PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρομποτακι



anastasisk
25-07-07, 23:09
Ρομποτακι....τι εστι ρομποτακι για οσους δεν γνωριζουν.
Προκειται για μια φοβερη συσκευη μαγειρεματος η οποια τα κανει ολα...ψηνει,βραζει,μαγειρευει στον ατμο και το βασικοτερο απο ολα,τηγανιζει χωρις λαδι.
Θα μου πειτε πως γινεται αυτο?Μαγειρευει με ανακυκλομενο θερμο αερα.Τα θετικα του στοιχεια για εμας ειναι οτι μαγειρευει πολυ γρηγορα και ολα τα φαγητα δεν ξερενονται.Το κοτοπουλο που εφτιαξα εγινε φοβερο,καμια σχεση με το ξερο του φουρνου και επισης εβαλα ψιλοκομενες πατατες για ψησιμο και μου τις εβγαλε σαν τηγανιτες...... :bounce:
Εμενα προσωπικα μου εχει λυσει τα χερια,γι'αυτο ειπα και να σας ενημερωσω.... :army2:

billys15
25-07-07, 23:22
Ωραιο ακουγεται.Για πες και μια τιμη για να μπουμε στο κλιμα.

Πες λιγο και μαρκα/μοντελο για να ξερω τι να πω αν παω να το παρω,μην μου δωσει τιποτα της πλακας ο καταστηματαρχης.

anastasisk
25-07-07, 23:32
Ροhnson 70 euro....αλλα υπαρχουν και πολλα αλλα.....
απλα σκεψου Bill....τηγανιτες πατατες χωρις κορεσμενα λιπαρα....νομιζω οτι ζω ενα ονειρο ..... :lol:

top_gun
26-07-07, 00:21
κοριφη ακουγετε!!!χρονος ψησιματος ειναι πιο γρηγορος?

Gasturb
26-07-07, 00:59
τηγανιτες πατατες χωρις κορεσμενα λιπαρα

!!! Mάλλον εννοείς τα trans/hydrogenated fats..

Gt

anastasisk
26-07-07, 01:44
Και πιο γρηγορο ειναι και εχει και χρονοδιακοπτη,οποτε γυρνας απο την προπονηση....βαζεις το κοκορι μεσα...μπαινεις για ντουζακι και μολις βγεις ειναι ετοιμο.... :lol:

billys15
26-07-07, 16:51
Cool!! Θα πρεπει να το παρω οσο πιο γρηγορα μπορω.. 8)

anastasisk
26-07-07, 23:14
τηγανιτες πατατες χωρις κορεσμενα λιπαρα

!!! Mάλλον εννοείς τα trans/hydrogenated fats..

Gt

Gast με μπερδευεις με τα αγγλικα σου...... :???:

Gasturb
27-07-07, 16:40
Εννοώ ότι από το τηγανισμα με λάδι μην φοβάσε τόσο το κορεσμένο ( που ουσιαστικά το λάδι έχει λίγο - κοντά 20% - ) αλλά το trans λίπος του. Το trans ουσιαστικά είναι τροποποιημένο ακόρεστο λίπος λόγω της προσθήκης ατόμων υδρογόνων (hydrogenation) στην μοριακή συνθεσή του με αποτέλεσμα να το κάνουν επιβλαβή για την υγεία. Είνια τελείως ξένη προς την φύση ουσία οπότε κ δεν υπάρχει ανοχή στην κατανάλωση του όπως γίνεται πχ με το κορεσμένο που επιτρέπονται κάποια γραμμαρία του.

Gt

stevengr
27-07-07, 23:11
Ευχαριστα νεα anastasisk σχετικα με την διαδικασια μαγειρεματος 8)

Πιθανων επανω στην συσκευη να γραφει τον τυπο/κωδικο μοντελου του Rohnson. Αν σου ειναι ευκολο γραψτο για να το εντοπισω στο νετ.

Ευχαριστω.

EDIT: Πιθανων να ειναι κ'αυτο. Ριξε μια ματια κ' πες μου:

http://www.vassilias.gr/html/page.asp?PageID=5&Lang=1&subcategory=9&product=476

anastasisk
28-07-07, 00:44
Ναι steven,αυτο ειναι....βεβαια να προσθεσω οτι υπαρχουν και αλλων εταιριων,μεγαλυτερα και μικροτερα οποτε αναλογα με το τι ζηταει ο καθενας επιλεγει και το αναλογο....

υ.γ. Ψητη πατατουλα σε 30 λεπτα........ :bodybuilder2:

billys15
28-07-07, 18:51
Ε αφου λεει οτι εχει και βιβλιο συνταγων το πηρα!! :green: