PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπιτικό φιστικοβούτυρο και πραλίνες



chryssa
22-10-10, 10:23
:welcome:
μπορούμε πολύ εύκολα να φτιάξουμε στο σπίτι φιστικοβούτυρο, πραλίνα αμυγδάλου, πραλίνα φουντουκιού κλπ

μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε στην κρέμα βρώμης το πρωί, στο γιαούρτι μας, μέσα σε σάντουιτς με λίγη μαρμελάδα ή και σαν γαρνιτούρα σε σαλάτες αντί για τριμμένους ξηρούς καρπούς.


Υλικά

φιστικοβούτυρο
απλά φιστίκια της αρεσκείας μας κατα προτίμηση ψημένα, ανάλατα
(προαιρετικά ελάχιστο λάδι ή αλάτι)

πραλίνα αμυγδάλου
απλά αμύγδαλα της αρεσκείας μας κατα προτίμηση ψημένα, ανάλατα
((προαιρετικά ελάχιστο λάδι ή αλάτι)

πραλίνα φουντουκιού
απλά φουντούκια της αρεσκείας μας κατα προτίμηση ψημένα, ανάλατα
(προαιρετικά ελάχιστο λάδι ή αλάτι)

επίσης μπορούμε να φτιάξουμε πραλινα ανάμικτων ξηρών καρπών
ανάμικτοι ξηροί καρποι της αρεσκείας μας (πχ ηλιόσπορος,φιστίκι και αμύγδαλο)
(προαιρετικά ελάχιστο λάδι ή αλάτι)

Το μόνο που χρειάζεται να κάνουμε είναι να βάλουμε τους ξηρούς καρπούς στο μεγάλο blender που χρησιμοποιούμε για τους χυμούς.
Σε μόλις δυο λεπτάκια η πραλίνα μας είναι πανέτοιμη!! :clap:
Υγιεινή, χωρίς συντηρητικά φτιαγμένη από τα χεράκια μας!

Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε στην πραλίνα σας βανίλια,μέλι,κανέλα,μοσχοκάρυδο,κακάο για να την κάνετε με τον δικό σας μοναδικό τρόπο!!

Συντηρείται σε δροσερό μέρος ή στο ψυγείο σε καλά κλεισμένο δοχείο.

καλή απόλαυση!

συνταγή απο το blog kathari-diatrofi.blogspot.gr
δες εδω το αρθρο:http://kathari-diatrofi.blogspot.com/b/post-preview?token=N3CI1CsBAAA.xvhuCfwj8M8oTahhEVLPmw.x7If58Mo7iQdMuFVwoWuLw&postId=4776653445495505967&type=POST

NASSER
22-10-10, 10:39
Ευχαριστουμε πολυ Χρυσα!
Προσωπικα με ενδιαφερει το φυστικοβουτυρο.
Ειναι σιγουρο πως πρεπει να ειναι ψημενα τα φυστικια?

Το φυστικοβουτυρο ειναι πολυ καλο να υπαρχει στη διατροφη μας! Προσωπικα το χρησιμοποιω και αμα βρω τον τροπο να το φτιαχνω μονος μου, θα μου αρεσε πολυ!

gym
22-10-10, 10:41
νασσερ εγω επαιρνα παλια φυστικια κανονικα με το τσοφλι εκεινο...τα καθαριζα ενα ενα....ολα στο μπλεντερακι κ μετα για να δεσει λιγο ελαχιστο ελαιλαδο να δεσι...να γινειε να μειγμα...ουτε χαζαρη ουτε αλατι...τιποτα...μια χαρα ειναι...κ στο ψυγειο διατηρειται μια χαρα...

stormbringer
22-10-10, 10:42
Kαλημέρα Χρύσα!! Μας γλύκανες τη μερα μ αυτό που εστειλες!;) Το θεμα ειναι ότι αν τα φτιάξω αυτά , θα τα χλαπακιάσω επι τοπου ( καθ οτι γλυκατζού):green:

chryssa
22-10-10, 10:52
παιδιά εγώ τη μια φορά πήρα τα πινατς ψημενα και αναλατα,

την άλλη έβαλα αμύγδαλα με την φούδα ψημένα αλλά ανάλατα

δεν προσθεσα αλάτι ούτε λάδι και έγιναν εξαιρετικά!!!!!

στο μικρό blender το multi ήθελε πολλή υπομονή και κοντεψε να μου καει το μηχανημα, στο μεγάλο για τους χυμούς πήρε ακριβώς δυο λεπτά στην μεσαία ταχύτητα και έγινε σαν πουρές!!!!

πανεύκολο χωρίς υδρογωνομένα έλαια και χωρίς τα λεφτά του οργανικού φιστικοβούτυρού!!!!!

γιεεε!!!:thumbup:

NASSER
22-10-10, 10:55
νασσερ εγω επαιρνα παλια φυστικια κανονικα με το τσοφλι εκεινο...τα καθαριζα ενα ενα....ολα στο μπλεντερακι κ μετα για να δεσει λιγο ελαχιστο ελαιλαδο να δεσι...να γινειε να μειγμα...ουτε χαζαρη ουτε αλατι...τιποτα...μια χαρα ειναι...κ στο ψυγειο διατηρειται μια χαρα...


Τα εψηνες και εσυ? Εγω προσφατα ειχα φαει δυο βαζα των 450γρ που ειχαν και κομματακια απο φιστικια, δεν ηταν τελειως αλοιφη. Μιλαμε για τρελη απολαυση και στην ετικετα με τα συστατικα εγραφε ψεκαθαρα πως δεν ειχαν ζαχαρη.
Αν καταφερω να φτιαξω το ιδιο πανω κατω προιον θα ειμαι πολυ happy :)

stormbringer
22-10-10, 10:58
Δηλαδη δεν παιζει κανενα γλυκαντικο στη συνταγή? Ούτε καν ασπαρτάμη??

NASSER
22-10-10, 11:02
Δηλαδη δεν παιζει κανενα γλυκαντικο στη συνταγή? Ούτε καν ασπαρτάμη??

Δεν πιστευω πως χρειαζονατι κιολας? Φυσικα εξαρταται πως το φτιαχνει ο καθενας. Αυτα που δοκιμασα και εχω προς το παρον ειναι Αμερικανικης προελευσης και τα ειχαν φερει για μικρο χρονικο διαστημα στα LIDL και σε πολυ καλη τιμη.
Ελπιζω να τα ξαναφερουν και να καβατζάρω περισσοτερα βαζακια.
Αν μαθω ομως να τα φτιαχνω μονος... ;)

gym
22-10-10, 11:06
Τα εψηνες και εσυ? Εγω προσφατα ειχα φαει δυο βαζα των 450γρ που ειχαν και κομματακια απο φιστικια, δεν ηταν τελειως αλοιφη. Μιλαμε για τρελη απολαυση και στην ετικετα με τα συστατικα εγραφε ψεκαθαρα πως δεν ειχαν ζαχαρη.
Αν καταφερω να φτιαξω το ιδιο πανω κατω προιον θα ειμαι πολυ happy :)

Ακου...εγω τα επαιρνα σακουλα φρεσκα αψητα ωμα ...τα καθαριζα ...εβγαζα τσοφλι κ εκεινη την κοκκινη την φλουδιτσα...κ μετα στο μπλεντερ....δεν τα εκανα αλοιφη για να ειναι τραγανιστα...ελαχιστο λαδακι μονο κ μονο για να δεσι ...σε ενα βαζακι η οσα βγαλεις κ στο ψυγειο...
εγω δεν εβαζα αλατια,ζαχαρες...δεν ηθελα...αλλα αμα θελει καποιος εννοειται μπορει...εγω ηθελα ομως κατι φυσικο κ οχι αυτα που πουλανε με τα ελαια κ ιστοριες μεσα...
αυτο ηταν κ παραγωγη μου...χοχοχο!τελειο...
βεβαια μετα το βαρεθηκα....
εκανα αλλα...
αντε θα τα πω καμια μερα...:green::green:

gym
22-10-10, 11:07
Δεν πιστευω πως χρειαζονατι κιολας? Φυσικα εξαρταται πως το φτιαχνει ο καθενας. Αυτα που δοκιμασα και εχω προς το παρον ειναι Αμερικανικης προελευσης και τα ειχαν φερει για μικρο χρονικο διαστημα στα LIDL και σε πολυ καλη τιμη.
Ελπιζω να τα ξαναφερουν και να καβατζάρω περισσοτερα βαζακια.
Αν μαθω ομως να τα φτιαχνω μονος... ;)

νασσερρ φοβερο φυστικοβουτρυο αυτο...ειχα παρει 5 μεγαλα κουτια...χαχαχαχα!
αλλα ειχε μεσα πολλα ρε συ....σαν το δικο μ δεν εχει...
κ το κανεις κ τραγανιστο οπως θες οχι νιανια κρεμα....
εδω εχω δει διαφορες παραλλαγες...αλλα παλι φουλ στα ελαια κ αλλα...

stormbringer
22-10-10, 11:08
Θα το δοκιμάσω κάπια στιγμή:thumbup:

gym
22-10-10, 11:31
Δεν πιστευω πως χρειαζονατι κιολας? Φυσικα εξαρταται πως το φτιαχνει ο καθενας. Αυτα που δοκιμασα και εχω προς το παρον ειναι Αμερικανικης προελευσης και τα ειχαν φερει για μικρο χρονικο διαστημα στα LIDL και σε πολυ καλη τιμη.
Ελπιζω να τα ξαναφερουν και να καβατζάρω περισσοτερα βαζακια.
Αν μαθω ομως να τα φτιαχνω μονος... ;)

νασσερ υπαρχει κ το σκιππυ νομιζω λεγεται στα σουπερ μαρκετ...ειναι γυρω στα 5 και κατι ευρω...δεν ξερω...αλλα κ αυτο φουλ στα ελαια...εχει κ κρεμα κ με κομματακια...
βεβαια το αμερικανικο ειναι πιο ωραιο...\
εχει κ βιολογικο...(κ καλα...)

chryssa
22-10-10, 11:38
βρε παιδια εγω το εγραψα για οσους θελουν να το φτιαξουν απο το μηδεν μονοι τους μονο με τον ξηρο καρπο.

μετα αν δεν εχεις προβλημα με τα υδρογονωμενα ελαια,τη ζαχαρη και το αλατι εννοειται οτι στην αγορα υπαρχουν και τα κλασικα φιστικοβουτυρα αλλα και τα οργανικα...:rolf:

μηπως βαριομαστε να το φτιαξουμε.....;;

ελα ελα να σας δω....:P

gym
22-10-10, 11:42
βρε παιδια εγω το εγραψα για οσους θελουν να το φτιαξουν απο το μηδεν μονοι τους μονο με τον ξηρο καρπο.

μετα αν δεν εχεις προβλημα με τα υδρογονωμενα ελαια,τη ζαχαρη και το αλατι εννοειται οτι στην αγορα υπαρχουν και τα κλασικα φιστικοβουτυρα αλλα και τα οργανικα...:rolf:

μηπως βαριομαστε να το φτιαξουμε.....;;

ελα ελα να σας δω....:P


εγω το εφτιαχνα πολυ γιατι το εβαζα σε μια συνταγη μ για πρωινο αλλα το βαρεθηκα...αλλα ειναι φουλ πιο υγεινο απο τα αλλα...κ σιγα το δυσκολο...

Eddie
22-10-10, 15:07
Ενδιαφερον,μιαμ μιαμ!!!Εγω παιρνω το skippy,ξερω οτι ειναι καργα ανθυγιεινο με τα υδρογωνομενα λιπαρα με τη ζαχαρη και το αλατι αλλα μου αρεσει πολυ!!!

Σιγουρα θα δοκιμασω αυτο με τα φυστικια.Εχεις δοκιμασει να βαλεις φυστικια και μυγδαλα η φουντουκια μαζι στο μπλεντερ?

marvin
22-10-10, 15:21
Θα το δοκιμασω μπας και γλυτωσω να αγοραζω μερεντες για τους γιους μου στο σπιτι,αλλα και για να μαθουν να τρωνε κανα ξηρο καρπο!!!!!

chryssa
22-10-10, 15:24
Ενδιαφερον,μιαμ μιαμ!!!Εγω παιρνω το skippy,ξερω οτι ειναι καργα ανθυγιεινο με τα υδρογωνομενα λιπαρα με τη ζαχαρη και το αλατι αλλα μου αρεσει πολυ!!!

Σιγουρα θα δοκιμασω αυτο με τα φυστικια.Εχεις δοκιμασει να βαλεις φυστικια και μυγδαλα η φουντουκια μαζι στο μπλεντερ?



Nαι Eddie το έχω κάνει και με ανάμικτους ξ.καρπούς και είναι πέρα από πολύ υγιεινό και πολύ νόστιμο!!:thumbup:

chryssa
22-10-10, 15:25
Θα το δοκιμασω μπας και γλυτωσω να αγοραζω μερεντες για τους γιους μου στο σπιτι,αλλα και για να μαθουν να τρωνε κανα ξηρο καρπο!!!!!

marvin δοκίμασε οπωσδήποτε την πραλίνα φουντουκιού με κακάο,βανίλια,μέλι και ελάχιστο λάδι.... θα ξετρελαθούν ο ανηψιός μου γ'δημοτικού μου είπε ότι είναι σαν φερρέρο!!!!!!!

:thumbup:

marvin
22-10-10, 15:56
marvin δοκίμασε οπωσδήποτε την πραλίνα φουντουκιού με κακάο,βανίλια,μέλι και ελάχιστο λάδι.... θα ξετρελαθούν ο ανηψιός μου γ'δημοτικού μου είπε ότι είναι σαν φερρέρο!!!!!!!

:thumbup:
Αν πιασει το κολπο να μου στειλεις την διευθυνση σου να σου στειλω λουλουδια!!!!!

Eddie
22-10-10, 16:07
Nαι Eddie το έχω κάνει και με ανάμικτους ξ.καρπούς και είναι πέρα από πολύ υγιεινό και πολύ νόστιμο!!:thumbup:

Οκ,tnx!:thumbup:

gym
22-10-10, 17:16
Ενδιαφερον,μιαμ μιαμ!!!Εγω παιρνω το skippy,ξερω οτι ειναι καργα ανθυγιεινο με τα υδρογωνομενα λιπαρα με τη ζαχαρη και το αλατι αλλα μου αρεσει πολυ!!!

Σιγουρα θα δοκιμασω αυτο με τα φυστικια.Εχεις δοκιμασει να βαλεις φυστικια και μυγδαλα η φουντουκια μαζι στο μπλεντερ?

εντι...εγω ειχα κανει και το αλλο.,..επειδη το ειχα βαρεθει...εφτιαξα με τον ιδιο τροπο φουντουκοβουτυρο....(με φουντουκια δηλαδη καθαρα με τον ιδιο τροπο) και αμυγδαλοβουτυρο φαντασου...οτι τραβαει η ψυχη σου....

Eddie
22-10-10, 19:22
εντι...εγω ειχα κανει και το αλλο.,..επειδη το ειχα βαρεθει...εφτιαξα με τον ιδιο τροπο φουντουκοβουτυρο....(με φουντουκια δηλαδη καθαρα με τον ιδιο τροπο) και αμυγδαλοβουτυρο φαντασου...οτι τραβαει η ψυχη σου....

Ωραια!!!Οτι πρεπει για πρωι-βραδυ!!:clap:

gym
22-10-10, 19:45
Ωραια!!!Οτι πρεπει για πρωι-βραδυ!!:clap:

και καρυδια επισης...καλα δεν παω καλα...
θυμαμαι ειχα φτιαξει και δικα μ δημητριακα...και αλλα...χαχαχ!οτι να ναι!

Δ.ΠΕΧΛΙΒΑΝΗΣ
19-12-10, 22:28
παιδιά εγώ τη μια φορά πήρα τα πινατς ψημενα και αναλατα,

την άλλη έβαλα αμύγδαλα με την φούδα ψημένα αλλά ανάλατα

δεν προσθεσα αλάτι ούτε λάδι και έγιναν εξαιρετικά!!!!!

στο μικρό blender το multi ήθελε πολλή υπομονή και κοντεψε να μου καει το μηχανημα, στο μεγάλο για τους χυμούς πήρε ακριβώς δυο λεπτά στην μεσαία ταχύτητα και έγινε σαν πουρές!!!!

πανεύκολο χωρίς υδρογωνομένα έλαια και χωρίς τα λεφτά του οργανικού φιστικοβούτυρού!!!!!

γιεεε!!!:thumbup:

Μπραβο chryssa, οπως τα λες ειναι:thumbup:Στο blender γινονται τακα-τακα!

Το εχω δοκιμασει και'γω να το κανω & με τα 2 μηχανηματα & ειναι οπως τα περιγραφεις!:thumbup:

Μας γλυτωσες απο πολλα "αλλα" δυσαρεστα με την συνταγη σου,να'σαι καλα:clap::clap::clap:

Δ.ΠΕΧΛΙΒΑΝΗΣ
19-12-10, 22:48
Δεν πιστευω πως χρειαζονατι κιολας? Φυσικα εξαρταται πως το φτιαχνει ο καθενας. Αυτα που δοκιμασα και εχω προς το παρον ειναι Αμερικανικης προελευσης και τα ειχαν φερει για μικρο χρονικο διαστημα στα LIDL και σε πολυ καλη τιμη.
Ελπιζω να τα ξαναφερουν και να καβατζάρω περισσοτερα βαζακια.
Αν μαθω ομως να τα φτιαχνω μονος... ;)

Φιλε Nasser και'γω "συναρρωστος" ειμαι με το φυστικοβουτυρο και με τα συγκεκριμενα απο τα LIDL επισης!:food::food::food:

Αλλα μεχρι εδω STOP!Μετην παραπανω συνταγη την εχω καταβρει.Τυφλα να'χει το αγοραστο απο τα παλιο super market.Ουτε λαδια ουτε τιποτα,φυστικακι επιλογης,blender,χαμηλη ταχυτητα για να μπορουν να δουλευτουν,λιγη υπομονη και:banana::banana::banana::banana::banana: party time!!!

Δεν ξερω στο μεταξυ αν το'χεις δοκιμασει.Εγω την πρωτη φορα τα πηγα σχετικα χαλια,την δευτερη ομως.....:turtle::turtle::turtle::turtle:Πυραυλος!Απλα θελει λιγο υπομονη και βοηθεια στο χτυπημα (λιγο σπρωξιμο το μειγμα).

Προτεινω για την φυλαξη ψυγειο!Καλη διασκεδαση & καλη........χωνεψη:toast::toast::toast:

Eddie
19-12-10, 22:49
Eγω ακομα δε το επιχειρησα και καθομαι πληρωνω το κοροιδο 4.70 για το skippy.:cursing:

Δ.ΠΕΧΛΙΒΑΝΗΣ
20-12-10, 12:17
Eγω ακομα δε το επιχειρησα και καθομαι πληρωνω το κοροιδο 4.70 για το skippy.:cursing:

Φοβερο το skippy,αλλα οταν δοκιμασεις το"σπιτικο"............ΦΥΣΤΙΚΟΛΑΣΗ!!!!!Tο skippy κοστίζει από 4,70(οπως λες) μέχρι 5,30 ,εξαρτάται που θα το βρεις. Ενώ τα peanuts τα βρίσκεις στη μισή τιμή (τοκιλο ε?)και ξέρεις τι τρως!
Δοκιμασετο Σε ταχυτητα(στην κλιμακα του 10)2-3 το πολυ.
Και προτεινω για καλυτερα αποτελεσματα,η ποσοτητα των φυστικιων να μην ειναι λιγοτερα απο μισο κιλο(δουλευωνται καλυτερα στο blender)!
Καλη επιτυχια Eddie !!!