PDA

Επιστροφή στο Forum : Amino Liquid (Universal)



Levrone
22-09-10, 20:18
Εδω και καιρο ειχα απορια γιατι η Universal δε βγαζει αμινοξεα υγρα.
Εψαχνα απο δω , απο κει, κτλ κτλ..σε ενα κατστημα διαδικτυακο λοιπον, στην Ολλανδια, επισημο καταστημα της Universal, βλεπω το εικονιζομενο μπουκαλι.

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=15965&stc=1&d=1285694756


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=15966&stc=1&d=1285694756

Επειδη λοιπον εχω το συνδρομο και οπου δω υγρα αμινοξεα παω και πεφτω, λεω "αυτα ειναι , θα παραγγειλω"..

Παραγγελνω λοιπον 4 μπουκαλια, (Ο ΓΚΙΟΖΗΣ) και κανανε και μαι εβδομαδα να τα στειλουν γιατι λεει ειχαν παει διακοπες λες και εγω επρεπε να το ξερω..

Ειχα μια εντονη απορια επισης πως γινοταν σαιτ του εξωτερικου (και της Αμερικης) να μην τα εχουν και να εχει αυτο το Ολλανδικο..σκεφτηκα λοιπον μηπως ειναι μουφα προιον..

Στο σαιτ λοιπον, εχει αυτη την εικονα του μπουκαλιου και το προφιλ των αμινοξεων. Τιποτε αλλο. Θελω να πω ουτε "ingredients" , ουτε τιποτα. Συστατικα δεν εγραφε πουθενα τελοσπαντων.

Περναει ο καιρος, ερχεται το κουριερ και τα φερνει, τα ανοιγω και εγω , και διαβαζω πισω και λεει συν ολα τ αλλα Ε122 και Ε124..Το ενα απ οτι κοιταξα ειναι επικινδυνο και το αλλο θεωρειται υποπτο.. Προσωπικα δεν εχω ξαναδει αμινοξεα στα οποια να υπαρχουν Ε.

Και ετσι εξηγειται γιατι δεν κυκλοφορουν τα υγρα αμινοξεα αυτα στην Αμερικη, διοτι αυτα τα Ε ειναι απαγορευμενα εκει. Αλλη εξηγηση δεν μπορω να βρω, αν λεω κατι που δε στεκει ας με διορθωσει καποιος που ξερει. Οπως και να χει προφανως δεν ξαναγοραζω , και αν δε δω ξανα ετικετα επισης δεν ξαναγοραζω καποιο προιον.

Αυτο βεβαια δεν αναιρει οτι η συγκεκριμενη μαρκα ειναι κορυφη.

sTeLaKoS
22-09-10, 22:34
"Μυαλό δε θα βάλει, αυτό κεφάλι" .....!
Ρε συ, εξακολουθείς να δίνει ένα κάρο λεφτά σε υγρά αμινοξέα; Η ΙΝΚΟ έμαθα βγάζει υγρά σε 5λιτρη συσκευασία αποκλειστικά για το Ηρακλειο! :P

Πέρα απ' το off, τα άλλα αμινοξέ ασύγουρα δεν έχουνε Ε; Μήπως έχουνε αλλά τα γράφουνε με τη κανονική τους ονομασία για παραπλάνηση;

dhmhtrhs
22-09-10, 22:40
στο επισημο site της τα βρηκες;;

Levrone
22-09-10, 23:15
"Μυαλό δε θα βάλει, αυτό κεφάλι" .....!
Ρε συ, εξακολουθείς να δίνει ένα κάρο λεφτά σε υγρά αμινοξέα; Η ΙΝΚΟ έμαθα βγάζει υγρά σε 5λιτρη συσκευασία αποκλειστικά για το Ηρακλειο! :P

Πέρα απ' το off, τα άλλα αμινοξέ ασύγουρα δεν έχουνε Ε; Μήπως έχουνε αλλά τα γράφουνε με τη κανονική τους ονομασία για παραπλάνηση;

ναι κοιτα γι αυτο λεω αν κανω λαθος ας με διορθωσουν, εκει κραταω μια πισινη. δεν ξερω αν εχεις δικιο σε αυτο που λες. παντως νομιζω οτι αν ειχαν μεσα Ε και ηταν και επικινδυνα κατι θα εφτανε στα αυτια μας..

Οσο για μενα, τη σκονη την εχω κοψει απο καιρο, με 225 ml αμινοξεα τη μερα νομιζω ειμαι κομπλε. Και το βραδυ πριν κοιμηθω αμινοξεα! Ναι ξερω , απορροφουνται πολυ γρηγορα και δε θα με κρατησουν τη νυχτα , αλλα αυτο ειναι και αμα γουσταρει το σωμα..αμα δε γουσταρει αλλου ! :green::green:



στο επισημο site της τα βρηκες;;

τα βρηκα στο ευρωπαικο σαιτ της Universal, αν θελετε το λεω, αλλα αν βαλετε στο google universal europe θα το βρειτε ευκολα. Εχει εδρα Ολλανδια, καθολου φτηνοτερες τιμες, και ο μονος λογος για τον οποιο αγορασα απο εκει ηταν για τα υγρα αυτα αμινοξεα. Ολα τ αλλα τα βρισκουμε και φτηνοτερα σαφως.

isis
28-09-10, 19:06
τέτοια έχει και το μελάνι του εκτυπωτή μου και η βαφή από το δερμάτινό μου. Λίγο ναφθαλίνη , λίγο σουλφονικό οξύ και τα λοιπά.

beefmeup
28-09-10, 19:07
τέτοια έχει και το μελάνι του εκτυπωτή μου και η βαφή από το δερμάτινό μου. Λίγο ναφθαλίνη , λίγο σουλφονικό οξύ και τα λοιπά.

χαχα,ωραιος!!!:bowdown:

isis
28-09-10, 19:12
χαχα,ωραιος!!!:bowdown:

πλάκα πλάκα , αυτά είναι άλατα από ναφθαλίνη και σουλφονικό οξύ , έχω την εντύπωση πως στην Αμερική είναι απαγορευμένα για χρήση σε φάρμακα , τρόφιμα και καλλυντικά.

Devil
28-09-10, 19:19
πλάκα πλάκα , αυτά είναι άλατα από ναφθαλίνη και σουλφονικό οξύ , έχω την εντύπωση πως στην Αμερική είναι απαγορευμένα για χρήση σε φάρμακα , τρόφιμα και καλλυντικά.

και καλα τι ρολο βαρανε εκει μεσα???

isis
28-09-10, 19:26
και καλα τι ρολο βαρανε εκει μεσα??? για χρωματισμό τα χρησιμοποιούν , κοινώς είναι χρωστικές.

Devil
28-09-10, 19:29
για χρωματισμό τα χρησιμοποιούν , κοινώς είναι χρωστικές.

:thumbup: thnx

Levrone
28-09-10, 19:30
και καλα τι ρολο βαρανε εκει μεσα???

χρωστικες ειναι,

αραγε ειναι τρελοι οι ανθρωποι?

isis εγραψα οντως δεν επιτρεπονται στην Αμερικη αυτα τα Ε, γι αυτο δεν πωλουνται στην Αμερικη τα αμινοξεα αυτα.

isis
28-09-10, 19:32
χρωστικες ειναι, αραγε ειναι τρελοι οι ανθρωποι? isis εγραψα οντως δεν επιτρεπονται στην Αμερικη αυτα τα Ε, γι αυτο δεν πωλουνται στην Αμερικη τα αμινοξεα αυτα. Δεν είναι τρελοί , στην Ευρώπη τις τρώμε καθημερινά αυτές τις χρωστικές.

Levrone
28-09-10, 19:33
Δεν είναι τρελοί , στην Ευρώπη τις τρώμε καθημερινά αυτές τις χρωστικές.

ε ναι αλλα εγω βρισκω και αλλα αμινοξεα χωρις Ε (θεωρητικα) αρα γιατι να ξαναπαρω?

isis
28-09-10, 19:55
ε ναι αλλα εγω βρισκω και αλλα αμινοξεα χωρις Ε (θεωρητικα) αρα γιατι να ξαναπαρω? αν καταφέρεις να βρεις υγρά αμινοξέα χωρίς "Ε" ή συντηρητικά που ενέχονται για διάφορα , ε τότε δεν υπάρχει λόγος να ξαναπάρεις.

Levrone
28-09-10, 20:01
αν καταφέρεις να βρεις υγρά αμινοξέα χωρίς "Ε" ή συντηρητικά που ενέχονται για διάφορα , ε τότε δεν υπάρχει λόγος να ξαναπάρεις.

υπαρχει περιπτωση να εχει Ε και να το λεει με αλλο ονομα?

γιατι ειναι τα πρωτα αμινοξεα που ειδα και γραφουν Ε.

Οσα αμινοξεα εχω δει δε λενε για Ε.

isis
28-09-10, 20:44
υπαρχει περιπτωση να εχει Ε και να το λεει με αλλο ονομα? γιατι ειναι τα πρωτα αμινοξεα που ειδα και γραφουν Ε. Οσα αμινοξεα εχω δει δε λενε για Ε. αχά , όλα έχουν "Ε" μέσα . Στη κυριολεξία όλα τα πρόσθετα τροφών έχουν και ένα νούμερο "Ε" , για να αναγνωρίζονται. Π.χ , τα αμινοξέα μπορεί να έχουν ως συντηρητικό βενζοϊκό κάλιο και βενζοϊκό νάτριο ή σορβικό κάλιο και σορβικό νάτριο ή κάποιο συνδυασμό από αυτά και ούτω καθεξής. Αυτά έχουν έναν αριθμό "Ε". Μπορεί στο κουτί να σου γράφει potassium sorbate και sodium benzoate , αυτά είνα "Ε".

beefmeup
28-09-10, 20:47
το θεμα ειναι γιατρε μου,κ το χουμε ξαναγραψει(εγω τουλαχιστον)οτι τα υγρα αμινο απλα δεν αξιζουν τα λεφτακια που δινεις,κ δεν ειναι ποιοτικα τα ιδια με σκονη.

αν θες αμινο,παρε σκονη.

τωρα που τα πηρες αυτα πιες τα,ετσι κ αλλιως ολα αυτα που εχουν μεσα λειτουργουν συσωρευτικα στο σωμα,κ δε νομιζω να χεις προβλημα..

απτην αλλη βεβαια ποτε δεν ξερεις:green:

Levrone
28-09-10, 20:49
(συστατικα ενος αμινοξεος)

ingredients: water, digest, acidifier (citric acid), aromatic l-ornithine hydrochloride, l-leucine, l-isoleucine, l-valine, l-tryptophan, sweeteners (sodium cyclamate, acesulfame k, sodium saccharin), preservative (potassium sorbate), vitamin b6, dye (tartazin*), l-cysteine. *can affect activity and attention in children.

δεν παιζεσαι ρε φουστη!

Levrone
28-09-10, 20:51
δεν ειναι ποιοτικα τα ιδια με σκονη.



γιατι ρε το λες αυτο? απο θεμα συστασης? δηλαδη η σκονη δεν εχει Ε?

beefmeup
28-09-10, 20:51
(συστατικα ενος αμινοξεος)

ingredients: water, digest, acidifier (citric acid), aromatic l-ornithine hydrochloride, l-leucine, l-isoleucine, l-valine, l-tryptophan, sweeteners (sodium cyclamate, acesulfame k, sodium saccharin), preservative (potassium sorbate), vitamin b6, dye (tartazin*), l-cysteine. *can affect activity and attention in children.

δεν παιζεσαι ρε φουστη!

E950

τα χουμε ξαναπειιιιιι..χνιεχ


δηλαδη η σκονη δεν εχει Ε?

οχι

isis
28-09-10, 20:55
οχι Φίλε , όλα έχουν "Ε" , είτε είναι σε σκόνη είτε σε υγρό είτε σε οποιαδήποτε άλλη μορφή, δε γίνεται να μην έχει "Ε" , πως θα κάνει τη σύνθεση ο χημικός χωρίς "Ε" , είναι αδύνατο κάτι τέτοιο.

beefmeup
28-09-10, 20:58
Φίλε , όλα έχουν "Ε" , είτε είναι σε σκόνη είτε σε υγρό είτε σε οποιαδήποτε άλλη μορφή, δε γίνεται να μην έχει "Ε" , πως θα κάνει τη σύνθεση ο χημικός χωρίς "Ε" , είναι αδύνατο κάτι τέτοιο.

κατσε περιμενε γιατι με προβληματιζεις τωρα με αυτο.

αν παρω αγευστα αμινο(οχι μπλεντ δλδ)σε σκονη εχει μεσα Ε??

Levrone
28-09-10, 21:02
α ωραια , δεσαμε τωρα..


Ε950 (ακετοσουλφαμικό κάλιο) Εχει συσχετισθεί με καρκινογένεση σε ανθρώπους...

μια χαρα...

isis
28-09-10, 21:03
κατσε περιμενε γιατι με προβληματιζεις τωρα με αυτο. αν παρω αγευστα αμινο(οχι μπλεντ δλδ)σε σκονη εχει μεσα Ε?? εννοείται ότι έχει "Ε" μέσα , τα "Ε" ουσιαστικά δεν είναι τίποτα άλλο , παρά διεθνείς κωδικοί αναγνώρισης των προσθέτων , των εκδόχων αν θέλεις. Σύνθεση χωρίς πρόσθετα δε γίνεται χημικά. Όταν εσύ , εγώ , ο καθένας μας , παίρνει τη σκόνη και τη διαλύει στο νερό , ο χημικός που τη συνέθεσε , τη παρασκεύασε έτσι ούτως ώστε να γίνεται ένα ομοιογενές διάλυμα , συγκεκριμένης γεύσης , χρώματος κ.τ.λ. Συνήθως οι σκόνες έχουν περισσότερα "Ε" μέσα από ό,τι οι υγρές μορφές , καθότι στη τελευταία υπάρχουν πιο πολλοί περιορισμοί , ενώ στις σκόνες υπάρχει μία μεγαλύτερη άνεση.

beefmeup
28-09-10, 21:09
εννοείται ότι έχει "Ε" μέσα , τα "Ε" ουσιαστικά δεν είναι τίποτα άλλο , παρά διεθνείς κωδικοί αναγνώρισης των προσθέτων , των εκδόχων αν θέλεις. Σύνθεση χωρίς πρόσθετα δε γίνεται χημικά. Όταν εσύ , εγώ , ο καθένας μας , παίρνει τη σκόνη και τη διαλύει στο νερό , ο χημικός που τη συνέθεσε , τη παρασκεύασε έτσι ούτως ώστε να γίνεται ένα ομοιογενές διάλυμα , συγκεκριμένης γεύσης , χρώματος κ.τ.λ. Σ

οκ,αυτο το χω,αλλα ακομα κ σε σκετα αμινο σκονη που δεν ειναι μιγμα,υπαρχει μεσα Ε??

δλδ αν παρω σκετη(αγευστη) γλουταμινη,η λευκινη η οτι αλλο αμινο σκετο θα βρω μεσα Ε??

χμμ,καλη φαση..αυτο δεν το χα υποψιν μου..

Levrone
28-09-10, 21:11
δλδ αν παρω σκετη(αγευστη) γλουταμινη,η λευκινη η οτι αλλο αμινο σκετο θα βρω μεσα Ε??


μα και ετσι να ναι και να μην εχουν μεσα Ε , θα πας να παρεις ολα τα αμινοξεα ρε Διονυση? τι νοημα εχει?

isis
28-09-10, 21:12
οκ,αυτο το χω,αλλα ακομα κ σε σκετα αμινο σκονη που δεν ειναι μιγμα,υπαρχει μεσα Ε?? δλδ αν παρω σκετη(αγευστη) γλουταμινη,η λευκινη η οτι αλλο αμινο σκετο θα βρω μεσα Ε?? χμμ,καλη φαση..αυτο δεν το χα υποψιν μου.. δυστυχώς όλα έχουν , δε σημαίνει όμως ότι σώνει και καλά θα είναι βλαπτικά , π.χ η Β6 δεν είνα βλαπτική που χρησιμοποιείται ή το συντηρητικό sodium benzoate , αν βρίσκεται σε περιεκτικότητα 0,1% , δε θα πάθεις και τίποτα , από εκεί και μετά γίνεται δηλητηριώδες.

Levrone
28-09-10, 21:14
δυστυχώς όλα έχουν , δε σημαίνει όμως ότι σώνει και καλά θα είναι βλαπτικά , π.χ η Β6 δεν είνα βλαπτική που χρησιμοποιείται ή το συντηρητικό sodium benzoate , αν βρίσκεται σε περιεκτικότητα 0,1% , δε θα πάθεις και τίποτα , από εκεί και μετά γίνεται δηλητηριώδες.

αν η δοση ειναι μικροτερη απο 0,1% αυτη η ποσοτητα δε λειτουργει αθροιστικα?

beefmeup
28-09-10, 21:16
μα και ετσι να ναι και να μην εχουν μεσα Ε , θα πας να παρεις ολα τα αμινοξεα ρε Διονυση? τι νοημα εχει?

καλα,κοιτα σε μπλεντ ακομα κ οι πρωτεινες(η οτι αλλο) εχουν μεσα Ε,οπως εγραψε κ ο ισις.

αλλα καμια φορα περνω σκετα αμινο,γιατι ετσι κ αλλιως δεν με νοιαζουν ολα.

αν παρω δλδ,σκετα BCAA(ξεχωριστα το καθενα) μαζι με γλουταμινη η λευκινη,κ βαλω οσο θελω απτο καθενα σε μιγμα.γιατι καμια φορα το κανω,αυτο απο μπαλκ.


δυστυχώς όλα έχουν ,

οκ θεκνς:thumbup:

isis
28-09-10, 21:18
αν η δοση ειναι μικροτερη απο 0,1% αυτη η ποσοτητα δε λειτουργει αθροιστικα? όλα αθροιστικά λειτουργούν , ευτυχώς που ο οργανισμός έχει και σύστημα αποβολής και όσο περισσότερο νερό τόσο καλύτερα. Καλώς ή κακώς , με αυτά μας ταΐζουν , μας πλένουν , μας ποτίζουν , μας αρωματίζουν , είναι πράγματα που δε μπορείς να τα αποφύγεις.

isis
28-09-10, 21:22
αν παρω δλδ,σκετα BCAA(ξεχωριστα το καθενα) μαζι με γλουταμινη η λευκινη,κ βαλω οσο θελω απτο καθενα σε μιγμα.γιατι καμια φορα το κανω,αυτο απο μπαλκ. Αν ξέρεις να τα ισορροπείς σε ποσότητες , καλά είναι , μόνο που είναι λίγο δύσκολο , συνήθως βάζουμε όσα γουστάρουμε ή το μέγιστο της ημερήσιας δόσης , χωρίς να αντιλαμβανόμαστε ότι εκείνη τη στιγμή της μείξης κάνουμε τη δική μας ένωση , διάλυμα και ούτω καθεξής.

Levrone
28-09-10, 21:29
Κωστα , μπορεις αν θες , να πεις μερικες ουσιες οπως potassium sorbate και sodium benzoate που ειπες πριν ή το ακετοσουλφαμικό κάλιο , και οταν τις βλεπουμε να καταλαβαινουμε αμεσως οτι ειναι Ε? Ουσιες που θυμασαι να εχεις συναντησει σε ingredients.

isis
28-09-10, 21:45
Κωστα , μπορεις αν θες , να πεις μερικες ουσιες οπως potassium sorbate και sodium benzoate που ειπες πριν ή το ακετοσουλφαμικό κάλιο , και οταν τις βλεπουμε να καταλαβαινουμε αμεσως οτι ειναι Ε? Ουσιες που θυμασαι να εχεις συναντησει σε ingredients. έχω ένα πίνακα , θα σκανάρω το βιβλίο και θα το επισυνάψω σα συνημμένο αρχείο στο φόρουμ , αύριο κατά πάσα πιθανότητα , οκ?

Levrone
28-09-10, 21:46
έχω ένα πίνακα , θα σκανάρω το βιβλίο και θα το επισυνάψω σα συνημμένο αρχείο στο φόρουμ , αύριο κατά πάσα πιθανότητα , οκ?

μπραβο ρε , σ ευχαριστω!

COBRA_STYLE
28-09-10, 21:46
Κωστα , μπορεις αν θες , να πεις μερικες ουσιες οπως potassium sorbate και sodium benzoate που ειπες πριν ή το ακετοσουλφαμικό κάλιο , και οταν τις βλεπουμε να καταλαβαινουμε αμεσως οτι ειναι Ε? Ουσιες που θυμασαι να εχεις συναντησει σε ingredients.
Θες να σου αναφερω ολα τα Ε,απο Ενισχυτικα γευσης,διορθωτικα οξυτητας,βελτιωτικα αλευρων,χρωστικες,συντηριτικα και αντιοξειδωτικα που ειναι επικυνδυνα??

Levrone
28-09-10, 21:52
Θες να σου αναφερω ολα τα Ε,απο Ενισχυτικα γευσης,διορθωτικα οξυτητας,βελτιωτικα αλευρων,χρωστικες,συντηριτικα και αντιοξειδωτικα που ειναι επικυνδυνα??

να εισαι καλα, αλλα τα επικινδυνα Ε τα βρισκω στο google.

Δεν ξερω ποιες ουσιες οταν τις δω στα ingredients θα καταλαβω οτι προκειται για Ε, ωστε να δω αν ειναι επικινδυνες κτλ κτλ.

COBRA_STYLE
28-09-10, 22:06
να εισαι καλα, αλλα τα επικινδυνα Ε τα βρισκω στο google.

Δεν ξερω ποιες ουσιες οταν τις δω στα ingredients θα καταλαβω οτι προκειται για Ε, ωστε να δω αν ειναι επικινδυνες κτλ κτλ.
οκ

ε αμα δεις καποια ουσια που δεν την ξερεις την googlareis και αν ειναι Ε σου βγαζει ποιο ειναι κ τι ρολο βαραει

εχω ομως τα επικινδυνα Ε μπροστα μου,τα γοογλαρω και σου λεω τα ονοματα...u know

beefmeup
28-09-10, 23:19
Αν ξέρεις να τα ισορροπείς σε ποσότητες , καλά είναι , μόνο που είναι λίγο δύσκολο , συνήθως βάζουμε όσα γουστάρουμε ή το μέγιστο της ημερήσιας δόσης , χωρίς να αντιλαμβανόμαστε ότι εκείνη τη στιγμή της μείξης κάνουμε τη δική μας ένωση , διάλυμα και ούτω καθεξής.

xaxa,καλα αυτο ξαναπες το..

Levrone
29-09-10, 01:45
κατι βρηκα!

http://en.wikipedia.org/wiki/E_number