PDA

Επιστροφή στο Forum : η διατροφη μου



marvin
27-10-10, 21:45
Εχω υψος 1,53 ειμαι 50 κιλα ,38 χρονων και αθλουμαι εντονα.
Κανοντας ενα τυπο υπολογισμου βρηκα οτι εχω ΒMR 1224,3 και ημερησιες θερμιδες2264,955.
Η διατροφη μου ειναι αυτη
1 γευμα :40γρ βρωμη-3 ασπραδια -1 κροκο-30γρ μανιταρια κονσερβα
2 γευμα:2 ασπραδια -4 ρυζογκοφρετες
3 γευμα 5 κουταλιες σουπας ρυζι βρασμενο-100γρ κοτοπουλο βρασμενο-σαλατα λαχανο(1 πιατο ,ελαχιστο λαδι)-30γρ μανιταρια(περριπου)
4ο γευμα :ενα γιαουρτι2%-1 μπανανα μετρια
5ο γευμα:100γρ ψαρι-σαλατα μαρουλι(ελαχιστο λαδι).

Ακουω γνωμες:unsure::unsure:

jimmy007
27-10-10, 23:30
Εχω υψος 1,53 ειμαι 50 κιλα ,38 χρονων και αθλουμαι εντονα.
Κανοντας ενα τυπο υπολογισμου βρηκα οτι εχω ΒMR 1224,3 και ημερησιες θερμιδες2264,955.
Η διατροφη μου ειναι αυτη
1 γευμα :40γρ βρωμη-3 ασπραδια -1 κροκο-30γρ μανιταρια κονσερβα
2 γευμα:2 ασπραδια -4 ρυζογκοφρετες
3 γευμα 5 κουταλιες σουπας ρυζι βρασμενο-100γρ κοτοπουλο βρασμενο-σαλατα λαχανο(1 πιατο ,ελαχιστο λαδι)-30γρ μανιταρια(περριπου)
4ο γευμα :ενα γιαουρτι2%-1 μπανανα μετρια
5ο γευμα:100γρ ψαρι-σαλατα μαρουλι(ελαχιστο λαδι).

Ακουω γνωμες:unsure::unsure:

Βασικά η μόνη μου ένσταση θα ήταν η αλλαγή 4ου και 5ου γεύματος γιατί δεν μου πολυκολλάει καζείνη σε προτελευταίο γεύμα... Εξήγησέ μου αν μπορείς το σκεπτικό σου γιατί το κάνεις αυτό..
Κατά τα άλλα αρκετά καλό μου φαίνεται, αν και προσωπικά θα απέφευγα τις ριζογκοφρέτες γιατί με τόση επεξεργασία ο GI δεν ξέρω που έχει φτάσει...
Καλά πως καταφέρνεις και τρως μανιτάρια πρωι πρωί??:welcome:

marvin
28-10-10, 10:23
Βασικά η μόνη μου ένσταση θα ήταν η αλλαγή 4ου και 5ου γεύματος γιατί δεν μου πολυκολλάει καζείνη σε προτελευταίο γεύμα... Εξήγησέ μου αν μπορείς το σκεπτικό σου γιατί το κάνεις αυτό..
Κατά τα άλλα αρκετά καλό μου φαίνεται, αν και προσωπικά θα απέφευγα τις ριζογκοφρέτες γιατί με τόση επεξεργασία ο GI δεν ξέρω που έχει φτάσει...
Καλά πως καταφέρνεις και τρως μανιτάρια πρωι πρωί??:welcome:

Το γιαουρτι με την μπανανα ηταν3ο γευμα τις μερες που παω γυμναστηριο μολις σχολασω το μεσημερι .
6 -πιτακι
9 τα αυγα
στις 1 το γιαουρτι με την μπανανα και 3 παω γυμναστηριο..
Αλλα ειμαι μια πρωι- μια απογευμα στη δουλεια .Οταν λοιπον δουλευω απογευμα , 2ο γευμα που ειναι και μετα απο το γυμναστηριο τρωω τα αυγα με την ριζογκοφρετα (παω γυμναστηριο στις 10 το πρωι) .Το 3ο λογο ωρας ειναι το κοτοπουλο σαλατα ρυζι και ετσι 4ο μου βγαινει το γιαουρτι με το φρουτο γιατι την ωρα που πρεπει να το φαω ειναι ωρα αιχμης στην δουλεια και δεν με παιρνει να φαω π.χ σαλατα με ψαρι.(ενα γιουρτι διπλα μου με κομμενη μπανανα μεσα φευγει γρηγορα!!!Δεν εχω γνωσεις ακομα τι περιεχει καθε τροφιμο(οχι σε τετοιο σημειο που εχετε εσεις:))και ετσι δεν ξερω τι ειναι λαθος ακομα και τι σωστο.Μ εενδιαφερει ομως πολυ να ακουσω το σκεπτικο γιατι αλλο να διαβαζεις γενικα πληροφοριες και αλλα να μαθαινεις πανω σε εσενα!!!

Τα μανιταρια τα λατρευω βαζοντας τα μεσα στο πιτακι το πρωινο εχω αισθηση οτι τρωω κλασικη ομελετα.Αν και πλεον μου αρεσει η γευση απο το πιτακι.Ειναι το καλυτερο γευμα μου μεσα στη μερα γευστικα.
Οι ρυζογκοφρετες ειναι βιολογικης παραγωγης και φανταζομαι ειναι καλυτερης ποιοτητας:unsure:.Βεβαια κανεις δεν ειναι σιγουρος για τιποτα!!!

marvin
04-11-10, 20:54
Εχω μια απορια.Σημερα οπως και αλλες φορες δηλαδη που ειμαι πρωι στη δουλεια τρωω κατα της 1 και, ενα φρουτο αλλωτε με γιαουρτι και αλλες φορες σκετο και στις 3 παω γυμναστηριο .Λογο καποιον υποχρεωσεων και τρελης πιεσης χρονου, τελειωνοντας το γυμναστηριο υπαρχει ενα κενο περιππου 3\4 με 1 ωρας που ξαναγυρναω για να κανω το αεροβιο μου.Αυτο εχει σαν συνεπια να εχω φαει το τελευταιο κανονικο γευμα στις 10 (με ενα φρουτο ενδιαμεσα στις 1μιση)και μετα να τρωω κανονικα γυρω στις 6μιση.Θα τρωγατε κατι αναμεσα στο γυμναστηριο και στο αεροβιο;Τι θα μπορουσε να ειναι ικανο να με κρατησει αλλα και να μην μου κατσει την ωρα που τρεχω;

Zylo
04-11-10, 21:00
αν και στο συγκεκριμενο θεμα δεν ειμαι και τοσο εμπειρος ουτε εχω ξαναασχοληθει για τετοια περιπτωση(γυμναστηριο και μετα απο ωρα αεροβια) θα σου πω τ γνωμη μου....πιστευω οτι αεροβια πρεπει να κανουμε μετα τ γυμναστηριο αλλιως ειναι σα να κανεις οποιαδηποτε αλλη ωρα της μερας!!αν δεν μπορεις να κανεις αεροβια αμεσως μετα το γυμναστηριο προσπαθησε να κανεις αεροβια τα πρωινα μολις ξυπνησεις!!!:weights::thumbup:

marvin
04-11-10, 21:45
αν και στο συγκεκριμενο θεμα δεν ειμαι και τοσο εμπειρος ουτε εχω ξαναασχοληθει για τετοια περιπτωση(γυμναστηριο και μετα απο ωρα αεροβια) θα σου πω τ γνωμη μου....πιστευω οτι αεροβια πρεπει να κανουμε μετα τ γυμναστηριο αλλιως ειναι σα να κανεις οποιαδηποτε αλλη ωρα της μερας!!αν δεν μπορεις να κανεις αεροβια αμεσως μετα το γυμναστηριο προσπαθησε να κανεις αεροβια τα πρωινα μολις ξυπνησεις!!!:weights::thumbup:


Zylo οπως εγραψα υπαρχουν μερες που δεν ελεγχω το προγραμμα μου γιατι προηγουνται προγραμματα αλλων μελων της οικογενειας ;).Ετσι προσπαθω να τα βολευω οπως μπορω.Ουσιατικα την αεροβια την κανω στο γηπεδο οση ωρα περιμενω να τελειωσει ο γιος μου την προπονηση του(αρα νεκρος χρονος που τον αξιοποιω).Το αμεσως μετα το γυμναστηριο δεν γινεται εκ των πραγματων,τις περισσοτερες φορες.Το θεμα ειναι τι κανω οταν συμβαινει αυτο για να εχω το μεγαλυτερο οφελος!!

giannis64
04-11-10, 21:50
μια καλη επιλογη ειναι να φας ασπραδια....
θα αποροφηθουν γρηγορα εχοντας ολα τα αμινοξεα..

marvin
04-11-10, 21:56
μια καλη επιλογη ειναι να φας ασπραδια....
θα αποροφηθουν γρηγορα εχοντας ολα τα αμινοξεα..

Ειναι ικανο το διαστημα 3\4 να εχω χωνεψει τα ασπραδια;Τα προτινεις χωρις υδατανθρακα μαζι;

giannis64
04-11-10, 22:00
ναι χωρίς υδατάνθρακα, και ο χρόνος είναι οκ.
αυτή είναι η άποψη μου...

edit: αν έπαιρνες συμπληρώματα θα σου έλεγα μόνο αμινοξέα..

marvin
04-11-10, 22:08
ναι χωρίς υδατάνθρακα, και ο χρόνος είναι οκ.
αυτή είναι η άποψη μου...

edit: αν έπαιρνες συμπληρώματα θα σου έλεγα μόνο αμινοξέα..

Σε ευχαριστω η συμβουλη σου με βοηθαει πολυ γιατι ετσι δεν ξεφευγω απο αυτα που τρωω.Θα πρεπει να τα αφερεσω σαν πρωτεινη απο καποιο απο τα γευματα μου η ειναι αμελητεα ποσοτητα ;Θα μπορουσα να παρω αμινοξεα μονο για αυτες τις μερες;Εννοω να μην τα ενσωματωσω στην διατροφη μου παρα μονο σε εκτακτες μερες;

giannis64
04-11-10, 22:10
βολεύουν πολύ σε κάτι τέτοιες ειδικές περιπτώσεις.

marvin
04-11-10, 22:15
βολεύουν πολύ σε κάτι τέτοιες ειδικές περιπτώσεις.

:):):thumbup: