ καλά είναι, έτσι την χρησιμοποιώ και εγώ.

Tip: βάλε άλλα 500 gr C και 400 IU D3 για να σαι κομπλέ από τα βασικά.

:thumbup:

exkaliber
08-11-11, 12:22
καλουτσικη φαινεται
προτιμω τις αλλες με τα ματζουνια μεσα:green:


τι ψαρι περιεχει αυτην? τι εννοει?

Lao
08-11-11, 14:12
καλουτσικη φαινεται
προτιμω τις αλλες με τα ματζουνια μεσα:green:


τι ψαρι περιεχει αυτην? τι εννοει?

:unsure::unsure::unsure:

exkaliber
08-11-11, 14:19
to grafei στα συστατικα

Dimi22
25-11-11, 00:39
Σε θέμα φλεβικότητας έχετε δει διαφορά;

COBRA_STYLE
25-11-11, 01:23
Σε θέμα φλεβικότητας έχετε δει διαφορά;
οχι.Αλλα τι σχεση εχει μια πολυβιταμινη(ειδικα με αυτα τα συστατικα) με την φλεβικοτητα?:unsure:

Dimi22
25-11-11, 16:06
Το λέω επειδή σε ένα site γράφει αυτό: Οι ερευνητές της Gaspari Nutrition προκειμένου να αυξήσουν ακόμα περισσότερο την αποτελεσματικότητα του ANAVITE προσέθεσαν 2.000 mg Carnipure, ένα στοιχείο που αυξάνει ραγδαία την φλεβικότητα, τα επίπεδα νιτρικού οξέος και την μυϊκή πυκνότητα.

COBRA_STYLE
25-11-11, 16:12
Το λέω επειδή σε ένα site γράφει αυτό: Οι ερευνητές της Gaspari Nutrition προκειμένου να αυξήσουν ακόμα περισσότερο την αποτελεσματικότητα του ANAVITE προσέθεσαν 2.000 mg Carnipure, ένα στοιχείο που αυξάνει ραγδαία την φλεβικότητα, τα επίπεδα νιτρικού οξέος και την μυϊκή πυκνότητα.

προφανως και ειναι για εντυπωσιασμο ετσι οπως το γραφουνε...δεν εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο. Η L-c-l-t αυξανει τους androgen receptors(ανδρογονους υποδοχεις) με ο,τι μπορει να συνεπαγεται αυτο.

Dimi22
25-11-11, 16:23
γιαυτό τον λόγο ρώτησα.

metz
25-11-11, 16:31
προφανως και ειναι για εντυπωσιασμο ετσι οπως το γραφουνε...δεν εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο. Η L-c-l-t αυξανει τους androgen receptors(ανδρογονους υποδοχεις) με ο,τι μπορει να συνεπαγεται αυτο.

Για την ακρίβεια αυξάνει την ευαισθησία τον υποδοχέων ανδρογόνων.

Αλλά όπως είπες κι εσύ, ποιο πολύ marketing είναι αυτές οι δηλώσεις περί φλεβικότητας.

Dimi22
25-11-11, 16:34
Ξέρετε κανένα προϊόν για αύξηση φλεβικότητας ;

COBRA_STYLE
25-11-11, 16:44
Ξέρετε κανένα προϊόν για αύξηση φλεβικότητας ;

εγω προσωπικα δεν πιστευω σε αυτο...παντως ενα μεμονωμενο συστατικο που λεγεται οτι κανει κατι ειναι το Vanadyl Sulfate....το εχει χρησιμοποιησει και ο beef αλλα δεν ειδε τπτ....σιγουρα υπαρχουν και αλλα που και καλα κανουν κατι απλα εγω σου ανεφερα ενα

metz
25-11-11, 16:52
Super-set και drop-set με 12-15 επαναλήψεις. :weights:

Δεν έχω βρει κάποιο προϊόν που να ''πετάει φλέβες'' καλύτερα.

(μη ρωτήσεις τι είναι super-set και drop-set, έχουμε βγει εκτός θέματος ήδη)

Dimi22
25-11-11, 16:57
Έγινε , κατάλαβα.

pikos
27-11-11, 19:22
Οι ταμπλέτες καταπίνονται ή είναι υπόθετα ? :unsure:

Roid Rage
27-11-11, 19:35
Oι περισσοτεροι τις καταπινουν.

metz
27-11-11, 21:36
Οι ταμπλέτες καταπίνονται ή είναι υπόθετα ? :unsure:

Μπορείς να δοκιμάσεις και να δεις τι ''δουλεύει'' καλύτερα σ' εσένα...

exkaliber
30-11-11, 00:17
δεν μπορω να καταλαβω γτσας αρεσει αυτην η πολυβιταμινη
δεν εχει μεγαλες δοσεις και ειναι ακριβη

beefmeup
30-11-11, 00:18
δεν μπορω να καταλαβω γτσας αρεσει αυτην η πολυβιταμινη
δεν εχει μεγαλες δοσεις και ειναι ακριβη

ναι,αλλα ειναι μπρουταλ...:green:

deluxe
30-11-11, 01:18
δεν μπορω να καταλαβω γτσας αρεσει αυτην η πολυβιταμινη
δεν εχει μεγαλες δοσεις και ειναι ακριβηΟυτε ο coleman χρειαζεται μεγαλυτερες δοσεις με 6 caps την ημερα.. Χρειαζεσαι εσυ;

Καραφλό Ακτινίδιο
30-11-11, 01:46
πολυβιταμίνη δεν έχω πάρει ποτέ , και αναρωτιέμαι πόση ενέργεια δίνει κατα την διάρκεια της ημέρας
Μετά από πόσο καιρό αρχίζει να σε πιάνει? και για την Β αλλανινη αν είναι αποτελεσματικη στην αντοχη?

Αν κάποιος πέρνει το συγκεκριμένο σκευασμα, υπάρχει περιπτωση να είναι περιεργες οι εξετάσεις του?(ρωτάω λόγο β-αλανίνης)

Devil
30-11-11, 07:37
δεν μπορω να καταλαβω γτσας αρεσει αυτην η πολυβιταμινη
δεν εχει μεγαλες δοσεις και ειναι ακριβη

εχει τα συν της β-αλανινης και της καρνιτινης.... μονο αυτα βλεπω σαν θετικα σε σχεση με αλλες....

exkaliber
30-11-11, 12:42
re τι ωρερς ειναι αυτες που μπαινεις?:unsure:

κι εγω μονο αυτα τα + βλεπω,γτ να μν παρει καποιος ξεχωριστα αυτα τα 2?


ντελουχ με 6 καπς την ημερα γινεται ακομα πιο ακριβη και ασυμφορη