PDA

Επιστροφή στο Forum : kyokushin vs aikido



SPY_ROS
23-09-10, 15:15
καλησπερα...βασικα δημιουργησα αυτο το θεμα γιατι θελω βοηθεια..δεν ξερω που να παω..kyokushin i aikido..οποιος γνωριζει αυτες τις πολεμικες τεχνες και δν βαριεται ας πει τπτ :D..

Eddie
23-09-10, 15:22
Kαλησπερα.

Δεν ξερω και παρα πολλα και γενικα εχω ασχοληθει λιγο,4 χρονια tae kwon do και λιγο καιρο kick boxing.Κyokushin εχω δει απο μια φιλη μου που εκανε αλλα δε με ξετρελανε.Το aikido απ την αλλη το εχω σε μεγαλη εκτιμηση,ακρως αμυντικη τεχνη και ενδιαφερουσα.

Αν μου δινοταν η ευκαιρια να ξαναπηγαινα κατι θα διαλεγα η aikido η jiu jitsu.

Titanium
23-09-10, 15:51
:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup: συμφωνο με τον eddie.....Εγω προσοπικα κανω 9 χρονια taekwon do και σκεφτομουνα πολυ σοβαρα να παω αικιντο αλλα δεν εχω χρονο....Ειναι μια πολυ εντιποσιακη πολεμικη τεχνη και αμα ασχολιθεις καιρο και αποκτισεις την πηρα που χριαζετε σε ολες τις πολεμηκες τεχνεσ για να γινει καλος, δεν θα μπορει να σε ακουμπισει κανενας....:toast:

SPY_ROS
23-09-10, 16:05
thank you guyς για την βοηθεια...:D

mekefi
23-09-10, 17:15
το aikido ειναι κατι αντιστοιχο με το κορεατικο hapkido????

SPY_ROS
23-09-10, 20:48
egw file dn kserw..tha se gelasw..

Eddie
23-09-10, 21:03
το aikido ειναι κατι αντιστοιχο με το κορεατικο hapkido????

Το hapkido νομιζω ειναι παραλλαγη με σπαθια και αλλα αξεσουαρ:green:

mekefi
23-09-10, 21:39
Το hapkido νομιζω ειναι παραλλαγη με σπαθια και αλλα αξεσουαρ:green:

to hapkido ειχε λαβες
μπορει να χει και αλλα δεν εκανα πολυ καιρο για να ξερω

spyros Bodybuilding
10-10-10, 02:54
αικιντο πηγαινε μην το πσαχνεις και ο steven seagal την ιδια τεχνη ξερει εχει πολλη αυτοαμυνα

Eddie
10-10-10, 13:24
αικιντο πηγαινε μην το πσαχνεις και ο steven seagal την ιδια τεχνη ξερει εχει πολλη αυτοαμυνα

Εχει και Master ο Seagal,δεν ξερει απλα!Σπερνει!!

SPY
10-10-10, 18:58
Βάλε αικιντο ,στο youtube και θα σου βγάλει δίαφορα videakia για να πάρεις μιά "μικρή γεύση" για το άθλημα.Απο ότι ξέρω έχει πολλές λαβές με τα χέρια κυρίως.

beefmeup
10-10-10, 19:17
^^^

χαχα!!γαματο αβαταρ:thumbup:

SPY
10-10-10, 19:19
thanks man! :)

Michaelangelo
10-10-10, 20:03
ο aikido είναι από τις πιο respected πολεμικές τέχνες. Αν θες κάτι διαφορετικό, πήγαινε kyokushin. Εγώ πάντως δίνω +1 (δαγκωτό) στο aikido!

Titanium
10-10-10, 20:04
αικιντο πηγαινε μην το πσαχνεις και ο steven seagal την ιδια τεχνη ξερει εχει πολλη αυτοαμυνα

Καλα ο steven seagal ειναι ο ανθρωπος σφαλιαρας....Βαρατε ξερει.....:rolf::rolf::P

swartz
10-10-10, 21:50
Θα μου επιτρέψετε να πω την γνώμη μου από την μικρή εμπειρία που έχω.
Το KYOKUSHIN έχει την φήμη του πιο σκληρού συστήματος καράτε. Ο ιδρυτής του OYAMA πάλευε με ταύρους για να αποδείξει την αξία του και ήταν αυτός που καθιέρωσε τους αγώνες kumite. Αν θέλεις ψάξτω καλές σχολές έχει στον Βόλο.
Απο την άλλη το aikido είναι κάτι διαφορετικό. Έχει κυκλικές κινήσεις και είναι αποτελεσματικότατο εάν ασχοληθείς σοβαρά μαζί του.Προσοχή γιατί έχει πτώσεις έαν έχεις κάποιο πρόβλημα συζήτα το με τον δάσκαλο.
Καλό είναι να κάνεις μία προπόνηση σε ότι σενδιαφέρει να δεις και το χώρο

Lao
11-10-10, 18:26
Εχμ... το πιο κοινό πράγμα μεταξύ Aikido και KYOKUSHIN, είναι ότι και τα δύο είναι ιαπωνικά... :p

SPY_ROS, καλύτερα πήγαινε και στο ένα και στο άλλο, δες από κοντά ό,τι μπορέσεις, μίλα με τους Δασκάλους και τους Εκπαιδευτές και μετά αποφάσισε. Κατά τα άλλα, το ένα δεν έχει και πολλή σχέση με το άλλο και κάθε σύγκριση είναι άτοπη.

thanos2718
25-10-10, 13:03
Εγώ κάνω 2 μηνες kyokushin και μου φεναιται πολυ καλο!!Το Aikindo ειναι για αυτοαμυνα ενω το kyokushin ειναι πολυ πιο σκληρο και δεν χρησημοποιεις προστατευτικα και δεν περιμενεις τον αλλον να σου επιτεθει για να αντιδρασεις ξερεις να χτυπας με λιγα ΄λογια!Στο kyokushin δινει μεγαλο βαρος στην φυσικη κατασταση δηλαδη πρεπει να δουλεψεις αρκετα !!Ελπιζω να βοηθησα λιγο και να σε ξεμπερδεψα καπως και οχι να σε μπερδεψα περισοτερο!!:-)

Εχετλαίος
06-11-10, 08:17
Κάνω Aikido αρκετά χρόνια πλέον. Αν θες να σου πω δυο-τρια πράγματα στείλε μου πμ.
:toast:

petpit
14-06-11, 01:31
Εχμ... το πιο κοινό πράγμα μεταξύ Aikido και KYOKUSHIN, είναι ότι και τα δύο είναι ιαπωνικά... :p

SPY_ROS, καλύτερα πήγαινε και στο ένα και στο άλλο, δες από κοντά ό,τι μπορέσεις, μίλα με τους Δασκάλους και τους Εκπαιδευτές και μετά αποφάσισε. Κατά τα άλλα, το ένα δεν έχει και πολλή σχέση με το άλλο και κάθε σύγκριση είναι άτοπη.

Βασικά το kyokushin και το aikido έχουν μια κοινή ρίζα(και οι 2 δημιουργοί ενσωμάτωσαν τεχνικές απο το Daito Ruy Aikijujutsu ) (πέρα από τις τεχνικές από τα άλλα στυλ που συμπεριέλαβαν εννοείται).

Από εκεί και πέρα μια σωστή σχολή Kyokushin σου μαθαίνει αποτελεσμάτικη αυτοάμυνα(εφόσσον δεν δίνει έμφαση μόνο στους αγώνες αλλά σε διδάσκει με τον παραδοσιακό τρόπο)(katas,kihon και kumite κλπ)(με άλλα λόγια, όχι μόνο kumite) απλά πρέπει να έισαι προετοιμασμένος γιατί η προπόνηση περιλαμβάνει μπόλικη σκλήρυνση του σώματος( με άλλα λόγια θα μάθεις να δέχεσαι χτυπήματα με γυμνά χέρια στον θώρακα και να αντέχεις).

Το aikido είναι εξίσου ωραίο με υπέροχη φιλοσοφία και τεχνικές απλά μην περιμένεις αγώνες(στο καθαρά παραδοσιακό τουλάχιστον δεν υπάρχουν) και μην βιάζεσαι. Στο Kyokushin μπορεί να έβλεπες διαφορά στις μαχητικές σου ικανότητες σε 1 χρόνο. Στο aikido θέλει περισσότερο(Αυτό δεν σημαίνει ότι το ένα είναι πιο εύκολο από το άλλο, απλά είναι διαφορετική προσέγγιση του ίδιου θέματος)(του θέματος της μάχης εννοώ).

Από εκεί και πέρα είναι διαλέγεις.

PS. To hapkido μοιάζει με το aikido στις λαβές και στις ρίψεις( γιατί πολύ απλά και τα 2 δανείστηκαν στοιχεία απο το Daito Ruy Aikijujutsu). Όμως απο εκεί και πέρα εμφανίζονται διαφορές γιατί οι σχολές που συνέβαλαν στο aikido είναι οι Jujutsu,Kenjutsu,Sōjutsu, Bojutsu, Iaijutsu και Jojutsu ενώ στο hapkido συνέβαλε η παραδοσιακή τέχνη Taekyon που ήταν ένα συνωθύλευμα των αρχαίων τεχνών της Κορέας.

PS2. γράφτηκα στο forum μόνο για να απαντήσω σε αυτό το thread χαχα( το βρήκα κατά λάθος μέσω google ^^).