PDA

Επιστροφή στο Forum : 28ος Κλασικός Μαραθώνιος Αθηνών.....



marvin
26-10-10, 11:20
28ος Κλασικός Μαραθώνιος Αθηνών και Αγώνες Δρόμου 5 & 10χλμ αυτη την Κυριακη 31 Οκτωβριου

http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=3931&la=1&gclid=CMO3oPuJ8KQCFVH-2Aod81Q20g
Φετος αν δεν κανω λαθος θεωρηται ο χρυσος Μαραθωνιος καθως εχουμε επετειο 2.500 χρόνων από τη Μάχη του Μαραθώνα, το 490 π.Χ. .
Πολυ μεγαλη γιορτη του αθλητισμου.
Θα λαβει μερος καποιος απο εσας στις μικροτερες διαδρομες,ετσι για την εμπειρια;:unsure:

Προσωπικα μαλλον θα τρεξω στο 5αρι.Δεν εχω παρει νουμερο αλλα θα ηθελα να δοκιμασω την εμπειρια.Καθε χρονο τρεχει ο αντρας μου και οταν τον βλεπω να τερματιζει ζηλευω τα συναισθηματα.Αν ακουσετε οτι καποια την μαζεψαν απο την διαδρομη καπου στην Ακροπολη...εγω θα ειμαι!!!!!:rolf::rolf:

vAnY
26-10-10, 11:49
:) θαναι σουπερ εμπειρια !! Αξεχαστη !
Και εγω ειχα σκοπο να συμμετεχω αλλα σεπτεμβρη που ηθελα να γραφτω για το Μαραθωνιο ειχαν ηδη κλεισει ολες οι θεσεις !!:(
Του χρονου ισως...:P

Polyneikos
26-10-10, 12:38
Oταν λέτε εχουν κλεισει οι θεσεις δηλαδη τι παει να πει ;Δεν σας αφηνουν να τρεξεις ή δεν σου δίνουν αριθμο;

Andrikos
26-10-10, 12:47
Θέλει πολλή προσοχή και ενημέρωση, ειδικά σε όσους κάνουν βάρη , για τον μαραθώνιο , γιατί οι περιπτώσεις ραβδομυόλυσης (http://translate.google.gr/translate?hl=el&langpair=en%7Cel&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Rhabdomyolysis) είναι συνηθισμένες , δεν είναι δραστηριότητα για όλους κατά την γνώμη μου και θέλει προετοιμασία. Παρ' όλα αυτά μία καλή υδατανθράκωση πριν τον μαραθώνιο για όσους το έχουν αποφασίσει προβλέπεται.Όποιος χρειάζεται λίγη βοήθεια σ' αυτό το θέμα μπορώ να βοηθήσω.

Μαρία
26-10-10, 12:58
Oταν λέτε εχουν κλεισει οι θεσεις δηλαδη τι παει να πει ;Δεν σας αφηνουν να τρεξεις ή δεν σου δίνουν αριθμο;

Τρεχεις αλλα εκτος συναγωνισμου διοτι ναι μεν ειναι μαραθωνιος για ολο το κοσμο αλλα θα υπαρχουν και αθλητες και πρωταθλητες που πανε για χρονο και επιδοση.

vAnY
26-10-10, 13:05
αα? σε αφηνουν δηλαδη αμα θελεις να τρεξεις διπλα τους κι ας μην εχεις αριθμο???

Μαρία
26-10-10, 13:11
αα? σε αφηνουν δηλαδη αμα θελεις να τρεξεις διπλα τους κι ας μην εχεις αριθμο???

διπλα εννοεις?ναι οπου θες πας αλλα αν εννοεις πρωταθλητες απλα δεν μπορεις να τρεξεις διπλα τους με το ρυθμο τους:green:

marvin
26-10-10, 16:00
διπλα εννοεις?ναι οπου θες πας αλλα αν εννοεις πρωταθλητες απλα δεν μπορεις να τρεξεις διπλα τους με το ρυθμο τους:green:

Βασικα πρωταθλητες και αθλητες οσο αφορα τις μικροτερες διαδρομες εχουν θεση μπροστα στην εκκινηση ωστε να μην εχουν εμποδιο για την επιτευξη καποιου ρεκορ η γενικα καλου χρονου.
Οι υπολοιποι μπαινουν πισω απο αυτους.Το φοβερο ειναι που βλεπεις μια λαοθαλασσα να ξεκινα με φορα και μολις στριψουν για πολεμικο μουσειο (για το 5αρι),οπου και η πρωτη ανηφορα ,καποιοι το κοβουν ποδαρατο!!:)Αν ομως πας με καλο ρυθμο για τις ανασες σου και δεν σε συνεπαρει η λαοθαλασσα;),μετα την ανηφορα αυτη ακολουθει μεγαλη αποσταση κατηφορας και ισιωμα.Το δυσκολοτερο κομματι πιστευω ειναι η Ακροπολη οπου μετα απο 3 μιση χιλιομετρα τρεξιμο ερχεται μια πλακοστρωτη ανηφορα(εδω ειναι και ο εφιαλτης μου):rolf:.Τι να πω καλο ειναι να δοκιμαζει κανεις τα ορια του.

Αντρικο σε καθε αεροβια κανω γυρω στα 8 χιλιομετρα.Στο τελευταιο για δοκιμη το εκανα τα πρωτα 5 με 10 χιλιομετρα την ωρα και απο τα 5 αυτα το 5ο το εβγαλα ολο στο 3% κλιση.Δεν με κουρασε φοβερα αλλα δυστυχως ο διαδρομος δεν εχει καμμια σχεση με την ασφαλτο.
Φανταζομαι για την υδατανθρακωση θα εννοεις αυτους που θα τρεξουν μαραθωνιο γιατι τα 5 και τα 10 χιλιομετρα δεν φανταζομαι να θελουν κατι φοβερο!!

LION
26-10-10, 18:34
Θέλει πολλή προσοχή και ενημέρωση, ειδικά σε όσους κάνουν βάρη , για τον μαραθώνιο , γιατί οι περιπτώσεις ραβδομυόλυσης (http://translate.google.gr/translate?hl=el&langpair=en%7Cel&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Rhabdomyolysis) είναι συνηθισμένες , δεν είναι δραστηριότητα για όλους κατά την γνώμη μου και θέλει προετοιμασία. Παρ' όλα αυτά μία καλή υδατανθράκωση πριν τον μαραθώνιο για όσους το έχουν αποφασίσει προβλέπεται.Όποιος χρειάζεται λίγη βοήθεια σ' αυτό το θέμα μπορώ να βοηθήσω.

Eχεις πολυ δικιο Andriko!
Φυσικα εξεπλαγηκα ευχαριστα, οταν ακουσα οτι θα συμμετεχει ο Μανωλης Τζινιδης στο μαραθωνιο!:clap:Ευχομαι να τα καταφερει και να δωσει ενα θετικο μηνυμα σε πολλους, για τους αθλητες του ΒΒ!:thumbup:

Andrikos
26-10-10, 18:46
Αντρικο σε καθε αεροβια κανω γυρω στα 8 χιλιομετρα.Στο τελευταιο για δοκιμη το εκανα τα πρωτα 5 με 10 χιλιομετρα την ωρα και απο τα 5 αυτα το 5ο το εβγαλα ολο στο 3% κλιση.Δεν με κουρασε φοβερα αλλα δυστυχως ο διαδρομος δεν εχει καμμια σχεση με την ασφαλτο.
Φανταζομαι για την υδατανθρακωση θα εννοεις αυτους που θα τρεξουν μαραθωνιο γιατι τα 5 και τα 10 χιλιομετρα δεν φανταζομαι να θελουν κατι φοβερο!!

Ναι αυτούς που κάνουν μαραθώνιο , αν και μιλάμε για αγωνιστικό επίπεδο πάλι θέλει βοήθεια γιατί τα επίπεδα γλυκογόνου επηρεάζουν πολύ την κόπωση που νιώθει ο αθλητής.

Επίσης μετά το μαραθώνιο η συγκέντρωση τεστοστερόνης όσων τρέχουν είναι πολύ κάτω του φυσιολογικού (υπογοναδισμός) - μάλιστα αυτό βρέθηκε από Ελληνική έρευνα.

marvin
26-10-10, 19:12
Ζητω συγνωμη που δεν γνωριζω τον Μανωλη Τζινιδη καθοτι καινουργια στο φορουμ αλλα ειμαι πολυ χαρουμενη που ενας bb θα παρει μερος σε μια τοσο δυσκολη προσπαθεια.Ευγε του :clap::clap: και του ευχομαι καλο τερματισμο!!!!!:clap::clap::clap:

Polyneikos
26-10-10, 20:48
Check this Tζινίδης Μανώλης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=10901)

Galthazar
26-10-10, 20:49
http://www.men24.gr/html/ent/224/ent.106224.asp
νομιζω αρκετα χρησιμο

marvin
26-10-10, 23:16
Check this Tζινίδης Μανώλης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=10901)
Σε ευχαριστω Polyneikos.Το ειδα :thumbup:.Ειχα βαλει το ονομα του στην αναζητηση το απογευμα αλλα κατι δεν θα πατησα σωστα και δεν μου ειχε βγαλει κατι!!!
Πολυ καλο σωμα εχει :bowdown::bowdown:.Θα ηθελα πολυ να διαβασω τις εμπειριες αλλα και τις δυσκολιες που τυχον θα συναντησει την Κυριακη.Οπως ισως και την προετοιμασια του.....ζηταω πολλα;:unsure:

marvin
31-10-10, 12:12
Τα καταφερα!!!!Αν και στο ζεσταμα ειπα να κατσω στα αυγα μου :):)και να περιμενω τον αντρα μου να τερματισει,απο τις κερκιδες του παναθηναικου σταδιου......τα καταφερα.
Για πρωτη φορα που ελαβα μερος, εκανα 28:34 το 5αρι .Μου βγηκε πολυ καλα με καλες ανασες .Πολυ ωραια διαδρομοη ,παρα πολυς κοσμος απο ολες τις ηλικιες και τις εθνικοτητες.Τελικα η ανηφορα της Ακροπολης ηταν μυθος.Μια χαρα βγηκε,λιγο ατελειωτη βεβαια αλλι τιποτα τραγικο.:bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps:

Εδω με το μεταλιο μου..πρωτη φορα ειναι αυτη..να μην το χαρω!!!!!
http://i601.photobucket.com/albums/tt93/nikizam/problem/DSC00335.jpg

http://i601.photobucket.com/albums/tt93/nikizam/problem/DSC00334.jpg:turtle::turtle::turtle:

Muscleboss
31-10-10, 13:08
Συγχαρητήρια marvin! :clap:

MB

Polyneikos
31-10-10, 13:27
Aντε και του χρόνου το 10αρι!!:clap:

Menios Ser1985
31-10-10, 13:53
Μπράβο marvin!Συγχαρητήρια!:clap::clap::clap:

Dreiko
31-10-10, 13:59
μπραβο:clap::clap::clap::clap::clap::clap:(ετσι ΑΕΚαρα)!!!!!

marvin
31-10-10, 22:51
μπραβο:clap::clap::clap::clap::clap::clap:(ετσι ΑΕΚαρα)!!!!!

Να σου πω την αληθεια στο κινητο εχω αποθηκευσει διαφορα τραγουδια, ελληνικα και ξενα,την ωρα που εκανα τα τελευταια 200 μετρα αρχισε να παιζει το ''μια αγαπη εχω στη καρδια......Αεκ για σενα μια ζωη....''
Τυχαιο;..........Δεν νομιζω!!!;)Αν και με τα σημερινα μας καμωματα Dreiko αστα!!!!

Σας ευχαριστω πολυ παιδια.
Polyneikos ας φτιαξω λιγο τον χρονο στο 5αρι και μεχρι τα βαθεια γεραματα εχω μελλον για το 10αρι!!!:)


Ξερει κανεις τι εκανε ο Μανωλης Τζινιδης;Δυστυχως λιγη ωρα μετα τον αγωνα εφυγα για δουλεια και δεν εμαθα κατι!!!!

-beba-
31-10-10, 22:55
:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:
Συγχαρητήρια marvin.:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Καλά με την ΑΕΚ μας έστειλες......................για την ΑΕΚ ρε γαμώτο.

Dreiko
31-10-10, 22:57
Να σου πω την αληθεια στο κινητο εχω αποθηκευσει διαφορα τραγουδια, ελληνικα και ξενα,την ωρα που εκανα τα τελευταια 200 μετρα αρχισε να παιζει το ''μια αγαπη εχω στη καρδια......Αεκ για σενα μια ζωη....''
Τυχαιο;..........Δεν νομιζω!!!;)Αν και με τα σημερινα μας καμωματα Dreiko αστα!!!

δεν πειραζει,δε μασαμε:green::green::green::green:;);)

arisfwtis
31-10-10, 22:58
http://www.dailymotion.com/video/xfgtef_yyyyyyyyyyyyyy-yyyyyyyyyy-yyyyyyy-yyy-yyy-yyy-yyyyyyyyy_sport#from=embed

trelaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

marvin
31-10-10, 23:02
http://www.dailymotion.com/video/xfgtef_yyyyyyyyyyyyyy-yyyyyyyyyy-yyyyyyy-yyy-yyy-yyy-yyyyyyyyy_sport#from=embed

trelaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

:):):):):):):):):):)Μια χαρα τον κοβω τον τυπο!!!!!!:thumbup:

giannis64
31-10-10, 23:21
Τα καταφερα!!!!Αν και στο ζεσταμα ειπα να κατσω στα αυγα μου :):)και να περιμενω τον αντρα μου να τερματισει,απο τις κερκιδες του παναθηναικου σταδιου......τα καταφερα.
Για πρωτη φορα που ελαβα μερος, εκανα 28:34 το 5αρι .Μου βγηκε πολυ καλα με καλες ανασες .Πολυ ωραια διαδρομοη ,παρα πολυς κοσμος απο ολες τις ηλικιες και τις εθνικοτητες.Τελικα η ανηφορα της Ακροπολης ηταν μυθος.Μια χαρα βγηκε,λιγο ατελειωτη βεβαια αλλι τιποτα τραγικο.:bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps:

Εδω με το μεταλιο μου..πρωτη φορα ειναι αυτη..να μην το χαρω!!!!!
:turtle::turtle::turtle:

μπραβο marvin. και του χρονου γερη να εισαι να το επαναλαβεις.:clap::clap:

marvin
31-10-10, 23:43
μπραβο marvin. και του χρονου γερη να εισαι να το επαναλαβεις.:clap::clap:

Σε ευχαριστω πολυ Γιαννη να ΄σαι καλα.Αυτο ειναι το κυριοτερο που ειπες!!!
Τοση ωρα ψαχνω στα αποτελεσματα αλλα δεν εχω καταφερει να βρω ακομα κατι για τον Μανωλη.Μηπως ακουσες κατι;

TRIANTAFYLLOU
01-11-10, 17:22
Σε ευχαριστω πολυ Γιαννη να ΄σαι καλα.Αυτο ειναι το κυριοτερο που ειπες!!!
Τοση ωρα ψαχνω στα αποτελεσματα αλλα δεν εχω καταφερει να βρω ακομα κατι για τον Μανωλη.Μηπως ακουσες κατι;


μπράβο μαρβιν , είναι μια πολύ καλή εμπειρία η συμμετοχή σ αυτο τον μαραθώνιο , εγω είχα αρκετούς φίλους και φίλες που έτρεξαν μάλιστα 2 παιδια έτρεχαν πίσω απ τον πρωθυπουργό και προσπαθούσαν να τον περάσουν αλλα τελικα δεν τα κατάφεραν γιατι ήταν πίσω και απλα τον έφτασαν .

όσο για τον μανώλη δεν ξέρω αν όσοι δήλωσαν συμμετοχή και τερμάτισαν , αν τα ονόματά τους έχουν αναρτηθεί κάπου και υπάρχουν στο νετ , ίσως και να μην τα έβαλαν δεν ξέρω .

εύχομαι να το ξανακάνεις και την επόμενη φορα το δεκάρι :clap::clap::clap::clap:

Galthazar
01-11-10, 18:39
συγχαρητηρια και του χρονου πιο δυνατη ;)

marvin
01-11-10, 22:51
μπράβο μαρβιν , είναι μια πολύ καλή εμπειρία η συμμετοχή σ αυτο τον μαραθώνιο , εγω είχα αρκετούς φίλους και φίλες που έτρεξαν μάλιστα 2 παιδια έτρεχαν πίσω απ τον πρωθυπουργό και προσπαθούσαν να τον περάσουν αλλα τελικα δεν τα κατάφεραν γιατι ήταν πίσω και απλα τον έφτασαν .

όσο για τον μανώλη δεν ξέρω αν όσοι δήλωσαν συμμετοχή και τερμάτισαν , αν τα ονόματά τους έχουν αναρτηθεί κάπου και υπάρχουν στο νετ , ίσως και να μην τα έβαλαν δεν ξέρω .

εύχομαι να το ξανακάνεις και την επόμενη φορα το δεκάρι :clap::clap::clap::clap:

Σας ευχαριστω παιδια να 'στε καλα.
Βρηκα τα ονοματα οσον τερματισαν ομως ειναι τοσα πολλα που με επιασε πονοκεφαλος.Εψαξα σε αυτους που τερματισαν απο 4 και 10 λεπτα μεχρι 4 ωρες και 40 λεπτα(πιστεψε με ειναι παρα πολλοι) αλλα δεν βρηκα κατι.Πιστευω θα μαθευτει οπου να'ναι.

Ο χρονος μου στο 5αρι ηταν πολυ καλυτερος απο αυτο που περιμενα ,αλλα γενικα δεν ειναι καλος.Οποτε στοχος του χρονου ειναι να κατεβασω το 5αρι.:)
Να πω πως το μεταλιο φετος ειναι οτι καλυτερο εχω δει μεχρι τωρα σε σχημα του καλλιμαρμαρου.Το θεωρω συλλεκτικο.Θα το φωτογραφησω και θα το ανεβασω καποια στιγμη.

marvin
02-11-11, 20:00
9wtvLIiStw4:turtle::turtle:

Χρησιμοποιησα την διαφημιση γνωστης εταιριας αν υπαρχει προβλημα παρακαλω την διαχειριση να σβησει το ποστ μου.

sTeLaKoS
02-11-11, 20:04
Νίκη, θα τρέξεις και φέτος;;;

Galthazar
02-11-11, 21:57
Θα μαι και γω εκει!:green:

marvin
03-11-11, 16:44
Ναι Στελιο, θα τρεξω στο 5αρι. .Αν και απεχω μερες απο αεροβιο,θα παω για την εμπειρια.:turtle:

sTeLaKoS
03-11-11, 16:47
Μια χαρά! Άντε εύχομαι καλύτερο χρόνο από πέρυσι! :clap:

8avos
05-12-11, 14:20
Τελικά πως τα πήγατε στο μαραθώνιο,marvin συμμετείχες στο 5άρι?Galthazar εσύ?Ο μανώλης πέρυσι τερμάτισε στις 4 περίπου ώρες.