PDA

Επιστροφή στο Forum : Ημερολογιακή διάρκεια συμπληρωμάτων



GOMI
18-09-07, 13:08
Γειά σας παιδιά, είναι η πρώτη μου φορά που γράφω κι αυτό γιατί θα ήθελα την γνώμη σας, την οποία την θεωρώ υπεύθυνη και έμπιστη.

Λόγω τραυματισμού, σταμάτησα το γυμναστήριο για ένα 8μηνο, μέχρι τώρα που νιώθω καλύτερα και σκέφτομαι να αρχίσω πάλι σιγά σιγά...!

Το θέμα είναι ότι χρησιμοποιούσα πρωτείνη, δεξτρόζη και μαλτοδεξτρίνη μεταπροπονητικά τα οποία τα έχω κρατήσει σε ένα ντουλάπι λόγω του ότι ήταν και τα 3 κουτιά πάνω από την μέση και τα είχα σχετικά χρυσοπληρώσει...

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πιστεύετε ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω τα ίδια ξανά ή καλύτερα να αγοράσω άλλα, λόγω του ότι τα κουτία ανοίχτηκαν και έμειναν έτσι για 8μήνες...

Ξέρω ότι αν ρωτήσω σε κατάστημα διατροφής, θα μου πουν αυτό που τους βολεύει...να αγοράσω άλλα δηλαδή...

Εννοείται πως η ημερομηνία λήξης τους είναι πολύ πιο μετά...

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Antonio
18-09-07, 13:27
Βασικά τα συμπληρώματα είναι σαν το φαγητό σε αυτό το θέμα. Φαίνονται όταν χαλάνε. Δοκίμασε λίγο και προσπαθησε να καταλάβεις αν έχει αλιωθει η γεύση και η υφη τους. Σημαντικό είναι να μην έχουν πάρει υγρασία και να ήταν αποθηκευμένα σε σημεια με χαμηλή σχετικά θερμοκρασία, ιδαίτερα τους καλοκαιρινους μήνες.
Πάντως κατα την γνώμη μου μετά από ένα τόσο μεγαλο διάστημα αποχής καλό θα ήταν να ξεκινήσεις χωρίς συμπληρώματα. Δεν τα έχεις ανάγκη ιδίως αυτή την χρονική στιγμή που το σώμα σου θα ανταποκριθεί άμεσα σε κάθε ερέθισμα.
Στην ίδια φάση είμαι και εγώ,μετά από τραυματισμό, και βλέπω οτι το σώμα μου ανταποκρίνεται τάχιστα χωρίς κανενα συμπλήρωμα (εκτός από πολυβιταμίνη + Ω3 που και που).
Bτw τι τραυματισμό είχε αν επιτρέπετε?

GOMI
18-09-07, 13:42
Βασικά τα συμπληρώματα είναι σαν το φαγητό σε αυτό το θέμα. Φαίνονται όταν χαλάνε. Δοκίμασε λίγο και προσπαθησε να καταλάβεις αν έχει αλιωθει η γεύση και η υφη τους. Σημαντικό είναι να μην έχουν πάρει υγρασία και να ήταν αποθηκευμένα σε σημεια με χαμηλή σχετικά θερμοκρασία, ιδαίτερα τους καλοκαιρινους μήνες.
Πάντως κατα την γνώμη μου μετά από ένα τόσο μεγαλο διάστημα αποχής καλό θα ήταν να ξεκινήσεις χωρίς συμπληρώματα. Δεν τα έχεις ανάγκη ιδίως αυτή την χρονική στιγμή που το σώμα σου θα ανταποκριθεί άμεσα σε κάθε ερέθισμα.
Στην ίδια φάση είμαι και εγώ,μετά από τραυματισμό, και βλέπω οτι το σώμα μου ανταποκρίνεται τάχιστα χωρίς κανενα συμπλήρωμα (εκτός από πολυβιταμίνη + Ω3 που και που).
Bτw τι τραυματισμό είχε αν επιτρέπετε?

Καταρχήν σ ευχαριστώ που ασχολήθηκες...

Έχεις δίκιο σ αυτό που λες και ήδη έχω ξεκινήσει εδώ και 17 μέρες προσέχοντας μόνο την διατροφή μου και όντως το σώμα μου ανταποκρίθηκε πολύ καλά και με έντονο πρηξίμο...
Κι όλα αυτά τρώγοντας μια μπανάνα πριν το γυμναστήριο και παγωτό μηχανής μετά (ξέρω ότι αρκετοί θα διαφωνήσουν, αλλά εγώ το είδα πάνω μου).
Απλά, επειδή θέλω να περιορίσω το λίπος σκέφτομαι να συνεχίσω τον συνδυασμό που ανέφερα πριν (πρωτεινη δεξτρόζη μαλτοδεξτρίνη) ο οποίος περεπιπτόντως είναι άψογος!

Ο τραυματισμός ήταν κήλη στη μέση την οποία και εγχείρησα και προκλήθηκε από σκουώτ.

billys15
18-09-07, 13:45
Οι ημερομηνιες των συμπληρωματων ειναι ουτως ή αλλως λιγο πιο νωρις απο τις κανονικες που ισχυουν για τη ληξη,τουλαχιστον ετσι εχω ακουσει.Ωστοσο ναι αν η γευση ή κατι αλλο οπως λεει ο Antonio τα δεις καπως περιεργα,αστα τα κουτια και παρε αλλα.

Αντωνη θα διαφωνησω εν μερει για το αν χρειαζεται συμπληρωμα απο την αρχη ή οχι,και θα αναφερθω στην whey η οποια ειναι η ιδανικη λυση για μετα την προπονηση.Δεν χανομαστε αν δεν υπαρχει,αλιμονο,απλα ειπα τι πιστευω.Για κρεατινη κλπ λιγο αργοτερα.

GOMI
18-09-07, 13:51
Οι ημερομηνιες των συμπληρωματων ειναι ουτως ή αλλως λιγο πιο νωρις απο τις κανονικες που ισχυουν για τη ληξη,τουλαχιστον ετσι εχω ακουσει.Ωστοσο ναι αν η γευση ή κατι αλλο οπως λεει ο Antonio τα δεις καπως περιεργα,αστα τα κουτια και παρε αλλα.

Αντωνη θα διαφωνησω εν μερει για το αν χρειαζεται συμπληρωμα απο την αρχη ή οχι,και θα αναφερθω στην whey η οποια ειναι η ιδανικη λυση για μετα την προπονηση.Δεν χανομαστε αν δεν υπαρχει,αλιμονο,απλα ειπα τι πιστευω.Για κρεατινη κλπ λιγο αργοτερα.

Φαντάζομαι ότι θα εννοείς whey σε συνδυασμό με υδατάνθρακες...γιατί από μόνη της ειδικά μετα το γυμναστήριο δεν είναι και τόσο αποτελεσματική...

gpol
18-09-07, 14:06
Πρεπει οπωσδηποτε μετα το γυμναστηριο να παρεις και υδατανθρακες (αναφερεται και στο αρθρο του MuscleBoss). Τωρα η δεξτροζη δεν νομιζω οτι μπορει να θεωρηθει συμπληρωμα, γιαυτο υποθετω οτι ο billys μιλησε μονο για πρωτεινη.

ΥΓ. Καλως ηρθες φιλε! :)

GOMI
18-09-07, 14:15
Πρεπει οπωσδηποτε μετα το γυμναστηριο να παρεις και υδατανθρακες (αναφερεται και στο αρθρο του MuscleBoss). Τωρα η δεξτροζη δεν νομιζω οτι μπορει να θεωρηθει συμπληρωμα, γιαυτο υποθετω οτι ο billys μιλησε μονο για πρωτεινη.

ΥΓ. Καλως ηρθες φιλε! :)


Thanks...να σαι καλά...

Οπότε προσανατολιζόμαστε σε δεξτρόζη η αλλιώς μπασμάτι η πατάτα...σε συνδυασμό με whey...

Antonio
18-09-07, 14:47
Απλά, επειδή θέλω να περιορίσω το λίπος σκέφτομαι να συνεχίσω τον συνδυασμό που ανέφερα πριν (πρωτεινη δεξτρόζη μαλτοδεξτρίνη) ο οποίος περεπιπτόντως είναι άψογος!


O συνδιασμός όντως είναι αψογος αλλά δεν έχει καμμια σχέση με το λίπος που προσλαμβάνεις ουτε αυτό που έχει στο σώμα σου.
ΚΑτα την γνώμη μου μπορείς και με φυσικό τρόπο να καλύψεις τισ μεταπροπονητικές αναγκες σου σε υδατάνθρακες + πρωτείνη.
Προσωπικά τρώω 7 ασπράδια + πατάτα ή γλυκόζη από το super market.