PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρεατίνη



stevengr
02-11-06, 23:40
Από τη στιγμή που αρχίσει κάποιος να γυμνάζεται με βάρη μπορεί να χρησιμοποιεί κρεατίνη άφοβα ανεξαρτήτως ηλικίας. Πολλοί αθλητές bodybuilding αλλά και στίβου ξεκινούν τη χρήση της από τα 15 χωρίς κανένα πρόβλημα.

ΜΒ

Ναι αυτο το εχω ακουσει κ' εγω. Συγκεκριμενα μια οικογενειακη μου φιλη μικρης ηλικιας 15ετων που κανει κολυμβητηριο απο μικρη ηλικια στα 15 τις χορηγουν κρεατινη ο προπονητης της για καλυτερες επιδοσεις, και καθε 3 μηνο αιματολογικες εξετασεις για να καθυσηχαζονται οι γονεις.. 8)

Gasturb
03-11-06, 01:42
Όταν ένας ανήλικος παρακολούθήται απο προπονητή κ κάνει συχνά εξετάσεις όπως ανεφερεις stevegr με το παραδειγμά σου τότε συμφωνω κ με τον muscelboss ότι η κρεατίνη μπορεί να γίνει ασφαλής. Στην αντίθετη περίπτωση όμως ο παρορμητισμός κ ενθουσιασμός ενός ανήλικου που ασχολείτε με το bb φοβάμαι ότι θα τον οδηγήσει σε αλόγιστη χρήση κ αν προσθέσουμε κ τα επιπλεόν (χρήσιμα κ μη) συμπληρώματα που πέρνει τότε η επιβάρυνση του ευπαθή (λόγω ηλικίας) οργανισμόυ του με πιθανά μελλοντικά προβλήματα μπορεί να γίνει λίγο.. σοβαρή :?

stevengr
03-11-06, 01:48
Συμφωνω απολυτα Gasturb.

epote
03-11-06, 11:32
κατω απο ποιες συνθηκες μπορει η κρεατινη να ΜΗΝ ειναι ασφαλης...? :roll:

Theristis
03-11-06, 11:38
Η κρεατίνη μπορεί να μην είναι ασφαλής κάτω απο τις εξής συνθήκες:
1)Ο χρήστης να είναι ανήλικος
2)Το φόρτωμα να μην γίνετε μόνο τις πρώτες πέντες μέρες αλλά να γίνετε συνέχεια(δηλαδή καθημερινή χρήση 25γρ.)
3)Η χρήση της να μην είναι διακοπτόμενη(κανονικά πρέπει ένα μήνα χρήσης και ένα μήνα διακοπής)
4)Και το σημαντικότερο να μην πίνεις τουλάχιστον 3 λίτρα νερό

sakisboy
04-11-06, 05:10
Συμφωνω απολυτα Gasturb.

kai ego! :army2:

epote
04-11-06, 21:43
Η κρεατίνη μπορεί να μην είναι ασφαλής κάτω απο τις εξής συνθήκες:
1)Ο χρήστης να είναι ανήλικος
2)Το φόρτωμα να μην γίνετε μόνο τις πρώτες πέντες μέρες αλλά να γίνετε συνέχεια(δηλαδή καθημερινή χρήση 25γρ.)
3)Η χρήση της να μην είναι διακοπτόμενη(κανονικά πρέπει ένα μήνα χρήσης και ένα μήνα διακοπής)
4)Και το σημαντικότερο να μην πίνεις τουλάχιστον 3 λίτρα νερό

και σου κανω την εξις αφοπλιστικη ερωτοαποκριση

1) γιατι?
2) γιατι?
3) γιατι?
4) γιατι?

r1ddl3r
04-11-06, 23:38
Η κρεατίνη μπορεί να μην είναι ασφαλής κάτω απο τις εξής συνθήκες:
1)Ο χρήστης να είναι ανήλικος
2)Το φόρτωμα να μην γίνετε μόνο τις πρώτες πέντες μέρες αλλά να γίνετε συνέχεια(δηλαδή καθημερινή χρήση 25γρ.)
3)Η χρήση της να μην είναι διακοπτόμενη(κανονικά πρέπει ένα μήνα χρήσης και ένα μήνα διακοπής)
4)Και το σημαντικότερο να μην πίνεις τουλάχιστον 3 λίτρα νερό

και σου κανω την εξις αφοπλιστικη ερωτοαποκριση

1) γιατι?
2) γιατι?
3) γιατι?
4) γιατι?

Και εγω θα ηθελα να μαθω ιδιαίτερα για τα 3, 4

billys15
04-11-06, 23:46
εγω ισως συμφωνω μονο σε ενα πραγμα.μπορει να ειναι λιγο,ας το πουμε,επικυνδινη,αν το φορτωμα γινεται σε συνεχη βαση.για τα αλλα δεν συμφωνω

epote
05-11-06, 13:38
εγω ισως συμφωνω μονο σε ενα πραγμα.μπορει να ειναι λιγο,ας το πουμε,επικυνδινη,αν το φορτωμα γινεται σε συνεχη βαση.για τα αλλα δεν συμφωνω

κοιταξε να δεις, δεν διαφωνω μαζι σου οτι φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα, συνεπως, ειναι λογικο (και επομενο) να μην παιρνεις 20-30γρ κρεατινη για το υπολοιπο της ζωης σου αλλα *τεχνικα* μιλοντας δεν θα σου κανει τιποτα.

To θεμα ειναι οτι η κρεατινη ειναι τρια αμινοξεα, αργηνινη, γλυκινη και μεθυονινη, συνεπως μεταβολιζεται και ως τετοια (τα βασικα μεταβολικα παραγωγα ειναι κρεατινινη και τα τρια αμινοξεα). Αν παιρνεις παραπανω κρεατινη απο οσο χρειαζεσαι (στη καλυτερη 2-3 γρ την ημερα) την υπολοιπη θα την κατουρας ειτε αδιασπαστη, ειτε σε μορφη αμινοξεων.

Ο μυθος οτι η κρεατινη καταστρεφει τα νεφρα βασιζεται στο οτι οι ανθρωποι που παιρνουν εξωγενος κρεατινη παρουσιαζουν α) μεγαλη ουρια και β) μετρια προς μεγαλα ποσα κρεατινινης στα ουρα. Και τα δυο ειναι *δεικτες* νεφρικης ανεπαρκειας. Αλλα προσεξε τη λεξη, ειναι δεικτες, δεν ειναι παθογονα, δηλαδη αν εχεις μεγαλη κρεατινινη η ουρια (η και τα δυο) παιζει να εχεις προβλημα στα νεφρα *Η* απλα να τρως διατροφη πλουσια σε πρωτεινες και κρεατινη, εξου και υπαρχουν αλλα πολυ καλυτερα τεστ για τη νεφρικη λειτουργια.

και για να γινω λιγο πιο σαφης:


Effects of long-term creatine supplementation on liver and kidney functions in American college football players.

Mayhew DL, Mayhew JL, Ware JS.

Exercise Science Program, Truman State University, Kirksville, MO 63501, USA.

The purpose of this study was to determine the effect of long-term Cr supplementation on blood parameters reflecting liver and kidney function. Twenty-three members of an NCAA Division II American football team (ages = 19-24 years) with at least 2 years of strength training experience were divided into a Cr monohydrate group (CrM, n = 10) in which they voluntarily and spontaneously ingested creatine, and a control group (n = 13) in which they took no supplements. Individuals in the CrM group averaged regular daily consumption of 5 to 20 g (mean SD = 13.9 5.8 g) for 0.25 to 5.6 years (2.9 1.8 years). Venous blood analysis for serum albumin, alkaline phosphatase, alanine aminotransferase, aspartate aminotransferase, bilirubin, urea, and creatinine produced no significant differences between groups. Creatinine clearance was estimated from serum creatinine and was not significantly different between groups. Within the CrM group, correlations between all blood parameters and either daily dosage or duration of supplementation were nonsignificant. Therefore, it appears that oral supplementation with CrM has no long-term detrimental effects on kidney or liver functions in highly trained college athletes in the absence of other nutritional supplements.

billys15
05-11-06, 14:45
εχω μια απορια epote.εγραψες οτι δεν χρειαζεται να παιρνουμε παραπανω απο 2-3 γρ. κρεατινη την ημερα.στις οδηγιες ομως λεει να παιρνουμε αρκετα παραπανω.τελικα τι ισχυει;

epote
05-11-06, 15:20
εξαρτατε απο τον καθε οργανισμο και τις ικανοτητες αποροφησης κρεατινης.

για να καταλαβεις τι εννοω, θα σου πω συνοπτικα πως λειτουργει η κρεατινη, αν δεν εχεις προβλημα. Αν ξερεις τοσο το καλυτερο, θα μαθει και καποιος αλλος:P

Η ενεργειακη μοναδα του σωματος ειναι το ATP (οπως η βενζυνη ειναι για τα αυτοκινητα). Το ATP το σωμα το παραγει απο γλυκοζη ως τελικο πρωιον της λειτουργιας των μιτοχονδριων. Η διαδικασια αυτη ειναι σχετικα αργη συγκριτικα με το ποσο ATP απαιτει ο οργανισμος σε μια προσπαθεια μεγαλης εντασης (οπως πχ να κανεις 10 επαναληψεις σε μια ασκηση). Το ATP λοιπον εξαντληται στα πρωτα 3-4 δευτερολεπτα ασκησης και η διαδικασια αναπληρωσης παιρνει 2-3 λεπτα για το 50% και περιπου 5 λεπτα για το 90% (πολλες ωρες για το 100%).

Βεβαια οπως εχεις παρατηρησει μπορεις να αντεξεις μεγιστη προσπαθεια για 7-8 δευτερολεπτα αντι για μονο 3-4. Αυτο συμβαινει γιατι το σωμα εχει ενα τροπο να ξανασυνθετει ταχυτατα ATP. Το ATP ειναι μια χημικη ενωση η οποια περιεχει φωσφορο (πληρες ονομα τριφωσφορικη αδενοσινη), η συγκεκριμενη δομη της ενωσης αυτης ειναι εξωθερμη, δηλαδη αν διασπασεις ενα δεσμο φωσφορου ΠΑΡΑΓΕΙ ενεργεια. Η διαδικασια λοιπον ειναι ATP + ενζυμα -> ADP + ενεργεια (διφωσφορικη αδενοσινη). Αν μπορουσαμε καπως να ξανα στουμπωσουμε ενα φωσφορο στο ADP θα παιρναμε ξανα ATP το οποιο θα το χρησημοποιουσαμε ξανα.

Αυτο το κανει η φωσφοκρεατινη. Η φωσφοκρεατινη ειναι μια χημικη ενωση που κουβαλαει ενα φωσφορο, αντιδρα με το ADP και το κανει ATP. Η φωσφοκρεατινη υπαρχει αποθηκευμενη στα κυτταρα σε μια συγκεκριμενη αναλογια με νερο. Ο ανθρωπος φυσικα παραγει οση κρεατινη χρειαζεται στο υπαρ, δεδομενου οτι μιλαμε για αθλητες υπαρχει ενα καποιο ελειμα λογο προπονησεων, συν το οτι εκ προδιαγραφων μπορουμε να "υποχρεωσουμε" τα κυταρα να κρατανε λιγο παραπανω κρεατινη παιρνοντας την εξωγενος ως συμπληρωμα. Συνεπως η ποσοτητα κρεατινης που μπορει το σωμα να αποθηκευσει και να χρησημοποιησει εξαρτατε απο την ελειψη κρεατινης που εχεις, απο τα γονιδια σου και απο το ποσο εμπειρος αθλητης εισαι.

Οπως ειπα η κρεατινη αποθηκευεται σε μια συγκεκριμενη αναλογια με νερο. Οταν λοιπον βαζεις στα κυταρα παραπανω κρεατινη πρεπει αναγκαστικα να βαλεις και περισοτερο νερο. Αυτο ειναι τα πρωτα "κιλα" που βαζεις οταν πρωτοπαιρνεις κρεατινη (και τα χανεις μολις σταματησεις). Λογο του οτι το σωμα θελει λιγο καιρο για να "μαθει" οτι υπαρχει παραπανω κρεατινη και μπορει να τη χρησημοποιησει και αποθηκευσει, προεκυψαν οι θεωριες περι "φορτωματος" κατα τις οποιες παιρνεις 20-30γρ καθε μερα για μια η δυο βδομαδες ωστε να "υποχρεωσεις" τον οργανισμο σου σε μια κατασταση υπερκορεσμου κρεατινης για να αποθηκευσει αυτα τα 3-5 λειτουργικα γραμμαρια τα οποια σηντηρεις μετα παιρνοντας 3-5 γρ καθε μερα. Βεβαια αυτη η πρακτικη δεν εχει αποδειχθει με την εννοια οτι την παραπανησια κρεατινη αν δεν μπροεις να την αποθηκευσεις θα την διωξεις. Και τελικα προκυπτει οτι 2-3 βδομαδες μετα παιρνοντας εξ αρχης 5γρ κρεατινη την ημερα τα αποτελεσμα ειναι ακριβος τα ιδια και εχεις ξοδεψει λιγοτερα λεφτα.

Κατα πασα πιθανοτητα με το Load ΟΝΤΩΣ εχεις μια καπως ταχυτερη "αφιξη" στο σημειο κορεσμου, αλλα οχι ιδιαιτερα σημαντικη και δεν νομιζω πως αξιζει τα λεφτα...τεσπα point is λειτουργικα 2-3 γρ φτανουν, λογο καταστροφης της ενωσης απο το στομαχι κτλ θες να παιρνεις λιγο παραπανω ωστε τελικα να φτανουν 2-3 γρ στο αιμα και στα κυτταρα.

αν θες να ξερεις ποια ειναι η πηγη μου συγκεκριμενα για τα 2-3 γραμμαρια, θα σε παραπεμψω σε καποιο βιβλιο κυτταρικης φυσιολογιας:)

billys15
05-11-06, 20:45
ΟΚ καταλαβα στο περιπου τι εννοεις.

P.S. οπως βλεπω εχεις διαβασει πολλα αρθρα και σιγουρα θα μας βοηθησεις και εσυ πολυ! :P

muaythaispirit
23-11-06, 22:55
θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις για την δραση της κρεατινης οσον αφορα την δυναμη και την αεροβια αποδοση!
1) βελτιωνει την δυναμη και την αντοχη σε προπονηση αθληματων?
2)χρειαζεται κ σε αυτην την περιπτωση φορτωμα?
3) ποια ειναι η ημερησια δοσολογια για τα αθληματα?
4)μπορω με καποιον τροπο να αποφυγω μεγαλη αυξηση βαρους (απο υγρα) και μην ανεβω κατηγορια?)με την συνηθησμενη μεθοδο χρησης για προπονηση με βαρη φορτωμα και μετα 5 γρ την μερα περνω 2-3 κιλα και δεν θα ηθελα να γινει το ιδιο αυτην την περιοδο λογω αγωνων)
thank you!

epote
24-11-06, 12:12
απο οτι καταλαβα κανεις πολεμικες τεχνες ε?

καλυτερα δουλεψε το αγαλακτικο σου κατωφλι φυσιολογικα (με κανα sprint) και οχι με κρεατινη, θα σε βαρυνει τσαμπα και παιζει να σφιξεις

Mountain
25-11-06, 03:17
ωραια η συζητηση και με αφορα.

Πηρα και εγω μια κρεατινη της Εας συγκεκριμενα και θα την ξεκινησω απο εβδομαδα.
Για αρχη ποσα γραμμαρια να παιρνω και ποτε?
Να την συνδιασω στο ιδιο ποτηρι με την πρωτεινη?
Μιας και ειπατε οτι τα γρ εχουν σχεση με τα κιλα ειμαι 104 και 1,87 σε υψος.

Οσον αφορα τις παρενεργειες ειχα ενα φιλο μου που ητανε στην κρεατινη μεσα για 5 μηνες.
Ειχε δει αποτελεσματα αλλα οταν εκανε εξετασεις το συκωτι του ητανε ετοιμο για τον αλλο κοσμο.
Τελικα την εκοψε μπηκε σε κυκλο και μετα απο ενα 2μηνο το συκωτι ητανε σαν παρθενο.
Ουτε ο γιατρος δεν το πιστευε.
Μπηκε στα πιο βαρια και εγινε καλυτερα το συκωτι!!!!

Gasturb
25-11-06, 03:24
5 μήνες?? :affraid: :affraid: :affraid: Έλεος!!! Ούτε για αστείο τέτοια :?

Η κρεατίνη στο στόμα με κουταλάκι κ με νερό την καταπίνουμε

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=149



Μπηκε στα πιο βαρια και εγινε καλυτερα το συκωτι!!!!
...

epote
25-11-06, 11:19
ρε παιδια...κρεατινη εχω παρει για πανω απο ενα χρονο χωρις προβλημα, και ολες οι μελετες δεν δειχνουν κατι ανησυχητικο

το συκωτι του θα ηταν συμπτοματικο. Εμενα κοντεψαν να με βγαλουν καρκινοπαθη επειδη ειχα αναιβασμενες τρανσαμινασες και τους ελεγα εγω "ειμαι αθλητης ειναι φυσιολογικο" και γρινιαζαν αυτοι, μου εκαναν υπεριχους την ιδια μερα κτλ και δεν ειχα τιποτα και τους λεω, "θα ερθω σε 5 μερες και θα δειτε οτι δεν εχω τιποτα"

ε εκοψα προπονησεις 5 μερες και φυσικα καμια τρανσαμιναση δεν ηταν ψηλα

ελεος

Theristis
25-11-06, 13:04
Εγώ πιστεύω οτι το καλύτερο είναι 1 μήνα χρήσης 1 μήνα διακοπή άντε να το κάνεις 2 μήνες χρήσης 2 μήνες διακοπής παραπάνω είναι επίφοβο και έχει σιγουρα καταστρεπτικά αποτελέσματα.Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω κάτι όταν κάποιος ξεκινά την λήψη κρεατίνης και τελειώνει ο κύκλος του μετά ξανα πέφτει στα αρχικά επίπεδα ή βρίσκετε ένα βήμα παραπάνω?

billys15
25-11-06, 13:50
mountain η κρεατινη (η μονουδρικη) ειναι 1 κουταλακι του γλυκου γεματο,η μια δοση (5 γρ.).τωρα οσο αφορα το ποτε,αναλογα.αν εισαι σε φαση φορτωματος παιρνεις 4 φορες τη μερα και αν εισαι σε συντηρηση 2 φορες τη μερα.καποιες κρεατινες ομως εχουν ψιλοδιαφορετικα directions.θα δεις στη συσκευασια σου.επισης,καποιοι την παιρνουν μαζι με πρωτεινη,καποιοι οχι.


theristi θα συμφωνησω μαζι σου κατα καποιο τροπο.κατα τη γνωμη μου,δεν θα εχεις καλα αποτελεσματα,αν την παιρνεις πανω απο δυο μηνες,γιατι ο οργανισμος θα συνηθισει.τωρα περι του αν σου προκαλεσει βλαβες,οπως ειπε και ο epote,δεν ειναι κατι το standard.καποιοι την παιρνουν συνεχομενα και δεν εχουν προβλημα

ajax
25-11-06, 17:59
Δεν νομιζω οτι το σεναριο να την συνιθισει ο οργανισμος σου παιζει,δεν μιλαμε για καφεινη.Απλα δεν κανει καλο στο συκοτι.εγω κανω κυκλο 15 ημερων.muaythaispirit μην παιρνεις κρεατινη την περιοδο των αγονων θα σε σφιξει,κανω στιβο και εχο και εγω αυτον τον περιορισμο.Οσο για την ηλικα και εγω στα 15 την ξεκινησα και δεν εχω κανενα προβλημα

epote
25-11-06, 21:16
Απλα δεν κανει καλο στο συκοτι

η κρεατινη εχει ερευνιθει εξαντλητικα ΔΕΝ προκαλει προβληματα στο συκοτι, τελεια και παυλα, δεν θα αλαξουμε τωρα ολη την ιατρικη βιβλιογραφια

ajax
25-11-06, 23:40
Πες τα epote πες τα!!!!! :army2:

Theristis
26-11-06, 00:28
Ρε παιδιά μπορεί μίπως να μου απαντήσει κάποιος σε αυτό?Όταν τελειώσει ένας κύκλος κρεατίνης ο οργανισμός βρίσκετε σε ένα επίπεδο απο 0 στο 2 μετά θα ξαναπέσω πάλι στο 0?ή θα έχω και κάποια μόνιμα αποτελέσματα.

gpol
26-11-06, 03:30
Ρε παιδιά μπορεί μίπως να μου απαντήσει κάποιος σε αυτό?Όταν τελειώσει ένας κύκλος κρεατίνης ο οργανισμός βρίσκετε σε ένα επίπεδο απο 0 στο 2 μετά θα ξαναπέσω πάλι στο 0?ή θα έχω και κάποια μόνιμα αποτελέσματα.

Nomizw tha peseis ligo , alla tha eisai kaliteros apo prin.

ajax
26-11-06, 17:41
Εγω πιστευω οτι θα πεσεις στο 0.δεν ειναι σαν τις ορμονες πχ που εχουν μονιμα αποτελεσματα.Δεν ξερω τορα οι ποιο γνωστες σαν τον gast i τον epote τι λενε

Theristis
26-11-06, 18:38
Άμα είναι έτσι είναι μεγάλη πίκρα γιατί είμαι ακόμα στην 3 μέρα που κάνω φώρτωμα και έχουν αρχίσει να γίνονται πολύ αισθητά τα αποτελέσματα.Δηλαδή να φανταστώ οτι είμαι ένα μπαλόνι που του σταματάω τον αέρα και ξεφουσκώνει πάλι όπως πριν

billys15
26-11-06, 20:19
theristi δεν νομιζω να χασεις το 100% του ογκου και της δυναμης που θα κερδισεις.παντως θα χασεις καποιο ποσοστο.αυτο ειναι σιγουρο

epote
26-11-06, 21:39
δεν θα χασεις τα μονιμα αποτελεσματα, δηλαδη οποια υπερτροφια, αλλα αυτα θα τα ειχες και χωρις την κρεατινη.

ολα τα αποτελεσματα της κρεατινης χανονται οταν σταματησεις να την παιρνεις.

βεβαια η κρεατινη θα σου δωσει ενα boost γιατι θα δυναμωσεις

r1ddl3r
26-11-06, 22:45
Απο θεμα κατακράτησης υδατος ναι θα "ξεφουσκώσεις". Αλλα τα θετικα αποτελέσματα της κρεατίνης τα οποια ειναι και μονιμα - αδοκιμος ορος, τπτ δεν ειναι μονιμο, εκος απο την μονιμότητα στο δημόσιο - ειναι η υπετροφία που προκαλείται απο την αυξηση δύναμης. Αυτο θα ειναι "μόνιμο".

r1ddl3r

Theristis
26-11-06, 22:55
Thx guys
:army2:

Theristis
27-11-06, 00:09
Εμένα ευτυχώς ή δυστυχώς τώρα τουλάχιστον δεν με ενδιαφέρει τόσο να φουσκώσω γιατί έχω είδη παραπανίσια κιλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι οτι με την χρήση της κρεατίνης έχουν αρχίσει να πετάγοντε οι μυς μου αυτό θα παραμείνει?αααα και κάτι άλλο μου προτείνανε επειδή είναι η πρώτη μου φορά να κάνω κύκλο 15 ημερών και μετά τουλάχιστον 15 μέρες διακοπή εγώ θα πάω να κάνω γενικές αίματος και ούρων στα καπάκια μετά τις 15 μέρες διακοπής δεν πιστεύω να μου δείξουν τίποτα και να τρέχουμε μετά.
:?

pushhead
27-11-06, 00:54
Εμένα ευτυχώς ή δυστυχώς τώρα τουλάχιστον δεν με ενδιαφέρει τόσο να φουσκώσω γιατί έχω είδη παραπανίσια κιλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι οτι με την χρήση της κρεατίνης έχουν αρχίσει να πετάγοντε οι μυς μου αυτό θα παραμείνει?αααα και κάτι άλλο μου προτείνανε επειδή είναι η πρώτη μου φορά να κάνω κύκλο 15 ημερών και μετά τουλάχιστον 15 μέρες διακοπή εγώ θα πάω να κάνω γενικές αίματος και ούρων στα καπάκια μετά τις 15 μέρες διακοπής δεν πιστεύω να μου δείξουν τίποτα και να τρέχουμε μετά.
:?

μη τρελενεσε ρε!ξερω ατομο που περνει κρεατινη συνεχεια απο τοτε που ανακαλυφθηκε!και ειναι μια χαρα!ντουλαπας!

Gasturb
27-11-06, 02:54
Ρε παιδιά μπορεί μίπως να μου απαντήσει κάποιος σε αυτό?Όταν τελειώσει ένας κύκλος κρεατίνης ο οργανισμός βρίσκετε σε ένα επίπεδο απο 0 στο 2 μετά θα ξαναπέσω πάλι στο 0?ή θα έχω και κάποια μόνιμα αποτελέσματα.
To νούμερο 1 διατήρησης (κ άυξησης) του επιπέδου της δυναμής μας είναι η συνεχή εκγύμνανση των μυών - γυμναστήριο. Η κρεάτινη έίπαμε εικονικά σε ανεβάζει από το 1 στο 3 κ μόλις σταματήσει η χορηγησή της πέφτεις στο επίπεδο 2. Οπότε το κέρδος ειναι απο το 1 στο 2 . Αλλά με την κρεατίνη το 'πεισμά' μας στο γυμναστήριο πρέπει να ειναι μεγαλύτερο για μεγαλύτερα κέρδη.

Theristis
27-11-06, 13:02
Κάθε φορά που θα τελειώνει ένας κύκλος θα ανεβαίνω και έναν επίπεδο ή μόνο στον πρώτο κύκλο μου?

Gasturb
27-11-06, 13:48
Theristis κάθε φορά που πηγαίνουμε gym βελτιωνόμαστε οπότε κ κάθε φορά που κάνεις κύκλο σε βοηθάει να ανεβαίνεις σε δύναμη.

asdf
27-11-06, 14:01
Eγω γνωριζα οτι η κρεατινη το μονο που σου κανει ειναι να σε φουσκωνει δλδ να κανει κατακρατηση υγρων στο μυες με αποτελεσμα να φαινεσαι πιο *εντυπωσιακος* και μεχρι εκει...τωρα λετε οτι ανεβαζει και τα επιπεδα δυναμης για εξειγηστε παρακαλω τη σημαινουν ολα αυτα πλζ :)

Gasturb
27-11-06, 14:08
Όταν σηκώνουμε βάρη ο μυς γυμνάζεται-αναπτύσσεται σωστα? Οπότε αν κάτι μας βοηθάει να ανεβούμε επίπεδο - να σηκώνουμε περισσότερο βάρος δλδ τότε κ ο μύς αναπτύσσετε επίσης περισσότερο.

asdf
27-11-06, 14:17
ok mr PhD :D απλα θελω να δω αμα το καταλαβα... αμα ανεβασεις τον ογκο δλδ την μαζα ανεβαζεισ ταυτοχρονα και την δυναμη σου ??? F=m*a, σωστος?

Gasturb
27-11-06, 20:21
Όχι.. έχει σχέση με τα ενεργειακά αποθέματα ATP στο σώμα σου.

epote
27-11-06, 22:52
απλα θελω να δω αμα το καταλαβα... αμα ανεβασεις τον ογκο δλδ την μαζα ανεβαζεισ ταυτοχρονα και την δυναμη σου ??? F=m*a, σωστος?

το m απο το m*a αναφερετε στη μαζα του σωματος πανω στο οποιο ασκηται η δυναμη, οχι στη μαζα αυτου που ασκει τη δυναμη προφανως:p

η μυικη διατομη σχετιζετε γραμμικα ως ενα σημειο με τη δυναμη για τρεις λογους

1) μεγαλοι μυς = πολλη αποθηκευμενη ενεργεια
2) μεγαλοι μυς = μεγαλυτερα ινιδια μυοσινης και ακτινης = ισχυροτερη συστολη
3) μεγαλοι μυς = μοχλικο πλεονεκτιμα

asdf
27-11-06, 23:13
Κανεις λαθος....και θα στο αποδειξω με παραδειγμα... εστω οτι εσυ εισαι 100 κιλα κ? η δυναμη που ασκεις εσυ στη γη ειναι το βαρος σου σωστα? δλδ F=m(η μαζα σου)*επιταχυνση τησ βαρυτητας(g) ok? οποτε εσυ ασκεις μια δυναμη 100000 Ν (μιας και η δυναμη μετριεται σε νιουτον ) αφου το 1kg=10^3 :wink: αμα κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος .....για τα 1), 2), 3) προφανως θα εχεις δικιο :wink:

Gasturb
28-11-06, 01:37
To θέμα μας για να υπενθυμήσω δεν είναι η βαρυτική επίδραση της γης ούτε ο νόμος του Νεύτωνα αλλά η κρεατίνη..

epote
28-11-06, 14:05
Κανεις λαθος....και θα στο αποδειξω με παραδειγμα... εστω οτι εσυ εισαι 100 κιλα κ? η δυναμη που ασκεις εσυ στη γη ειναι το βαρος σου σωστα? δλδ F=m(η μαζα σου)*επιταχυνση τησ βαρυτητας(g) ok? οποτε εσυ ασκεις μια δυναμη 100000 Ν (μιας και η δυναμη μετριεται σε νιουτον ) αφου το 1kg=10^3 01. Wink αμα κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος .....για τα 1), 2), 3) προφανως θα εχεις δικιο 01. Wink

κανω λαθος...

και πραγματικα δεν μπορεις να διακρηνεις το εσφαλμενο της συλογιστικης σου?

δηλαδη για να καταλαβω, το μονο που χρειαζεται ενα αυτοκινητο για να παραγει περισοτερη ισχυ ειναι να βαλουμε περισοτερους επιβατες μεσα:p Θα αυξηθει το βαρος αρα θα αυξηθει και η δυναμη!

παμε παλι απο την αρχη τη φυσικη της 1ης γυμνασιου.

F=m*a

ωραια. Και ναι ασκεις στη γη μια δυναμη 100000 N. Οκ. Εσυ ειπες, οτι οταν αυξανουμε τη μαζα μας, αυξανουμε τη δυναμη μας. Αν θεωρησεις οτι "δυναμη" ειναι το βαρος σου, ναι την αυξανεις. Οποτε καλυτερα θα ηταν να μην τρως πολυ, αλλα να βαζεις πανω σου σακια τσιμεντο.

οταν λεμε δυναμη, εννοουμε την ικανοτητα μας να αλαξουμε την κινητικη κατασταση ενος σωματος, το οποιο περιλαμβανει ΚΑΙ την επιταχυνση. Συνεπως ενας βαρυς ανθρωπος θα μπορει να επιταχυνει το σωμα του λιγοτερο απο οτι ενας αδυνατος κτλ.

εχεις μπερδεψει τις εννοιες

asdf
28-11-06, 14:42
μαλλον εσυ εχεις μπερδειψει την ορμη με την δυναμη και τα δυο διανυσματικα μεγεθη απλα η ορμη ειναι ιση με μαζα*ταχυτητα και η αλλη μαζα*επιταχυνση...προσεξε το :wink: αλλα τεσπα γιατι για αλλο λογο ειναι το τοπικ :geek: οποτε για οπιοαδηποτε αλλη διαφωνια επι φυσικης καλυτερα πριβε :wink: και επισης αλλο πραμα ειναι η ισχυ δεν εχει σχεση ετσι οπως το εννοεις με την δυναμη αλλα με το εργο.... rookies..... :rabbit: :joker:

Gasturb
28-11-06, 15:12
...τεσπα γιατι για αλλο λογο ειναι το τοπικ :geek: οποτε για οπιοαδηποτε αλλη διαφωνια επι φυσικης καλυτερα πριβε :wink:...

Σωστός ο asdf

Gasturb
28-11-06, 15:12
Έγινε πολυ μακροσκελές το topic οπότε για τυχόν άλλες απορίες πανω στην κρεατίνη ας ανοιχτεί άλλο topic.

Gasturb