PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμίδες Τροφών



billys15
15-09-07, 14:34
Εψαξα αλλα δεν απαντηθηκε το ερωτημα μου,το οποιο ειναι ποσο % πρωτ-υδατ-λιπος εχουν οι εξης τροφες:γαλοπουλα,τυρι,μοσχαρισιο κρεας.Νομιζα αρχικα οτι η γαλοπουλα εχει 90% (!) πρωτεϊνη,το μοσχαρι 20% και το τυρι καπου στο 20% αλλα μου ειπαν αλλα πραγματα τωρα..Επισης ξερω και για το τυρι οτι εχει 30% λιπος.Για πειτε μου λιγο ακριβεις ποσοτητες.

Antonio
15-09-07, 15:01
βασικά η απάντηση είναι εξαρτάται...!
Π.χ. υπάρχουν μέροι της γαλοπούλας που έχει μοδαμινό λίπος όπως είναι το στήθος με 2-3% και άλλα με παραπάνω. πάντως στο περίπου από αυτά που ξέρω έχουμε και λέμε.

Γαλοπούλα
Πρωτείνη 20%
Λίπος 2-3% και ίσως λιγότερο το στήθος και 10% τα σημεία με παραπάνω λίπος π.χ. μπούτι.

Μοσχάρι
Το ίδιο με μεγαλύτερα ποσοστά λίπους. Μπορείς να βρείς άλιπος κομμάτι αλλά τα λιπαρά εδώ χτυπάνε μέχρι 20-25%

Τυρί
Πρωτείνη 10-20% ανάλογα με το λίπος. Συνήθως όσο πιο παχύ τόσο πιο πλούσιο και σε πρωτείνη.
Τα πιο "light" τυριά ξεκινάνε από 5% λίπος Π.χ. μανούρι ανθότυρι, το γνωστό cottege, Ακολουθούν τα λεγόμενα light όπως φινα κτλ με 15-18% ενώ τα κανονικά τυρία έχουν από 20% και πάνω αγκίζοντας πολλές φορές και το 35%!! :shock: (π.χ. φέτα)

Από υδατάνθρακες αυτές οι τροφές πέζουν σε χαμηλά ποσοστά 20-30% (σε σχέση με άλλες τροφές που θεωρούνται πλούσιες σε υδατάνθρακα και έχουν 70-80%)

Αυτά!