PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιάννης Κούκος



Muscleboss
14-10-10, 01:05
Ένας από τους πρωτοπόρους του ελληνικού bodybuilding, με πολλές διακρίσεις και μεγάλη αγωνιστική πορεία που διήρκησε σχεδόν 20 χρόνια, είναι ο Γιάννης Κούκος.

Συμμετέχοντας σε κάποιους από τους πρώτους αγώνες του ελληνικού bodybuilding στις αρχές της δεκαετίας του '70, μέχρι και την τελευταία του εμφάνιση σε διεθνείς αγώνες το 1990 στην κατηγορία Masters (άνω των 40 ετών), ο Γιάννης Κούκος αποτέλεσε σταθερή αξία εμφανιζόμενος πάντα σε άριστη κατάσταση σε όσους αγώνες συμμετείχε. :bbbiceps:

Η πολύ καλή γράμμωση, οι καλοσχηματισμένοι κοιλιακοί και τα πόδια του του χαρισαν πολλούς τίτλους του "πλέον μυώδη", "mr κοιλιακοί" και "mr πόδια" στους αγώνες της εποχής του. Αν δεν κάνω λάθος, σε όλους τους ελληνικούς αγώνες που συμμετείχε κέρδισε την κατηγορία του, αλλά δεν κατάφερε ποτέ να κερδίσει τον γενικό τίτλο.

Ο Γιάννης Κούκος είναι ο επόμενος αθλητής που θα κοσμίσει και επίσημα το Hall of Fame - Greek Bodybuilding (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=27&Itemid=8) τις επόμενες ημέρες και με αυτή την αφορμή ανοίγουμε αυτο το θέμα όπου και θα προστεθεί φωτογραφικό υλικό, και όχι μόνο... :bowdown:


16774


16775


16776

16777



16778

Στην παρακάτω φώτο, προσέξτε τη διαφορά μυικότητας, του Γιάννη Κούκου (1ος από αριστερά) με τους υπόλοιπους αθλητές. :shock:

16779




Αν δεν κάνω λάθος, στο κέντρο της παρακάτω φωτογραφίας είναι ο Ben Weider.

16780



16781

Στην παρακάτω φώτο, 3 από τους σημαντικότερους αθλητές του ελληνικού bodybuilding της δεκαετίας του '70 .
Από αριστερά προς τα δεξιά: Φώτης Τόμπρας, Φραγκίσκος Μπατής, Γιάννης Κούκος.

16782

giorgospet
14-10-10, 08:45
Συγκρίνετε επίπεδο Mr. Hellas 1975 με σήμερα.

Polyneikos
14-10-10, 09:03
Πανο ευχαριστουμε για την διαθεση των σπανιων αυτων φωτογραφιων,πραγματικα μας ταξιδευουν...
Ο Γιαννης Κουκος ηταν από τους πρωτοπόρους του αθληματος και από ότι εχω ακουσει από τους παλιους ενας ανθρωπος με ηθος και πολυ καλο χαρακτηρα.Περιμενουμε και αλλες φωτο:clap::clap:

NASSER
14-10-10, 09:38
Ευχαριστουμε Πάνο γιαυτο το καταπληκτικο αφιέρωμα. Ο Γιαννης Κουκος οπως δειχνουν και οι φωτο ηταν αρκετα μπροστα για την εποχη του, με αρκετα καλη μυικοτητα και ωραιες αναλογιες.:clap::clap::clap:
Θα ειναι μεγαλη χαρα να μαθουμε κι αλλα για τους αγωνες του, την προπονηση του και τις δυσκολιες που θα μπορουσε να εχει τοτε ωστε να συμμετασχει σε ενα αγνωστο αθλημα τοτε, το bodybuilding. :)

S. KTISTAKIS
14-10-10, 09:46
Για τον κυριο ΓΙΑΝΝΗ (οπως τον αποκαλουσαμε εμεις εδω ΚΡΗΤΗ καθοτι για πολλα χρονια συντοπιτης μας) δεν χρειαζετε να πω τιποτα για την πορεια του στο χωρο.....

Αυτο που εχω να πω οσο τον εζησα ειναι οτι στη ζωη του ηταν ενας "ΑΓΓΕΛΟΣ" !

Σαν Αγγελος λοιπον στη ζωη μπορει να του εκοψαν τα φτερα αλλα αυτος εγινε ΜΑΓΟΣ και συνεχησε να πεταει σε οτι εκανε.....

Να ειναι καλα και να ξερει οτι δεν εφυγε ποτε απο το νησι για εμας.....

aqua_bill
14-10-10, 09:55
η διάφορα σε σχέση με τους συναθλητές του είναι κάτι παραπάνω από εμφανής. Πολύ ωραίο σώμα συμετρικό και το σημαντικότερο καλαίσθητο! σίγουρα πρότυπο για μένα

Polyneikos
14-10-10, 10:35
Mια ωραια πόζα του Γιαννη Κούκου:

34559

ΜrΚommatias
14-10-10, 11:27
Φοβερος για την εποχη του!!!Ειχα την τυχη να τον γνωρισω προσωπικα:)

vAnY
14-10-10, 15:31
:)πολυ ωραιο αφιερωμα, καλο ειναι να μην ξεχναμε τετοιους αθλητες, που χαραξαν τη πορεια για το ελληνικο ΒΒ....
Πολυ προχωρημενος ο Κος Κουκος για την εποχη του, τι κοιλιακοι ειναι αυτοι!!!!!:shock:

TRIANTAFYLLOU
14-10-10, 19:07
εγω ότι και να πώ για τον γιάννη λίγο είναι , άλλωστε τον γιάννη τον κούκο τον είχα και στα πρώτα ονόματα για το hall of fame , είναι απο τους πρώτους που με ενέπνευσαν βλέποντάς τους στα περιοδικά την δεκαετεία του 70 αρχές 80 , εκτός απο καλός αθλητής που αυτο δεν αμφησβητείτε γιατι φαίνετε και το υποδηλώνουν οι τίτλοι του , είναι ενας ευγενής και σεμνός άνθρωπος και πραγματικα χαίρομαι όταν τυχει να τον δώ σε κανένα αγώνα όπως στον προηγούμενο στο νοβοτέλ .

το ελάχιστο σαν φόρος τιμής για τον γιάννη είναι αυτό το τόπικ στο φόρουμ μας και η παρουσίασή του στο hall of fame
:clap::clap::clap::clap::clap::clap:

Muscleboss
16-10-10, 00:13
Φωτογραφίες του Γιάννη Κούκου από το Mr Hellas 1971.

16810

16816

16815

16814


16813


16812


16811


και μια καλλιτεχνική φωτογραφία εποχής...

16817

Dreiko
16-10-10, 00:24
πολυ μπροστα για την εποχη του,τρομερη πυκνοτητα σε σχεση με τους υπολοιπους:clap::clap::clap::clap:
η τελευταια φωτο τα σπαει.....

Polyneikos
16-10-10, 00:25
Πανο φανταστικες φωτο και σπανιες !!:bowdown::bowdown:

Titanium
16-10-10, 01:05
Πανο φανταστικες φωτο και σπανιες !!:bowdown::bowdown:

+10000000:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

sogoku
16-10-10, 02:16
Σωμα προτυπο

Muscleboss
16-10-10, 11:13
Να σημειώσω οτι στις φώτος από το Mr Hellas 1971, με τον αριθμό 25 είναι ο αθλητής Λημναίος που έκανε αρεκτές εμφανίσεις στους 1ους αγώνες.

Ακόμη η καλλιτεχνική φώτο, αν θυμάμαι καλά ήταν κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής θητείας του Γιάννη Κούκου.

ΜΒ

StefPat
16-10-10, 12:50
Τότε απ'όσο γνωρίζω δεν είχανε συμπληρώματα κ.λπ, σωστά; (στην Ελλάδα)

Eddie
16-10-10, 13:23
Πολυ καλος ο Κουκος!!!!

Ο αθλητης με το νουμερο 33 ξερουμε ποιος ειναι?

kostas317
16-10-10, 13:46
Συγκρίνετε επίπεδο Mr. Hellas 1975 με σήμερα.

Άκυρη η σύγκριση που κάνεις φίλε μου!!!
Αν είχαν και αυτοί ότι υπάρχει σήμερα ίσως αρκετοί από αυτούς να μην πιάνονταν!!!

Πραγματικά πολύ καλό σωματοτυπο είχε ο κύριος Γιάννης…!!!

Polyneikos
16-10-10, 14:11
Kαι μερικες ακομα φωτογραφίες του Γιαννη Κουκου...

16818


Εδω διακρίνεται μαζι με τον Τασο Μωρο,επίσης σπουδαιος αθλητης της εποχης !!!

16819


16821

16820

Polyneikos
16-10-10, 14:32
Συγκρίνετε επίπεδο Mr. Hellas 1975 με σήμερα.


Τότε απ'όσο γνωρίζω δεν είχανε συμπληρώματα κ.λπ, σωστά; (στην Ελλάδα)


Άκυρη η σύγκριση που κάνεις φίλε μου!!!
Αν είχαν και αυτοί ότι υπάρχει σήμερα ίσως αρκετοί από αυτούς να μην πιάνονταν!!!

Πραγματικά πολύ καλό σωματοτυπο είχε ο κύριος Γιάννης…!!!

Για να καταλαβετε πόσο δυσκολο ήταν τότε,τα συμπληρωματα ήταν από αγνωστα ως ανύπαρκτα...Ο Ανδρεας Ζαπατίνας που εφερε το αθλημα στην Ελλάδα,εστησε την Ελληνικη Ifbb και μετεπειτα την Wabba,εκανε τους πρωτους αγωνες bbing στην Ελλάδα (να φανταστείτε ότι γινόνταν αγωνες και ακομα και εκεινοι που συμμετεχαν δεν ξεραν ακριβως τι να κανουν),ηταν εκεινος που είχε ανοίξει από τα πρωτα γυμναστηρια στην Αθηνα,αν όχι το πρωτο,καθως και το ιστορικο καταστημα συμπληρωματων,τον Αθλητη,που υπάρχει ακομα σε μια στοα στην Πανεπιστημιου.
Εκεινος λοιπον είχε πρωτοφερει καποιες πρωτεινες της εταιρίας Weider αλλά φυσικα δεν μπορουσαν όλοι να τις αγοραζουν καθως θεωρουταν είδος πολυτελειας και ακριβες,πόσο μαλιστα για καποιον που επρεπε να τις καταναλωνει επαρκως.
Για να μην πω για τα μηχανηματα της εποχης,όπου στον παγκο γινόταν ουρα για να κανουν τα σετ,αλτηρες ελαχιστοι,τροχαλίες αγνωστες...
Οι δε πληροφορίες περι διατροφης και εξελιγμενης προπόνησης απο στόμα σε στομα και απο καποια περιοδικα,περισσότερο ενστικτωδως προπονιόντουσαν και με αρκετες υπερβολες αλλα και σίγουρα λαθη..
Με αυτα τα δεδομενα από εκεινη την εποχή ,καποιοι ξεχώρισαν και είχαν αποτελεσματα πολυ καλα,ενας από αυτους είναι ο Γιαννης Κουκος,ο οποιος και είχε μεγαλη διαρκεια στο αθλημα.RESPECT:clap:

LION
16-10-10, 15:06
16822

LION
16-10-10, 15:08
:clap::clap::clap:

16823

Polyneikos
16-10-10, 15:11
Ευχαριστουμε πολυ για την διαθεση του σπανιου προσωπικου σου υλικου...:clap::clap:
Αυτη η συνεντευξη επιβεβαιωνει αυτα που εγραψα λίγο πιο πανω για τις δυσκολίες της εποχης !!

NASSER
16-10-10, 16:06
Ο κ. Κουκος ξεκινησε να προπονειται μονος του, χωρίς γνωσεις, χωρις γυμνατηριο και χωρις βοηθηματα και ειχε ενα απο τα καλλητερα σωματα της εποχης του. :clap::clap::clap:
Τα μονα του εφοδια, αγαπη σαυτο που εκανε, και πολυ ταλεντο! :bowdown::bowdown::bowdown:

Polyneikos
16-10-10, 20:13
Eντυπωση από την συνεντευξη μου εκανε η συμμετοχη του στο Μρ Υφηλιος.Κατελαβε την 14η θεση σε κατηγορία 60 (!!) αθλητων!!:shock::shock:

Muscleboss
16-10-10, 20:21
Χρήστο σε ευχαριστούμε πολύ για τη συνέντεθξη του αρχείου σου που μοιράστηκες μαζί μας! :clap:

Διάβασα στη συνέντευξη ότι έλαβε μέρος σε αγώνες πρώτη φορά το 1972, ενώ εγώ εβαλα φώτος από το Μρ Ελλάς 1971... δεν είμαι βέβαιος, αλλά αν δείτε κάτω από το βάρθρο των νικητών, λέει 1971....:unsure:




Εδω διακρίνεται μαζι με τον Τασο Μωρο,επίσης σπουδαιος αθλητης της εποχης !!!

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=16819&stc=1&d=1287227327



Κώστα στην παραπάνω φωτογραφία, έχω την εντύπωση οτι στο αριστερό μέρος της φωτογραφίας είναι ο Βεισάκης, όχι ο Μώρος. Αν μπορεί κάποιος να πει με βεβαιότητα ας μας βοηθήσει.

ΜΒ

Polyneikos
16-10-10, 20:37
Πανο εχεις δικιο,ο Βεϊσακης πρεπει να είναι !

S. KTISTAKIS
16-10-10, 21:06
Πανο εχεις δικιο,ο Βεϊσακης πρεπει να είναι !

O κ. ΒΕΙΣΑΚΗΣ υπηρξε ο πρωτος μου προπονητης! :)

Με σιγουρια 1000% ειναι ο κ. ΜΩΡΟΣ και οχι ο κ. ΒΕΙΣΑΚΗΣ! :welcome:

Polyneikos
16-10-10, 21:15
Οκ,η αλήθεια είναι ότι το μουστακι και το μαλλι μπορεί να σε μπερδεψει στους 2 αυτους αθλητες,δεν φαίνεται και το πρόσωπο..Αρα καλα το είδα στην αρχη:thumbup:

S. KTISTAKIS
16-10-10, 21:20
Οκ,η αλήθεια είναι ότι το μουστακι και το μαλλι μπορεί να σε μπερδεψει στους 2 αυτους αθλητες,δεν φαίνεται και το πρόσωπο..Αρα καλα το είδα στην αρχη:thumbup:

O κ. ΒΕΙΣΑΚΗΣ δεν υπηρξε ποτε σε αγωνιστικη κατασταση με τετοιο διαχωρησμο! Ξεχωρηζε παντα απο το ποζαρησμα του κατι που μου το διδαξε πολυ καλα! :thumbup:

Muscleboss
16-10-10, 21:22
Δεκτό, αν και από φωτογραφίες και των δύο που έχω δεί, πέρα από το μαλλί (που ο Μώρος δεν θυμάμαι να είχε είχε ποτέ τόσο μαλλί σε φώτος που έχω δεί) το καλούπι του σώματος (πόδια λεκάνη, χέρια) μοιάζει στον Βεισάκη. Τέσπα, θα μας το διευκρυνήσει σύντομα απόλυτα βέβαιη πηγή. ;)

ΜΒ

S. KTISTAKIS
16-10-10, 21:34
Δεκτό, αν και από φωτογραφίες και των δύο που έχω δεί, πέρα από το μαλλί (που ο Μώρος δεν θυμάμαι να είχε είχε ποτέ τόσο μαλλί σε φώτος που έχω δεί) το καλούπι του σώματος (πόδια λεκάνη, χέρια) μοιάζει στον Βεισάκη. Τέσπα, θα μας το διευκρυνήσει σύντομα απόλυτα βέβαιη πηγή. ;)

ΜΒ

Ο κ. ΒΕΙΣΑΚΗΣ ηταν πολυ κοντιτερος και απο τους 2 ! ;)

LION
16-10-10, 21:35
Ευχαριστουμε πολυ για την διαθεση του σπανιου προσωπικου σου υλικου...:clap::clap:
Αυτη η συνεντευξη επιβεβαιωνει αυτα που εγραψα λίγο πιο πανω για τις δυσκολίες της εποχης !!

Τετοιοι αθλητες εδειξαν πραγματικα ποσο αγαπουσαν το αθλημα!Μου αρεσε πολυ εκει που λεει οτι εκανε υποχρεωτικα relax οταν εβρεχε η'φυσαγε!!!
(Παιδια εγω πρεπει να σας ευχαριστησω για το πολυ πλουσιο υλικο που προσφερετε κατα καιρους!):toast:

aqua_bill
16-10-10, 21:44
:thumbup::thumbup:

S. KTISTAKIS
17-10-10, 13:25
Τετοιοι αθλητες εδειξαν πραγματικα ποσο αγαπουσαν το αθλημα!

Eχοντας γυμναστει με ΚΟΥΚΟ - ΒΕΙΣΑΚΗ - ΓΚΙΝΗ - ΣΙΑΤΡΑΒΑΝΗ - ΒΟΛΙΚΟ - ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗ (δεινοσαυρος) ειδα τι θα πει να αγαπας αυτο που κανεις οπως πολυ σωστα τονισες !:thumbup:

Εχοντας γυμναστει με BADELL - CORMIER - FREI - PREIST - KOVACS ειδα τι θα πει να "πουλας" αυτο που νομιζεις οτι αγαπας.....:thumbdown:

TRIANTAFYLLOU
18-10-10, 00:34
και γω όταν είδα στην αρχή τον μώρο νόμισα ότι είδα σαν σωματότυπο , βέβαια απο διαφορετικές πόζες δεν μπορείς να κρίνεις με ασφάλεια για το ποιός είναι , μώρος η βεισάκης . απλα δεν είμαι σίγουρος αν ό μώρος έπαιρνε μέρος εκείνη την εποχή γιατι τον έχω για μεταγενέστερο

ο δεξιός μου φαίνετε σαν τον γιώργο τον γουλτίδη , έναν άλλο σκληροπυρηνικο του ελληνικού ββ

S. KTISTAKIS
18-10-10, 15:06
Η φωτο ειναι απο αγωνα της WABBA ρωτηστε καποιον απο εκει να σας πει!

Εχω ολο το αρχειο αγωνων του κ. ΒΕΙΣΑΚΗ (μου το παραχωρησε για να μελετησω καποιες κλασικες ποζες ωστε να βελτιωθω) και δεν υπαρχει πουθενα.:thumbup:

Ο κ. ΒΕΙΣΑΚΗΣ εχει το ιδιο υψος με ενα αλλο μεγαλο κρητικο τον κ. ΜΑΡΑΓΚΑΚΗ για να καταλαβεται τις διαστασεις σε σχεση με τον κ. ΚΟΥΚΟ.

Ρηξτε μια ματια παρακατω......πως ηταν ο κ.ΜΩΡΟΣ στην αρχη της καριερας του ΠΑΝΤΑ με μακρυ μαλλι!

Α! και καμια σχεση το καλουπι ΒΕΙΣΑΚΗ - ΜΩΡΟΥ....

Polyneikos
18-10-10, 16:19
Προσφατως ο Γιαννης Κούκος τιμηθηκε από την Wabba για την πολυετη του προσφορα με το βραβείο "Ανδρεας Ζαπατίνας".Η απονομη εγινε από τον γιο του αειμνηστου , τον Δημητρη Ζαπατίνα.Μια ωραία στιγμη που δείχνει ότι οι κόποι καποιων ανθρώπων δεν πήγαν χαμενοι και αναγνωρίζονται :thumbup::thumbup:


16888

16889

a.minidis
18-10-10, 18:01
:clap::clap::clap::thumbup::thumbup:

TRIANTAFYLLOU
18-10-10, 19:58
http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=16781&d=1287006906




σ αυτη την φωτο διακρίνετε και ένας απο τους δυνατότερους έλληνες ββερ ο μήτσος ο μακρίδης απο την καβάλα ,(είναι ο τέρμα δεξιά όπως κοιτάμε την φωτο), φίλος του σπύρου του μπουρνάζου που όποτε ο σπύρος ανεβαίνει καβάλα μένει στον δημήτρη τον μακρίδη μερικές μέρες.

ήταν και ο πρώτος που είχε σπάσει το φράγμα των 50 εκατοστων στα χέρια :thumbup::thumbup::thumbup:

Steel Fighter
18-10-10, 22:37
φοβερό υλικό, φοβεροί αθλητές, πραγματικά κάνετε μεγάλο έργο με αυτές τις παρουσιάσεις, thanks mb :clap::clap::clap::clap:

Muscleboss
19-10-10, 22:05
Φωτογραφιες από το Mr Hellas 1972 με τον Γιάννη Κούκο.

Θα συμφωνήσω με το σχόλιο που έκανε στη συνέντευξη παραπάνω, οτι σε εκείνον τον αγώνα αδικήθηκε και άξιζε τη 1η θέση...
Το όνομα του νικητή του αγώνα μου διαφεύγει, αλλά θα το βρούμε.

16947
16953


16952

16951


16950



16949


16948

NASSER
19-10-10, 23:06
Ο πρωτος πρεπει να ειναι ο Ζαφειροπουλος απο Θεσσαλονικη, αν και δεν ειμαι σιγουρος... Φυσιογνωμικα του μοιάζει πολυ...
Ο τριτος βαθμολογηθηκε για τριτος παρολο που παρουσιαστικα δεν ηταν καθως πρεπει... σιγουρα γινοντουσαν αδικιες και τοτε...

TRIANTAFYLLOU
20-10-10, 04:18
όσο και να αδικούν οι φώτο ο γιάννης κούκος είναι κλάσεις ανώτερος απο τον πρώτο , απλα τότε ακόμη δεν είχαν ξεκάθαρα πρότυπα οι κριτές και ίσως αν δεν ήταν στημένο, να βγάλαν μόνο σαν μάζα τον άλλο και ας ήταν στην ουσία πιο λίγος μυικά επειδη ήταν αγράμμωτος .
ο γιάννης και με τα σημερινά δεδομένα ήταν άψογος :clap::clap::clap::clap::clap::thumbup::thumbup::thumbup:

Muscleboss
23-10-10, 20:27
Μερικές φωτογραφίες του Γιάννη Κούκου από το Μρ Ελλάς 1976.

Στο δεξί χέρι του Κούκου, ο Νίκος Βεισάκης,αριστερα ο Αγγελος Πηττάς



17076


17077



Από αριστερά προς τα δεξιά: Φώτης Τόμπρας, Χρήστος Χατζηγεωργίου, Γιάννης Κούκος :bowdown:
(και αντίστοιχα στις παρακάτω φωτογραφίες...)


17082

17081

17080

17079

17078

Polyneikos
23-10-10, 21:27
Πανο μας εχεις στείλει αδιαβαστους ,εκεινη την χρονια γεννηθηκα,αυτοι οι ανθρωποι ήδη γραφαν ιστορία!!
Εδω να αναφερω οτι ο Φωτης Τόμπρας που ειναι στις φωτο ήταν ο πρωτος αντιπαλος του Σπύρου Μπουρναζου στον πρωτο του αγωνα,νομίζω εκεινη την χρονια,ο μονος που κερδισε τον Σπυρο καθως μετα ξεκίνησε η χρυση του εποχη!!:clap::clap:

TRIANTAFYLLOU
23-10-10, 22:15
Πανο μας εχεις στείλει αδιαβαστους ,εκεινη την χρονια γεννηθηκα,αυτοι οι ανθρωποι ήδη γραφαν ιστορία!!
Εδω να αναφερω οτι ο Φωτης Τόμπρας που ειναι στις φωτο ήταν ο πρωτος αντιπαλος του Σπύρου Μπουρναζου στον πρωτο του αγωνα,νομίζω εκεινη την χρονια,ο μονος που κερδισε τον Σπυρο καθως μετα ξεκίνησε η χρυση του εποχη!!:clap::clap:


δεν έχεις και άδικο κώστα εγω τα έζησα και τα θυμάμε , νοσταλγω πολλες φορές εκείνες τις εποχές και το κλίμα που επικρατούσε και την φιλοσοφία του ββ τότε .
με τον χατζηγεωργίου γνωριζόμαστε πολύ καλά , απο όταν έμενε γερμανία και γνώριζε και προσωπικα τον άρνολντ , αν θυμάμε καλα ήταν ο πρώτος που έφερε τις πρωτείνες στην ελλάδα τις προβίτα ,αργότερα άνοιξε γυμναστήριο στην κομοτινή όπου το είχε πολλα χρόνια .

πραγματικα χαίρομαι να βλέπω τέτοιες φωτο απο εκείνη την εποχή :clap::clap::clap::clap::clap:

TRIANTAFYLLOU
27-10-10, 18:39
επίσης αξίζει να αναφερθούμε και σε έναν καβαλιώτη αθλητη που τον βλέπω αλλα τωρα τον γνώρισα στις φωτο με τον γιάννη τον κούκο , όπου είναι στο βάθρο του νικητή λέγετε παρασκευάς με το νούμερο 41 ,δεν θυμάμε το επίθετο
μόλις συγκεντρώσω στοιχεία θα κάνω ενα ξεχωριστο τόπικ γιατι με τον μπουζιάνα είναι απο τούς πρώτους μρ ελλάς

σήμερα είναι γύρω στα 70 χρονών και είναι σε καταπληκτική κατάσταση ακόμη και θηριώδης χωρίς να γυμνάζετε .
φίλος και με τον χρήστο τον ιακώβου που πολλες φορές πηγαίναν για ψάρεμα και για χταπόδια με την βάρκα που είχε ο παρασκευάς

το 72 είχε βγεί μρ ελλάς και νομίζω και 71 όπως φαίνετε και στην φωτο , θα τον φέρει ο φίλος μου απο καβάλα μια μέρα στο γυμναστήριο να τα πούμε και να μου πεί πληροφορίες για τις τότε συνθήκες προπόνησης του ββ
μάλιστα ήταν να παίξει σε εναν αγώνα στην αγγλια με τον άρνολντ και ολίβα αλλα δεν πήγε για οικονομικούς λόγους ήταν τρομερό ταλέντο αφού ότι και να έκανε και να έτρωγε μυς έβαζε γι αυτο ακόμη και σε αυτην την ηλικία στέκετε πολύ καλά και μου λέει ο φίλος μου είναι κομμάτια ακόμη

επίσης ένας άλλος που διακρίνω και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος είναι ο ανέστης ο γιαντζόγλου ο πατέρας του γιάννη του γιαντζόγλου που πρόσφατα πήγε στην αυστρία στο παγκόσμιο της wff
φαίνετε στην φωτο του 1976 μαζί με τον τόμπρα και κούκο χατζηγεωργίου που είναι μαζί στο βάθρο των νικητών , ο γιαντζόγλου είναι τέρμα δεξιά :clap::clap::clap:

LION
27-10-10, 18:59
επίσης ένας άλλος που διακρίνω και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος είναι ο ανέστης ο γιαντζόγλου ο πατέρας του γιάννη του γιαντζόγλου που πρόσφατα πήγε στην αυστρία στο παγκόσμιο της wff
φαίνετε στην φωτο του 1976 μαζί με τον τόμπρα και κούκο χατζηγεωργίου που είναι μαζί στο βάθρο των νικητών , ο γιαντζόγλου είναι τέρμα δεξιά :clap::clap::clap:

Ειναι πραγματι ο Ανεστης Γιαντζογλου και διπλα του ο Στεργιος Μουραμπετζης,κολλητος του φιλος!Και οι δυο γινανε αρκετα "μεγαλυτεροι" σωματικα τα επομενα χρονια!!!:clap::clap::clap:

NASSER
16-12-10, 01:06
Ξεκιναω ενα τοπικ για εναν μεγαλο αθλητη που με λογια δυσκολα μπορει να εκφραστει κανεις!
Ευχαριστω τον Μάνο Χανιωτη για τον κοπο του να μας δημιουργησει ενα βιντεακι αφιερωμα σαυτον τον μεγαλο αθλητη, καθως εχει την τυχη να τον ζει καθημερινα στο φιλικο γυμναστηριο του Σπυρου Μπουρναζου.
Απολαύστε το αφιέρωμα!!


http://www.youtube.com/watch?v=B32iutjyB7I&feature=player_embedded

Polyneikos
16-12-10, 01:17
Νασσερ σπανιας ομορφιας βίντεο,αλλα και συλλεκτικης αξίας!!Ευχαριστουμε τον Μανο που μας το διέθεσε:clap::clap:
υ.γ.Συγχωνευτηκε το τοπικ καθως προυπήρχε τοπικ για τον Γιαννη Κούκο:thumbup:

TRIANTAFYLLOU
16-12-10, 01:46
μάνο όχι απλα μου άρεσε αλλα με ξετρέλανε και με συγκίνησε αυτο το βίντεο , ξέρεις ότι έχω μεγάλη αδυναμία σε αυτούς τους ανθρώπους , όχι μόνο για τις επιδόσεις τους σαν αθλητές αλλα και σαν άνθρωποι σεμνοί και καθαροί και το ξέρει και ο ίδιος ο γιάννης ο κούκος .γι αυτό και σε έναν αγώνα θα κανονίσουμε με τον σπύρο να τούς έχουμε όλους μαζεμένους και να τους τιμήσουμε

ο γιάννης εδω ήταν σε καταπληκτική φόρμα και δεν θα μπορούσε να πάρει κατι άλλο εκτός την πρώτη θέση :thumbup::thumbup:

δεν θα μπορούσα να το φανταστώ καλύτερο , σ ευχαριστούμε γι αυτη την κίνηση :clap::clap::clap::clap::clap:

Muscleboss
16-12-10, 01:56
Φοβερό βίντεο. Άξια ο Γιάννης Κούκος είναι στο Hall of Fame και αναμφισβήτητα ένας από τους μεγαλύτερους Έλληνες αθλητές. Respect! :clap:

Μάνο έγραψες. Ευχαριστούμε :toast:

ΜΒ

chaniotis.manos
17-12-10, 00:26
σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια,και ειναι μεγαλη μου τιμη να κανω οτι μπορω ωστε να προβληθουνε τετοιοι "αληθινοι αθλητες"οπως τους αξιζει.για μενα προσωπικα.. αθλητες τετοιου επιπεδου και με την παρουσια τους μονο ειναι κοσμημα για οποιοδηποτε γυμναστηριο.

Qlim4X
17-12-10, 00:28
Πραγματικα ενας καταπληκτικος ανθρωπος. Σεμνος, ηρεμος και με παθος για την γυμναστικη.

Τον βλεπω και προπονητε καθημερηνα με τον ΚΥΡΙΟ Σπυρο Μπουρναζο και κανουν ενα απιστευτο δυδημο.



:toast:

Titanium
17-12-10, 00:34
Φοβερό:clap::clap::clap:

Kntrns_MD
20-12-10, 17:08
Στην παρακάτω φώτο, προσέξτε τη διαφορά μυικότητας, του Γιάννη Κούκου (1ος από αριστερά) με τους υπόλοιπους αθλητές. :shock:

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=16779&d=1287007618





Ο ανθρωπος ηταν πολυ μπροστα για την εποχη του. Πραγματικα αξιοζηλευτο σωμα με ελάχιστα μέσα :bowdown:

Ευχαριστουμε παιδια για τις φωτος και το βιντεο.

fetas
23-12-10, 14:12
επίσης αξίζει να αναφερθούμε και σε έναν καβαλιώτη αθλητη που τον βλέπω αλλα τωρα τον γνώρισα στις φωτο με τον γιάννη τον κούκο , όπου είναι στο βάθρο του νικητή λέγετε παρασκευάς με το νούμερο 41 ,δεν θυμάμε το επίθετο
μόλις συγκεντρώσω στοιχεία θα κάνω ενα ξεχωριστο τόπικ γιατι με τον μπουζιάνα είναι απο τούς πρώτους μρ ελλάς

σήμερα είναι γύρω στα 70 χρονών και είναι σε καταπληκτική κατάσταση ακόμη και θηριώδης χωρίς να γυμνάζετε .
φίλος και με τον χρήστο τον ιακώβου που πολλες φορές πηγαίναν για ψάρεμα και για χταπόδια με την βάρκα που είχε ο παρασκευάς

το 72 είχε βγεί μρ ελλάς και νομίζω και 71 όπως φαίνετε και στην φωτο , θα τον φέρει ο φίλος μου απο καβάλα μια μέρα στο γυμναστήριο να τα πούμε και να μου πεί πληροφορίες για τις τότε συνθήκες προπόνησης του ββ
μάλιστα ήταν να παίξει σε εναν αγώνα στην αγγλια με τον άρνολντ και ολίβα αλλα δεν πήγε για οικονομικούς λόγους ήταν τρομερό ταλέντο αφού ότι και να έκανε και να έτρωγε μυς έβαζε γι αυτο ακόμη και σε αυτην την ηλικία στέκετε πολύ καλά και μου λέει ο φίλος μου είναι κομμάτια ακόμη

επίσης ένας άλλος που διακρίνω και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος είναι ο ανέστης ο γιαντζόγλου ο πατέρας του γιάννη του γιαντζόγλου που πρόσφατα πήγε στην αυστρία στο παγκόσμιο της wff
φαίνετε στην φωτο του 1976 μαζί με τον τόμπρα και κούκο χατζηγεωργίου που είναι μαζί στο βάθρο των νικητών , ο γιαντζόγλου είναι τέρμα δεξιά :clap::clap::clap:

Ναι Ηλια αυτος ειναι ο Πατερας μου τερμα δεξια μετα τον lion το επιβαιβεωνω και γω και πλαι του ο Στεργιος Μουραμπετζης και η φωτογραφια ειναι φωτογραφια με ολους τους Νικητες των κατηγωριων στα βαθρα .Ο Ανεστης και ο Στεργιος ειχαν βγει πρωτος και δευτερος στις Καμψεις δικεφαλων με μπαρα και Πιεσεις στον παγκο και στην χειροπαλη ηταν τοτε αγωνες παραλληλοι που γινοταν με το Μ.Ελλας και ο τιτλος θεωρουταν κι αυτος Μ.Ελλας .Δεν το λεω επειδη ειναι πατερας μου αλλα
επειδη θαυμαζω ολους τους τοτε αθλητες παρακατω σας στελνω και γω μια φωτο απο τον ΑΘΛΗΤΗ τευχος 57 του Γ.Κουκου και μαζι με αυτη τους πολλους χαιρετισμους του πατερα μου στον κ.Γιαννη .
Καντε ζουμ για να διαβασετε τα λογια πανω στη φωτογραφια


19580

TRIANTAFYLLOU
23-12-10, 17:25
Ναι Ηλια αυτος ειναι ο Πατερας μου τερμα δεξια μετα τον lion το επιβαιβεωνω και γω και πλαι του ο Στεργιος Μουραμπετζης και η φωτογραφια ειναι φωτογραφια με ολους τους Νικητες των κατηγωριων στα βαθρα .Ο Ανεστης και ο Στεργιος ειχαν βγει πρωτος και δευτερος στις Καμψεις δικεφαλων με μπαρα και Πιεσεις στον παγκο και στην χειροπαλη ηταν τοτε αγωνες παραλληλοι που γινοταν με το Μ.Ελλας και ο τιτλος θεωρουταν κι αυτος Μ.Ελλας .Δεν το λεω επειδη ειναι πατερας μου αλλα
επειδη θαυμαζω ολους τους τοτε αθλητες παρακατω σας στελνω και γω μια φωτο απο τον ΑΘΛΗΤΗ τευχος 57 του Γ.Κουκου και μαζι με αυτη τους πολλους χαιρετισμους του πατερα μου στον κ.Γιαννη .
Καντε ζουμ για να διαβασετε τα λογια πανω στη φωτογραφια


ε βέβαια τον πατέρα σου τον ξέρω πολλα χρόνια και δεν γινόταν να μην τον γνωρήσω , μάλιστα κάποια όργανα την δεκαετεία του 80 τα είχαμε φέρει στην καβάλα απο τον πατέρα σου και δεν είχα ξαναδεί ποτε μηχανήματα πχ για πιέσεις στήθους που τα κιλα να είναι τόσο ρεαλιστικα σαν να κάνεις με ελεύθερα βάρη , γιατι συνήθως στα μηχανήματα λόγω μοχλών το βάρος μειώνετε και για πολλα χρόνια έκανα προπόνηση σ αυτα τα μηχανήματα .

ενοείτε θα δώσω χαιρετίσματα στον γιάννη τον κούκο με την πρώτη ευκαιρία και μπορεί και τηλεφωνικα πιο μπροστα , θα χαρεί πολύ ο γιάννης , είναι βλέπεις αυτη η νοσταλγία όταν μαθαίνεις νέα απο παλιούς συναθλητες :thumbup::thumbup::thumbup:

Polyneikos
01-01-11, 19:30
Παρουσιαζω ακομα 2 πολυ ωραίες φωτογραφίες του Γιαννη Κουκου!!

19817


19818

petros26
02-01-11, 23:39
re paidia kserei kanenas pws proponiotan o megalos Koukos?fullbody ?Arnold style?

***Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φόρουμ.Mods Team***

Timoleon
25-05-11, 00:12
Τον Γιάννη Κούκο τον θεωρώ τον καλύτερο έλληνα bodybuilder της πρώτης 15ετίας,τουλάχιστον.
Θα μπορούσε να μας δώσει-μέσω forum-προγράμματα γυμναστικής??

Qlim4X
25-05-11, 00:22
Τον Γιάννη Κούκο τον θεωρώ τον καλύτερο έλληνα bodybuilder της πρώτης 15ετίας,τουλάχιστον.
Θα μπορούσε να μας δώσει-μέσω forum-προγράμματα γυμναστικής??

Θα ερθω σε επαφη μαζι του αν μπορει να βρει κανεναν να το ανεβασω;)

GREEK POWER
12-08-11, 19:17
Δε θα ξεχασω ποτε τα λογια του: Mπραβο παιδι μπραβο , ετσι αργα και σωστα τη κινηση να δουλευει καλα το μυ. Δεκαεξι χρονων εγω τοτε στον ΑΘΛΗΤΗ και να μπαινοβγενουν τα θηρια της εποχης και ο ΚΟΥΚΟΣ με το απο τη φυση του αγριο υφος να σε επαινει η να σε παρατηρει , το μονο σιγουρο ηταν οτι εκανες μια ΨΑΡΩΜΕΝΗ προπο.:bowdown::bowdown::bowdown:

Universal
17-08-11, 19:22
o κ. Γιαννης ήταν αθλητης με Α κεφαλαίο και παντα σεμνος,στρατιωτης του αθληματος.Κυριος και παντα σε φόρμα όταν κατεβαινε.:thumbup:

Χρήστος Τριανταφύλλου
20-11-11, 18:24
Σιγουρα ο ποιο γραμωμενος ,μυωδης αθλητης της εποχης του.
Αισθανομαι πραγματικα ατυχος που ποτε δεν ειχα την τυχη να προπονηθω με ενα απο αυτα τα ιερα τερατα του Ελληνικου ΒΒ.

Γκεστ ποζερ WABBA 1987


http://www.youtube.com/watch?v=Do1uOWsA7cM

Polyneikos
20-11-11, 20:26
Σιγουρα ο ποιο γραμωμενος ,μυωδεις αθλητης της εποχης του.


Ακριβως Χρηστο,ο Κουκος ηταν απο τους πιο γραμμωμενους,μυωδεις αθλητες.
Όπως και σε καποιους αγωνες αδικήθηκε στον Γενικο Τιτλο.Αλλα μονίμως επαιρνε τον τίτλο του πλεον μυωδους αθλητη,επαθλο που συνηθίζονταν να δίνεται παλια.
Σε ευχαριστουμε που μας διαθετεις σπανιο βιντεο του Γιαννη Κουκου.:clap:
Με την σειρα μου σου αφιερωνω τις παρακατω σπανιες και ανεκδοτες φωτογραφίες.Ελπίζω να τα πουμε συντομα και στους αγωνες.:welcome:

34560


34561

Με αλλον ενα μεγαλο του αθληματος,καπου στα μεσα της δεκαετιας του 1970,τον Βασίλη Μπουζιάνα

34562

m3ssias
20-11-11, 23:20
Σιγουρα ο ποιο γραμωμενος ,μυωδεις αθλητης της εποχης του.
Αισθανομαι πραγματικα ατυχος που ποτε δεν ειχα την τυχη να προπονηθω με ενα απο αυτα τα ιερα τερατα του Ελληνικου ΒΒ.

Γκεστ ποζερ WABBA 1987


http://www.youtube.com/watch?v=Do1uOWsA7cM


βιντεο που δεν χορταινεις να βλεπεις.....μεγαλος αθλητης και πραγματικα απιστευτο καλουπι....:clap::clap::clap::bowdown:

vaggan
21-11-11, 10:22
Σιγουρα ο ποιο γραμωμενος ,μυωδεις αθλητης της εποχης του.
Αισθανομαι πραγματικα ατυχος που ποτε δεν ειχα την τυχη να προπονηθω με ενα απο αυτα τα ιερα τερατα του Ελληνικου ΒΒ.

Γκεστ ποζερ WABBA 1987


http://www.youtube.com/watch?v=Do1uOWsA7cMτρομερο βιντεο κυριε χρηστο

RAMBO
23-11-11, 03:18
φανταστικος το βιντεο τα σπαει:bowdown:

ελμερ
04-12-11, 13:38
χτες στο atlas ειχα την χαρα να γνωρισω τον κ Γιαννη Κουκο.....ευγενεστατος και καλοσυνατος ανθρωπος,χωρις τουπε....παραμενει σε πολυ καλη κατασταση και απ οτι μου ειπε προπονειται ακομα δυνατα....:bowdown::bowdown::welcome:

GREEK POWER
04-12-11, 15:09
Eγω που ειχα να τον δω απο την εποχη του βιντεο απο πανω (87) βλεποντας τον στο wabba πριν λιγες μερες ηταν συγκινητικο γιατι αυτους τους γιγαντες τους εχεις στο μυαλο σου οταν ηταν στης δοξες τους , μονο τοτε καταλαβαινεις οτι εχεις μεγαλωσει.

herculas
10-12-11, 02:27
Δάκρυσα βλέποντας στην αρχή του βίντεο το γυμναστήριο του Γιάννη .
Εκεί πιτσιρικάς στα 16 μου ξεκίνησα να γυμνάζομαι .
Σιδεράδικο φτιαγμένο με πολύ μεράκι ....ακόμα θυμάμαι ένα προς ένα τα όργανα που είχε.
Είδα τη γυναίκα του την Τασία και τον Δημητράκη τον γιό του , που τον θυμάμαι μπόμπιρα να σηκώνει τα βαράκια με την πιπίλα στο στόμα και τον Γιάννη να καμαρώνει.
Ακομα και σήμερα θυμάμαι με τι αγάπη και λατρεία αληθινή αγκάλιαζε τον γιό του .
Έτσι , με την ίδια αγάπη , ενδιαφερόταν για όλους μας .
Μας παρότρυνε , μας επέβλεπε συνέχεια , μας διόρθωνε , μας δίδαξε .
Πραγματικός πατέρας για όλους και ίνδαλμά μας .
Και όταν και αυτός γυμναζόταν μαζί μας , αν και οι ώμοι του τον ενοχλούσαν από τότε , εμείς απλά χαζεύαμε .
Χαζεύαμε την ακρίβεια στις κινήσεις του και την επιμονή του στην τελειότητα εκτέλεσης της άσκησης .

Τον έχασα για κάποια χρόνια όταν αναγκάστηκε να κλείσει το γυμναστήριο .
Τον ξαναβρήκα στο Ηράκλειο στο γυμναστήριο του Πατσουράκη (αν θυμάμαι καλά το επίθετο ) όταν ήμουν φοιτητής εκεί .
Με το ίδιο χαμόγελο και την ίδια αγάπη αν και είχε περάσει πάρα πολλά που εμφανώς τον είχαν στεναχωρήσει .

Τώρα διάβασα εδώ στο φόρουμ ότι είναι Αθήνα και πάλι και θέλω να πάω να τον βρω .
Αν μπορεί να μου πει κάποιος , είναι ακόμα στου Μπουρνάζου να τον συναντήσω ?
Ευχαριστώ .

NASSER
10-12-11, 20:39
herculas o κύριος Γιάννης γυμνάζεται στου Σπύρου Μπουρνάζου το γυμναστήριο. Τροιας 28 είναι η διεύθυνση κέντρο της Αθήνας κάθετα στη Πατησίων.
Είμαι σίγουρος πως θα χαρεί και αυτος να σε δει :toast:

velinos
15-12-11, 14:37
Επειδη κατα καιρους πολυ αναρωτηθηκαν που βρισκεται ο δασκαλος Γιαννης Κουκος και τι κανει, παρτε μια μικρη γευση απο μια δυνατη χθεσινοβραδινη προπονηση με εναν αγαπημενο του αθλητη το Γιωργο Κοκλα που γυμναζεται στο γυμναστηριο του
ΜΕΓΑΛΟΥ Σπυρου Μπουρναζου.

36678

36679


http://www.youtube.com/watch?v=r1-DmkwHQaY&feature=youtu.be

Πιέσεις στήθους σε επικλινής πάγκο κάθε αλτήρας 50kg

http://www.youtube.com/watch?v=yeriAxQK5H4&feature=g-upl&context=G19c7aAUAAAAAAAFAA

Σφυριά με αλτήρα 50 kg


http://www.youtube.com/watch?v=tWqMvmq9ibM&feature=g-upl&context=G1de32AUAAAAAAAEAA

Εκτάσεις στήθους σε ψηλή τροχαλία


http://www.youtube.com/watch?v=MAad4AYxI6k&feature=g-upl&context=G164c7AUAAAAAAADAA

Pullover


http://www.youtube.com/watch?v=GgKk5zgdXeQ&feature=g-upl&context=G1ed07AUAAAAAAACAA

Πιέσεις στήθους 200 kg


http://www.youtube.com/watch?v=XYgtAiNxn9E&feature=g-upl&context=G1c784AUAAAAAAABAA

Πιέσεις στήθους 210 kg !!!


http://www.youtube.com/watch?v=ytyAOflaSlk&feature=g-upl&context=G1f664AUAAAAAAAAAA
να πω στους διαχειριστές του Forum πως τοποθετώ εδώ τα χθεσινά βίντεο μετά από αίτημα του Κ.Γιάννη Κούκου
επισεις να ευχαριστουμε απο καρδιας τον Σπυρο Μπουρναζο για την προπονηση μεσα σε αυτο το γυμναστήριο Ναος,
Πατησιων και Τροιας 28 στο υψος της κυψελης (μεσα στο στενο του Γερμανου)

GREEK POWER
15-12-11, 15:03
Σε ενα τετοιο ΧΩΡΟ και με ενα τετοιο ΔΑΣΚΑΛΟ μας κανεις να αισθανομαστε παιδια ενος κατωτερου θεου :( ΥΓ. στο αβαταρ εσυ εισαι ?????????

velinos
15-12-11, 15:42
Σε ενα τετοιο ΧΩΡΟ και με ενα τετοιο ΔΑΣΚΑΛΟ μας κανεις να αισθανομαστε παιδια ενος κατωτερου θεου :( ΥΓ. στο αβαταρ εσυ εισαι ?????????

είναι πράγματι απίστευτος ο χώρος :shock: ναι εγώ είμαι στο αβαταρ χθες βράδυ

TRIANTAFYLLOU
15-12-11, 17:08
πολυ ωραίες φωτο και βίντεο με τους θρύλους του ελληνικού ββ , ο σπύρος και ο γιάννης κούκος είναι στους ανθρώπους που αγαπώ πάρα πολύ και στούς πιο συμπαθής στο χώρο , που πραγματικά χαίρομαι όταν τούς βλέπω η μαθαίνω νέα τους :clap::clap::clap:

GREEK POWER
16-12-11, 14:34
Οχι πως εχει καμια σημασια απλα επειδη μου φανηκε καπως περιεργο , οι αλτηρες στις πιεσεις παγκου και στα σφηρια δεν ειναι 50ριδες.:unsure: Αν δε κανω λαθος 42,5 και 32,5 αντιστηχα.

velinos
16-12-11, 18:04
Οχι πως εχει καμια σημασια απλα επειδη μου φανηκε καπως περιεργο , οι αλτηρες στις πιεσεις παγκου και στα σφηρια δεν ειναι 50ριδες.:unsure: Αν δε κανω λαθος 42,5 και 32,5 αντιστηχα.

50 ειναι στις πιεσεις και 38 στα σφυρια εχω κανει λαθος εγω , ο καθε δισκος ειναι 6 κιλα μαντεμενιος και 2 κιλα ο αλτηρας

petros26
25-02-12, 20:08
Τελεια βιντεο παιδια !!!Μηπως ξερει κανενας αν ο κ Κουκος γυμναζεται με το ιδιο σπλιτ?η αν το συστηνει ακομα?Τι ωρες μπορει να τον συναντησει κανεις στο γυμναστηριο??Ευχαριστω

goldenera
07-04-12, 17:48
Άλλο ένας σπουδαίος Έλληνας ΒΒ μου ανακάλυψα εδώ! Για την εποχή του, η μυικότητα του ήταν πολύ μπροστά από τους υπόλοιπους! Σώμα αλλά Frank Zane! Αγνές εποχές, όπου κυριαρχούσε η αγάπη για το άθλημα, και η συντροφικότητα μεταξύ των αθλητών!

jminas82
07-04-12, 23:40
Άλλο ένας σπουδαίος Έλληνας ΒΒ μου ανακάλυψα εδώ! Για την εποχή του, η μυικότητα του ήταν πολύ μπροστά από τους υπόλοιπους! Σώμα αλλά Frank Zane! Αγνές εποχές, όπου κυριαρχούσε η αγάπη για το άθλημα, και η συντροφικότητα μεταξύ των αθλητών!


προσωπικα το σωμα του Κ. Κουκου εγω το εχω σαν προτυπο, πλησιαζω να του μοιασω αρκετα και αυτο ειναι καλο.

goldenera
05-09-12, 02:09
53001

goldenera
07-09-12, 13:33
531365313753138531395314053141

ελμερ
07-09-12, 14:12
Φοβερος....αγαλματενιο κορμι !:bowdown::welcome:

Polyneikos
15-11-13, 10:32
Ο Γιάννης Κούκος, παρευρέθηκε την Κυριακή στο Κύπελλο της WABBA.

Φωτογραφίες με τον Γενικό Νικητή ,Μπάμπη Σαρακινη, τον Τασο Ζαχαρόπουλο και τον Γιώργο Μπουζιάνα


75035


75036


Αυτη η φωτογραφία είναι με τον γιο του , πατέρας και γιος Κούκοι :thumbup:

75034


Ο κ. Κούκος μου εξέφρασε την επιθυμία να δημοσιοποιήσω το τηλέφωνό του, καθως αρκετοί φίλοι και γνωστοί τον αναζητούν και δεν ξέρουν που να τον βρουν.
Το τηλέφωνο του ειναι 6942090525

Polyneikos
04-01-15, 23:20
Μερικές old school φωτογραφίες του Γιάννη Κούκου, συλλεκτικής αξίας :clap::clap:

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=89923&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=89924&stc=1



http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=89925&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=89926&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=89927&stc=1

Muscleboss
05-01-15, 16:08
Έχω την εντύπωση ότι ο Κούκος ήταν κομμάτια όλο το χρόνο... και απλά εμφανιζόταν στους αγώνες για να συμμετάσχει. Φοβερά γονίδια :clap:

TRIANTAFYLLOU
05-01-15, 17:24
πραγματικά έδειχνε σε φόρμα όλο το χρόνο , χωρίς να κάνει κάτι το ιδιαίτερο και αυτό είναι θέμα γονιδίων , ξεχώριζε στην εποχή του και αν τότε κρινόταν με τα μετέπειτα πιο εξελιγμένα κρητήρια που μετρούσε πολύ η γράμμωση θα έπαιρνε πολύ περισσότερους τίτλους , έδειχνε μπροστα για την εποχή του :thumbup::thumbup:

goldenera
05-01-15, 21:13
Εκπληκτικές φωτό, ευχαριστούμε Κώστα...τί να λέμε.... καλαίσθητη φυσική διάπλαση που θα ζήλευε ο οποιοσδήποτε -περισσότερο ή λιγότερο- φίλος του αθλήματος.

NASSER
05-01-15, 23:46
Δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να τον χαρακτηρίσουμε ως ο Frank Zane της Ελλάδας :)
Στις μέρες μας πολλοί αναπολούν τα καλλίγραμμα σώματα δίχως υπερβολές αλλά με πολύ καλή αισθητική. Δεν είναι λίγοι που θα επιθυμούσαν και στις μέρες μας το κορμί του.

Χρήστος Τριανταφύλλου
06-01-15, 00:28
Ξαναβλεποντας αλλη μια φορα τις παλιες φωτο του Γιαννη Κουκου σκεφτομαι πως ηταν δυνατον σε δυο τουλαχιστον αγωνες της δεκαετιας του 70 να μην του εδωσαν τον γενικο τιτλο!:unsure: Η διαφορα υπερ του ηταν μεγαλη!:(
Πιστευω να γνωριζει ομως οτι ολοι οι γνωστες της εποχης αναγνωριζαν την ανωτεροτητα του.

Να πω κ εγω οτι ο πρωτος ΒΒερ που ειδα απο τελειως κοντα ηταν ο Γιαννης Κουκος. Πρεπει να ηταν το 1978 κ 2ος αγωνας που παρακολουθουσα οταν περασε απο μπροστα μου ετοιμος για την σκηνη.
Ηταν κ καποιοι αλλοι μαζι αλλα εμενα τα ματια μου ειχαν καρφωθει :shock:στο στηθος του Κουκου αδυνατωντας να πιστεψω πως ενα ανθρωπινο σωμα μπορει να φτασει σε τετοιο επιπεδο.
Σε αυτο βεβαια συνετελεσε πως δεν ειχα τοτε κ πολυ σχεση με το αθλημα αλλα κ η φοβερη μυικοτητα του Γ Κουκου.

herculas
06-01-15, 01:07
Μεγάλος αθλητής αλλά και τεράστια καρδιά .
Νιώθω τυχερός που ξεκίνησα να γυμνάζομαι στο γυμναστήριό του.
Καταπληκτικές οι φωτογραφίες , ευχαριστώ πολύ.

ΑΘΛΗΤΗΣ
16-06-15, 11:45
Ο Γιάννης Κούκος, ένας μεγάλος αθλητής που έχει γράψει μία χρυσή πορεία στο Bodybuilding, κερδίζοντας μέχρι και το Mr. Europe στην κατηγορία του το 1990, πέρασε πρόσφατα από τον ΑΘΛΗΤΗ.

Στις φωτογραφίες θα δείτε επίσης τον μαθητή του, Τάσο Παπαδόπουλο, που διέπρεψε στους πρόσφατους αγώνες.

95797

95798

95799

Metalhead|T|
16-06-15, 16:13
Ωραίος ο συνονόματος ,και με αξιοπρεπή εμφάνιση στην wabba που τον ειδα και απο κοντά...στην 3 φωτό ποζάρουμε μαζι :bbbiceps:

goldenera
16-06-15, 18:42
Απλά respect στον σπουδαίο Γιάννη Κούκο πρωτοπόρο για την εποχή του αθλητή με τα απαράμιλλα 'κοψίματα' και τη συμμετρία που τον χαρακτήριζε:clap::clap:

Nive
16-06-15, 18:56
Αγνά κορμιά....

Metalhead|T|
16-06-15, 19:15
Εξαιρετικός άνθρωπος,με χιουμορ,σεμνός...Δασκαλος :welcome:

goldenera
16-06-15, 19:35
Ωραίος ο συνονόματος ,και με αξιοπρεπή εμφάνιση στην wabba που τον ειδα και απο κοντά...στην 3 φωτό ποζάρουμε μαζι :bbbiceps:

Και πολύ αξιοπρεπώς στέκεσαι δίπλα του Τάσαρε!!!!

TRIANTAFYLLOU
16-06-15, 20:28
πραγματικα χαίρομαι καθε φορά που γίνετε αναφορά στον Γιάννη Κούκο , γιατι εκτός που ήταν αθλητης που σημάδεψε την γενιά του και όχι μόνο , ανήκει στην ιστορική Ελίτ του Ελληνικού ββ , είναι και καλός και σεμνός άνθρωπος που ποτε δεν αυτοπροβλήθηκε και γι αυτό ότι και να πούμε γι αυτόν τον άνθρωπο είναι λίγο :clap::clap:

Polyneikos
18-06-15, 13:23
Οτι και να πούμε για τον κο Γιαννη Κούκο, θα είναι λίγο.
Σεμνός, χαμηλών τόνων , "εραστής" του αθλήματος, ακόμα και τώρα γυμνάζεται ανελλιπώς, δεν θα ξεχάσω που τον έχω δει σχετικά πρόσφατα να κάνει σκουώτ !
Επίσης , πάντα βρίσκεται στους αγώνες, παρακολουθώντας τις εξελίξεις :clap:

Polyneikos
08-01-16, 14:10
Μερικές φωτογραφίες του Γιάννη Κούκου, ο οποίος είχε και την ονομαστική του γιορτή!

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=100910&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=100911&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=100912&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=100913&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=100914&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=100915&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=100916&stc=1

goldenera
09-01-16, 17:14
Καλουπάρα, φανταστικός, γήινος με υπέρτερη αισθητική:clap::clap:

vaggan
09-01-16, 18:23
φανταστικος ονειρεμενο σωμα χωρις υπερβολες:thumbup::thumbup:καπου υπαρχει και ενα προγραμμα του

ΑΘΛΗΤΗΣ
28-06-16, 11:00
Ο Γιάννης Κούκος έγινε εξώφυλλο στο περιοδικό των εκδόσεων ΑΘΛΗΤΗΣ, bodybuilding τεύχος No3 (http://blog.athlitis.gr/bodybuilding-03/) -Μάρτιος 1985.

Ολόκληρο το τεύχος έχει ανέβει ηλεκτρονικά στο blog.athlitis.gr (http://blog.athlitis.gr/)

107407 (http://blog.athlitis.gr/bodybuilding-03/)

goldenera
29-06-16, 21:04
Επιβλητική μορφή με τη γενειάδα του και τον έντονο προσδιορισμό της διάπλασης του!!!

Χρήστος Τριανταφύλλου
30-06-16, 00:51
Ημουν τυχερος κ ηταν τιμη μου που στον τελευταιο αγωνα της Wabba στο Novotel ,καθομουν διπλα με τον Κο Γιαννη κ σχολιαζαμε μαζι διαφορα για τον αγωνα.
Απλος ανθρωπος με τεραστιες εμπειριες κ με ματι που ''εκοβε'' ,για να μην καθεται στο τραπεζι της κριτικης επιτροπης θα εχει τους λογους του. Ηταν ο πρωτος Ελληνας την δεκαετια του 70 που ''διδαξε'' τι θα πει γραμμωση.

*Ενταξει Polyneike....εσυ μου τον εφερες διπλα μου!:green: ,κ σ ευχαριστω.:) (Καλα ο Κωστας ειναι μανουλα σ αυτα!;) Ειδε εναν απο τους ζωντανους θρυλους στην Ελλαδα να μην βρισκει καρεκλα να κατσει κ δεν θα το κανονιζε; Ηταν θεμα χρονου ''τετε''!:P Πρωτα απ ολα σεβασμος.:clap:

Polyneikos
29-08-16, 17:47
Φωτογραφίες απο το γυμναστηριο του Γιαννη Κούκου, στην πλατεία Βικτωρίας, κοντά στο 1990


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108703&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108704&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108705&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108706&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108707&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108708&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108709&stc=1

Muscleboss
29-08-16, 19:22
Τον κύριο με το μπλε μπουφανάκι που φαίνεται στη φώτο δίπλα στην Αβράμη τον γνωρίζετε; :green:

TRIANTAFYLLOU
29-08-16, 19:27
ο Τάσος είναι ο κολιγκιώνης νεούδι :P

Χρήστος Τριανταφύλλου
29-08-16, 19:28
^^ Σ. Μ. ; ;)

Spiros Maragakis
30-08-16, 13:33
Πρόκειται για κόψιμο πίτας στο γυμναστήριο του Γιάννη και της Τασίας που για κάποιο λόγο δεν μπόρεσα να παρευρεθώ. Πρέπει να ήταν Ιανουάριος του 1992 γιατί πριν από αυτή τη χρονιά ο Κολιγκιώνης, που φαίνεται πλάι στη Λίτσα, δεν είχε μπει στον κύκλο αυτής της παρέας.

Ο Τάσος, παρόλο που τότε μόλις ξεκινούσε με το άθλημα, τέλη του 1991, είχε ταξιδέψει με δικά του έξοδα με την εθνική αποστολή της WABBA για να παρακολουθήσει το Παγκόσμιο όπου κέρδισε τη 2η θέση ο Παναγιώτης Φραγκούλης με τον οποίο έκαναν τότε πολύ παρέα. Από τότε γνωρίστηκε και με αρκετά από τα παιδιά όπου φαίνονται σ’ αυτές τις φωτογραφίες οπότε συμπεραίνω ότι είναι το 1992…

Χρήστος Τριανταφύλλου
30-08-16, 15:00
Εγω ελεγα για την δευτερη φωτο ,αυτος με το μπλε σακακι κ γυρισμενο προσωπο διπλα στην Αβραμη νομιζα οτι ησουν εσυ Σπυρο.

Spiros Maragakis
30-08-16, 15:59
Τώρα που τη βλέπω Χρήστο...μπορεί..
Δεν θυμάμαι για να είμαι ειλικρινής.

Polyneikos
02-09-16, 13:46
Ένας ευρωπαικός τίτλος, στην Βαρκελώνη το 1990, στην κατηγορία Masters, ήρθε για τον Γιαννη Κούκο.


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108785&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108786&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108787&stc=1


Με τον Γιάννη Μελισσουργό και την Τασία Κυριακού

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108789&stc=1

Polyneikos
09-01-17, 23:39
Mερικές φωτογραφίες από το Victoria Gym του Γιάννη Κούκου

113067

113068


113069


113070


113071


113072

herculas
10-01-17, 13:53
Το πρώτο γυμναστήριο που πάτησα πόδι 1991-1992 !
Ευχαριστούμε για τις ωραίες φωτογραφίες.

ΑΘΛΗΤΗΣ
19-06-17, 12:35
Αμέσως μετά τη νίκη του στο WABBA Mr Europe 1990 Masters, δημοσιεύτηκε η παρακάτω συνέντευξή του στο περιοδικό ΑΘΛΗΤΗΣ, τεύχος Νο 96 (http://blog.athlitis.gr/athlitis-96/) – Απρίλιος 1992.

Από το blog.athlitis.gr (http://blog.athlitis.gr/)

116811
116812

ΑΘΛΗΤΗΣ
23-06-17, 12:59
Στο περιοδικό ΑΘΛΗΤΗΣ, τεύχος Νο 96 (http://blog.athlitis.gr/athlitis-96/) – Απρίλιος 1992, βλέπουμε τον Γιάννη Κούκο με τον νεογέννητο γιο του, Δημήτρη.

116867

Η παρακάτω φωτογραφία είναι περίπου 25 χρόνια μετά στο παρασκήνιο της διοργάνωσης WABBA world, το 2016!

116868

goldenera
29-06-17, 17:34
Yπέροχος αθλητής και άνθρωπος από τις λίγες κουβέντες που είχα την τύχη να ανταλλάξω μαζί του στην τελευταία κοπή της πίτας του bb.gr.

ΑΘΛΗΤΗΣ
25-09-17, 12:13
Στο πρόσφατο περιοδικό των εκδόσεων ΑΘΛΗΤΗΣ, Bodybuilding & Fitness τεύχος Νο21 (http://blog.athlitis.gr/bodybuilding-fitness-21/) -Ιούλιος 2017 υπάρχει το παρακάτω αφιέρωμα στον Γιάννη Κούκο.

Από το Blog.athlitis.gr (http://blog.athlitis.gr/)

118530

Tms
07-02-21, 00:49
:clapping:

Dim0s
04-03-21, 17:17
Το παράδειγμα (πρωτ)αθλητού

Polyneikos
30-06-23, 21:54
Μια φωτογραφία, χίλιες λέξεις, Γιάννης Κούκος, ετών 74!

Ο Γιαννης Κούκος, γεννημένος το 1949, με πολλές παρουσίες από την δεκαετία του ΄70 εως και το 1990 που έκλεισε την πλούσια καριέρα του, με την νίκη του στο WABBA Mr Europe στην Βαρκελώνη, στην κατηγορία Masters 40+.

Την φωτογραφία μας διέθεσε ο Γιώργος Μποτίνης και τον ευχαριστούμε!

142529

TRIANTAFYLLOU
01-07-23, 01:22
Μπραβο τον Γιάννη γερός να είναι και να είναι έτσι ακμαίος για πολλα χρόνια ακόμη :thumbup::clap: