PDA

Επιστροφή στο Forum : Την γνώμη/συμβουλή σας παρακαλώ!



mens sana
12-10-10, 23:58
Γεια σας φίλοι!

Διαβάζω αυτό το forum εδώ και κάτι εβδομάδες και εκτος ότι μαθαίνω συνεχώς ενδιαφέρων πράγματα με βοηθάει να είμαι συνεπής στο πρόγραμμα που αποφάσισα να κάνω.

Αν και ήρθα σε επαφή με τα βάρη και γενικά τον αθλητισμό σε μικρή ηλικία, δυστυχώς παραστράτησα...νυχτερινή ζωή, καταχρήσεις και τα επακόλουθα. Ανά καιρούς υπήρξαν κάποιες προσπάθειες ένταξης του αθλητισμού στη ζωή μου, ήταν όμως μικρής διαρκειας. Τα τελευταία 3-4 χρονια (ψιλό)γυμναζόμουν με βάρη στο σπίτι μου (με αρκετές διακοπές ενδιάμεσα). Πριν ενάμισι μηνα ξεκίνησα μετά από πολλά χρονια γυμναστήριο, με τη διαφορα ότι αυτή τη φορα άρχισα και σωστή διατροφή (για πρώτη φορα στη ζωή μου), αφού κατάλαβα μέσα από αυτό το forum πως δίχως διατροφή δε πας πουθενά.

Έγινα λοιπόν και εγώ μέλος για να μπορέσω να μάθω ακόμα περισσότερα και να μου λυθούν κάποιες απορίες που έχω. Παραθέτω μερικές φωτό (τις έβγαλα πριν 2-3 χρονια, πρόσφατες δεν έχω δυστυχώς) για να μου πείτε τη γνώμη σας και να μου δώσετε αν γίνετε καμια συμβουλή.

Ευχαριστώ

NASSER
13-10-10, 10:28
Καλωσηρθες στο φορουμ :welcome:

Σε γενικες γραμμες αν αυτος ειναι ο σωματοτυπος σου, οπως στις φωτο, θα μπορεις ευκολα να φτιαξεις το σωμα σου και να δειχνεις καλος.
Απλα οπως καταλαβες θελεις προπονηση και σωστη διατροφη. ;)

mens sana
13-10-10, 14:36
Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την απάντηση Nasser! Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς πως εννοείς το "αν αυτός είναι ο σωματότυπος σου" (εννοείς αν έτσι όπως φαίνομαι στις φωτό είμαι από τη φύση μου δίχως καθόλου βάρη?) σίγουρα θέλω πολύ προπόνηση και προσεγμένη διατροφή. Πιο πολύ με προβληματίζει το δεύτερο. θα ξαναδιαβάσω όμως πρώτα τα σχετικά άρθρα και βλέπουμε...

Eddie
13-10-10, 14:40
Κατ αρχην καλως ηρθες!!

Εισαι καλος στις φωτο,αλλα οπως λες ειναι παλιες.Τωρα σε τι κατασταση εισαι??Αν εισαι οπως στις φωτο μεχρι το καλοκαιρι μπορεις να πετυχεις πολλα με σωστη διατροφη και προπονηση.

mens sana
13-10-10, 19:55
Γεια σου Eddie και thx για το comment. Η κατάσταση μου τώρα είναι πάνω-κάτω η ίδια όπως στις φωτό, με τη διαφορα ότι έχασα λίγο λίπος από τότε που άρχισα διατροφή και gym (από τα 102kg στα 96kg). Σχετικά με τη διατροφή έχω να μάθω ακόμα παρα πολλά (και για τα συμπληρώματα). Απλά δεν ξέρω ακόμα αν πρέπει να ρίξω κι άλλο τους υδατάνθρακες και γενικά τις θερμίδες έτσι ώστε να χάσω λίπος ή να ακολουθήσω ισοθερμική διατροφή σε συνδυασμό με whey + αμινοξέα και αεροβική?

Eddie
13-10-10, 20:05
Για μενα απ τη στιγμη που εχεις μυες πανω σου καλυτερα να κανεις λιγο καιρο υποθερμιδικη.

Οσο για το ποσο πρεπει να τρως κλπ,ψαξε μεσα στο φορουμ και θα βρεις μεθοδους για να μετρησεις θερμιδες συντηρησης,ΒΜR και αλλους τυπους ωστε να προσαρμοσεις τις θερμιδες σου και να φτιαξεις την διατροφη σου αναλογα.Ειναι λιγο μανικι,αλλα ειναι σιγουρος τροπος.

mens sana
26-10-10, 19:53
Γεια χαρά! Σήμερα αγόρασα κρεατίνη και λέω να την ξεκινήσω αφού πρώτα μου λυθούν κάποιες απορίες.

Λοιπόν, κάνα δίμηνο περίπου παίρνω whey και τις τελευταίες 3 εβδομάδες πρόσθεσα και υγρά αμινοξέα. Την whey την παίρνω μια το πρωί μαζί με γαλα και βρώμη, και μια αμέσως μετά την προπόνηση μαζί με dextrose σε νερό (όταν δεν κάνω προπόνηση μονο το πρωί). Τα αμινοξέα (25ml=μια δόση) τα παίρνω κατά τη διάρκεια της προπόνησης και επίσης το πρωί μια ώρα πριν σηκωθώ από το κρεβάτι (όταν δεν κάνω προπονοση μονο το πρωί (ή και καθόλου)). Την κρεατίνη μου είπαν πως πρέπει να την πάρω την πρώτη εβδομάδα 4x5gr την ημερα και τις επόμενες 5 εβδομάδες 2x2-3gr την ημερα. Άκουσα και διάβασα όμως διαφορετικές απόψεις και δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό. Μετά την προπόνηση την κρεατίνη την παίρνουμε σκέτη ή μαζί με την whey αλλα χωρίς dextrose ή όλα μαζί??? Και γενικά έχει νόημα να πάρω και τα τρία μαζί ή να άφηνα καλύτερα τα αμινοξέα την περίοδο της κρεατίνης? Αν μπορούσε κάποιος να βοηθήσει...Ευχαριστώ!

beefmeup
26-10-10, 20:53
Την κρεατίνη μου είπαν πως πρέπει να την πάρω την πρώτη εβδομάδα 4x5gr την ημερα και τις επόμενες 5 εβδομάδες 2x2-3gr την ημερα. Άκουσα και διάβασα όμως διαφορετικές απόψεις και δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό. Μετά την προπόνηση την κρεατίνη την παίρνουμε σκέτη ή μαζί με την whey αλλα χωρίς dextrose ή όλα μαζί??? Και γενικά έχει νόημα να πάρω και τα τρία μαζί ή να άφηνα καλύτερα τα αμινοξέα την περίοδο της κρεατίνης? Αν μπορούσε κάποιος να βοηθήσει...Ευχαριστώ!

την κρεατινη παρτην αν θες να κανεις φορτωμα σε 10γρ αναμερα για 5 μερες,χωρισμενα σε 2 δοσεις των 5γρ.(πρωι κ μεταποπο)
κ μετα τις 5 μερες μεινε σε 5γρ μετα την προπονα,που θα τα βαλεις μαζι με τον υ/α που περνεις σε ενα σεηκερ,κ μπλουμ.
μαζι με αυτο παρε κ τα αμινο.
τις μερες που δεν κανεις προπονα,περνεις 5γρ το πρωι με το πρωινο.

κ να την παρεις για 2 μηνες συνεχωμενα,καλα θα σαι.

mens sana
26-10-10, 21:43
thx beefmeup! Για τις πρώτες μέρες του φορτώματος διάβασα ότι πρέπει να είναι 20gr (4x5gr)...είμαι 97-98 κιλά, αλλα ίσως να μην είναι και τόσο σημαντικό...? Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το πως πρέπει να πάρω την κρεατίνη μετά την προπόνηση. Εσύ λες κρεατίνη + dextrose ταυτόχρονα και καπάκι αμινοξέα. Δηλαδή whey δε χρειάζεται? Κάπου διάβασα πως είναι σημαντικό την dextrose να την πάρουμε 30 λεπτά μετά την λήψη της κρεατίνης για καλύτερο timing...ενώ τα αμινοξέα μπορούμε να τα πάρουμε μαζί με την κρεατίνη. Ο τύπος που μου πούλησε τα παραπάνω συμπληρώματα μου είπε "πάρε τα αμινοξέα κατά τη διάρκεια της προπόνησης και αφού τελειώσεις χτυπα σε ένα σείκερ την κρεατίνη με την whey και την dextrose σε νερό και είσαι jet". Άντε να βγάλεις άκρη τώρα...Ελπίζω να μη κούρασα!

GEORGEXX1
26-10-10, 22:03
απο οτι καταλαβα απο το ποστ του beef αυτο σου ειπε, βαλε αμινο-κρεατ-υδ. ολα μαζι.
Αν θα παρεις αμινο γιατι να παρεις πρωτεινη μετα την προπονηση;;;ποσα gr.αμινο περνεις;;;
Kαι τελος μην πιανεσε απο λεπτομερειες του τυπου δεξτρο 30 λεπτα μετα την κρεατ.

mens sana
26-10-10, 22:22
Δηλαδή κατά τη γνώμη σου η whey είναι περιττή και να την παίρνω μονο το πρωί? Amino παίρνω τη μιση δόση μόλις αρχίζω τα βάρι και την άλλη μιση ενδιάμεσα η λίγο πριν την αερόβια (συνολικά 25 ml). Όλη την ημερα παίρνω ως τώρα δυο φορες από 25 ml amino (τις μέρες χωρίς προπόνηση μονο μια) και δυο φορες whey - το πρωί 30gr (αντιστοιχεί σε ~22gr προτείνει) και μετά την προπόνηση 50 gr (περίπου 36 gr πρωτεΐνη).

GEORGEXX1
26-10-10, 22:28
οχι, αν μεταπροπονητικα περνεις 12 γρ.αμινο τοτε συμπληρωσε την υπολοιπη με whey ενω αν επερνες 20-25 αμινο μεταπροπονητικα σιγουρα δεν χρειαζοσουν whey καταλαβες το σκεπτικο μου;;τα νουμερα ειναι υποθετικα αφου εσυ ξερεις την ποσοτητα πρωτεινης που χρειαζεσε,σκεψου οτι εχεις και το μεταπροπονητικο γευμα που εχεις και εκει πρωτεινη.

mens sana
26-10-10, 23:12
οχι, αν μεταπροπονητικα περνεις 12 γρ.αμινο τοτε συμπληρωσε την υπολοιπη με whey ενω αν επερνες 20-25 αμινο μεταπροπονητικα σιγουρα δεν χρειαζοσουν whey καταλαβες το σκεπτικο μου;;τα νουμερα ειναι υποθετικα αφου εσυ ξερεις την ποσοτητα πρωτεινης που χρειαζεσε,σκεψου οτι εχεις και το μεταπροπονητικο γευμα που εχεις και εκει πρωτεινη.

εεε...ναι στο περίπου :unsure: . Αρκεί δηλαδή αν το προ-προπονητικό γεύμα το παίρνω 1,5 ώρα πριν την προπόνηση και πιω το μετά-προπονητικό ρόφημα (whey+dextrose) από άποψη πρωτεΐνης (η προπόνηση διαρκεί δυο ώρες)? Εγώ παίρνω και τα αμινοξέα κατά τη διάρκεια της προπόνησης για να τροφοδοτούνται διαρκώς οι μυς με αμινοξέα...λάθος?

beefmeup
27-10-10, 00:17
εεε...ναι στο περίπου :unsure: . Αρκεί δηλαδή αν το προ-προπονητικό γεύμα το παίρνω 1,5 ώρα πριν την προπόνηση και πιω το μετά-προπονητικό ρόφημα (whey+dextrose) από άποψη πρωτεΐνης (η προπόνηση διαρκεί δυο ώρες)? Εγώ παίρνω και τα αμινοξέα κατά τη διάρκεια της προπόνησης για να τροφοδοτούνται διαρκώς οι μυς με αμινοξέα...λάθος?

αν εχεις φαει μιαμιση ωρα πριν την προπονα εισαι καλυμενος.
αν περνεις παρολαυτα αμινο μεσα στην προπονα,κακο δεν κανεις.λεφτακια να χεις να ξοδευεις,ειναι το θεμα.
μετα την προπονα,αν παρεις τα αμινο με την κρεα+δεξτρο,δεν θες πρωτεινη αν φας κανα 40 λεπτο αργοτερα.

οι 2 ωρες που κανεις ειναι παρα πολυς χρονος.κακως..

mens sana
27-10-10, 00:51
2 ώρες μαζί με 10 λεπτά ζέσταμα και 30 λεπτά cardio...βάρη min 1 ώρα max 1 ώρα και 20-30 λεπτά. Τα amino που παίρνω το πρωί 1-1,5 ώρες πριν σηκωθώ (δηλαδή μετά από 7 ώρες ύπνο) να συνεχίζω να τα παίρνω ή είναι περιττά? Να τονίσω ότι το τελευταίο γεύμα πριν τον ύπνο είναι μυζήθρα, άρα είμαι καλυμμένος από καζεΐνη για αρκετές ώρες. Ευχαριστώ πολύ!

wonderboy
27-10-10, 11:46
Καλως ηρθες

GEORGEXX1
27-10-10, 16:49
2 ώρες μαζί με 10 λεπτά ζέσταμα και 30 λεπτά cardio...βάρη min 1 ώρα max 1 ώρα και 20-30 λεπτά. Τα amino που παίρνω το πρωί 1-1,5 ώρες πριν σηκωθώ (δηλαδή μετά από 7 ώρες ύπνο) να συνεχίζω να τα παίρνω ή είναι περιττά? Να τονίσω ότι το τελευταίο γεύμα πριν τον ύπνο είναι μυζήθρα, άρα είμαι καλυμμένος από καζεΐνη για αρκετές ώρες. Ευχαριστώ πολύ!

κανε 15 λεπτα ζεσταμα και βαλε την cardio μετα την προπονηση.

η μια ωρα προπονηση ειναι στα ορια, η μιαμιση ειναι υπερβολικη και δεν κερδιζεις τιποτα παραπανω, οι μυς εχουν κουραστει,η κορτιζολη αυξανετε,το μυικο γλυκογονο μειωνετε,κ.τ.λ.

Τα αμινο το πρωι μην τα κοψεις(απορια:πως τα περνεις 1-1,5 ωρες πριν σηκωθεις;;;μαγος εισαι;;;):rolf::rolf:

Τωρα για την μυτζηθρα δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι καλη επιλογη για βραδι,κατι με τα λυπαρα της ειναι το θεμα αλα δεν θυμαμε.

mens sana
27-10-10, 17:12
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Cardio εννοείτε ότι κάνω μετά την προπόνηση. Για να μειώσω την διάρκεια προπόνησης με βάρη θα πρέπει ή να κάνω λιγότερες ασκήσεις ή να ελαττώσω τα set (κάτι που δεν θέλω να κάνω αλλα ίσως να το δοκιμάσω). Όσον αφορά την πρωινή λήψη αμινοξέων, επειδή πίνω αρκετό νερό σηκώνομαι αναγκαστικά για ευνόητους λόγους το πρωί, πίνω τα αμινοξέα και την ξαναπέφτω για καμια ώρα...αλλα η αλήθεια είναι πως είμαι και λίγο μάγος :green:

Steel Fighter
28-10-10, 09:52
Το σωμα σου εχει δουλεια επανω του,απλα πρεπει λίγο μα "καθαρίσει¨για να αναδειχθει.Συνεχισε ετσι !:toast:

mens sana
13-11-10, 23:58
thx steelfighter, προσπαθώ, για να δούμε αν καταφέρω ποτε να διώξω αυτό το λίπος από πάνω μου...

Αγόρασα μια κρεατίνη πριν 2-3 εβδομάδες και λέω να ξεκινήσω από αύριο έναν "κύκλο". Η αλήθεια είναι πως όσο πιο πολύ διαβάζω σχετικά άρθρα τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι. Αλλα λέει ο ένας, αλλα ο άλλος...τελοσπάντων λέω να πάρω για 6 εβδομάδες με τον εξής τρόπο: τις πρώτες 5 μέρες φόρτωμα, 4x5gr. Το πρωί μιση ώρα πριν το πρωινό. Ερώτηση: με χυμό σταφύλι ή καλύτερα με νερό? πριν την προπόνηση με χυμό ή νερό, μετά την προπόνηση με whey+dextrose σε νερό, και πριν τον ύπνο. Μετά το φόρτωμα 5gr ή 1 φορα το πρωί ή σε δυο δόσεις από 2,5gr. Αλήθεια η δοσολογία είναι η ίδια για όλους? Κάπου διάβασα πως αυξάνεται ανάλογα με το βάρος (0,3gr ανά κιλό σωματικού βάρους, οποτε στην δικια μου περίπτωση 97x0,3=29,1gr αντί 20 στο φόρτωμα...?

Οι βασικές ερωτήσεις είναι:

1)εκτος την μετά-προπονητική λήψη, προτιμότερο με χυμό σταφύλι (λόγου γλυκαιμικου δείκτη) ή με σκέτο νερό?

2) ποίες ποσότητες θεωρούνται σωστές (η στάνταρ ή οι ανάλογες του βάρους)?

3)χρονική απόσταση μεταξύ λήψης κρεατίνης και γευμάτων..?

DiKey
16-11-10, 13:04
Το σωμα σου εχει δουλεια επανω του,απλα πρεπει λίγο μα "καθαρίσει¨για να αναδειχθει.Συνεχισε ετσι !:toast:

+1 συμφωνω απολυτα

GyM=life
16-11-10, 13:56
Καλως φαινεσαι!αν και ειπες οτι ειναι παλιες φωτος...δειξε μας και καινουργιες...αν εισαι πανς κατω σε αυτο το επιπεδο τοτε οτι ειπε ο steel_fighter καλη διατροφη και καλες προπονησεις! =D

mens sana
24-02-11, 04:41
Χαιρετώ το forum! Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες, στις οποιες διακρίνεται κάπως η τωρινή μου κατάσταση μετά από 5 μήνες γυμναστήριο. Δεν είμαι ούτε ιδιαιτερα ικανοποιημένος αλλα ούτε και απογοητευμένος από την μέχρι τώρα πρόοδο. Να τονίσω πως είχα 3 μήνες σοβαρό πρόβλημα με τον τένοντα στον αγκώνα, και δεν μπορούσα να κάνω καλές προπονήσεις δικεφάλων και πλάτης. Αν και η συμβουλή του γιατρού ήταν να κάνω διάλειμμα για ένα μηνα, συνέχισα να γυμνάζομαι αλλα χαλαρά. Στο θέμα τις διατροφής δυστυχώς δεν ήμουν τόσο πειθαρχημένος με επακόλουθο να βάλω μερικά κιλά και λιπος. Κριτικές και συμβουλές ευπρόσδεκτες.

mens sana
24-02-11, 04:58
Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες. ανοίγει μεν το παράθυρο διαχείρισης συνημμένων αρχείων αλλα δεν λειτουργούν τα buttons. Ίσως μπορεί να βοηθήσει κάποιος mod...?

giannis64
24-02-11, 09:36
διαβασε εδω μηπως και σε βοηθησει.

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13278-Tips-για-την-νεα-εκδοση-του-φόρουμ...

mens sana
24-02-11, 15:49
thx Γιάννη! Τελικά το πρόβλημα είχε σχέση με το browser...

Pavlos17
24-02-11, 15:59
ωραιος εισαι,μολις μπεις στην γραμμωση θα διξεις ακομα καλυτερα ;)

mens sana
11-11-11, 03:53
για σας συμφορουμίτες! ανέβασα ενα βιντεο όπου κάνω dead lifts και θα ήθελα αν γίνεται κάποιος
έμπειρος να μου πει την γνώμη του, αν δηλαδή η εκτέλεση είναι σωστή κτλ. dead lifts κάνω περίπου
3 μήνες, θα ήθελα να ανεβάσω τα κιλά αλλά είμαι λιγάκι επιφυλακτικός μιας και αυτή η άσκηση εγκυμονεί
κινδύνους...


http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=VeCaMLqLTdA

Eddie
11-11-11, 04:04
Γεια σου!!

Λοιπον,η τεχνικη δεν ειναι λαθος,απλως ετσι οπως τις κανεις δινεις περισσοτερο εμφαση στους δικεφαλους και (κατα τη γνωμη μου) ζοριζεις περισσοτερο τη μεση.Εγω θα ελεγα καλυτερα να κανεις την ασκηση με περισσοτερο hip drive,να βοηθας και με τα ποδια δηλαδη ωστε να μη σκυβεις τοσο μπροστα.

mens sana
11-11-11, 17:01
Γεια σου Eddie! Ισως να μη φαινεται κάλα στο βιντεο αλλά τα πόδια τα έχω λυγισμένα. Για να δώσω έμφαση στους
μιριαίους θα πρέπει να είναι τελείως λυγισμένα, ετσι δεν είναι; Για να πετύχω αυτο το hip drive που λες θα πρέπει
να λυγίζω πιο πολύ τα γόνατα και να κατεβαίνω πιο κάτω με τους γοφούς; Αν θυμάμαι καλά είχες ένα θεματάκι με τη μέση σου...απο λάθος εκτέλεση ή απο τα πολλά κιλά; thx

Eddie
11-11-11, 17:23
Για να δωσεις εμφαση στους μηριαιους θα πρεπει να εχεις τεντωμενα τα ποδια!!Αυτη η παραλλαγη νομιζω λεγεται romanian deadlift,αλλα στις κλασσικες κατεβαινεις οσο μπορεις με ορθιο κορμο και λυγισμενα ποδια.Δες εδω ενα βιντεακι


http://www.youtube.com/watch?v=wVjYNkkYfo8&feature=related


Εγω εχω ξαναπει οτι η ζημια στη μεση δε προκληθηκε απ τις αρσεις αλλα απο εξωγυμναστηριακη μαλακια,απλως εκει που ειχε ηρεμησει η μεση μου καθε φορα που εκανα αρσεις με πολλα κιλα ζοριζονταν παρα πολυ.Πιστευω οτι 100% καλη τεχνικη και πολλα κιλα δεν υφισταται,οσο ανεβαινεις τοσο θα χαλας την τεχνικη,θα καμπουριαζεις κλπ.

mens sana
18-11-11, 03:49
ευχαριστώ για το βιντεακι, πολύ καλό. Στην αρνητική κίνηση η μπάρα κατεβαίνει τελείως ευθεία; Εμενα
εμποδίζουν λίγο τα γόνατα στο κατέβασμα οπότε σε εκείνο το σημείο διαγράφει μια καμπύλη...