PDA

Επιστροφή στο Forum : Λίγη βοήθεια



kostas21arseni
17-07-07, 00:02
Γεια σας παιδια ειμαι 109 κιλα και εχω 1,89 υψος.
Κάνω 5 μήνες βάρη όμως δν προσέχω καθόλου την διατροφή.
Αν μπορεί κανείς να μου κάνει ενα εβδομαδιαίο πρόγραμμα διατροφής έτσι ώστε να μπορέσω να χάσω τουλαχιστόν 10 κιλα.\
ευχαριστώ

gpol
17-07-07, 00:08
Καταρχην να ξερεις οτι για να χασεις κιλα υγειινα, το βαρος που χανεις δεν πρεπει να ξεπερνα το 1% του βαρους σου την εβδομαδα. Εισαι 109 κιλα, αρα το βαρος που χανεις δεν πρεπει να ξεπερνα 1,09 κιλα την εβδομαδα.

Αλλαξε την διατροφη σου προς το καλυτερο.
α)Αντικατεστησε τους απλους υδατανθρακες με συνθετους (ολους εκτος απο αυτους του μεταπροπονητικου σου γευματος), (κανε και ενα search στο forum)
β)Αν ειχες καπως σταθερο προγραμμα διατροφης, αρχισε απο αυριο να τρως 500 θερμιδες λιγοτερες
γ)Αρχισε αεροβιες προπονησεις και συνεχισε τις προπονησεις με βαρη

Θελει υπομονη!!!! Ωρα για θυσιες :) αρκετα ευχαριστηθηκες την σαβουρα

billys15
17-07-07, 00:26
Και μην ξεχνας,τις αεροβιες οχι μαζι με βαρη.Αλλη μερα βαρη,αλλη διαδρομος.

Gasturb
17-07-07, 00:39
Πολύ γενικά..

Koμμένα τηγανιτα, σάλτσες μαγιονέζες, αναψυκτικά, μπύρες, άσπρο ψωμί, ζαμπόν, κασέρι, πίτσες, βούτηρο, corn flakes, μαρμελάδα, μερέντα, όλα τα γλυκά, κρουασάν, γύροι, σουβλάκια, λουκάνικα, τηγανιτές πατάτες, ζωική πέτσα (κοτόπουλο), χοιρινό κρέας, ξηροί καρποί, οινοπνευματώδη ποτά, ζάχαρη, αλάτι, 2 + καφέδες την ημέρα, μεγάλες μερίδες φαγητού κ καθιστική ζωή.

Δώσε βάση στις βραστές πατάτες, λαχανικά, κοτόπουλο, γαλαπούλα, τόνο, bran, musli, τσάι, 4 + γεύματα την ημέρα, 3 4 λίτρα την ημέρα νερό, αεροβική 3 φορές την εβδομάδα κ φυσικά βάρη.

Καλή σου επιτυχία

Gt

Gasturb
17-07-07, 00:55
Και μην ξεχνας,τις αεροβιες οχι μαζι με βαρη.Αλλη μερα βαρη,αλλη διαδρομος.

Mπορούν κ την ίδια ημέρα Billy αρκεί να απέχουν τουλάχιστον 7 ώρες μετaξύ τους.

Καλύτερα όχι αερόβια μια ημέρα πριν γυμνάσουμε τα πόδια.

Gt

gpol
17-07-07, 01:10
:army2:
Νωρις το πρωι αεροβια, αργα το απογευμα βαρη ...και ο μεταβολισμος στο full :)

Batista
17-07-07, 02:23
Βασικά φιλε μου δεν έγραψες πόσες μέρες την εβδομάδα και πόση ώρα αφιερώνεις στη γυμναστική.


:army2:
Νωρις το πρωι αεροβια, αργα το απογευμα βαρη ...και ο μεταβολισμος στο full :)

Αυτό ακριβώς... μιση ώρα αφού ξυπνήσεις ρίξε 30-60 λεπτά cardio απόγευμα βάρη και μετά τα βάρη αν αντέχεις αλλα 20-40 λεπτά cardio ξανά...
Είναι εξαντλητικό το ξέρω αλλα τα αγαθά κοπής κτώνται :)

Όσο για διατροφή ο φίλος Gasturb σου έδωσε μια πολύ καλή εικόνα σε ποίες γραμμές πρέπει να κινηθείς...
Καμια φορα στην αρχή ύπαρxη μια αβεβαιότητα στον καθένα μας στο πως και τη πρέπει να φάει,Υπάρχουν πολλές συνταγές τριγύρω που είναι bb friendly οποτε τα κυρια γεύματα σου δεν χρειάζεται να είναι βαρετά και άνοστα :) (νομίζω όλοι συμφωνούν ότι το νερόβραστο μπρόκολο δεν κατεβαίνει με τίποτα το ρημάδι :puke: ) έχω μια πολύ καλή συλλογή από συνταγές bb ( για bulking και για cutting) θα της δημοσιεύσω στο σύντομα μαζί με οδηγίες ετοιμασίας και μαγειρεύματος.

Από εκεί και πέρα αν θες να πας και λίγο παραπέρα και να δοκιμάσεις και ένα fat burner και αυτό θα βοηθούσε.
Υποψιάζομαι ότι έχεις σωματικό λίπος μεταξύ 25-30% οποτε θα σου δόση μια βοήθεια...

Υπομονή και επιμονη και θα τα καταφέρεις :)

Rome wasn't built in a day.. ;)

Gasturb
17-07-07, 02:43
Για πρωινή αερόβια κ απόγευμα βάρη είμαι κ εγώ κατηγορηματικά υπερ απλα απορω πως στο muscular develpment είχα διαβάσει για το αντίθετο που προσωπικά το θεωρώ τέλείως αφύσικο! Μολις το βρω θα σας πω τεύχος κ σελίδα.



και μετά τα βάρη αν αντέχεις αλλα 20-40 λεπτά cardio ξανά...
χm.. Και εγώ είχα αυτή την άποψή παλιότερα αλλά να πω την αλήθεια πλέον δεν με βρίσκεις σύμφωνω αφού πιστέυω η επιβάρυνση για την μυική ανάπτυξη με το τέλος της γυμναστικής είναι σημαντική με το HIT/cardio.

Gt

Batista
17-07-07, 02:53
Σύμφωνο απόλυτα αλλα ως γνωστόν για τα πάντα πρέπει να γίνονται θυσίες.
Όπως πολλοί θα γνωρίζετε είναι σχεδόν αδύνατον να ανεβείς σε όγκο ενώ ταυτόχρονα να καταιγίς σε σωματικό λίπος.
Μια τακτική που ακολουθούν πολλοί (και εγώ επίσης) είναι ότι το αυξημένο cardio θα δόση της παραπάνω καύσης που χρειάζεται ο οργανισμός για να κατεβει σε σωματικό λίπος ενώ η καθημερινή άσκηση με βάρη θα είναι πιο "ελαφριά" με σκοπό όχι να ανεβάσεις μάζα αλλα το σώμα σου να κράτηση ότι έχει η να έχει της μικρότερες δυνατόν απώλειες.

Όσο για το πρώτα βάρη μετά cardio το έχω δει και εγώ μερικές φορες (αν και δεν διαβάζω MD συνεχώς) αλλα η μέθοδος αυτή δεν δουλεύει για τους περισσοτερους. Συνήθως ο αθλητής καταλήγει εξαντλημένος με αποτέλεσμα να μην δίνη 100% ούτε σε βάρη ούτε σε cardio :(