PDA

Επιστροφή στο Forum : Φήμες για τη νέα κατηγορία Physique...



Muscleboss
25-10-10, 10:34
Φήμες μιλούν στο ιντερνετ για κατάργηση της κατηγορίας bodybuilding γυναικών στην IFBB, και την εγκαινίαση μιας νέας κατηγορίας με τον τίτλο Physique που θα στοχεύει σε μικρότερες και πιο θηλυκές παρουσίες, ενώ οι αθλήτριες θα παρουσιάζονται φορώντας τακούνια σε αντίθεση με την κατηγορία Bbing που παρουσιαζόταν ξυπόλυτες.

Αναμένουμε σύντομα νεότερα από επίσημα χείλη, επιβεβαίωσε ο Bod Cicherillo αντιπροσωπεύοντας τους επαγγλεματίες της IFBB.

Είναι αυτό το από χρόνια φημολογούμενο τέλος του γυναικείου Bodybuilding έτσι όπως το ξέρουμε σήμερα; Μένει να δούμε.

Εμένα πάντως μου αρέσει αυτό το ενδεχόμενο..

ΜΒ

giannis64
25-10-10, 10:39
σωστή η όχι η κίνηση αυτή θα δείξει στο μέλλον, και από την στιγμή που θα υλοποιηθεί και αν υλοποιηθεί.
το σίγουρο είναι πως θα σταματήσουν τα αρνητικά σχόλια πολλών για την εμφάνιση αυτών των αθλητριών.
Και εμένα με βρίσκει σύμφωνο αυτή η κίνηση και μακάρι να υλοποιηθεί.

Ramrod
25-10-10, 11:22
Εμένα πάντως μου αρέσει αυτό το ενδεχόμενο..

ΜΒ

+1

Το γυναικείο BB ξεφευγει λιγάκι απο τα όρια του αθλητισμού.

Μακάρι να σταματήσει και το φάρμακο, αν και δε το βλέπω...

gym
25-10-10, 11:23
Εμένα πάντως μου αρέσει αυτό το ενδεχόμενο..

ΜΒ

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Eddie
25-10-10, 11:59
Και μενα μου αρεσει,βασικα στους περισσοτερους θα αρεσει ειτε σχετικους με το χωρο ειτε τριτους.

aqua_bill
25-10-10, 12:07
Και μενα μου αρεσει,βασικα στους περισσοτερους θα αρεσει ειτε σχετικους με το χωρο ειτε τριτους.

:thumbup::thumbup::thumbup:

NASSER
25-10-10, 12:33
Το επαγγελματικο γυναικειο bodybuilding οπως ειναι στις μερες μας, εχει αρκετη δοση υπερβολης.
Η νεα κατηγορια θα στοχευει μαλλον στην εικονα των αθλητριων της δεκαετιας του '80 που ηταν πιο θηλυκές οι αθλητριες.

GEORGEXX1
25-10-10, 12:45
Παιδια σιγουρα ακουγετε πολυ πιο σωστο και ακομα πιο ομορφο σαν εμφανιση του γυναικειου σωματος,αλα πιστευω πως στην εξελιξη των πραγματων μεσα σε βαθος χρονου ο ανταγωνισμος παλι θα φτασει την κατασταση στα σημερινα επιπεδα με την συνεχει μυικη βελτιωση.

Ramrod
25-10-10, 14:08
Παιδια σιγουρα ακουγετε πολυ πιο σωστο και ακομα πιο ομορφο σαν εμφανιση του γυναικειου σωματος,αλα πιστευω πως στην εξελιξη των πραγματων μεσα σε βαθος χρονου ο ανταγωνισμος παλι θα φτασει την κατασταση στα σημερινα επιπεδα με την συνεχει μυικη βελτιωση.

Όχι αν τεθούν όρια κιλών ή δείκτη μάζας...

StefPat
25-10-10, 14:47
Το επαγγελματικο γυναικειο bodybuilding οπως ειναι στις μερες μας, εχει αρκετη δοση υπερβολης.
Η νεα κατηγορια θα στοχευει μαλλον στην εικονα των αθλητριων της δεκαετιας του '80 που ηταν πιο θηλυκές οι αθλητριες.

έτσι, κι εγώ το βρίσκω 100% σωστό, δεν είναι ανάγκη να "αηδιάζουμε"! :)

beefmeup
25-10-10, 15:05
έτσι, κι εγώ το βρίσκω 100% σωστό, δεν είναι ανάγκη να "αηδιάζουμε"! :)

εμενα μονο ο πατσας με αηδιαζει.

κατα τα αλλα +100 στην παρουσιαση με τακουνια,των αθλητριων.
ειμαι φαν,τι να κανουμε?

Dreiko
25-10-10, 15:08
έτσι, κι εγώ το βρίσκω 100% σωστό, δεν είναι ανάγκη να "αηδιάζουμε"! :)
μην τα παραλεμε....ε οχι και να αηδιαζουμε....


εμενα μονο ο πατσας με αηδιαζει.

κατα τα αλλα +100 στην παρουσιαση με τακουνια,των αθλητριων.
ειμαι φαν,τι να κανουμε?

μην ακουσεις τακουνια εσυ.....:banana::banana::banana:

Titanium
25-10-10, 15:12
:banana::banana::banana:+1 Γιατι εχει ξεφιγει καπος το πραμα...

StefPat
25-10-10, 16:30
μην τα παραλεμε....ε οχι και να αηδιαζουμε....




μιλάω για τέτοια πράγματα...
http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=16012&stc=1&d=1285403668

(ή τουλάχιστον "να αηδιάζω" κι δν το εννοώ κυριολεκτικά 100%)

Titanium
25-10-10, 16:45
^^καταλαβαμε γιατι μηλας και δεν ειναι πραματα......για πολους (και για μενα) ειναι υπερβολικες οι αθλητριες αυτης της κατηγοριας αλλα εχουμε πει 1000 φορες οτι δεν ειναι σωστο να εκφραζομστε ετσι εφοσων υποτιθετε οτι το αντιπροσοπουμε κιολας μεσα σε αυτο το φορουμ...

Dreiko
25-10-10, 17:03
^^καταλαβαμε γιατι μηλας και δεν ειναι πραματα......για πολους (και για μενα) ειναι υπερβολικες οι αθλητριες αυτης της κατηγοριας αλλα εχουμε πει 1000 φορες οτι δεν ειναι σωστο να εκφραζομστε ετσι εφοσων υποτιθετε οτι το αντιπροσοπουμε κιολας μεσα σε αυτο το φορουμ...

+1000:thumbup:

StefPat
25-10-10, 17:12
^^καταλαβαμε γιατι μηλας και δεν ειναι πραματα......για πολους (και για μενα) ειναι υπερβολικες οι αθλητριες αυτης της κατηγοριας αλλα εχουμε πει 1000 φορες οτι δεν ειναι σωστο να εκφραζομστε ετσι εφοσων υποτιθετε οτι το αντιπροσοπουμε κιολας μεσα σε αυτο το φορουμ...

έγινε ;)

marvin
25-10-10, 22:32
Επειδη συνηθως η" ζητηση καθοριζει και την αγορα" ισως θα ηταν καλυτερα για το γυναικειο αθλημα αυτη η εξελιξη. Η κινηση αυτη ισως φερει και περισσοτερες γυναικες πιο κοντα σε αυτο.

Polyneikos
25-10-10, 23:15
Ωραία εξελιξη,αν πραγματοποιηθει...Γενικα επειδη προαναφερθηκε για δείκτη μαζας κατι τετοιο είναι δυσκολο να οριοθετηθει,ισως μια αναλογία βαρους-υψους που να μην τους επιτρεπει να αναπτυξουν εντονη μυικότητα..
Συνηθως δίνονται οδηγίες και στους κριτες,αν δηλαδη τις πρωτες φορες καποιες γυναικες δεν "συμμορφωθουν" με τους νεους κανονες και πλασαριστουν στις τελυταιες θεσεις ,ή δεν θα ξανασυμμετασχουν ή θα αλλαξουν και εκεινες ρότα αν θαλουν ναείναι ανταγωνιστικες..
Φανταστείτε την Iris Kyle εκει που βγαινει πρωτη να πλασαριστεί τελευταια...

TRIANTAFYLLOU
26-10-10, 05:09
απόλυτα φυσιολογικό , αυτό πρίν 15 χρόνια ίσως και περισσότερο το λέγαμε με τον ανάργυρο τσοπουρίδη τον πρώτο πρόεδρο της ναββα στην ελλάδα απο το 94 , να κατεργήσουμε το γυναικείο ββ στην ναββα τουλάχιστον και τότε γεννήθηκε η ιδέα σε παγκόσμιο επίπεδο και η ομοσπονδία του φίτνες η WFF παρακλαδι της ναββα ούτως ώστε οι κατηγορίες γυναικών να είναι πιο ελκυστικές και για τις ίδιες τις γυναίκες σαν αθλήτριες και να ταιριάζει περισσότερο στην φύση της γυναίκας .

γιατι τα πράγματα όπως είναι φυσικό επακόλουθο σε όλα τα αθλήματα είχαν ξεφύγει .
οι σκληροπυρηνικές πάλι δεν χάσαν το δικαίωμα επιλογής αν και λιγότερες και συμμετέχουν αν υπάρχουν περιπτώσεις επιθυμίας για συμμετοχή , στις κατηγορίες εξτρίμ μπόντυ προαιρετικά βέβαια .

αν κάτι τέτοιο γίνει και στην ιφββ μόνο κέρδος θα έχει το γυναικειο ββ , δεν είναι και καμια δύσκολη απόφαση , απλα είναι τα πράγματα , το γυναικείο σώμα πάλι θα τραβάει το ενδιαφέρον στο κοινό όχι όμως με την υπερβολή του αλλα με την καλαισθησία του , μιας και μιλάμε για το άθλημα της σωματικής διάπλασης και θα είναι και πιο υγιεινό για τις γυναίκες :thumbup::thumbup::thumbup::clap::clap::clap:

crow
26-10-10, 15:16
Πιστευω οτι σαν κινηση ειναι πολυ σωστη, μιας κ οι γυναικες εχουν ξεφυγει κ δυστηχως με αυτο το τροπο χανει την ομορφια του σαν αθλημα(αποψη μου βεβαια).
Θυμαμαι το 2003 οταν ειχα κατεβει σε αγωνες κ ειχα κατεβει bodybuilding με επιασε ο Κ.Λεβεντελης κ μου λεει: Ναντια μην ξανακατεβεις Β.Β, αργα η γρηγορα θα πεθανει το γυναικειο Β.Β, αλλαξε τωρα που ειναι νωρις γιατι ο δρομος το Β.Β ειναι μονοδρομος κ δεν εχει επιστροφη.
Κ ετσι εγινα fitness girl!!!
Τοτε εβραζα απο μεσα μου αλλα μετα απο λιγο καταλαβα οτι ειχε δικαιο σε αυτα που μου ειπε.
Την ιδια χρονια αν θυμαμαι καλα στο ΟLYMPIA δεν ειχε γυναικες κ βγηκαν αληθινά τα οσα μου ειπε...θελανε να αλλαξουνε αυτη τη κατηγορια.
Βεβαια αυτο δεν κρατησε για πολυ κ οι εταιρειες φροντισαν για αυτο.
Οποτε τωρα αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι απλα βρηκανε μια μεση λυση για να ειναι ολοι χαρουμενοι
Εμενα σαν κινηση κ σαν ιδεα μου αρεσει πολυ κ ευχομαι να μην μεινουνε μονο στα λογια.

Galthazar
26-10-10, 15:30
πολυ σωστη και λογικοτατη κινηση διοτι τα τελευταια χρονια το πραγμα εχει παραγινει...η θυληκοτητα εχει χαθει απο αυτες τις γυναικες. Οι σωστες αθλητριες πρεπει να μην φτανουν στα ορια της υπερβολης να ειναι πανω κατω κατι σαν την Wendy Rider (την οποια λατρευω!!!!!:P)

El Topo
26-10-10, 17:03
Συμφωνώ απόλυτα με αυτή την κίνηση.
Άλλο είναι το πρότυπο αισθητικής για τους άνδρες (χωρίς να σημαίνει πως οι επαγγελματίες bb είναι συνήθως κάτι όμορφο για την πλειοψηφία του κόσμου) και άλλο για τις γυναίκες και δυστυχώς τα τελευταία χρόνια έχουμε φτάσει να κρίνουμε τις γυναίκες με καθαρά ανδρικά κριτήρια (μυικότητα κλπ), αφήνοντας στην άκρη την θηλυκότητα.

Ελπίζω λοιπόν η κατηγορία αυτή (physique) να μην έχει σχέση με το σημερινό γυναικείο bb και να βλέπουμε καλλίγραμμες αθλήτριες που να αποτελούν και πρότυπο για τη μέση γυναίκα.

finalgates
26-10-10, 18:10
αυτο πιστευω προσβαλλει οσες εχουν φτασει να ειναι στην bodybuilding κατηγορια.

Polyneikos
26-10-10, 18:37
Αποψη μου είναι πως δεν τις προσβαλλει απαραίτητα,απλα τους δειχνουν τις καινουργιες τασεις και επιθυμιες της παγκόσμιας ομοσπονδίας,νομος προσφορας-ζήτησης..
Μην ξεγελιομαστε,πίσω από αυτες τις κινησεις παντα υπαρχει το εμπορικο συμφερον και σαφως αν οι κατηγορίες γεμιζουν με 50 γυναικες και όχι με 15 επειδη τα στανταρ είναι περισσότερο εφικτα και καλαίσθητα ,ο κόσμος θα το δει πιο θετικα,περισσότερες αθλητριες,περισσότερες χορηγίες,περισσότερο κοινο στους αγωνες,περισσότερο κίνητρο στα γυμναστηρια κτλ...
Αν παρουμε παραδειγμα ας πουμε πόσες φωτογραφησεις εχουν τα fitness girls στα περιοδικα και πόσες φωτογραφησεις η Iris Kyle (περα από καποια προσωπικη συνεντευξη);
Στα περιοδικα σε κατι φωτο στις παραλίες ας πουμε ποτε δεν εχω δει να πλαισιωνει εναν pro μια αντίστοιχη pro αλλα καποια χυμωδης κοπελα από τις fitness/figure κατηγορίες...
Ακομα και τα συμπληρωματα διατροφης αν προκειται για σκληροπυρηνικα τα διαφημιζουν οι αντρες pro ενω αν είναι γυναικειες εκδόσεις ή που τελωσπαντων απευθυνονται σε γυναικες τα διαφημιζουν αθλητριες στυλ Τimea Majorova...

TRIANTAFYLLOU
26-10-10, 19:14
Αποψη μου είναι πως δεν τις προσβαλλει απαραίτητα,απλα τους δειχνουν τις καινουργιες τασεις και επιθυμιες της παγκόσμιας ομοσπονδίας,νομος προσφορας-ζήτησης..
Μην ξεγελιομαστε,πίσω από αυτες τις κινησεις παντα υπαρχει το εμπορικο συμφερον και σαφως αν οι κατηγορίες γεμιζουν με 50 γυναικες και όχι με 15 επειδη τα στανταρ είναι περισσότερο εφικτα και καλαίσθητα ,ο κόσμος θα το δει πιο θετικα,περισσότερες αθλητριες,περισσότερες χορηγίες,περισσότερο κοινο στους αγωνες,περισσότερο κίνητρο στα γυμναστηρια κτλ...
Αν παρουμε παραδειγμα ας πουμε πόσες φωτογραφησεις εχουν τα fitness girls στα περιοδικα και πόσες φωτογραφησεις η Iris Kyle (περα από καποια προσωπικη συνεντευξη);
Στα περιοδικα σε κατι φωτο στις παραλίες ας πουμε ποτε δεν εχω δει να πλαισιωνει εναν pro μια αντίστοιχη pro αλλα καποια χυμωδης κοπελα από τις fitness/figure κατηγορίες...
Ακομα και τα συμπληρωματα διατροφης αν προκειται για σκληροπυρηνικα τα διαφημιζουν οι αντρες pro ενω αν είναι γυναικειες εκδόσεις ή που τελωσπαντων απευθυνονται σε γυναικες τα διαφημιζουν αθλητριες στυλ Τimea Majorova...


έτσι είναι όπως τα λέει ο πολυνέικος , έτσι κι αλλιώς κι αυτές που ασχολήθηκαν με το σκληρό ββ δεν ήταν αυτα τα επίπεδα στην αρχή , αλλα όπως λέμε τις παράσυρε το ρέμα και ξέφυγαν όπως όλα τα ρεκόρ σε όλα τα αθλήματα ,απλα στο γυναικείο ββ έχει πιο αρνητικές συνέπειες στην εικόνα της γυναίκας η υπερβολική μυικότητα

και ούτε υποτιμούνται οι σκληροπυρηνικές , μ'αλλον καλό θα τις κάνει και αυτές που έχουν το καλούπι και τις προδιαγραφές , θα μπορούν να συνεχίσουν σε ποιό λάιτ κατηγορίες , που έχουν μεγαλύτερη αποδοχή

crow
26-10-10, 19:22
Αποψη μου είναι πως δεν τις προσβαλλει απαραίτητα,απλα τους δειχνουν τις καινουργιες τασεις και επιθυμιες της παγκόσμιας ομοσπονδίας,νομος προσφορας-ζήτησης..
Μην ξεγελιομαστε,πίσω από αυτες τις κινησεις παντα υπαρχει το εμπορικο συμφερον και σαφως αν οι κατηγορίες γεμιζουν με 50 γυναικες και όχι με 15 επειδη τα στανταρ είναι περισσότερο εφικτα και καλαίσθητα ,ο κόσμος θα το δει πιο θετικα,περισσότερες αθλητριες,περισσότερες χορηγίες,περισσότερο κοινο στους αγωνες,περισσότερο κίνητρο στα γυμναστηρια κτλ...
Αν παρουμε παραδειγμα ας πουμε πόσες φωτογραφησεις εχουν τα fitness girls στα περιοδικα και πόσες φωτογραφησεις η Iris Kyle (περα από καποια προσωπικη συνεντευξη);
Στα περιοδικα σε κατι φωτο στις παραλίες ας πουμε ποτε δεν εχω δει να πλαισιωνει εναν pro μια αντίστοιχη pro αλλα καποια χυμωδης κοπελα από τις fitness/figure κατηγορίες...
Ακομα και τα συμπληρωματα διατροφης αν προκειται για σκληροπυρηνικα τα διαφημιζουν οι αντρες pro ενω αν είναι γυναικειες εκδόσεις ή που τελωσπαντων απευθυνονται σε γυναικες τα διαφημιζουν αθλητριες στυλ Τimea Majorova...

:thumbup::thumbup::thumbup:

marvin
26-10-10, 19:32
crow:Θυμαμαι το 2003 οταν ειχα κατεβει σε αγωνες κ ειχα κατεβει bodybuilding με επιασε ο Κ.Λεβεντελης κ μου λεει: Ναντια μην ξανακατεβεις Β.Β, αργα η γρηγορα θα πεθανει το γυναικειο Β.Β, αλλαξε τωρα που ειναι νωρις γιατι ο δρομος το Β.Β ειναι μονοδρομος κ δεν εχει επιστροφη.
Κ ετσι εγινα fitness girl!!!

Που σταματαει ενα fitnes girl και που ξεκιναει μια γυναικα b.b στην κυριολεξια ομως; :unsure:

crow
26-10-10, 20:00
Που σταματαει ενα fitnes girl και που ξεκιναει μια γυναικα b.b στην κυριολεξια ομως; :unsure:

Δυσκολα να απαντησω μονοπλευρα κ μονολεκτικα αλλα θα προσπαθησω.
Οταν η κοπελα που κανει fitness αρχισει κ κανει διατροφη και προπονηση στα βαρη που ειναι μονο για μαζα κ αρχιζει να παιρνει ογκο κ να χανει τις θηλυκες γραμμες καθως κ να σκληραίνει στο προσωπο τοτε αρχιζει να ξεφευγει απο τα στανταρτς του fitness.Ποσο θα προχωρισει μετα ειναι δικο της θεμα :green:
Ελπιζω να εγινα κατανοητή.......:unsure:

marvin
26-10-10, 20:07
Δυσκολα να απαντησω μονοπλευρα κ μονολεκτικα αλλα θα προσπαθησω.
Οταν η κοπελα που κανει fitness αρχισει κ κανει διατροφη και προπονηση στα βαρη που ειναι μονο για μαζα κ αρχιζει να παιρνει ογκο κ να χανει τις θηλυκες γραμμες καθως κ να σκληραίνει στο προσωπο τοτε αρχιζει να ξεφευγει απο τα στανταρτς του fitness.Ποσο θα προχωρισει μετα ειναι δικο της θεμα :green:
Ελπιζω να εγινα κατανοητή.......:unsure:

Αρα ο ογκος ουσιαστικα και η σωματικα διαπλαση ειναι που κανει τη διαφορα απο κατηγορια σε κατηγορια....αν π.χ εγω που ειμαι μικροκαμωμενη παρω ποζα πλατης και εχω φτερα και πλατη μεγαλυτερη ,παλι π.χ,απο τον αντρα μου σιγουρα εχω ξεφυγει απο fitness;;;:unsure:(Για να μην παρεξηγουμαι το παραδειγμα ειναι ψευτικο):PΑλλιως και μια fitness ειναι γραμμωμενη οπως φυσικα εσυ!!!:bowdown:
Στο προσωπο σκληραινεις ετσι και αλλιως χανοντας λιπος.

crow
26-10-10, 20:17
Αρα ο ογκος ουσιαστικα και η σωματικα διαπλαση ειναι που κανει τη διαφορα απο κατηγορια σε κατηγορια....αν π.χ εγω που ειμαι μικροκαμωμενη παρω ποζα πλατης και εχω φτερα και πλατη μεγαλυτερη ,παλι π.χ,απο τον αντρα μου σιγουρα εχω ξεφυγει απο fitness;;;:unsure:(Για να μην παρεξηγουμαι το παραδειγμα ειναι ψευτικο):PΑλλιως και μια fitness ειναι γραμμωμενη οπως φυσικα εσυ!!!:bowdown:
Στο προσωπο σκληραινεις ετσι και αλλιως χανοντας λιπος.


Οχι δεν ειναι ετσι ακριβως.....δεν ειναι το ανοιγμα που μετραει, αλλωστε μεγαλο ανοιγμα ειναι καλο να εχεις. Ο γενικος ογκος ειναι που κανει τη διαφορα.
Οσο για το προσωπο θα σου πω πως σκληραινει απο τι διαιτα αλλα οχι κ τοσο πολυ.......αλλοι ειναι οι λογοι

marvin
26-10-10, 20:24
Οχι δεν ειναι ετσι ακριβως.....δεν ειναι το ανοιγμα που μετραει, αλλωστε μεγαλο ανοιγμα ειναι καλο να εχεις. Ο γενικος ογκος ειναι που κανει τη διαφορα.
Οσο για το προσωπο θα σου πω πως σκληραινει απο τι διαιτα αλλα οχι κ τοσο πολυ.......αλλοι ειναι οι λογοι

Ο.κ το επιασα...νομιζω;).Σε ευχαριστω!!!

Dreiko
26-10-10, 21:58
Πιστευω οτι σαν κινηση ειναι πολυ σωστη, μιας κ οι γυναικες εχουν ξεφυγει κ δυστηχως με αυτο το τροπο χανει την ομορφια του σαν αθλημα(αποψη μου βεβαια).
Θυμαμαι το 2003 οταν ειχα κατεβει σε αγωνες κ ειχα κατεβει bodybuilding με επιασε ο Κ.Λεβεντελης κ μου λεει: Ναντια μην ξανακατεβεις Β.Β, αργα η γρηγορα θα πεθανει το γυναικειο Β.Β, αλλαξε τωρα που ειναι νωρις γιατι ο δρομος το Β.Β ειναι μονοδρομος κ δεν εχει επιστροφη.
Κ ετσι εγινα fitness girl!!!
Τοτε εβραζα απο μεσα μου αλλα μετα απο λιγο καταλαβα οτι ειχε δικαιο σε αυτα που μου ειπε.
Την ιδια χρονια αν θυμαμαι καλα στο ΟLYMPIA δεν ειχε γυναικες κ βγηκαν αληθινά τα οσα μου ειπε...θελανε να αλλαξουνε αυτη τη κατηγορια.
Βεβαια αυτο δεν κρατησε για πολυ κ οι εταιρειες φροντισαν για αυτο.
Οποτε τωρα αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι απλα βρηκανε μια μεση λυση για να ειναι ολοι χαρουμενοι
Εμενα σαν κινηση κ σαν ιδεα μου αρεσει πολυ κ ευχομαι να μην μεινουνε μονο στα λογια.

χαχαχα!!!Ο Ιορδανης ξερει τι λεει,απλα παρεξηγειται μερικες φορες,και λες τι λεει τωρα αυτος....
αλλα παντα εχει λογο που τα λεει...;):green:

Muscleboss
27-10-10, 00:32
Κάποιες απόψεις κριτών της IFBB το 2006 που μιλήουσαν για αλλαγές στο γυναικείο bbing...

(είναι στα αγγλικά... περιπληπτικά: λένε οτι θέλουν να αλλάξουν αυτή τη σκληρή όψη των γυναικών bodybuilders, με τα σπασμένα προσωπα και τη μεγάλη μυικότητα, και να τους δώσουν μια πιο αθλητική και υγειή εμφάνιση... θα ψάχνουν για θηλυκή μυώδη εμφάνιση..και όχι αντρικούς μυς σε γυναίκα)

6bR0qsqFRPg

---

Είναι θέμα εμπορικότητας του αθλήματος νομίζω αυτη η κίνηση και η άποψή μου είναι οτι είναι στη σωστή κατεύθυνση.

Χωρίς ακόμα να υπάρχουν επίσημα στοιχεία, εικάζεται οτι τα κριτήρια θα προωθούν ένα look σαν αυτό:

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=17538&stc=1&d=1288128735

Dreiko
27-10-10, 00:39
^^^^^:clap::clap::clap:πολυ καλη κινηση....!!!!!

TRIANTAFYLLOU
27-10-10, 00:50
δεν χρειάζετε να είναι και πυρηνικοί επιστήμονες , ούτε πολύ φιλοσοφία θέλει να το καταλάβουν , αυτο έπρεπε να έχει ήδη γίνει και δεν μπορώ να καταλάβω τι τα ψηρίζουν αφού εκεί θα καταλήξουμε στο τέλος στο πιο λάιτ γυναικείο σώμα
και φτάσαμε αφού το βίντεο είναι το 2006 ακόμη στο κουβεντολόι να βρισκονται
εδω έχουν έρθει τα πάνω κάτω αλλάξαν οι ρόλοι των φύλων , γι αυτο φαίνετε δεν συγκινήθηκαν μέχρι τωρα και η ταχύτητα των αποφάσεων τους μου θυμίζει το ελληνικό κράτος , που οι αποφάσεις τους και η εφαρμογή είναι γρήγορη μόνο όταν θέλουν να αυξήσουν τούς φόρους που την μια μέρα το λέν την άλλη γίνετε

crow
27-10-10, 12:16
χαχαχα!!!Ο Ιορδανης ξερει τι λεει,απλα παρεξηγειται μερικες φορες,και λες τι λεει τωρα αυτος....
αλλα παντα εχει λογο που τα λεει...;):green:

:thumbup::thumbup::thumbup:
Και παντα ξερει τι λεει, δεν ειναι τυχαιο που ολοι στο εξωτερικο μας ρωτανε παντα για τον Ιορδανη...μακαρι να τον ακουγαν ολοι!

El Topo
27-10-10, 14:34
Κάποιες απόψεις κριτών της IFBB το 2006 που μιλήουσαν για αλλαγές στο γυναικείο bbing...

(είναι στα αγγλικά... περιπληπτικά: λένε οτι θέλουν να αλλάξουν αυτή τη σκληρή όψη των γυναικών bodybuilders, με τα σπασμένα προσωπα και τη μεγάλη μυικότητα, και να τους δώσουν μια πιο αθλητική και υγειή εμφάνιση... θα ψάχνουν για θηλυκή μυώδη εμφάνιση..και όχι αντρικούς μυς σε γυναίκα)

6bR0qsqFRPg

---

Είναι θέμα εμπορικότητας του αθλήματος νομίζω αυτη η κίνηση και η άποψή μου είναι οτι είναι στη σωστή κατεύθυνση.

Χωρίς ακόμα να υπάρχουν επίσημα στοιχεία, εικάζεται οτι τα κριτήρια θα προωθούν ένα look σαν αυτό:

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=17538&stc=1&d=1288128735

Kατά τη γνώμη μου, το look αυτό δε διαφέρει ιδιαίτερα από το σημερινό γυναικείο bb και όπως και να'χει, απέχει από αυτό που λέμε θηλυκότητα.

Eddie
27-10-10, 15:03
Kατά τη γνώμη μου, το look αυτό δε διαφέρει ιδιαίτερα από το σημερινό γυναικείο bb και όπως και να'χει, απέχει από αυτό που λέμε θηλυκότητα.

Εγω απ την αλλη δε συμφωνω με αυτα που λες.Πιστευω οτι αυτη η εμφανιση ειναι μεσα στα ορια για τα οποια συζηταμε και δεν ειναι κατι υπερβολικο.

Αλλα,ο καθενας τη γνωμη του φυσικα.

Dreiko
27-10-10, 15:07
Εγω απ την αλλη δε συμφωνω με αυτα που λες.Πιστευω οτι αυτη η εμφανιση ειναι μεσα στα ορια για τα οποια συζηταμε και δεν ειναι κατι υπερβολικο.

Αλλα,ο καθενας τη γνωμη του φυσικα.

:thumbup:+1

Dreiko
27-10-10, 15:08
:thumbup::thumbup::thumbup:
Και παντα ξερει τι λεει, δεν ειναι τυχαιο που ολοι στο εξωτερικο μας ρωτανε παντα για τον Ιορδανη...μακαρι να τον ακουγαν ολοι!

ετσι...ετσι....:awesome:

Polyneikos
27-10-10, 17:26
Εγω απ την αλλη δε συμφωνω με αυτα που λες.Πιστευω οτι αυτη η εμφανιση ειναι μεσα στα ορια για τα οποια συζηταμε και δεν ειναι κατι υπερβολικο.



+1

dionisos
27-10-10, 17:29
Εγω απ την αλλη δε συμφωνω με αυτα που λες.Πιστευω οτι αυτη η εμφανιση ειναι μεσα στα ορια για τα οποια συζηταμε και δεν ειναι κατι υπερβολικο.

Αλλα,ο καθενας τη γνωμη του φυσικα.

:thumbup::thumbup::thumbup:

GEORGEXX1
27-10-10, 17:33
Εγω απ την αλλη δε συμφωνω με αυτα που λες.Πιστευω οτι αυτη η εμφανιση ειναι μεσα στα ορια για τα οποια συζηταμε και δεν ειναι κατι υπερβολικο.

Αλλα,ο καθενας τη γνωμη του φυσικα.

:thumbup: και οχι μονο βασιλη ,στην φωτο μιλαμε για κορμαρα.

giannis64
27-10-10, 17:45
και που να δειτε πως ειναι 2-3 εβδομαδες μετα. εδω ειναι και στεγνη απο νερα και λιπος λογο αγωνα.;)

GEORGEXX1
27-10-10, 17:57
και που να δειτε πως ειναι 2-3 εβδομαδες μετα. εδω ειναι και στεγνη απο νερα και λιπος λογο αγωνα.;)

Βαλε φωτο ρε γιαννη.:thumbup:

Muscleboss
10-11-10, 14:07
Σήμερα ή αύριο η επίσημη ανακοίνωση της IFBB για τη νέα κατηγορία γυναικών.

ΜΒ

Muscleboss
10-11-10, 14:19
Αν δεν κάνω λάθος, τα νέα κρητήρια περιγράφονται περιληπτικά στα παρακάτω.

Σιγουρα δίνεται μεγαλύτερη έμφαση στην ομορφιά και στη θηλυκότητα.

Μένει να δούμε πλέον τη νέα κατηγορία επί σκηνής.



JUDGING CRITERIA:

WP WILL BE JUDGED ON THE FOLLOWING CRITERIA:

* Symmetry, Shape, Proportion, Muscle Tone, Poise and Beauty Flow
* Physique assessment and comparison will take place during prejudging
Physique should display all of the above criteria without compromising femininity, beauty/ flow of physique, etc.

The following are examples of common terms used in the bodybuilding industry. These words can be helpful to assess what should not be descriptive to the physiques being judged in WP:

ex.) ripped, shredded, peeled, striated, dry, diced, hard, vascular, grainy, massive, thick, dense, etc. while all types of physiques will be considered when it comes to height, weight, structure, etc. Excessive muscularity should be scored down accordingly.
WP should be judged as a standard between women’s bodybuilding.

JUDGING FORMAT:

PREJUDGING

Individual one minute routine with 10 second warning
quarter turns
mandatory posing comparisons/callouts


FINALS

Individual posing routine

AWARDS:

Who qualifies for professional status - at Junior USA and Junior Nationals the top two qualify for professional status, at all other National events including Team Universe, USA, North American and Nationals, the top three will qualify for pro status. We want to set the standard for 2010 at the Junior Events and therefore we are only qualifying the top two.

RULES:

*Suits worn by WP competitors for prejudging must be a two piece. Suits do not have to be solid in color. The bottom of the suit must be v-shaped. No thongs are permitted. Competitors can compete in an off the rack suit. All suits must be in good taste.

*Mandatory poses will be performed with open hand style and include the following poses:
Front double biceps/ open hands (no flat footed full front pose - some Sort of front twisting pose)

Back double biceps/ open hands
Side tricep with leg extended
Side chest with arms extended
Front ab/ thigh

*Finals routine will be maximum 90 seconds in length, performed to music of athletes choice adhering to rules set forth by the NPC.

*Music containing profanity or explicit language should not be used and may result in routine being cut short

*No props will be used.

*No heels may be worn at any time during the competition/judging of WP

sTeLaKoS
11-11-10, 18:03
:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:


Ωραία νέα! Όπως είπες, μένει να τις δούμε επί σκηνής! :thumbup:

crow
11-11-10, 21:14
:thumbup::thumbup::thumbup::clap::clap::clap:

jelena
24-05-11, 23:37
Την Κυριακή αν δεν κάνω λάθος :unsure:πρέπει να πραγματοποιήθηκαν οι πρώτοι αγώνες της νέας γυναικείας κατηγορίας physique στο 2011 NPC Jr USA με νικήτρια την Dana Linn Bailey...Nομίζω οτι ήταν υπέροχη,με πολύ ωραίες γραμμές....Προσωπικά μου φάνηκε η κατηγορία να μοιάζει αρκετά με το figure απλά οι κοπέλες ήταν πιο ογκώδεις....Καιρός νομίζω να καταργηθεί σιγά σιγά το γυναικείο bb και να το αντικαταστήσει η νέα κατηγορία physique,ή τουλάχιστον το γυναικείο bb να μοιάζει αποκλειστικά με την νέα αυτή κατηγορια!!!

Muscleboss
25-05-11, 01:25
Όντως έτσι είναι jelena.:thumbup:

Και κάποιες φωτο της νικήτριας... I like!!

25081


25080

25082


http://www.youtube.com/watch?v=9DSpdMf_uPc

Nico Cárdenas
25-05-11, 01:29
Σαν καλιστέια μου ακούγεται αλλά με λίγα μούσκουλα... Ωραίο...:thumbup:

jelena
25-05-11, 02:26
Κι εμένα πολύ μου άρεσε η νικήτρια:)Πολύ καλες φωτογραφίες...την φωνάζουν "Τhe Isolator girl" γιατί στο youtube έχει όλο τέτοια βιντεάκια προπόνησης:P