PDA

Επιστροφή στο Forum : Intensive work out/γυμναστικη με ενταση



Vson
11-07-07, 11:14
κανω εδω και 3-4 μηνες γυμναστηριο κ εχω δει πολυ καλα αποτελεσματα
ο τροπος που γυμναζομαι ειναι πολυ αυστηρος(πιστευω) αλλα τα αποτελεσματα που ειδα με αφησαν εκπληκτο.

κανω γυμναστικη περιπου 4-3 φορες τη βδομαδα (καθε 2 μερες η 1 off) 50λεπτα με 1 ωρα.

οταν λεω με ενταση ενοω οτι το σετ break μου ειναι σχεδον μιδαμινο (10-15 δευτερολεπτα διαλειμα) και γενικα βλεπω οτι με αυτο το τροπο λιωνω στον ιδρωτα κ ''φουσκωνω'' αρκετα καθε φορα που βγαινω απο το γυμναστηριο νιωθω καπως big.
η απορια μου ειναι η εξης επειδη ειχα κατι μικρο τραυματισμους πιασηματα κλπ(κυριως μεση κ γονατα) υπαρχει περιπτωση να τραυματιστω ασχημα απο αυτο;Μου αρεσει να γυμναζομαι ετσι κ το αντεχω(πιεζομαι αρκετα βεβαια αλλα αντεχεται) αλλα ο γυμναστης μου ειπε να κανω μεγαλυτερο διαλειμα 1 λεπτο (μου φαινεται υπερβολικο)
για πειτε αποψεις

η διαφορα ειναι γενικοτερα καλο shape αλλα φυσικα δεν ειμαι κ φετες ακομα(ζηταω πολλα:P)αλλα εχω φτιαξει παρα πολυ σε σχεση με το παρελθον

αυτο που χρησιμοποιω ειναι πρωτεινη κ παντα μονο μετα την προπονηση(ακριβως 1 scoop) και κυριως προσεχω αρκετα τη διατροφη μου (no sugars/αλευρια κλπ τα'χω κοψει)

φοβαμαι μη παθω καμια μεγαλη ζημια οποτε πειτε μου αποψεις

gpol
11-07-07, 13:23
Γενικα οσο μεγαλυτερη ειναι η ενταση, τοσο μεγαλυτερο πρεπει να ειναι και το διαλλειμα.

Μικρα διαλλειμματα προυποθετουν μεγαλη αεροβικη ικανοτητα και
α)δεν επιτρεπουν πληρη αποκατασταση των αναεροβιων πηγων ενεργειας (atp , kp)
β)την απομακρυνση του γαλακτικου οξεος
γ)την ξεκουραση του νευρικου συστηματος

Ποσα σετ κανεις ανα προπονηση (κανοντας 50λεπτα γυμναστικης, με διαλλειματα των 15δευτερολεπτων);

Vson
12-07-07, 02:52
κανω πχ 3 μυικες ομαδες 5-6 ασκησεις για στηθος αλλες 5 για ωμους και αλλες τοσες για πλατη.
κανω και stretching ανοιγματα κλπ ,επαναληψεις 8 κυριως αργες κινησεις( να ελεγχω τα βαρη κ γενικα δεν τα κανω γρηγορα αργα επαναληψεις σχετικα)και στο 30λεπτο μου βγαινουν συνηθως ολα αυτα +15 λεπτα διαδρομο κανω η 10 τα αλλα ειναι stretch,
τι λετε;

gpol λες δλδ αν κανω 1 λεπτο διαλειμα να δω καλυτερο αποτελεσμα;

Gasturb
12-07-07, 03:35
κανω πχ 3 μυικες ομαδες 5-6 ασκησεις για στηθος αλλες 5 για ωμους και αλλες τοσες για πλατη.

Tην ίδια ημέρα??

Gt

Vson
12-07-07, 08:25
ναι τι ενοεις;πως αλλιως
πχ 3 ασκησεις στο μηχανημα του crossover /2 με ολυμπιακη μπαρα για στηθος,ειναι υπερβολη;

billys15
12-07-07, 10:19
Κανεις ΠΑΡΑ πολλες ασκησεις.Δεν χρειαζονται ολες αυτες.Κανε 3 για τις μυϊκες ομαδες που λες.Π.χ. μπορεις να κανεις τις εξης:
Στηθος-πιεσεις παγκου,επικλινεις πιεσεις και pull-over ή flyes
Πλατη-μονοζυγο,αρσεις θανατου,κωπηλατικη (οποιαδηποτε) και αντε να βαλεις και αλλη μια ασκηση για πλατη
Ωμοι-στρατιωτικες,πλαγιες εκτασεις και αρσεις τραπεζοειδων

Σου εδωσα ενα παραδειγμα,δεν σημαινει ντε και καλα οτι πρεπει να κανεις ακριβως τις παραπανω ε :wink: .Το θεμα ειναι να μειωσεις αυτες που κανεις τωρα και να κανεις 2-3 λεπτα διαλειμμα για να μπορεις να φορτωνεις κιλα.

gpol
12-07-07, 13:29
Αν μπορεις γραψε αναλυτικα τι εκανες πχ στην τελευταια σου προπρονηση, για να σε καταλαβουμε 100%

Teo70
12-07-07, 17:40
Πάγκος,άρσεις θανάτου,ώμοι την ίδια μέρα; too much μου φαίνεται!!

gpol
12-07-07, 18:47
Ειναι σχετικο... αν κανει πχ απο 2 σετ το καθενα δεν ειναι υπερβολικο. Το θεμα ειναι τι split εχει, τη επιβαρυνση εχει στην προπονηση του (ενταση αντιστασης, ενταση προπονησης, ποσα σετ εκτελει). Γενικα πρεπει να προσεχουμε οτι οσο αυξανομαι την ενταση της προπονησης, πρεπει ταυτοχρονα να μειωνουμε την ποσοτητα της προπονησης

Vson
13-07-07, 00:20
κυριως χωνομαι με attitude ηρθα για να γυμναστω κ τα δινω εν μερη ΟΛΑ.

κανω 10-15 λεπτα ζεσταμα στο διαδρομο,ανεβαινω πανω και αρχιζω(βλεπω τι οργανα ειναι σε χρηση κλπ οτι βλεπω free ξεκιναω).

πχ οπισθολαιμιες για πλατη αρχιζω 8Χ3 σετ με διαλειμα 15' ενδιαμεσα,μετα παω στο οργανο για πλατη πχ σχεδον το ιδιο (ασκηση σε ασκηση διαφερει κανα λεπτο διαλειματος τα σετς 15-20 δευτερα),μετα κανω και σε κανα αλλο,μολις τελειωνω για την πλατη παω στο cross over και κανω 2 διαφορετικες ασκησεις ( δεν ξερω πως λεγονται) αλλα στη μια εισαι παραλληλα με το στηθος στις γωνιες στην αλλη προς τα κατω,μετα εκανα κοιλιακους

οταν αρχισα να κανω γυμναστικη με αυτο το ''λεμαργο'' τροπο παρατηρησα μεγαλη διαφορα αν και καμια φορα με πιανουν τπτ πονοι κλπ ( μεση γονατα) κ γιαυτο λεω μηπως ειναι too much ,με 3 λεπτα διαλειμα τι οφελη θαχω; Γενικα προσπαθω να ανεβαζω και εχω ανεβασει (παλια ομως εκανα 80kg στηθος power ) τωρα κανω μαξιμουμ 60,το νορμαλ μου ειναι 40,λετε αν κανω μεγαλυτερα διαλειματα ναχω καλυτερα οφελη;
+ ειναι επικινδυνο να γυμναζεσαι με πολυ ενταση;
αυτες ειναι οι αποριες μου τωρα πως ακριβως γυμναζομαι ελπιζω να καταλαβες gpol το σιγουρο ειναι οτι οσο ιδρωτα ριχνω(κυριως στο προσωπο) με τα βαρυ δεν ριχνω ουτε αν τρεχω με 12:P στο διαδρομο ,που ειναι ο brawny:P?

παντως κανω και squat & αρσεις θανατου κ ειναι πολυ τουμπανο ασκησεις + στρατιωτικες βεβαια αν και τις κανω ορθιος(για να μην επιβραδυνω τη μεση κυριως αλλα να μοιρασω με ποδια/μεση - ειναι σωστο; )

αυτα...

gpol
13-07-07, 00:38
Με τα κιλα που κανεις τωρα νομιζω οτι δεν ειναι ωρα για να γυμναζεσαι τοσο με ενταση. Κανε απλα straight set με διαλλειματα απο 1 μεχρι το πολυ 2 λεπτα. Οπου εχω διαβασει, τοσο προτεινουν για <<ογκο>>. Αργοτερα που θα ανεβεις τοτε αλλαξε την ενταση σου. Αυτη ειναι η γνωμη μου, αν και δεν παρεθεσες ενα εβδομαδιαιο προγραμμα για να δουμε τι πραγματικα κανεις.

billys15
13-07-07, 10:28
Οπου εχω διαβασει, τοσο προτεινουν για <<ογκο>>.

Εγω παλι ξερω για 2-4 λεπτα για να μπορεις να φορτωνεις κιλα.Αλλα αυτο μπορει να θεωρηθει και υποκειμενικο,δηλαδη αναλογα με το ποσο ευκολα ή δυσκολα ξεκουραζεται το ατομο ωστε να μπει παλι δυναμικα στο επομενο σετ.

gpol
13-07-07, 14:39
Οσο αυξανεται η ανοχη του οργανισμου σε γαλακτικο οξυ, τοσο αυξανεται και η αναεροβια ικανοτητα. Η προπονηση με βαρη αυξανει την ανοχη του οργανισμου σε γαλακτικο οξυ (οταν η ενταση αντιστασης ειναι 80% και το σετ κυμαινεται γυρω στο 1 λεπτο δηλαδη γυρω στις 10 επαναληψεις). Για την βελτιωση της γαλακτικης ικανοτητας προτεινεται αναλογια χρονου ασκησης με το χρονο διαλλειματος να ειναι περιπου 1:2, δηλαδη για διαρκεια σετ 30-60 δευτερολεπτων (6-10επαναληψεις) το διαλλειμα πρεπει να ειναι 60-120 δευτερολεπτα

(Κλεισουρας Β. Εργοφυσιολογια 1997)

Vson
11-08-07, 00:16
update:
κανω πλεον 3 ασκησεις maximum για καθε μυικη ομαδα και νιωθω πιο σφιχτος και λιγοτερο κουρασμενος ,τα διαλειματα κ παλι τα κανω απο 10-15 seconds maximum,παντως λιγοτερες ασκησεις για καθε μυικη ομαδα ειδα διαφορα στην κοπωση και γενικα νιωθω πολυ πιο σφιχτος τελευταια.
τον επομενο μηνα θα κανω 1 λεπτο διαλειμα για να δω κ παλι τα αποτελεσματα
thnx in advance for all replies!