PDA

Επιστροφή στο Forum : Vitabolic (Nutrabolic)



Musclenuke
27-10-10, 10:19
Τι ξερετε για αυτην την πολυβιταμινη?Ειναι καλη?

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=17541&stc=1&d=1288167696



http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=17542&stc=1&d=1288167712

Dreiko
27-10-10, 11:39
κοιτα...πιστευω υπαρχουν πιο καλες που παραλληλα ειναι και πιο φθηνες,ειναι λιγο τσιμπημενη(με τα ιδια λεφτα παιρνεις το Pak να φανταστεις)....παντως δεν την εχω δοκιμασει...

beefmeup
28-10-10, 11:27
νταξ,δεν ειναι κ τπτ το ιδιαιτερο..
στα λεφτα της υπαρχουν κ καλυτερες.

Devil
28-10-10, 19:52
καφροι....

τα μεταλα τα εχουν χωσει σε μπλεντ....

οτι να ναι...

Lao
30-10-10, 14:37
Πάντως αν κρίνω από την φωτογραφία, η συσκευασία σκίζει :green:

metz
02-11-10, 21:13
Από πλευράς αφομοίωσης συστατικών είναι από τις καλύτερες.

Δεν έχει φθηνές μορφές μαγνησίου και ψευδαργύρου - σε oxide - που δίνουν μόνο 5% αφομοίωση. Αντ' αυτού όλα τα μεταλλικά στοιχεία είναι σε chelated μορφή - ''δεμένα'' στο αμινοξύ γλυκίνη, αυξάνοντας δραματικά την αφομοιωσιμότητά τους.

Προσωπικά τη θεωρώ πολύ καλύτερη από άλλες πολυδιαφημισμένες που όμως τελικά σου δίνουν ποιο φτηνά συστατικα

sobral
09-03-11, 03:26
από πλευράς συστατικών (αν κ πάλι έχουν μπλεντ :( ) δείχνει καλή. Απλά οι ποσότητες που έχει σε μερικές βιταμίνες (κυρίως συμπλέγματος Β) με φοβίζουν λίγο. Οι υπερδοσολογία σε μερικές από αυτές μερικές φορές οδηγεί σε φλεγμονές των βλεννογόνων (πέρα από διαταραχές του γαστρεντερικού) . Στην Β12 έχει 16666% για παράδειγμα:shock: οκ κάποιος που γυμνάζεται έχει παραπάνω ανάγκες αλλά τόσο πιο πάνω?? πολύ μου φαίνεται. Όποιος γνωρίζει καλύτερα ας μου πει τη γνώμη του.:green:

Lao
09-03-11, 03:42
από πλευράς συστατικών (αν κ πάλι έχουν μπλεντ :( ) δείχνει καλή. Απλά οι ποσότητες που έχει σε μερικές βιταμίνες (κυρίως συμπλέγματος Β) με φοβίζουν λίγο. Οι υπερδοσολογία σε μερικές από αυτές μερικές φορές οδηγεί σε φλεγμονές των βλεννογόνων (πέρα από διαταραχές του γαστρεντερικού) . Στην Β12 έχει 16666% για παράδειγμα:shock: οκ κάποιος που γυμνάζεται έχει παραπάνω ανάγκες αλλά τόσο πιο πάνω?? πολύ μου φαίνεται. Όποιος γνωρίζει καλύτερα ας μου πει τη γνώμη του.:green:

Αυτό με την B12 με προβληματίζει και εμένα. Παράλληλα, μόνο 60 mg C; :(

Όσον αφορά την Α, το acetate είναι μια φτηνή μορφή ή κάνω λάθος;

sobral
09-03-11, 03:55
Αυτό με την B12 με προβληματίζει και εμένα. Παράλληλα, μόνο 60 mg C; :(
Πραγματικά γιατί τόσο πολύ??τι λόγος υπάρχει? Το μόνο που ξέρω για την Β12 είναι ότι ρυθμίζει το μεταβολισμό του φυλλικού οξέως και παίζει ρόλο στη μόνωση νευρώνων.

Όσον αφορά την Α, το acetate είναι μια φτηνή μορφή ή κάνω λάθος;

σωστά θα έπρεπε να ήταν Beta-Carotene. Επίσης οι πολύ μεγάλες ποσότητες σε Β και οι σχετικά μικρές στις άλλες δεν βοηθούν πρακτικά. Γιατί ακόμη και μία ταμπλέτα αντι για δύο να παίρνεις πέφτεις στο 50-60% των λιποδιαλυτών βιταμινών.

Lao
09-03-11, 04:09
Πραγματικά γιατί τόσο πολύ??τι λόγος υπάρχει? Το μόνο που ξέρω για την Β12 είναι ότι ρυθμίζει το μεταβολισμό του φυλλικού οξέως και παίζει ρόλο στη μόνωση νευρώνων.


Κάνει πολύ περισσότερα πράγματα:

http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_B12

Επίσης,


The Dietary Reference Intake for an adult ranges from 2 to 3 µg per day.

Vitamin B12 is believed to be safe when used orally in amounts that do not exceed the recommended dietary allowance (RDA). The RDA for vitamin B12 in pregnant women is 2.6 µg per day and 2.8 µg during lactation periods. There is insufficient reliable information available about the safety of consuming greater amounts of vitamin B12 during pregnancy.

The Vegan Society, the Vegetarian Resource Group, and the Physicians Committee for Responsible Medicine, among others, recommend that vegans either consistently eat foods fortified with B12 or take a daily or weekly B12 supplement. Fortified breakfast cereals are a particularly valuable source of vitamin B12 for vegetarians and vegans. In addition, adults age 51 and older are recommended to consume B12 fortified food or supplements to meet the RDA, because they are a population at an increased risk of deficiency.

Tp RDA είναι 2-3 μg (mcg). ΟΚ, είναι χαμηλό λες, ας το πάμε στα 10. Στα 20; Στα 50; Στα 100; Εδώ έχουμε 1000!!!

sofos
09-03-11, 04:39
Κάνει πολύ περισσότερα πράγματα:

http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_B12

Επίσης,



Tp RDA είναι 2-3 μg (mcg). ΟΚ, είναι χαμηλό λες, ας το πάμε στα 10. Στα 20; Στα 50; Στα 100; Εδώ έχουμε 1000!!!

16,666 εννοεις

Lao
09-03-11, 04:46
16,666 εννοεις

Όχι, στα μg αναφέρομαι.

sofos
09-03-11, 05:50
Όχι, στα μg αναφέρομαι.

α σορρυ τοτε....παντως πολλες εταιριες το παρακανουν με τις δοσεις στις βιταμινες τους....

sobral
09-03-11, 12:02
Κάνει πολύ περισσότερα πράγματα:

http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_B12

Επίσης,



Tp RDA είναι 2-3 μg (mcg). ΟΚ, είναι χαμηλό λες, ας το πάμε στα 10. Στα 20; Στα 50; Στα 100; Εδώ έχουμε 1000!!!

το είδα κ εγώ σήμερα το RDA :shock::shock:
μάλλον θα πρέπει να κάνουν μία τροποποίηση στην παραπάνω πολυυυυυυυυβιταμίνη :green::green:

metz
10-03-11, 16:35
Μου φαίνεται πως έχετε ξεφύγει λιγάκι...

Σίγουρα οι ποσότητες σε Β12 είναι μεγάλες αλλά φαντάζομαι κάποιο λόγο θα έχουν.

Όσο για τη μορφή της βιταμίνης Α, το acetate (retinyl acetate), είναι μια από τις καλύτερες. Η beta-carotene είναι προβιταμίνη.

Η C είναι στην ελάχιστη συνιστώμενη δόση. Από την άλλη έχει και αρκετά επιπλέον συστατικά σε μείγμα με αρκετές αντιοξειδωτικές (και όχι μόνο) ιδιότητες.

Αν κάποιος θέλει να ξέρει τις ακριβείς ποσότητες στα συστατικά της πολυβιταμίνης του παίρνει μια άλλη. Πιστεύω όμως πως και η συγκεκριμένη αξίζει τα λεφτά της.

sobral
10-03-11, 16:48
Μου φαίνεται πως έχετε ξεφύγει λιγάκι...

Σίγουρα οι ποσότητες σε Β12 είναι μεγάλες αλλά φαντάζομαι κάποιο λόγο θα έχουν.

Όσο για τη μορφή της βιταμίνης Α, το acetate (retinyl acetate), είναι μια από τις καλύτερες. Η beta-carotene είναι προβιταμίνη.

Η C είναι στην ελάχιστη συνιστώμενη δόση. Από την άλλη έχει και αρκετά επιπλέον συστατικά σε μείγμα με αρκετές αντιοξειδωτικές (και όχι μόνο) ιδιότητες.

Αν κάποιος θέλει να ξέρει τις ακριβείς ποσότητες στα συστατικά της πολυβιταμίνης του παίρνει μια άλλη. Πιστεύω όμως πως και η συγκεκριμένη αξίζει τα λεφτά της.

μια κ όπως λες έχουμε ξεφύγει μπορεις να μου δώσεις μία απάντηση για την τεράστια ποσότητα της Β12 ? το "αλλά φαντάζομαι κάποιο λόγο θα έχουν" δεν είναι απάντηση! με αυτή την λογική ΟΛΑ τα συμπληρώματα είναι καλά, αφού οι κατασκευαστές "φαντάζομαι κάποιο λόγο θα έχουν για να το έχουν έτσι". Δεν το λέω ειρωνικά ειλικρινά στο λέω αλλά θέλω να πω ότι η λογική σου δεν έχει βάση. Φιλικά.

metz
10-03-11, 17:14
μια κ όπως λες έχουμε ξεφύγει μπορεις να μου δώσεις μία απάντηση για την τεράστια ποσότητα της Β12 ? το "αλλά φαντάζομαι κάποιο λόγο θα έχουν" δεν είναι απάντηση! με αυτή την λογική ΟΛΑ τα συμπληρώματα είναι καλά, αφού οι κατασκευαστές "φαντάζομαι κάποιο λόγο θα έχουν για να το έχουν έτσι". Δεν το λέω ειρωνικά ειλικρινά στο λέω αλλά θέλω να πω ότι η λογική σου δεν έχει βάση. Φιλικά.

Δεν γνωρίζω γιατί έχει τη συγκεκριμένη ποσότητα σε Β12 - αλλά νομίζω πως αυτό το κατάλαβες και από την προηγούμενη απάντησή μου.

Το έχετε ξεφύγει κολλά στο ότι εκφέρετε γνώμη χωρίς να έχετε ιδιαίτερες γνώσεις περί βιταμινών - όταν λες ότι η Α θα έπρεπε να ήταν β-καροτένιο και όχι acetate αυτό δείχνεις.

sobral
10-03-11, 19:08
Δεν γνωρίζω γιατί έχει τη συγκεκριμένη ποσότητα σε Β12 - αλλά νομίζω πως αυτό το κατάλαβες και από την προηγούμενη απάντησή μου.

Το έχετε ξεφύγει κολλά στο ότι εκφέρετε γνώμη χωρίς να έχετε ιδιαίτερες γνώσεις περί βιταμινών - όταν λες ότι η Α θα έπρεπε να ήταν β-καροτένιο και όχι acetate αυτό δείχνεις.

http://www.vitamins-supplements.org/vitamin-A.php

η beta-carotene ή προβιταμίνη Α βρίσκεται στις φυτικές τροφές (και είναι αυτή που έχει πολλές αντιοξειδωτικές ιδιότητες) και δεν είναι τοξική ακόμη και σε μεγάλες ποσότητες σε αντίθεση με την άλλη μορφή. Η βιταμίνη Α ή ρετινόλη ή ρετινάλη βρίσκεται στις ζωικές τροφές και σε ενισχυμένα/τυποποιημένα προιόντα. Ξέρω τι είναι το καθένα. Και εδώ είμαστε για να μαθαίνουμε και όχι να το παίζουμε γκουρού. Εκτός αν έχεις κάποια ιδιότητα που σου το επιτρέπει. Αν είσαι διατροφολόγος , Νutrition expert ή βιοχημικός ευχαρίστως να ακούσω και να μάθω πράγματα.;)

metz
10-03-11, 22:00
http://www.vitamins-supplements.org/vitamin-A.php

η beta-carotene ή προβιταμίνη Α βρίσκεται στις φυτικές τροφές (και είναι αυτή που έχει πολλές αντιοξειδωτικές ιδιότητες) και δεν είναι τοξική ακόμη και σε μεγάλες ποσότητες σε αντίθεση με την άλλη μορφή. Η βιταμίνη Α ή ρετινόλη ή ρετινάλη βρίσκεται στις ζωικές τροφές και σε ενισχυμένα/τυποποιημένα προιόντα. Ξέρω τι είναι το καθένα. Και εδώ είμαστε για να μαθαίνουμε και όχι να το παίζουμε γκουρού. Εκτός αν έχεις κάποια ιδιότητα που σου το επιτρέπει. Αν είσαι διατροφολόγος , Νutrition expert ή βιοχημικός ευχαρίστως να ακούσω και να μάθω πράγματα.;)

Είπα κάπου πως είμαι γκουρού; Δε νομίζω.

Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Είπες ποιο πάνω πως θα έπρεπε να έχει beta carotene και όχι Α acetate


Αυτό με την B12 με προβληματίζει και εμένα. Παράλληλα, μόνο 60 mg C; :(

Όσον αφορά την Α, το acetate είναι μια φτηνή μορφή ή κάνω λάθος;


σωστά θα έπρεπε να ήταν Beta-Carotene. Επίσης οι πολύ μεγάλες ποσότητες σε Β και οι σχετικά μικρές στις άλλες δεν βοηθούν πρακτικά. Γιατί ακόμη και μία ταμπλέτα αντι για δύο να παίρνεις πέφτεις στο 50-60% των λιποδιαλυτών βιταμινών.

Ουσιαστικά του λες πως ναι είναι μια φτηνή μορφή και θα έπρεπε να έχει beta carotene. Γιατί όμως; Εκεί είναι η ένστασή μου. Επειδή μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μεγαλύτερες ποσότητες χωρίς να γίνει τοξική; Ακόμη και η beta carotene σε μεγάλες ποσότητες με μακροχρόνια χρήση γίνεται τοξική.
Σε τελική ανάλυση λοιπόν θα μπορούσα κι εγώ να πω καλύτερα A acetate για καλύτερη αφομοίωση. Αν έχει γίνει κάποια σοβαρή έρευνα σε αθλητές που να γέρνει τη ζυγαριά υπέρ της beta carotene τότε το ξανασυζητάμε...
Επιπλέον, δεν έχω δει πουθενά κάποιον χημικό η γιατρό να χαρακτηρίζει την Α acetate φθηνή μορφή βιταμίνης Α.

Ίσως ήμουν λίγο ποιο επιθετικός απ' ότι θα έπρεπε, δεν σκόπευα να θίξω κανέναν :toast:

sobral
10-03-11, 22:14
Είπα κάπου πως είμαι γκουρού; Δε νομίζω.

Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Είπες ποιο πάνω πως θα έπρεπε να έχει beta carotene και όχι Α acetate





Ουσιαστικά του λες πως ναι είναι μια φτηνή μορφή και θα έπρεπε να έχει beta carotene. Γιατί όμως; Εκεί είναι η ένστασή μου. Επειδή μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μεγαλύτερες ποσότητες χωρίς να γίνει τοξική; Ακόμη και η beta carotene σε μεγάλες ποσότητες με μακροχρόνια χρήση γίνεται τοξική.
Σε τελική ανάλυση λοιπόν θα μπορούσα κι εγώ να πω καλύτερα A acetate για καλύτερη αφομοίωση. Αν έχει γίνει κάποια σοβαρή έρευνα σε αθλητές που να γέρνει τη ζυγαριά υπέρ της beta carotene τότε το ξανασυζητάμε...

Ίσως ήμουν λίγο ποιο επιθετικός απ' ότι θα έπρεπε, δεν σκόπευα να θίξω κανέναν :toast:

κανένα πρόβλημα αδερφέ :toast: υπάρχουν σοβαρότερα πράγματα να τσακωθεί κανείς, από ένα συμπλήρωμα.χαχα :)
Στο θέμα μας, δεν έχω έρευνα σε αθλητές (για γενικό πληθυσμό βρίσκεις πιο εύκολα αλλά δεν ενδιαφέρει νομίζω κάποιον που γυμνάζεται συστηματικά) που να γέρνει την πλάστηγα στη μία ή την άλλη πλευρά. Αλλά βρίσκω πιο θετικές απόψεις για την beta carotene.Βασικά στο ότι έχει περισσότερες αντιοξειδωτικές ιδιότητες λόγω της προέλευσης της. Από πλευράς αφομίωσης η acerate δείχνει καλύτερη. Οπότε διαλέγεις τι θέλεις και παίρνεις μάλλον.:green:

Lao
11-03-11, 03:12
@metz, καταρχήν κανένας μας εδώ δεν είπε ότι είναι βιοχημικός ή κάτι παρεμφερές. Συζήτηση κάνουμε, ανταλάσσουμε πληροφορίες με σκοπό να μάθουμε περισσότερα. ;)

Στο θέμα μας, ξέρουμε όλοι ότι όταν μιλάμε για μια πολυβιταμίνη, στην ουσία αναφερόμαστε σε μια φόρμουλα άρα σε κάτι που αποτελείται από πολλά πράγματα τα οποία προφανώς και έχει σημασία σε τι δόσεις παρέχονται και πως συνδιάζονται μεταξύ τους.

Πάμε στην Β12 στην συγκεκριμένη πολυβιταμίνη. Οι περισσότερες «παίζουν» πολύ χαμηλότερα σε σχέση με αυτήν. Για παράδειγμα, μερικές γνωστές:

Opti-Men, 100 μg, 1665% ΣΗΔ
Animal Pak, ΜΟΛΙΣ 11 μg με δύο σακουλάκια, 185% ΣΗΔ
ADAM, 250 μg, 4167% ΣΗΔ
Super 2 Daily, 100 μg, 1665% ΣΗΔ

...και ούτω καθεξής.

Όπως μπορείς να καταλάβεις, όταν βλέπεις μια πολυβιταμίνη να έχει 16.666% ΣΗΔ, λογικό είναι να αναρωτηθείς γιατί συμβαίνει κάτι τέτοιο καθώς και αν έχει κάποιο νόημα ή αν στο κάτω-κάτω έχει πιθανές αρνητικές συνέπειες για την υγεία.

Όσον αφορά την Α, και πάλι όταν βλέπεις ότι σχεδόν όλες οι πολυβιταμίνες την παρέχουν σε μορφή β-καροτένιου και πάλι λογικό και επόμενο είναι να σκεφτείς γιατί υπάρχει και εδώ διαφοροποίηση.

Anyway, όπως είπε και ο sobral δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας για μια πολυβιταμίνη λες και πληρωνόμαστε :toast:

Mcstefan7
10-01-12, 14:57
Αρκετά καλή πολυβιταμίνη!Μου έδωσε περισσότερη ενέργεια απο οτι είχα πριν.Τις μέρες που έχω προπόνηση παίρνω 1 πρωί και 1 απόγευμα τις υπόλοιπες μόνο πρωί.

sofos
10-01-12, 16:17
Αρκετά καλή πολυβιταμίνη!Μου έδωσε περισσότερη ενέργεια απο οτι είχα πριν.Τις μέρες που έχω προπόνηση παίρνω 1 πρωί και 1 απόγευμα τις υπόλοιπες μόνο πρωί.

αφου εχει καφεινη μεσα..

Lao
10-01-12, 16:21
αφου εχει καφεινη μεσα..

Άμα σου πω ότι δεν το χα προσέξει ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΑΥΤΟ; :P

Κάτι άλλο που πρόσεξα όμως, είναι αυτό το DL στην Ε, το οποίο όπως έχουμε πει υποδηλώνει συνθετική μορφή. ;)

Mcstefan7
10-01-12, 16:46
Που το λέει??Δεν το έχω δει...

sofos
10-01-12, 17:04
Που το λέει??Δεν το έχω δει...

στο freeze dried berry extract..