PDA

Επιστροφή στο Forum : Mέτρηση λίπους με δερματοπτυχόμετρο



Gasturb
31-03-07, 07:24
Το καλύτερο δερματοπτυχόμετρο που έχω αγοράσει, αν τυχόν ενδιαφέρεστε να μετράτε το σωματικό σας λίπος στο σπίτι σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Slim Guide Caliper (http://www.bodycare.co.uk/default.asp?cID=0&pID=LSG)

Gt

Billy
31-03-07, 09:28
πως δουλευει αυτό το οργανο;
κανε μας μια συντομη περιγραφή

Teo70
31-03-07, 15:27
Αυτοί οι ηλεκτρονικοί λιπομετρητές που περνάς τα stats σου και μετά κρατάς με τα χέρια σε πρόταση και σου βγάζουν αποτέλεσμα,ξέρει κανείς αν είναι αξιόπιστοι;

gpol
31-03-07, 15:38
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΜΕΘΟΔΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΣΥΣΤΑΣΗΣ ΣΩΜΑΤΟΣ
---------------------------------------------------------------------------

ΜΕΘΟΔΟΣ: ΑΝΘΡΩΠΟΜΕΤΡΙΚΕΣ
ΕΥΚΟΛΙΑ ΧΡΗΣΗΣ: 5
ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ: 1
ΚΟΣΤΟΛΟΓΙΟ: 5

ΜΕΘΟΔΟΣ: ΠΤΥΧΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΣ
ΕΥΚΟΛΙΑ ΧΡΗΣΗΣ: 4
ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ: 4
ΚΟΣΤΟΛΟΓΙΟ: 4

ΜΕΘΟΔΟΣ: ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ ΖΥΓΙΣΗ
ΕΥΚΟΛΙΑ ΧΡΗΣΗΣ: 1
ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ: 5
ΚΟΣΤΟΛΟΓΙΟ: 2

ΜΕΘΟΔΟΣ: ΒΙΑ
ΕΥΚΟΛΙΑ ΧΡΗΣΗΣ: 4
ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ: 3
ΚΟΣΤΟΛΟΓΙΟ: 4

ΜΕΘΟΔΟΣ: ΝΙR
ΕΥΚΟΛΙΑ ΧΡΗΣΗΣ: 5
ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ: 1
ΚΟΣΤΟΛΟΓΙΟ: 4

ΜΕΘΟΔΟΣ: DXA
ΕΥΚΟΛΙΑ ΧΡΗΣΗΣ: 2
ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ: 5
ΚΟΣΤΟΛΟΓΙΟ: 1

ps. τα περισσοτερα αστερια δειχνουν μικροτερο κοστολογιο

συγνωμε για τα κεφαλαια :)

BRaWNy
31-03-07, 16:44
ΜΕΘΟΔΟΣ:KAΘΡΕΠΤΗΣ
ΕΥΚΟΛΙΑ ΧΡΗΣΗΣ: 10 ΑΡΙΣΤΑ
ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ: 10 ΑΡΙΣΤΑ
ΚΟΣΤΟΛΟΓΙΟ: ΤΣΑΜΠΑ

Για όσους μπορούν να πιάσουν το νόημα του πως το εννοώ και πως θα πρέπει να βλέπει κανεις κάποια πράγματα, με την έννοια ποιό στην τελική έχει και περισσότερη σημασία.

Θελεις να ξέρεις ποσο λίπος έχεις για λόγους υγείας κυρίως και για κάτι παραπλήσιο, ΝΑΙ.
Στο bodybuilding όμως μετράει η εμφάνιση, οπότε στην τελική αυτή θα πρέπει να σε απασχολεί και βαση αυτης να κινείσε και να κάνεις ρυθμίσεις, αρα η λιπομέτρηση δεν θα προσφέρει κατι παραπάνω απο το να γνωρίζεις αριθμητικά ποσο λίπος έχεις.
Αυτό δηλαδή πρέπει να νοιάζει περισότερο κάποιον μποντυμπίλντερ?
Βλέπεις στον καθρέπτη και εισαι ευχαριστημένος ή και ακόμα ότι το αποτέλεσμα ή στόχος επιτεύχθηκε ή προχωράει θετικά, τι σε νοιάζει πόσο % λίπους έχεις?
Εξάλλου η αξιολόγηση στους αγωνες ή και στην παραλία, δεν γινεται με κριτήριο αριθμητικό, δηλαδή το πόσο % λίπους έχει κανείς, αρκει να έχει χαμηλό enough και αυτό δεν χρειάζεται μετρηση για να το καταλάβει κανείς, φαινεται!!!
Έπειτα βλέποντας κάτι που σου αρέσει ή που εχει/είχε αποτέλεσμα, δεν μπορεις να ξέρεις μόνο απο την όψη τον ακριβη αριθμό % λίπους, και γιατι να τον ξερεις άλλωστε?
Εστιαστείτε πιό σωστά κατα την γνωμη μου, εκτός κι αν δεν σας ενδιαφέρει αυτό το οπτικό αποτέλεσμα και σας ενδιαφέρει απλά το αριθμητικό, ασχετα με το πόσο καλό είναι το οπτικό αποτέλεσμα, γιατι...μην ξεχνάμε η μυικότητα και η ΓΡΑΜΜΩΣΗ δεν εξαρτώνται μόνο απο το ποσοστό λίπους, αλλά και απο άλλα πράγματα.
Υπάρχουν άτομα που έχουν 9% λίπος και δεν εμφανίζουν τίποτε, ουτε μυικότητα και υπάρχουν άτομα με 13% λίπος που εμφανίζουν πολλά πράγματα και μυικότητα.
Όπως βλέπετε κάποια πράγματα δεν εξαρτωνται απο τις μετρήσεις και αριθμούς.
Εσεις σε ποιά κατηγορία είστε, δηλαδή ποιό θα σας ενδέφερε περισσότερο?


Το να μετραω και να ξερω το % δεν θα φερει το αποτέλεσμα, το αποτέλεσμα όμως θα φέρει το % χαμηλά και θα σημαίνει ότι το % θα ειναι χαμηλό και ότι αν έκανα μετρηση θα ηταν θετική.

Κατα την γνωμη μου υπάρχουν άλλα θέματα και πράγματα πιό σημαντικά στον δρόμο προς την επιτυχία των στόχων.

v@g
31-03-07, 17:21
BRaWNy συμφωνώ μαζί σου. Αυτό που μας νοιάζει είναι η εμφάνιση! :wink:

Προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ λιπομέτρηση και δε βρίσκω το λόγο να κάνω. Γιατί και 8% λίπος πχ να έχω, αν δεν είμαι ικανοποιημένος από αυτό που βλέπω, τότε τι να το κάνω;

Πάντως Στράτο, μεγειά τον λιπομετρητή! Είναι σίγουρα ένα εργαλείο για μέτρο σύγκρισης, το οποίο σίγουρα δεν είναι απαραίτητο...

Billy
31-03-07, 17:27
ρε σεις,
καταλαβε κανενας τι ειπε ο gpol να μας το εξηγήσει κι'εμάς;

gpol
31-03-07, 18:31
billy απαντησα στο post του teo περι αξιοπιστιας. Τι δεν καταλαβες;;

brawny :):)

Προσωπικη μου αποψη, ειναι το αποτελεσμα που βλεπω στον καθρεπτη

BRaWNy
31-03-07, 18:53
brawny :):)

Προσωπικη μου αποψη, ειναι το αποτελεσμα που βλεπω στον καθρεπτη
Ναι δεν ειπα το αντίθετο και ξερω ότι αυτά που παρέθεσες, τα παρέθεσες για ενημερωτικούς σκοπούς και όχι απαραίτητα ότι τα ασπάζεσε εντελώς ή κάτι άλλο.
Απλά ηθελα να πω και την δική μου γνωμη, για να το δουν ίσως κάποιοι απο διαφορετική γωνιά.

Billy
31-03-07, 19:10
εκτός από την ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ ΖΥΓΙΣΗ, η οποία ειναι self explained ολες οι άλλες μεθοδοι μου ειναι εντελώς αγνωστες.

Για τσεκάρετε αυτο το λινκ μηπως είναι χρησιμο:

Body Fat Estimator (http://stevenscreek.com/goodies/pi.shtml)

billys15
31-03-07, 19:31
Εγω δεν ξερω για το DXA,δεν ξερω καν τι ειναι,παντως ξερω οτι η πιο αξιοπιστη μεθοδος για αυτους που θελουν να μετρησουν και να μαθουν το ακριβες ποσοστο λιπους τους ειναι η υποβρυχια μετρηση

Teo70
31-03-07, 20:32
Συμφωνώ 100% με τον BRaWNy ότι ο καλύτερος λιπομετρητής είναι η εικόνα μας στον καθρέπτη,εξάλου απ`ότι γράφει ο gpol οι περισσότεροι δεν είναι και έγκυροι.
Η μόνη χρησιμότητα τους όπως το βλέπω εγώ,είναι στη φάση που θέλεις να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου να κάνεις μια λιπομέτρηση πριν την αλλαγή και μία 5-6 μέρες μετά για να δεις το αποτέλεσμα και να κρίνεις αν έκανες σωστά τις όποιες αλλαγές ώστε να συνεχίσεις ή όχι αυτή τη δίαιτα.

Vson
01-04-07, 00:39
brawny said it best this time

Nick3
01-04-07, 12:46
ΜΕΘΟΔΟΣ:KAΘΡΕΠΤΗΣ
ΕΥΚΟΛΙΑ ΧΡΗΣΗΣ: 10 ΑΡΙΣΤΑ
ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ: 10 ΑΡΙΣΤΑ
ΚΟΣΤΟΛΟΓΙΟ: ΤΣΑΜΠΑ




Αυτό ήταν πολύ λολ!!! :lol:

Gasturb
01-04-07, 19:19
Mια ημέρα δεν μπήκα κ μου γεμίσατε το thread! Κάτσε τώρα να σας πάρω έναν έναν :lol:

Gt

Gasturb
01-04-07, 19:33
πως δουλευει αυτό το οργανο;
κανε μας μια συντομη περιγραφή

Είναι μια τσιμπίδα κ παίρνεις το πάχος του λίπους σου που βρίσκεται στην επιδερμίδα σε 4 σημεία - δικέφαλο, κάτω απο τρικέφαλο, πλάγια της κοιλιάς, κ κάτω απο την ωμοπλάτη. Μέτα προσθέτεις όλες τις μετρήσεις κ μέσα από ένα πίνακα σου λέει το ποσοστό λίπους σου. Πρότεινω αυτό το συγκεκριμένο προϊόν γιατί έχω δοκιμάσει κ άλλες τσιμπίδες κ μία ηλεκτρονική ζυγαρια αλλά δεν ..

Gt

Gasturb
01-04-07, 19:40
Αυτοί οι ηλεκτρονικοί λιπομετρητές που περνάς τα stats σου και μετά κρατάς με τα χέρια σε πρόταση και σου βγάζουν αποτέλεσμα,ξέρει κανείς αν είναι αξιόπιστοι;

Τα είχα ψάξει κ εγώ άλλα δυστυχώς έχουν ελάχιστη αξιοπιστία.

Gt

Gasturb
01-04-07, 19:42
Πάντως Στράτο, μεγειά τον λιπομετρητή! Είναι σίγουρα ένα εργαλείο για μέτρο σύγκρισης, το οποίο σίγουρα δεν είναι απαραίτητο...

Ετοιμάσου για κράξιμο στο msn 8) :)

Gt

Gasturb
01-04-07, 20:06
Brawny, V@g, Teo70 κ Vson

δεν αντιλέγω ότι ο καθρέφτης δεν είναι 'εργαλειο' κ μάλιστα το number 1 αλλά πιστεύω ότι κ η μέτρηση του ποσοστού λίπους αποτελέι μέρος των stats για κάποιον που κάνει bb. Γιατί άλλο είναι να έχεις 5 ή 15 ή 25 ή 35 % λίπος! Και μόνο που το ποσοστό από μόνο του αμέσως δημιουργεί κ την αντίστοιχη εικόνα για το αν το άτομο είναι παχύσαρκο ή όχι δείχνει κ την βαρύτητα της σημασίας του. Αν ήταν τελείως άχρηστη η μέτρηση τότε κ με ένα 35% λίπος θα μπορούσαμε να φανταστούμε ένα άτομο γυμνασμένο άλιπο κ με κοιλιά επίπεδο (!) κάτι που φυσικά δεν γίνεται. Προσωπικά πάντα με βοηθάει στον να μου δίνει μία εικόνα σε τι ποσοστό χάνω ή βάζω λίπος πέραν της αυτοπροβολής μου στον καθρέφτη!

Η αγορά της τσιμπίδας τώρα είναι πολύ φτηνή κ η μέτρηση της γίνεται σε λιγότερα από 5 λέπτα οπότε δεν καταλαβαίνω τον λόγο μιας τέτοιας απόρριψης. Και βάζω στοίχημα ότι όλοι όσοι διαφωνούν μαζί μου καποια στιγμή (αν δεν το έχουν κάνει ήδη) θα θελήσουν να μετρήσουν κ το δικό τους ποσοστό οπότε απορρίπτουν αυτόματα κ την δικής τους άποψη ότι 'αυτά τα νούμερα δεν είναι για μένα' :|

Gt

BRaWNy
01-04-07, 20:37
Συμφωνώ μόνο εν μέρει με αυτά που λές.

Κάποια πράγματα ειναι εννοούμενα απο μόνα τους, δεν μπορω να καταλαβω γιατι κανείς με 35% λίπος θα έπρεπε να κάνει μέτρηση για να πιστέψει ότι είναι παχύσαρκος, κάτι που και ένας τυφλός θα μπορουσε να το καταλάβει και μόνο με την αφή.

Ξέρω πολύ καλά τι θες να πεις, απλά ίσως δεν το εξέφρασες όπως πρέπει.

Εγω π.χ. αυτη τη στιγμή κάνω cutting, σε τι θα με οφελόύσε αν ήξερα πόσο ποσοστό ειναι το λίπος μου και τωρα, αλλά και μετα το τέλος της γράμμωσης?
Θα με έκανε να πεσω πιό πολύ με τα μούτρα σε κάτι ή λιγότερο, ανάλογα το αποτέλεσμα της μέτρησης?
Κοίτα εγω ξέρω πότε θα επιτευχθεί ο στόχος, βλέποντάς με, δεν χρειάζεται να μου το επιβεβαιώσει η μέτρηση.
Κι αν δηλαδή έχω στο τέλος 7% λίπος και όχι 5% και είμαι κατακομμένος και όπως θέλω, τι θα γίνει, θα συνεχίσω το μαρτυριο μόνο και μόνο για να δειξει το κοντέρ 5%?

Έπειτα μην ξεχνάμε ότι δεν ειναι μόνο το λίπος το "εξωτερικό" αυτό που κρυβει τους μυες, ειναι και το λίπος το "εσωτερικό" αυτό των ζωτικών οργάνων κ.λ.π., οπότε δεν μπορει να υπάρξει ακριβή μέθοδο για μένα με τίποτε, παρα μόνο αν με εγχειρήσει ο Δοκτωρ Φράνκενστάϊν και κάνει μια καλή εκτίμηση βασει πείρας του με αυτά που θα δει "μέσα" μου.
Πάντως μετα την εγχείρηση, θα είμαι γραμμωμένος (θα εχω δηλαδή κοψίματα) σίγουρα σε κάποια σημεία (ράμματα κ.λ.π.) :D

Υ.Γ. Δεν ειναι κακό να μετρας, έπειτα μπορει να σου αρέσει να κρατάς και στατιστικά απο όλες τις πλευρές και επειδή έτσι γουστάρεις, μην το παρεξηγείς, απλά ότι λεω ειναι για να μην το πάρει κανείς σαν δεδομένο και απαραίτητο σωνει και καλά.

Gasturb
01-04-07, 20:44
έπειτα μπορει να σου αρέσει να κρατάς και στατιστικά απο όλες τις πλευρές
Ακρίβώς για αυτό το λόγο το κάνω γιατι το θεωρώ όπως είπα κ πρηγουμένως σαν μέρος των stats κ όχι σε βαθμό να λέω ότι βάζω στόχο ένα συγκεκριμένο ποσοστό λίπους..



Κι αν δηλαδή έχω στο τέλος 7% λίπος και όχι 5% και είμαι κατακομμένος και όπως θέλω, τι θα γίνει, θα συνεχίσω το μαρτυριο μόνο και μόνο για να δειξει το κοντέρ 5%?
.. κάτι που είναι λάθος, αφού την πορεία μας την καθορίζει ο καθρέφτης κ το αμόρε μας!

Ουσιαστικά δεν λέμε κάτι το διαφορετικό οπότε συμφωνούμε :army2:

Gt

Gasturb
01-04-07, 20:49
Έπειτα μην ξεχνάμε ότι δεν ειναι μόνο το λίπος το "εξωτερικό" αυτό που κρυβει τους μυες, ειναι και το λίπος το "εσωτερικό" αυτό των ζωτικών οργάνων κ.λ.π.

Λες κ ακούω τον Albert :D

Gt

jiujitSu
01-04-07, 20:57
Έπειτα μην ξεχνάμε ότι δεν ειναι μόνο το λίπος το "εξωτερικό" αυτό που κρυβει τους μυες, ειναι και το λίπος το "εσωτερικό" αυτό των ζωτικών οργάνων κ.λ.π.

Λες κ ακούω τον Albert :D

Gt


Που χαθηκε αυτος ???? πεθανε απο την πολυ αεροβικη μηπως ?

BRaWNy
01-04-07, 23:42
Αυτό με το παχύμετρο, μπορει να μην μπορει να σου πει το % λίπους σου, αλλά μπορει να χρησιμοποιηθεί κάλλιστα σαν μέτρο σύγκρισης, όπως και η μεζούρα.
Μετράς ένα σημείο, κρατάς τα στατς, το ξαναμετράς μετα απο μια εβδομάδα και συγκρίνεις τα στατς, οπότε αν ο αριθμός (ή ενδειξη) μικράινει, ξέρεις ότι προοδεύεις.
Φυσικά και το δερματοπτυχόμετρο με τον ίδιο τρόπο και όπως ειπε και ο Στράτος ειναι και αυτό μέτρο συγκρισης, ασχετα αν ο αριθμός του % λίπους μπορει να μην ειναι στην πραγματικότητα ακριβής, η ένδειξη και η αλλαγή σε αυτήν σαν συγκριση σε τακτά διαστηματα λέει πάντως την αλήθεια, όσον αφορά την πρόοδο που κάνεις ή που δεν κάνεις, προς τον στόχο σου.
Αυτό ειναι το κυριώτερο στην υπόθεση κατα την γνώμη μου.

Κάτι ανάλογο θα μπορουσαμε να πουμε και για τις ζυγαριές, μιλάμε όταν ο στόχος μας ειναι η απώλεια βάρους και όχι απαραίτητα απώλεια λίπους, όταν απλά θέλουμε να δουμε την διαφορά στα κιλά μας, όπως ξερουμε ζυγαριά με ζυγαριά έχει διαφορά, κανεις δεν μπορει να πει με σιγουριά αν αυτό που δείχνει η κάθε μία ανταποκρίνεται και στην πραγματικότητα, το θέμα όμως όπως ειπαμε ειναι στη συγκριση.
Όποια απόκλιση και να έχει μια ζυγαριά απο την πραγματικότητα, όταν χρησιμοπιούμε την ίδια ζυγαριά για τις συγκρίσεις, θα μας πει την αλήθεια όσων αφορά την πρόοδο μας ή όχι στα κιλά.
Αν ζυγιστείς σε μια ζυγαριά κάποια Χ ωρα και χωρις ρουχα ας πούμε και δείξει 90 κιλά και μετα απο μια εβδομάδα την ιδια ωρα ζυγιστείς στη ιδια ζυγαριά, πάλι βεβαια χωρις ρούχα και σου δείξει ότι είσαι 89 κιλά, θα ξέρεις ότι έχασες 1 κιλό, ασχετα αν στην πραγματικότητα δεν εισουν 90 κιλά και εισουν 92 κιλά και αντι απο τα 89 κιλά έφτασες μετα μια εβδομάδα στα 91 κιλά.
Εδω ξέρουμε σίγουρα ότι χάσαμε βάρος, ασχετα αν δεν ειμαστε σιγουροι ποιό ειναι το πραγματικό μας βάρος.
Πολλά πράγματα ειναι σχετικά.

π.χ. εγω εχω ζυγαριά για αυτόν τον λόγο και όχι για να ξέρω ακριβως πόσα κιλά ειμαι, όσο να' ναι όσο λάθος και να κάνει η ζυγαριά σιγουρα κάπου εκει κοντά θα είμαι με ότι δείξει.
Το θέμα ειναι πάντως πάνω απο όλα να αισθανώμαστε καλά με τον εαυτό μας και με αυτό που κάνουμε και όσο το δυνατόν γίνεται να μην επιτρέπουμε οποιαδήποτε στατς να παίξουν αρνητικό ρόλο στην ψυχολογία μας, ειδικά οταν δεν και τόσο σημαντικά όσο θα έπρεπε, αν με πιάνετε.
Όσοι χρησιμοποιείτε οποιεσδήποτε μετρησεις ή στατς, να φροντίσετε να ειστε έτοιμοι και ψυχολογικά για το ενδεχόμενο αρνητικών αποτελεσμάτων, αλλιώς μπορει και να σας πάρει "απο κάτω" όπως λένε, με αποτέλεσμα να χαθει ο έλεγχος σε πολλά και σημαντικά πράγματα και να υποπέσετε σε λάθη που θα δυσχεραίνουν ακόμη περισσότερο την επίτευξη αποτελέσματος και νομίζω ότι καταλαβαίνετε απόλυτα τι εννοώ.

Έχω την εντύπωση ότι τα πόστ μου, σας κρατούν σε "εγρηγορση" και προπονούν και τον "εστιασμό" σας εκει που πρέπει, τουλάχιστον αυτόν τον σκοπό έχουν απο την πλευρά μου και όχι να σας αποθαρρύνουν.

Keep going, και...stay heavy όπως έλεγε και κάποιος φίλος ιντερνετικός.

BRaWNy
01-04-07, 23:57
Kαι για αυτούς είναι αντίθετοι απλά να πω ότι καλά θα κάνουν να ξεχάσουν κ την ζυγαριά γιατί αν είσαι χοντρός τι σε νοιάζει πόσα κιλά εισαι η αν εισαι καλογυμνασμένος τι σε νοιάζει αν εισαι 70 ή 80 η 130 κιλά. Aπλά πράγματα κ μην μου πείτε άλλο η ζυγαριά άλλο το ποσοστό λίπους γιατί κ τα 2 είναι όργανα που αφορούν το σώμα μας με αριθμούς κ συμπληρώνουν το 'μάτι στον καθρέφτη' που παραμένει το n1.

GtΚι όμως την ιδια ωρα που έκανες το πόστ σου, ή πιθανότα επειδή δεν το ειδα, εκανα ποστ και αναφερθηκα και στις ζυγαριές, απλά νομίζω ότι ετσι όπως αναφερθηκα σε κάλυψα και δεν ειπα κάτι αντιθετο με τις απόψεις σου και εξηγησα με ποιά σκοπιά αντιλαμβάνωμε τα πράγματα και πως προτείνω τα πράγματα.
Τα ίδια πράγματα λέμε πολλοί απο εμας πολλές φορές, απλά με άλλα λόγια.
Τεσπα, νομίζω πολύ ασχοληθήκαμε με τις μετρήσεις κ.λ.π. και οι μπάρες θα αρχίσουν να σκουριάζουν, εξάλλου για μένα όλη η χαρά εκει βρίσκεται όταν έρχομαι αντιμέτωπος με τις μπάρες.
Stay hardcore

Gasturb
01-04-07, 23:58
Σχετικά με την ζυγαριά καλό ειναι να έχουμε μια συγκεκριμένη για να αποφυγούμε τα μπερδέματα. Για παράδειγμα εγώ χρησιμοποιώ του γυμναστηρίου σαν σημέιο αναφοράς σχεδόν την ίδια ώρα που πηγαίνω κ με σχεδόν το ίδιο πρωϊνο κ προπονητικό που έχω πάρει κάθε φορά. Τώρα όσο αναφορά Μιχαλή για το πρώτο θέμα, μέτρηση κάνω κάθε μήνα που φαίνοντε οι οποιές αλλάγες δίνοντας ποσοστά λάθους κοντά στο +-5 10%. Και όπως συμφωνούμε κ ας μην μας καταλαβαίνουν είναι απλά ένα extra μέτρο ένδειξης της προόδου στα stats του καθενός κ μόνο.

Gt

BRaWNy
02-04-07, 00:12
Θέλω να βάλετε καλά στο μυαλό σας, ότι οι απόψεις μου που παρέθεσα εδω αλλά και γενικότερα στο φόρουμ, δεν έχουν πρόθεση να δημιουργήσουν κλίμα σε στυλ poll και να φτάσουμε σε σημείο να λέμε ψηφίζω τον ταδε και όχι τον άλλον και τέτοια.
(Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει κάτι τέτοιο.)
Είναι απόψεις και πολλές φορές είναι και απόψεις συμπληρωματικές, ειδικά στο να ακούγονται τα πράγματα ακόμη και όταν συμφωνούν και ειναι ακριβως τα ιδια στην ουσία, απο όλες τις πλευρές και οπτικές γωνίες, γιατι πιθανότα κάποιο θεμα ή άποψη που δεν θα την καταλάβει κανείς με τον έναν τρόπο, ίσως την καταλάβει με τον άλλον κι ας είναι ίδια, ο καθένας όσο να' ναι ειδικά με τον γραπτό λόγο αντιλαμβάνεται πολλές φορές διαφορετικά τα πράγματα.
Κάτι που λεω εγω μπορει να το καταλάβει ενας ή δύο και αν το πει μετα με τον δικό του τρόπο ο Στράτος π.χ. να καταλάβουν άλλοι 3-4, έπειτα η συζητηση με τετοια μορφή φέρνει και ιδέες, αλλά βοηθάει όλους ακόμη και αυτούς που λένε την άποψή τους να αντιλαμβάνονται πράγματα στον εαυτό τους που δεν τα ηξεραν ή τα ηξεραν και δεν τα ειχαν συνειδητοποιήσει και πάντα στο τέλος το αποτέλεσμα κατα την γνωμη μου βγαινει θετικό, ακόμη κι αν υπάρξουν και διαφορετικές απόψεις, βέβαια όλα αυτά σε πλαίσιο συζητήσης όπως πρέπει, αν αρχίσει να ξεφεύγει και παίρνει σιγά σιγά άλλη μορφή, όλοι θα βγουμε χαμένοι.

Εγω πάντως εχω παρατηρησει σε μένα, να βοηθιέμαι απο συζητηση ακόμη και με αντιθετες απόψεις με τις δικές μου, διότι όσο να' ναι αναγκάζεται να "καλλιεργηθεί" μέσα μου ακόμη πιό πολύ η άποψη που είχα.
Δηλαδή καμμιά φορά φτανω σε σημειο να γραφψ πράγματα που ποτε δεν τα ειχα πει ή γραψει ή σκεφτεί, διότι παραθέτωντας μια άποψη αναγκαστικά "καλλιεργειτε" περισσότερο επειδη χρειάζεται να την αναλύσεις και περισσότερο κ.λ.π., καταλαβαινετε τι εννοώ.
Εκμεταλλευτείτε και σεις αυτην την προσφορά που "ερχεται" μεσα απο τις συζητήσεις και μεσα απο ενα φόρουμ.

jiujitSu
02-04-07, 00:47
Νομιζω οτι ο brawny πρεπει να εχει λογισμικο φωνητικης πληκτρολογησης.... δεν γραφει ποστ αλλα εκθεσεις και βαζει και τονους.

Το θεμα καλυφθηκε πιστευω...
Να προσθεσω οτι προσωπικα η ζυγαρια κοντεψε να με στειλει στον ψυχιατρο πολλες φορες.

Gasturb
02-04-07, 00:51
Νομιζω οτι ο brawny πρεπει να εχει λογισμικο φωνητικης πληκτρολογησης.... δεν γραφει ποστ αλλα εκθεσεις και βαζει και τονους.

lol

BRaWNy
02-04-07, 01:06
Νομιζω οτι ο brawny πρεπει να εχει λογισμικο φωνητικης πληκτρολογησης.... δεν γραφει ποστ αλλα εκθεσεις και βαζει και τονους.

Το θεμα καλυφθηκε πιστευω...
Να προσθεσω οτι προσωπικα η ζυγαρια κοντεψε να με στειλει στον ψυχιατρο πολλες φορες.
Έχω γραμματέα την Μαρία την άσχημη, υπαγορεύω και πληκτρολογεί αυτή :D

Nick3
02-04-07, 11:08
και...stay heavy όπως έλεγε και κάποιος φίλος ιντερνετικός.

Χε χε,μιλάς μ αυτόν?

ΥΓ:Sorry for the off topic!

BRaWNy
02-04-07, 11:56
Eίναι φίλος απο παλιά, απο τις αρχές, τον έχω στις επαφές όμως δεν μπαινει συχνά στο νετ.

pikolo
31-08-07, 17:28
πως μετραμε το λιπος πανω μας?

gpol
31-08-07, 17:53
Eπιγραμματικα ειναι:

α) Ανθρωπομετρικες
β) Πτυχες δερματος
γ) Υποβρυχια ζυγιση
δ) BIA
ε) NIR
ζ) DXA

Μια απο τις πιο συνηθισμενες και ευκολη σε χρηση σε αθλητες, ειναι η μετρηση των πτυχων του δερματος. Με τη χρηση ειδικου οργανου, δερμαπτυχομετρο ή skinfold caliper, μετριεται το ευρος των πτυχων του δερματος σε διαφορα σημεια του σωματος και χρησιμοποιωντας αυτες τις μετρησεις σε ειδικες εξισωσεις, υπολογιζεται το συνολικο ποσοστο σωματικου λιπους.

Εξισωση για αθλητες ανω των 18 χρονων (Jackson και Pollock, 1978)

D = 1.112 - 0.00043499 X (7ΔΠ) + 0.00000055 X (7ΔΠ)2 - 0.00028826 X ΗΛΙΚΙΑ

ΣΛ% = ((4.95/D) - 4.50) X 100

οπου:

7ΔΠ = αθροισμα 7 πτυχων (στηθος, μασχαλιαια, τρικεφαλος, υποπλατια, κοιλια καθετα, υπερλαγονια, μηρος)

D = πυκνοτητα σωματος

ΣΛ% = ποσοστιαιο σωματικο λιπος

για την πτυχη του:

Στηθους στο σημειο: στο μεσο της αποστασης μεταξυ μασχαλης και θηλης, με διαγωνια κατευθυνση

Μασχαλια : στη μεσομασχαλιαια γραμμη, στο υψος της ξιφοειδους αποφυσης, με οριζοντια κατευθυνση

Τρικεφαλος : στο μεσο του πισου μερους του βραχιονα, με κατακορυφη φορά

Υποπλατια : ενα εκατοστο κατω απο την κατω γωνια της ωμοπλατης με διαγωνια κατευθυνση

Κοιλια : δυο εκατοστα πλαγια απο τον ομφαλο, με κατακορυφη φορα

Υπερλαγονια : πισω απο τη μεσομασχαλιαια γραμμη και πανω απο το λαγονιο οστο, με πλαγια κατευθυνση

Μηρος : στο μεσο του μηρου, με κατακορυφη κατευθυνση

pikolo
31-08-07, 17:55
και που το βρισκω αυτο?? :cyclops:

gpol
31-08-07, 18:03
Απο μια αναζητηση στο google (μην κανουμε και διαφημιση :) )

http://www.google.gr/search?hl=el&cr=countryGR&client=firefox-a&rls=org.mozilla:el:official&hs=oXS&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=%CE%B4%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF&spell=1

θα το βρεις :)

Gasturb
05-09-07, 00:23
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1448

pikolo
05-09-07, 01:08
ωραιος gast αλλα ποσο κανει και απο που?

Gasturb
05-09-07, 04:50
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=13416#13416



αλλα ποσο κανει και απο που?

Eγώ το πήρα από το παραπάνω link - τσέκαρε αν κάνει αποστολές κ στην Ελλαδα - κ είναι ακριβώς αυτό μαζί το εγχειρίδιο χρήσεως (πίνακες κ σημεία μέτρησης)

http://www.fwonline.com/images/sgsfc.jpg

Gt

RUHL
05-02-08, 00:46
Προσφατα πηρα ενα τετοιο
καποιο κανενα σητε με μετρισεις δλδ νουμερα,πινακα επειδη αυτο που εχω εχει νουμερα για στομαχι μονο :P (μηπως ειναι το ιδιο τεσπα αντε γκας στειλε λινκ)

Gasturb
05-02-08, 04:23
Λέγοντας 4 σημεία εννοεί δικέφαλο, τρικέφαλο, κοιλιά κ πλάτη.

http://i149.photobucket.com/albums/s55/gasturb/Scan0003.jpg

ΥΓ Ruhl αν ο πίνακας σε βγάλει 28% λίπος μην απορείς, τόσο έχεις! :army2:

Piratis
06-02-09, 00:35
η ζυγαρια tanita δεν νομιζω να ειναι και τοσο ακριβειας..παρολο που με μετρησαν σε επαγγελματικη μου εβγαλε 3.9% (καλα θα ηταν) ενω παλι το δερματοπτυχομετρο μου εβγαλε 8.8%.

kolakos
24-11-10, 01:39
Παιδια σκεφτομαι να αγορασω ενα δερματοπτυχομετρητη....ειναι απλος με 10ευρω περιπου....κανει δουλεια η μπα πρεπει δηλαδη να ειναι ψηφιακος ντε και καλα...

PMalamas
24-11-10, 01:46
τι κανει αυτο ρε συ?

kolakos
24-11-10, 01:48
τι κανει αυτο ρε συ?

Λιπομετρηση ρε συ..σαν τσιμπιδα ενα πραγμα..

PMalamas
24-11-10, 01:52
για 10 € δοκιμασε το σιγα.. Αλλα ειναι αξιοπιστο?
εγω ειχα ενα μαραφετι που εβαζες ηλικια, βαρος, φυλο, υψος και σ εβγαζε ποσοστο λιπους πατωντας με τς αντιχειρες σε 2 υποδοχες. Αλλα δε το θεωρουσα και πολυ αξιοπιστο...

av_dimitris
24-11-10, 01:54
που πουλανε δερματοπτυχομετρητες?

PMalamas
24-11-10, 01:57
στο νετ

Mitsen
24-11-10, 02:00
για 10 € δοκιμασε το σιγα.. Αλλα ειναι αξιοπιστο?
εγω ειχα ενα μαραφετι που εβαζες ηλικια, βαρος, φυλο, υψος και σ εβγαζε ποσοστο λιπους πατωντας με τς αντιχειρες σε 2 υποδοχες. Αλλα δε το θεωρουσα και πολυ αξιοπιστο...

ότι νάναι Η αναξιοπιστία στο μεγαλείο της! :lol:

Δεν είναι ακριβά, μπορείς να τα βρείς και στο internet.
Σε αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι το να κανεις σωστά τη μέτρηση.:unsure:

PMalamas
24-11-10, 02:20
Οποτε καταληγουμε στο να πηγαινεις στον αναλογο ειδικο για τη μετρηση λιπου/μυων

Devil
24-11-10, 02:24
μια χαρα δουλευει... ;) και συμφαιρει...

sTeLaKoS
24-11-10, 20:10
Χρειάζεται κάποια εμπειρία για να βγάλεις με ακρίβεια το ποσοστό λίπους στο σώμα σου αλλά δε το θέλεις γι' αυτό.
Φτάνει να μπορείς να μετράς 1-2 σημεία για να παρακολουθείς τη πορεία σου.

Μετράς πχ κοιλιά, μηρούς και σημειώνεις τις ενδείξεις. Σε 1-2 εβδομάδες ξαναμετράς και βλέπεις αν πήρες ή αν έχασες.

kolakos
02-12-10, 01:57
παιδια μετρηθηκα σε ενα ψηφιακο ενος φιλου μου και με εβγαλε 7,7....μολις το ειδα επα8α πλακα γιατι με υπολογιζα για 17 18..λεω αποκλειεται και μου ειπε πως αυτο ειναι το υποδοριο λιπος και δεν ειναι το κανονικο της%...αυτο σε της % ποσο βγαινει ξερει καποιος??

Galletiosfp
02-12-10, 13:12
παιδια μετρηθηκα σε ενα ψηφιακο ενος φιλου μου και με εβγαλε 7,7....μολις το ειδα επα8α πλακα γιατι με υπολογιζα για 17 18..λεω αποκλειεται και μου ειπε πως αυτο ειναι το υποδοριο λιπος και δεν ειναι το κανονικο της%...αυτο σε της % ποσο βγαινει ξερει καποιος??
Ποσα κοιλα εισαι?

sogoku
02-12-10, 16:10
Στειλτε κανα λινκ αν θελετε με δερματοπτυχομετρα εστω με πμ.

Surfer
02-12-10, 20:13
παιδια μετρηθηκα σε ενα ψηφιακο ενος φιλου μου και με εβγαλε 7,7....μολις το ειδα επα8α πλακα γιατι με υπολογιζα για 17 18..λεω αποκλειεται και μου ειπε πως αυτο ειναι το υποδοριο λιπος και δεν ειναι το κανονικο της%...αυτο σε της % ποσο βγαινει ξερει καποιος??



Μερικά tips: η μέτρηση πάντα πρωί, μετά τη τουαλέτα και πριν πιείς νερό ή φας οτιδήποτε...Επίσης, μόλις το δερματοπτυχόμετρο πιάσει το σημείο που θέλουμε να μετρήσουμε, σφίγγεις τους μυς σε εκείνο το σημείο για να είσαι σίγουρος ότι μετράς μόνο το λίπος και όχι κρέας..

kolakos
02-12-10, 23:31
Ποσα κοιλα εισαι?

83

acenet
08-04-11, 21:00
Και που μπορουμε να αγορασουμε ενα δερματοπτυχομετρο? Καποιο μαγαζι η site?

sTeLaKoS
09-02-12, 21:41
Βάζω εδώ τους τύπους που βγάζουν το ποσοστό λίπους σε περίπτωση που κάποιος έχει δικό του δερματοπτυχόμετρο.

Σημεία μέτρησης (Μετράμε σε χιλιοστά του μέτρου(mm)).


4005640055


Ποσοστό λίπους σε άντρες:


Μέτρηση 7 σημείων
(SUM7 = το άθροισμα των μετρήσεων σε χιλιοστά.)




Οστική Πυκνότητα
(bone density)=
1,112 - (0.00043499 * SUM7) + (0.00000055 * SUM7 ²) -
(0.00028826 * Ηλικία)



Ποσοστό λίπους =
[(4.95/οστική πυκνότητα) - 4,5] 100











Τριών σημείων (θώρακα, κοιλία, και μηρός)



Οστική Πυκνότητα
(bone density) =
1.1093800 - (0.0008267 * SUM3) + (0.0000016 * SUM3 ²) -
(0.0002574 * Ηλικία)



Ποσοστό λίπους =
[(4.95/Οστική πυκνότητα) - 4,5] 100












Ποσοστό λίπους σε γυναίκες


Μέτρηση 7 σημείων



Οστική Πυκνότητα =
1,097 - (0.00046971 * SUM7) +
(0.00000056 * SUM7 ²) - (0.00012828 * ΗΛΙΚΙΑ)



Ποσοστό λίπου =
[(4.95/Οστική πυκνότητα) - 4,5] 100











Μέτρηση 3 σημείων
(Τρικέφαλο, στο πλάι της κοιλιάς πάνω απ το ισχίο και στον μηρό)




Οστική Πυκνότητα =
1.0994921 - (0.0009929 * SUM3) +
(0.0000023 * SUM3 ²) -
(0.0001392 * ΗΛΙΚΙΑ)



Ποσοστό λίπους =
[(4.95/οστική πυκνότητα) - 4,5] 100









Πηγη: http://www.gain-weight-muscle-fast.com/skinfold-measurements.html
(http://www.gain-weight-muscle-fast.com/skinfold-measurements.html)

Εδώ υπάρχει έτοιμο προγραμματάκι, για να γλυτώσετε τις πράξεις :P :thumbup:
http://www.gain-weight-muscle-fast.com/body-fat-calculator.html

Saldi
21-02-12, 15:15
Παιδιά θα ήθελα να μάθω ποίος απο τους τρόπους λυπομέτρισης είναι πιο αξιόπιστος...
Και απο που μπορώ να πάρω ενα μηχάνημα λυπομέτρησης...Και αν ξέρετε στο περίπου το κόστος...
το καλύτερο είανι ζυγαριά?
Αυτο με τα "patch"που σου βάζουν χέρια-πόδια?
Κάτι άλλο?

Konstantinos!
21-02-12, 15:32
Υπάρχει σχετικό θέμα . Πάτα εδώ


Υ (http://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?938-Μέτρηση-σωματικού-λίπους-Δερματοπτυχόμετρο&highlight=λιπομετρητης).Γ : Το δερματοπτυχόμετρο είναι το πιο φθηνό.

Lao
21-02-12, 15:37
Έτσι όπως είναι γραμμένος ο τίτλος του θέματος, νόμιζα ότι βγήκε μηχάνημα που μετράει την λύπη και ψάρωσα :green:

Saldi
21-02-12, 15:54
Συμφωνα άρα με το άρθρο αυτό που προκύπτει αν εξαιρέσουμε
Την υποβρύχια και την DXA που είναι η πιο έγκυρες η αμέσως επόμενη που μπορούμε να κάνουμε σπίτι9γιατι οι άλλες δεν)είναι τα δερματοπαχύμετρα...!!!!
Για πιο λόγο δεν χρησιμοποιούν παντού αυτη την μέθοδο λοιπόν που είναι και η πιο φτηνή και μας βάζουν μηχανήματα με "patch: που εινα ιακ ιπιο ακριβα και πιο αναξοιόπιστα?

Konstantinos!
22-02-12, 02:11
Συμφωνα άρα με το άρθρο αυτό που προκύπτει αν εξαιρέσουμε
Την υποβρύχια και την DXA που είναι η πιο έγκυρες η αμέσως επόμενη που μπορούμε να κάνουμε σπίτι9γιατι οι άλλες δεν)είναι τα δερματοπαχύμετρα...!!!!
Για πιο λόγο δεν χρησιμοποιούν παντού αυτη την μέθοδο λοιπόν που είναι και η πιο φτηνή και μας βάζουν μηχανήματα με "patch: που εινα ιακ ιπιο ακριβα και πιο αναξοιόπιστα?


που ακριβώς σου βάζουν πατσ; Γιατί συνήθως στα γυμναστήρια έχουν ζυγαριές με joystick . Και η απάντηση σε αυτό που ρωτάς είναι ,επειδή βαριούνται να κάνουν τους υπολογισμούς .

Andrikos
22-02-12, 02:57
Συμφωνα άρα με το άρθρο αυτό που προκύπτει αν εξαιρέσουμε
Την υποβρύχια και την DXA που είναι η πιο έγκυρες η αμέσως επόμενη που μπορούμε να κάνουμε σπίτι9γιατι οι άλλες δεν)είναι τα δερματοπαχύμετρα...!!!!
Για πιο λόγο δεν χρησιμοποιούν παντού αυτη την μέθοδο λοιπόν που είναι και η πιο φτηνή και μας βάζουν μηχανήματα με "patch: που εινα ιακ ιπιο ακριβα και πιο αναξοιόπιστα?

Tα δερματοπτυχόμετρα φαίνονται λιγότερο "επιστημονικά", θέλουν και περισσότερο χρόνο για να υπολογιστεί το λίπος και χρειάζεται και να ξέρεις και πέντε πράγματα για να δουλέψεις τις σχετικές εξισώσεις.

Saldi
22-02-12, 12:54
που ακριβώς σου βάζουν πατσ; Γιατί συνήθως στα γυμναστήρια έχουν ζυγαριές με joystick . Και η απάντηση σε αυτό που ρωτάς είναι ,επειδή βαριούνται να κάνουν τους υπολογισμούς .

Εγω 2 φορές εχω κάνει...
Η μια ηταν τζάμπα και η άλλη 20euro μαζί με δαιτροφή:D
Στο γυμναστήριο(τζάμπα)ειχανε μια ζυγαριά ανέβαινεσ με γυμνά πόδια έπιανες και 2 χερούλια και σε μετρούσε..
Στον δαιτροφολόγο ξάπλωνα μοθ έβαζε 2 πάτσ στο δεξί χέρι αφου τα καθάριζε με οινόπνευμα και άλλα 2 πάτς στο κουτεπιε...Τα καλώδια κατέληγαν σε ενα μηχάνημα φορητό 30Χ10 με 3-4 κουμπιά και μια οθόνη..

Tα δερματοπτυχόμετρα φαίνονται λιγότερο "επιστημονικά", θέλουν και περισσότερο χρόνο για να υπολογιστεί το λίπος και χρειάζεται και να ξέρεις και πέντε πράγματα για να δουλέψεις τις σχετικές εξισώσεις.
Εγώ σου λέω οτι δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί πέρα απο ότι λεει το post δηλαδή που μετράς...
Μπορώ κάπως να μάθω?Είναι δύσκολο?Υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες λάθους?

flexakis
23-02-12, 11:45
Δερματοπτυχομετρο μαζι με μετρησεις με μεζουρα στο καθε σημειο του σωματος για μενα ειναι ο καλυτερος τροπος,απλα θελει λιγο εξασκηση.
Οσο για τους υπολογισμους υπαρχουν στο νετ ετοιμες φορμες οπου εσυ βαζεις μονο τις μετρησεις και αυτο υπολογιζει αυτοματα.
Τα μηχανηματα δεν τα εμπιστευομαι,περσυ επικεσκεφτηκα την FIBO,οπου εκει ειχαν περιπτερα οι μεγαλυτερες εταιριες σχετικα με μηαχηματα μετρησης λιπους κτλ.
Κανει ενας φιλος τεστ 10% στην μια εταιρια,παμε παραδιπλα σε αλλη ξανακανει 13% !!!
Και μιλαμε για μηχανηματα αξιας 10.000 euro.

bowthruster
20-08-12, 14:00
Συγγνώμη που το ξεθάβω αλλά και αυτοί οι τύποι μου βγάζουν διαφορές. Οι περισσότεροι με βγάζουν 12.1-12.5% b.f. ενώ δύο τρεις στο 8-9 %. (αυτους τους δυο τρεις εμπιστευομαι :P). Μια απορία που μου δημιουργήθηκε είναι σχετικά με την ακρίβεια των υπολογισμών όταν δίνεις παραπάνω δεδομένα. Για παράδειγμα στην μέθοδο με μέτρηση 6 σημείων είναι μεγαλύτερο το σφάλμα από αυτό στην μέθοδο μέτρησης 3 σημείων;

GeorgeToumpa
31-03-13, 13:01
Παιδιά, ξέρετε πού μπορώ να βρω δερματοπτυχόμετρο στην Θεσσαλονίκη; ..και σε τί είδους μαγαζιά; Δεν συνηθίζω να αγοράζω μέσω ιντερνετ οπότε από κατάστημα θέλω.. Ευχαριστώ! :)