PDA

Επιστροφή στο Forum : !ΦΕΤΙΝΟΣ ΟΓΚΟΣ!(παρατηρήσεις,σχόλια,διορθώσεις)



FoTiS3
10-10-10, 23:34
Ας ποστάρω και εγώ την διατροφή μου για τον φετινό όγκο..
έχουμε και λέμε..22 ετών -- 1,75 ύψος -- 73 κιλά -- ένα χρονο πάω γυμναστήριο..χαμηλό ποσοστό λίπους..

08:00
100γρ. Βρώμη + 30γρ. Whey + 250ml Γάλα 1,5% +10γρ. Μέλι + 10γρ. Φυστικοβούτυρο (όλα στο multi)
1 γρ. Βιταμίνη C
1 Πολυβιταμίνη

11:00
100γρ. Μαύρο ψωμί + 100γρ. Σολομός ή τόνος

14:00
100-150γρ. Τόνος ή Σολομός ή Πέρκα ή Κοτόπουλο ή Γαλοπούλα ή Μοσχάρι ή Συκώτι
100γρ. Ρύζι ή Μακαρόνια ή 400γρ. Πατάτα
100γρ. Φασολάκια ή Χόρτα ή Μαρούλι + 10γρ. Ελαιόλαδο
1 κάψουλα Ω-3

17:00
100γρ. Βρώμη + 30γρ. Whey + 250ml Γάλα 1,5%

18:30
3γρ. BCAA αμινοξέα

19:00
ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
στο τἐλος της προπόνησης κατά τις (19:45) 3γρ. BCAA αμινοξέα

20:00 (στο σπίτι πλέον)
40γρ. Whey + 70γρ. Δεξτρόζη

21:00
όπως το γέυμα στις 14:00 + 1γρ. Βιταμίνη C

00:00
300γρ. Γιαούρτι 2% +15γρ. Whey (για να πάρει γεύση το γιαούρτι) + 10γρ. Αμύγδαλα + 10γρ. Κάσιους + 1 κάψουλα Ω-3


Περιμένω εντυπώσεις :)

beefmeup
11-10-10, 00:58
Ας ποστάρω και εγώ την διατροφή μου για τον φετινό όγκο..
έχουμε και λέμε..22 ετών -- 1,75 ύψος -- 73 κιλά -- ένα χρονο πάω γυμναστήριο..χαμηλό ποσοστό λίπους..

08:00
100γρ. Βρώμη + 30γρ. Whey + 250ml Γάλα 1,5% +10γρ. Μέλι + 10γρ. Φυστικοβούτυρο (όλα στο multi)
1 γρ. Βιταμίνη C
μετά από κανα 45λεπτο 1 πολυβιταμίνη

εδω,βγαζεις το μελι,αφου εχεις υ/α απτην βρωμη.κ την βιταμινη την περνεις στα καπακια μετα οχι 45 λεπτα αργοτερα.

11:00
100γρ. Μαύρο ψωμί + 100γρ. Σολομός ή τόνος
1 κάψουλα Ω-3

τα ω-3 δεν τα θες αφου τρως ψαρι,κ το ψωμι αν καντο ρυζι/μακαρονια αφου εισαι για ογκο.κ πατατα καλη ειναι.

14:00
100-150γρ. Τόνος ή Σολομός ή Πέρκα ή Κοτόπουλο ή Γαλοπούλα ή Μοσχάρι ή Συκώτι
100-120γρ. Ρύζι ή Μακαρόνια ή 400γρ. Πατάτα
100γρ. Φασολάκια ή Χόρτα ή Μαρούλι + 10γρ. Ελαιόλαδο
1 κάψουλα Ω-3

17:00
100γρ. Βρώμη + 30γρ. Whey + 250ml Γάλα 1,5%

18:30
3γρ. BCAA αμινοξέα

19:00
ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
στο τἐλος της προπόνησης κατά τις (19:45) 3γρ. BCAA αμινοξέα

20:00 (στο σπίτι πλέον)
40γρ. Whey + 70γρ. Δεξτρόζη

21:00όπως το γέυμα στις 14:00 + 1γρ. Βιταμίνη C

00:00
300γρ. Γιαούρτι 2% +15γρ. Whey (για να πάρει γεύση το γιαούρτι) + 10γρ. Αμύγδαλα + 10γρ. Κάσιους + 1 κάψουλα Ω-3


Περιμένω εντυπώσεις :)

απο τι ειδα περνεις 2γρ βιτ c,ανα μερα κ λογικα θαχει κ η μουλτι μεσα.
καντα 1γρ+την μουλτι.
μετα την προπονα τα αμινο καντα 5γρ.
αν θες να φας ψωμι μες την μερα,κοψε λιγο υ/α απο καποια γευματα σου,κ βαλε μεσα λιγο ολικης.


εχεις υπλογισει συνολο,θερμιδων με τις ποσοτητες που εχεις βγαλει,κ πρωτεινων,υ/ων,λιπαρων μες την μερα σε γρ. να δεις που εισαι?

jimmy007
11-10-10, 00:58
Ας ποστάρω και εγώ την διατροφή μου για τον φετινό όγκο..
έχουμε και λέμε..22 ετών -- 1,75 ύψος -- 73 κιλά -- ένα χρονο πάω γυμναστήριο..χαμηλό ποσοστό λίπους..

08:00
100γρ. Βρώμη + 30γρ. Whey + 250ml Γάλα 1,5% +10γρ. Μέλι + 10γρ. Φυστικοβούτυρο (όλα στο multi)
1 γρ. Βιταμίνη C
μετά από κανα 45λεπτο 1 πολυβιταμίνη

11:00
100γρ. Μαύρο ψωμί + 100γρ. Σολομός ή τόνος
1 κάψουλα Ω-3

14:00
100-150γρ. Τόνος ή Σολομός ή Πέρκα ή Κοτόπουλο ή Γαλοπούλα ή Μοσχάρι ή Συκώτι
100-120γρ. Ρύζι ή Μακαρόνια ή 400γρ. Πατάτα
100γρ. Φασολάκια ή Χόρτα ή Μαρούλι + 10γρ. Ελαιόλαδο
1 κάψουλα Ω-3

17:00
100γρ. Βρώμη + 30γρ. Whey + 250ml Γάλα 1,5%

18:30
3γρ. BCAA αμινοξέα

19:00
ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
στο τἐλος της προπόνησης κατά τις (19:45) 3γρ. BCAA αμινοξέα

20:00 (στο σπίτι πλέον)
40γρ. Whey + 70γρ. Δεξτρόζη

21:00όπως το γέυμα στις 14:00 + 1γρ. Βιταμίνη C

00:00
300γρ. Γιαούρτι 2% +15γρ. Whey (για να πάρει γεύση το γιαούρτι) + 10γρ. Αμύγδαλα + 10γρ. Κάσιους + 1 κάψουλα Ω-3


Περιμένω εντυπώσεις :)

Αρκετά καλό πρόγραμμα διατροφής. Απλά νομίζω ότι μπορείς να μειώσεις λίγο τη λήψη πρωτεινών γιατί παίρνεις περίπου 300 gr την ημέρα. Το καλύτερο για μένα θα ήταν να βγάλεις την whey από το βραδινό. Αν θες ντε και καλά να την πάρεις, αύξησε σε 55 gr τη δόση μετά την προπόνηση.Στο βραδινό δεν βρίσκω λόγο υπαρξής της.. Γεύση δίνουν και οι ξηροί καρποί.
Επίσης, νομίζω ότι είναι καλύτερα να παίρνεις 6 g ΒCAA'S πριν την προπόνηση γιατί μετά΄και η whey έχει σε ικανοποιητική ποσότητα λευκίνη,ισολευκίνη και βαλίνη(BCAA's).
Τέλος διατηρώ μία επιφύλαξη για τα κάσιους...

FoTiS3
11-10-10, 01:03
απο τι ειδα περνεις 2γρ βιτ c,ανα μερα κ λογικα θαχει κ η μουλτι μεσα.
καντα 1γρ+την μουλτι.
μετα την προπονα τα αμινο καντα 5γρ.
αν θες να φας ψωμι μες την μερα,κοψε λιγο υ/α απο καποια γευματα σου,κ βαλε μεσα λιγο ολικης.


εχεις υπλογισει συνολο,θερμιδων με τις ποσοτητες που εχεις βγαλει,κ πρωτεινων,υ/ων,λιπαρων μες την μερα σε γρ. να δεις που εισαι?

τα εχω υπολογισει...θα τα ποσταρω αυριο...οσο για το ψωμι εκεινη την ωρα ειμαι στη δουλεια και ειναι μια γρηγορη λυση...

beefmeup
11-10-10, 01:04
...οσο για το ψωμι εκεινη την ωρα ειμαι στη δουλεια και ειναι μια γρηγορη λυση...

νταξ,κακο δεν ειναι αν δεν εχεις κατι αλλο..ετσι κ αλλιως κιλα θες να βαλεις.

FoTiS3
11-10-10, 01:09
λίγο μέλι το πρωι δεν ειναι καλο??για να ανεβασουμε την ινσουλινη αφου ειμαστε απο υπνο??

beefmeup
11-10-10, 01:10
αυτο θα στο κανει κ η πρωτεινη με την βρωμη.

jimmy007
11-10-10, 01:19
αυτο θα στο κανει κ η πρωτεινη με την βρωμη.

Nαι η βρώμη σιγά σιγά θα το κάνει αλλά η πρωτείνη πως??

beefmeup
11-10-10, 01:26
θα το κάνει αλλά η πρωτείνη πως??

αν ειναι isolate αμεσα.αν ειναι blend(iso/conce) λιγο ποιο αργα,κ αν ειναι καζεινη καθολου.
κ η πρωτεινη σου ανεβαζει την ινσουλινη,οσο πιο γρηγορη μορφη αποροφησης εχει,τοσο πιο γρηγορα στην ανεβαζει.

οχι το ιδιο με το μελι βεβαια,αλλα γιατι να την τιναξεις τοσο πολυ με το μελι?
απτην αλλη,επειδη μπλεκει την πρωτεινη με αλλα πραγματα κ λογικα θα καθυστερησει την ταχυτητα αποροφησης της,παλι θα ανεβει αργα οπως λες.

κακο ειναι αυτο?

jimmy007
11-10-10, 01:45
αν ειναι isolate αμεσα.αν ειναι blend(iso/conce) λιγο ποιο αργα,κ αν ειναι καζεινη καθολου.
κ η πρωτεινη σου ανεβαζει την ινσουλινη,οσο πιο γρηγορη μορφη αποροφησης εχει,τοσο πιο γρηγορα στην ανεβαζει.

οχι το ιδιο με το μελι βεβαια,αλλα γιατι να την τιναξεις τοσο πολυ με το μελι?
απτην αλλη,επειδη μπλεκει την πρωτεινη με αλλα πραγματα κ λογικα θα καθυστερησει την ταχυτητα αποροφησης της,παλι θα ανεβει αργα οπως λες.

κακο ειναι αυτο?

Η ινσουλίνη είναι ορμόνη που ρυθμίζει τη συγκέντρωση των σακχάρων στο αίμα. Επομένως, δεν νομίζω να την επηρρεάζει(τουλάχιστον σε σημαντικό βαθμό γιατί και η whey έχει λίγα σάκχαρα) η whey.
Όχι δεν είναι κακό να ανεβεί αργά γιατί έτσι δεν είναι εύκολη η αποθήκευση λίπους την οποία επιτρέπει η μεγάλη έκκριση ινσουλίνης. Μόνο μετά την προπόνηση επιδιώκουμε κάτι τέτοιο, λιγότερο στο πρωινό και ακόμα λιγότερο στα υπόλοιπα γεύματα. Για αυτό το λόγο μεταξύ άλλων(ενέργεια καθόλη τη διάρκεια της ημέρας) και καταναλώνουμε σύνθετους υδ/κες βραδείας καύσης.

beefmeup
11-10-10, 10:31
Η ινσουλίνη είναι ορμόνη που ρυθμίζει τη συγκέντρωση των σακχάρων στο αίμα. Επομένως, δεν νομίζω να την επηρρεάζει(τουλάχιστον σε σημαντικό βαθμό γιατί και η whey έχει λίγα σάκχαρα) η whey.
Όχι δεν είναι κακό να ανεβεί αργά γιατί έτσι δεν είναι εύκολη η αποθήκευση λίπους την οποία επιτρέπει η μεγάλη έκκριση ινσουλίνης. Μόνο μετά την προπόνηση επιδιώκουμε κάτι τέτοιο, λιγότερο στο πρωινό και ακόμα λιγότερο στα υπόλοιπα γεύματα. Για αυτό το λόγο μεταξύ άλλων(ενέργεια καθόλη τη διάρκεια της ημέρας) και καταναλώνουμε σύνθετους υδ/κες βραδείας καύσης.

ακομα κ σκετα αμινο να παρεις υπαρχει εκριση ινσουλινης,γιατι διεργειρουν τα β-κυταρα στο παγκρεας.

κ αυτο,για μετα την προπονα,παλι σχετικο ειναι,αλλα ας μην το τραβηξουμε αλλο εδω γιατι απο μια γνωμη που ρωτησε ο ανθρωπος για την διατροφη του,θα καταληξουμε να κανουμε ολοκληρη διατριβη:P

jimmy007
11-10-10, 11:05
ακομα κ σκετα αμινο να παρεις υπαρχει εκριση ινσουλινης,γιατι διεργειρουν τα β-κυταρα στο παγκρεας.

κ αυτο,για μετα την προπονα,παλι σχετικο ειναι,αλλα ας μην το τραβηξουμε αλλο εδω γιατι απο μια γνωμη που ρωτησε ο ανθρωπος για την διατροφη του,θα καταληξουμε να κανουμε ολοκληρη διατριβη:P

Στείλε μου σε pm αν μπορείς το λόγο που είναι αυτό σχετικό. Δίκιο έχεις...

Menios Ser1985
11-10-10, 11:50
Προσωπικά τη βρίσκω πολύ καλή τη διατροφή σου!Είσαι στο σωστό δρόμο!
Τώρα,μία-δύο μικροαλλαγές που μπορούν να βοηθήσουν:
Τα 3γρ. BCAA πρίν την προπόνηση,ανέβασέ τα στα 5γρ.Κάνε το ίδιο και με τα 3γρ. μετά την προπόνηση --->5γρ.BCAA.
Ακόμη,μείωσε λίγο την C όπως σου λέει ο beefmeup.
Επίσης,την δεξτρόζη πιές την αμέσως μετά την προπόνηση μαζί με τα αμινοξέα.

Την δεξτρόζη αν μπορείς άλλαξέ την με υδατ/κες Waxy Maize!Πολύ καλύτερη επιλογή!
Αυτές όμως,είναι μικροαλλαγές(εκτός από τον υδατ/κα)που δύσκολα θα αντιληφθείς με το μάτι στο σώμα σου!Απλά τις προτείνω ως την σωστότερη χρήση των συγκεκριμένων συμπληρωμάτων.(Κατά τη γνώμη μου πάντα).
Καλή δύναμη και συνέχεια φίλε,αν τηρείς όντως το συγκεκριμένο διατροφικό πλάνο και σε συνδιασμό με βαριά προπόνηση να ξέρεις ότι θα τα πάς πολύ καλά!!!:thumbup:

FoTiS3
11-10-10, 12:15
Προσωπικά τη βρίσκω πολύ καλή τη διατροφή σου!Είσαι στο σωστό δρόμο!
Τώρα,μία-δύο μικροαλλαγές που μπορούν να βοηθήσουν:
Τα 3γρ. BCAA πρίν την προπόνηση,ανέβασέ τα στα 5γρ.Κάνε το ίδιο και με τα 3γρ. μετά την προπόνηση --->5γρ.BCAA.
Ακόμη,μείωσε λίγο την C όπως σου λέει ο beefmeup.
Επίσης,την δεξτρόζη πιές την αμέσως μετά την προπόνηση μαζί με τα αμινοξέα.

Την δεξτρόζη αν μπορείς άλλαξέ την με υδατ/κες Waxy Maize!Πολύ καλύτερη επιλογή!
Αυτές όμως,είναι μικροαλλαγές(εκτός από τον υδατ/κα)που δύσκολα θα αντιληφθείς με το μάτι στο σώμα σου!Απλά τις προτείνω ως την σωστότερη χρήση των συγκεκριμένων συμπληρωμάτων.(Κατά τη γνώμη μου πάντα).
Καλή δύναμη και συνέχεια φίλε,αν τηρείς όντως το συγκεκριμένο διατροφικό πλάνο και σε συνδιασμό με βαριά προπόνηση να ξέρεις ότι θα τα πάς πολύ καλά!!!:thumbup:

σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια...το τηρω εδω και ενα μηνα το προγραμμα και συνεχιζω...σχετικα με τα bcaa εχω της reflex σε καψουλες οποτε παιρνω 6 πριν και 6 μετα...δηλαδη 12 καψουλες!!!και αυτες με το ζορι τις παιρνω..δε μπορω να παρω αλλες...:(
τωρα σχετικα με το Waxy Maize που μπορω να βρω?εχεις να προτεινεις καποια μαρκα??

pan0z
11-10-10, 12:52
Πολυ ωραια η διατροφη σου:clap::clap:Ποσες θερμιδες σου βγαζει αυτο το διατροφικο πλανο γιατι μου φαινονται αρκετα μεγαλες ποσοτητες για τα κιλα σου.

FoTiS3
11-10-10, 13:38
Πολυ ωραια η διατροφη σου:clap::clap:Ποσες θερμιδες σου βγαζει αυτο το διατροφικο πλανο γιατι μου φαινονται αρκετα μεγαλες ποσοτητες για τα κιλα σου.

Αυτό το πρόγραμμα έχει περίπου 250γρ. Πρωτείνης -- 460γρ. Υδατάνθρακα -- 100γρ. Λίπος
ΣΥΝΟΛΟ: 3600-3700 θερμίδες
Το ακολουθώ εδώ και ένα μήνα...αν και είναι αρκετές οι θερμίδες για μένα έχω βάλει μόνο ένα κιλό σε ένα μήνα...

beefmeup
11-10-10, 13:41
Αυτό το πρόγραμμα έχει περίπου 250γρ. Πρωτείνης -- 460γρ. Υδατάνθρακα -- 100γρ. Λίπος
ΣΥΝΟΛΟ: 3600-3700 θερμίδες
Το ακολουθώ εδώ και ένα μήνα...αν και είναι αρκετές οι θερμίδες για μένα έχω βάλει μόνο ένα κιλό σε ένα μήνα...

πολυ πρωτεινη περνεις κ δεν χρειαζεται για τα κιλα σου..τσαμπα παει.

τωρα για τα υπολοιπα,που γραφεις αν λες οτι εβαλες 1 κιλο σε 1μηνα εισαι οκ,αφου πας για ογκο.
αν δεις οτι ξεφευγεις,παιξε λιγο τα με λιπαρα,υ/ες σου.

the_big_litho
11-10-10, 13:43
Πολυ καλο πλανο διατροφης. Υπαρχουν καποιες πολυ μικρες λεπτομεριες (σωστα τις εντοπισαν τα παιδια) που μπορουν να αλλαχτουν αλλα μην ζαλιζεσαι μ αυτες, ηδη θα σου παιρνει χρονο η προτοιμασια αυτου πλανου.
Μεινε σ αυτο το πλανο και νομιζω θα δεις καλα αποτελεσματα.

FoTiS3
11-10-10, 13:59
σκεφτομαι να παιξει ταπερ στην δουλεια και αντι για ψωμι να εχω ρυζι...
και επισης σκεφτομαι σε κανα μηνα να παιξει κρεατινη μονουδρικη.....5γρ. το πρωι και μετα μετα την προπονηση...και να αυξησω τα bcaa αφου τα παρω σε σκονη γιατι σε καψουλες ειναι πολλες...

Menios Ser1985
11-10-10, 20:18
σκεφτομαι 1)να παιξει ταπερ στην δουλεια και αντι για ψωμι να εχω ρυζι...
και επισης σκεφτομαι σε κανα μηνα 2)να παιξει κρεατινη μονουδρικη.....5γρ. το πρωι και μετα μετα την προπονηση...και να αυξησω τα bcaa 3)αφου τα παρω σε σκονη γιατι σε καψουλες ειναι πολλες...

1)Δεν είναι απαραίτητο,εφόσον το ψωμί είναι ολικής είσαι ΟΚ προς το παρόν!
2)Βάλε κρεατίνη μονουδρική όπως λές,5γρ. το πρωί και άλλα 5 αμέσως μετά την προπόνηση!
3)Αυτό θα σου πρότεινα κι εγώ,πάρε BCAA σε σκόνη γιατί είναι πιο βολικά στη χρήση!

*Συνέχισε το πρόγραμμά σου κάνοντας αυτές τις μικρές αλλαγές!ΑΝ δείς ότι βάζεις πολύ λίπος,τότε χαμήλωσε σταδιακά τους υδατ/κες.Όλα τα υπόλοιπα είναι ΟΚ!
*Waxy Maize σου προτείνω το Waxy Vol της εταιρίας Phd Nutrition!Δοκιμασμένο και καλή τιμή!
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!:lift2hand:

jimmy007
11-10-10, 20:22
1)Δεν είναι απαραίτητο,εφόσον το ψωμί είναι ολικής είσαι ΟΚ προς το παρόν!
2)Βάλε κρεατίνη μονουδρική όπως λές,5γρ. το πρωί και άλλα 5 αμέσως μετά την προπόνηση!
3)Αυτό θα σου πρότεινα κι εγώ,πάρε BCAA σε σκόνη γιατί είναι πιο βολικά στη χρήση!

*Συνέχισε το πρόγραμμά σου κάνοντας αυτές τις μικρές αλλαγές!ΑΝ δείς ότι βάζεις πολύ λίπος,τότε χαμήλωσε σταδιακά τους υδατ/κες.Όλα τα υπόλοιπα είναι ΟΚ!
*Waxy Maize σου προτείνω το Waxy Vol της εταιρίας Phd Nutrition!Δοκιμασμένο και καλή τιμή!
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!:lift2hand:

Εμένα προσωπικά τα αμινοξέα σε σκόνη μου προκαλούν αηδία σαν γεύση...:(

lef
11-10-10, 20:31
ακολουθω μια παρομοια διατροφη και εγω και προσωπικα πιστευω οτι εχεις πολυ πρωτεινη για τα κιλα σου.εγω ειμαι περισσοτερα κιλα και περνω λιγοτερη,δεν νομιζω οτι χρειαζεται τοση μιας και δεν εισαι και σε υποθερμικη διατροφη.γνωμη μου μειωσε τισ ποσοτητες των κρεατων.προσωπικαεχω βγαλει και την whey μετα την προπονηση και περνω waxy-bcaa-creapure γυρναω σπιτι και τρωω κανονικα.αυτο που σιγουρα μπορεισ ν βγαλεις ειναι η whey to βραδυ.εγω για γευση περα απο τα καρυδια βαζω κανελιτσα και ειναι κομπλε:toast:

Menios Ser1985
12-10-10, 15:01
Εμένα προσωπικά τα αμινοξέα σε σκόνη μου προκαλούν αηδία σαν γεύση...:(

Μπορεί,δεν διαφωνώ!Αλλά,προσωπικά,όπως έχω γράψει και σε άλλο πόστ μου,ακόμη και να υπήρχαν μόνο σε γεύση ΣΑΠΙΟ ΜΗΛΟ,πάλι θα τα έπινα εφόσον βοηθούν στην ανάπτυξή μου!Ας μην τα θέλουμε όλα σε γεύση τούρτας και παγωτού!Κλείσε τη μύτη και πιές τα,χωρίς δικαιολογίες κλπ.:toast:Εις υγείαν!!!

Menios Ser1985
12-10-10, 15:09
Φίλε Fotis3,να θυμάσαι μία φράση από έναν πολύ μεγάλο Έλληνα ΒΒερ:
-In Protein We Trust-
Συνήθως δεν έχουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε σε μυική ανάπτυξη επειδή η καθημερινή μας πρόσληψη σε πρωτείνη είναι ελλιπής!Δοκίμασε 3 μήνες με 250 γρ. πρωτείνης καθημερινά όπως έχεις τώρα και στη συνέχεια μείωσέ τα σε 150γρ. καθημερινά για 3 μήνες και πες μας τα αποτελέσματα!

Devil
12-10-10, 15:11
Η ινσουλίνη είναι ορμόνη που ρυθμίζει τη συγκέντρωση των σακχάρων στο αίμα. Επομένως, δεν νομίζω να την επηρρεάζει(τουλάχιστον σε σημαντικό βαθμό γιατί και η whey έχει λίγα σάκχαρα) η whey.
Όχι δεν είναι κακό να ανεβεί αργά γιατί έτσι δεν είναι εύκολη η αποθήκευση λίπους την οποία επιτρέπει η μεγάλη έκκριση ινσουλίνης. Μόνο μετά την προπόνηση επιδιώκουμε κάτι τέτοιο, λιγότερο στο πρωινό και ακόμα λιγότερο στα υπόλοιπα γεύματα. Για αυτό το λόγο μεταξύ άλλων(ενέργεια καθόλη τη διάρκεια της ημέρας) και καταναλώνουμε σύνθετους υδ/κες βραδείας καύσης.


ακομα κ σκετα αμινο να παρεις υπαρχει εκριση ινσουλινης,γιατι διεργειρουν τα β-κυταρα στο παγκρεας.

κ αυτο,για μετα την προπονα,παλι σχετικο ειναι,αλλα ας μην το τραβηξουμε αλλο εδω γιατι απο μια γνωμη που ρωτησε ο ανθρωπος για την διατροφη του,θα καταληξουμε να κανουμε ολοκληρη διατριβη:P


Στείλε μου σε pm αν μπορείς το λόγο που είναι αυτό σχετικό. Δίκιο έχεις...

http://www.ajcn.org/cgi/reprint/82/1/69.pdf

beefmeup
12-10-10, 15:22
http://www.ajcn.org/cgi/reprint/82/1/69.pdf

αυτο ειναι μαγκια τωρα??:P

νταξ,εκτος του οτι μαςεβγαλες τα ματια,με το κειμενο,που θες μεγενθυτικο να το διαβασεις,αλλα εμεις το συζητησαμε σε αλλο θεμα αυτο:rolf::rolf::rolf:

Devil
12-10-10, 15:26
αυτο ειναι μαγκια τωρα??:P
μμμ.......ναι:green::P

μουχαχαχαχαχα

νταξ,εκτος του οτι μαςεβγαλες τα ματια,με το κειμενο,που θες μεγενθυτικο να το διαβασεις,αλλα εμεις το συζητησαμε σε αλλο θεμα αυτο:rolf::rolf::rolf:

ε και που να ξερα ρε παιδια δεν μ ειπε εμενα κανεις τιποτα:green:

COBRA_STYLE
12-10-10, 15:31
http://www.ajcn.org/cgi/reprint/82/1/69.pdf
το συμπερασμα??

beefmeup
12-10-10, 15:32
το συμπερασμα??

οτι δεν εχω ποτε αδικο:green::turtle:

καλα μην βγουμε αλλο οφ ρε σεις??

κομπρα ρωτα σε αλλο θεμα αυτο που θες,μη σπαμαρουμε οπου ναναι.

Devil
12-10-10, 15:32
το συμπερασμα??

ουτε καν που το ανοιξες ε?

Devil
12-10-10, 15:33
οτι δεν εχω ποτε αδικο:green::turtle:

σωστο κ αυτο;):green:

Michaelangelo
13-10-10, 15:23
Να συμπληρώσω μονο σε αυτά που είπαν οι υπόλοιποι,
λεπτομέρεια τις λεπτομέρειας. Eκεί που έχεις gala, μείωσε την πρωτεΐνη whey στα 15-20 γραμμάτια. Από το gala στην ποσότητα αυτή παίρνεις ήδη 10-12 grams πρωτεΐνης!

noz1989
13-10-10, 17:16
Φίλε Fotis3,να θυμάσαι μία φράση από έναν πολύ μεγάλο Έλληνα ΒΒερ:
-In Protein We Trust-
Συνήθως δεν έχουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε σε μυική ανάπτυξη επειδή η καθημερινή μας πρόσληψη σε πρωτείνη είναι ελλιπής!Δοκίμασε 3 μήνες με 250 γρ. πρωτείνης καθημερινά όπως έχεις τώρα και στη συνέχεια μείωσέ τα σε 150γρ. καθημερινά για 3 μήνες και πες μας τα αποτελέσματα!


Το εκανα εγω αυτο...

Δεν ειδα σχετικα καμια (με γυμνο ματι) διαφορα! Δηλαδη απο τα 3+ γρ/κιλο πηγα στα 2-2,2 γρ/κιλο

ps A kai το ελλειμα θερμιδων που δημιουργηθηκε απο την μειωση της πρωτενης το αναπληρωσα με υδατ κυριως, και λιγα λιπαρα!

Menios Ser1985
13-10-10, 23:18
Το εκανα εγω αυτο...

Δεν ειδα σχετικα καμια (με γυμνο ματι) διαφορα! Δηλαδη απο τα 3+ γρ/κιλο πηγα στα 2-2,2 γρ/κιλο

ps A kai το ελλειμα θερμιδων που δημιουργηθηκε απο την μειωση της πρωτενης το αναπληρωσα με υδατ κυριως, και λιγα λιπαρα!

Είναι σχετικό αυτό.Ανάλογα στο άτομο.Αυτό που έχω δεί πάντως στους περισσότερους που βοηθάω αλλά και σε μένα είναι ότι μόλις αυξηθεί η συνολική ημερήσια προσληψη πρωτείνης ,αυξάνεται και η άλιπη μάζα και το σώμα δείχνει πολύ πιο σκληρό!

noz1989
14-10-10, 01:04
Είναι σχετικό αυτό.Ανάλογα στο άτομο.Αυτό που έχω δεί πάντως στους περισσότερους που βοηθάω αλλά και σε μένα είναι ότι μόλις αυξηθεί η συνολική ημερήσια προσληψη πρωτείνης ,αυξάνεται και η άλιπη μάζα και το σώμα δείχνει πολύ πιο σκληρό!

Το οτι αυξανεται η αλιπη μαζα δεν το εχω δει να συμβαινει πανω μου! Ισως να εχεις δικιο!!

Για το πιο σκληρο συμφωνω!!!