PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοτομπουκιές φούρνου



eri_87
05-09-10, 17:13
Πολύ απλά...

Κόβουμε το φιλέτο κοτόπουλο σε μικρά κομματάκια (τα παχιά μέρη κατα μήκος) προσπαθώντας να είναι περίπου ίδιο μέγεθος τα κομμάτια
Βάζουμε αλάτι-πιπέρι
Περνάμε τα κομμάτια από χτυπημένο αυγό
Μετά το περνάμε από τριμμένη φρυγανιά (μαύρη) και το πατάμε λίγο να κολλήσει καλά η φρυγανιά
Τα απλώνουμε σε ταψί όπου έχουμε τοποθετήσει αντικολλητικό χαρτί και....στο φούρνο!

Ψήνουμε στους 180 βαθμούς στον αέρα για κάνα 20λεπτο!!
:food::food::food:

φωτο: κοτόπουλο-αυγό-φρυγανιά & έτοιμο για φούρνο!

beefmeup
05-09-10, 17:15
αυτα ειναι...:thumbup:

vAnY
05-09-10, 17:36
:thumbup: miamm!! αντι για φρυγανια θα μπορουσαμε να βαλουμε βρωμη?....η πχ αλευρι ολικης/?:unsure:

thegravijia
05-09-10, 17:38
:thumbup: miamm!! αντι για φρυγανια θα μπορουσαμε να βαλουμε βρωμη?....η πχ αλευρι ολικης/?:unsure:
oxi
βαλε φρυγανια ολικης

vAnY
05-09-10, 17:42
:green: οκκκ:thumbup:

Qlim4X
05-09-10, 19:11
oxi
βαλε φρυγανια ολικης

μιαμ μιαμ μπραβο ερακι!

Devil
05-09-10, 19:29
ενδιαφερον :thumbup::thumbup::thumbup:

eri_87
06-09-10, 01:25
Thanks! Τόσο απλό και τόσο διαφορετικό για το βαρετό κοτόπουλο....:P

Vany δεν πάει αλεύρι ούτε βρώμη! Βάλε φρυγανιά ολικής όπως γράφω... Έτσι κι αλλιώς η ποσότητα είναι μικρή! ;)

chr04
06-09-10, 09:15
Το αυγό ολόκληρο ή μονο ασπράδι; :unsure:

eri_87
06-09-10, 11:50
Το αυγό ολόκληρο ή μονο ασπράδι; :unsure:

Ένα ολόκληρο χρειάζεται σίγουρα... Αν κάνεις αρκετές κοτομπουκιές (1στήθος πχ) πρέπει να βάλεις και 1 ακόμη ασπράδι ή 2...ανάλογα τη ποσότητα!;)

primordial
08-09-10, 11:43
Μια μικρή προσθήκε αν μου επιτρέπει η eri...

σε ένα μπωλάκι βάζουμε λίγη μουστάρδα dijon, λίγη μαγιονέζα κ 1 κουταλιά του γλυκού κάρυ.

Αφού χτυπήσουμε το μείγμα, περνάμε τα φιλετάκια τα οποιά έχουμε κόψει σε κύβους, τα βουτάμε στην φρυγανιά και ΒΟΥΟΥΟΥΡΡΡ για τον φούρνο....

:green::green::green:

Bon Appétit......:toast::toast:

eri_87
08-09-10, 13:25
Μια μικρή προσθήκε αν μου επιτρέπει η eri...

σε ένα μπωλάκι βάζουμε λίγη μουστάρδα dijon, λίγη μαγιονέζα κ 1 κουταλιά του γλυκού κάρυ.

Αφού χτυπήσουμε το μείγμα, περνάμε τα φιλετάκια τα οποιά έχουμε κόψει σε κύβους, τα βουτάμε στην φρυγανιά και ΒΟΥΟΥΟΥΡΡΡ για τον φούρνο....

:green::green::green:

Bon Appétit......:toast::toast:

:thumbup:
Καλή φαίνεται η παραλλαγή σου!! Thanks!

salpas18
10-09-10, 01:24
Πολύ απλά...

Κόβουμε το φιλέτο κοτόπουλο σε μικρά κομματάκια (τα παχιά μέρη κατα μήκος) προσπαθώντας να είναι περίπου ίδιο μέγεθος τα κομμάτια
Βάζουμε αλάτι-πιπέρι
Περνάμε τα κομμάτια από χτυπημένο αυγό
Μετά το περνάμε από τριμμένη φρυγανιά (μαύρη) και το πατάμε λίγο να κολλήσει καλά η φρυγανιά
Τα απλώνουμε σε ταψί όπου έχουμε τοποθετήσει αντικολλητικό χαρτί και....στο φούρνο!

Ψήνουμε στους 180 βαθμούς στον αέρα για κάνα 20λεπτο!!
:food::food::food:

eri πολυ ωραια εγιναν τα εκανα σημερα μουρλιαααα ετσι κατεβενη πιο ευκολα το κοτοπουλο ;) θα δοκημασω και αυτο με το καρυ την μαγιονεζα και την μουσταρδα που ειπε το παιδι απο πανο! αλλα δεν καταλαβα πολυ καλα με το αυγο θα τα χτιπισουμε και αυτα μαζι?? και μετα φριγανια και ψησημο!

eri_87
10-09-10, 13:49
eri πολυ ωραια εγιναν τα εκανα σημερα μουρλιαααα ετσι κατεβενη πιο ευκολα το κοτοπουλο ;) θα δοκημασω και αυτο με το καρυ την μαγιονεζα και την μουσταρδα που ειπε το παιδι απο πανο! αλλα δεν καταλαβα πολυ καλα με το αυγο θα τα χτιπισουμε και αυτα μαζι?? και μετα φριγανια και ψησημο!

Χαίρομαι που σου άρεσε!:) Όσο για αυτό που ρωτάς, δεν είμαι σίγουρη αλλά μάλλον εννοεί χωρίς αυγό αν βάλεις μαγιονέζα-μουστάρδα!

Nive
10-09-10, 13:52
Μας έφτιαξες μεσημεριάτικο...thx...:welcome:

salpas18
10-09-10, 14:08
Χαίρομαι που σου άρεσε!:) Όσο για αυτό που ρωτάς, δεν είμαι σίγουρη αλλά μάλλον εννοεί χωρίς αυγό αν βάλεις μαγιονέζα-μουστάρδα!

πηρα δυο στηθακια κοτοπουλο το ενα το εβαλα τωρα να ψηνετε μιαμμμμ και το εκανα 1 κουταλια μουσταρδα 1 μαγιονεζα της σουπας οι κουταλιες μισο κουταλακι καρι τα χτιπισα μαζι με το αυγο και μετα στην φριγανια και στον φουρνο θα φαω και 8α σας πω !! α και το αλλο μισο το αφινο μεσα στο μηγμα που καναμε στο ψηγιο και το κανο το βραδυ μετα το γυμν ;)

primordial
10-09-10, 14:54
πηρα δυο στηθακια κοτοπουλο το ενα το εβαλα τωρα να ψηνετε μιαμμμμ και το εκανα 1 κουταλια μουσταρδα 1 μαγιονεζα της σουπας οι κουταλιες μισο κουταλακι καρι τα χτιπισα μαζι με το αυγο και μετα στην φριγανια και στον φουρνο θα φαω και 8α σας πω !! α και το αλλο μισο το αφινο μεσα στο μηγμα που καναμε στο ψηγιο και το κανο το βραδυ μετα το γυμν ;)

Δεν το έχω δοκιμάσει μαζί με αυγό.... υποθέτω ότι μάλλον δεν χρειάζεται. Επιλέγεις ή τον συνδυασμό μουστάρδα, μαγιονέζα κ κάρυ, ή αυγό....

Μάλλον δεν σε πρόλαβα... περιμένω εντυπώσεις...:toast:

salpas18
13-09-10, 03:36
Δεν το έχω δοκιμάσει μαζί με αυγό.... υποθέτω ότι μάλλον δεν χρειάζεται. Επιλέγεις ή τον συνδυασμό μουστάρδα, μαγιονέζα κ κάρυ, ή αυγό....

Μάλλον δεν σε πρόλαβα... περιμένω εντυπώσεις...:toast:

Μιαμμμμμμμμ παιδια τελιο ηταν τελιος σηνδιασμος δοκημαστε το και ετσι οπως σας ειπα μπορειτε επισεις να τα βαλετε ολα αυτα απο βραδυς σε ενα ταπερακι και να βαλετε μεσα και κρεμιδια και μετα αυτα θα μαριναριστουν και θα εχουν τελεια γευση!!!! θα το δοκημασο και αυτο οσο παει και καλητερο γηνετε χαχα ;) :P

live
13-09-10, 08:39
φρυγανια ολικης υπαρχει ετοιμη? δεν εχω προσεξει ποτε

eri_87
14-09-10, 16:01
φρυγανια ολικης υπαρχει ετοιμη? δεν εχω προσεξει ποτε

Είχα βρει, αλλά επειδή στο σουπερ που πάω δεν έχει, εγώ τρίβω φρυγανιές στο μουλτι!