PDA

Επιστροφή στο Forum : προθερμανση



marvin
27-10-10, 19:06
Αν π.χ εγω κανω το 100% σε σκουωτ 80 κιλα μαζι με μπαρα και εχω να κανω 4*12-15 με 55 κιλα.Η προθερμανση πριν απο τα κιλα αυτα πως πρεπει να ειναι;Στοχος μου ειναι η γραμμωση στα ποδια αυτο το γραφω για τυχον διορθωση των κιλων που βαζω.(Αν και στα 50 κιλα νιωθω πιο ασφαλης για την μεση μου).

GEORGEXX1
27-10-10, 19:10
5 λεπτα διατασεων και ενα σετ 20χ20 ειναι ο.κ

marvin
27-10-10, 19:26
5 λεπτα διατασεων και ενα σετ 20χ20 ειναι ο.κ


Αρα δεν θα πρεπει να βαλω κιλα(αντε 2κ) πανω αφου η μπαρα ειναι απο μονη της 18 κιλα σε αυτο το 20αρι!!!!

GEORGEXX1
27-10-10, 19:28
Αρα δεν θα πρεπει να βαλω κιλα(αντε 2κ) πανω αφου η μπαρα ειναι απο μονη της 18 κιλα σε αυτο το 20αρι!!!!

:thumbup:Σωστηηηη

aqua_bill
27-10-10, 19:28
εγώ που φτάνω 80 κιλά κζω για αρχή 10 και 10 στη μπάρα(20 δηλαδή σύνολο) και κάνω δύο σετάκια τον 20

Eddie
27-10-10, 20:19
To καλυτερο πριν τα ποδια ειναι 5 λεπτα ποδηλατο,2 ελαφρια σετακια εκτασεις 4κεφαλων και διατασεις.Μετα δεν εχεις να φοβασαι για τα κιλα σου!!Μπορεις να ξεκινησεις και απ τα 50-55 αφοβα!

Αλλα το να κανεις σκουοτ κατευθειαν εστω και με αδεια μπαρα δε μου ακουγεται και πολυ καλο.

Dreiko
27-10-10, 20:27
^^^^^^κοιτα εγω κανω ενα 7λεπτο ποδηλατο και μετα με λιγα κιλα μια 20αρα ευκολη σκουωτ....και μετα μπαινω φουλ χωρις προβλημα...

GEORGEXX1
27-10-10, 20:54
!

Αλλα το να κανεις σκουοτ κατευθειαν εστω και με αδεια μπαρα δε μου ακουγεται και πολυ καλο.

Ρε τερας, η κοπελα αμα ειναι 60 κιλα τα 20 για προθερμανση ειναι μια χαρα αφου παιζει τα 55 με 80 max.:P:P

-beba-
27-10-10, 20:56
Αν π.χ εγω κανω το 100% σε σκουωτ 80 κιλα μαζι με μπαρα και εχω να κανω 4*12-15 με 55 κιλα.Η προθερμανση πριν απο τα κιλα αυτα πως πρεπει να ειναι;Στοχος μου ειναι η γραμμωση στα ποδια αυτο το γραφω για τυχον διορθωση των κιλων που βαζω.(Αν και στα 50 κιλα νιωθω πιο ασφαλης για την μεση μου).

Κάνεις σκουότ με 80 κιλά? Μπορείς?:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Eddie
27-10-10, 21:04
Ρε τερας, η κοπελα αμα ειναι 60 κιλα τα 20 για προθερμανση ειναι μια χαρα αφου παιζει τα 55 με 80 max.:P:P

Ναι βρε δεν αντιλεγω,καλο ειναι ομως να αιματωθουν καλα οι μυες και να ζεσταθουν και οι αρθρωσεις.:)

GEORGEXX1
27-10-10, 21:07
Ναι βρε δεν αντιλεγω,καλο ειναι ομως να αιματωθουν καλα οι μυες και να ζεσταθουν και οι αρθρωσεις.:)

ετσι ειναι αμα παιζεις σκουωτ 180 κιλα μπερδευεσε χαχαχαχα.:thumbup:

Eddie
27-10-10, 21:09
ετσι ειναι αμα παιζεις σκουωτ 180 κιλα μπερδευεσε χαχαχαχα.:thumbup:

Χαχαχαχαχ,τοσα δεν εχω βαλει:P
160σημερα με καλα αποτελεσματα:turtle:

loukiss
27-10-10, 23:49
προσωπικα μονο διατασεις κανω (καλες) μετα ενα σετ κανω μονος μ χωρις μπαρα ανεβοκατεβαινω και μετα 10 Χ 20 kg δλδ σκετη μπαρα...μετα βουρ στον πατσα :P

stormbringer
28-10-10, 08:15
Mε αφορμη την ερωτηση της marvin- εγω ξεκινω με χαλαρες εκτασεις 4κεφ και καμια 20-25 επαν/ψεις σε αδεια μπαρα για ζεσταμα, κ μετα προσθετω κιλά. Ωστόσο με ενοχλει το αριστερο γονατο με αδεια τη μπαρα, ενω με τα κιλά, οχι... Τι να σημαινει αυτό?? Ίσως να χρησιμοποιησω καμμια θερμαντική ( για το πανω μερος του αριστερου γονατου) ???:unsure::unsure:

κουλης
28-10-10, 08:53
τα 20 λεπτα που περπαταω για να φτασω απο το σπιτι στο gym και τα σκαλια που αναιβαινω για να φτασω στον τριτο οροφο που ειναι το GYM μπορω να το θεωρησω ζεσταμα πριν απο την προπονηση των ποδιων?

marvin
28-10-10, 10:45
Ρε τερας, η κοπελα αμα ειναι 60 κιλα τα 20 για προθερμανση ειναι μια χαρα αφου παιζει τα 55 με 80 max.:P:P


GEORGEXX1; ειμαι 50 κιλα!!!!:)



-beba-οχι καλε τα 80 κιλα ειναι το max.Αν θα καταφερνα σε σετ τα 80 θα ημουν ο κοναν σε μεγεθος νανου:P:P

live
28-10-10, 11:36
Και 80 για μια επαναλιψη πολυ καλα ειναι που εισαι 50 κιλα ))))) μπραβο σου!:clap: στηθος ποσο κανεις? max για μια?

Eddie
28-10-10, 12:20
Mε αφορμη την ερωτηση της marvin- εγω ξεκινω με χαλαρες εκτασεις 4κεφ και καμια 20-25 επαν/ψεις σε αδεια μπαρα για ζεσταμα, κ μετα προσθετω κιλά. Ωστόσο με ενοχλει το αριστερο γονατο με αδεια τη μπαρα, ενω με τα κιλά, οχι... Τι να σημαινει αυτό?? Ίσως να χρησιμοποιησω καμμια θερμαντική ( για το πανω μερος του αριστερου γονατου) ???:unsure::unsure:

Ξερεις τι μπορει να παιζει?Οταν κανεις χωρις κιλα δεν ελεγχεις την κινηση,κατεβαινεις λιγο ατσουμπαλα γιατι δεν υπαρχει αντισταση.Επισης εχω παρατηρησει οτι οταν κατεβαινω χωρις κιλα κανω λαθος την εκτελεση χωρις να πεταω τα οπισθια και με τα γονατα να βγαινουν πολυ εξω απ τις μυτες των ποδιων.

Αυτο ειναι ενα σεναριο που μπορει να ισχυει.Εγω αυτο εχω παρατηρησει.

GEORGEXX1
28-10-10, 12:24
GEORGEXX1; γιατι ερωτηματικο;;;:unsure:

ειμαι 50 κιλα!!!!:)συγνωμη αν σε προσβαλα:turtle::turtle:.

beefmeup
28-10-10, 12:24
Ξερεις τι μπορει να παιζει?Οταν κανεις χωρις κιλα δεν ελεγχεις την κινηση,κατεβαινεις λιγο ατσουμπαλα γιατι δεν υπαρχει αντισταση.Επισης εχω παρατηρησει οτι οταν κατεβαινω χωρις κιλα κανω λαθος την εκτελεση χωρις να πεταω τα οπισθια και με τα γονατα να βγαινουν πολυ εξω απ τις μυτες των ποδιων.

Αυτο ειναι ενα σεναριο που μπορει να ισχυει.Εγω αυτο εχω παρατηρησει.
:thumbup:
αυτο με το "χωρις κιλα"παιζει παντου νομιζω.;)
μου ειναι πιο δυσκολο να κανω μια ασκηση χωρις αντισταση,παρα με..

loukiss
28-10-10, 12:44
:thumbup:
αυτο με το "χωρις κιλα"παιζει παντου νομιζω.;)
μου ειναι πιο δυσκολο να κανω μια ασκηση χωρις αντισταση,παρα με..

συμφωνω απολυτως..

noz1989
28-10-10, 12:48
Εγω παντως οταν παιζω ποδια, κανω πανω απο μιση ωρα ζεσταμα μεχρι να μπω στο πρωτο λειτουργικο!!

stormbringer
28-10-10, 12:56
Ξερεις τι μπορει να παιζει?Οταν κανεις χωρις κιλα δεν ελεγχεις την κινηση,κατεβαινεις λιγο ατσουμπαλα γιατι δεν υπαρχει αντισταση.Επισης εχω παρατηρησει οτι οταν κατεβαινω χωρις κιλα κανω λαθος την εκτελεση χωρις να πεταω τα οπισθια και με τα γονατα να βγαινουν πολυ εξω απ τις μυτες των ποδιων.

Αυτο ειναι ενα σεναριο που μπορει να ισχυει.Εγω αυτο εχω παρατηρησει.

Μάλλον μιλάς για ελευθερα,ε? Πάντως σκουότ (σμιθ),τα πέλματα βγαίνουν εξω απ τα γόνατα.. -Την κινηση πιστευω την ελέγχω.. ..
Δεν ξερω τι μπορει να παίζει!!..:unsure: Να παρω καμια thermagel? θα βοηθησει??

stormbringer
28-10-10, 12:58
Εγω παντως οταν παιζω ποδια, κανω πανω απο μιση ωρα ζεσταμα μεχρι να μπω στο πρωτο λειτουργικο!!

Μιση ωρα???!!!:shock: Θα βαρεθω τη ζωή μου:rolf:

Eddie
28-10-10, 13:01
Εγω παντως οταν παιζω ποδια, κανω πανω απο μιση ωρα ζεσταμα μεχρι να μπω στο πρωτο λειτουργικο!!
:shock::shock::shock::shock::shock:

Εσυ τα καις ρε,δε τα ζεσταινεις:P


Να παρω καμια thermagel? θα βοηθησει??

Οχι.Γενικα καλο ειναι να αποφευγονται οι θερμαντικες γιατι ναι μεν μπορει να απαλυνουν τον πονο αλλα το προβλημα (αν μιλαμε για προβλημα) θα συνεχισει να υπαρχει και μπορει να χειροτερεψει κιολας.

Οι θερμαντικες πιστευω ειναι για αθλητες του στυλ ποδοσφαιρου,που εχουν εναν πονο αλλα αναγκαστικα θα πρεπει να μπουν στον αγωνα και να παιξουν.Κατι τετοιο φανταζομαι εγω.


Που ξες ομως,μπορει να λεω και μ@λακιες:turtle:

stormbringer
28-10-10, 13:07
:shock::shock::shock::shock::shock:

Εσυ τα καις ρε,δε τα ζεσταινεις:P



Οχι.Γενικα καλο ειναι να αποφευγονται οι θερμαντικες γιατι ναι μεν μπορει να απαλυνουν τον πονο αλλα το προβλημα (αν μιλαμε για προβλημα) θα συνεχισει να υπαρχει και μπορει να χειροτερεψει κιολας.

Οι θερμαντικες πιστευω ειναι για αθλητες του στυλ ποδοσφαιρου,που εχουν εναν πονο αλλα αναγκαστικα θα πρεπει να μπουν στον αγωνα και να παιξουν.Κατι τετοιο φανταζομαι εγω.


Που ξες ομως,μπορει να λεω και μ@λακιες:turtle:

Την παλευω και χωρις κρεμα..άλλωστε μιλάω μόνο για ενα 25αρι επαν/ψεις .. Μετα.. alles gut:thumbup:

loukiss
28-10-10, 13:11
Εγω παντως οταν παιζω ποδια, κανω πανω απο μιση ωρα ζεσταμα μεχρι να μπω στο πρωτο λειτουργικο!!

αδικα χανεις χρησιμη ενεργεια θα μπορουσες να κανεις λειτουργικα στανταρ πολυ περισσοτερα αν ελαχιστοποιουσες το ζεσταμα...

noz1989
28-10-10, 18:35
αδικα χανεις χρησιμη ενεργεια θα μπορουσες να κανεις λειτουργικα στανταρ πολυ περισσοτερα αν ελαχιστοποιουσες το ζεσταμα...

Τι ενεργεια να χασω κανοντας λιγο ποδηλατο, διατασεις, ασκησεις με το βαρος του σωματος και καποια squat με σταδικη αυξηση κιλων μεχρι το 60% RM??

Παντως οσες φορες δοκιμασα να κανω full squat (παω τερμα κατω) χωρις καλο ζεσταμα η εχω τραυματιστει η με πονανε τα γονατα μου μετα!! Ειδικα με αυτο το καιρο το καλο ζεσταμα νομιζω ειναι must για ολο το σωμα!!

Αποψη μου!

marvin
28-10-10, 21:55
GEORGEXX1;γιατι ερωτηματικο;;;

ειμαι 50 κιλα!!!!συγνωμη αν σε προσβαλα

:):):):):):):):):):)Κατα λαθος κανοντας κοπυ το ονομα σου πηρα μαζι και το ερωτηματικο.Σορυ !!!

Δεν με προσβαλες καλε ισα ισα(ασε που οσο κατεβαινω μου αρεσει να τα λεω;)).....απλα ειπα να σε κανω πιο εγκυρο:rolf::rolf::rolf::rolf:.
Παντως σε ευχαριστω για την απαντηση!!!!:toast:

thegravijia
28-10-10, 22:04
αδικα χανεις χρησιμη ενεργεια θα μπορουσες να κανεις λειτουργικα στανταρ πολυ περισσοτερα αν ελαχιστοποιουσες το ζεσταμα...

Kαθαρα εμπειρικα να πω απο οτι εχω δει στους αρχαριους συμβαινει αυτο
καιγονται απο το ζεσταμα

Τι ενεργεια να χασω κανοντας λιγο ποδηλατο, διατασεις, ασκησεις με το βαρος του σωματος και καποια squat με σταδικη αυξηση κιλων μεχρι το 60% RM??

Παντως οσες φορες δοκιμασα να κανω full squat (παω τερμα κατω) χωρις καλο ζεσταμα η εχω τραυματιστει η με πονανε τα γονατα μου μετα!! Ειδικα με αυτο το καιρο το καλο ζεσταμα νομιζω ειναι must για ολο το σωμα!!

Αποψη μου!
+1

αλλα ουτε εγω κανω ποτε ζεσταμα
καΤευθειαν με βαρη μπαινω

ισως ο λουκις εννοει
οτι πχ
πας και κανεις 12 10 8 6 6
και στην ουσια τα λειτουργικα σου ειναι τα 6 6
αν εκανες 5 5 5 6 6 τοτε θα σηκωνες πιο πολλα στα 6 6
χωρις να συμφωνω απολυτα με αυτο

Devil
28-10-10, 23:07
Αν π.χ εγω κανω το 100% σε σκουωτ 80 κιλα μαζι με μπαρα και εχω να κανω 4*12-15 με 55 κιλα.Η προθερμανση πριν απο τα κιλα αυτα πως πρεπει να ειναι;Στοχος μου ειναι η γραμμωση στα ποδια αυτο το γραφω για τυχον διορθωση των κιλων που βαζω.(Αν και στα 50 κιλα νιωθω πιο ασφαλης για την μεση μου).

γραμμωση η' ογκος δεν παιζει και τοσο ρολο στο ζεσταμα

καλητερα να μην κανεις streching και διαδρομο για ζεσταμα εγω τα βλεπω περισσοτερο σαν σπαταλη ενεργειας

καλητερα να κανεις μερικα σετ squat
βεβαια οσο πιο δυνατος εισαι τοσο μεγαλητερη ειναι η προθερμανση (περισσοτερα σετ)

για παραδηγμα αν θες να κανεις 4χ6χ100 κιλα

6x40kg
5x50kg
4x60kg
3x70kg
2x80kg
2x90kg
1x100kg

και μετα κανεις το 4x6 κανονικα

βεβαια μπορεις να κοψεις μερικα σετ και να αναιβεις και ανα 20 κιλα

πχ

6x40kg
4x60kg
2x80kg
2x90kg
1x100kg

αυτο ειναι ενα παραδειγμα...

το νοημα ειναι οτι οταν θες να κανεις squat κανεις ζεσταμα με squat οχι με ποδηλατο και διαδρομους

drago
29-10-10, 15:50
γενικα δεν υπαρχει νομιζω συνταγη. ο καθενας αναλογα με τα προβληματα που εχει κανει και την αναλογη προθερμανση. εγω πχ εχω θεμα και στα γονατα και στις κλειδωσεις του γοφου.

οποτε, κανω προβολες (kicks) me τεντωμενα ποδια μπρος-πισω κλπ.

παντως με τα κιλα που λες, και αν υποθεσουμε οτι δεν εχεις καποιο συγκεκρημενο προβλημα/αδυναμια που πρεπει να προσεξεις, θα εκανα μερικες επαναλληψεις σκουοτ χωρις κιλα και χωρις μπαρα, με τα χερια τεντωμενα μπροστα. επισης θα εκανα (και κανω δλδ) καναδυο σετ καλημερες χωρις κιλα για να ζεσταθει η μεση, που πολλοι τεινουν να ξεχνουν και να ζεστενουν μονο ποδια...

απο κει και περα θα πας βλεποντας και κανοντας. αν μπεις δλδ και δεις οτι τα γοντα πονανε κλπ θα προσεξεις περισσοτερο την προθερμανση τους την επομενη φορα.

marvin
30-10-10, 10:25
γενικα δεν υπαρχει νομιζω συνταγη. ο καθενας αναλογα με τα προβληματα που εχει κανει και την αναλογη προθερμανση. εγω πχ εχω θεμα και στα γονατα και στις κλειδωσεις του γοφου.

οποτε, κανω προβολες (kicks) me τεντωμενα ποδια μπρος-πισω κλπ.

παντως με τα κιλα που λες, και αν υποθεσουμε οτι δεν εχεις καποιο συγκεκρημενο προβλημα/αδυναμια που πρεπει να προσεξεις, θα εκανα μερικες επαναλληψεις σκουοτ χωρις κιλα και χωρις μπαρα, με τα χερια τεντωμενα μπροστα. επισης θα εκανα (και κανω δλδ) καναδυο σετ καλημερες χωρις κιλα για να ζεσταθει η μεση, που πολλοι τεινουν να ξεχνουν και να ζεστενουν μονο ποδια...

απο κει και περα θα πας βλεποντας και κανοντας. αν μπεις δλδ και δεις οτι τα γοντα πονανε κλπ θα προσεξεις περισσοτερο την προθερμανση τους την επομενη φορα.

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες.
drago δεν με εχω προβλημα μεχρις στιγμης σε αρθρωσεις η μεση,το προβλημα μου ειναι πως κανοντας σε δυο διαφορετικες μερες, προβολες στη σμιθ με την ιδια προθερμανση και τις δυο φορες, με ενοχλουσε ο τετρακεφαλος στο αριστερο ποδι .Ενιωσα σαν να τον στραγγαλιζω ελαφρα και να επανερχεται.Η ενοχληση δεν κρατησε πανω απο μια μερα,αλλα με εκοψε απο την ενταση της ασκησης.Το οτι συνεβει και στις 2 προπονησεις δειχνει πως κατι γινεται λαθος.Το πιθανοτερο ειναι η προθερμανση μου λογο ελειψης χρονου και γνωσης.Ανεφερα τα σκουωτ γιατι ειναι η ασκηση που βαζω τα περισσοτερα κιλα και ψαχνω ενα μπουσουλα γενικο για προσανατολιστω πως ακριβως θα δουλευω σε καθε διαφορετικη ασκηση.:unsure:
Μπορεις να μου δωσεις ενα λιγκ με την ασκηση που αναφερεις (καλημερες);

GEORGEXX1
30-10-10, 11:30
Μπορεις να μου δωσεις ενα λιγκ με την ασκηση που αναφερεις (καλημερες);

http://www.exrx.net/WeightExercises/ErectorSpinae/BBBentKneeGoodMorning.html

marvin
30-10-10, 22:28
Σε ευχαριστω GEORGEXX1:toast:!!!!