PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλαξε η optimun 100% whey συσκευασια?



pikolo
11-09-07, 17:59
http://www.amazon.com/Optimum-Nutrition-Standard-Chocolate-5-15-Pound/dp/B000QSNYGI



εμενα αυτο μου εφεραν.....μηπως μου φεραν αλλο?με κοροιδεψαν?

Duke-Nukem
11-09-07, 20:03
Η νεκροψία θα το δείξει αυτό.
Η συσκευασία είναι η καινούργια της Optimun. Το τσέκαρα από το σιτε της.

pikolo
11-09-07, 22:03
καλοσ!!στην αρχη με τρομαξες!οκ thanks duke!

Muscleboss
12-09-07, 10:58
pikolo, από ποιά χώρα παρήγγειλες και σου ήρθε αυτή η συσκευασία;

ΜΒ

pikolo
12-09-07, 11:14
γερμανια..... γιατι muscleboss?

Gasturb
12-09-07, 13:50
Εδω κ 2 μήνες περίπου άλλαξε αλλά κ ακρίβαινε (μαζί με 2 3 άλλες μάρκες πχ Reflex) αρκετά.. Δεν έπαιρνα που δεν έπαιρνα ΟΝ τώρα κ με αυτή την τιμή ούτε καν να το σκέφτοντε :clown:

Gt

pikolo
12-09-07, 14:25
και ποια παιρνεισ Gast?

Duke-Nukem
12-09-07, 15:31
Η ΟΝ είναι τρέντυ :porc: Με την νέα συσκευασία θέλει να περάσει ένα προφιλ πιο underground bb για αυτό έβαλε αυτή την "λιτή" και χωρίς πολλα πολλα ετικέτα. Πρωτείνες στην ίδια κατηγορία με την ΟΝ πολλές.

pikolo
12-09-07, 16:03
Οπως?ποια ειναι τοσο καλη σε ποιοτητα και φθηνοτερη?με ενδιαφερει γιατι σαν πολλα λεφτα να δινω...50ευρω ειναι αρκετα(για 5 lbs).Υπαρχει αλλη στην ιδια τιμη και ιδια ποιοτητα για την ιδια ποσοτητα?

stevengr
12-09-07, 16:54
Dymatize

Antonio
12-09-07, 17:18
Οπως?ποια ειναι τοσο καλη σε ποιοτητα και φθηνοτερη?με ενδιαφερει γιατι σαν πολλα λεφτα να δινω...50ευρω ειναι αρκετα(για 5 lbs).Υπαρχει αλλη στην ιδια τιμη και ιδια ποιοτητα για την ιδια ποσοτητα?

φαγητάκι του θεου!!

Μην πετάται τα λεφτά σας σε άχρηστα προιόντα.

Gasturb
12-09-07, 17:28
Antonio με λογική χρήση κ σε συνδιασμό πάντα με σωστό φαγητό μια whey δεν ειναι ποτέ 'αχρηστη' όσο χρόνια κ αν περάσουν.

Όσο το γιατί δεν παίρνω ΟΝ (κ Muscletech) το έχω πει πολλές φορές κ είναι η απάντηση του Duke.. trendy εμφάνιση = pure marketing = καγκουρiά = απορρίπτεται!

Tώρα αν με την νέα εμφάνιση προσπαθούν να αποβάλλουν την παραπάνω λογική μου μάλλον το έκαναν χειρότερη μιας κ η εμφάνιση της πλέον μοιάζει συσκευασία του.. 80 :?

Gt

Duke-Nukem
12-09-07, 17:47
Εϊναι για να περάσουν μια πιο "underground" εικόνα η νέα συσκευασία.Ergopharm Πολύ καλές πρωτείνες :army2:

billys15
12-09-07, 17:54
Ergopharm Πολύ καλές πρωτείνες :army2:

Duke συμφωνω οτι η GF ειναι πολυ καλη (συμφωνα με το τι γραφει,γιατι προσωπικα δεν εχω δοκιμασει) αλλα ειναι επισης και πολυ ακριβη.Αν εχεις (γενικα μιλαω,δεν απεθυνομαι αποκλειστικα σε σενα) την οικονομικη δυνατοτητα τοτε εισαι ΟΚ.

Antonio
12-09-07, 19:06
Λιγό off αλλά δεν αντέχω...


Antonio με λογική χρήση κ σε συνδιασμό πάντα με σωστό φαγητό μια whey δεν ειναι ποτέ 'αχρηστη' όσο χρόνια κ αν περάσουν.

Προσωπική μου άποψη ,πλέον, είναι να προτιμώ το συμπλήρωμα μόνο όταν δεν μπορώ να λάβω κάτι από το φαγητό.
Το να πάρω συμπλήρωμα πολυβιταμίνης π.χ το βρίσκω λογικό αφού δεν πολυτρώω φρούτα γιατι είναι μια 'κακη' επιλογή για το bbing.
Το να πάρω επίσης κρεατίνη το θεωρώ λογικό,εφόσον για να λάβω 5 γρ κρεατίνη που δίνει το συμπλήρωμα πρέπει να τρώω 2 κιλά κρέας ημερησίως, πράγμα αδύνατο. Επιπλέον η κρεατίνη σου δίνει και δύναμη,πρηξίματα πράγματα που δεν μπορείς να αποκτήσεις με 'φυσιολογικο' τρόπο. Επομένως είναι και αυτή μια λογική επιλογή.

Το να πάω να πετάξω τα ωραία μου λεφτάκια για να πάρω 20 γρ πρωτείνη από γάλα σε σκόνη, την στιγμή που παίρνω άλλα 180 γρ πρωτείνη από το φαγητό μου, σόρρυ αλλά το βρίσκω κομματάκι άχρηστο και δεν νομίζω οτι κάνει κάποια ουσιαστική διαφορά.
Άλλα πραγματάκια είναι που κάνουν θάυματα!

pikolo
12-09-07, 19:19
Η daymatize δεν εχει την ιδια τιμη?στα ιδια λεφτα ειναι....μια καλη πρωτεινη παντα καλη ειναι οπως ειπε ο gast.

Muscleboss
13-09-07, 14:05
αφού δεν πολυτρώω φρούτα γιατι είναι μια 'κακη' επιλογή για το bbing.

Αντώνη, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Τα φρούτα μπορεί να μην είναι ιδανικά σε μια διατροφή αθλητικής γράμμωσης, αλλά όλη την υπόλοιπη περίοδο μπορούν να καταναλωθούν χωρίς κανένα πρόβλημα.

ΜΒ

Gasturb
13-09-07, 14:14
Τα φρούτα μπορεί να μην είναι ιδανικά σε μια διατροφή αθλητικής γράμμωσης, αλλά όλη την υπόλοιπη περίοδο μπορούν να καταναλωθούν χωρίς κανένα πρόβλημα.

ΜΒ
+1


Το να πάω να πετάξω τα ωραία μου λεφτάκια για να πάρω 20 γρ πρωτείνη από γάλα σε σκόνη, την στιγμή που παίρνω άλλα 180 γρ πρωτείνη από το φαγητό μου, σόρρυ αλλά το
Για να πάρεις (απίθανο) 180 γρ πρωτεϊνη απο φαγητο θα χρειαστεί να φας 500 γρ απο αυτό το φαγητό το οποίο όμως θα σου δώσει κ 300 γρ υδατάνθρακες κ 20 γρ λίπος. Αν πιστεύεις ότι αποτελεί την ιδανική λύση κ κυρίως σε περίδο γράμμωσης.. πάω πάσο :|

Mην φτάνουμε στην θεοποίηση ούτε στην αχρήστευση της whey μιας κ η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση.


Το να πάρω επίσης κρεατίνη το θεωρώ λογικό,εφόσον για να λάβω 5 γρ κρεατίνη που δίνει το συμπλήρωμα πρέπει να τρώω 2 κιλά κρέας ημερησίως, πράγμα αδύνατο. Επιπλέον η κρεατίνη σου δίνει και δύναμη,πρηξίματα πράγματα που δεν μπορείς να αποκτήσεις με 'φυσιολογικο' τρόπο. Επομένως είναι και αυτή μια λογική επιλογή
Μετά από 5 10 χρόνια δεν θα το λες αυτό.


Άλλα πραγματάκια είναι που κάνουν θάυματα!
Η μια πλευρα του νομίσματος.. αλλα για να το λες αυτό μάλλον αγνοείς την 'dark side' αυτής..

Gt

Duke-Nukem
13-09-07, 15:15
Προσωπικός πιστεύω ότι η πρωτείνη είναι η πρώτη επιλογή. Ναι μεν η κρεατίνη και τα λοιπά σκευάσματα προσφέρουν ότι προσφέρουν αλλά η πρωτείνη είναι η τροφή του μυικου συστήματος. Αν δεν το ταίζεις σωστά, δεν υπερκαλύπτεις της ανάγκες του τότε πως θα αναπτυχθεί; Η κρεατίνη αυτό που κάνει για τους μυς είναι να τους δινει ένα ενδοκυττάριο πλεονέκτημα. Aν τώρα κάποιος μπορεί να πέρνει στ γυμναστήριο μαζι του τα μπιφτέκια και τον τόνο για μεταπροπονητηκο ρόφημα σηκώνω τα χέρια ψηλά !
Gasturb:
ακόμα και στην dark side αν δεν προσέχεις τι τρως και πόσο τρως,αν καλύπτεις τις καθημερινές απαιτήσεις κοινός, τότε Mission Failed

p.s Έχω πάψει να πιστεύω στα θαύματα

Antonio
13-09-07, 16:13
Η απάντηση που έδωσα παραπάνω στηρίζεται στα λόγια του pikolo και την παραθέτω και εδώ για να μην ανατρέχεται παραπάνω.

Quote:
Οπως?ποια ειναι τοσο καλη σε ποιοτητα και φθηνοτερη?με ενδιαφερει γιατι σαν πολλα λεφτα να δινω...50ευρω ειναι αρκετα(για 5 lbs).Υπαρχει αλλη στην ιδια τιμη και ιδια ποιοτητα για την ιδια ποσοτητα?


φαγητάκι του θεου!!

Μην πετάται τα λεφτά σας σε άχρηστα προιόντα.

Πιστέυω οτι η πιο ποιοτική πρωτείνη είναι αυτή που προέρχεται από φυσική διατροφή. Και προς θεού δεν λέω οτι τα συμπληρώματα πρωτείνης δεν κάνουν σωστά την δουλεία τους. Εχω κατεβάσει κι εγώ άπειρα κουτιά ως τώρα άλλωστε. Αλλά εξήσου καλά, και ίσως καλύτερα την κάνει και το φαγητό.
Πλέον έχω καταλήξει οτι εφόσον μπορώ να λάβω τις απαιτούμενες ποσότητες φυσικά δεν υπάρχει λόγος να καταφεύγω σε αντικατάστατα...
Και ναι η whey ίσως είναι η ιδανικότερη λύση σύμφωνα με αυτά που γνωρίζουμε, ή όσα θέλουν να γνωρίζουμε, αλλά με αυτό το σκεπτικό μήπως θα έπρεπε να τρώμε μόνο whey επειδή είναι η καλύτερη πρωτείνη??
Δλδ gast στην περίοδο γράμμωσης εσύ δεν τρώς φαγητό? Τις ανάγκες σου σε πρωτείνη τις καλύπτεις μόνο από συμπληρώματα??
Όσο για την κρεατίνη που ανάφερα παραπάνω το παράδειγμα είναι γενικό. Απλά δικαιολογω την κατανάλοση συμπληρωμάτων όταν αυτά δρούν με τρόπο διαφορετικό και ασύγκριτα καλύτερο από φυσικό φαγητό.
Π.χ.2 για να γίνω κατανοητός. Η εφεδρίνη δεν μπορεί να ληφθεί από το φαγητό και έχει πολύ καλά αποτελέσματα στην θερμογέννεση.
Και μη μου πείτε οτι είναι απαγορευμένη γιατι πάω στοιχημα οτι όταν δεν ήταν είχαμε δοκιμάσει όλοι... :wcourt:

Antonio
13-09-07, 16:23
Αντώνη, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Τα φρούτα μπορεί να μην είναι ιδανικά σε μια διατροφή αθλητικής γράμμωσης, αλλά όλη την υπόλοιπη περίοδο μπορούν να καταναλωθούν χωρίς κανένα πρόβλημα.

Με πολύ μεγάλη φιδώ και στο πρώτο μισό της ημέρας όμως γιατί περιέχουν απλούς υδατάνθρακες.Δεν ξέρω κατά πόσο 1-2 φρούτα ημερησίως καλύπτουν τις ανάγκες μας σε βιταμίνες και κυρίως σε αντιοξειδωτικά..

Gasturb
13-09-07, 17:01
Δλδ gast στην περίοδο γράμμωσης εσύ δεν τρώς φαγητό? Τις ανάγκες σου σε πρωτείνη τις καλύπτεις μόνο από συμπληρώματα??
Δεν είπα ποτέ ότι η whey συμπληρώμα στην γράμμωση μου αντικαθιστa την διατροφή μου, απλά ότι η χρησιμότητα της whey φαίνεται ακόμη παρισσότερο εκείνη την περίοδο μιας κ ο στόχος υψηλής πρωτεϊνης κ χαμηλών υδατανθράκων μόνο με food κ καθόλου whey προσωπικά δεν είναι κατορθωτός.




Αντώνη, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Τα φρούτα μπορεί να μην είναι ιδανικά σε μια διατροφή αθλητικής γράμμωσης, αλλά όλη την υπόλοιπη περίοδο μπορούν να καταναλωθούν χωρίς κανένα πρόβλημα.
Με πολύ μεγάλη φιδώ και στο πρώτο μισό της ημέρας όμως γιατί περιέχουν απλούς υδατάνθρακες.Δεν ξέρω κατά πόσο 1-2 φρούτα ημερησίως καλύπτουν τις ανάγκες μας σε βιταμίνες και κυρίως σε αντιοξειδωτικά..

O MB δεν είπε ότι με 1 2 φρούτα καλύπτεσαι σε βιταμίνες κτλ απλά ότι σε περίοδο όγκου δεν βλάπτουν.



Όσο για την κρεατίνη που ανάφερα παραπάνω το παράδειγμα είναι γενικό. Απλά δικαιολογω την κατανάλοση συμπληρωμάτων όταν αυτά δρούν με τρόπο διαφορετικό και ασύγκριτα καλύτερο από φυσικό φαγητό.

To ιδιο κάνει σχεδόν κ μια whey όποτε κ όσο χρείαζεται

Gt

Gasturb
13-09-07, 17:10
Γasturb:
ακόμα και στην dark side αν δεν προσέχεις τι τρως και πόσο τρως,αν καλύπτεις τις καθημερινές απαιτήσεις κοινός, τότε Mission Failed
Eγω αναφερόμουν για τα φάρμακα που κάνουν θαύματα αλλα έχουν κ την άλλη μερία που.. Av εννοούσε ο Antonio για κάτι άλλο, ας με διορθώσει οπότε το παίρνω πίσω.



Εϊναι για να περάσουν μια πιο "underground" εικόνα η νέα συσκευασία.
Aπό το φανταχτερό image εγώ θα έλεγα ότι θέλησαν να περάσουν στο άλλο άκρο την απλοικότητα κ όχι τόσο του underground. Συνήθως όμως τέτοια 'τολμηρά' εγχείρήματα έχουν μη αναμενώμενα αποτέλεσμα και καταλήγουν να γίνουν 'κιτς' (κακόγουστα) οπότε κ η ΟΝ δεν 'επεσε' 'εξω..

Gt

Duke-Nukem
13-09-07, 17:42
Και εγώ στα φάρμακα αναφερόμουνα που αν δεν προσέχεις τι, ποσο,και τι ποιότητα τρως τότε δεν έχει νοήμα να πάρεις.
Βασικά το ίδιο λέμε πάνω κάτω.

Antonio
13-09-07, 23:44
Antonio
Όσο για την κρεατίνη που ανάφερα παραπάνω το παράδειγμα είναι γενικό. Απλά δικαιολογω την κατανάλοση συμπληρωμάτων όταν αυτά δρούν με τρόπο διαφορετικό και ασύγκριτα καλύτερο από φυσικό φαγητό.


To ιδιο κάνει σχεδόν κ μια whey όποτε κ όσο χρείαζεται

Gt


Εδώ ακριβώς διαφωνούμε. Εγώ πιστέυω οτι μια whey κάνει ακριβώς οτι και ένα στήθος κοτόπουλο.
Μη σου πώ οτι το κοτόπουλο κάνει καλύτερα την δουλεία του.

Duke-Nukem
14-09-07, 01:37
Antonio με ποιον τρόπο το κοτόπουλο κάνει καλύτερα την δουλειά του;
Το συμπλήρομα συμπληρώνει δεν αντικαθιστά (για αποφυγή παρεξηγήσεων)

Antonio
14-09-07, 09:18
Αν τρώς αρκετό δεν έχεις ανάγκει να συμπληρώσεις.
Η απάντηση μου ήταν σε αυτό που είπε ο gast οτι και η whey δρά με τρόπο διαφορετικό και ασύγκριτα καλύτερο από φυσικό φαγητό.
Εκεί διαφωνώ.

panagiotisf
21-05-08, 16:57
ναι εχει αλλαξει η ον συσκευασια
και πολυ καλη η τιμη απο το το αμαζον