PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη



LBL
27-09-10, 19:14
Καλησπερα καταρχην θα ηθελα να πω πως δεν ειμαι ο πιο σχετικος με την διατροφη ενω το γυμναστηριο εχει καμια βδομαδα που το ξεκινησα.Το προβλημα με εμενα ειναι οτι ειμαι 1,76 και μολισ 60 κιλα γραφτηκα στο γυμναστηριο με την προοπτικη(συμφωνα και με αυτα που με ειπαν)να παρω 5-6 κιλα σε καποιους μηνες κ σιγουρα να σφιξω.ηθελα να ρωτησω αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιο προγραμμα διατροφης η εστω καποιες τροφες που μπορω να περνω υποχρεωτικα ωστε να βαλω καποια κιλα αρχικα και αφετερου να κανω και γραμμωση.Επισης θα μου πρωτεινατε καποιες πρωτεινες η οχι?ισως να μην φτανουν οι πληροφοριες που δεινω αλλα ειμαι καινουριος στο forum.Ευχαριστω προκαταβολικα

just chris
27-09-10, 19:18
καλησπερα φιλε μου για ριξε ενα καλο βλεφαρο στο φορουμ εχει τα παντα!

LBL
27-09-10, 19:22
εριξα φιλε μου δεν πολυ εβγαλα ακρη οκ ευχαριστω θα ξανα κοιταξω

sTeLaKoS
27-09-10, 21:21
Καλώς ήλθες LBL.

Ξεκίνα διαβάζοντας 2-3 άρθρα για να μπεις στο νόημα και μετά συζητάμε ότι απορία έχεις.

Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923)
Διατροφή Όγκου (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=107)

Κράτα αυτά τα 2 άρθρα σαν μπούσουλα και φτιάξε το δικό σου πρόγραμμα διατροφής σύμφωνα με τις ανάγκες σου.

Πόσταρε το εδώ για να το σχολιάσουμε :thumbup:

LBL
28-09-10, 14:05
Σε ευχαριστω πολυ φιλε ευχαριστω και για τα τοπικ ειναι πολυ ενδιαφεροντα οκ θα φτιαξω και θα το ποσταρω

LBL
29-09-10, 21:09
Λοιπον εχω φτιαξει ενα προγραμμα διατροφης οπως ειπα και πιο πανω ειναι για να βαλω καποια κιλα αμα μπορειτε και θελετε καντε μου καποιες παρατηρησεις ενταξει ψιλο μαπα πιθανον να ειναι το προγραμμα αλλα εκανα μια προσπαθεια

1ο γευμα

80γρ. βρωμη με 250 ml γαλα
10 αμυγδαλα


2ο γευμα

2 ψωμακια με 1 φετα κασερι και παριζα(καλυτερα γαλοπουλα?)


3ο γευμα

εδω υπαρχει ενα προβλημα ειμαι φοιτητης και δεν μπορω να εχω ενα σπιτικο φαγητο οπως οι περισσοτεροι δεν ξερω αν μπορειτε να μου προτεινετε κατι(οχι μονο κονσερβα τονο γτ δεν μου αρεσει καθολου παροτι μαρεσει πολυ το ψαρι)


4ο γευμα(μετα την προπονηση)

2 κουταλακια μελι
1 μπανανα


5ο γευμα
5 ασπραδια αυγα και 1 κανονικο


6ο γευμα
1 γιαουρτι 2%
30 γρ ξηροι καρποι



Συμφωνα με υπολογισμους που εκανα χρειαζομαι γυρω στις 2200-2500 θερμιδες λιγο ελλειπες μου φαινεται το προγραμμα αλλα δεν ξερω τι αλλο να προσθεσω.Τελος σκεφτομαι να παρω και καποια συμπληρωματα ακριβως για τον λογο οτι λειπω αρκετες ωρες απο το σπιτι και δεν μπορω να περνω καθε μερα ολα τα γευματα.Θα ρωτησω και στο γυμναστηριο να μου προτεινουν απλως ηθελα να ρωτησω και εσας που ξερετε 10 πραγματα παραπανω αν θα ηταν καλο να παρω και ποια ακρβως

Ευχαριστω και παλι

Manos1989
29-09-10, 21:27
Λοιπον εχω φτιαξει ενα προγραμμα διατροφης οπως ειπα και πιο πανω ειναι για να βαλω καποια κιλα αμα μπορειτε και θελετε καντε μου καποιες παρατηρησεις ενταξει ψιλο μαπα πιθανον να ειναι το προγραμμα αλλα εκανα μια προσπαθεια

1ο γευμα

80γρ. βρωμη με 250 ml γαλα
10 αμυγδαλα


2ο γευμα

2 ψωμακια με 1 φετα κασερι και παριζα(καλυτερα γαλοπουλα?)


3ο γευμα

εδω υπαρχει ενα προβλημα ειμαι φοιτητης και δεν μπορω να εχω ενα σπιτικο φαγητο οπως οι περισσοτεροι δεν ξερω αν μπορειτε να μου προτεινετε κατι(οχι μονο κονσερβα τονο γτ δεν μου αρεσει καθολου παροτι μαρεσει πολυ το ψαρι)


4ο γευμα(μετα την προπονηση)

2 κουταλακια μελι
1 μπανανα


5ο γευμα
5 ασπραδια αυγα και 1 κανονικο


6ο γευμα
1 γιαουρτι 2%
30 γρ ξηροι καρποι



Συμφωνα με υπολογισμους που εκανα χρειαζομαι γυρω στις 2200-2500 θερμιδες λιγο ελλειπες μου φαινεται το προγραμμα αλλα δεν ξερω τι αλλο να προσθεσω.Τελος σκεφτομαι να παρω και καποια συμπληρωματα ακριβως για τον λογο οτι λειπω αρκετες ωρες απο το σπιτι και δεν μπορω να περνω καθε μερα ολα τα γευματα.Θα ρωτησω και στο γυμναστηριο να μου προτεινουν απλως ηθελα να ρωτησω και εσας που ξερετε 10 πραγματα παραπανω αν θα ηταν καλο να παρω και ποια ακρβως

Ευχαριστω και παλι

Εγώ νομίζω έκανες μια καλή προσπάθεια να βγάλεις ένα πρόγραμμα:thumbup:
Στο πρώτο γεύμα χρειάζεσαι παραπάνω πρωτείνη(άμα πάρεις συμπλήρωμα,μπορείς να βάλεις από αυτό).
Στο 2ο πάλι χρειάζεσαι πρωτείνη,πρέπει να συμπληρώσεις.
Στο 4ο το ίδιο.
Για το 3ο γεύμα,δεν είναι καθόλου δύσκολο να πάρεις κοτόπουλο από το supermarket και να το βάλεις στο φούρνο ή σε οποιοδήποτε σκεύος έχεις που σε βολεύει.
Από συμπληρώματα,μια πρωτείνη είναι αρκετή και σε καλύπτει τις ώρες εκτός σπιτιού.Υπάρχουν πολλές καλές,ενδεικτικά σου λέω την ON whey gold standard και την Gaspari Myofusion.H 2η ίσως να είναι λίγο καλύτερη για αντικατάσταση γεύματος αλλά ή 1η είναι καλύτερη μεταπροπονητικά.

LBL
30-09-10, 14:47
ευχαριστω πολυ μανο για τις πληροφοριες