PDA

Επιστροφή στο Forum : Του 14χρονου το ημερολόγιο Vol.2 (!)



StefPat
14-10-10, 22:41
Ήρθε η μέρα... η ώρα.. κάτι τέτοιο τέλος πάντων..

Έπειτα από την συζήτηση για το καινούριο πρόγραμμα γυμναστικής μου εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=10761) κατέληξα.
Φώτο μου μπορείτε να δείτε εδώ (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=10307)
Θα βάζω κάθε εβδομάδα την πρόοδο μου. Σχετικά με την διατροφή θα δω τι θα κάνω, αλλά σίγουρα φροντίζω να έχω στην διατροφή μου πράσινα όπως κι αρκετές πρωτείνες

Οι στόχοι μου είναι απλά να βάλω μάζα, αλλά να φαίνεται κι το 6-pack (νομίζω γίνεται 8pack τώρα(!))

Υ.Σ.: Το Vol.1 μπορείτε να το βρείτε εδώ (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=9415)

:toast:

StefPat
14-10-10, 22:43
http://img829.imageshack.us/img829/9601/410oct2010.jpg

Πρώτη εβδομάδα, είμαι αρκετά ευχαριστιμένος με τις αντοχές μου. Μπορεί να προσθέτω σε push ups, βυθίσεις, jump squat κ.λπ έξτρα κιλά, για να ζορίζομαι, επαναλήψεις γίνονται συνήθως οι ίδιες. Σε ασκήσεις τύπου ραχιαίοι κι κοιλιακοί, απλά τις κάνω σε δυσκολότερο βαθμό (π.χ.: κοιλιακοί: πόδια: 90μοίρες)

Giannis12
14-10-10, 22:58
(νομίζω γίνεται 8pack τώρα(!)):toast:
:green::green::green:
Παντος μπραβο, πολυ οργανομενος,φαινεται να το αγαπας αυτο που κανεις! :thumbup:

StefPat
14-10-10, 23:00
Πάντα αγαπάω αυτό που κάνω, λίγες φορές θα με δεις να μην το αγαπω..;)
Μπορεί να'ναι κι ιδέα μου ότι βγαίνουν, αλλά μου φαίνεται.. μπορεί να βάλω pic... τέσπα

Ευχαριστώ πολύ μεγάλε! :thumbup:

StefPat
19-10-10, 22:57
Με επιτυχία κι η 2η εβδομάδα. Μένω ευχαριστημένος με τις αποδόσεις μου :)
:clap:
Δείτε, κι εσείς, θέλω γνώμη σχετικά με τις επαναλήψεις, γιατί βάζω σε τσάντα κανα κιλό στα push ups, όπως κι όταν κάνω βυθίσεις ανάμεσα στα πόδια... υπάρχει κανένα πρόβλημα;

http://img258.imageshack.us/img258/8782/1117oct2010.jpg

savage
20-10-10, 14:06
ωραιος.πολυ οργανωμενο log.θα σε βοηθησει να δεις ακριβως την προοδο σου σε καποιο καιρο απο τωρα.:thumbup:
μπραβο για αλλη μια φορα

Kazmaier
20-10-10, 14:47
μικρε δεν ξερω τι γονιδια εχεις γιατι δεν εχω δει φωτος σου ουτε το blog soy παρακολουθω αλλα συγχαρητηρια για την προσπα8εια σου μεχρι τωρα, βλεπω οτι το γουσταρεισ το bodybuilding και αυτο ειναι το πιο βασικο για μενα ειδικα στην φαση που εισαι, δλδ το κανεις επειδη σαρεσει και οχι επειδη σε πιεσαν πχ να χασεις κιλα η κατι αλλο, συνεχισε ετσι και στο μελλον θα εχεις τρομερο σωμα σε μικρη ηλικια να το "χαρεις"κιολας

StefPat
20-10-10, 14:57
ωραιος.πολυ οργανωμενο log.θα σε βοηθησει να δεις ακριβως την προοδο σου σε καποιο καιρο απο τωρα.:thumbup:
μπραβο για αλλη μια φορα

Ευχαριστώ Νίκο! Προσπαθώ να δω βελτιώσεις κι στο σώμα, αλλά κι στις επιδόσεις, κι πιστεύω ότι θα δω.. θα δείξει κι ο καιρός! :toast:



μικρε δεν ξερω τι γονιδια εχεις γιατι δεν εχω δει φωτος σου ουτε το blog soy παρακολουθω αλλα συγχαρητηρια για την προσπα8εια σου μεχρι τωρα, βλεπω οτι το γουσταρεισ το bodybuilding και αυτο ειναι το πιο βασικο για μενα ειδικα στην φαση που εισαι, δλδ το κανεις επειδη σαρεσει και οχι επειδη σε πιεσαν πχ να χασεις κιλα η κατι αλλο, συνεχισε ετσι και στο μελλον θα εχεις τρομερο σωμα σε μικρη ηλικια να το "χαρεις"κιολας

Να'σαι καλά φίλε! Ευχαριστώ για την "παρακολούθηση" κι τα καλά σου λόγια, κι όντως το κάνω γιατί με ευχαριστεί κ.α. Αν θες να δεις φώτο μου, μπορείς κάνοντας κλικ εδώ (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=10307)

StefPat
27-10-10, 16:37
Όλα κομπλέ, συνεχίζουμε διασκεδάζοντας ;)
http://img149.imageshack.us/img149/6445/1822oct2010.jpg
:)

StefPat
01-11-10, 16:31
Λίγη ώρα πριν πάω για την πρώτη προπόνα της 5ης εβδομάδας, δημοσιεύσω την "κατάσταση" της 4ης εβδομάδας, μιας που τελείωσε! :)

http://img833.imageshack.us/img833/5050/2531oct2010.jpg

StefPat
10-11-10, 16:53
λαλαλα, καθυστερίσαμε λίγο.. 5η εβδομάδα
αυτά στις παρενθέσεις είναι τα έξτρα κιλά! :)
Να σας ρωτήσω λίγο, μήπως να βγάλω το 4ο σετ που έχω; Γιατί μέχρι τώρα το είχα μέχρι 3 σετ.. τι λέτε;

http://i55.tinypic.com/efrxb4.png

savage
10-11-10, 22:29
χμμ.. κανεις 9 ασκησεις απο 4 σετ.

δηλ 4χ9=36,αλλα κανεις full body. και κανεις μονο 3 φορες τη βδομαδα.αν εκανες 36 σετ ανα μυικη ομαδα η 36 σετ καθε μερα,θα ελεγα ασυζητητι οχι.

τωρα ομως λεω μαλλον ναι.κρατα σημειωσεις να δεις την προοδο σου απο δω και περα με τα 4 σετ ανα ασκηση.δηλαδη τοσο στο σωματικο σου βαρος,οσο και στα κιλα που σηκωνεις,οσο και στις επαναληψεις που χρησιμοποιεις.

υπαρχει μια αμελητεα πτωση σε επαναληψεις στο τελευταιο σετ κοιτωντας το σημειωματαρειο σου,σε σχεση με τα πρωτα 3 σετ,αλλα οχι τοσο μεγαλη που να δικαιολογει την αφαιρεση του τελευταιου σετ.εννοω οτι αν αντι για 17 επαναλ,κανεις 15 στο τελευταιο σετ δεν τρεχει μια.αν ομως εκανες 6(κατι που δε συμβαινει ομως) θα σου ελεγα οτι μαλλον εχεις εξαντληθει και η αποδοση σου εχει φθινει πολυ στο τελευταιο σετ.

ασε που ηταν η πρωτη βδομαδα που εκανες 4ο σετ.οταν συνηθισεις σε λιγο καιρο,μαλλον θα κανεις ιδιες και περισσοτερες επαναλ στο 40 σετ,οποτε ολα καλα.

αληθεις ποσα σετ απο τα 4 φτανεις σε μυικη αστοχια??σε ολα??στο τελευταιο??στα 2 τελευταια??

StefPat
10-11-10, 22:43
χμμ.. κανεις 9 ασκησεις απο 4 σετ.

δηλ 4χ9=36,αλλα κανεις full body. και κανεις μονο 3 φορες τη βδομαδα.αν εκανες 36 σετ ανα μυικη ομαδα η 36 σετ καθε μερα,θα ελεγα ασυζητητι οχι.

τωρα ομως λεω μαλλον ναι.κρατα σημειωσεις να δεις την προοδο σου απο δω και περα με τα 4 σετ ανα ασκηση.δηλαδη τοσο στο σωματικο σου βαρος,οσο και στα κιλα που σηκωνεις,οσο και στις επαναληψεις που χρησιμοποιεις.

υπαρχει μια αμελητεα πτωση σε επαναληψεις στο τελευταιο σετ κοιτωντας το σημειωματαρειο σου,σε σχεση με τα πρωτα 3 σετ,αλλα οχι τοσο μεγαλη που να δικαιολογει την αφαιρεση του τελευταιου σετ.εννοω οτι αν αντι για 17 επαναλ,κανεις 15 στο τελευταιο σετ δεν τρεχει μια.αν ομως εκανες 6(κατι που δε συμβαινει ομως) θα σου ελεγα οτι μαλλον εχεις εξαντληθει και η αποδοση σου εχει φθινει πολυ στο τελευταιο σετ.

ασε που ηταν η πρωτη βδομαδα που εκανες 4ο σετ.οταν συνηθισεις σε λιγο καιρο,μαλλον θα κανεις ιδιες και περισσοτερες επαναλ στο 40 σετ,οποτε ολα καλα.

αληθεις ποσα σετ απο τα 4 φτανεις σε μυικη αστοχια??σε ολα??στο τελευταιο??στα 2 τελευταια??

τι εννοείς λέγοντας "μυική αστοχία"?
κάτι κτλβένω στο περίπου αφού έψαξα λίγο, αλλά θέλω να μου πεις ακριβώς, για να σου απαντήσω ακριβώς ;)

__

Επίσης, πως προτείνεις να "πραγματοποιήται" κάθε σετ. Για να κτλβεις τι εννοώ:
1ο σετ: ζέσταμα (έτσι το ονομάζω)
2ο σετ: προετοιμασία για το ξεθέωμα
3ο σετ: ξεθέωμα
4ο σετ: ξεθέωμα
(ή κάτι τέτοιο) :)

___

Πάλι θα σου πω 1000 ευχαριστώ, που παρακολουθείς την πρόοδο μου! :thumbup:

savage
10-11-10, 22:49
μυικη αστοχια ειναι αυτο που εσυ ονομαζεις ξεθεωμα:green::green:
δηλαδη μυικη αστοχια ειναι το να μην μπορεις να κανεις ουτε μια εξτρα επαναληψη.αν κανεις σε ενα σετ 15 επαναληψεις και οσο κι αν προσπαθησεις,δεν μπορεσεις να κανεις 16η,τοτε εφτασες σε μυικη αστοχια/κοπωση,ξεθεωμα (οπως θες πεστο):green::green:

τωρα οσο γι'αυτο που ειπες

1ο σετ: ζέσταμα (έτσι το ονομάζω)
2ο σετ: προετοιμασία για το ξεθέωμα
3ο σετ: ξεθέωμα
4ο σετ: ξεθέωμα

αυτο:thumbup: μου αρεσει.και γω καπως ετσι θα το εκανα!!!:toast:

StefPat
10-11-10, 22:53
μυικη αστοχια ειναι αυτο που εσυ ονομαζεις ξεθεωμα:green::green:
δηλαδη μυικη αστοχια ειναι το να μην μπορεις να κανεις ουτε μια εξτρα επαναληψη.αν κανεις σε ενα σετ 15 επαναληψεις και οσο κι αν προσπαθησεις,δεν μπορεσεις να κανεις 16η,τοτε εφτασες σε μυικη αστοχια/κοπωση,ξεθεωμα (οπως θες πεστο):green::green:

τωρα οσο γι'αυτο που ειπες

1ο σετ: ζέσταμα (έτσι το ονομάζω)
2ο σετ: προετοιμασία για το ξεθέωμα
3ο σετ: ξεθέωμα
4ο σετ: ξεθέωμα

αυτο:thumbup: μου αρεσει.και γω καπως ετσι θα το εκανα!!!:toast:

Οπότε από τώρα κι πέρα, μυική αστοχία θα έχουμε στα 2 τελευταία σετς?
Μέχρι τώρα είχα μόνο στο τελευταίο. (3ο παλιά, τώρα πια στο 4ο).

Για να φτάσω στους κοιλιακούς στην κλασσική άσκηση, θέλω να κρατάω πίσω απ'το κεφάλι 10κιλά, κι μπορώ να βγάλω έως κι 17 σε μυική αστοχία! (ενώ όταν άρχισα έβγαζα ίδιες επαναλήψεις χωρίς κιλά).
Κι γενικά για να φτάνω σε μυική αστοχία προσθέτω συνεχώς κιλά! Το βλέπεις στο παραπάνω πρόγραμμα, αλλά ειδικά σε αυτής της εβδομάδας!

Α κι με αλτήρες, κάνω μόνο 5 κιλά για ώμους. Τίποτα άλλο. :) (εκτός αυτά που προσθέτω στις ασκήσεις) :)

savage
10-11-10, 23:13
Οπότε από τώρα κι πέρα, μυική αστοχία θα έχουμε στα 2 τελευταία σετς?
Μέχρι τώρα είχα μόνο στο τελευταίο. (3ο παλιά, τώρα πια στο 4ο).

ναι νομιζω ειναι υπερβολη να φτανεις σε μυικη αστοχια σε ολα τα σετ.θα παραγεις και λιγοτερο συνολικο εργο ετσι.
οποτε stay this way



Α κι με αλτήρες, κάνω μόνο 5 κιλά για ώμους. Τίποτα άλλο. :) (εκτός αυτά που προσθέτω στις ασκήσεις) :)

5 κιλα ο καθε αλτηρας?? σουπερ ειναι!!!! πολυ καλα τα κιλα.αλλα και 2,5 κιλα ο καθενας να ειναι,17 επαναληψεις που κανεις ειναι πολυ καλα.:thumbup:


ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΩΡΑ.Κανεις απο πολυ μικρος πολυ ποιοτικη προπονηση και εχεις βαλεις βασεις για μεγαλα πραματα.δεν ξερω τι ειδους διατροφη ακολουθεις και ποσο αυστηρος εισαι,αλλα επειδη εισαι παιδι ακομα,μην κανεις ακραιες διατροφες και στερησεις γιατι καμια φορα γυρνανε μπουμερανγκ αυτα στο μελλον.
και να φας σαν παιδι κανα σουβλακι η κανα πιτσονι μια φορα τη βδομαδα η τις 10 μερες,δεν τρεχει τιποτα.δεν ειμαι υπερ της σαβουρας(καθε αλλο),αλλα ειμαι υπερ του να μην πιεζεται καποιος με το ζορι.οποτε επειδη ειναι και λογικο σαν παιδι που εισαι,οταν βγαινεις με τις παρεες σου και τρωνε κατι απ'εξω,ισως να θες να φας και συ λιγακι μαζι τους.

και πιστεψε με,κανεις τοσο καλη δουλεια στην προπονηση που δε θα χαλασει τοσο ευκολα το σωμα σου με μια φορα στο τοσο να το ριξεις εξω.
οποιος κανει σοβαρη και σκληρη προπονηση σε βαθος χρονου δε χανει τα (σωματικα) κεκτημενα τοσο ευκολα.:toast:

StefPat
10-11-10, 23:21
ναι νομιζω ειναι υπερβολη να φτανεις σε μυικη αστοχια σε ολα τα σετ.θα παραγεις και λιγοτερο συνολικο εργο ετσι.
οποτε stay this way




5 κιλα ο καθε αλτηρας?? σουπερ ειναι!!!! πολυ καλα τα κιλα.αλλα και 2,5 κιλα ο καθενας να ειναι,17 επαναληψεις που κανεις ειναι πολυ καλα.:thumbup:


ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΩΡΑ.Κανεις απο πολυ μικρος πολυ ποιοτικη προπονηση και εχεις βαλεις βασεις για μεγαλα πραματα.δεν ξερω τι ειδους διατροφη ακολουθεις και ποσο αυστηρος εισαι,αλλα επειδη εισαι παιδι ακομα,μην κανεις ακραιες διατροφες και στερησεις γιατι καμια φορα γυρνανε μπουμερανγκ αυτα στο μελλον.
και να φας σαν παιδι κανα σουβλακι η κανα πιτσονι μια φορα τη βδομαδα η τις 10 μερες,δεν τρεχει τιποτα.δεν ειμαι υπερ της σαβουρας(καθε αλλο),αλλα ειμαι υπερ του να μην πιεζεται καποιος με το ζορι.οποτε επειδη ειναι και λογικο σαν παιδι που εισαι,οταν βγαινεις με τις παρεες σου και τρωνε κατι απ'εξω,ισως να θες να φας και συ λιγακι μαζι τους.

και πιστεψε με,κανεις τοσο καλη δουλεια στην προπονηση που δε θα χαλασει τοσο ευκολα το σωμα σου με μια φορα στο τοσο να το ριξεις εξω.
οποιος κανει σοβαρη και σκληρη προπονηση σε βαθος χρονου δε χανει τα (σωματικα) κεκτημενα τοσο ευκολα.:toast:

τα λόγια σου στην καρδιά μου φίλε!

από διατροφή, χμ.. να μιλήσω γενικά!
Τίποτα το σπουδαίο.. προσέχω:
πρωινό: πρωτείνες, ειδικά υδατάνθρακες!
μεσημεριανό&βραδινό σπίτι, ότι έχει.

1 φορά την εβδομάδα έχει γυράκι λογικά. Το κυριότερο είναι ότι δν λυσάω να φάω σαβούρα.. το κάνω γιατί το γουστάρω, όχι από συνήθεια κ.λπ ;)
Ότι διατροφή ακολουθώ, δεν καταπιάζομαι, μου αρέσει κι τρώω :D
κι γενικά προσέχω να έχω αρκετές πρωτείνες φυσικά..

savage
10-11-10, 23:29
ωραιος!!!:thumbup::toast::clap:

jimmy007
11-11-10, 00:02
ναι νομιζω ειναι υπερβολη να φτανεις σε μυικη αστοχια σε ολα τα σετ.θα παραγεις και λιγοτερο συνολικο εργο ετσι.
οποτε stay this way


Συμφωνώ για την περίπτωση του StefPat ότι δεν χρειάζεται να φτάνει σε εξάντληση σε όλα τα set για να μην επιβαρυνθεί κιόλας αφού είναι ακόμη αρκετά νέος. Ωστόσο, διαφωνώ στην εφαρμογή αυτού του σκεπτικού σε κάποιον μεγαλύτερο. Προσωπικά προτείνω μυική αστοχία σε όλα τα set γιατί νομίζω ότι δεν μας ενδιαφέρει το συνολικό έργο που παράγουμε αλλά τι ερέθισμα δίνουμε στους μυες για να αναπτυχθουν. Το έργο θα μας ενδιέφερε προφανώς αν έπρεπε να αυξήσουμε τις θερμίδες που καίμε στην προπόνηση..

StefPat
11-11-10, 15:43
;) ;)

StefPat
30-11-10, 23:17
Ας κάνω μία ενημέρωση!

Οι προπονήσεις γίνονται κανονικά κι αυτή η εβδομάδα είναι η 9η, αλλά δυστυχώς το scanner χάλασε κι να περάσω 3 σχεδόν εβδομάδες με το χέρι, δύσκολο :P Περιμένουμε... :turtle:

Επίσης, το πρόγραμμα αλλάζει, στην θέση των "Ισομετρικών Καθισμάτων" μπήκαν τα "Legs Extensions". Επίσης οι επαναλήψεις πια θα είναι 10-12-10 με αρκετό βάρος! :toast:

ΣτεφΠατ

Giannis12
30-11-10, 23:37
!Επίσης, το πρόγραμμα αλλάζει, στην θέση των "Ισομετρικών Καθισμάτων" μπήκαν τα "Legs Extensionsτ

Και γιατι δεν κανεις και τα δυο?

StefPat
30-11-10, 23:39
Διότι μετά είναι πολλές οι ασκήσεις (συμπληρώνονται 10)
(συμβουλή του Savage)