PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή σε διακοπές



pikolo
13-07-07, 17:59
παιδια εχω προβλημα θελω να παω διακοπες αλλα δεν μπορω γιατι δεν θα εχψ την δυνατοτητα να τρωω ανα 2-3 ωρες...και γενικα χανω πολλα πραγματα κανοντας το αυτο..δεν μπορω ουτε για καφε να παω...γι αυτο θα ηθελα να μου προτεινεται κατι σε συμπληρωμα να το τρωω αντι γευματος...γκοφρετα η κατι...λαβεται υπ οψην οτι ειμαι σε cutting..help!

Gasturb
13-07-07, 18:04
Για πόσο καιρό σκέφτεσαι διακοπές? Όσο για την γκοφρέτα ούτε συζήτηση είτε είσαι σε όγκο είτε (ένα παραπάνω) σε γράμμωση.

Gt

pikolo
13-07-07, 18:12
κατι αλλο σε συμπληρωμα δεν υπαρχει?λεω να παω διακοπες κανα δυο βδομαδες σε καμπινγκ...απο γυμναστικη θα κανω καμψεισ κατλ αλλα απο διατροφη?τουλαχιστον να γλιτωνω κανενα γευμα..

Gasturb
13-07-07, 18:18
meal replacement πρoιόντα

Gt

pikolo
13-07-07, 18:20
αυτα κανουν για γραμμωση?αν ναι ποιο μου προτεινετε?

Gasturb
13-07-07, 18:26
Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουμε προτίμηση σε κανένα - σύμφωνα με το άρθρο περι γράμμωσης βλέπεις τι απαιτήσεις έχεις συγκρίνεις με αυτά που δίνει το κάθε προϊον κ επιλέγεις. Tο κάθε προϊον ικανοποιεί την κάθε περίπτωση κ τον κάθε αθλήτη.

Gt

Teo70
13-07-07, 20:16
Eγώ θα σου έλεγα να κάνεις μία διατροφική χαλάρωση γι`αυτές τις 15 μέρες.
Ετσι κι αλλιώς το λέει και η λέξη "διακοπές". Δε χάθηκε κι ο κόσμος γιά μισό μήνα.
Εκτός αν προετοιμάζεσαι για το mr.Olympia οπότε πάω πάσο :)

pikolo
13-07-07, 23:52
οχι απλα ειναι η πρωτη φορα που θα κανω γραμμωση μετα απο 2 χρονια gym και ειπα να το κανω σωστα...τρελαινομαι στην ιδεα του fitness model!!αλλα αυτοι δεν βγαινουν εξω?τρωνε αναγκαστικα ανα 2 ωρες?μηπως περνουν καποιο συμπληρωμα αντι για γευμα?

gpol
14-07-07, 00:26
Μην ανυσηχεις ρε pikolo, παρε βρωμη απο το σουπερ μαρκετ (αν και στα τελευταια σταδια της γραμμωσης την κοβουν) , παρε τονο σε νερο. Υπαρχουν επιλογες, δεν χρειαζεσαι συμπληρωμα

pikolo
14-07-07, 01:28
ναι αλλα εκει που παω το σοθπερ δεν θα ειναι και κοντα=οτι θα με παρουν στραβα αν καθε λιγο και λιγακι λεω ουπς ειναι η ωρα να φαω.....πχ οταν θα μαστε θαλασσα..

gpol
14-07-07, 01:39
Θα τα εχεις προμηθευτει απο πριν! 2-3 σακουλακια κουακερ και πολλες κονσερβες τονο! Μπορεις να τα παρεις πριν ξεκινησεις διακοπες και να τα χωσεις στην βαλιτσα. Οσο για το αν θα σου πουν κατι οι φιλοι σου, εφοσον εχεις καποιο σκοπο ... τοτε στα παλια σου τα παπουτσια .... ;) Χαλαρωσε και λιγο διακοπες ειναι! Ας μην κανεις 6 γευματα την ημερα, σιγα τι θα γινει!

pikolo
14-07-07, 02:24
απλα δεν θελω να χασω μυες και φτου κ απ την αρχη...

gpol
14-07-07, 02:47
Mην ανυσυχεις! μυς δεν θα χασεις με τιποτα με λιγο καιρο διακοπη απο το γυμναστηριο! ΙΣΑ ΙΣΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΟ! στον οργανισμο σου αφου θα του δωσεις περιθωριο να ξεκουραστει. Επιβαλεται αυτο και ολοι μας πρεπει να το κανουμε

alexmafia2
14-07-07, 02:50
ρε πικολο τι ειναι η μυες στραγγαλια?σιγα να μην χασεις μυες χαλαροσε ρε το εχεις παρει πολυ επαγγελματικα εσυ!!καλο ειναι αυτο ομως!

Theristis
14-07-07, 15:34
Η ξεκούραση είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ άμα προέρχεσε απο μια περίοδο όγκου και γράμμωσης θα σου κάνει καλό τώρα όσο για την διατροφή είναι μέσα στην ξεκούραση μην ανυσηχείς δεν πρόκειτε να σε χαλάσει έτσι όπως πιστεύεις τώρα άμα βρισκόμουν στην θέση σου και έφευγα για διακοπές για 15 μέρες πχ θα έπερνα μαζί μου τόνο,βρώμη,(αγγούρι) για τις πρώτες 7 μέρες τις επόμενες 8 μέρες θα έκανα σαβούρα κανονικότατη και μόλις επέστρεφα σπίτι μου θα άρχιζα πάλι διατροφή σιγά σιγά μην ξεχνάς ότι η σαβούρα μετά απο περίοδο γράμμωσης ειδικά είναι ότι καλύτερο θα πάρεις και το ΜΠΑΜ στους μυς το δύσκολο και αυτό που θα φοβόμουν στην θέση σου είναι όταν επιστρέψεις το πως θα ξαναμπείς σε ''σκληρή'' διατροφή επειδή θα έχει μεγαλώσει το στομάχι σου.

Gasturb
14-07-07, 16:27
Δεν συμφωνώ σε ότι αναφέρατε ότι η κρεπάλη κ η επιστροφή στις ''κακές'' συνήθειες ειναι αναγκαία κ κάνει καλό! Η σωστή κ σκλήρή δίαιτα είτε όγκου ειτε γράμμωσης δεν επιβαρρύνει το σώμα αλλά καθαρά κ μόνο την ψυχολογία. Το να σταματήσω να παίρνω whey κ να το ρίξω στους γύρους κ στα σουβλάκια είναι αναγκαίο? θα κάνω καλό στον οργανισμό μου? θα τον ξεκουράσω?? Δεν νομίζω .. αν πειθαρχήσουμε την διατροφή μας μόνο καλά οφέλη θα έχουμε στις λειτουργίες κ εμφάνιση του σωματός μας. Κ εγώ για 2 εβδομάδες που θα κατεβώ Ελλάδα δεν θα ακολουθήσω την διατροφή που κάνω εδώ μόνο κ μόνο γιατί θα θέλήσω να ξεκουράσω το μυαλό μου από το άγχος το τι θα τρώω όχι όμως με την λογική ότι έτσι θα κάνω καλό/είναι απαραίτητο για το σώμα μου - το αντίθετο μάλιστα θα το επιβαρύνω με κάποιο περιττό extra λίπους. Θα κάνω καμμία κρεπάλη αλλά εννοείτε ότι δεν θα το ... τελείως!

Όσο για το αν μεγάλωνει το στομάχι σε 2 εβδομάδες Theristis είναι άκυρο - η δυσκολιά είναι η αποφυγή των κακών 'λιπαρών' συνηθειών μετά την περίοδο των διακοπών

Gt

Teo70
15-07-07, 13:02
Εκτός της ψυχολογικής ξεκούρασης πρέπει να κόβουμε τις χημικά επεξεργασμένες τροφές
για κάποια χρονικά διαστήματα.Ετσι τουλάχιστον νομίζω ότι είναι σωστό. Εγώ σταματάω
κάθε είδους συμπλήρωμα για ένα μήνα το καλοκαίρι,ένα μήνα τα χριστούγεννα και έναν το
πάσχα.

Gasturb
15-07-07, 14:50
Μα φίλε Teo το bb δίνει βαρύτητα στις φυσικα ακατέργαστες τροφές (κοτόπουλο ρύζι, τόννο λαχανικά κ.α.) κ αντιθέτως όταν κάνουμε break το ρίχνουμε τότε στη 'χημεια'. Πάρε παράδειγμα.. coca cola, chips, μπισκότα, σοκολάτες ...

Όσο για το αν τα μοναδικά απαράιτητα συμπληρώματα του bb (whey, δεξτρόζη, μάλτο) είναι chemical ή όχι, ως γνωστόν δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα οπότε δεν υπάρχει λόγος κ να τα διακόπτεις.

Gt

Teo70
15-07-07, 20:56
Με χημική επεξεργασία πχ δε βγαίνει ο ορός γάλακτος απ`το γάλα; ή η γλουταμίνη ή η κρεατίνη πως απομονώνονται; αυτό εννοούσα. Μπορεί να λέγεται και βιοχημική επεξεργασία δεν ξέρω :) πάντως όπως και να το κάνουμε τα συμπληρώματα δεν είναι φυσική τροφή.

Gasturb
15-07-07, 22:08
Τεο.. με αυτή την λογική να βγούμε έξω να βοσκήσουμε! Δλδ το γαλα που πίνεις το πρωϊ (αν πίνεις) σου έρχεται κατευθείαν από το άρμεγμα της αγελάδας? Η μήπως η φέτα κ το γιαούρτι?? Όλα περνάνε επεξεργασία αλλά το θέμα είναι κατά την διάρκεια της όλης αυτής διαδικασίας να μην έχουμε προσμίξεις χρωστικών ή συντηρητικών ουσιών όπως γίνεται με τόσες επεξεργασμένες τροφές - κυρίως γλυκά. Τώρα για την γλουταμίνη κ κρεατίνη τι να πω, για την πρώτη δεν ακούστηκε για καμμία παρενέργεια όσο για την δεύτερη είπαμε με μέτρο!

Gt

billys15
16-07-07, 03:59
Τεο.. με αυτή την λογική να βγούμε έξω να βοσκήσουμε! Δλδ το γαλα που πίνεις το πρωϊ (αν πίνεις) σου έρχεται κατευθείαν από το άρμεγμα της αγελάδας? Η μήπως η φέτα κ το γιαούρτι?? Όλα περνάνε επεξεργασία αλλά το θέμα είναι κατά την διάρκεια της όλης αυτής διαδικασίας να μην έχουμε προσμίξεις χρωστικών ή συντηρητικών ουσιών όπως γίνεται με τόσες επεξεργασμένες τροφές - κυρίως γλυκά. Τώρα για την γλουταμίνη κ κρεατίνη τι να πω, για την πρώτη δεν ακούστηκε για καμμία παρενέργεια όσο για την δεύτερη είπαμε με μέτρο!

Gt

Σωστος.

Ο,τι παιρνεις με μετρο και ξερεις οτι ειναι ακινδυνο--εφοσον το παιρνεις σωστα--θα εχεις μονο θετικα απο αυτο.Οποτε μην φοβασαι.Ακολουθα τους "κανονες" και εισαι ΟΚ.

Teo70
16-07-07, 10:16
Gas... 100% φυσική τροφή είναι ο γύρος που έχεις στο avatar. Πιάσε 2 απ`όλα
περιποιημένα. :P

Gasturb
16-07-07, 19:47
Έγινεε...

Κάτσε να δείς εγώ που θα κατεβώ κάτω, θα τον τσακίσω για 2 εβδομάδες :bounce:

Μέτα βέβαια με περιμένει extra αεροβική για καμμιά εβδομάδα αλλά δεν πειράζει, χαλάλι! :clown:

Gt

kafros gate 7
16-08-09, 22:07
παιδια επειδη και εγω θα παω διακοπες σε ξενοδοχειο και δεν μπορω να τειρω ολα τα τις διατροφης που κανω σπιτι μου θα ηθελα να μου πειτε τι ειναι πιο ωφελιμο να τρωω. δεν παιρνω συμπληρωματα ουτε και θα ηθελα να αρχισω τωρα.τιποτα σαντουϊτς με γαλοπουλα μηπως ή κατι αλλο???περιμενω βοηθεια σας...

thegravijia
16-08-09, 22:39
παιδια επειδη και εγω θα παω διακοπες σε ξενοδοχειο και δεν μπορω να τειρω ολα τα τις διατροφης που κανω σπιτι μου θα ηθελα να μου πειτε τι ειναι πιο ωφελιμο να τρωω. δεν παιρνω συμπληρωματα ουτε και θα ηθελα να αρχισω τωρα.τιποτα σαντουϊτς με γαλοπουλα μηπως ή κατι αλλο???περιμενω βοηθεια σας...
μια χαρα ειναι τα σαουντιτσακια + καμια καψουλα ω3