PDA

Επιστροφή στο Forum : Επαναπροσδιορισμός της διατροφής



Nicktiger
04-09-07, 19:58
Καλησπέρα παιδια.Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τον επαναπροσδιορισμό της διατροφής.Μετα απο μελέτη των αρθρων του φορουμ αλλα και των διαφορων συζητησεων αποφασησα να καταγραψω να μετρησω και να διαμορφωσω την διατροφη μου.
Μεχρι τωρα η διατροφη μου αποτελουνταν απο 131γρ πρωτ.(25%) 265γρ υδατ (50%) και 62γρ λιπος (25%).Συνολο 2.142 θερμιδες.
Για τον προσδιορισμο των θερμιδων με βαση το αρθρο περι διατροφης ογκου διαπιστωσα οτι χρειαζομαι 3.100 θερμιδες!!! :shock: (2600 βασικος μεταβολ.+500 για αυξηση ογκου)
Ειμαι 1.83υψος 83κιλα 33ετων.Με τα βαρη συστηματικα ασχολουμε 1 χρονο.Με τον αθλητισμο γενικα, πολλα χρονια.

Ειδα καποια διαφορα στο σωμα μου αλλα οχι τα αναμενομενα.Αυτο πιστευω να οφείλεται στην μικρή(συμφωνα με το αρθρο) προσληψη θερμίδων.
Τωρα προσπαθώ να φτιάξω ενα καινουριο πλανο διατροφης προσθέτοντας κυριος υδατ.και πρωτεινη ωστε να φθάσω στις επιθυμητες θερμιδες(3.150)

Πιστευεται οτι για το βαρος και την ηλικια μου ειναι καλα να αρχισω με ανοδο 250 θερμ. ανα εβδομαδα? η παραπάνω?
Τι πιστευεται οτι θα ηταν καλυτερο για την περιπτωση μου?
Ευχαριστω..

billys15
04-09-07, 22:23
Ναι μια σταδιακη αυξηση 200-250 θερμιδων ειναι καλη.

Muscleboss
05-09-07, 12:03
Nicktiger,

καλή επίτυχία στη νέα προσπάθεια. είσαι σε καλό δρόμο που μέσα από άρθρα και συζητήσεις προσπαθείς να φτιάξεις τη διατροφή σου.

ανέβασε σταδιακά τις θερμίδες σου με το ρυθμό που προτείνεται στο άρθρο και δώσε στο σώμα σου χρόνο να ανταποκριθεί σε αυτή την αύξηση. μη ξεχνάς τη χρ'ηση συμπληρωμάτων και φυσικά την απαραίτητη ξεκούραση.

ΜΒ

Nicktiger
05-09-07, 12:43
Nicktiger,

καλή επίτυχία στη νέα προσπάθεια. είσαι σε καλό δρόμο που μέσα από άρθρα και συζητήσεις προσπαθείς να φτιάξεις τη διατροφή σου.

ανέβασε σταδιακά τις θερμίδες σου με το ρυθμό που προτείνεται στο άρθρο και δώσε στο σώμα σου χρόνο να ανταποκριθεί σε αυτή την αύξηση. μη ξεχνάς τη χρ'ηση συμπληρωμάτων και φυσικά την απαραίτητη ξεκούραση.

ΜΒ



Ευχαριστώ πολυ για τις ευχές και τις πολυτιμες συμβουλες.
Στο αμεσο μελλον θα παραθέσω για σχολιασμό την διατροφη που αυτες τις μερες ολοκληρώνω.
(Ψαχνω πληροφοριες για κασέρι λαϊτ και γαλοπουλα.Πρωτ.υδατ.λοπος ανα 100γρ.
Οποιος γνωρίζει κατι ας ενημερώσει.)

gpol
05-09-07, 13:07
Αρκετοι για κασερι, παιρνουν τρικαλινο light(συσκευασεια) με 10% λιπαρα. Παλιοτερα επερνα σε φετες fina με 8% λιπος. Πρωτεινες/υδατανθρακες δεν νομιζω, αλλα νομιζω οτι αρκει η επιλογη των πολλων στο τρικαλινο light :)

pikolo
05-09-07, 14:10
βαλε fina βαλε fina!! 8)

Nicktiger
06-09-07, 12:35
Λοιπον παιδιά η διατροφη μου ειναι ετοιμη και σας την παρουσιαζω.
Περιμένω τα σχόλια σας και την γνώμη σας.
Η διατροφη συνολικα περιλαμβάνει 2.300 θερμιδες (300 περισσοτερες απο αυτες που επερνα μεχρι τωρα απο τη προηγουμενη διατροφη)

Πρωινό : 50γρ. δημητριακα ολικης αλεσεως με κομματακια αποξηραμενων φρουτων.
250γρ. γάλα πλήρες
1 κουτ.μελι
2 απσραδια βρασμένα
Συνολο: 24γρ πρωτ. 70γρ υδατ. 9γρ λιπ.

2ο γευμα:Το γνωστό πιτάκι :wink:
3 ασπραδια αυγου
1 κουπα βρώμη
3 αποξηραμενα βερικκοκα
20 αμυγδαλα αψητα
Συνολο: 26γρ πρωτ. 33γρ.υδατ. 11γρ.λιπος

Μεσημεριανο:Το φαγητο που υπαρχει στις αναλογες ποσοτητες (αν ειναι βολικο για την διατροφή) αλλιως τονος με ρύζι 200γρ η βραστη πατατα και σαλατα με 2 κουταλακια ελαιολαδο και 1 φετα ψωμι σικαλεως.
Συνολο: 40γρ πρωτ. 60γρ υδατ. 8γρ. λιπος

4ο γευμα: Τοστ με 2 φετες σικαλεως
2 φετες γαλοπουλας
1 φετα κασερι light
Συνολο: 29γρ πρωτ. 24γρ υδατ 11γρ λιπος

Μεταπροπονητικο ροφημα: 35γρ πρωτ. 70γρ δεξτ/μαλτοδ.

Βραδυνο:150 γρ στηθος κοτοπουλο σχαρα
100γρ ρυζι η πατατα βραστη
σαλατα
Συνολο:47 γρ πρωτ. 34γρ υδατ. 6γρ λιπος

Γενικο σύνολο: 200γρ πρωτ. 290γρ υδατ. 45γρ λιπος
Περιμένω την γνωμη και τα σχολια σας.

pikolo
06-09-07, 13:05
αυηξησε λιγο υδατανθρακες και λιπη και πρωτεινη,...συμφωανα με muscleboss πρεπει να ειναι αρκετα παραπανω.....διαβασε το αρθρο του διατροφη για ογκο...

Nicktiger
06-09-07, 14:25
αυηξησε λιγο υδατανθρακες και λιπη και πρωτεινη,...συμφωανα με muscleboss πρεπει να ειναι αρκετα παραπανω.....διαβασε το αρθρο του διατροφη για ογκο...


Διαβασα ολα τα αρθρα φιλε pikolo και μιλανε για σταδιακη αυξηση θερμιδων 250 με 300. γιατι αλλιως θα υπαρχει αποθηκευση λιπους. Ετσι και εγω απο τις 2000 θερμιδες πηγα 2300 και αργοτερα που θα χρειαστει ανεβαινω . :army2:

pikolo
06-09-07, 14:55
δεν μιλαω για θερμιδες μιλαω για πρωτεινες υδατανθρακες και λιπος.....ειναι χαμιλα για το βαρος σου......εξαρταται απο τι τροφες περνεισ τις θερμιδες σου......αυξησε λιγο την περιεκτικοτητα σε πρωτεινεσ, λιπη και υδατανθρακες...αν τα ασπραδια πχ τα κανεισ εξι αυτοματα προσθετεις αρκετες πρωτεινες και δεν ανεβαινεισ πολυ σε θερμιδες.....

pikolo
06-09-07, 14:58
οπα σορυ τωρα το ειδα.....επερνες λιγες θερμιδες......δυο χιλιαδες για ογκο????τουλασχιστον 300 θερμιδες θες.....αμφιβαλω αν οι δυο χιλιαδες κανουν καν για συντηρηση...απο την αλλη καλα κανεις και αυξανεις σταδιακα.πρεπει να τις φτασεις τουλαχιστον 3200 θερμιδες.