PDA

Επιστροφή στο Forum : Φρουτοκρεμες



makantonio
05-12-08, 04:05
Γνωρίζω οτι πολλοί αποφεύγουν το συγκεκριμένο προϊόν λόγω του λίπους. Διάβασα επίσης οτι σε περίοδο όγκου χρειάζεται αρκετή δόση υδαταν8ράκων και 8ερμίδων (εκτός της πρωτεϊνης).
Παραθέτω λοιπόν τα συστατικά μιας συγκεκριμένης φρουτόκρεμας και 8α ή8ελα σας παρακαλώ να μου πείτε αν είναι καλή για περίοδο όγκου και αν όντως έχει πολλά λιπαρά.

Ανά 100gr.

Ενέργεια: 410.6 kcal
Υδατάν8ρακες: 79.4 gr
Άμυλο: 30.9 gr
Σάκχαρα: 46.8 gr
Σακχαρόζη: 18.3 gr
Λακτόζη: 27.8 gr
Λιπαρά: 5.4 gr
Κορεσμένα: 3.2 gr

Μου φαίνεται οτι 5.4% λιπαρά είναι μικρό ποσοστό. Εκτός αν την "ζημιά" την κάνουν οι υδατάν8ρακες. Αλλά για όγκο δεν χρειάζονται υδατάν8ρακες?

Ένα weight gainer που βρήκα στο internet (Atlas Super Weight Gainer) έχει τα εξής συστατικά:

Amount Per Serving (δεν διευκρίνιζε ποσότητα)
Energy Kilocalories - 1107KCAL
Protein - 106.5g
Carbohydrates - 150g
Carbohydrates of which sugars - 150g
Fat - 12g
Fat of which saturates - 12g


Αυτό δηλαδή κάνει λιγότερη "ζημιά" με τόσους υδατάν8ρακες?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Fotis_Patra
05-12-08, 04:34
Δεν εχω χρησιμοποιηση ποτε μου και ουτε θα παρω. οσους εχω δει φιλους ειχαν γινει διαφημιστικα της ΕΛΑΙΣ.

pikolo
05-12-08, 11:38
φθιλε μου εξαρταται την ωρα που θα το φας... Σάκχαρα: 46.8 gr εδω ειναι το προβλημα πολλα σακχαρα.....το λιπος ειναι το λιγοτερο προβλημα σου τα σακχαρα ομως αν δνε ειναι τιθς πρωινες ωρες τοτε θα προκαλεσουν συσωρευση λιπους!]

BRaWNy
05-12-08, 12:05
φθιλε μου εξαρταται την ωρα που θα το φας... Σάκχαρα: 46.8 gr εδω ειναι το προβλημα πολλα σακχαρα.....το λιπος ειναι το λιγοτερο προβλημα σου τα σακχαρα ομως αν δνε ειναι τιθς πρωινες ωρες τοτε θα προκαλεσουν συσωρευση λιπους!]Πως τα γνωρίζεις όλα αυτά, σπουδάζεις τίποτε διατροφολόγος or something ή απλά διαβάζεις πολύ σχετικά?
Δεν μας εξηγείς όμως περισσότερα πάνω στις διαδικασίες όλων των παραπάνω που λες, για να καταλάβουμε και τι ακριβώς εννοείς αλλά και πως γίνονται, και δημιουργούνται πολλά ερωτήματα και θα έλεγα δεν βοηθάει καθόλου το πόστ σου.
-Γιατι με τα ζάκχαρα δεν υπάρχει πρόβλημα το πρωί?
-Όταν αναφερόμαστε συγκεκριμένα σε αυτό το προϊόν, για τι ειδους ζάκχαρα μιλάμε?
-Απο ότι βλέπω υπάρχει και ζακχαρόζη, με αυτη υπάρχει πρόβλημα, και αν ναι, λόγω ποσότητας?
-Με την λακτόζη τι γίνεται?
-Η συσσώρευση λίπους (που ακριβως?) προκαλείται έτσι κι αλλιώς μόνο με την παρουσία των ζακχάρων, χωρις απαραίτητα να υπάρχουν άλλοι παραγοντες/παράμετροι?


Η δική μου απάντηση/πρόταση:
Φίλε makantonio, την παραπάνω τροφή θα την έχεις στο πλάνο σου σαν cheat meal και θα την χρησιμοποιείς ανάλογα.
Αν είσαι σε όγκο και μάλιστα για πρωτη φορά (δηλαδή δεν έχεις ξανακάνει και μετα γράμμωση και μετα ξανά όγκο κλπ, και είσαι αρχάριος αλλά και σχετικά νεαρός στην ηλικία σου), μπορεις να τρως κάπου κάπου ή και πιό πολύ αν θες, ανάλογα τον σωματότυπό σου και τον μεταβολισμό σου, και φυσικά όταν ήδη τηρείς τα βασικά μιας καλής διατροφής σαν βασικό σκελετό όλου του πλάνου σου, και κάνεις και ανάλογη προπόνηση.
Οι περιεκτικότητες και αναλογίες των συστατικών δεν έχουν πάντα σημασία, υπάρχουν τροφές που έχουν τέλειες αναλογίες αλλά συγκαταλέγονται και αυτές στα cheast meals.
Δεν είναι κάτι που θα πρέπει να εστιάζεσαι αρχικά και προς το παρόν.
Το θέμα είναι ότι είναι κατεργασμένο προϊόν κλπ, και στην ουσία φτωχό απο ποιότητα (όχι απο περιεκτηκότητα) και απλά μπορει να βοηθήσει στο να δωσει παραπάνω θερμίδες σε ένα πλάνο όγκου, για αυτό και σου είπα να το βλέπεις σαν cheat meal και να το χρησιμοποιείς ανάλογα, με λίγα λόγια να το συμπληρώνεις στην διατροφή σου όταν νοιώθεις ότι έχεις πολύ όρεξη και θες παραπάνω θερμίδες κλπ κλπ, αλλά ποτέ να μην αντικαθιστάς με αυτό κάποιο γεύμα σου, (αυτά που πρέπει να έχεις βασικά).
Αυτα απο μένα.

RUHL
05-12-08, 12:18
Ανά 100gr.

Ενέργεια: 410.6 kcal
Υδατάν8ρακες: 79.4 gr
Άμυλο: 30.9 gr
Σάκχαρα: 46.8 gr
Σακχαρόζη: 18.3 gr
Λακτόζη: 27.8 gr
Λιπαρά: 5.4 gr
Κορεσμένα: 3.2 gr
Δεν κανει ψαξε για ριζαλευρο αυτο αν το πηρες μπορεις πολυ ευκολα να το βαλεις στο πρωινο και μετα την προπονηση δεν θα εχεις κανενα προβλημα εκει ουτε με λιπος κτλ αλλα πολυ λακτοζη ετοιμασου για νερακια :green:

makantonio
05-12-08, 13:30
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ανέκα8εν δεν μπορούσα να βάλω κιλά (μόνο με συμπληρώματα, αλλά και πάλι δύσκολα) και από τότε που ξεκίνησα να τρώω φρουτόκρεμα και φυστικοβούτηρο τσίμπησα πολύ εύκολα 4 κιλά και τα διατηρώ επίσης πολύ εύκολα. Αν δω τελικά οτι με την φρουτόκρεμα κάνω καμιά κοιλιά ( που ποτέ δεν είχα-αντι8έτως είχα βάρος λιγότερο του φυσιολογικού), ενημερώνω για παράδειγμα προς αποφυγή! Όπως και το αντί8ετο βέβαια, αν τελικά βοη8ήσει.
:wave:

confessoras
05-12-08, 13:54
εγω θα συμφωνησω με τον RUHL.
παρε ρυζαλευρο !!!
υστερει σε γευση αλλα εχει μεγαλη διαφορα!
μην ξεχναμε οτι ο εχθρος του καλου ειναι ο καλυτερος...

αν καταφυγεις παντως σε φρουτοκρεμες μπισκοτοκρεμες κτλ η millupa ειναι διχως ζαχαρη (εχει μελι αν θυμαμαι καλα)

makantonio
05-12-08, 14:06
Φίλε confessoras αν είναι να γίνει δουλειά δεν με απασχολεί η γεύση. Να μπορώ να το καταναλώσω εύκολα και να παίρνω τις 8ερμίδες που χρειάζομαι-όλα τα άλλα ψιλά γράμματα :toast:
Ριζάλευρο λοιπόν :thumbup:

RUHL
05-12-08, 14:28
Φίλε confessoras αν είναι να γίνει δουλειά δεν με απασχολεί η γεύση. Να μπορώ να το καταναλώσω εύκολα και να παίρνω τις 8ερμίδες που χρειάζομαι-όλα τα άλλα ψιλά γράμματα :toast:
Ριζάλευρο λοιπόν :thumbup:

Περνα ολα απο το μπλεντερ αν δεν μπορεις να μασας αν και δικαιολογια στο δεν μπορο να φαω αλλα τελος παντων
Ασχολησου καλυτερα με τροφες και μυικη μαζα παρα με ζυγαρια πηρα 4 κιλα εγω τοσα περνω και σε 1 μερα ομως τι κιλα ειναι αυτα ειναι αλλη ιστορια και δεν ειναι λιπος :idea:

pikolo
05-12-08, 18:55
φθιλε μου εξαρταται την ωρα που θα το φας... Σάκχαρα: 46.8 gr εδω ειναι το προβλημα πολλα σακχαρα.....το λιπος ειναι το λιγοτερο προβλημα σου τα σακχαρα ομως αν δνε ειναι τιθς πρωινες ωρες τοτε θα προκαλεσουν συσωρευση λιπους!]Πως τα γνωρίζεις όλα αυτά, σπουδάζεις τίποτε διατροφολόγος or something ή απλά διαβάζεις πολύ σχετικά?
Δεν μας εξηγείς όμως περισσότερα πάνω στις διαδικασίες όλων των παραπάνω που λες, για να καταλάβουμε και τι ακριβώς εννοείς αλλά και πως γίνονται, και δημιουργούνται πολλά ερωτήματα και θα έλεγα δεν βοηθάει καθόλου το πόστ σου.
-Γιατι με τα ζάκχαρα δεν υπάρχει πρόβλημα το πρωί?
-Όταν αναφερόμαστε συγκεκριμένα σε αυτό το προϊόν, για τι ειδους ζάκχαρα μιλάμε?
-Απο ότι βλέπω υπάρχει και ζακχαρόζη, με αυτη υπάρχει πρόβλημα, και αν ναι, λόγω ποσότητας?
-Με την λακτόζη τι γίνεται?
-Η συσσώρευση λίπους (που ακριβως?) προκαλείται έτσι κι αλλιώς μόνο με την παρουσία των ζακχάρων, χωρις απαραίτητα να υπάρχουν άλλοι παραγοντες/παράμετροι?


Η δική μου απάντηση/πρόταση:
Φίλε makantonio, την παραπάνω τροφή θα την έχεις στο πλάνο σου σαν cheat meal και θα την χρησιμοποιείς ανάλογα.
Αν είσαι σε όγκο και μάλιστα για πρωτη φορά (δηλαδή δεν έχεις ξανακάνει και μετα γράμμωση και μετα ξανά όγκο κλπ, και είσαι αρχάριος αλλά και σχετικά νεαρός στην ηλικία σου), μπορεις να τρως κάπου κάπου ή και πιό πολύ αν θες, ανάλογα τον σωματότυπό σου και τον μεταβολισμό σου, και φυσικά όταν ήδη τηρείς τα βασικά μιας καλής διατροφής σαν βασικό σκελετό όλου του πλάνου σου, και κάνεις και ανάλογη προπόνηση.
Οι περιεκτικότητες και αναλογίες των συστατικών δεν έχουν πάντα σημασία, υπάρχουν τροφές που έχουν τέλειες αναλογίες αλλά συγκαταλέγονται και αυτές στα cheast meals.
Δεν είναι κάτι που θα πρέπει να εστιάζεσαι αρχικά και προς το παρόν.
Το θέμα είναι ότι είναι κατεργασμένο προϊόν κλπ, και στην ουσία φτωχό απο ποιότητα (όχι απο περιεκτηκότητα) και απλά μπορει να βοηθήσει στο να δωσει παραπάνω θερμίδες σε ένα πλάνο όγκου, για αυτό και σου είπα να το βλέπεις σαν cheat meal και να το χρησιμοποιείς ανάλογα, με λίγα λόγια να το συμπληρώνεις στην διατροφή σου όταν νοιώθεις ότι έχεις πολύ όρεξη και θες παραπάνω θερμίδες κλπ κλπ, αλλά ποτέ να μην αντικαθιστάς με αυτό κάποιο γεύμα σου, (αυτά που πρέπει να έχεις βασικά).
Αυτα απο μένα.

αν ειναι σε καθε απαντηση που δινω να πρεπει να εξηγω και την βιβλιογραφια μου σωθηκαμε....δεν γραφω αρθρα-ποστ εγωοσοι μπορουν ας το κανουν,δικη μου συβουλη και οποιος θελει την ακουει και την εμπιστευεται.τωρα το να αποδειξω οτι ξερω πραγματα απο διατροφη δεν εχω αναγκη να το κανω σε κανεναν.

makantonio
05-12-08, 19:16
[quote=makantonio]

Περνα ολα απο το μπλεντερ αν δεν μπορεις να μασας αν και δικαιολογια στο δεν μπορο να φαω αλλα τελος παντων
Ασχολησου καλυτερα με τροφες και μυικη μαζα παρα με ζυγαρια πηρα 4 κιλα εγω τοσα περνω και σε 1 μερα ομως τι κιλα ειναι αυτα ειναι αλλη ιστορια και δεν ειναι λιπος :idea:

Φίλε Ruhl αν ήσουν όμως 63-65 κιλά τα τελευταία 5 χρόνια, τότε όταν 8α έφτανες τα 70 σε 15 μέρες κ τα διατηρούσες, μετά 8α έκανες πάρτυ :toast: :turtle:

Πήρα κ ριζάλευρο...όντως γεύση δεν έχει, άλλα με μέλι γίνεται κομπλέ. Τα 8ρεπτικά στοιχεία είναι σαφώς καλύτερα:

Ανά 100gr.

Ενέργεια: 382 kcal
Πρωτείνες: 8 gr
Υδατάν8ρακες: 85.6 gr
εκ των οποίων ελάχιστα σάκχαρα (δεν λέει η συγκεκριμένη συσκευασία όμως μια άλλη που είδα έγραφε νομίζω κάτω από 1gr. ! )
Λιπαρά: 0.8 gr

RUHL
05-12-08, 20:03
Φίλε Ruhl αν ήσουν όμως 63-65 κιλά τα τελευταία 5 χρόνια, τότε όταν 8α έφτανες τα 70 σε 15 μέρες κ τα διατηρούσες, μετά 8α έκανες πάρτυ

Δεν με καταλαβαινεις αλλα δεν πειραζει το καλοκαιρι πλησιαζει τα παντα τα πληρωνεις σε αυτη την ζωη τιποτα δεν ειναι δωρεαν

το αληθινο παρτυ ειναι οταν βγαζεις την συναρτηση του κερδους =(λιπος+ νερα) - πραγματικος μυικος ιστος που κερδησες

BRaWNy
05-12-08, 20:39
Pikolo, δεν βοηθούν όμως έτσι τα πόστ σου.
Αναφέρεσε σε κάποια πράγματα με μια γραμμή που λέει ο λόγος, και περιμένεις ο άλλος να καταλάβει τι λες και τι εννοείς και δεν θες να κάτσεις και να εξηγήσεις μετά.
Άσε που δε θα χρειαζόταν εξαρχής κάτι τέτοιο κατα την προσωπική μου γνώμη, γιατι πιστεύω ότι για να εστιαστεί πιό σωστά και ο φίλος που εθεσε το ερωτημα, δεν χρειάζεται να περιπλέκονται τα πράγματα με κάποια σε στυλ επιστημονικής φύσεως θέματα, αλλά με κάτι πιό απλό.
Όπως και να το κάνουμε η απάντησή σου δεν ήταν απλή, ειδικά σε ένα άτομο που έχει μόνο 5 πόστς και δείχνει με αυτό ότι είναι καινούριος στο φόρουμ.

Απο την άλλη, δεν νομίζω ότι γνωρίζεις και πολλά απο διατροφή, κι αν έχεις διαβάσει πολύ και πολλά πάνω σε αυτήν, με αυτά που γράφεις δείχνεις να μην τα έχεις καταλάβει αυτα που διάβασες, και φαίνεται μια σύγχυση των γνώσεων που απέκτησες, σε μια προσπάθεια να μπουν όλες μαζί σε μια φραση/πρόταση με 10 λέξεις.
Ειδάλλως θα μπορουσες να απαντήσεις και στα ερωτήματα που έθεσα, αλλά και θα μπορουσες να δωσεις στον φίλο που ρωτάει, μία πρόταση που να στέκεται σε κάποιο "ύψος", αν με πιάνεις, όπως κάνανε πολλά άλλα μέλη με τις δημοσιεύσεις/απαντησεις τους στην ίδια ερωτηση/τόπικ.

Μην το πάρεις σαν προσωπική επίθεση ή κάτι τέτοιο και το παρεξηγήσεις.
Πάρτο σαν συμβουλή απο κάποιον μεγαλύτερο και πιό έμπειρο, το μήνυμα που βγαίνει απο τα λεγόμενά μου.
Αν θες βέβαια.

RUHL
05-12-08, 21:31
αφου συμφωνητε ρε μιχαλη με τον πικολο και οι 2 του ειπατε δεν κανει αυτο τι τον βαζεις τωρα σε τεστ γνωσεων να δεις ποσα εμαθε απο τοτε που τον ειδες την τελευταια φορα :green: :lol:

για τον νεο παντως οσα ειπες ειναι παρα πολλα νομιζω ουτε καν ξερει τι ειναι το cheat meal η reefed γευμα :green: δεν λεω καλα κανεις που τα εξηγης αλλα φαντασου να το κανεις αυτο σε καθε νεο χρηστη επειδη ρωτανε τα ιδια και θα δεις αυριο θα ανοιξη ιδιο τοπικ και κανενας δεν θα τα διαβασει μονο καποιοι λιγοι σπανια

εδω ανα 2-3 μερες ανοιγη τοπικ για πρωτεινη whey ποια ειναι η καλυτερη η ποια να παρω φαντασου με αυτα τι γηνετε :banghead:

αρα για να μην αναλυουμε καθε φραση επιστημονικα να τεκμηριονουμε(τουλαχιστον σε καθε τοπικ καθε μερα) κοιτοντας την καθε πιθανη εκδοχη κατω απο ποιες περιστασεις η τι διατροφη κανει αυτος που μηλαει μπαινουμε κατευθειαν στον θεμα οπως εκανε ο πικολο(οποιος εχει ορεξη ας το κανει απλος μερικα πραγματα τα εχουμε αναλυσει ηδη)


προς αυτον που εφτιαξε το τοπικ ποσες θερμιδες τρως ανα μερα για να δουμε θα παρω απαντηση?ακριβιας? αμφιβαλω κατα πολυ

Steve KinG STyLe
05-12-08, 21:42
Ναι καλα τα λεει ο Αλεξ, ενώ θα ηταν πολυ καλό αν μπορουσαμε να εξηγουμε καθε φορα με καποιες λεπτομεριες, πρακτικα ειναι αδυνατον να γινετε καθε φορα και εχουν συζητηθει παρα πολλες φορες τα ιδια και τα ιδια...

Γι αυτο εγω προτεινα αν γινετε να γραφτουν καποια γενικα αρθρα για προπονηση καποια επιπλεον για διατροφη και σημπληρωματα ωστε οποιος θελει να ασχοληθει σοβαρα να περνει το λινκ και να δαιβαζει με μερικες λεπτομεριες να παρει μια γενικη/ειδικη εικονα.

Εγω παντως ηδη με την βοηθεια του ρουλ ετοιμαζω ενα αρθρο για προπονηση μεταφραση με οσο απλα λογια γινετε απο poliquin,aceto και Aderson απο επομενη βδομαδα αναμενετε :green: :green:

tezaman
05-12-08, 22:02
Pikolo, δεν βοηθούν όμως έτσι τα πόστ σου.
Αναφέρεσε σε κάποια πράγματα με μια γραμμή που λέει ο λόγος, και περιμένεις ο άλλος να καταλάβει τι λες και τι εννοείς και δεν θες να κάτσεις και να εξηγήσεις μετά.
Άσε που δε θα χρειαζόταν εξαρχής κάτι τέτοιο κατα την προσωπική μου γνώμη, γιατι πιστεύω ότι για να εστιαστεί πιό σωστά και ο φίλος που εθεσε το ερωτημα, δεν χρειάζεται να περιπλέκονται τα πράγματα με κάποια σε στυλ επιστημονικής φύσεως θέματα, αλλά με κάτι πιό απλό.
Όπως και να το κάνουμε η απάντησή σου δεν ήταν απλή, ειδικά σε ένα άτομο που έχει μόνο 5 πόστς και δείχνει με αυτό ότι είναι καινούριος στο φόρουμ.

Απο την άλλη, δεν νομίζω ότι γνωρίζεις και πολλά απο διατροφή, κι αν έχεις διαβάσει πολύ και πολλά πάνω σε αυτήν, με αυτά που γράφεις δείχνεις να μην τα έχεις καταλάβει αυτα που διάβασες, και φαίνεται μια σύγχυση των γνώσεων που απέκτησες, σε μια προσπάθεια να μπουν όλες μαζί σε μια φραση/πρόταση με 10 λέξεις.


+1 στόν brawny :awesome:

just for the record πάντως δεν νομίζω πως ήτανε πολύ δύσκολο να εξηγήσει ο πίκολο γιατί συμβαίνει αυτό με τον υδατάνθρακα στο πρωινό :unsure: μέσα σε 2 γραμμές πιστεύω διατυπώνετε πολύ εύκολα

billys15
05-12-08, 22:30
Να ρωτησω κι εγω κατι με τη σειρα μου.Απ'ο,τι θυμαμαι,εχω δει σε διαφορους IFBB Pro's,στα πλανα διατροφης τους να εχουνε κρεμα μωρου.Μην μου ρωτησετε σε ποιους ακριβως,δεν θυμαμαι.Αυτο μηπως σημαινει κατι? Παντως εγω μετα την προπονηση εχω καθιερωσει εδω και λιγο καιρο,shake+κρεμα :)

BRaWNy
05-12-08, 22:41
αρα για να μην αναλυουμε καθε φραση επιστημονικα να τεκμηριονουμε(τουλαχιστον σε καθε τοπικ καθε μερα) κοιτοντας την καθε πιθανη εκδοχη κατω απο ποιες περιστασεις η τι διατροφη κανει αυτος που μηλαει μπαινουμε κατευθειαν στον θεμα οπως εκανε ο πικολο(οποιος εχει ορεξη ας το κανει απλος μερικα πραγματα τα εχουμε αναλυσει ηδη)Μα για αυτό είπα ότι είπα στον Πικολο, δεν χρειάζεται να αναπτυσσόμαστε επιστημονικά σε κάθε τόπικ κι όταν δεν θα καταλάβει κανείς που ρωταει την απάντηση αρχικά.
Αυτά που εγραψε ο Πίκολο δε βγαζουν νόημα (κατ' εμέ) ετσι όπως τα είπε, ουτε και συμφωνώ μαζί του με αυτά που είπε.
Οι ερωτησεις που εθεσα στον Πίκολο, δεν ηταν για να του πω συμφωνώ με αυτά αλλά μιας και τα έθεσες ανέλυσέ τα.
Ήταν κατα κάποιο τρόπο "πονηρές" ερωτήσεις και για να δείξουν τη διαφωνία μου, και απο κει και πέρα εξέφρασα και την διαφωνία μου στον τρόπο που τα παρουσίασε/εξέφρασε, γιατι η απάντησή του ηταν σα να ηθελε να δείξει ότι ξέρει πάρα πολλά και έχει και ανάλογες εμπειρίες και ότι ειναι δεδομένα κάποια πράγματα και ότι θα κατατοπιστεί ο άλλος με αυτά που είπε.
Μόνο που όπως τα είπε κλπ, τελικά δεν δειχνουν όλα τα παραπάνω αλλά αντιθετα πράγματα.
Είναι κάπως όπως λεμε η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια, αν με πιάνεις.
Απο την άλλη, πιστευω ότι μειώνει τον εαυτό του με αυτά που πόσταρε, με αυτόν τον περίπλοκο τρόπο (που δυσκολα να καταλάβει κανείς περι τινος πρόκειται), αλλά και με κάποια πράγματα που δεν στέκουν κατα την δική μου ταπεινή γνώμη, παρόλο που ηταν σε μια γραμμή με 10 λέξεις που λέει ο λόγος.

Εμένα μου έρχεται κάπως, το να μπαίνω σε ένα φόρουμ με τίτλο Bodybuilding, όπου υπάρχουν μέλη και moderators και πολλοί καταξιωμένοι bodybuilders της Ελλάδας, και να πέφτω πάνω σε ένα τόπικ όπου θετει κάποιος μια ερωτηση και να υπάρχει αυτη η απάντηση απο τον Πίκολο και με τέτοιον τρόπο.
Αν δεν ηξερα που βρισκομαι, θα απορουσα και θα μου φαινόταν περίεργο.
Νομίζω ότι έπρεπε να απαντησω και να σχολιάσω πάνω σε αυτό, διότι είδα ότι η μεταφορά των γνώσεων πάνω σε ένα θέμα, δεν έγινε με τον σωστό τρόπο, και αυτη πολλές φορές μπορει να οδηγήσει και σε παραπληροφόρηση.
Ίσως να πειράζει και να ενοχλεί η παρέμβασή μου αυτη τον Πίκολο και πιθανότατα και άλλους, και να γίνομαι και καυστικός καμμιά φορά, sorry, αλλά και εγω ενοχλήθηκα.
Απο την άλλη, ισως και δεν θα έπρεπε να μου πέφτει λόγος και να μην κάθομαι να ασχολούμαι με το θέμα (ή να συνεχισω να ασχολούμαι), πράγμα που το βρισκω και πολύ καλή ιδέα αυτη τη στιγμή και αυτό θα κάνω.
Στο κάτω κάτω, δεν ηρθα εδω για να μαλώσω με κάποιον ή κάποιους.

NASSER
05-12-08, 22:43
Να ρωτησω κι εγω κατι με τη σειρα μου.Απ'ο,τι θυμαμαι,εχω δει σε διαφορους IFBB Pro's,στα πλανα διατροφης τους να εχουνε κρεμα μωρου.Μην μου ρωτησετε σε ποιους ακριβως,δεν θυμαμαι.Αυτο μηπως σημαινει κατι? Παντως εγω μετα την προπονηση εχω καθιερωσει εδω και λιγο καιρο,shake+κρεμα :)

Η κρεμα μωρου που αναφέρεται σε διατροφες ειναι ρυζάλευρο, που ειναι συνθετος υδατανθρακας χωρις ζαχαρα και λιπαρα.

Steve KinG STyLe
05-12-08, 22:50
Αληθεια τώρα εγω δεν καταλαβα τι ειναι η φρουτοκρεμα???? :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

RUHL
05-12-08, 23:02
Να ρωτησω κι εγω κατι με τη σειρα μου.Απ'ο,τι θυμαμαι,εχω δει σε διαφορους IFBB Pro's,στα πλανα διατροφης τους να εχουνε κρεμα μωρου.Μην μου ρωτησετε σε ποιους ακριβως,δεν θυμαμαι.Αυτο μηπως σημαινει κατι? Παντως εγω μετα την προπονηση εχω καθιερωσει εδω και λιγο καιρο,shake+κρεμα :)
Εμενα λες? χαχαχαχα περιση ειχα βαλει πριν την προπονονηση μια δοση :green: :P ριζαλευρο φυσικα καπου ειχα βαλει και 2 κουτακια φωτος :unsure: στο φορουμ
εχει 2 ριζαλευρα το ενα ειναι με μπολικο υδατανθρακα 80 κατι και ελαχιστο λιπος μαλον αυτην λεει ο φιλος πανω η οποια δεν λεει απο γευση και εχει ακομα ενα με λιγοτερο υδατανθρακα περιπου 70 νομιζω και κατι και 10 λιπος αυτη ειναι κατα πολυ νοστημοτερη απο την αλλη

ετσι ενα ρεβιου για οποιον ενδιαφερετε

tezaman
05-12-08, 23:13
φρουτόκρεμα με φυστικοβούτυρο υπάρχει? 8)

makantonio
06-12-08, 00:10
προς αυτον που εφτιαξε το τοπικ ποσες θερμιδες τρως ανα μερα για να δουμε θα παρω απαντηση?ακριβιας? αμφιβαλω κατα πολυ

Κατ'αρχάς αρχηγέ γράφει το όνομα μου, makantonio, όπως εσένα σε αποκαλούμε ruhl.
Δεύτερον προσπα8ώ να καταναλώνω κα8ημερινά
200γρ πρωτείνη - 440 υδατάν8ρακα - 160 λίπος, αναλογίες δλδ
25% - 55% - 20%
γύρω στις 3000-3500 8ερμίδες δλδ.
Δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να τεστάρεις τις γνώσεις μου. Εγώ καλοπροέρετα γράφω για να μά8ω κάποια πράγματα κ ευχαριστώ πολύ τα παιδιά που ασχολή8ηκαν μαζί μου. Όλοι μας ξεκινήσαμε από κάπου δεν γεννη8ήκαμε με γνώσεις.

RUHL
06-12-08, 02:29
Δεύτερον προσπα8ώ να καταναλώνω κα8ημερινά
200γρ πρωτείνη - 440 υδατάν8ρακα - 160 λίπος, αναλογίες δλδ
25% - 55% - 20%
γύρω στις 3000-3500 8ερμίδες δλδ.


όμως 63-65 κιλά τα τελευταία 5 χρόνια, τότε όταν 8α έφτανες τα 70 σε 15 μέρες κ τα διατηρούσες, μετά 8α έκανες πάρτυ
χμμμμ δεν σε πιστευω αλλο το προσπαθω αλλο το καταναλωνω

και ευχαρηστω που επιβεβαιωσες τις σκεψεις μου


προς αυτον που εφτιαξε το τοπικ ποσες θερμιδες τρως ανα μερα για να δουμε θα παρω απαντηση?ακριβειας? αμφιβαλω κατα πολυ
μου θυμησες εναν γνωστο οταν τον ρωτησαν ποσα λεφτα εδωσες για να φτιαξεις το σπιτι σου 10-20 εκατομυρια απαντησε(οχι ευρω φυσικα) χααχαχαχ πολυ καλη απαντηση λες και το ιδιο σπιτι περνεις αν ξοδεψεις 10 εκατομυρια σε σχεση ενα που θα δοσεις 20 τοσο μικρη η διαφορα :green:




με την ευκαιρια επειδη μου φανηκαν υπερβολικα τα νουμερα για τα κιλα σου τα μετρησα μαντεψε 4000 χιλιαρικα βγαινουν οχι 3 :green: ε σιγα τι 10 εκατομυρια τι 20 το ιδιο ειναι :green:

Εγω ο ιδιος οταν πηγα 107 κιλα μπορει να μην ετρωγα αυτες τις ποσοτητες που γραφεις εκει κοντα στα 3800 ημουν περιπου ε προς εκτομορφο τηνω κατι ξερουμε με λιγα λογια :clown2: :clown2: υπαρχει μια πολυ μικρη πειθανοτητα προβληματος με θυρωειδη και υπερβολικου μεταβολησμου αλλα πολυ σπανιο για να εξηγουντε οι τροφες χωρις να περνεις βαρος


Δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να τεστάρεις τις γνώσεις μου

63-65 κιλά όταν 8α έφτανες τα 70 σε 15 μέρες
Μην συνεχηζεις ετσι θα το πληρωσεις και απο αυτο και μονο το ποστ καταλαβα αρκετα για αυτο εκανα τις ερωτησεις



Κατ'αρχάς αρχηγέ γράφει το όνομα μου, makantonio, όπως εσένα σε αποκαλούμε ruhl.
Δεν εισαι ενεργο μελος ακομα για να σε θυμαμε οπως ξερω τους ενεργους εδω και βαριομουν να κανω ρολλ υπ και κοπυ παστε το ονομα σου υπαρχει και η λεξη O.P.(original poster) αυτο ακομα ποιο συντομο ειναι ισως χρησημοποιηθει στο μελον :clown2: οπως και αλλες φορες πριν


Φτιαξε την διατροφη σου και μετρα την καλα ασε το ρυζαλευρο και τα υγρα στην ακρη φαε το φαγητο σου και αλαξε ταχτικη δεν ειναι ποσα κιλα βαζεις αλλα τι κιλα βαζεις



:idea: :wave:

pikolo
06-12-08, 02:44
brawny εχω διβασει αρκετα απο τοτε πο εσυ σταματησες να γραφεις στο forum απο βιβλια.και επισεις εχω ως μεντορα ας πουμε τον ruhl που συζηταμε παρα πολλα και ειναι ολοκληρη εγκυκλοπαιδεια ο ανθρωπος! :notice: :chinese:
τωρα για το ποιος θελει να δειξει οτι ξερει πολλα αλλος ειναι αυτος εγω δεν λεω ποτι ξερω πολλα λεω αυτα που ξερω.και επισεις και γω διαφωνω σε πολλα μαζι σου τι σημαινει αυτο οτι θα πρεπει να αρχισω να σου λεω οτι δεν ξερεις τιποτε?η κατι τετοιο?πες την γνωμη σου απλα.ο ανθρωπος ρωτησε αν κανει η οχι δνε ειπε να του πουμε ολη την βιοχημ,εια του αν ειναι επεξεργασμενος η ανεπεξεργαστος υδατανθρακας αν εχει κορεσμενα λιπαρα ,μονοακορεστα κτλ κτλ...και δνε σδυμφωνω οτι μονο ως cheat meal μπορει να προστεθει.οπως επεισεις δνε συμφωνω οτι για να κανεις ψηεατ μεαλ το προσθετεις στην διατροφη σου χωρις να παραλειψεις το επομενο γευμα.Ας μη κρινουμε τα υπολοιπα μελη με ''πονηρες'' οπως ειπες ερωτησεις.Αυτο που θυκμασαι εσυ απο μενα πρινμ απο δυο χρονια που ξαναγραψες δεν ειναι το ιδιο με τωρα.
αρκετα απολογηθηκα δεν θα επαναληφθει αυτο.Ο καθενας ας υποστηριζει οτι αυτος θελει.

RUHL
06-12-08, 03:29
το φορουμ δεν ειναι μερος να την δηξουμε ποσο μεγαλη την εχουμε ............την γνωση χεχε αλλα να ωφεληθουμε απο αυτην μπας και παρουμε λιγη μυικη μαζα η καψουμε λιγο λιπος ποιο ευκολα τσαμπα μαλωνετε για φρουτοκρεμες διαφονηστε για τιποτα αλλο ποιο χρησιμο να μαθουμε και κατι καλο :idea:

makantonio
06-12-08, 16:52
Φίλε RUHL αν εσύ διαβάζοντας τα στοιχεία που σου έδωσα
(200γρ πρωτείνη - 440 υδατάν8ρακα - 160 λίπος, αναλογίες δλδ
25% - 55% - 20%
γύρω στις 3000-3500 8ερμίδες δλδ. )
βγάζεις συμπέρασμα οτι δεν ξέρω πόσες 8ερμίδες καταναλώνω, ΓΙΑΤΙ ΕΓΡΑΨΑ 3000-3500 ΑΝΤΙ 3500-4000, τότε νομίζω οτι κοροιδευόμαστε...
Είπα οτι προσπα8ώ να το κάνω. Εδώ και κανά μήνα ξεκίνησα αυτή την διατροφή. Προσπα8ώ σημαίνει οτι αν ο στόχος είναι 3500 εγώ είμαι από 3000 κ πάνω.
Προσπα8ώ σημαίνει πως δεν μπορώ να είμαι όλη μέρα σπίτι να τρώω κ σιγά σιγά , ακολου8όντας τις συμβουλές σας, 8α φτιάξω 1 σωστό πρόγραμμα.

Υ.Γ Καλά λες, τέρμα οι φρουτόκρεμες με τα σάκχαρα, πλέον ριζάλευρο για συμπλήρωμα υδατάν8ρακα μαζί με την κα8αρή whey. :clap:

pikolo
06-12-08, 16:57
μπορεις να φτιαξεις μονος σου το ρυζαλευρο(εψω ετσι κανς) βρασμενο ρυζι στο μπλεντερ με νερο....σκοτωνεις λιγο τον γλυκαιμικο δεικτι του ρυζιου αλλα τρωγεται πιο ευκολα.πολυ καλη λυση.Και πιο φτηνη απο το ρυζαλευρο.(σημειωση¨για καλυτερο λιωσιμο το ρυζι να ειναι αρκετα βρασμενο) :notice: :chinese:

makantonio
07-12-08, 04:33
Φίλε μου pikolo έχεις δίκιο για την τιμή του ρυζάλευρου-είναι τσιμπημένη :moderator:
Δοκίμασα να αναμείξω την whey με νερό κ βρώμη που έχει κ πολύ καλή τιμή :thumbsup:
Έβαλα κ λίγο μέλι, ζεστό το μίγμα κ όλα οκ! :clapping:

Ευρης
13-10-10, 22:22
παιδια με τις φρουτοκρεμες τι παιζει?
βλεπω οτι εχουν αρκετα θρεπτικα συστατικα και μαλιστα αρκετη πρωτεινη, ειναι καταλληλη για καποιον που χρειαζεται ενα γρηγορο γευμα και πρωτεινη-υδατανθρακα κτλ???

StefPat
13-10-10, 22:30
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=823&highlight=%CE%BA%CF%81%CE%AD%CE%BC%CE%B5%CF%82

καλές αλλά ακριβές..
:toast: