PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρυζι βοηθεια!!



MichalisPorke
22-09-10, 22:17
Παιδια δεν ξερω για εσας αλλα εμενα το ρυζι δεν μου αρεσει..Με το ζορι το τρωω..Υπαρχει κατι που να μπορω να βαλω μεσα για να του δωσει λιγη γευση???

Ramrod
22-09-10, 22:46
Παιδια δεν ξερω για εσας αλλα εμενα το ρυζι δεν μου αρεσει..Με το ζορι το τρωω..Υπαρχει κατι που να μπορω να βαλω μεσα για να του δωσει λιγη γευση???

Αλάτι δοκίμασες?

Εγώ συνήθως βάζω λίγο λάδι...1-2 κουταλιές...ή ρίχνω λίγο απο το φιλέτο αν και δε ξέρω κατα πόσο είναι υγειϊνό έτσι. Αλλά μην περιμένεις τρελά πράγματα...αυτά που δίνουν ωραία γευση όπως το βούτηρο και η σαλτσες είναι απαγορευμένα...

Στη χειρότερη βάλε λίγο τυρί τριμμένο, αν είσαι στον όγκο δε πιστευω να πειράζει...

GEORGEXX1
22-09-10, 22:52
την ωρα που βραζει ριξε μεσα ενα κνορ.
δευτερη επιλογη,κανε μια κατσαρολα φακες και ριξε μεσα το ρυζι,και φατο μαζι,θα εχεις φαγητο για πεντε μερες.:thumbup:

MichalisPorke
22-09-10, 22:58
Δυστηχως πρεπει να γινουν θυσιες για ενα ωραιο και καλο σωμα!:P:P Οπως και ναχει το συνηθησα οπως ολα τα πραγματα και μου φενετε αυτο ειναι και το καλυτερο!Ολα στο μυαλο ειναι!:turtle:

Devil
22-09-10, 23:03
σορρυ αλλα γιατι δεν παιρνεις καμια κοκκινη σαλτσα ντοματας...???

βαλε μεσα και κανα λαχανικο και εγινες

MichalisPorke
22-09-10, 23:13
σορρυ αλλα γιατι δεν παιρνεις καμια κοκκινη σαλτσα ντοματας...???

βαλε μεσα και κανα λαχανικο και εγινες

Κοκκινη σατσα??Απο συστατικα τι λεει??Ειναι καθαρη?:unsure:

thegravijia
22-09-10, 23:17
αναβεις κατσαρολα
βαζεις μιση κουταλια της σουπας λαδι
πετας κρεμυδι
μετα το ρυζιι
τα τσιγαριζεις
μετα βαζεις κανα αρακα κ καροτο
βαζεις την διπλασια κ λιγο παραπανω ποσοτητα νερο απο οτι εβαλες ρυζι

:bowdown:

Ramrod
22-09-10, 23:20
E, αμα είναι να φας σάλτσα ντομάτας φτιάξε μια μόνος σου...

Qlim4X
22-09-10, 23:27
την ωρα που βραζει ριξε μεσα ενα κνορ.


λαχανικων κατα προτημηση γινετε τελιο. και τσιγαρισε το ρυζι με 1 κουταλακι λαδι:toast:

Devil
22-09-10, 23:33
Κοκκινη σατσα??Απο συστατικα τι λεει??Ειναι καθαρη?:unsure:

ντοματα....!!!

Doctorg
26-06-12, 23:41
Εκτός από κνορ και σάλτσα ντομάτας ξέρουμε τίποτα άλλο να βάζουμε στο ρύζι για να νοστιμεύει;

koukoutsaki
26-06-12, 23:46
δοκιμασε κοκκινη γλυκια παπρικα στο πιατο μολις το σερβιρεις κ λιγες σταγονες ελαιολαδο (οχι στο μαγειρεμα)
κ με καρυ κ με κιμινο γινεται ωραιο
α κ με μοσχοκαρυδο που το χω δοκιμασει
ε παιδια σκετο νεροβραστο δε γινεται ;)

dorita
26-06-12, 23:51
εγω σχεδον παντα στο ρυζακι βαζω κροκο κοζανης ..(δινει κ ωραιο χρωμα)
καθως επισης κ κουκουναρι κ λιγο φιδε....το ρυζακι με αυτα τα 3 γινεται μουρλια!!;)

tolis93
26-06-12, 23:53
οταν παιρνω μπασματι φροντιζω να παιρνω αρωματισμενο.αλλιως καρρυ λεμονι σκορδο λιγο δυοσμο κ εφυγε πριν προλαβει να βγει απο το σουρωτηρι

john23
27-06-12, 00:06
φιλε μου νομιζω πως υπαρχει μια συσκευασια που εχει και λαχανικα μαζι με το ρυζι και εμενα προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ στη γευση δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις τιποτα

Doctorg
27-06-12, 13:36
Ευχαριστώ για τα tips. Του δωσα και κατάλαβε, έριξα μέσα κνορ λαχανικών και 5-6 μπαχαρικά, (ότι έβρισκα μπροστά μου :) ) καμιά σχέση η γεύση με πιο πριν.
Θα ποστάρω και στις φώτο με τα φαγητά μας το πιάτο που έφτιαξα.

Doctorg
03-07-12, 18:07
Μέχρι τώρα το ρύζι το έφτιαχνα με δύο τρόπους, ή έβαζα νερό και μετά απο 10 λεπτά βρασίματος το σούρωνα ή έβαζα ένα μέρος ρύζι και δυο μέρη νερού και το άφηνα να βράσει μέχρι να πιει τα ζουμιά του. Τον 2ο τρόπο δεν τον μπορούσα γιατί έπρεπε να είμαι συνέχεια πάνω απ' την κατσαρόλα για να μην κολλήσουν και έτσι χρησιμοποιούσα τον 1ο. Με τον 1ο όμως και το σούρωμα, έχανα όλη τη γεύση γιατί χάνονταν όλα τα ζουμιά και το άρωμα από τους κύβους και τα μπαχάρια που είχα ρίξει.

Εδώ τώρα έρχεται ο αδερφός και μου δίνει την σολομώντειος λύση (δεν την ήξερα). Μου λέει θα τσιγαρίζεις στην αρχή, κρεμμυδάκι με λίγο ελαιόλαδο και το ρύζι σου. Μετά για ένα μέρος ρύζι θα βάζεις 1 1/2 μέρος νερό. Μόλις πάρει την πρώτη βράση το ρύζι σου, το σβήνεις και σηκώνεσαι και φεύγεις. Έλα και μετά απο 2 ή 7 ώρες , το ρύζι σου θα είναι έτοιμο.
Όπως κι έγινε το έκανα και το ρύζι βγήκε super. Έτσι και το στήσιμο πάνω απο την κατσαρόλα γλίτωσα και τη γεύση έσωσα :clap:.

alex13
29-11-15, 01:07
παιδες 1 κουταλακι του γλυκου αλατι στα 500γρ καστανο ρυζι ειναι καλα ή θελει παραπανω?

beegee
01-12-15, 02:09
πολυ ειναι δεν χρειαζεται τοσο ..μισο κουταλακι ειναι αρκετο .τοσο ωστε να νοστιμισει ..
αν χρησιμοποιησεις κυβο βαλε ακομα λιγοτερο
μια καλη λυση για οσους δεν συμπαθουν το ρυζι ειναι να το κανουν με κουκουναρι κ σταφιδα ..ξεχωριστη κ ιδιαιτερη γευση :thumbup:

alex13
02-12-15, 01:40
στο ρυζι βαζω μονο αλατι στο βρασιμο και μετα οταν ειναι ετοιμο ριχνω στη κατσαρολα πιπερι και καρυ...δε ξερω μηπως χρειαζεται και τιποτα αλλο

beegee
02-12-15, 02:06
παπαδες μπορεις να κανεις ..τρελλους συνδυασμους ..ορεξη να χεις κ φαντασια :thumbup:

alex13
02-12-15, 02:12
εσυ τι βαζεις συνηθως?

beegee
02-12-15, 02:24
εγω το προτιμω σκετο και συνηθως παιρνω αυτο στο σακουλακι ..το βραζεις δεκα λεπτα με λιγο αλατι η εναν κυβο κ βγαινει σπυρωτο χωρις βουτυρα και λαδια ... τωρα αν θες να κανεις συνδυασμους θα βαλεις το χυμα και μπορεις να παιξεις με πολλα ...στο καστανο ρυζι οπως ειπα ταιριαζει τελεια σταφιδα κ κουκουναρι ..μπορεις να βαλεις θαλασσινα , λαχανικα , αλλαντικα αν εισαι πιο ελαστικος σε διατροφη ,διαφορους ξηρους καρπους .. μπορεις γενικα να παιξεις με οτι γευσεις σου κανουν κεφι .. για σκετο επισης μπορεις να προσθεσεις κρασι και μουσταρδα ..κονιακ κ μελι ..ουζο..μπαχαρικα ..η οτι αλλο θες
ριξε μια ματια στην ενοτητα με τις συνταγες ..και ψαξε και στο ιντερνετ .αν και οπως ειπα απλα φαντασια να βαλεις και θα εχει ενδιαφερον το αποτελεσμα

Μανος Ρεεεεε
10-12-15, 00:23
Λιγο αλατακι, λαδακι και αγιος ο θεος, παιδια! Το λατρευω!

parex
25-05-16, 19:51
Βάλε πατατούλες τότε μην ζορίζεσαι


 6s plus 