PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιέσεις πάγκου με μπάρα ή αλτήρες?



Gasturb
10-08-07, 18:11
επικληνής πιέσει αλτήρες
1x9 25kgr
1x7 25kgr



Άσε τους αλτήρες κ πιάσε καλύτερα την μπάρα :hantel:

Gt

Duke-Nukem
11-08-07, 01:37
Οι αλτήρες είναι ανώτεροι από θέμα εμπλοκής και συγκέντρωσεις συγκριτικά με την μπάρα. Απαιτούν περίσσότερη γνώση και συγκέντρωση. Επισής εμπλέκονται και μυς που δεν γίνεται με την μπάρα ή τα μηχανίματα ως μυς στήριξης.

Muscleboss
11-08-07, 10:32
Οι αλτήρες είναι ανώτεροι από θέμα εμπλοκής και συγκέντρωσεις συγκριτικά με την μπάρα. Απαιτούν περίσσότερη γνώση και συγκέντρωση. Επισής εμπλέκονται και μυς που δεν γίνεται με την μπάρα ή τα μηχανίματα ως μυς στήριξης.

agree!

MB

Gasturb
12-08-07, 04:29
Οι αλτήρες είναι ανώτεροι από θέμα εμπλοκής και συγκέντρωσεις συγκριτικά με την μπάρα. Απαιτούν περίσσότερη γνώση και συγκέντρωση. Επισής εμπλέκονται και μυς που δεν γίνεται με την μπάρα ή τα μηχανίματα ως μυς στήριξης.

Που το στηρίζεις αυτό? Υπάρχει έρευνα να το αποδεικνύει όπως το θέτεις δλδ σαν γενικός κ απόλυτος κανόνας ?

Αν ναι είμαι απόλυτα διαθέσιμος να την διαβάσω οπότε αναθεωρώ την δική μου αποψή η οποία πολύ γενικά λέει ότι η σειρά προτεραιότητας πρέπει να είναι 1. μπάρες 2. αλτήρες 3 μηχανήματα. Λέω πολύ γενικός κανόνας γιατί υπάρχουν κ περιπτώσεις που θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε τις ασκήσεις με αλτήρες εξίσου ίσάξιες αν όχι καλύτερες από την μπάρα.

Eπειδή όμως αναφέρθηκα στις πιέσεις πάγκου κ μόνο..





επικληνής πιέσει αλτήρες
1x9 25kgr
1x7 25kgr



Άσε τους αλτήρες κ πιάσε καλύτερα την μπάρα :hantel:

Gt

απλά να αναφέρω ότι την ίδια κίνηση (δλδ αλτήρες αντί γαι μπάρα) με τον Antonio πήγα να κάνω κ εγώ με την πρώτη μου επαφή με τα levels του Mike κ σε προσωπικό διάλογο με τον Brawny μου είχε συμβουλέψει να προτιμήσω την μπάρα αντί τους αλτήρες γιατί έτσι θα είχα πολλαπλά κέρδη. Δεν είχε λόγο να μου δώσει λάθος κατεύθυνση οπότε κ το ακολόύθησα προτείνοντας το ίδιο τώρα κ στον Antonio.

Gt

Duke-Nukem
12-08-07, 05:48
Είναι θέμα κινητικής και φυσιολογία της κίνησης. Κάνοντας με αλτήρες κάθε πλευρά δουλεύει εντελώς ανεξάρτητα με την άλλη σε αντίθεση με την μπάρα που είναι συνηθές φαινόμενο η δυνατότερη μεριά νε βοηθάει την πιο αδύνατη.Η μπάρα στηρίζει τα χέρια και τα κρατάει στην θέση τους.Επίσης χρειάζεται καλύτερη ισοροπία,εκτέλεση και αυτοσυγέντρωση για να μην υπάρξει το φαινόμενο ένα χέρι απο δώ ένα απο εκεί. Προφανώς και οι αλτήρες απευθύνονται σε πιο εξοικιομένους και "ανώτερου" επιπέδου προπόνησης αθλητές.

Antonio
12-08-07, 11:55
Πάντως πρακτικά οι αλτήρες θεωρώ κι εγώ οτι είναι δυσκολότερη άσκηση από την μπάρα στα ίδια κιλά.
Εγώ έχω επιλέξει αλτήρες όχι μόνο γι'αυτό αλλά και για να διαφέρει κάπως η 2η άσκηση από την 1η.

Gasturb
12-08-07, 20:32
Είναι θέμα κινητικής και φυσιολογία της κίνησης. Κάνοντας με αλτήρες κάθε πλευρά δουλεύει εντελώς ανεξάρτητα με την άλλη σε αντίθεση με την μπάρα που είναι συνηθές φαινόμενο η δυνατότερη μεριά νε βοηθάει την πιο αδύνατη.Η μπάρα στηρίζει τα χέρια και τα κρατάει στην θέση τους. Επίσης χρειάζεται καλύτερη ισοροπία,εκτέλεση και αυτοσυγέντρωση για να μην υπάρξει το φαινόμενο ένα χέρι απο δώ ένα απο εκεί.

Προφανώς και οι αλτήρες απευθύνονται σε πιο εξοικιομένους και "ανώτερου" επιπέδου προπόνησης αθλητές.

Mε την μπάρα στις πιέσεις πάγκου δεν υπάρχει καμμία αλληλοστήριξη, αφού όλα λειτουργούν σε ισορροπία κ με την ίδια ένταση αλλίως η μπάρα γέρνει προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση. Ίσως όμως αναφέρεσαι στην καλύτερη ενδυνάμωση του πήχη που γίνεται με τους αλτήρες λόγω παράπλευρης στήριξης του βάρους, αλλά αυτός μπορεί να δυναμώσει ούτως ή άλλος κ με συγκεκριμένες ασκήσεις.

Ακόμα περιμένω την έρευνα που να μου αποδεικνύει ό,τι στις πιέσεις πάγκου για την ενδυνάμωση του στήθους να προτιμούμε τους αλτήρες μιας κ το παραπάνω που λες δεν αναφέρει για ποιες ομάδες κ ποιες ασκήσεις αφορά οπότε δεν μπορω να το λάβω ως τον απόλυτο κ γενικό κανόνα όπως το είχες πει στο πρώτο σου post.

Αν μου το αποδείξεις αμέσως αλλάζω τακτική, ο Μικe θα θεωρηθεί λάθος κ όλοι οι powerlifters/bodybuilders που σηκώνουν μπάρες με απίστευτα κιλά να θεωρούνται (όπως το ανέφερες πλαγίως).. ''κατώτερου'' κ αρχάριου επιπέδου αθλητες.... !

Έτσι όπως πάμε θα ακούσουμε σε λίγο τα Deadlifts & Squats να τα κάνουμε με.. 'βαράκια'. :fresse:

Gt

Duke-Nukem
13-08-07, 01:48
Στην μπάρα μοιραία και μη η δυνατότερη μεριά έχει την τάση να βοηθάει την αδύναμη.Η μπάρα είναι ως άξονας που κρατάει τα χέρια σε μια ευθύα και πιο σταθερή για αυτό και τα τεράστια κιλά.Δεν νομίζω πάντως αλτήρες βάρους 90κιλών που χρησιμοποιούσε ο Lee για πιεσείς σε επικλινή να θεωρούνται βαράκια.Για να γυμναστεί ένας μυς αποτελεσματικά πρέπει το ROM να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο και η μπάρα το περιορίζει.Πλήρη διαστολή και συστολή του μυ.Επιπρόσθετα από βίντεο προπόνησης για ασκήσεις του άνω σώματος οι αλτήρες κατέχουν πρωταγωνηστική θέση.Το σχόλιο με τις άρσεις θανάτου και τα "βαράκια" είναι απλά ουτοπικό.
Σχετικά με την έρευνα θα ήθελα και εγώ μια που να δείχνει την "ανωτερότητα" της μπάρας.
Καλύτερα να ανοιχτεί ποστ για αυτό το θέμα...

Gasturb
13-08-07, 02:12
Προσωπικά βρίσκω ποιο επίπονη κ απαιτητική την μπάρα. Δεν ελέγχεται τόσο εύκολα κ χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη προσοχή κ αυτοσυγκέντρωση αφού λάθη στην ισορροπία δεν συγχωρούντε κ κυρίως στον οριζόντιο πάγκο γιατί μπορεί η μπάρα να σου κάτσει κ στον λαιμό αν δεν έχεις spotter. Με τους αλτήρες η κατάσταση είναι μακράν πιο χαλαρή κ με λιγότερο άγχος (οπότε κ με λιγότερη αυτοσυγκέντρωση) για τυχόν αστοχίες στα νεκρά σημεία της άσκησης. Εκτός αυτόυ σύμφωνα κ με την κινησιολογία που ανέφερες κ μόνο η συγκλίνουσα πορεία των αλτήρων ευνοεί τους μείζον θωρακικούς μυς σου στο να γίνει η κίνηση πιο εύκολη/'ξεκούραστη' σε σχέση με την κατακόρυφη ακλόνητη πορεία της μπάρας.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ασχολούμε με αλτήρες αλλά την μπάρα γενικά την θεωρώ πιο hardcore οπότε κ πιο 'ανώτερη' αφού κ στην τελική ο αρχάριος για να σηκώσει την μπάρα των 10 κιλών (5+2x2.5) χρειάζεται χρόνο, εξάσκηση κ ενδυνάμωση με τους αλτήρες πρώτα, κάτι που δείχνει φανερά ότι η μπάρα 'απευθύνεται σε πιο εξοικειωμένους και "ανώτερου" επιπέδου προπόνησης αθλητές'.

Gt

Duke-Nukem
13-08-07, 04:52
Επετρεψέ μου να διαφωνίσω στο θέμα αυτοσυγκέντρωσης-ισοροπίας-ROM για τους παράπάνω λόγους που ανέφερα. Ο αρχάριος δεν σηκώνει μπάρα 10 κιλά κοινός άδεια αλλά αλτήρες περισσότερο για θέμα γοήτρου....να ζωρίζεσαι με άδεια μπάρα είναι απλά κοροιδεία :green: Η μπάρα μπορεί να σου "φύγει" μόνο στον κάθετο άξονα ενώ οι αλτήρες σε οποιδήποτε άξονα αν δεν μπορείς να τους ελένξεις.

Gasturb
13-08-07, 05:10
Ο αρχάριος δεν σηκώνει μπάρα 10 κιλά κοινός άδεια αλλά αλτήρες περισσότερο για θέμα γοήτρου....να ζωρίζεσαι με άδεια μπάρα είναι απλά κοροιδεία.
Mε αυτό 'την μπάρα των 10 κιλών (5+2x2.5)' εννοούσα το ελάχιστο βάρος που μπορεί να βάλει κάποιος στην μπάρα δλδ 2 δίσκους των 2.5 kg + την 5 Kg η μπάρα. Αλλά... μέγα μου λάθος με την μπάρα εννοούσα την ολυμπιακή που χρησιμοποιούμε στα γυμναστηρία που ζυγίσει 20 κιλά από μόνη της κ όχι φυσικά 5 Kg. Οπότε για έναν αρχάριο τα (20+2x2.5=) 25 κιλά minimum είναi κάπως.. Έτσι λοιπόν έρχονται οι αλτήρες για να βοηθήσουν να καλύφθει αυτο το κενό.


H μπάρα μπορεί να σου "φύγει" μόνο στον κάθετο άξονα ενώ οι αλτήρες σε οποιδήποτε άξονα αν δεν μπορείς να τους ελένξεις.
Αυτό συμβαίνει γιατί έχουμε μεγαλύτερη επιβάρυνση στον κάθετο άξονα οπότε κ περισσότερο έργο για τον θώρακικό μυ = μέγιστα οφέλη. Με τους αλτήρες μέρος του έργο αναλαμβάνουν κ οι μυς στήριξης όπως ο πήχης οπότε κ απορροφουν μέρος του έργο κ της καταπόνησης της άσκησης = μέτρια οφέλη για τον στόχο της άσκησης δλδ το στήθος.

Οπότε αφού έχουμε μεγαλύτερη οφέλη με την μπάρα την θεωρώ πιο 'ανώτερη΄ αν κ όπως είπα μια έρευνα μπορεί να τα ανατρέψει όλα, αλλά μέχρι τότε keep it up! :hantel:

Gt

Duke-Nukem
13-08-07, 05:48
Μέγιστη απομόνωση και επιβάρυνση που μειώνουν την εμπλοκή των υπολοίπων ομάδων πετυχαίνουν τα μηχανήματα αλλά δεν δίνουν και μέγιστη ανάπτυξη. Με τους αλτήρες δουλέύουν όλοι οι μυς καθένας αναλαμβάνοντας διαφορετικό έργο και επίσης για την απαραίτητη σταθεροποίηση και παραγωγή έργου ενεργοποιούνται σχεδόν όλες οι μυικές ίνες που χρειάζεται να εμπλακούν με αποτέλεσμα καλύτερο πρήξιμο,καλύτερη ανάπτυξη.

Gasturb
13-08-07, 11:38
Τα μηχανήματα σε θέματα πίεσης πάγκου δεν ειθίστατα οπότε ας μην ανοίγουμε άλλο θέμα για άλλες μυικές ομάδες. Άμμα θέλεις να έχεις μέγιστη εμπλοκή μυών κάνε πολυαρθρικές όπως squat κ άσε την πίεση πάγκου δεν είναι αυτός ο σκοπός της ασκήσης. Το μόνο που πετυχαίνεις επιπλέον με τους αλτήρες όπως είπα είναι η ενδυνάμωση του πήχη που λίγη σημασία έχει για την ενδυνάμωση του θωρακικού μυ πέρα από την extra κατανάλωση ενέργειας.

Το θέμα έχει καλύφθεί οπότε δεν έχω να προσθέσω τίποτα για να μην το κουρασουμε περισσότερο.

Προσωπικά θα συνεχίσω να ακολουθώ την συμβουλή του Brawny που επι χρόνια κάνει κ είναι bb.

Ο καθένας ας κάνει την επιλογή του.

Gt

Nick3
13-08-07, 12:57
Κι εγώ μπάρα προτιμώ,αλλά είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα.Ο καθένας είναι σε θέση να κρίνει τι είναι παραγωγικότερο για το σώμα του.




Ακολουθώ το level 2 της προπόνησης που προτείνει ο brawny.


Φίλε βλέποντας τις προπονήσεις σου αυτό δεν είναι το level 2 by BRaWNy.

Duke-Nukem
13-08-07, 16:05
Το μόνο που πετυχαίνεις επιπλέον με τους αλτήρες όπως είπα είναι η ενδυνάμωση του πήχη που λίγη σημασία έχει για την ενδυνάμωση του θωρακικού μυ πέρα από την extra κατανάλωση ενέργειας.
Κάνοντας μία άσκηση σκοπός είναι να διεγερθούν όσες περισσότερες ίνες γίνεται από την ομάδα που θέλουμε πράμα που οι αλτήρες υπερτερούν συγκριτικά με την μπάρα για λόγους που αναλύθηκαν παραπάνω. Τα μηχανιμα αυτό κάνουν απομωνώνουν τον μυ χωρίς να μπαίνουν στο παιχνίδι άλλες ομάδες αλλά δεν πολυχρησιμοποιούνται και πολύ....Άλλο πόδια άλλο στήθος, δεν μπορείς να τα συγκρίνεις αυτά,και αν δεν κάνω λάθος τα σκουοτ θεωρούνται ο βασηλιας των ποδιών. Πάντως θα με ενδιέφερε μία έρευνα που να αναιρεί τα παραπάνω.
Χωρίς να υπενήσομαι κάτι για τον brawny απλά αναφέρω ότι δεν είναι ο μόνος που κάνει και είναι bb.

Gasturb
14-08-07, 22:47
Χωρίς να υπενήσομαι κάτι για τον brawny απλά αναφέρω ότι δεν είναι ο μόνος που κάνει και είναι bb.

Σίγουρα δεν είναι ο Mike o μόνος αλλά η γνώση έρχεται και με την εμπειρία των χρόνων στο άθλημα.

Η έρευνα είναι καθοδόν..

Gt

Sourlas
29-08-07, 11:39
To Bodybuilding δεν εχει παντα αμεση σχέση με τα κιλά.Προσωπικά τους τελευταίους μήνες προτιμώ τους αλτήρες απο την μπαρα γιατί μπορώ να κατεβάζω χαμηλότερα την κίνηση - πριν διαφωνήσουν μερικοί,δοκιμάστε,κατεβένει πιο κάτω η κίνηση - και επίσης την προτιμώ γιατί έχει μεγαλύτερο εύρος κίνησης απότι η άσκηση με μπάρα ( οι αλτήρες στο ψηλότερο σημείο κλείνουν προς τα μέσα).

Muscleboss
29-08-07, 12:12
To Bodybuilding δεν εχει παντα αμεση σχέση με τα κιλά.Προσωπικά τους τελευταίους μήνες προτιμώ τους αλτήρες απο την μπαρα γιατί μπορώ να κατεβάζω χαμηλότερα την κίνηση - πριν διαφωνήσουν μερικοί,δοκιμάστε,κατεβένει πιο κάτω η κίνηση - και επίσης την προτιμώ γιατί έχει μεγαλύτερο εύρος κίνησης απότι η άσκηση με μπάρα ( οι αλτήρες στο ψηλότερο σημείο κλείνουν προς τα μέρα).

:army2:

ΜΒ

Playmobil
30-08-07, 00:54
Δεν νομίζω πάντως αλτήρες βάρους 90κιλών που χρησιμοποιούσε ο Lee για πιεσείς σε επικλινή να θεωρούνται βαράκια

Ποιος Lee; Ο γνωστός; Έκανε με 90 κιλους αλτήρες; :shock:

Duke-Nukem
30-08-07, 03:51
Ναι με 90κιλους όσο ήταν στην Αυστραλία. Μετά που έφυγε τους έφαγε η σκόνη.

Sourlas
30-08-07, 10:28
To εχει γραψει και ο Nelson Montana και τοσοι αλλοι ακομα, θα τους αναφερω καποια στιγμη ολους, οι ο ισιος παγκος είναι η πιο υπερεκτιμιμένη άσκηση γιαυτα που προσφέρει. Δεν ενοουμε βέβαια να βγει τελείως απο το προγραμμά μας.

jiujitSu
30-08-07, 16:18
Αν και ο Nelson Montana εχει πει αρκετες @@ριες μεχρι τωρα παρολα αυτα πιστευω οτι στο συγκεκριμενο εχει δικιο.

Gasturb
28-09-07, 19:30
Άργησα να απαντησω με την έρευνα για να σας αφήσω να μιλήσετε όλοι. Πριν την παραθέσω θα ήθελα να επαναλάβώ ότι δεν αχρηστεύω τους αλτήρες απλά στο θέμα πίεσης πάγκου υστερούν στους περισσότερους τομείς κ το παρακάτω διάγραμμα απλά επιβεβαιώνει την αποψή μου.

http://i149.photobucket.com/albums/s55/gasturb/2.jpg

Τώρα αν θέλετε όλο το άρθρο..

http://i149.photobucket.com/albums/s55/gasturb/4.jpg

Gt