PDA

Επιστροφή στο Forum : τα φωτα σας ¨)



djforcegr
31-07-07, 15:47
λοιπον ημουνα 110 κιλα και εκανα μια σωστη διατροφη με καμποσα γευματα και ειχα πεσει 94 εδω και εναν μηνα εχω κοψει πολλα γευματα και τρωω δυο φορες την ημερα με αποτελεσμα να εχω παει απο 94 σε 84 εχω χασει απο παντου και εχω αρχισει να νιωθω αδυνατος η κοιλια κλασικα παραμενει αλλα καμια σχεση οπως ητανε καποτε.λοιπον σκεφτομαι απο αυριο να ξαναξεκινησω την κανονικια μου διατροφη που εκανα δηλαδη.

10 η ωρα 50γραμμαρια βρωμη + ενα σψοοπ πρωτεινη

12 η ωρα ενα τοστ με 3 φετες γαλοπουλα + ντοματα και τυρι διο φετες

2 η ωρα μεσημεριανο [ ψητα με σαλατα ]

3 η ωρα γυμναστηριο

μετα το γυμναστηριο πρωτεινη με φρουτο

μια ωρα μετα 5ενα τοστ με 3 φετες γαλοπουλα + ντοματα και τυρι διο φετες

και τελευτεο γευμα 5 ασπραδια αυγο ομελετα με σαλατα μαζι

τα ερωτηματα μου ειναι ειναι καλη η διατροφη αυτη? και μηπως ξεκινησω και τρωω παλι πολλα γευματα ξαναπαρω τα κιλα πισω? βοηθηστε με πλζ

gpol
31-07-07, 17:18
Καταρχην πρεπει να προσδιορισεις ποιος ειναι ο στοχος σου, γραμμωση/συντηρηση/ογκος. Παντως οποιος απο τους παραπανω και να ειναι, οι θερμιδες σου για τα κιλα σου ειναι ελαχιστες! Ουτε μπολικη πρωτεινη εχεις, ουτε υδατανθρακες ουτε λιπη! Γνωμη μου να αρχισεις να ανεβασεις τα γευματα σταδιακα για να φτιαξεις και τον μεταβολισμο σου, που σιγουρα εχει χαλασει. Αν φοβασαι μηπως γεμισεις κιλα, αρχισε σταδιακα να τρως τις θερμιδες συντηρησης για τα κιλα σου, με σωστες επιλογες τροφων. Δηλαδη ξεχνα τα κακα λιπη και τους απλους υδατανθρακες. Μονη εξαιρεση θα ειναι μετα την προπονηση. Ριξε μια ματια εδω: http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1162 και εδω: http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1596 (στο σημειο που λεει : Πώς να προσδιορίσετε τις θερμιδικές σας ανάγκες). Σιγουρα παντως πρεπει να τρως αρκετους συνθετους υδατανθρακες πριν την προπονηση σου, δηλαδη στο μεσημεριανο σου, και αρκετους απλους μετα την προπονηση που ενα,δυο φρουτα δεν στα καλυπτουν. Να θυμασαι οτι εχουν αρκετους υδατανθρακες απο φρουκτοζη και οχι απο γλυκοζη. Δεν ειναι και πολυ καλη επιλογη

djforcegr
31-07-07, 23:02
Καταρχην πρεπει να προσδιορισεις ποιος ειναι ο στοχος σου, γραμμωση/συντηρηση/ογκος. Παντως οποιος απο τους παραπανω και να ειναι, οι θερμιδες σου για τα κιλα σου ειναι ελαχιστες! Ουτε μπολικη πρωτεινη εχεις, ουτε υδατανθρακες ουτε λιπη! Γνωμη μου να αρχισεις να ανεβασεις τα γευματα σταδιακα για να φτιαξεις και τον μεταβολισμο σου, που σιγουρα εχει χαλασει. Αν φοβασαι μηπως γεμισεις κιλα, αρχισε σταδιακα να τρως τις θερμιδες συντηρησης για τα κιλα σου, με σωστες επιλογες τροφων. Δηλαδη ξεχνα τα κακα λιπη και τους απλους υδατανθρακες. Μονη εξαιρεση θα ειναι μετα την προπονηση. Ριξε μια ματια εδω: http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1162 και εδω: http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1596 (στο σημειο που λεει : Πώς να προσδιορίσετε τις θερμιδικές σας ανάγκες). Σιγουρα παντως πρεπει να τρως αρκετους συνθετους υδατανθρακες πριν την προπονηση σου, δηλαδη στο μεσημεριανο σου, και αρκετους απλους μετα την προπονηση που ενα,δυο φρουτα δεν στα καλυπτουν. Να θυμασαι οτι εχουν αρκετους υδατανθρακες απο φρουκτοζη και οχι απο γλυκοζη. Δεν ειναι και πολυ καλη επιλογη

πρωτα απο ολα σε ευχαριστω για την βοηθεια σου αυτο που θελω ειναι να καθαρισω οσο ποιο πολυ μπορω γενικα λιπη τα παντα και απο σεπτεμβρη να μπω σε εναν καθαρο ογκο τι προτινεις? μπορεις σε παρακαλω να κανεις καποιες αλλαγες στην διατροφη μου γιατι δεν ξερω και πολλα τι να τρωω και αν ειναι σωστα

gpol
31-07-07, 23:24
Σε παρακαλω ριξε μια ματια στα 2 link που σου εδωσα για να βρεις ποσες θερμιδες πρεπει να τρως. Ριξε και μια ματια στην ενοτητα "Διατροφη", γιατι μεσα απο ερωτησεις αλλων μελων, θα βγαλεις τα συμπερασματα σου. Αν θες να πας για γραμμωση, πρεπει να εχεις αρκετους μυς, διαφορετικα τι να γραμμωσεις;;; Αν πιστευεις οτι εισαι σε αυτο το επιπεδο, διαβασε το αρθρο του ΜΒ Διατροφή γράμμωσης" http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1596

Gasturb
02-08-07, 00:56
εκανα μια σωστη διατροφη με καμποσα γευματα .. εδω και εναν μηνα εχω κοψει πολλα γευματα και τρωω δυο φορες την ημερα

Γιατί το είχες αλλάξει στα 2?

Gt

djforcegr
02-08-07, 01:07
επειδη ηθελα να παω παραλια και ηθελα να χασω καποια κιλα γρηγορα

Muscleboss
02-08-07, 01:08
Αφιέρωσε λίγο χρόνο στην κατηγορία των άρθρων... θα γλυτώσεις χρόνο και κόπο...

ΜΒ

gpol
02-08-07, 01:24
εκανα μια σωστη διατροφη με καμποσα γευματα .. εδω και εναν μηνα εχω κοψει πολλα γευματα και τρωω δυο φορες την ημερα

Γιατί το είχες αλλάξει στα 2?

Gt

επειδη ηθελα να παω παραλια και ηθελα να χασω καποια κιλα γρηγορα

και περιμενεις μεσα απο 2 γευματα, να παρεις την απαραιτητη ποσοτητα πρωτεινης? Ακομα και σε αυτη την περιπτωση αν το εκανες, πιστευεις οτι μπορεις να αφομιωσεις τετοιες τεραστιες ποσοστητες? Οχι δεν γινεται

Gasturb
02-08-07, 02:36
εκανα μια σωστη διατροφη με καμποσα γευματα .. εδω και εναν μηνα εχω κοψει πολλα γευματα και τρωω δυο φορες την ημερα

Γιατί το είχες αλλάξει στα 2?

Gt

επειδη ηθελα να παω παραλια και ηθελα να χασω καποια κιλα γρηγορα

Στόχος σου να είναι το περιττό λίπος κ όχι οι αριθμοί στην ζυγαριά

Gt

billys15
02-08-07, 11:09
Επισης καλα ειναι να αφηνεις κανενα 2ωρο απο το γευμα πριν την προπονηση μεχρι να πας γυμναστηριο.Δηλαδη αφου τρως 2 η ωρα τοτε πανε κατα τις 4 και κανε προπονηση.