PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπονηση ποδιων



lila_1
10-09-10, 13:36
Μιας και πλεον μπαινω παλι δυναμικα στο gym...:turtle:
θελω μερικες γνωμες..

Οταν ειχα αρχισει βαρια προπονηση ποδιων(πολλες ασκησεις,βαρια κιλα και 8-15 επαναληψεις) τα ποδια μου ειχαν πρηστει πολυ! Συγκεκριμενα οταν εβαλα τις προβολες,δεν χωραγα σε κανενα παντελονι.Κυκλοφορουσα μια περιοδο αποκλειστικα με φορμες γιατι δεν μου εμπαινε ρουχο. Και τωρα που ξαναρχισα δεν ξερω τι να κανω.Απο τη μια εαν κανω ελαφρια προπονηση δεν θα εχω μυικη αναπτυξη που χρειαζεται για γραμμωση,αλλα απο την αλλη δεν θελω να μη χωραω στα ρουχα μου παλι.Δεν θα το αντεξω:unsure:...
Οσον αφορα τη διατροφη,κανω συντηρησης οποτε δεν τιθεται θεμα αυξησης βαρους.Στοχευω σε body recomposition δλδ.
Στα ποδια δεν εχω θεμα ο ΟΓΚΟΣ τους ειναι σωστος(το μεγεθος),αυτο που θελω ειναι αυξηση του ΜΥΙΚΟΥ τους ογκου (με σταθερο το μεγεθος τους) και εχω μπερδευτει σχετικα με τι προπονηση να ακολουθησω....Μεχρι στιγμης νομιζα οτι μονο τα βαρια κιλα αναπτυσουν τους μυς.

Και μια τελευταια ερωτηση.Οι μυς εχουν την δυνατοτητα να ΣΧΗΜΑΤΙΣΤΟΥΝ?ΝΑ αλλαξει δηλαδη το σχημα τους με ΣΤΑΘΕΡΟ το μεγεθος τους (ανεξαρτητως μεταβολης του λιπους).Εχω πετυχει να μιλανε για σχηματισμο κοιλιακων,ποδιων κλπ οταν προκειται για πολλες επαν. με λιγα κιλα.
Νομιζα οτι υφισταται μονο ΑΝΑΠΤΥΞΗ των μυων αρα και σχηματισμος τους.ΔΗλαδη το ιδιο πραγμα με διαφορετικη ονομασια.
Τελικα τι ισχυει?

giannis64
10-09-10, 13:56
σχηματισμός ανάπτυξη είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα! τα πόδια είναι λίγο πιο ιδιάζουσα περίπτωση!!
για να τα αναδείξεις πρέπει να τα προπονήσεις. είτε κάνεις πολλές επαναλήψεις είτε λίγες με πολλά κιλά αυτά θα μεγαλώσουν!
ο πρώτος λόγος είναι πως τα πόδια όσο τα προπονείς τόσο πιο πολλά νερά μαζεύουν και πρήζονται.
γιαυτο όταν μπαίνουμε σε φάση γράμμωσης δεν τα γυμνάζουμε σχεδόν καθόλου!

τώρα αν θες να έχεις γυμνασμένα πόδια χωρίς να σε νεάζει η ανάπτυξη τους, θα μπορούσες να αρκεστείς σε αερόβια με σκαλάκια, σε βουνό, και σε άμμο!!
είναι μια καλή επιλογή γιαυτο που ζητάς αλλά και πάλι κάτι νεράκια θα μαζέψουν τα οποία θα φύγουν όταν αποφασίσεις να σταματήσεις να τα γυμνάζεις!

Qlim4X
10-09-10, 14:02
Περσι παιδευτικα παρα πολυ για να δω μια τιπικι γραμμοση στα ποδια.

επειδη τα ποδια ειναι μεγαλες ομαδες πριζοντε ευκολα αλλα γραμονουν και δυσκολα.

αυτο που δουλεψε σε μενα ηταν ενας συνδιασος Drop set με μιοση επαναληψεων και αυξηση κηλων.

δηλαδη.

πρωτο σετ
20 επαναλιψης 50 κιλα
20 επαναληψεις 40 κιλα

δευτερο σετ
15 επαναληψης 60 κιλα
15 επαναληψης 50 κιλα

τριτο σετ
10 επαναληψης 70 κιλα
10 επαναληψης 60 κιλα




γενικα τα ποδια εχουν πονο;)

τωρα για σχημα κτλ κτλ ειναι καθαρα γενετικο. δυσκολα μπορεις να επεμβεις να το αλαξεις. αυτο που κανεις συνηθος ειναι να το σχηματισεις σωστα ;)

lila_1
10-09-10, 14:44
.


Το να μη τα γυμναζω καθολου...μαλλον κακη ιδεα:unsure:
Αρα οταν θελουμε μυικη αναπτυξη παιζουμε και με λιγα και πολλα κιλα?Τοτε γιατι φωναζουν ολοι "μη φοβαστε τα κιλα/παιξτε βαρια αν θελετε αναπτυξη"??
Οταν παιζουμε με λιγα κιλα,το καψιμο του μυος τι δειχνει?Δεν δειχνει οτι γινεται δουλεια και οτι δημιουργουνται προυποθεσεις αναπτυξης?Τι συμβαινει στον μυ οταν νιωθουμε το καψιμο?

Βασικα δεν ειχα παντα φοβερα πρηξιματα.Ακομα και αν ειχα εντονο πιασημο μετα.Μπορει να παιζει ρολο ο υδατανθρακας για το μεγεθος του πρηξιματος?

Επισης,εαν δεν θελουμε ΚΑΘΟΛΟΥ μα καθολου ογκο σε προσαγωγους...ουτε καν πρηξιματα απο νερα κλπ...Τους γυμναζουμε στοχευμενα ή αρκουμαστε στις βασικες ασκησεις?
Εαν γυμναζουμε στοχευμενα μονο απαγωγους και ΟΧΙ προσαγωγους...παιζει να δημιουργηθει προβλημα στο περπατημα λογω μυικης ανισορροπιας?

και απο που κλανει το μπαρμπουνι...^^

lila_1
10-09-10, 14:47
Περσι παιδευτικα παρα πολυ για να δω μια τιπικι γραμμοση στα ποδια.

επειδη τα ποδια ειναι μεγαλες ομαδες πριζοντε ευκολα αλλα γραμονουν και δυσκολα.

αυτο που δουλεψε σε μενα ηταν ενας συνδιασος Drop set με μιοση επαναληψεων και αυξηση κηλων.

δηλαδη.

πρωτο σετ
20 επαναλιψης 50 κιλα
20 επαναληψεις 40 κιλα

δευτερο σετ
15 επαναληψης 60 κιλα
15 επαναληψης 50 κιλα

τριτο σετ
10 επαναληψης 70 κιλα
10 επαναληψης 60 κιλα




γενικα τα ποδια εχουν πονο;)

τωρα για σχημα κτλ κτλ ειναι καθαρα γενετικο. δυσκολα μπορεις να επεμβεις να το αλαξεις. αυτο που κανεις συνηθος ειναι να το σχηματισεις σωστα ;)

Λιγο αντιφατικο αυτο που λες..:turtle: