PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα ήθελα την γνώμη σας



Νίκος Π.
20-09-10, 16:55
Καλησπέρα παιδιά. Κατ' αρχήν συχαρητήρια για το πολύ καλό forum που έχετε δημιουργήσει.

Θα πω μερικά πράγματα για μένα και θα παραθέσω κάποιες φωτογραφίες μου και ύστερα θα ήθελα αν μπορούσατε κρίνοντας από τις foto μου να μου λύσετε λίγες απορίες που έχω.

Λοιπόν, δυστυχώς για μένα το πρόσφατο σωματικό παρελθόν μου κάθε άλλο παρά ευχάριστο ήταν. Λόγω της απώλειας ενός αγαπημένου μου προσώπου έπεσα σε κατάθλιψη με αποτέλεσμα την νευρική ανορεξία. Έπεσα στα 54 κιλά(είμαι 1.83 οπότε καταλαβαίνετε...). Ευτυχώς με τη βοήθεια οικογένειας και φίλων ξεπέρασα σχετικά γρήγορα την κατάθλιψη και άρχισα να τρώω όσο περισσότερο μπορούσα κάθε 3 ώρες.

Τελικά μέσα σε 3 μήνες περίπου έφτασα τα 68 κιλά. Έχοντας πλέον αποβάλει μεγάλο μέρος της ντροπής που ένιωθα κάθε φορά που έβγαινα στον δρόμο, αποφάσισα να ακολου8ήσω την συμβουλή ενός γιατρού που ήταν ότι με την σωματική άσκηση θα πάρω πιο εύκολα κιλά. Έτσι πηρα μερικούς αλτήρες στο σπίτι μου και άρχησα να κάνω και κάποιες άλλες ασκήσεισ όπως push-ups και μονόζυγο. Παρόλα αυτά επειδή ήμουν ακόμα πολύ αδυνατος συνέχισα να τρώω οτιδήποτε είχε πολλές θερμίδες(κυρίως σπιτικό φαγητό βέβεα) χωρίς να ακολουθώ κάποια προσεγμένη διατροφή.

Τώρα είμαι 74 κιλά και θα ήθελα αν μπορούσατε να μου πείτε, κρίνοντας από τις φοτογραφίες, αν έχω έστω και κάποια ελάχιστη μυική μάζα επάνω μου και αν ναι πόση περίπου ειναι αυτή.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Ελπίζω να μην σας κούρασα.

giorgospet
20-09-10, 18:52
Φυσικά και έχεις μυϊκή μάζα , χρειάζεσαι όμως περισσότερη. Αν μπορείς πήγαινε σε γυμναστήριο, φτιάξε την διατροφή σου και σε 1 χρόνο δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου. Εννοείτε ότι δεν πρέπει να ντρέπεσαι, κανείς δεν γεννήθηκε τεράστιος. Με υπομονή και επιμονή θα δημιουργήσεις αυτό που θέλεις.

ΥΓ. Μη περιμένεις σε 1 μήνα να γίνεις τεράστιος και απογοητευθείς , μη τα παρατήσεις για κανέναν λόγο.
Ξέχνα την ανορεξία εδώ χρειάζεσαι ποοολυυυ φαγητό.
Ένα μεγάλο μπράβο στον ιατρό που σου το πρότεινε.

Καλή δύναμη. Ότι απορία έχεις οι συναθλητές στο φόρουμ θα σε βοηθήσουν.

just chris
20-09-10, 19:00
εισαι σε πολυ καλη πορεια.....ωραιος!

dionisos
20-09-10, 20:07
Καλώς ήρθες! Σε πολύ καλό δρόμο είσαι συνέχισε δυναμικά έχοντας υπομονή και επιμονή!

GiannhsLar
20-09-10, 21:15
:welcome::welcome:

paulakos
20-09-10, 23:03
Ρε εισαι πολυ καλος,ποιος σου ειπε πως δεν εχεις μυικη μαζα?Εχεις και παρα εχεις,το θεμα ειναι να μην σταματησεις εδω αλλα να τρως και να γυμναζεσαι και ολα φτιαχνονται.Η ψυχολογια εχει αμεση σχεση με την ορεξη μας και καμια φορα δεν μπορουμε να φαμε καλα επειδη μας απασχολει κατι αλλα αυτο δεν λεει τιποτα.Να συνεχισεις την προσπαθεια και σε κανα 6μηνο να βαλεις παλι φωτογραφιες να σε δουμε,καλη συνεχεια:thumbup:

ioannis1
20-09-10, 23:34
πολυ καλος εισαι.ετσι που μας παρουσιαστηκες τρομαξα μεχρι που ειδα τις φωτο.μπραβο.συνεχισε δυνατα.:clap::clap:

vegeta
21-09-10, 12:24
μεγαλε πολυ φαι μην παρεισ συμπληρωματα κ κανε προπονηση με μεγαλη ενταση και μικρη διαρκεια αργεσ επαναληψεισ οχι πανω απο απο μιαμιση ωρα και πολυ ξεκουραση

GiannhsLar
21-09-10, 13:11
μεγαλε πολυ φαι μην παρεισ συμπληρωματα κ κανε προπονηση με μεγαλη ενταση και μικρη διαρκεια αργεσ επαναληψεισ οχι πανω απο απο μιαμιση ωρα και πολυ ξεκουραση

Για ποιο λογο; εισαι νεος ασε καλυτερα να μιλανε η ποιο παλιοι για τετοια θεματα...

spiros22
21-09-10, 13:15
εγω παλι πιστευω οτι ο vegeta μια χαρα τα ειπε....πολυ σωστα τοποθετηθηκε....

Devil
21-09-10, 13:20
μα δεν λεει κατι συγκεκριμενο.....:unsure::P:green:

gmalamos
21-09-10, 15:01
Μπραβο μεγαλε φενεται να εχεις ψυχη συνεχισε και θα τα καταφερεις!!

paulakos
21-09-10, 16:15
μεγαλε πολυ φαι μην παρεισ συμπληρωματα κ κανε προπονηση με μεγαλη ενταση και μικρη διαρκεια αργεσ επαναληψεισ οχι πανω απο απο μιαμιση ωρα και πολυ ξεκουραση

Γιατι να μην παρει μια καθαρη πρωτεινη ρε φιλε?Θα λιωσει το σηκωτι του?Ειδικα αυτος πρεπει να παρει πρωτεινη μιας και οπως λεει ο ιδιος δεν μπορει να φαει κανονικα-σωστα-πολυ.

Αντωνης
21-09-10, 17:00
Συγχαρητηρια φιλε που ξεπερασες την καταθλιψη που πραγματωθηκε σε ανορεξια τοσο γρηγορα,τυγχανει να γνωριζω 2 παρομοιες περιπτωσεις που καναν πανω απο 1,5 χρονο να ερθουν στα ισα τους.Γενικα οταν οι ψυχικες ασθενειες μετουσιωνονται και σε σωματικες τα πραγματα ειναι πολυ σκουρα.
Συνεχισε με τον ιδιο ρυθμο και σε καναν χρονο θα εισαι 10 φορες καλυτερος.

Να σε ρωτησω και κατι αλλο-αν θες μου απαντας βεβαια-ποσα κιλα ησουν πριν την ανορεξια?

musclemike
22-09-10, 16:18
φυσικα και εχεις μυικη μαζα εννοειται...πολυ φαγητο και συστηματικη προπονηση και δεν θα πιστευεις στα ματια σου!

Geo84
02-10-10, 11:01
Η ψυχή του ανθρώπου και τα συναισθήματα είναι ότι πιο δυνατό υπάρχει στη ζωή αυτή. Μπορεί να σε απογειώσει μπορεί όμως και να σε καταστρέψει με αυτά να χωρίζονται μεταξύ τους με μία λεπτή γραμμή. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια που έκανες να ξεπεράσεις ότι απασχολούσε την ψυχή σου και να ξέρεις ότι είσαι τώρα πιο δυνατός από ποτέ. Να θυμάσαι ότι τίποτα άλλο δεν έχει μεγαλύτερη σημασία σε αυτή τη ζωή από το να είσαι καλά εσύ. Η προσπάθεια που κάνεις και που κάνουμε όλοι εδώ θα σε βοηθήσει πολύ να γίνεις άλλος άνθρωπος. Ότι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω...

DiKey
11-10-10, 12:05
Κουραγιο αδερφε κ υπομονη κ θα τα πας πολυ καλα, εισαι σε καλο δρομο :weights: