PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαιτολογο που να ξερει τι κανει για θεσσαλονικη



pikolo
29-08-07, 21:31
αφου ειδα οτι κανω πολλα λαθη σε διατροφη και δεν ξερω τι να κανω πλεον και η λυση απο οτι ειδα δεν ειναι τα αναβολικα αποφασισα να παω σε διαιτολογο να μου βγαλει μια διατροφη για μενα ετσι ωστε να ξεκινησω ογκο και να βαλω πολυ λιγο λιπος..καποιος που να ξερετε?

Antonio
29-08-07, 21:43
Θα σου πρότεινα να την ψάξεις από μόνο σου και να μην πετάς τα λεφτά σου άδικα. Εδώ στο φόρουμ υπάρχουν αρκετές χρήσιμες πληροφορίες για να δομήσεις μια πολύ αποτελεσματική διατροφη και να πετύχεις τους στόχους σου.
Είμαι σίγουρος οτι όλα τα μέλοι έχουμε την δυναμικότητα και τις γνώσεις να σε βοηθήσουμε να "στήσεις" την διατροφή σου και να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα.
Από οτι είδα και από την φώτο σου είσαι σε πολύ καλό δρόμο τουλάχιστον από θέμα γράμμωσης.
Πιστεύω οτι είναι πιο εύκολο να βάλει κάποιος όγκο παρά να στεγνώσει.
Επομένως κατά την γνώμη μου είσαι σε πλεονεκτική θέση.
Μείνε συντονισμένος, άνοιξε ένα log προπόνησης και ένα διατροφής και θα δείς οτι σιγά σιγά με την βοήθεια όλων θα μπορέσεις να διορθώσεις αρκετά πράγματα.

billys15
30-08-07, 13:26
Σωστα τα λεει ο Antonio.Θα μπορεις με αυτα τα λεφτα σου να αγορασεις κατι αλλο.
Επισης ελπιζω αν αποφασισεις τελικα να πας,να επιλεξεις διατροφολογο και οχι διαιτολογο,υπαρχει διαφορα.Οι διατροφολογοι ειναι πιο normal ατομα και με περισσοτερες γνωσεις,ενω οι διαιτολογοι πετανε φρασεις του στυλ "το λιπος εμποδιζει τη δημιουργια νεων μυων.οποτε πρεπει να διωξεις πρωτα το λιπος" ή "θες να μετατρεψουμε το λιπος σε μυς?" γι'αυτο προσεξε που θα πας.
Εμεις ομως θα σε βοηθησουμε γραφοντας ο καθενας ας πουμε μια διατροφη που νομιζει οτι σου ταιριαζει και στο τελος βγαινει το τελικο συμπερασμα,αν παλι δεν εισαι ικανοποιημενος απο τις διατροφες που θα σου προτεινουμε,τοτε πανε σε διατροφολογο.

Λοιπον ας ξεκινησω εγω.

Γευμα 1-100γρ. βρωμη με μισο λιτρο γαλα και 2 ασπραδια
Γευμα 2-1 σαντουιτς με 5-6 φετες γαλοπουλα,4 κασερι και 1-2 κομματια τυρι
Γευμα 3-100γρ. στηθος κοτοπουλο,120γρ ρυζι (εγω προτιμω το uncle ben's που ειναι 125γρ ρυζι το καθε φακελακι---μακρυκοκκο),1 σαλατα με ελαιολαδο
Γευμα 4-(σαν το 3ο) ή 1 τονο σε νερο,μια σαλατα και λιγο φυστικοβουτυρο (εγω τα συνδιαζω δεν ξερω για σας :geek: )
Γευμα 5-2 γιαουρτια και 50γρ ανθος ορυζης
Γευμα 6-1 cottage και 1 κουταλια φυστικοβουτυρο

Επιπλεον,τη μερα παιρνε 3 καψουλες fish oil ( καπου ειχες πει οτι εχεις της optimum ή κανω λαθος? )

Εννοειται οτι οσο ανεβαινεις σε κιλα τοσο ανεβαζεις και τις ποσοτητες που τρως,σε λογικα πλαισια βεβαια,οχι π.χ. σημερα τρως 100 γρ. στηθος κοτοπουλο και αυριο 150.Σταδιακη αυξηση.

Επισης εννοειται πως μπορεις να αντικαταστησεις ενα γευμα με κατι αλλο,εξισου καλο.Π.χ. μπορεις παλι στο 5ο γευμα να φας 1 σαντουιτς ας πουμε,αν και θα περιοριστει η ποικιλια.

pikolo
30-08-07, 14:06
κοιτα και γω κατι ξερω απο διατροφη αΛΛΑδεν μπορει κατι κανω λαθος..το τυρι που λες εχει πολλα λιπαρα.....και το ρυζι μπορει να ειναι μαυρο αντι για ασπρο και αντι για ασπρο μαυρο ψωμι....δεν νθελω να παρω πολυ λιπος.....αυτη η διατροφη που λες ειναι για ογκο αλλα δεν θελω να ανεβει πολυ το λιπος μου..

Gasturb
30-08-07, 14:32
αυτη η διατροφη που λες ειναι για ογκο αλλα δεν θελω να ανεβει πολυ το λιπος μου..

Ti διατροφή θέλεις να κάνεις, όγκου ή γράμμωσης?

Gt

Muscleboss
30-08-07, 14:34
αφου ειδα οτι κανω πολλα λαθη σε διατροφη και δεν ξερω τι να κανω πλεον και η λυση απο οτι ειδα δεν ειναι τα αναβολικα αποφασισα να παω σε διαιτολογο να μου βγαλει μια διατροφη για μενα ετσι ωστε να ξεκινησω ογκο και να βαλω πολυ λιγο λιπος..καποιος που να ξερετε?

νομίζω ότι μπορείς να γλυτώσεις τα χρήματά σου και να βελτιώσεις τις γνώσεις σου διαβάζοντας κάποια από τα άρθρα αυτού του φόρουμ και περνόντας λίγο χρόνο εδώ.

Οι περισότεροι διατροφολόγοι έχουν μια φιλοσοφία που δεν είναι η ιδανική για bodybuilding

MB

Antonio
30-08-07, 14:40
Pikolo είτε σ'αρέσεις είτε όχι για να βάλεις όγκο θα βάλεις αναπόφεκτα και λίπος. Όσο περισσότερα είναι τα κιλά που πρέπει να βάλεις τόσο περισσότερο θα είναι και το λίπος, εφόσον θές να γεμίσεις γρήγορα.Και εσύ από οτι είδα χρειάζεσαι πολλά κιλά.
Απο την άλλη αν θές να το πάς σιγά σιγά, κάτι που κατά την γνωμη μου δεν είναι το ορθότερο για την δικιά σου περίπτωση, πάλι υπαρχουν λύσεις για να μειώσεις την πρόσληψη και αποθήκευση λίπους.
Κατά την γνώμη μου όμως ακολούθησε την περπατημένη οδο. Πήγενε για φούλ όγκο και ξεκίνα τώρα για να προλάβεις να κάνεις και έναν κύκλο γράμμωσης του χρόνουτο καλοκαίρι.

pikolo
30-08-07, 16:15
κοιτα ογκο λεω να ξεκινησω σε κανα μηνα....βασικα δεν βαζω πολυ λιπος απλα φετος παρασυρθηκα και ετρωγα πολλες φορες εξι μμπριζολες την ημερα πχ για ογκο .........αρα τα περισσοτερα ειναι λιπος....αυτη η διατροφη του billy για ογκο η για γραμμωση ειναι?

billys15
30-08-07, 16:18
Για ογκο ειναι pikolo.Οπως σου ειπα αν την βλεπεις λιγο για σενα μπορεις να ανεβασεις τις ποσοτητες σταδιακα.

pikolo
30-08-07, 16:29
το θεμα ειναι οτι θελω μια διατροφη που να ειμαι συγουρος οτι δεν σνομπαρει την μυικη μου αναπτυξη...ειμαι 1.82μ 77 κy right now...δεν θελω να λεω οτι μαλλον καλη ειναι....θελω να ειμαι σιγουροσ.....μια που μου δωσαν στο γυμναστηριο οταν πηγαινα δουλευε αλλα την εκοψα ..... και τωρα δεν θυμαμαι πως ακριβως ηταν.....



στο περιπου


1 τρεις κουταλιες καρυδια με πεντε κουταλιες βρωμη σε γαλα με πρωτεινη αυξησης ογκου(75αρα πρεπει να ηταν..)


2σαντουιτσ με 4 φετες γαλοπουλα


3 300 γρ κοτοπουλο με μια σαλατα(1αγγουρι =2 ντοματες 1 κουταλια ελαιολαδο και ενα κομματι τυρι φετα)



4 ενα πιατο φακες



5τονος η φασολια με την σαλατα που ειπαμε


6 2 σκουπ πρωτεινης και για προπονηση μου ειχε 5 φορες την εβδομαδα (που ειναι το μονο που δουλευει για μενα....4-5 φορες οχι λιγοτερο) και εκανα σουπερσετ με πολλα κιλα 8 επαναληψεις ανταγωνιστες...(στηθος πλατη)1 λεπτο διαλλειμα......(μερικες φορες το σουπερσετ ηταν για την ιδια μυικη ομαδα) ευσι μου ειπε θα παρω ογκο πραγμα που μετα απο ενα μηνα δουλεψε αρκετα καλα...αλλα επερνα ενα κιλο τον μηνα και ηθελα παραπανω ο μ....και ετσι πηρα φατ γκεινερ......

billys15
30-08-07, 16:58
Η διατροφη μου φαινεται καπως....

1ο γευμα-ειναι λιγη η βρωμη αλλα συμπληρωνει η πρωτεϊνη "ογκου" (αν και μου φαινεται οτι κανεις καποιο λαθος γιατι οι 75αρες δεν ειναι gainers,αν ειναι ομως τοτε δικαιολογειται η μικρη ποσοτητα βρωμης,αν και κανονικα θα επρεπε να επαιρνες τις καταλληλες ποσοτητες απο φαγητο και μετα να συμπληρωνες απο αλλου)
2ο γευμα-4φετες γαλοπουλα μονο δεν σου κανουν τιποτα
3ο γευμα-300γρ. κοτοπουλο δεν τρωνε ουτε αυτοι που παιρνουν χημικη υποβοηθηση (που λεει ο λογος) κι αυτο γιατι υπολογισε πανω κατω οτι θα παρεις 50γρ πρωτεϊνης απο τα οποια τα 30-35 θα απορροφηθουν,οποτε τα αλλα θα μπορουσες να τα παρεις μετα.Επισης καλο θα ηταν να ειχες καποιον ποιοτικο υδατανθρακα μαζι (ρυζι,πατατα)
4ο γευμα-1 πιατο φακες δεν φτανουν.Θα πρεπει να εχεις ζωικη πρωτεϊνη σε ολα τα γευματα.Βαλε τιποτα ασπραδια μαζι.
5ο γευμα-αν εχεις φασολια τοτε ισχυει το παραπανω
6ο γευμα-normal μου φαινεται αν και το ιδανικοτερο ειναι να εχεις καζεϊνη πριν τον υπνο

pikolo
30-08-07, 19:59
ναι και αν τρωω ολη μερα κρεας ειναι οτι χειροτερο γιατι τα φασολια δεν εχουν πρωτεινες?οι αρχαιοι δεν ετρωγαν ολοι μερα κρεας!και επισεις αν δειτε αυτους που δουλευουν σε οικοδομες αλλοδαπους που τρονε φασολια και ψωμι γιατι ειναι τερατα??

pikolo
30-08-07, 20:02
επισεις εννοεις οτι 300 γρ ειναι πολλα κοτοπουλο η λιγα?

billys15
30-08-07, 20:03
Pikolo χαλαρωσε.Οταν λεμε ζωικη πρωτεϊνη δεν εννοουμε κρεας σε καθε γευμα,εννοουμε και αυγα και γαλακτοκομικα,εκτος του κρεατικου.


επισεις εννοεις οτι 300 γρ ειναι πολλα κοτοπουλο η λιγα?

Ειναι πολλα για ενα γευμα.

pikolo
30-08-07, 20:05
α....καλά.....και η δικλη σου διτροφη με βολευει αλλα σε τι ποσοτητες?και θελω να τρωω και φασολια και φακεσ...

Playmobil
30-08-07, 20:56
Χμ φασόλια και φακές πρώτη φορά ακούω σε διατροφή :shock: Σοβαρά έχουνε κάποιο χαρακτηριστικό και προτείνονται στην συγκεκριμένη διατροφή; Αλλά τώρα που το σκέφτομαι, μήπως με τα ****** που ακολουθούνε αποβάλλονται αέρια και συμβάλλουνε στο κάψιμο θερμίδων με το "κάψιμο"που χεις εκείνη την ώρα;

:info: Gasturb: Πρόσεχε στις εκφράσεις σου μέσα στο φόρουμ

pikolo
30-08-07, 21:31
να σεβεσαι το ποστ του αλλουνου και να μην κοροιδευεις με αυτον τον τροπο απορω πως καποιος mod δεν στο εσβυσε ακομα....! :evil:

pikolo
30-08-07, 21:34
οι φακες εχουν σιδηρο ειναι υγιηνες και εχουν και πρωτεινες οπως και τα φασολια που ειναι και επισεις αρνητικες τρο0φες!δηλαδη το σωμα σου χρειαζεται περισσοτερες θερμιδες για να τα πεψει απο αυτες που περνει απο αυτα..και σβυσε το post σου σε παρακαλω..

Playmobil
30-08-07, 21:40
pikolo δεν κοροιδεύω εσένα με το post μου... Βλέπεις πως ζητάω σοβαρά τι θετικό έχουνε γιατί δεν γνωρίζω, καθώς 1η φορά το βλέπω σαν βασικό πιάτο σε διατροφικό πλάνο για όγκο. Έτσι έκανα χούμορ χούμορ... Σε ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες, ωστόσο και πάλι δεν πιστεύω πως έχουνε ικανοποιητικό αριθμό πρωτεϊνών :( ... Αν έχουνε σεβαστή ποσότητα πάω πάσο :wink:

Duke-Nukem
30-08-07, 21:49
Τα όσπρια δεν αποτελούν κυρίως πίατο γιατί έχουν περισσότερουσ θδατάνθρακες από πρωτείνη. Καλύτερα να αποτελούν συνοδευτικό κάποιας πηγής πρωτείνης πχ τόνος με ρύζι ή κρέας με φακές.

Gasturb
30-08-07, 22:17
φασολια και φακεσ...

Πολύ 'φτωχές' τροφές για bodybuilding

Gt

pikolo
30-08-07, 22:46
ναι αλλα για fitness που θελω εγω οχι.....συμφωνω με το συνοδευτικο...

Duke-Nukem
30-08-07, 23:02
οχι για το fitness? Που το είδες αυτό φίλτατε πίκολο;

pikolo
30-08-07, 23:27
εννοω οτι δεν ειναι τοσο φτωχες σε πρωτεινες....ετσι και αλλιως τα συνδιαζω.....σαν σαλατα...

pikolo
30-08-07, 23:28
pikolo δεν κοροιδεύω εσένα με το post μου... Βλέπεις πως ζητάω σοβαρά τι θετικό έχουνε γιατί δεν γνωρίζω, καθώς 1η φορά το βλέπω σαν βασικό πιάτο σε διατροφικό πλάνο για όγκο. Έτσι έκανα χούμορ χούμορ... Σε ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες, ωστόσο και πάλι δεν πιστεύω πως έχουνε ικανοποιητικό αριθμό πρωτεϊνών 01. Sad ... Αν έχουνε σεβαστή ποσότητα πάω πάσο



φιλε no problem...δεν τιθεται θεμα..λαθος καταλαβα εγω.

Duke-Nukem
30-08-07, 23:32
Όσπριο που να δίνει πάνω από 15 γρ πρωτείνη ανά 100γρ δύσκολο. Αυτομάτος θεωρήται πολύ φτωχό ως ολοκληρομένο γεύμα.

Gasturb
30-08-07, 23:35
ναι αλλα για fitness που θελω εγω οχι.....

Για ηλικίες άνω των 50 που θέλουν περισσότερες ίνες για το εντερικό τους σύστημα ειναι μια χαρα, για bb κ model fitness που θες εσύ όχι.. Εκτός κ αν στο είπε κανείς ή το διάβασεις κάπου οπότε ακολούθησε την συμβουλή τους.

Gt

pikolo
30-08-07, 23:38
ρε παιδια οκ για σαλατα λεω.....

pikolo
30-08-07, 23:38
επισης εχω συνταγη για φασολια με 50 γρ πρωτεινης που αν θελετε θα κανω post

Duke-Nukem
30-08-07, 23:42
Σημασία δεν έχει μόνο η ποσότητα της πρωτείνης αλλά και η πηγή της πρωτείνης. Η βιολογική αξία της πρωτείνης των οσπρίων δεν φτάνει αυτή του κρέατος,του κοτόπουλου-γαλόπουλου και των αυγών.

Gasturb
30-08-07, 23:57
επισης εχω συνταγη για φασολια με 50 γρ πρωτεινης

Αυτο ακριβώς ...



Η βιολογική αξία της πρωτείνης των οσπρίων δεν φτάνει αυτή του κρέατος,του κοτόπουλου-γαλόπουλου και των αυγών.

Το φάσμα των αμινοξέων των οσπρίων είναι πολύ 'φτωχό' άρα κ η βιολογική τους αξία είναι χαμήλη κ μη κατάλληλα για τo bb / fitness.

Gt

gpol
31-08-07, 00:51
Και δεν περιεχουν ολα τα απαραιτητα αμινοξεα (αυτα που δεν μπορει να τα συνδεσει ολα το σωμα μας), γιαυτο παει χαμενη αν δεν τα συνδιασεις με αλλου ειδος πρωτεινης που να τα περιεχει


Ενδεικτικα:

Αυγο 100
Βοδινο κρεας 92-96
Ψαρι 94
Γαλα 88
Σογια 84
Φασολια 72
Ρυζι 70
Καλαμποκι 54

Ομως
Φασολια και καλαμποκι δινουν 101
Ολοκληρο αυγο και πατατες 137

Gasturb
31-08-07, 01:05
Η βιολογική αξία της πρωτείνης των οσπρίων δεν φτάνει αυτή του κρέατος,του κοτόπουλου-γαλόπουλου και των αυγών.


Το φάσμα των αμινοξέων των οσπρίων είναι πολύ 'φτωχό'


Και δεν περιεχουν ολα τα απαραιτητα αμινοξεα

To ίδιο λέμε βασικά όλοι αλλά με άλλα λόγια :green:

Gt

Duke-Nukem
31-08-07, 01:10
Συμπέρασμα: Όσπρια φτωχή τροφή σε όλα τα επίπεδα καίριας βιολογικής σημασίας για bb and fitness ! :greenalien:

pikolo
31-08-07, 01:15
understood....thanks

gpol
31-08-07, 01:37
Η βιολογική αξία της πρωτείνης των οσπρίων δεν φτάνει αυτή του κρέατος,του κοτόπουλου-γαλόπουλου και των αυγών.


Το φάσμα των αμινοξέων των οσπρίων είναι πολύ 'φτωχό'


Και δεν περιεχουν ολα τα απαραιτητα αμινοξεα

To ίδιο λέμε βασικά όλοι αλλά με άλλα λόγια :green:

Gt

Δεν θελω να γινομαι ψειρας ουτε σχολαστικος, απλα με το προηγουμενο post περα απο αυτο που λεμε ολοι, ηθελα να τονισω και κατι επιπλεον. Οτι καποιοι συνδιασμοι τετοιων τροφων δινουν πολυ υψηλο βιολογικο δεικτη πρωτεινης, οπως αυγο ολοκληρο + πατατες = 137, δεικτης πολυ υψηλος! :)

Gasturb
31-08-07, 01:53
ΠΚαλά έκανες κ τα είπες :army2:

Gt

pikolo
31-08-07, 02:39
+++! :D

billys15
31-08-07, 11:57
Και δεν περιεχουν ολα τα απαραιτητα αμινοξεα (αυτα που δεν μπορει να τα συνδεσει ολα το σωμα μας), γιαυτο παει χαμενη αν δεν τα συνδιασεις με αλλου ειδος πρωτεινης που να τα περιεχει


Ενδεικτικα:

Αυγο 100
Βοδινο κρεας 92-96
Ψαρι 94
Γαλα 88
Σογια 84
Φασολια 72
Ρυζι 70
Καλαμποκι 54

Ομως
Φασολια και καλαμποκι δινουν 101
Ολοκληρο αυγο και πατατες 137

gpol αυτην ειναι η βιολογικη αξια των τροφων,ετσι?

gpol
31-08-07, 12:27
Ναι απο τον Peter Konopka, "Διατροφη και Ασκηση",
γιατι :???: :???: :???:

pikolo
31-08-07, 12:44
τελικα οταν ξεκινησω ογκο να κανω την διατροφη του billy?δεν ειπατε αν την βλεπετε καλη...billy χωρις παρεξηγηση απλα για επιβεβαιωση

billys15
31-08-07, 13:07
Ναι απο τον Peter Konopka, "Διατροφη και Ασκηση",
γιατι :???: :???: :???:

Τιποτα ετσι απλα ρωτησα μηπως ειναι κατι αλλο και οχι η Β.Α. αυτοι οι αριθμοι (τους οποιους btw πρεπει να κατσω να τους μαθω γιατι δεν τους ξερω :D,απλα γνωριζω χονδρικα οτι το αυγο για παραδειγμα ειναι ανωτερο απο το καλαμποκι--μην βαρατε :geek: ).



τελικα οταν ξεκινησω ογκο να κανω την διατροφη του billy?δεν ειπατε αν την βλεπετε καλη...billy χωρις παρεξηγηση απλα για επιβεβαιωση

Ναι ρε συ δεν παρεξηγουμαι :).

gpol
31-08-07, 14:12
τελικα οταν ξεκινησω ογκο να κανω την διατροφη του billy?δεν ειπατε αν την βλεπετε καλη...billy χωρις παρεξηγηση απλα για επιβεβαιωση

Συμβουλεψου την αποψη του billy, αλλα μην ξεχνας την δουλεια του ΜΒ εδω:

Διατροφή αύξησης βάρους και μυϊκής μάζας του MB http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=135

Για να λυσει αποριες σαν την δικια σου εκατσε και εγραψε ολο αυτο το αρθρο!

gpol
31-08-07, 14:14
(τους οποιους btw πρεπει να κατσω να τους μαθω γιατι δεν τους ξερω :D :geek: ).


Μην κολλαμε σε τετοιες λεπτομερειες και χανουμε την ουσια... δεν θα κανουν τις διαφορες. Και να μην τους ξερεις απεξω δεν θα χασεις και τιποτα :)

pikolo
31-08-07, 15:13
ναι αλλα δεν εγραψε πως θα την κανουμε την διατροφη να ειναι οικονομικη απλη και για ενα ατομο που δεν θελει 4.οοο θερμιδεσ....το εχω διαβασει την διατροφη αυξησης μαζας καθως και την μεταπροπονητικη διτροφη...ωραια!

Duke-Nukem
31-08-07, 15:22
Οι διατροφές που παρουσιάζονται αποτελούν γενικά πλάνα αναλόγως το είδος τους. Δεν αποτελούν αξιδικευμένα ατομικά προγράμματα. Ο καθένας την διαμορφώνει ανάλογα τις απαιτήσεις του μειόνοτας ή αυξάνοντας τις θερμίδες και της ποσότητες.

Antonio
31-08-07, 15:39
Οι διατροφές που παρουσιάζονται αποτελούν γενικά πλάνα αναλόγως το είδος τους. Δεν αποτελούν αξιδικευμένα ατομικά προγράμματα. Ο καθένας την διαμορφώνει ανάλογα τις απαιτήσεις του μειόνοτας ή αυξάνοντας τις θερμίδες και της ποσότητες.

Ακριβώς αυτό!
Μην τα θέλεις όλα έτοιμα ρε Pikolo.Σε κάποια πράγματα είσαι υπερβολικός και ζητάς μασημένη τροφή.
Σε λίγο θα μας πείς να κάνουμε εμείς την προπόνηση για σένα...
Ψάξου λίγο και από μόνο σου,δοκίμασε διατροφές κοίτα τι σε επηρεάζει, τι σε βοηθάει, τι σε ανεβάζει, τι σε κατεβάζει. Πειραματήσου λίγο με τις ποσότητες του φαγητού την συχνότητα που τρώς τις τροφές τιρώντας πάντοτε τους βασικούς κανόνες.
5 βασικά πράγματα είναι όλα κι όλα. Μην τα κάνουμε δυσκολα.

pikolo
31-08-07, 16:17
sorry αλλα αν θυμαμαι καλα εγω ειπα για ναμην σας πρυζω να παω σε διαιτολογο και εσεις προσφερθηκατε(καποιοι) απο εσας να βοηθησετε..αρα δεν νομιζω οτι αντιδρατε σωστα...και ναι ειναι αληθεια θελω μασημενη τροφη.δεν λεω ψεματα προσπαθησα αλλα...και ευχαριστω τον billy που σε αντιθεση με αλλους με βοηθησε δινοντας μου μασημενη τροφη. :bodybuilder2:

Duke-Nukem
31-08-07, 16:44
Πίκολο πριν κρίνεις τους "άλλους" για το αν φέρθηκαν σωστά ή όχι συλλογίσου εσύ αν φαιρεσε σωστα. Το φόρουμ αποτελεί μια προσπάθεια και μια παρεά ανταλλαγής απόψεων με σκοπό την βοήθεια. Όλα αυτά γίνονται αφιλοκερδός σε αντίθεση με τον διατροφολόγο που ο οποίος δεν θα το έκανε αυτό. Και αν ο Billy σου έδωσε μασημένη τροφή όπως λες εσυ τι κέρδισες με αυτο? Ο καθένας μπορεί να σου δώσει και εσυ ξέρεις που θα καταλήξεις; να έχεις μπροστά σου δεκάδες διατροφικά πλάνα και απλά θα πελαγώσεις. Έχω τις αμφιβολίες μου για το αν προσπάθησες, περισσότερο πιστέυω οτι βαρίεσαι να θέσεις σε λειτρουργία το μυαλό σου το οποίο έχει πέσει σε αδράνια λόγο του ότι τα θέλεις όλα έτοιμα. Σε λίγο θα στέλνεις άλλα ατόμα για προπόνηση και θα λές ότι ίδρωσες. Το να πιστεύεις οτι πρέπει να πας σε διατροφολόγο επειδή δεν θες να μας πρίζεις δείχνει ότι δεν έχεις καταλλάβει τι γίνεται εδώ. Κανείς δεν αρνήθηκε να βοηθήσει, απόδειξη και τα ανάλογα ποστς που υπάρχουν, αλλα έχεις ένα παιδιαρίστικο attitube. Αν εσύ δεν είσαι σε θέση να σκεφτείς ότι αν ενα πλάνο διατροφής δίνει 4.000 θερμίδες και εσύ θέλεις 2.000 και δεν σου "κόβει" να μειώσεις τις μερίδες στο μίσο τότε δεν σου φταίνε οι άλλοι.
Προσωπικά δεν πρόκειτε να ασχοληθώ μαζί σου αν συνεχήσεις να έχεις αυτή της συμπεριφορά.

gpol
31-08-07, 16:52
φιλε pikolo, απο το αρθρο του ΜΒ θα παρεις τις <<σωστες αρχες>> για ενα προγραμμα διατροφης αυξησης ογκου. Αν σε προβληματιζουν οι 4000 θερμιδες του προγραμματος, τοτε μπορεις να βρεις ποσες περιπου θερμιδες χρειαζεσαι εσυ για τον σκοπο σου. Υπαρχει αντιστοιχο sticky. Επειδη δεν κανουν και δεν ειναι ιδια για ολους αυτα τα προγραμματα, θα πρεπει να υπολογισεις τις θερμιδες που χρειαζεσαι απο το αντιστοιχο sticky και να κατσεις να κανεις (αναγκαστικα) υπολογισμους θερμιδων με τις τροφες που θα επιλεξεις. Αυτη ειναι η μικρη δουλιτσα που πρεπει να κανεις, εκτος αν προτιμας για μιση ωρα δουλιτσα να πας σε διατροφολογο, να πληρωσεις τοσα euro και να σου εχει σαν δεκατιανο γευμα 2 φρουτα. Ενταξει δεν ειναι ολοι ετσι, αλλα εχω δει πολλες διατροφες με τετοια επιλογη

pikolo
31-08-07, 17:12
ρε παιδια cool δεν κατηγορησα κανεναν τα λεω ολα με ευθυμο χαρακτηρα...(πλακα) ποτε δεν μ αρεσει να κατηγορω αλλους γι αυτα που δεν μπορω να κανω εγω...απλα δεν μ αρεσει να λενε οτι κουραζω τους αλλους ρωτωντας..θα κανω οτι ειπε ο billy....διαβαζω τα παντα εδω μεσα...αυτο που πλεον θελω αν μπορει καποιος ειναι τον τυπο για το ποσες θερμιδες χρειζομαι(εχω δει του γπολ αλλα με μπερδευει(δεν ξερω τι μεταβολισμο εχω)).και επισεις το ποσα γραμμαρια πρωτεινης χρειαζομαι....για φιτνεσσ

gpol
31-08-07, 17:22
Pikolo αν σε μπερδευει, διαβασε το ακολουθο κειμενο που ειναι αποσπασμα απο το αρθρο του ΜΒ "Διατροφή γράμμωσης" http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1596.

Αφου βρεις τον βασικο μεταβολισμο, προσθεσε περιπου 300-500 θερμιδες, για ογκο


"2η μέθοδος: Αυτή η μέθοδος υπολογίζει τον βασικό μεταβολικό ρυθμό BMR (Basal Metabolic Rate) στηριζόμενη στο ύψος, βάρος και την ηλικία σας. Να θυμάστε ότι καταναλώνετε θερμίδες-ενέργεια ανεξάρτητα του τι κάνετε, ακόμη και όταν κοιμάστε.
Με λίγα λόγια λοιπόν ο BMR είναι ο αριθμός θερμίδων που θα καταναλώνατε αν καθόσασταν όλη μέρα στο κρεβάτι!

Γυναίκες: 661 + (9.636 x βάρος σε κιλά) + (1.7 x ύψος σε εκατοστά) - (4.7 x ηλικία) = BMR

Άνδρες: 67 + (13.728 x βάρος σε κιλά) + (5.0 x ύψος σε εκατοστά) - (6.9 x ηλικία)= BMR

Για παράδειγμα, ένας άνδρας 22 ετών βάρους 90 κιλών με ύψος 1.78 μ έχει τον παρακάτω
BMR:
67 + (13.728 x 90) + (5.0 x 178) - (6.9 x 22) = 2040

Έπειτα υπολογίζουμε το επίπεδο δραστηριότητάς μας από τις παρακάτω τιμές και το πολλαπλασιάζουμε με τον BMR.

1.2-1.3 = Πολύ ελαφριά καθημερινή δραστηριότητα
1.5 Μέσο επίπεδο δραστηριότητα
1.6-1.7 Βαριά δραστηριότητα
1.8-2.1 Πολύ έντονη καθημερινή δραστηριότητα

Για τους περισσότερους ανθρώπους που γυμνάζονται με βάρη, κάνουν μια δουλειά γραφείου με λογικές μετακινήσεις μέσα στην ημέρα συνήθως ο πολλαπλασιαστής παίρνει τιμές 1.5-1.6. Άρα λοιπόν ο παραπάνω 22χρονος χρειάζεται περίπου 2040x1.5=3060 θερμίδες συντήρησης.

3η Μέθοδος: Αυτή ή μέθοδος βασίζεται στη άπαχη μάζα σας (lean body mass) και το επίπεδο δραστηριότητάς σας. Για τον προσδιορισμό της άπαχης μάζας είναι απαραίτητη η μέτρηση του ποσοστού λίπους σας, κάτι το οποίο μπορείτε να κάνετε με διάφορες μεθόδους λιπομέτρησης.



Ο τρόπος προσδιορισμού της άπαχης μάζας λοιπόν είναι ο εξής:

1. Μέτρηση του σωματικού σας λίπους. Ας πούμε για παράδειγμα ότι είστε 90 κιλά με 15% λίπος.
2. Υπολογισμός της άπαχης μάζας. Στο παραπάνω παράδειγμα έχουμε: 90 x 15% = 13.5 κιλά λίπος. Τώρα το αφαιρούμε από το συνολικό βάρος και έχουμε: 90 – 13.5 = 76.5 κιλά άπαχης μάζας
4. Το επόμενο βήμα είναι ο υπολογισμός του μεταβολισμού σας σε κατάσταση ηρεμίας ή βασικός μεταβολικός ρυθμός (ΒΜR) όπως τον ορίσαμε πιο πάνω. Αυτός δίνεται από τον παρακάτω τύπο: 500 + (22 x άπαχη μάζα) . Στο παράδειγμά μας, 500 + 22 x 76.5 = 2183 θερμίδες BMR.

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο πολλαπλασιάσουμε με το συντελεστή δραστηριότητας.
1.2-1.3 = Πολύ ελαφριά καθημερινή δραστηριότητα
1.5 Μέσο επίπεδο δραστηριότητα
1.6-1.7 Βαριά δραστηριότητα
1.8-2.1 Πολύ έντονη καθημερινή δραστηριότητα

Στο παράδειγμα λοιπόν, αν επιλέξουμε το συντελεστή 1.5 για μέσο επίπεδο δραστηριότητας έχουμε 2183x1.5=3274 θερμίδες συντήρησης. "

billys15
31-08-07, 18:05
Κοιταξε πικολο,εχουν δικιο τα παιδια που σου λενε να κατσεις να φτιαξεις μονος σου δικη σου διατροφη,γιατι ετσι και θα μαθεις μεσα απο τα λαθη σου και στο τελος θα εισαι καλυτερος και απο διατροφολογους.Ολοι καναμε λαθη και μεσα απο αυτα ερχεται και η εμπειρια.Οσο για τη διατροφη που σου εδωσα,ειναι ενα βασικο πλανο στο οποιο οπως σου ξαναειπα μπορεις να κανεις οποιες αλλαγες θες εσυ,αναλογα με τις θερμιδες που θες εσυ.

pikolo
31-08-07, 18:25
κοιτα απλα στην διατροφη που μου εδωσες θα αλλαξω απλα το σαντουιτς με γαλοπουλα με μια προτειν βαρ ογκου που θα φτιαξω μονος μου και το κοτατζ τσιζ επειδη ειναι πολυ ακριβο θα περνω τονο.....εκτος αν ξερεται να εχει καπου φτηνο...επισεις τα 2 ασπραδια αυγου στο πρωινο θα τα κανω 6 ...και για να περνω καλα λιπαρα θα περνω μια φιση οιλ ταβ και θα τρωω μ,αζι με το πρωινο 2ογρ σταφιδες και δεκα αμυγδαλα οσο για το γαλα θα ειναι μηδεν τα εκατο και το ιδιο και τα γιαουρτια...και καλη μου επιτυχια....σωστα?οσο για το μεταπροπονητικο ροφημα σκεφτηα το εξης βαζω δυο σκουπ πρωτεινης ςηευ οπτιμθν με 30 γρ δεξτροζη και μια μπανανα μετριου μεγεθους στο μπλεντερ και το πινω.....ισως και 5 γραμμαρια γλουταμινη μαζι με χαπια cee της muscletech(κρεατινη)

billys15
31-08-07, 19:05
Εχω ακουσει οτι εχει το Lidl cottage,που λογικα θα ειναι και φθηνο,δεν ξερω.Δες το αν θες.

Σχετικα με κρεατινη-γλουταμινη,προσωπικα,αν και δεν εχω δοκιμασει ακομα γλουταμινη μονη της,παρα μονο αυτη που περιεχεται στην πρωτεϊνη μου,προτειμω να χρησιμοποιω ειτε γλουταμινη ειτε κρεατινη γιατι ανταγωνιζονται τους υποδοχεις κι ετσι δεν θα εχω το 100% απο τη μια ουσια,αν τις συνδιασω.Καλα αλλο αν εχει μεσα η πρωτεϊνη μου γλουταμινη και κρεατινη ας πουμε,οπως ειπα πιο πανω,αλλο τοτε.

pikolo
31-08-07, 19:35
το λεει ο muscleboss στο αρθρο του για την γλουταμινη με κρεατινη.για τις αλλαγες που σου ειπα τι λες?το κοτατζ ψηεεσε να ειναι φτηνο αλλα δεν γραφει ποσο τις εκατο λιπαρα εχει και γι αυτο δεν το περνω....1 ευρω πρεπει να εχει..

pikolo
31-08-07, 19:37
φιλε billy με αυτην την διατροφη θα πληρωνω το πολυ 30 ευρω την εβδομαδα...πολυ καλυτερα απο 30 ευρω την μερα που ηταν πριν..

Duke-Nukem
31-08-07, 19:42
Το κόστος είναι ανάλογο των απαιτήσεων και των αναγκών. Αμάξι 2.000κκ καίει περισσότερα απο ένα 1.400

pikolo
31-08-07, 19:45
ναι αλλα δεν το καταλαβα και πολυ αυτο.....απλα λεω οτι παλια ετρωγα παρα πολυ κρεας κι τιποτε αλλο σχεδον.....φαντασου εξι μπριζολες την μερα μερικες φορες!

billys15
31-08-07, 20:19
το λεει ο muscleboss στο αρθρο του για την γλουταμινη με κρεατινη...

Γι'αυτο και ειπα τι προτιμω εγω,δεν ειπα οτι ειναι λαθος.



για τις αλλαγες που σου ειπα τι λες?το κοτατζ ψηεεσε να ειναι φτηνο αλλα δεν γραφει ποσο τις εκατο λιπαρα εχει και γι αυτο δεν το περνω....1 ευρω πρεπει να εχει

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω κατσει να ασχοληθω με τους ξηρους καρπους,σε τι ποσοτητες δηλαδη περιεχεται π.χ. το λιπος,αλλα τα υπολοιπα που ειπες μου φαινονται ΟΚ,αν και δεν θα ηταν κακο το 1.5 ή 2% λιπαρα γαλα/γιαουρτι.


Επισης ο Duke εννοει οτι ας πουμε καποιος που κανει 10 χρονια bodybuilding,ειναι 110 κιλα με 10% λιπος,θα απαιτει πολυ παραπανω φαγητο απο καποιον που ξεκινησε πριν 1-2 χρονια και ειναι ακομα στην αρχη.

Antonio
31-08-07, 22:41
Picolo από την μια καταλαβαίνω το άγχος σου να μάθεις όλο και περισσότερα και τον ρόλο του που παίζει ο κάθε παράγοντας στην προοδο σου, γιατι και εγώ στην ηλικια σου έτσι έκανα.
Από την άλλη όμως σου λέω κάτι που βγαίνει από την πείρα και που κι εσύ σιγά σιγά εκεί θα καταλήξεις.

STICK TO THE BASIC.

Βλέπω να γράφεις διάφορα του στήλ θα παρω γλουταμίνη,8α πάρω φις οιλ, θα πάρω δεητρόζη, θα πάρω το ένα το άλλο και από την άλλη μου έχεις στο πρόγραμμά σου φακές.
Νομίζω οτι τα έχεις μπερδέψει λίγο αλλά είναι απόλυτα φυσιολογικό και δεν σε κατηγορώ γιαυτό. Όσο πιο γρήγορα καταλάβεις την φράση που γράφω με κεφαλαία τόσο καλύτερα για σένα.

ΚΑι ποια είναι τα basic για να μην αερολογούμε μόνο?

Με βάσικό στόχο τον όγκο όπου και υπολύπεσαι

1.Υπερθερμιδική διατροφή (δλδ να τρως περισσότερο από αυτά που καίς)
2.Πολλά γεύματα την μέρα (>5) (ιδανικό 7)
3.Μεγάλη προσοχή στο πρωινό και το μεταπροπονητικό γεύμα. Κάνουν την διαφορά.
4.Σταδιακή αύξηση θερμίδων όπως σταδιακή είναι και η αναπτυξή σου
5.Επιλογή φαγητών από την παρακάτω λίστα (το 90% της διατροφής σου πρέπει να περιέχει ΜΟΝΟ τα παρακάτω):

Υδατάθρακες
βρώμη
ρύζι
πατάτες
Μακαρόνια

Πρωτείνη
Κότα
γαλοπούλα
Μοσχάρι
Ψάρια γενικά &
ιδαίτερα τόνο

Λίπος
Ελαιόλαδο
Λιναρέλαιο
Ξηροί καρποί
Ψάρια (π.χ σαρδέλλα)

Ίνες
Λαχανικά εποχής όπως
Μαρούλι
Ντομάτα
Αγγούρι
Μπρόκολο
...

Ούτε δεξτρόζες, ούτε Whey optimum hay way super douper microionized με 22 βιταμίνες και σιδερο που έλεγε και η διαφίμησημ, ούτε Βcaa ούτε γλουταμίνες ούτε ηρωίνες ούτε τπτ.

Άν θες συμπληρώματα για το "κάτι παραπάνω" πάρε κάτι που να κάνει δουλεία και μην πετάς άσκοπα τα λεφτά σου.Πάρε κάτι που δεν μπορείς να πάρεις από το φαγητό. Όπως η κρεατίνη, το zma...
Χωρίς το κοτόπουλο τον τόνο και το ρυζάκι όμως και αυτά άχρηστα είναι.

Καλή σας νύχτα! :sleeping:

Υ.Γ. Ααα και που σαι και μπόλικο ύπνο. Στην ηλικία που είσαι δεν είναι καθόλου απίθανο να κοιμάσαι 3 ώρες την μέρα.
Και μετά να αναρωτιέσαι γιατι δεν φορτώνεις ...

pikolo
01-09-07, 01:35
με τσακωσες σπανια κοιμαμαι πολυ.... :roll:

Duke-Nukem
01-09-07, 01:53
Οι μυς χτίζονται όχι στο γυμναστήριο αλλά στον ύπνο... :sleeping:

gpol
01-09-07, 02:01
Σωστα, αντε ωρα για υπνο γιατι το ξενυχτησαμε :p
Pikolo πρεπει να κοιμασαι κανα 8ωρο ! Μπορει να κανεις "σωστο" προγραμμα γυμναστικης και διατροφης αλλα να μην βλεπεις αποτελεσμα, λογω μειωμενου υπνου. Ειναι γεγονος αυτο!

Duke-Nukem
01-09-07, 02:04
Εγώ είμαι σε διάλυμα εώς τις 15 σεπτ από τις προπονήσεις οπότε μπορώ να κάνω φάουλ και καταχρήσεις :greenalien: Μπορεί να ψοφάς στην προπόνηση αλλά αν δεν δίνεις τον απαιτούμενο χρόνο στο σώμα σου να αναρρώσει τότε δεν θα δεις τίποτα και θα σου έρθει μια ωραια ωραια υπερκόπωση !

gpol
01-09-07, 02:09
Και γω το ιδιο μεχρι να παρουσιασω πτυχιακη και μεχρι να δω σε ποιο τοπο θα συνεχισω την ζωη μου :)

Duke-Nukem
01-09-07, 02:10
RedBull εργασία γυναίκες και άγιος ο θεός :drunken:

pikolo
01-09-07, 02:12
κανετε και διαλλειμα?επιτρεπεται?

gpol
01-09-07, 02:29
Eννοειται οτι πρεπει και το διαλλειμα ! Προσωπικα κανω καθε 10-12 βδομαδες

pikolo
01-09-07, 16:52
εγω παλι δεν κανω.....ασχετ οτο cottege cheese απο τα lidl δεν εχει πανψ ποσα λιπαρα εχει ....να το παρω?

billys15
01-09-07, 17:00
RedBull εργασία γυναίκες και άγιος ο θεός :drunken:

Να τος ο Duke! Κι εμεις καθομαστε και παλευουμε να βαλουμε ογκο :green: :green: :green: (Duke δεν υποννοω τιποτα,ε.Μην με παρεξηγησεις :) )

Μιας και μιλαμε για διαλειμματα,εγω τελευταια φορα πηγα την προηγουμενη Τριτη gym και τωρα ξαναρχιζω την Δευτερα δυναμικα :box: :army1: .

Sorry για το Ο/Τ.

Duke-Nukem
01-09-07, 22:52
Billy15 no problem ! έχω να κάνω προπόνηση από τέλος Ιούλη :porc:
ντάξει έχω χάσει 10 κιλά ακριβός αλλά δεν ανχόνομαι. θα τα ξαναπάρω !