PDA

Επιστροφή στο Forum : Θελω ιδεες χωρις συμπληρωματα ! ! !



J.S.
10-10-10, 21:13
Λοιπον εχω φαει το φορουμ αλλα δεν βρηκα κατι αντιστοιχο αν κανω λαθος ζητω συγνωμη..Σημερα αποφασισα να μην χρησιμοποιησω κανενα συμπληρωμα διατροφης εκτος απο καποια καζεινοθχα πρωτεινη το βραδυ και αν..Να που θελω τη βοηθεια σας..Το τριτο μου γευμα γινετε στις 3:00 καθε μεσημερι..Η προπονηση μου στο γυμναστηριο ξεκιναει 7 με 7:30.Θελω να μου προτεινεται ενα γευμα αναμεσα στο μεσημεριανο και την προπονηση και να δωσετε ιδεα για το μεταπροπονητικο το οποιο μεχρι στιγμης ειναι ενα πρασινο μηλο αμεσως μετα τη προπονηση και μετα απο 40λεπτα max κοτοπουλο ρυζι σαλατα τα κλασσικα ! ! ! Αν μπορειτε βοηθειστε με γιατι μπαινει και η καινουρια βδομαδα που σημαινει αρχη του προγραμματος μετα απο μια ηεκουραστη κυριακη ;);)

beefmeup
11-10-10, 00:12
στις 5 θα φας κοτοπουλο με ρυζι/πατατα.και στις 7-7μιση θα πας για προπονα.

μετα την προπονα,αν δεν εχεις κατι μαζι σου,στο γυμναστηριο σε συμπληρωμα που λες,πινεις γαλα 1.5%.κ εισαι κομπλε.

το θεμα ειναι οτι αν το κανεις αυτο,μετα θα φας παλι απο μια με μιαμιση ωρα,γιατι με το γαλα θα τουμπανιασεις,κ θα χεις ενδεχομενως κ δυσπεψια σε οτι φας,αν το φας νωριτερα.

Devil
11-10-10, 04:21
λες???

θα ελεγα καλητερα κανονικο φαγητο μετα την προπονηση

σε φαση κοτοπουλο+ρυζι

J.S.
11-10-10, 12:14
3:00 εχω ρυζι με οτοπουλο σαλατα κλπ. παλι στις 5 το ιδιο?? νομιζω παει πολυ..αλλεσ ιδεεσ?? :):):)

thegravijia
11-10-10, 13:28
3:00 εχω ρυζι με οτοπουλο σαλατα κλπ. παλι στις 5 το ιδιο?? νομιζω παει πολυ..αλλεσ ιδεεσ?? :):):)
φαε 6 γευματα την ημερα
το πρωι αυγα βρωμη
το βραδυ γιαουρτια
και ακομα 4 γευματα κρεας η ψαρι μαζι με υδατανθρακα

δεν ειναι και τοσο δυσκολο

beefmeup
11-10-10, 13:33
λες???

θα ελεγα καλητερα κανονικο φαγητο μετα την προπονηση

σε φαση κοτοπουλο+ρυζι

αφου ειπε οτι τρωει μετα την προπονα,αλλα 40 λεπτα,μετα.μια εναλακτικη του εδωσα,αν θελει κατι αμεσο μετα το τζυμ,ρε!


3:00 εχω ρυζι με οτοπουλο σαλατα κλπ. παλι στις 5 το ιδιο?? νομιζω παει πολυ..αλλεσ ιδεεσ?? :):):)


φιλε χωρις συμπληρωματα,αυτη ειναι η μονη σου επιλογη.
αλλες λυσεις η ιδεες δεν υπαρχουν περα απτο φαγητο.
κ αυτος ειναι ο λογος που περνουμε τα συμπληρωματα εξ αρχης,γιατι καποιες ωρες,απλα δεν γινεται να φας αμεσα.

thegravijia
11-10-10, 13:37
αφου ειπε οτι τρωει μετα την προπονα,αλλα 40 λεπτα,μετα.μια εναλακτικη του εδωσα,αν θελει κατι αμεσο μετα το τζυμ,ρε!




φιλε χωρις συμπληρωματα,αυτη ειναι η μονη σου επιλογη.
αλλες λυσεις η ιδεες δεν υπαρχουν περα απτο φαγητο.
κ αυτος ειναι ο λογος που περνουμε τα συμπληρωματα εξ αρχης,γιατι καποιες ωρες,απλα δεν γινεται να φας αμεσα.
ετσι ειναι
και βασικα δεν βλεπω το λογο να σταματησεις συμπληρωματα
ασε που ειναι φθηνα - βολευουν επειδη δεν γινεται να τρως συνεχεια
και ειναι και γαματα σε γευση

the_big_litho
11-10-10, 13:57
3:00 εχω ρυζι με οτοπουλο σαλατα κλπ. παλι στις 5 το ιδιο?? νομιζω παει πολυ..αλλεσ ιδεεσ?? :):):)

Μια χαρα παει, δεν θα χρειαστει να μαγειρεψεις κατι αλλο, ετοιμο θα ειναι.

Την επιλογη σου να παρεις μονο καζεινη και μην χρησιμοποιησεις αλλο συμπληρωμα με βαση πια κριτιρια την εκανες?

J.S.
11-10-10, 19:14
η επιλογη μου για καζεινη ηταν μονο και μονο για το βραδυ ωστε να μην μενει ο οργανισμος "αδειος" κατα τη διαρκεια του υπνου..Γενικα δεν ειμαι υπερ των συμπληρωματων δηλαδη αντε καμια πρωτεινη και αμινοξεα αλλα ακομα το σκεφτομαι..ειμαι της αποψης οτι απο φαι και μονο μπορεισ να κανεις δουλεια ! ! !

giannis64
11-10-10, 19:44
μπορεις, φτανει να βασταει η τσεπη σου, το στομαχι σου, και το ωραριο σου.

savage
11-10-10, 20:35
αποψη μου φιλε J.S. αν θες ενα και μονο συμπληρωμα,παρε πρωτεινη ορου γαλακτος(whey) για μετα την προπ (μαζι με το ξινομηλο σου φυσικα).ειναι προτομοτερο απο το να παρεις καζεινη για το βαρδυ.προτιμησε τυρι cottage η γιαουρτι 2% για το βραδυ με ξηρους καρπους.

αν δεν θες καθολου συμπληρωματα,να ξερεις οτι ειναι απολυτα εφικτο να εχεις ενα τρομακτικα καλο αποτελεσμα,αν τα κανεις ολα τα αλλα σωστα.αν λοιπον δε θες συμπληρωματα,τρωγε κανονικα το ξινομηλο σου μετα το γυμναστηριο και τρωγε ασπρο ρυζι με στηθος κοτοπουλο με το που θα πας σπιτι σου.
πρωινο ενα πιτακι βρωμης(αυγα βρωμη κανελα μελι) και ισως ενα φρουτο,για το βραδυ και για μετα την προπ τα ειπαμε,βαλε 2-3 γευματα ακομα με μοσχαρι/κοτοπουλο/γαλοπουλα/ψαρι και πατατα/ρυζι σαλατα & ελαιολαδο και εισαι κομπλε.

οσο για το γευμα πριν την προπ,συμφωνω και γω να τρως στερεο γευμα στις 5 (οπως ειπαν και τα παιδια) και να πηγαινεις 2μιση ωρες μετα για βαρη.

καλη επιτυχια στους στοχους σου :toast:

J.S.
11-10-10, 21:53
σας ευχαριστω ολους για τισ συμβουλες σασ τελικα κατεληξα σε υγρα αμινοξεα μετα την προπονηση μαζι παντα με το ξινομηλο και αψογη διατροφη με αυξημενους υδατανθρακες για να κουνηθει επιτελους αυτη η πισματαρα κυρια(ζυγαρια) ! ! !

KeyserSoze
12-10-10, 00:45
J.S πιστευω οτι ολα θα τα εβρισκες και μονος σου αν ξαναδιαβαζες τον τιτλο του τοπικ σου.
Συμπληρωματα ειπες. Δεν ειπες "υποκαταστατα φαγητου" και σωστα

ΥΓ. Για να μην ανοιγω νεο θεμα, εχω μια απορια. Εχουμε πει οτι υπο καποιες συνθηκες η ληψη πρωτεινων απο συμπληρωματα ισως προκαλεσει προβληματα πχ στα νεφρα(ναι ξερω, υπερβολικη χρυση, σπανια συμβαινει κτλ)
Η απορια μου ειναι, αυτο δεν εχει να κανει με την πηγη των πρωτεινων ετσι?Αν ειναι συμπληρωμα ή τροφη?

Γιατι προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου καποιες μερες χωρις προπονηση που παιρνω whey σαν συμπληρωμα(πχ θελω να παρω πρωτεινη και δεν υπαρχει ας πουμε τονος) οτι "μην τρελενεσαι, ειτε το επαιρνες απο τον τονο ειτε απο whey, το ιδιο καλο ή κακο κανει"

Δεν εξεταζει αν κανει καλο ή κακο, προσπαθω να δω αν υπαρχει διαφορα στις επιπτωσεις αν φαω πχ κοτα ή αν παρω ισαξια ποσοστητα whey