PDA

Επιστροφή στο Forum : Testo-peak



billys15
12-07-07, 13:33
Δεν ηξερα που αλλου να βαλω το θεμα.Λοιπον,η απορια μου ειναι η εξης:Μεχρι τωρα ηξερα οτι η τεστοστερονη ειναι στα υψη κατα τη διαρκεια της εφηβειας και οσο περνουν τα χρονια μειωνεται.Πριν λιγες μερες ομως διαβασα οτι στην πραγματικοτητα πιανει κορυφη στα 25 με 28 μας.Εχετε ακουσει κατι παρομοιο εσεις;

Antonio
12-07-07, 14:21
Δεν ξέρω πότε ακριβώς λαμβάνει η τεστοστερόνη την μέγιστη τιμή αλλά αυτό που ξέρω είναι οτι δεν παίζει κανενα ρόλο στο bbing.Για να παίξει ρόλο πρέπει να έχει τιμες πολλαπλάσιες των φυσιολογικών το οποίο επιτυνχάνεται μόνο με εξωγενη χορήγηση.

billys15
12-07-07, 14:30
Ναι αλλα πως γινεται να μην παιζει κανενα ρολο στο bodybuilding; Αφου θελουμε δε θελουμε υπαρχει η ελευθερη τεστοστερονη που ευθυνεται για τους μυς του σωματος μας.Αρα οσο ανεβαζουμε ολη την ποσοτητα τεστοστερονης,τοσο ανεβαινει και η ελευθερη,αρα εχουμε σαν αποτελεσμα μεγαλυτερους μυες,ετσι δεν ειναι;

Antonio
12-07-07, 15:14
Απο οσο ξέρω για να έχεις θετικά απότελέσματα στον αναβολισμό από αυξημένα ποσοστά τεστοστερόνης αυτά τα ποσά πρέπει να είναι πολλαπλάσια των φυσικών τιμών και όχι απλά λίγο μεγαλύτερα.
Δηλαδή αν οι φυσιολογικές τιμές παραγογής τέστο είναι π.χ. 1-1,2 mg (τα νούμερα είναι τυχάια) και εσένα για το α ή β λόγο ο οργανισμό σου παράγει 1,3 ή 1.4 μπορεί να έχεις λίγο περισσότερο δύναμη αλλά ο ρυθμός αναβολισμού σου δεν θα είναι μεγαλύτερος από αυτόν ενός ανθρώπου με τιμες τεστο μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα. Για να δημιουργηθεί αυτό που ονομαζουμε αναβολικό περιβάλλον πρέπει οι τιμές αυτές να 5πλασιαστούν ή και παραπάνω (δηλαδή το 1,2 να γίνει 6-7 ή και παραπάνω).
Γι'αυτό το λόγο όταν πέρνεις "καραμέλες" πρέπει να ξέρεις τι και πόσο πέρνει γιατί μπορεί να πέρνεις το ρίσκο λανθασμένα χωρίς να είσαι μέσα στο σωστό εύρος τιμών.

Καλο όμως είναι να σταματήσουμε εδώ γιατι το θέμα είναι για άλλο section και βλέπω να τρώμε κράξιμο από κανένα mod. :green:

jiujitSu
12-07-07, 15:37
Εκτως απο τις συγκεντρωσεις τεστοστερονης σημαντικο ρολο παιζει και το receptor density ανα τα κυτταρα.