PDA

Επιστροφή στο Forum : Εθυλεστερική κρεατίνη - Ερωτήσεις



Playmobil
23-08-07, 18:35
Καλησπέρα παιδιά, παρείγγειλα μια εθυλεστερική κρεατίνη... Έχει δοκιμαστεί από κανέναν να μας πει τη γνώμη του; Ο τρόπος δοσολογίας και οι κύκλοι ακολουθούνται με τον ίδιο τρόπο με την μονοϋδατική; Ευχαριστώ!!

Gasturb
23-08-07, 18:40
Συνήθως σε όσους δεν ΄πιάνει΄ η μονοϋδατική χρησιμοποιούν την εθυλεστερική - δεν υπάρχει σοβαρή διαφόρα - τουλάχιστον εγώ δεν είδα καμμία διαφορά πάνω μου όταν τις δοκίμασα.

Η εθυλεστερική δεν χρειάζεται φόρτωμα κ οι κύκλοι παραμένουν οι ίδιοι κ στις 2 περιπτώσεις.

Gt

Playmobil
23-08-07, 18:54
Σε ευχαριστώ πολύ Gasturb. Φόρτωμα πως και δεν χρειάζεται; Δηλαδή ξεκινάω με την δοσολογία των 5 γραμμαρίων κατευθείαν; Ωραία... Επίσης αυτό που δεν έχω καταλάβει, όταν μιλάμε για φόρτωμα αναφερόμαστε σε έναν μήνα, σωστά; Μετά κάνουμε διακοπή έναν μήνα και ξανακάνουμε χρήση άλλον έναν μετά την διακοπή και ξαναδιακόπτουμε, μετά ξανακάνουμε χρήση μετά διακοπή και πάει λέγοντας; Ή αφήνουμε περισσότερους μήνες διακοπής;

Gasturb
23-08-07, 19:27
Φόρτωμα εννοούμε παραπάνω δοσολογία για μία εβδομάδα - τσέκαρε το sticky που οδηγεί στο άρθρο του ΜΒ. Όσο για το δεύτερο όπως είπαμε έχει συζητηθεί σε sticky topic που το είχα άνοιξει εγώ κάποτε.

Gt

Playmobil
23-08-07, 19:49
Χμ ποιό λες Gasturb αυτό για τον καρκίνο; Τα έχω διαβάσει τα sticky ( και το άρθρο του MuscleBoss) αλλά σε αυτό που ρώτησα δεν έβγαλα συμπέρασμα :(

Gasturb
23-08-07, 20:24
Nαι αυτό λέω. Με άλλα λόγια ενώ το φυσιολογικό on paper λέει 5 6 μήνες χρήση κρεατίνης το χρόνο - με ενδειάμεσα κενά - προσωπική απόψη είναι - λόγω κάποιων ερευνών που ενοχοποιούν την συχνή χρήση της - η λιγοτέρη συχνοτητά της. Τώρα ο καθένας ας το σκεφτεί κ ας επιλέξει.

Gt

Playmobil
24-08-07, 11:35
Ωραία ... Τότε 8α δουλέψω 3-4 μήνες για φέτος με κρεατίνη... Σε ευχαριστώ και πάλι Gasturb :wink:

Vson
25-08-07, 03:12
gust τελικα παιρνεις εσυ η οχι;:S θυμαμαι ησουν αντιθετος η εισαι ακομα ;

Gasturb
25-08-07, 05:06
gust? lol

Αντίθετος όχι Vson απλά δεν μου χρειάζεται γιατί βαριέμαι την δοσολογία της κάθε μέρα κ με την διατροφή μου δεν την νιώθω κ τόσο ανάγκη. Πλέον 1 με 2 φορές το χρόνο, thats it!

Gt

Vson
25-08-07, 12:29
sorry gast ηθελα να γραψω (απο βιασυνη...:P)

gpol
26-08-07, 01:13
Ωραία ... Τότε 8α δουλέψω 3-4 μήνες για φέτος με κρεατίνη... Σε ευχαριστώ και πάλι Gasturb :wink:

Απλα να συμπλητωρω οτι αν δουλευει σε σενα η κλασικη κρεατινη, τοτε ισως ειναι πεταμενα λεφτα η ethyl

Nick3
26-08-07, 04:48
Φίλε ποιας εταιρίας είναι η ethyl ester που έχεις?Έχε το νου σου,η γεύση της δεν είναι παλέψιμη.

Gasturb
26-08-07, 05:03
η γεύση της δεν είναι παλέψιμη.

Σωστός! Εθυλεστερική μόνο σε χάπια!

Gt

Playmobil
26-08-07, 12:32
Της CellMass με Γεύση Grape Cooler... Δεν ήρθε ακόμα.... Δεν την παλεύει; gpol, γιατί το λες, δεν έχω προσέξει να πω την αλήθεια , η κλασσική βγαίνει πιο φθηνή από την ethyl ester?

gpol
26-08-07, 14:11
Εχει μεγαλη διαφορα, αρκει να σκεφτεις οτι το 1 κιλο σου βγαινει περιπου στα 30euro

Gasturb
26-08-07, 18:24
Της CellMass με Γεύση Grape Cooler...

Ο Nick κ εγώ εννοούμε στην pure μορφή της. Τώρα αυτό το cellmass κάτι σε φόρμουλα μου λέει ότι είναι. Πάντως γενικά είναι πιο ακριβή στην απλή της μορφή από την monohydrate όπως το είπε ο gpol.

Gt

billys15
27-08-07, 15:08
Επισης ακουγεται οτι η εθυλεστερικη δεν κατακρατα υγρα.

pikolo
27-08-07, 15:24
δεν κραταει υγρα!αυτο ειναι σιγουρο....καμια σχεση με μονο... αλλα δεν ξερω αν ειναι το ιδιο καλη...

Playmobil
28-08-07, 00:36
Καλό που δεν κατακρατάει υγρά η κακό; :roll:

Gasturb
28-08-07, 02:07
δεν κραταει υγρα!αυτο ειναι σιγουρο....καμια σχεση με μονο... αλλα δεν ξερω αν ειναι το ιδιο καλη...

Τίποτα δεν είναι σίγουρο άρα κ απόλυτο μιας κ σε κάθε σώμα λειτουργεί διαφορετικά η κρεατίνη. Το αν μια κρεατίνη κρατάει λίγα ή πολλά υγρά ελάχιστα πρέπει να μας αποσχολέι μιας κ όλα άυτα φεύγουν μετά από 1 εβδομάδα διακοπής της.

Gt

asdf
30-08-08, 15:02
CEE is a form of commercially available creatine touted to have higher absorption rates and a longer serum half-life than regular creatine monohydrate by several supplement companies. No peer-reviewed studies have emerged on creatine ethyl ester to conclusively prove these claims, however, a study presented at the 4th International Society of Sports Nutrition (ISSN) annual meeting demonstrated that the addition of the ethyl group to creatine actually reduces acid stability and accelerates its breakdown to creatinine. The researchers concluded that creatine ethyl-ester is inferior to creatine monohydrate as a source of creatine.

http://www.cr-technologies.net/cee_pr.html (reference)

Mε λιγα λογια προτιμηστε την μονουδατικη (monohydrate)

RUHL
30-08-08, 16:45
αντε θα το ξαναπω η αλλη εχει 20+χρονια η μονουδατικη ενω η αλλη ειναι καινουρια βασικα ο μονος λογος που με απωθει απο αυτη την κρεατινη εστω και για δοκιμη ειναι ο εστερας :puke: :puke: :puke:

botom line αυτη με εστερα θελει λιγοτερη κρεατινη δεν θελει υπερπληρωση = ακριβη τιμη
μονουδατικη θελει περισσοτερη κρεατινη θελει υπερπληρωση = ειναι πολυ φτηνη

Ριξτε μερικα γραμ κρεατινης παραπανω και ενταξη ειστε :thumbsup:




καλο find asdf :cyclops:

TRIANTAFYLLOU
30-08-08, 17:47
συμφωνώ με ρουλ το σίγουρο είναι σίγουρο η μονουδρική είναι δοκιμασμένη ότι δουλεύει με κατάληλο συνδυασμό και έχει βοηθήσει πολλούς αθλητες σε πολλά αθλήματα χωρίς κανένα πρόβλημα ούτε η κατακράτηση νερού είναι πρόβλημα, σε μένα δεν είχε τέτοια συμπτώματα ασε που και να είχε δεν θα με χαλούσε καθόλου ειδικά κάτι που είναι αναστρέψιμο.
τώρα το άλλο εκτός του ότι δεν είδα κατι διαφορετικό πρός το καλύτερο ποιός ο λόγος να το πάρω μόνο και μόνο επειδή υπόσχονται διάφορα που απλά είναι διαφημιστικά τρύκ.

agios
30-08-08, 17:51
Καλά βρε Ruhl δεν μπορούσες να πείς πιο νωρίς για τη γεύση της (έχεις αναφερθεί και σε άλλο topic)?
Τώρα βρίσκεται ένα κουτί 1 kg στο σπίτι μου και περιμένει να το ανοίξω :banghead: :banghead: :banghead: .
Να κάνω την προσευχή μου πρώτα? :pale:
Πάντως εγώ σε κάποια άλλα άρθρα έχω διαβάσει ότι λειτουργεί καλύτερα από μονό γι' αυτο δε χρειάζεται να καταναλώνεται και υδατάνθρακας μαζί όπως στην μονό. Βέβαια όπως ξέρουμε όλοι κάθε σώμα είναι μοναδικό και αντιδρά διαφορετικά στα συμπληρώματα.

Ένα άρθρο από bodybuilding.com:

Creatine Ethyl Ester HCL (CEE) is creatine monohydrate with an ester attached. Esters are organic compounds that are formed by esterification - the reaction of carboxylic acid and alcohols.


What does it do and what scientific studies give evidence to support this?
Regular creatine monohydrate has been shown effective at increasing lean muscle mass1,2,3,4, muscle strength5,6 and athletic performance.7,8

However, regular creatine monohydrate is absorbed poorly by the body - and its effectiveness is dependant upon the cells ability to absorb it. The poor absorption rate of regular creatine monohydrate requires the creatine user to ingest large dosages of creatine to achieve desired effect.

Because creatine draws water to the cell, and because most ingested creatine monohydrate is not absorbed, unabsorbed creatine will sit outside of the target cell with the water, and this will result in the "creatine bloat."

All substances that you put into your body will affect its operation. There are three ways that substances can affect a cells operation. They are:

Ligand binding to protein receptor sites.
Secondary messenger / metabotropic systems
Passive permeation of the cell wall via lipids
When a substance enters the body and affects the bodies operation, it is known as a ligand. The soma and dendrites of the cell have protein receptor sites to which ligands can bind. The process of a ligand binding with a receptor site is akin to a lock and key: only keys of a certain shape work with certain locks. When they work and cause the cells stimulation they are called agonists. When they block the cell from functioning they are called antagonists.

When a ligand binds with the receptor site of a target cell, the cell, in the simplest of cases, changes its shape, opens up its ion channels and changes its function. In so-called "secondary messenger" or metabotropic cells, the ligand binds with the receptor site and an internal protein known as a g-protein is released. This released protein then binds to an internal site inside of the cell, and then the cell changes its behavior by opening its ion channels. Cells that operate in this way are known as metabotropic cells because their operation requires metabolic energy.

Passive permeation is a process that describes the diffusion of a substance across a cell membrane through the use of lipids as transport mechanisms. Because no "work" is being done by the cell in this model, this model is called passive permeation.

Creatine monohydrate utilizes lipids to permeate the cell wall and enter the cell. Because of this, the esterification of creatine, and the presence of esters in animal fat tissue, becomes significant.

Creatine monohydrate is semi-lipopholic. This means that it inefficiently uses fat as a transport mechanism. The esterification of substances will increase their lipopholic abilities, and thus esterified creatine will use fat more efficiently to permeate the cell wall and exert its effects upon cellular function than its unesterified creatine monohydrate counterpart.

This means, simply, that not only will dosage requirements be lower, but the absorption of esterified creatine will be increased and the infamous "creatine bloat" will be eliminated!

RUHL
30-08-08, 19:06
Τώρα βρίσκεται ένα κουτί 1 kg στο σπίτι μου και περιμένει να το ανοίξω 02. Bang Head 02. Bang Head 02. Bang Head .
Να κάνω την προσευχή μου πρώτα? 01. Fear
Πάντως εγώ σε κάποια άλλα άρθρα έχω διαβάσει ότι λειτουργεί καλύτερα από μονό γι' αυτο δε χρειάζεται να καταναλώνεται και υδατάνθρακας μαζί όπως στην μονό. Βέβαια όπως ξέρουμε όλοι κάθε σώμα είναι μοναδικό και αντιδρά διαφορετικά στα συμπληρώματα.
Πες μου αν σου αρεσε 1 κιλο αχχαχαχα μετα τα 50 γραμ που θα φας θα σου δωσω διευθυνση να μου την στηλεις αχαχχααχ εχω διαφορα ρεβιου γευσεων απο υγρα μπαταριας ως η "χλωρινη με λασπονερα καλυτερη γευση εχει " οταν εδωσα κατι με εστερα σε φιλο αχχααχ

Για τον υδατανθρακα αυτο που λες δεν το πιστευω γιατι η ινσουλινη ειναι καλο αναβολικο και πρεπει να την εκμεταλευομαστε
Επαληθευσε τις πληροφιες απο τα αρθρα νομιζω ειναι απο τους πωλητες του εστερα :green: συχνο φενομενο κατι που δεν συμβαινει με την μονουδατικη

agios
30-08-08, 19:20
Δεν είπα ότι δεν πρέπει να παίρνεις γενικά υδατάνθρακα αλλά ότι δεν απαιτείται όταν παίρνεις την κρεατίνη.
Βέβαια και σε αυτό υπάρχουν 2 διαφορετικές απόψεις. Άλλοι ισχυρίζονται ότι κάνει καλό η λήψη υδατάνθρακα πρίν την προπόνηση άλλοι ισχυρίζονται ότι η λήψη υδατάνθρακα υψηλού ΓΔ (όπως οι χυμοί που ανακατεύονται με μονουδατική κρεατίνη) αυξάνει απότομα την ινσουλίνη η οποία στο μέσο της προπόνησης πέφτει απότομα με αποτέλεσμα να μένεις από καύσιμα.
Ε με αυτά πάντως που μου λές μάλλον δώσε από τώρα τη διεύθυνση σου να σου τη στείλω :lol: :lol: :lol: