PDA

Επιστροφή στο Forum : Aπορία για διατροφικά στοιχεία



GOMI
28-09-07, 20:06
προσπαθώντας να φτιάξω λίγο την διατροφή μου, θα ήθελα να ρωτήσω 2 - 3 πράγματα στα οποία έχω κολλήσει.

1) Χρησιμοποιώ καστανό ρύζι το Uncle Bens, τα διατροφικά στοιχεία που αναγράφει η συσκευασία, είναι τα εξής.
Ανα 100 γρ, ΑΒΡΑΣΤΟΥ προιόντος, 336 kcal - 8γρ.πρωτ. - 71γρ. υδατ.

Σε όσα site θερμιδομετρητών που έχω κοιτάξει όλα δίνουν το καστανό ρύζι με 210-230kcal η και ακόμα λιγότερα... στα 100 γρ.

Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω? γιατί 100 θερμίδες συν, είναι διαφορά όταν τρως 3 φορές την μέρα ρύζι. Εκτός αν το θέμα είναι τελικά πως όταν βράζεται χάνει κάποιες ιδιότητες του και συνεπώς θερμίδες.

2) Με την βραστή πατάτα τι γίνεται? Γιατί επίσης βλέπω μια πατάτα μέτρια 120γραμμαρίων έχει μόνο 74 θερμίδες και 17γρ. υδατάνθρακες....Λίγα δεν είναι?


3) Αγόρασα φυστικοβούτηρο για να τρώω λίγο πριν κοιμηθώ μαζί με το cottage, αν γνωρίζετε στο περίπου μια κουταλιά του γλυκού πόσες θερμίδες και λίπος έχει θα βοηθούσατε πολύ γιατί η συσκευασία δεν αναγράφει κάτι....

ΤΗΧ....

pikolo
28-09-07, 21:45
ανα 100g 589 kcal λιπος 50g υδατανθρακες 22g πρωτεινες 24g





σου συνιστω κατα την διαρκεια της ημερας να περνεις 20 γρ συνολικα μοιρασμενα.στα 4 τελευταια γευματα.απο μια κουταλια δηλαδη..

GOMI
28-09-07, 21:50
Βασικά για το βράδυ μόνο έλεγα, τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας, παίρνω λίπος από το ελαιόλαδο...
Τhx...

pikolo
28-09-07, 22:09
τα συνολικα λιπαρα σου ποσα ειναι?αν δεν συμπληρωνεις τοτε παρε και αλλο φυστικοβουτηρο αν οχι μην περνεισ παρα πανω....εγω περνω λιγο απο ελαιολαδο(πιστευω.)

GOMI
28-09-07, 22:12
Αυτά προσπαθώ να υπολογίσω προς το παρόν, εφόσον βγάλω επιτέλους μια διατροφή της προκοπής...ακόμα ψάχνω τις ακριβής θερμίδες του ρυζιού και της πατάτας και μετά θα κάνω ένα ποστ με την διατροφή μου να μου πείτε γνώμη...
Ευχαριστώ που ασχολήθηκες...

pikolo
28-09-07, 22:14
βρες τα εδω nutritiondata.com

GOMI
28-09-07, 22:31
Πολύ καλό...με τις πατάτες βρήκα άκρη...με το ρύζι δεν ξέρω τι είναι το σωστό..

Στο Νετ δείχνει τα 100γρ. 112 θερμίδες και 24γρ. υδατάνθρακες και η συσκευασία γράφει τα

100γρ 336 θερμίδες...και 71γρ. υδατάνθρακες

είναι μεγάλη η διαφορά και δεν ξέρω πως να σιγουρευτώ...

Antonio
28-09-07, 22:36
κι εγώ το δευτερο γνωρίζω που γράφει η συσκευασία. Δεν ξερω αν παίζει κάτι με το μαγείρεμα

GOMI
28-09-07, 22:41
Κι όμως, νομίζω τελικά οτι αυτό που γράφει η συσκευασία είναι καθαρά για άβραστο προιον..και λογικά από την στιγμή που βράζεται, χάνει ένα τόοοοοσο μεγάλο μέρος του...
Διαφορετικά, όλα τα site, δεν ξέρουν τι λένε...

pikolo
28-09-07, 22:44
ειναι απλο με το βρασιμο περνει υγρα και αυξανεται το βαρος του.....αρα οταν εσυ τρως 100 γρ βρασμενο μπορει να ειναι ν80....λεω τωρα...

GOMI
28-09-07, 22:49
Λες να ναι αυτό..? Γιατί εγω μετράως 100 γρ. αφού το βράσω...

Οκ..θα το δοκιμάσω και πρίν, να δω πόσα θα βγούν μετά το βράσιμο...

Τhanks και πάλι

pikolo
28-09-07, 22:55
τιποτα....αρκει να σε βοηθησα...αν και νομιζω μετρησε τα βρασμενα....5 πανω 5 κατω δεν εχει διαφορα....ασε τι λεει το site.

Gasturb
29-09-07, 05:01
προσπαθώντας να φτιάξω λίγο την διατροφή μου, θα ήθελα να ρωτήσω 2 - 3 πράγματα στα οποία έχω κολλήσει.

1) Χρησιμοποιώ καστανό ρύζι το Uncle Bens, τα διατροφικά στοιχεία που αναγράφει η συσκευασία, είναι τα εξής.
Ανα 100 γρ, ΑΒΡΑΣΤΟΥ προιόντος, 336 kcal - 8γρ.πρωτ. - 71γρ. υδατ.

Σε όσα site θερμιδομετρητών που έχω κοιτάξει όλα δίνουν το καστανό ρύζι με 210-230kcal η και ακόμα λιγότερα... στα 100 γρ.

Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω? γιατί 100 θερμίδες συν, είναι διαφορά όταν τρως 3 φορές την μέρα ρύζι. Εκτός αν το θέμα είναι τελικά πως όταν βράζεται χάνει κάποιες ιδιότητες του και συνεπώς θερμίδες.

2) Με την βραστή πατάτα τι γίνεται? Γιατί επίσης βλέπω μια πατάτα μέτρια 120γραμμαρίων έχει μόνο 74 θερμίδες και 17γρ. υδατάνθρακες....Λίγα δεν είναι?


3) Αγόρασα φυστικοβούτηρο για να τρώω λίγο πριν κοιμηθώ μαζί με το cottage, αν γνωρίζετε στο περίπου μια κουταλιά του γλυκού πόσες θερμίδες και λίπος έχει θα βοηθούσατε πολύ γιατί η συσκευασία δεν αναγράφει κάτι....

ΤΗΧ....

1. Eίναι μόνο ρύζι το Uncle Bens ή έχει κ πρόσθετα πχ καλαμπόκι, μπιζέλια κτλ ?
2. Λογικά για βραστη πατάτα
3. Δεν χρησιμοποιώ οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω

Gt

GOMI
29-09-07, 08:56
[quote=GOMI]1. Eίναι μόνο ρύζι το Uncle Bens ή έχει κ πρόσθετα πχ καλαμπόκι, μπιζέλια κτλ ?



Ναι, μόνο ρύζι είναι....

billys15
29-09-07, 11:04
Λες να ναι αυτό..? Γιατί εγω μετράως 100 γρ. αφού το βράσω...

Οκ..θα το δοκιμάσω και πρίν, να δω πόσα θα βγούν μετά το βράσιμο...

Τhanks και πάλι

Παντα το ρυζι το μετραμε πριν το βρασουμε,γιατι μετα το βρασιμο ανεβαινουν τα γρ.

Τωρα για το φυστικοβουτυρο,εμενα λεει:
serving size 2 tablespoons

amount per serving:
190 cals
140 fat cals
16gr fat
7gr protein
7gr carbs
2gr dietary fibers

Οποτε αν το 1 κουταλακι του γλυκου ειναι καπου στο 1/4 αυτου της σουπας,τοτε εχει γυρω στα 4γρ λιπος.

Επισης,η πατατα δεν εχει 60-70% υδατανθρακες? Η κανω λαθος?

Gasturb
29-09-07, 13:16
Οποτε αν το 1 κουταλακι του γλυκου ειναι καπου στο 1/4 αυτου της σουπας,

1 κουταλάκι της σούπας 15 γρ
1 κουταλάκι του γλυκού 5 γρ

''Οποτε αν το 1 κουταλακι του γλυκου ειναι καπου στο 1/3 αυτου της σουπας''

Gt