PDA

Επιστροφή στο Forum : Sourlas Summer 2007 Cutting



Sourlas
29-08-07, 13:01
Με γυρόγερναν σκέψεις όλο τον χειμώνα. Ήθελα να δώ μια φορά το σώμα μου με όσο το δυνατό λιγότερο λίπος και νερά. Δεν ήξερα που μπορούσα να φτάσω απο αντοχές σωματικές και ψυχικές. Σοβαρό κίνητρο να πω την αλήθεια δεν υπήρχε. Αποφάσισα όμως κάπου στα τέλη Μάρτη ότι μεσα Μαϊου θα ξεκίναγα δίαιτα γράμμωσης.
Όλα αυτά βέβαια δεν θα γινόντουσαν έτσι κ με επιτυχία τελικά αν δεν είχα την τεράστια συμβολή του φίλου Παναγιώτη ( MuscleBoss ). Για να μην μακρυγορώ λοιπόν πάμε στις λεπτομέριες.

Διάρκεια.

28 Μαϊου - 29 Ιουλίου.

- Να σημειώσω ότι απο τις αρχες Απριλίου είχα ξεκινήσει ένα "καθάρισμα" στην διατροφή για να μπω όσο πιο ομαλά γίνεται στην διατροφή γράμμωσης.

Στατιστικά

Αρχές Απρίλη - 82 κιλά.
- Bf γύρω στο 13 - 14% με αρκετά νερά όμως.

Αρχή δίαιτας - 79 κιλά
- Bf το ίδιο
- Περιφέρεια μέσης 81 cm.

29 Ιουλίου - 68 κιλά
- Bf 7% ( μετά από μέτρηση σε μηχάνημα )
- περιφέρεια μέσης 67 cm

Οι μετρήσεις έγιναν πρωί με άδειο στομάχι.

Στόχος

Συγκεκριμένος δεν υπήρχε, ήθελα στατιστικά να πέσω στο μονοψήφιο Bf και πρακτικά να δώ τα "παντα" επάνω μου.

Προπόνηση

Αεροβικές τις 2 πρώτες βδομάδες γινόντουσαν μετά τα βάρη - 30 με 35 λεπτα ποδήλατο ή διάδρομο πολλές φορές για 4 φορές τη βδομάδα. Από την 3η βδομάδα και μετά οι αεροβικές έγιναν καθε μέρα και πρωινές. Έπαιζα 1 ώρα,30 λεπτά ελλιπτικό κ 30 λεπτά ποδήλατο ή διάδρομο. Την 6 βδομάδα προστέθηκαν αλλα 15 λεπτά ποδήλατο μετά τα βάση παράλληλα με την πρωινή. 8η κ 9η βδομάδα κόπηκαν εντελώς οι αερόβιες προπονήσεις.
Βάρη έκανα 6 προπονήσεις την βδομάδα και απο αρχή μέχρι τέλος έπαιζα ώς εξής
Δευτ. Στηθος - Δικεφαλοι - κοιλιακοι
Τρ. Πλατη - τρικέφαλοι - ραχιαίοι
Τετ. Πόδια - ώμοι
Πεμ. Στήθος - Δικέφαλοι - κοιλιακοι
Παρ. Πλάτη - τρικέφαλοι - ραχιαίοι
Σαβ. Πόδια - ώμοι (ποδια μερικες φορες βγέναν λόγω κούρασης απο τις αεροβικές)
Κυρ. Ρεπό

Από επαναλήψεις έπαιζα 12-15 επαναλήψεις με διαλείματα το πολύ 1 λεπτου.Έτσι είχα μεγάλη ένταση στις προπονήσεις μου.
Η προπόνηση δεν άλλαξε σχεδόν καθόλου σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος, εκτός ότι δεν γύμναζα τα πόδια μετά την 8η βδομάδα.
Μη ρωτήσετε για ασκήσεις συγκεκριμένες,δεν ειχα περαν απο τις βασικές, περισσότερο προσοχή έδινα στην ένταση την προπόνησης κ την αεροβική μου.

Διατροφή

Η διατροφή είναι η παρακάτω.


9:00 πμ 2 scoop Iso + 70gr Βρώμη + πολυβιταμίνη + Vit C
11:30 πμ 8 ασπράδια , ½ αγγούρι + 1 γλυκού ελαιόλαδο
2:00 μμ 200γρ κοτόπουλο + 1 πατάτα + ½ αγγούρι + 1 γλυκού ελαιόλαδο+ bcaa
3:00 μμ Λιποδιαλύτες
3:30 μμ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ + amino
5:00 – 6:00 μμ 2 Scoop Iso + κρεατίνη + vit C + 1 γεμάτη γλυκού δεξτρόζη
6:30 μμ 200γρ κοτόπουλο + 1 πατάτα + 1/2 αγγούρι + πολυβιταμίνη + λιποδιαλύτης + ελαιολαδο
9:00 μμ 1 1/2 scoop whey + omega 3
11:00 μμ 1 τόνος σε νερό + 1/2 αγγούρι + omega 3 + bcaa

* Κάθε γεύμα συνοδεύεται από 1/2 λίτρο νερό

Η διατροφή άλλαζε ελάχιστα ανάλογα με την πρόοδο και το παιχνίδι γινόταν με τον υδατάνθρακα καθώς η πρωτεϊνη παρέμενε σταθερή.

Συμπληρώματα

MRM Iso
Whey EAS
ON Bcaa
ON Fish Oil
MRM LiverX
EAS Multiblend
Vit C
B Complex
Calsium
* EAS ThermoDynamX (στο τέλος μπήκε λίγο ΗΟΤROX γιατί σώθηκε το thermodynamx ,δανεικό απο συναθλητή της ομάδας)

*Αν ξέχασα κάτι θα το γράψω αργότερα.

Ευχαριστίες

Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον Πανο που πέραν από φίλος υπήρξε δάσκαλος και καθοδηγητής μου. Εχει και μεγάλη υπομονή γιατί με ανέχτηκε με τέτοια ψυχολογία λόγω δίαιτας. :D

Αποτέλεσμα

Παρόλες τις δυσκολίες και τις κακοτοπιές τα καταφέραμε,μάθαμε από τα λάθη που γινόνταν και το αποτέλεσμα ήταν το αναμενόμενο :wink:


Disclaimer

Το πρόγραμμα είναι εξατομοικευμένο και δεν θα συνιστούσα σε κανέναν να ακολουθήσει ακριβώς το ίδιο.Άλλοι γραμμώνουν με περισσότερο ή λιγότερο υδατάνθρακα και άλλοι με λιγότερη ή περισσότερη αεροβίωση.

Sourlas
29-08-07, 13:18
http://www.bodybuilding.gr/bbgr/Forma%20summer%202007/DSCN2901.JPG

http://www.bodybuilding.gr/bbgr/Forma%20summer%202007/DSCN2903.jpg

http://www.bodybuilding.gr/bbgr/Forma%20summer%202007/DSCN2904.JPG

http://www.bodybuilding.gr/bbgr/Forma%20summer%202007/DSCN2905.JPG

http://www.bodybuilding.gr/bbgr/Forma%20summer%202007/DSCN2909.JPG

http://www.bodybuilding.gr/bbgr/Forma%20summer%202007/DSCN2910.JPG

http://www.bodybuilding.gr/bbgr/Forma%20summer%202007/DSCN2911.JPG

http://www.bodybuilding.gr/bbgr/Forma%20summer%202007/DSCN2913.JPG

http://www.bodybuilding.gr/bbgr/Forma%20summer%202007/DSCN2915.JPG

billys15
29-08-07, 13:38
Sourla απο το avatar σου βλεπω οτι εχεις κανει g@μ*tη προοδο!! Σε σχεση με το προηγουμενο avatar που ησουν στην παραλια εισαι πολυυυυ πιο πανω! Μπραβο και σε σενα που αντεξες τη διαιτα και στον Muscleboss που σε καθοδηγουσε!

EDIT:Τωρα ειδα και τις υπολοιπες φωτο που εβαλες και ενα πραγμα μου ερχεται στο μυαλο......WOW!!!!!

gpol
29-08-07, 13:49
Respect! Πολυ κουραστικο προγραμμα εκανες με αεροβιες+βαρη. Απο λειτουργικα σετ ποσα εκανες ανα προπονηση;

Antonio
29-08-07, 13:51
sourlas πολυ καλή δουλεία. Μπράβο σε σένα που τα κατάφερες και στον MB που σε βοήθησε να φτάσεις στον στόχος σου.
Εχεις σημειώσει μεγάλη πρόοδο από την τελευταί α φορά που σε θυμάμαι.

BTW μεγάλωσες κιόλας και αυτό σημαίνει οτι μεγάλωσα κι εγώ... :shock:

Muscleboss
29-08-07, 14:22
Νίκο (Sourlas),

συγχαρητήρια και από εδώ.

Να προσθέσω κάποια πράγματα που θεωρώ απαραίτητα.

Το παραπάνω πρόγραμμα διατροφής και προπόνησης ήταν εξατομικευμένο για το συγκεκριμένο άνρθωπο και δε σημαίνει ότι αν το ακολυθήσει κάποιιος άλλος θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα. ειδικά το πρόγραμμα διατροφής αν θυμάμαι καλά άλλαξε τουλάχιστον 3 φορές κατά τη διάρκεια της δίαιτας.

Το ίδιο και το πρόγραμμα προπόνησης και η αεροβική που περιέχει δεν θα ήταν ιδανικό για κάποιο άλλο άτομο. το σώμα του σούρλα έχει τάση να κράτάει μεγάλη ποσότητα νερών και λίπους και ήθελε ειδική μεταχείρηση. Πολλοί έμπειροι bodybuilders που είχαν δεί το Νίκο πριν τη δίαιτα δε πιστευαν ότι αυτό το μαλακό και λιπώδες σώμα θα στέγνωνε ποτε.

Οι φωτογραφίες τον αδικούν, δεν έγιναν κάτω από τις καλύτερες συνθήκες. Το σώμα του είχε πολύ μεγαλύτερη φλεβικότητα από αυτή που φαίνεται.

Λάθη έγιναν και συνήθως πάντα γίντονται σε ένα σώμα που γραμμώνει για πρώτη φορά μέχρι να εντοπιστούν οι ιδιαιτερότητες του και η ανταπόκρισή του σε διάφορα πρωτόκολλα διατροφής και προπόνησης. Το ευχάριστο είναι ότι πιάσαμε το επιθυμητό αποτέλεσμα και του χρόνου ο Νίκος έχει την εμπειρία να πιάσει ακόμη καλύτερη φόρμα σε μικρότερο χρονιό διάστημα και με λιγότερο κόπο!

Νομίζω ότι υπήρξαν μέρες που ήταν δύσκολες για το Νίκο, αλλά έδειξε πειθαρχεία και αυτό είναι το σημαντικότερο. Προσωπικά παρόλες τις δυσκολίες το διασκέδασα και πιστέυω ότι το διασκέδασε και ο ίδιος.

Και σ' ανώτερα! :wink:

ΜΒ


ΥΓ: Αντώνη: δείχνει μεγαλύτερος σε ηλικία λόγω του ότι έχει στεγνώσει το πρόσωπό του από τη δίαιτα

Sourlas
29-08-07, 15:38
gpol : 4-5 σετ και 4 ασκησεις στις μεγαλες μυηκες ομάδες και απο 4 σετ - 3 ασκήσεις στις μικρότερες μυηκες ομάδες.


Όντως απο τις φωτο αδικείται η φλεβικότητα, η οποία στους πλευρικούς κοιλιακούς και στην πλατη στα φτερα δηλαδη (ναι εκει !!!) ήταν τρομακτική ομολογώ για 3-4 μερες ειδικά.

Disclaimer

Το πρόγραμμα όπως είπε και ο Πάνος είναι εξατομοικευμένο και δεν θα συνιστούσα σε κανέναν να ακολουθήσει ακριβώς το ίδιο.Άλλοι γραμμώνουν με περισσότερο ή λιγότερο υδατάνθρακα και άλλοι με λιγότερη ή περισσότερη αεροβίωση.

Sourlas
29-08-07, 15:43
Άλλη μια φωτο λιγο καλύτερη αλλα και πάλι πιστεύω ότι με αδικεί.Του χρόνου θα παίξει επαγγελματίας φωτογράφος μου φαίνετε.... ( ήδη υπάρχει στο ΜΒ-team :wink: )
Επίσης μην ακουστούν σχόλια για το βρακάκι μου θα πέσουν ban , xexe


http://www.bodybuilding.gr/bbgr/Forma%20summer%202007/DSCN2896.jpg

billys15
29-08-07, 15:48
Sourlas πολυ καλωδιο ρε συ :D.Πηχεις,δικεφαλοι,ωμοι... χαμος γινεται!

Gasturb
29-08-07, 15:57
Congrats κ απο εμένα - καλή συνεργασία κ σωστό το αποτέλεσμα

Gt

Sourlas
29-08-07, 16:09
Special thanks Στράτο :D

jiujitSu
29-08-07, 16:49
Πολυ καλος, συγχαρητηρια !

Εχω μια απορια ομως. Τις αεροβικες 8-9 βδομαδα γιατι τις κοψατε?

Duke-Nukem
29-08-07, 17:22
Τον λυποδιαλύτη δεν ανέφερες 8)

Sourlas
29-08-07, 17:52
Σωστα το ξέχασα. Έγινε update το post.

jiujitSu : Οι αεροβικές κόπηκαν γιατί αφενός τα γόνατα δεν αντέχαν άλλο,αφετέρου μειώθηκαν οι θερμίδες περισσότερο και δεν άντεχε και αεροβικές το σώμα.Επίσης στην τελευταία φάση , στο carb depletion δηλαδή φεύγει τελείως οποια μορφή αεροβίωσης.

Playmobil
30-08-07, 00:39
Αν και δεν ξέρω πως ήσουνα πριν, κρίνοντας από τα κιλά και τις φώτο του αποτελέσματος έχω να σου πω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ. Και γω όταν χτυπήσω τα 90 (ελπίζω τέλη άνοιξης) να κάνω κάτι αντίστοιχο. Αν πετύχει και κατά πόσο θα το κάνω σωστά είναι άλλο θέμα.
Φυσικά έχω αρκετές απορίες... Να ξεκινήσω καταρχήν αναφέροντας την πρώτη μου εντύπωση - αντίδραση στην αρχική ανάγνωση του post, όπου διαβάζοντας πως από τα 82 κιλά έφτασες στα 67, λέω πάει αυτός, εξαφανίστηκε. Απεναντίας... Ρε σεις τελικά το λίπος στο σώμα έχει τόσο βάρος; Δεν έχω κάνει ποτέ γράμμωση και το έχω σαν απορία. Εκτός και αν πριν ήσουνα άλλος τόσος από μυικό ιστό, όπως και να χει αυτό που έμεινε από μυική μάζα(και είναι το μόνο,lol) είναι πολύ ικανοποιητικό. Αλήθεια sourlas, τι ύψος έχεις;
Την φλεβικότητα αυτή την είχες πριν ξεκινήσεις τη γράμμωση; Τι να πω απλά απίστευτη...
Για ακόμια μια φορά μπράβο που πέτυχες τους στόχους σου και ένα μπράβο στον δάσκαλο
:army2:

Playmobil
30-08-07, 00:39
Παιδιά έκανα κατά λάθος διπλό post εξού και αυτό εδώ... Κάνω edit και το αφήνω ως έχει :geek:

Sourlas
30-08-07, 00:51
playmobil.... ειμαι 1.67 ύψος. Ειχα γύρω στο 13% λίπος πριν, αλλα ήμουνα πολυ πολυ θολός γιατί το σώμα μου ήταν γεμάτο νερά.Μυικότητα όμως υπήρχε,είχα δουλέψει αρκετό καιρο και αρκετά καλα στα κιλά αυτά. Είχα την τάση για νερά λόγω σωματος αλλά και λίγω διατροφής. Φλεβικότητα δεν ειχα ΚΑΘΟΛΟΥ πριν. Ούτε την κλασικη φλέβα στα χερια δεν ειχα καλα καλα. Περισσότερο δηλαδη η προσπάθεια έγινε στο χάσιμο των νερών, το λίπος αποδείχτηκε πιο εύκολη υπόθεση τελικά.

Πρόχειρα τα stats μου σε περίοδο "bulk" (αν μπορουμε να το πουμε έτσι) και natural ήταν 120κ ίσιο πάγκο 5επ, 140κ σκουωτ 2ε.

Gasturb
30-08-07, 01:51
Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον Πανο που πέραν από φίλος υπήρξε δάσκαλος και καθοδηγητής μου.

Πάνο.. για κάνε την καλή να ανεβείς πάλι αγγλία σε παρακαλώ.. :green:

Gt

Muscleboss
30-08-07, 14:30
Πολυ καλος, συγχαρητηρια !

Εχω μια απορια ομως. Τις αεροβικες 8-9 βδομαδα γιατι τις κοψατε?

οι αεροβικές από ένα σημείο και πέρα έχουν το αντίθετο από το επιθυμητό αποτέλεσμα, καταπονούν το σώμα και κατακρατούν νερά.

Στράτο: 50% να μαι αγγλία σε ένα μήνα :wink:

MB

Muscleboss
30-08-07, 15:19
θα θελα ακόμη να προσθέσω ότι η φωτογράφηση έγινε στην πρώτη "Γιάφκα Bodybuilding" που είχαμε στην Πάτρα.

:green: :green: :green:

ΜΒ

Playmobil
30-08-07, 21:09
Μπράβο και πάλι ρε Sourla... Φαντάζομαι πως με 1.67 και τα 82 κιλά που ήσουνα πρέπει να ήσουνα τεράστιος, σωστά; Άρα αυτό που είπα για μένα να πράξω ανάλογα μόλις φτάσω τα 90 δεν ισχύει, θέλω ακόμα μυικά κιλά.Από μυικό ιστό πόσο υπολογίζεις να έχασες; Με καθυσηχάζεις με αυτό που είπες για την φλεβικότητα, γιατί εγώ με τρία χρόνια βάρη, πόνο - κόπο κλπ., 20+ αποκτιθέντα μυικά κιλά στις φλέβες διαφορά δεν έχω καταφέρει να δω (και χωρίς ιδιαίτερο λίπος). Ελπίζω να δω στο "κάψιμο" όταν με το καλό το κάνω. Αλήθεια η φλεβικότητα από τι εφαρτάται;

Antonio
30-08-07, 21:46
Αλήθεια η φλεβικότητα από τι εφαρτάται;

κυρίως από την κατασκευή.
Μετα από το στέγνωμα.
Τέλος υπάρχουν και διάφορες ουσίες που βοηθούν σε αυτό.

Duke-Nukem
30-08-07, 22:05
Η περίφημη φλεβικότητα εξαρτάται από το πόσο στεγνός είσαι. ¨Οσο πέφτει το Bf τόσο κάνουν την εμφάνίση τους και αυτές/

Playmobil
30-08-07, 23:03
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ! Duke - Nukem καλά έκανες και ξαναάλλαξες avatar, αυτό θέλουμε να βλέπουμε :wink:

Crimson
31-08-07, 09:52
Sourla, απλά άγγιξες την τελειότητα! :army2:

Καλή συνέχεια σου εύχομαι! :)

Sourlas
01-09-07, 23:09
Σ' ευχαριστώ Crimson για τα καλά σου λογια.:)

anastasisk
04-10-07, 17:34
Sourla νομιζω οτι αποτελεις το ζωντανο παραδειγμα του "Θριαμβου Της Θελησης".Ενα μεγαλο μπραβο σε εσενα και στον ΜΒ.

Υ.Γ.Προτεινω του χρονου το καλοκαιρι πανελληνιο meeting σε κεντρικο γυμναστηριο της χωρας για να μας γραμωσει ολους ο ΜΒ......... :lol:

billys15
04-10-07, 21:36
Ο/Τ

Πλακα πλακα δεν εχουμε βρεθει καπου ολοι μαζι να τα πουμε κι απο κοντα :).Προσωπικα εχω τη δυνατοτητα να παω Θεσσαλονικη για ενα meeting,αλλα Αθηνα οχι γιατι πεφτει πολυ μακρια :D

pikolo
04-10-07, 22:48
αν εθετε Θεσσαλονικη ειμαι μεσα....εδω σπουδαζω...

Gasturb
04-10-07, 22:51
Βγαίνουμε offtopic.

Gt

Sourlas
10-10-07, 00:37
Ξέρετε τι είναι να τρώω >1300 θερμίδες ΧΩΡΙΣ κλέψιμο και στην κουζίνα του ΜΒ να έχει κρουασάν, πίτσα, κτλ???.... Μαλλον λίγοι ξέρουν...

RUHL
07-11-07, 16:18
Ξέρετε τι είναι να τρώω >1300 θερμίδες ΧΩΡΙΣ κλέψιμο και στην κουζίνα του ΜΒ να έχει κρουασάν, πίτσα, κτλ???.... Μαλλον λίγοι ξέρουν...

Eτσι απο περιεργεια και μονο με ποσο "φυσικους" τροπους καταφερες να φτασεις σε αυτα τα ποσοστα λιπους και γραμμωσης?


Αλλα το αποτελεσμα ειναι :army2:

pikolo
07-11-07, 17:56
εγω σουρλα ανετα το κανω αν θελω....για την ακριβεια τρωω επειδη πρεπει να φαω και οχι επειδη θελω...οσο για πιτσες συνυθεια ειναι να μην τις τρως..

KATERINI 144
07-11-07, 20:59
αντμιν φοβερός, για αγώνες άνετα το αποτέλεσμα, πολύ καλό καλούπι και σχήματα η πλάτη :army2:

ioannis1
07-11-07, 22:09
Αψογος.παρα πολυ καλος.συγχαρητηρια. :bodybuilder2:

Sourlas
15-11-07, 16:27
Ξέρετε τι είναι να τρώω >1300 θερμίδες ΧΩΡΙΣ κλέψιμο και στην κουζίνα του ΜΒ να έχει κρουασάν, πίτσα, κτλ???.... Μαλλον λίγοι ξέρουν...

Eτσι απο περιεργεια και μονο με ποσο "φυσικους" τροπους καταφερες να φτασεις σε αυτα τα ποσοστα λιπους και γραμμωσης?



Χωρίς "μεγάλη" προσπάθεια θα έλεγα. Με την ελάχιστη δυνατή.

Playmobil
14-12-07, 05:27
Εννοείς <1300 μήπως ? :roll:

stavro
02-05-08, 23:53
Νικο φοβερο αποτελεσμα συνχαρητηρια θα πρεπει να εκανες πολλες θυσιες για να το πετυχεις
εχω δυο αποριες για ποσο καιρο καταφερες να κρατηθεις σε αυτην τη φορμα .και εχει αναφερθει απο τον boss οτι δουλεψατε διαφορες τεχνικες γιατι κρατουσες πολλα νερα υποθετω εγινε παιχνιδι με τις ποσοτητες νερου και αλατιου που επερνες αν υπαρχει χρονος παιδια αναλυστετο λιγο αυτο .

RUHL
02-05-08, 23:58
Οπως ειπε και ο φωτης δεν εχουμε ενα αρθρο για συντηρηση αντε φτανεις τα ποσοστα του σουρλα μετα τι γινεται αμα θες να παραμηνεις ετσι?

Sourlas
03-05-08, 01:26
Ειδικα αμα πας με την θεια σου Ιταλια οπως πηγα εγώ , αντε να κρατηθεις μετα... μιλαμε για πολυ μακαρονι εκει... κοτοπουλο ουτε με μικροσκοπιο...

panagiotisf
26-07-08, 01:23
πολυ καλη δουλεια αξιος συγχαρητηριων :notice:

TRIANTAFYLLOU
26-07-08, 14:36
αποτέλεσμα πέρα κάθε αμφισβίτησης τέλειο και κοινά αποδεκτό όσο για την συντήρηση όποιος το φτιάχνει μπορεί και να το συντηρήσει απλά θα υπάρχουν σκαμπανεβάσματα στην γράμωση και πρέπει να υπάρχουν γιατι το σώμα δεν είναι μάρμαρο το σκάλισες μια φορα και έμεινε για πάντα .
και χρειάζετε και λίγο σαβούρα για το σύνδρομο της στέρησης επιβάλετε θα έλεγα ανα εβδομάδα για μια μέρα και αν φτιάξεις κάτι με δουλειά δεν χάνετε τόσο εύκολα ούτε ξυπνάς μια μέρα και είσαι μες το λίπος όλα ελέγχονται αρκεί κάποιος να γυμνάζετε συστηματικά και να τρώει κατά βάση σωστά.

Steve KinG STyLe
30-08-08, 15:55
Μπραβο Sourlas αξιζεις θερμα συνχαρητηρια!!!!!!1 :bowdown:

jay cutler
30-09-08, 09:59
σουρλας σινχαριτιρια πολι καλι δουλια και σινχαριτιρια για τιν φλεβικοτιτα ξερο ποσο δισκολο ειναι να αποκτισεις.
οσο για τις πιτες και τα κροθασαν που εβλεπες ξερο πος ειναι :o

RUHL
30-09-08, 10:18
muscletech πηρε και ο σουρλας ετσι εχω μαθει εγω :shifty: :shifty: :shifty: :shifty:

gym mind
30-09-08, 11:18
Sourlas συγχαρητηρια για την υπομονη κ την προσπαθεια σου!!! :thumbsup: Κομματιαστηκες ολοκληρος..Τωρα σε τι κατασταση βρισκεσαι???Συντηρηθηκε καθολου το σωμα ή εισαι παλι οπως πριν την γραμμωση?

asdf
12-01-09, 00:47
Οταν καθομαι καμια φορα και χαζευω στο φορουμ σιγουρα θα δω αυτο το τοπικ με τις φωτος του Σουρλα... Δεν ξερω γιατι αλλα μου κανει πολυ εντυπωση το σωμα του απλα, ισως να εχω και εγω εναν αναλογο στοχο και να σκεφτει κανεις οτι τα bodybuilderικα σωματα δεν μου αρεσουν (τα θεωρω too much - παντα σε πολυ high pro level) αλλα εδω το αποτελεσμα τα σπαει... Πανο πρεπει να εχει πεσει πολυ δουλεια :shifty:


http://www.bodybuilding.gr/bbgr/Forma%20summer%202007/DSCN2905.JPG


http://www.bodybuilding.gr/bbgr/Forma%20summer%202007/DSCN2911.JPG


:affraid: ....................... RESPECT :bowdown:

Piratis
07-02-09, 17:39
φοβερο σωμα , ειδικα τα χερια σου για τα κιλα σου ειναι ασυλληπτα..

πολυ ενημερωτικο το ποστ , ευχαριστω με την σειρα μου.

μια απορια μονο.

αντι να εισαι στα 68 κιλα με 7% bf δεν ειναι δυνατον αφου εκανες εναν μεγαλυτερο ογκο..π.χ 90 κιλα με διατροφη ογκου..να πεσεις γυρω στα 75 αντι 68(υποθετικα) με 7% bf?

αν ειναι εφικτο αυτο νομιζω οτι θα ειχες απλα κορυφαιο αναλογικα σωμα , τωρα εχεις παρα πολυ καλο.

(εγω ειμαι στα 8,8%) στα 74 κιλα.

ψιλοακυρη η ερωτηση γιατι τωρα ειδα το υψος σου οποτε η αναλογια ειναι τελεια.

pentax
06-03-09, 18:29
μπορω να πω οτι απο ολες τις παρουσιασεις αυτη εδω
με εντυπωσιασε πιο πολυ...πολυ καλη δουλεια και μπραβο σου...
το μονο που θα ηθελα να δω ειναι μια φωτο απο το πριν οταν ησουν 79-80 κιλα για να δουμε τα αποτελεσματα...

Muscleboss
06-03-09, 18:32
^ θα του πως αν μπορεί να βάλει... σα κουρ@δ@ς ηταν...

ΜΒ

pentax
06-03-09, 18:42
ok θα περιμενω...ειμαι πολυ περιεργος να δω διαφορες

Sourlas
14-03-09, 20:05
Νάτες...
Αν και υπάρχουν κ λίιιιιγοοοο χειρότερες.....

http://i675.photobucket.com/albums/vv115/sourlas/DSCN2052.jpg

http://i675.photobucket.com/albums/vv115/sourlas/DSCN2048-1.jpg

thegravijia
14-03-09, 21:03
αυτες ειναι παλιες φωτο σωστα?

εγω θελω να δω τωρα πως εισαι ..?

τι αποτελεσματα εχεις κρατησει...??

βαλε καμια φωτο για να δουμε τωρα πως εισαι αν θες...

(εεεεπ σε επιασα αυτο το κουτι στο κρεβατι , πιτσα ειναι?)

Sourlas
14-03-09, 22:58
θα βάλουμε κ από τώρα.Βέβαια έχω μείνει πίσω λόγω δουλειάς,αλλά πολύ λίπος δεν υπάρχει.Μόνο νερά.
Το κουτί είναι απο δορυφορικό αποκωδικοποιητή.Αμέσως το μυαλό σας στην σαβούρα.χαχαχα

ovelix
17-03-09, 11:23
:affraid::affraid: μιλαμε για ΜΕΓΑΛΗ διαφορα πολα :clap::clap: σε ολο το team και παλι :bowdown:

Playmobil
27-04-09, 23:30
Sourlas θα ήθελα να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις:
1ον) Τα 8 ασπράδια αυγό σε πόσα scoop whey αντιστοιχούνε; Το ρωτάω επειδή δεν έχω τη δυνατότητα για αυγά και θέλω να παίρνω στη θέση τους whey.
2ον) Λέγοντας 1 πατάτα πόσα γραμμάρια εννοούμε; Επίσης παιδιά εδώ θέλω να κάνω την εξής ερώτηση! Έστω ότι χρειαζόμαστε 100 γρ. υδατάνθρακα τα οποία θα προέρχονται είτε από ρύζι είτε από πατάτα είτε από πχ. μαύρο ψωμί! Τα 100 αυτά γραμμάρια αντιστοιχούνε το ίδιο για το καθένα; Γιατί πχ. εμένα μου φαίνονται διαφορετικές οι ποσότητες και η χόρτασή μου όταν τρώω 100 γρ. από τα τρία (συγκεκριμένα το ρύζι μου φαίνεται πολύ μεγαλύτερη ποσότητα από τα υπόλοιπα 3ον) Διαφορές βλέπω επίσης όταν αλλάζω το κουάκερ με corn flakes ή με στερεά επίσης corn flakes (μπάρες).
4ον) Το κάθε scoop σου πόσα γραμμάρια ήτανε; Γιατί έχω παρατηρήσει ότι κάθε εταιρεία έχει και διαφορετικό μέγεθος (αν και δεν έχω κοιτάξει σε γρ. τις παλαιότερες) η πιο πρόσφατη ωστόσο πρωτεϊνη που έχω το scoop της μου φαίνεται αρκετά μεγάλο και αναγράφει πως είναι στα 29,3 γρ. , είναι φυσιολογικό όπως τα υπόλοιπα ή είναι μεγάλο αρκετά; Δηλαδή αν είναι νορμάλ όταν λέμε 2 scoop πρωτεϊνη εννοούμε 60 γρ; Πολλά δεν είναι ή έτσι μου φαίνονται; Ακόμα δεν έχω καταλάβει το εξής, όπως είναι το scoop 'εχει κάπου στα 3/4 μια γραμμή περιμετρικη, μηπως μέχρι εκεί πρέπει να το γεμίζω για να εννοούμε 1 scoop?
4) Να τρώω άφοβα αρκετό μαρούλι στη δίαιτα γράμμωσης ή και η σαλάτα παχαίνει;
Ευχαριστώ!

peris
29-04-09, 12:56
Sourlas θα ήθελα να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις:
1ον) Τα 8 ασπράδια αυγό σε πόσα scoop whey αντιστοιχούνε; Το ρωτάω επειδή δεν έχω τη δυνατότητα για αυγά και θέλω να παίρνω στη θέση τους whey.
2ον) Λέγοντας 1 πατάτα πόσα γραμμάρια εννοούμε; Επίσης παιδιά εδώ θέλω να κάνω την εξής ερώτηση! Έστω ότι χρειαζόμαστε 100 γρ. υδατάνθρακα τα οποία θα προέρχονται είτε από ρύζι είτε από πατάτα είτε από πχ. μαύρο ψωμί! Τα 100 αυτά γραμμάρια αντιστοιχούνε το ίδιο για το καθένα; Γιατί πχ. εμένα μου φαίνονται διαφορετικές οι ποσότητες και η χόρτασή μου όταν τρώω 100 γρ. από τα τρία (συγκεκριμένα το ρύζι μου φαίνεται πολύ μεγαλύτερη ποσότητα από τα υπόλοιπα 3ον) Διαφορές βλέπω επίσης όταν αλλάζω το κουάκερ με corn flakes ή με στερεά επίσης corn flakes (μπάρες).
4ον) Το κάθε scoop σου πόσα γραμμάρια ήτανε; Γιατί έχω παρατηρήσει ότι κάθε εταιρεία έχει και διαφορετικό μέγεθος (αν και δεν έχω κοιτάξει σε γρ. τις παλαιότερες) η πιο πρόσφατη ωστόσο πρωτεϊνη που έχω το scoop της μου φαίνεται αρκετά μεγάλο και αναγράφει πως είναι στα 29,3 γρ. , είναι φυσιολογικό όπως τα υπόλοιπα ή είναι μεγάλο αρκετά; Δηλαδή αν είναι νορμάλ όταν λέμε 2 scoop πρωτεϊνη εννοούμε 60 γρ; Πολλά δεν είναι ή έτσι μου φαίνονται; Ακόμα δεν έχω καταλάβει το εξής, όπως είναι το scoop 'εχει κάπου στα 3/4 μια γραμμή περιμετρικη, μηπως μέχρι εκεί πρέπει να το γεμίζω για να εννοούμε 1 scoop?
4) Να τρώω άφοβα αρκετό μαρούλι στη δίαιτα γράμμωσης ή και η σαλάτα παχαίνει;
Ευχαριστώ!

τι να παχαινουν οι σαλατες ρε φιλε και το μαρουλι να τρως αφοβα:thumbup:

1 ερωτηση τα 8 ασπραδια ειναι 32 γρ πρωτεινη περιπου οποτε αναλογα με τη πρωτεινη που εχεις κανεις τους υολογισμους σου και το βρισκεις

2 ερωτηση αναλογα ποσα γραμμαρια υδατανθρακα θελεις σε εκεινο το γευμα θα υπολογιζεις και τα γραμμαρια της πατατας

100γρ ρυζι ειναι περιπου 78 γρ υδατανθρακα
100γρ μακαρονια ειναι περιπου 74 γρ υδατανθρακα
100 γρ μαυρο ψωμι ειναι περιπου 50 γρ υδατανθρακα

οταν λεμε ενα σκουπ εννουμε ενα γιατι 3/4?γεμιζεις ενα σκουπ και το ριχνεις στο νερο η στο γαλα και το πινεις απλα:thumbup:

αυτα μπορω να σου απαντησω εγω για τα υπολοιπα αναμενεις τον σουρλα:green::green: αντε και καλη συνεχεια:toast:

Playmobil
30-04-09, 01:14
Σε ευχαριστώ πολύ perri! Βασικά θα ήθελα να ξέρω ο Sourlas με τη μια πατάτα σε πόσα γραμμάρια υδατάνθρακα στόχευε! Ωραία γιατί τρώω πολύ μαρούλι στις πείνες που έχουνε πέσει! Τα ξυνόληλα επίσης παχαίνουνε;

peris
01-05-09, 10:54
Σε ευχαριστώ πολύ perri! Βασικά θα ήθελα να ξέρω ο Sourlas με τη μια πατάτα σε πόσα γραμμάρια υδατάνθρακα στόχευε! Ωραία γιατί τρώω πολύ μαρούλι στις πείνες που έχουνε πέσει! Τα ξυνόληλα επίσης παχαίνουνε;

τι να παχαινουνε τρωγε ρε συ σαλατα και φρουτα :thumbup::thumbup::welcome::toast:

τωρα αμα φας κανα 2-3 ε οχι δεν παχαινουνε αν φας κανα 10 αρι κιλα ε κατι θα παχαινουνε:green::green::turtle::turtle:

Playmobil
11-05-09, 15:00
Μια ερώτηση για κάτι που από απροσεξία το πρόσεξα μόλις τώρα... το MRM Iso τι είναι; πχ. τα δυο scoop iso το πρωί! Ποια η διαφορά από την whey?

blackgym
23-05-09, 09:43
Νάτες...
Αν και υπάρχουν κ λίιιιιγοοοο χειρότερες.....

http://i675.photobucket.com/albums/vv115/sourlas/DSCN2052.jpg

http://i675.photobucket.com/albums/vv115/sourlas/DSCN2048-1.jpg

εδω εισαι πριν ξεκινησεις τιν διετα?αμφιβαλλω δηλαδη για 13-14% αυτες ειναι ποιο παλιες λογικα

eas2000
23-05-09, 15:59
Sourlas μια ερώτηση, την κρεατίνη την κράτησες σε όλη τη διάρκεια της δίαιτας;

blackgym
23-05-09, 17:50
Sourlas μια ερώτηση, την κρεατίνη την κράτησες σε όλη τη διάρκεια της δίαιτας;

λογικα πρεπει να την εβγαλε στις τελευταιες 2-3 ..γιατι ειναι τερμα γραμμωμενος..

Sourlas
21-07-09, 16:45
Sourlas μια ερώτηση, την κρεατίνη την κράτησες σε όλη τη διάρκεια της δίαιτας;

Κρεατίνη είχε βγεί τις τελευταίες 2 εβδομάδες.

Αναμένεται ένα update από μια μίνι προτετοιμασία που έκανα εφέτος, για μένα και μόνο, παράλληλα με πολλή δουλεία και ταξίδια... ;););)

the_big_litho
21-07-09, 17:52
Aντε Νικολα βαλε καμια φωτο να παρουμε λιγο κουραγιο... Μας εχει φαει η ζεστη και δεν υπαρχη ορεξη...

raptis
09-01-10, 19:48
h aerovikh pou ekanes se ti entash htan? 62-65% peripoy? sto diadromo ekanes mono grhgoro perpathma h' kai treximo?sto perpathma se ti klhsh to eixes?



****γραφουμε ΜΟΝΟ με ελληνικα, ειναι κανονας του φορουμ****

Jud0ka
19-01-10, 00:16
Με γυρόγερναν σκέψεις όλο τον χειμώνα. Ήθελα να δώ μια φορά το σώμα μου με όσο το δυνατό λιγότερο λίπος και νερά. Δεν ήξερα που μπορούσα να φτάσω απο αντοχές σωματικές και ψυχικές. Σοβαρό κίνητρο να πω την αλήθεια δεν υπήρχε. Αποφάσισα όμως κάπου στα τέλη Μάρτη ότι μεσα Μαϊου θα ξεκίναγα δίαιτα γράμμωσης.
Όλα αυτά βέβαια δεν θα γινόντουσαν έτσι κ με επιτυχία τελικά αν δεν είχα την τεράστια συμβολή του φίλου Παναγιώτη ( MuscleBoss ). Για να μην μακρυγορώ λοιπόν πάμε στις λεπτομέριες.

Διάρκεια.

28 Μαϊου - 29 Ιουλίου.

- Να σημειώσω ότι απο τις αρχες Απριλίου είχα ξεκινήσει ένα "καθάρισμα" στην διατροφή για να μπω όσο πιο ομαλά γίνεται στην διατροφή γράμμωσης.

Στατιστικά

Αρχές Απρίλη - 82 κιλά.
- Bf γύρω στο 13 - 14% με αρκετά νερά όμως.

Αρχή δίαιτας - 79 κιλά
- Bf το ίδιο
- Περιφέρεια μέσης 81 cm.

29 Ιουλίου - 68 κιλά
- Bf 7% ( μετά από μέτρηση σε μηχάνημα )
- περιφέρεια μέσης 67 cm

Οι μετρήσεις έγιναν πρωί με άδειο στομάχι.

Στόχος

Συγκεκριμένος δεν υπήρχε, ήθελα στατιστικά να πέσω στο μονοψήφιο Bf και πρακτικά να δώ τα "παντα" επάνω μου.

Προπόνηση

Αεροβικές τις 2 πρώτες βδομάδες γινόντουσαν μετά τα βάρη - 30 με 35 λεπτα ποδήλατο ή διάδρομο πολλές φορές για 4 φορές τη βδομάδα. Από την 3η βδομάδα και μετά οι αεροβικές έγιναν καθε μέρα και πρωινές. Έπαιζα 1 ώρα,30 λεπτά ελλιπτικό κ 30 λεπτά ποδήλατο ή διάδρομο. Την 6 βδομάδα προστέθηκαν αλλα 15 λεπτά ποδήλατο μετά τα βάση παράλληλα με την πρωινή. 8η κ 9η βδομάδα κόπηκαν εντελώς οι αερόβιες προπονήσεις.
Βάρη έκανα 6 προπονήσεις την βδομάδα και απο αρχή μέχρι τέλος έπαιζα ώς εξής
Δευτ. Στηθος - Δικεφαλοι - κοιλιακοι
Τρ. Πλατη - τρικέφαλοι - ραχιαίοι
Τετ. Πόδια - ώμοι
Πεμ. Στήθος - Δικέφαλοι - κοιλιακοι
Παρ. Πλάτη - τρικέφαλοι - ραχιαίοι
Σαβ. Πόδια - ώμοι (ποδια μερικες φορες βγέναν λόγω κούρασης απο τις αεροβικές)
Κυρ. Ρεπό

Από επαναλήψεις έπαιζα 12-15 επαναλήψεις με διαλείματα το πολύ 1 λεπτου.Έτσι είχα μεγάλη ένταση στις προπονήσεις μου.
Η προπόνηση δεν άλλαξε σχεδόν καθόλου σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος, εκτός ότι δεν γύμναζα τα πόδια μετά την 8η βδομάδα.
Μη ρωτήσετε για ασκήσεις συγκεκριμένες,δεν ειχα περαν απο τις βασικές, περισσότερο προσοχή έδινα στην ένταση την προπόνησης κ την αεροβική μου.

Διατροφή

Η διατροφή είναι η παρακάτω.


9:00 πμ 2 scoop Iso + 70gr Βρώμη + πολυβιταμίνη + Vit C
11:30 πμ 8 ασπράδια , ½ αγγούρι + 1 γλυκού ελαιόλαδο
2:00 μμ 200γρ κοτόπουλο + 1 πατάτα + ½ αγγούρι + 1 γλυκού ελαιόλαδο+ bcaa
3:00 μμ Λιποδιαλύτες
3:30 μμ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ + amino
5:00 – 6:00 μμ 2 Scoop Iso + κρεατίνη + vit C + 1 γεμάτη γλυκού δεξτρόζη
6:30 μμ 200γρ κοτόπουλο + 1 πατάτα + 1/2 αγγούρι + πολυβιταμίνη + λιποδιαλύτης + ελαιολαδο
9:00 μμ 1 1/2 scoop whey + omega 3
11:00 μμ 1 τόνος σε νερό + 1/2 αγγούρι + omega 3 + bcaa

* Κάθε γεύμα συνοδεύεται από 1/2 λίτρο νερό

Η διατροφή άλλαζε ελάχιστα ανάλογα με την πρόοδο και το παιχνίδι γινόταν με τον υδατάνθρακα καθώς η πρωτεϊνη παρέμενε σταθερή.

Συμπληρώματα

MRM Iso
Whey EAS
ON Bcaa
ON Fish Oil
MRM LiverX
EAS Multiblend
Vit C
B Complex
Calsium
* EAS ThermoDynamX (στο τέλος μπήκε λίγο ΗΟΤROX γιατί σώθηκε το thermodynamx ,δανεικό απο συναθλητή της ομάδας)

*Αν ξέχασα κάτι θα το γράψω αργότερα.

Ευχαριστίες

Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον Πανο που πέραν από φίλος υπήρξε δάσκαλος και καθοδηγητής μου. Εχει και μεγάλη υπομονή γιατί με ανέχτηκε με τέτοια ψυχολογία λόγω δίαιτας. :D

Αποτέλεσμα

Παρόλες τις δυσκολίες και τις κακοτοπιές τα καταφέραμε,μάθαμε από τα λάθη που γινόνταν και το αποτέλεσμα ήταν το αναμενόμενο :wink:


Disclaimer

Το πρόγραμμα είναι εξατομοικευμένο και δεν θα συνιστούσα σε κανέναν να ακολουθήσει ακριβώς το ίδιο.Άλλοι γραμμώνουν με περισσότερο ή λιγότερο υδατάνθρακα και άλλοι με λιγότερη ή περισσότερη αεροβίωση.

Καταρχας....WOW!!!!:thumbup:απλα απιστευτο σωμα φιλε μ!!:thumbup: θα ηθελα να σ κανω 2ερωτησεις αν μπορεις να απαντησεις...καταρχας σε τι κιλα επαιζεσ με τα βαρη...δλδ λιγα κιλα 12-15επαναληψεις μεσαια η max!και 2ον επειδη εχω ξεκινησει γραμμωση η πολυβιταμινη και η βιταμινη c θα με βοηθησουν σε κατι?