PDA

Επιστροφή στο Forum : Συχνότητα Cheat Meals



Σελίδες : [1] 2

pikolo
29-09-07, 18:24
παιδια πως εντασεται τα cheat meals στο προγραμμα σας?δηλαδη ποτε τα τρωτε και τα αντικαθισταται με ενα απο τα 6 γευματα?εγω προσωπικα τρωω πιτσα με μπυρα καθε κθριακη αλλα τρωω κανονικα τα γευματα μου απλα προσθετω και την πιτσα(2-3)κομματακιακαι 1 ποτηρι μπυρα.εσεις?

Gasturb
29-09-07, 18:29
Cheat είναι όπου θέλεις μπαίνουν αρκεί να μην ειναι ημέρες προπόνησης.

Gt

pikolo
29-09-07, 18:49
Cheat είναι όπου θέλεις μπαίνουν αρκεί να μην ειναι ημέρες προπόνησης.

Gt


Και μεχρι ποσα μπορω να κανω την εβδομαδα?

Duke-Nukem
29-09-07, 18:50
Ένα, το πολύ δύο

Gasturb
29-09-07, 19:42
1/week

Gt

Nick3
29-09-07, 21:36
n/week

Nickola

Gasturb
30-09-07, 00:39
n/week σε αυστήρη δίαιτα ναι, σε περίοδο όγκου όμως 1 its fine

Gt

Nick3
30-09-07, 00:52
Phd δε με πιάνεις !!! :P

Gasturb
30-09-07, 00:55
:rabbit:

pikolo
30-09-07, 18:31
παιδια μιλαμε για γευματα ε οχι για ολωκληρες μερεσ..?

giorgos_xania
30-09-07, 18:38
παιδια πως εντασεται τα cheat meals στο προγραμμα σας?δηλαδη ποτε τα τρωτε και τα αντικαθισταται με ενα απο τα 6 γευματα?εγω προσωπικα τρωω πιτσα με μπυρα καθε κθριακη αλλα τρωω κανονικα τα γευματα μου απλα προσθετω και την πιτσα(2-3)κομματακιακαι 1 ποτηρι μπυρα.εσεις?


παιδια μιλαμε για γευματα ε οχι για ολωκληρες μερεσ..?


Εσυ μιλησες :geek:

Crimson
30-09-07, 20:38
Άντε να σας πω κάτι, να σας φρικάρω όλους! :bounce:

Κάθε Σάββατο που έχω στίβο (sprints), έχω cheat day! (oleee!)

Βέβαια, περνάω γύρω στις 3 ώρες στο ταρτάν, οπότε μου επιτρέπεται μετά να σακατέψω ό,τι μιλάει, περπατάει & σέρνεται! :P

Γενικά, δεν κάνω cheat meals... Κάτι πίτσες, πιτόγυρα & γλυκά, τα έχω βγάλει εντελώς από τη διατροφή μου... Τα cheats σ' εμένα είναι οι ποσότητες! :^^:

(κοινώς, καλύτερα να με ντύνετε, παρά να με ταίζετε! :P :P :P )

pikolo
30-09-07, 21:06
μη μου λες τετοια crimsoν γιατι εγω τον συνδιασμο πιτσα + μπυρα τον εχω πρωτο....βεβαια μπορω να φτιαξω και μονοσ μου πιτσα με χαμηλα λιπαρα για να ειναι οκ...ε?

Gasturb
30-09-07, 21:10
βεβαια μπορω να φτιαξω και μονοσ μου πιτσα με χαμηλα λιπαρα για να ειναι οκ...ε?

Μην ζητάς επιβεβαίωση στο καθε τι που λες picolo. Επέλεξε κ κρίνε μόνο σου αν είναι σωστό αυτό που κάνεις μιας κ δεν ξέρουμε εμείς τι βάζεις μέσα εσύ στην πίτσα κ την χαρακτηρίζεις ως 'πιτσα με χαμηλα λιπαρα'.

Gt

pikolo
30-09-07, 22:00
τυρι fina,γαλοπουλα η χοιρινη ομωπλατη και ντοματοπολτο...και το ζυμαρι ολικης αλεσεως..

Gasturb
30-09-07, 22:24
τυρι fina,γαλοπουλα η χοιρινη ομωπλατη και ντοματοπολτο...και το ζυμαρι ολικης αλεσεως..

Κάνε τους υπολογισμούς σου για το πόσο βγάζει σε μακροστοιχεία κ κρίνε αναλόγως.

Γενικά όμως η πίτσα είτε είναι διαίτης είτε όχι το βράδυ με τόσους υδατάνθρακες που περιέχει κ σε συνδιασμό με μπύρα γίνεται.. 'πολύ' cheat meal - oπότε με μέτρο.

Gt

7life
01-10-07, 00:27
κοιταξε φιλε μου οταν εισαι σε διαιτα 1 cheat meal πιστευω ειναι αρκετο καθε 15 μερες καθαρα για ψυχολογικους λογους , αλλιως 1 την εβδομαδα! :evilno:

Gasturb
01-10-07, 01:05
ναι.. αλλά αναφέρθηκα προηγουμένως


n/week σε αυστήρη δίαιτα ναι,

oπότε δεν διαφωνούμε 7life

Gt

tragianos
27-08-09, 20:34
Πόσα Cheat meals κανετε στην περιοδο ογγου?Cheat δεν ενωω τα φαστ φουντ και γλυκα.ενωω καμια μακαροναδα κανα γυρο χοιρινο

KATERINI 144
27-08-09, 23:09
δυο γεύματα τη βδομάδα είσαι οκ.

KATERINI 144
27-08-09, 23:54
τωρα ποιον απο τους δυο να πιστέψει ο φιλος :green: για πείτε και αλλοι τη γνώμη σας και να βγάλουμε στατιστικά :turtle::turtle:

Svein
27-08-09, 23:57
2 την βδομάδα....ένα βραδυ ένα μεσημέρι !

flowin_through
28-08-09, 00:04
Η μακαροναδα ειναι cheat meal? Ακομα και αν ειναι στις προβλεπομενες θερμιδες? δε νομιζω.
Γλυκα δεν προκειται να φας ποτε δηλαδη?
Παντως ο ¨ANIMAL¨ (Wrath) κανει 2 cheat meals τη μερα (500-1000 θερμιδες) offseason.
Εγω που δε διαχωριζω περιοδο ογκου και γραμμωσης ειμαι στο 1 την εβδομαδα.
Ο καθενας το προσαρμοζει.

thegravijia
28-08-09, 00:06
πιτσα 1 φορα την βδομαδα! + γλυκο μετα την προπονηση 1 μια φορα την βδομαδα..συνηθως cheese cake:thumbup:

Svein
28-08-09, 00:23
πιτσα 1 φορα την βδομαδα! + γλυκο μετα την προπονηση 1 μια φορα την βδομαδα..συνηθως cheese cake:thumbup:

me2 συνιθωσ κρεπα :P:P !

thegravijia
28-08-09, 00:26
me2 συνιθωσ κρεπα :P:P !
καλα λεςεχω καιρο να φαω...:toast:

skrwz21
28-08-09, 00:32
καλυτερα να ειναι Κυριακη τα cheat meals σε μερες δλδ χωρις προπονηση, 1 φορα την βδομαδα συνηθως, η και 2 γιαυτους που δεν εχουν και τοσο προβλημα !

Αν γινει Κυριακη πχ θα γινει απτο πρωι μεχρι το βραδυ για ολη την ημερα δηλαδη οχι μονο το βραδυ η μετα την προπονηση κλπ. Chead day με λιγα λογια

Svein
28-08-09, 00:33
καλυτερα να ειναι Κυριακη τα cheat meals σε μερες δλδ χωρις προπονηση, 1 φορα την βδομαδα συνηθως, η και 2 γιαυτους που δεν εχουν και τοσο προβλημα !

Αν γινει Κυριακη πχ θα γινει απτο πρωι μεχρι το βραδυ για ολη την ημερα δηλαδη οχι μονο το βραδυ η μετα την προπονηση κλπ. Chead day με λιγα λογια

Gt όχι μετά την προπόνηση???η πίζα η το γλυκό είναι ότι πρέπει για βραδινό υδατάνθρακας....!

Levrone
28-08-09, 00:34
Gt όχι μετά την προπόνηση???η πίζα η το γλυκό είναι ότι πρέπει για βραδινό υδατάνθρακας....!

ε γιατι μετα την προπονηση να φας και κατι θρεπτικο.

και εγω διαφωνω με τσιτ μιλς τη μερα της προπονησης.

tragianos
28-08-09, 01:28
Οι γυμναστες στο gym μου αναφέρουν συνεχώς πως κάτω απο 18 ετων ακόμη και σε μερικές περιπτώσεις κατω απο 20-21 οτι και να τρωω αν το τρωω με μετρο μυης θα γινετε.και οτι και να βάλω λιπος σε περιοδο ογγου φευγει πολύ ευκολα.

Exci
28-08-09, 01:30
Οι γυμναστες στο gym μου αναφέρουν συνεχώς πως κάτω απο 18 ετων ακόμη και σε μερικές περιπτώσεις κατω απο 20-21 οτι και να τρωω αν το τρωω με μετρο μυης θα γινετε.και οτι και να βάλω λιπος σε περιοδο ογγου φευγει πολύ ευκολα.
Καλα δεν ειναι και κανονας..Αναλογα το σωματοτυπο

tragianos
28-08-09, 01:30
Επίσης μου ανάφεραν οτι λογο του οτι ακόμη ενα χρονο κανω προπονηση με βαροι να κανς 10-15 λεπτα στο τελος καθε προπονησης με βαροι τροχαδη γυρο στους 150-160 παλμους και θα βοηθησει στο να βαζω αλιπη μαζα.αληθευη αυτο?

thegravijia
28-08-09, 01:36
Οι γυμναστες στο gym μου αναφέρουν συνεχώς πως κάτω απο 18 ετων ακόμη και σε μερικές περιπτώσεις κατω απο 20-21 οτι και να τρωω αν το τρωω με μετρο μυης θα γινετε.και οτι και να βάλω λιπος σε περιοδο ογγου φευγει πολύ ευκολα.

για αυτο η ελλαδα ειναι πρωτη στα παχυσαρκα παιδια


Επίσης μου ανάφεραν οτι λογο του οτι ακόμη ενα χρονο κανω προπονηση με βαροι να κανς 10-15 λεπτα στο τελος καθε προπονησης με βαροι τροχαδη γυρο στους 150-160 παλμους και θα βοηθησει στο να βαζω αλιπη μαζα.αληθευη αυτο?
καντο ναι...αλλα μην το ξεφτιλισεις αν θεσ να βαλεις μαζα ...10-15 λεπτα οχι παραπανω

Levrone
28-08-09, 01:37
για αυτο η ελλαδα ειναι πρωτη στα παχυσαρκα παιδια

στατιστικες μελετες : thegravijia :P:P:P

thegravijia
28-08-09, 01:39
στατιστικες μελετες : thegravijia :P:P:P

οικονομολογος ειμαι - στατιστικα μιλαμε παντα:P

Levrone
28-08-09, 01:46
οικονομολογος ειμαι - στατιστικα μιλαμε παντα:P

χαχαχαχαχα θεος!!!!

tragianos
28-08-09, 01:58
για αυτο η ελλαδα ειναι πρωτη στα παχυσαρκα παιδια


καντο ναι...αλλα μην το ξεφτιλισεις αν θεσ να βαλεις μαζα ...10-15 λεπτα οχι παραπανω

δηλαδή οντως ισχυεί αυτο? επειδη δεν το είδα ποθθενα αλου!

Exci
28-08-09, 02:00
δηλαδή οντως ισχυεί αυτο? επειδη δεν το είδα ποθθενα αλου!
Ποιο απ'ολα?

tragianos
28-08-09, 02:06
Αυτο με το τροχαδι τον 10-15 λεπτων στο τελος της προπονησης

KATERINI 144
28-08-09, 09:35
2 την βδομάδα....ένα βραδυ ένα μεσημέρι !
οχι βράδυ, :smash::smash::smash::smash: και τα δυο μεσημέρι, πχ ενα τετάρτη ενα κυριακη.

skrwz21
28-08-09, 10:29
για αυτο η ελλαδα ειναι πρωτη στα παχυσαρκα παιδια


καντο ναι...αλλα μην το ξεφτιλισεις αν θεσ να βαλεις μαζα ...10-15 λεπτα οχι παραπανω

Στο πρωτο συμφωνω απολυτα, ας μην μιλησουμε καλυτερα για τους Ελληνες γυμναστες !

στο δευτερο θα διαφωνησω. η μαζα θα βαλει η μαζα θα χασει, δεν γινονται και τα 2 ταυτοχρονα. Αυτα τα βαζω μαζα χανω λιπος μονο γελοια μπορω να τα χαρακτηρισω, δεν υπαρχουν.

thegravijia
28-08-09, 11:38
Στο πρωτο συμφωνω απολυτα, ας μην μιλησουμε καλυτερα για τους Ελληνες γυμναστες !

στο δευτερο θα διαφωνησω. η μαζα θα βαλει η μαζα θα χασει, δεν γινονται και τα 2 ταυτοχρονα. Αυτα τα βαζω μαζα χανω λιπος μονο γελοια μπορω να τα χαρακτηρισω, δεν υπαρχουν.

μιλησε κανεις για διαιτα.? εγω απλα του πα νακανει 10λεπτα τρεξιμο μετα τα βαρη σαν αποθεραπεια - καλυτερη αιματωση κτλ.κτλ κτλ../..

Μαρία
28-08-09, 11:51
Οι γυμναστες στο gym μου αναφέρουν συνεχώς πως κάτω απο 18 ετων ακόμη και σε μερικές περιπτώσεις κατω απο 20-21 οτι και να τρωω αν το τρωω με μετρο μυης θα γινετε.και οτι και να βάλω λιπος σε περιοδο ογγου φευγει πολύ ευκολα.

Οι γυμναστες αυτοί τουλάχιστον τελείωσαν Πανεπιστήμιο(που δεν μπορεί τοσα μαθήματα κάτι θα αποκόμισαν απο το να λένε ασχετα) ή είναι από σχολές ιδιωτικές κτλ που τότε οκ το αφήνω ασχολίαστο.



Επίσης μου ανάφεραν οτι λογο του οτι ακόμη ενα χρονο κανω προπονηση με βαροι να κανς 10-15 λεπτα στο τελος καθε προπονησης με βαροι τροχαδη γυρο στους 150-160 παλμους και θα βοηθησει στο να βαζω αλιπη μαζα.αληθευη αυτο?

Οχι δεν θα βοηθήσει στο να βάλεις αλιπη μάζα αλλα βοηθάει στο να μην βάλεις πολύ λίπος στον όγκο και μετα δυσκολευτείς εις διπλούν στο να καθαρίσεις.10-15 λεπτα τρεξιμο δεν είναι τιποτα και ισα ισα θα σε βοηθήσει να βάλεις καλύτερα μυικό.Βοηθάει στην καλύτερη αιματωση του μυικου,οξυγόνωση τα΄χουμε ξαναπει στο τοπικ περί αερόβιας και λιποδιάλυσης.

Stephany Thes
28-08-09, 12:41
για αυτο η ελλαδα ειναι πρωτη στα παχυσαρκα παιδια


καντο ναι...αλλα μην το ξεφτιλισεις αν θεσ να βαλεις μαζα ...10-15 λεπτα οχι παραπανω
τι εννοείς τροχάδι στους 150-160 παλμούς? Τρέξιμο για δεκα λεπτά μετά τη προπό? Πρώτη φορά το ακούω αυτό...

thegravijia
28-08-09, 12:43
τι εννοείς τροχάδι στους 150-160 παλμούς? Τρέξιμο για δεκα λεπτά μετά τη προπό? Πρώτη φορά το ακούω αυτό...






Οχι δεν θα βοηθήσει στο να βάλεις αλιπη μάζα αλλα βοηθάει στο να μην βάλεις πολύ λίπος στον όγκο και μετα δυσκολευτείς εις διπλούν στο να καθαρίσεις.10-15 λεπτα τρεξιμο δεν είναι τιποτα και ισα ισα θα σε βοηθήσει να βάλεις καλύτερα μυικό.Βοηθάει στην καλύτερη αιματωση του μυικου,οξυγόνωση τα΄χουμε ξαναπει στο τοπικ περί αερόβιας και λιποδιάλυσης.
:welcome:

kappadee
07-09-09, 23:46
εγω παλι εχω cheat day οχι καποια μερα συγεκριμενα, αλα μια μερα που θα αισθανομαι εντελως ανημπορος να αθληθω. αυτη μπορει να ειναι μια φορα την εβδομαδα η μια στις 10 η στις 15 οποτε νιοθω πως χρειαζομαι διαλειμα. ετσι, ξεροντας οτι οποτε θελω μπορω να κλεψω, νομιζω πως κραταω περισσοτερο μεσα στο προγραμμα μου

Svein
08-09-09, 10:01
Εγώ τρώω cheat meal 1 με 2 φορες την εβδομάδα...! Τώρα την μια σίγουρη την τρώω μετά από προπόνηση δεν ξέρω ποσο κακό είναι αυτό όμως...!

Μαρία
08-09-09, 11:24
Τις τελευταίες 3 βδομάδες το cheat meal που κανω Σάββατο ή Κυριακή είναι ενα επιπλέον γευμα με βρώμη και πρωτεινη(τον ευχαριστιεμαι πολύ αυτόν τον συνδιασμό)ετσι οπως τα κατάφερα(πριν 1μήνα από 61 πήγα 69 κιλά το φετινό χαλάρωμα)τώρα είμαι στα 64 και επανέρχομαι ....Οταν έρθω λίγο στα φυσιολογικα μου θα κάνω cheat meal με αντικατάσταση ενος γεύματος της αρεσκείας μου πάλι 1 φορά την βδομάδα.

The Rock
10-09-09, 19:55
Εγώ κάνω 1-2 cheat meals(όχι πίτσες-πυτόγυρα και τέτοια,καμιά σογκοφρέτα/σοκολάτα υγείας ή ζυμαρικά κ.λ.π.) ανα 2,5-3 μήνες περίπου ...

Exci
11-09-09, 00:25
ανα 2,5-3 μήνες περίπου ...
Κακως :toast:

The Rock
11-09-09, 00:42
Όταν κάνω διατροφή την κάνω σωστά !

thegravijia
11-09-09, 00:49
Κακως :toast:

οντος κακως ... πιο συχνα θελει

Littlejohn
11-09-09, 01:19
Εγώ, τηρώ πολύ αυστηρά την διατροφή μου και δεν επιτρέπω στον εαυτό μου cheat meal (τουλάχιστον μεχρί να πάω σε ένα καλό ποσοστό λίπους, περίπου 12-14%)...

Βάζω όμως cheat snack (1-2 φορές την εβδομάδα)...Το οποίο θα είναι ένα παραπάνω φρούτο (μήλο, νεκταρίνι, ροδάκινο, κτλ.) ή λίγο περισσότερο καρπούζι ή πεπόνι (έχω μανία με τα φρούτα) ή γκοφρέτα πρωτείνης που την φτιάχνω έγω (στη γεύση δεν παίζεται) :green:...

Πίτσα, σουβλάκια και γενικά junk food, πλέον ούτε από μακριά δεν θέλω να τα βλέπω. Με αηδιάζουν...

scal
11-09-09, 04:21
να 'χα μπροστά μου τώρα 3 βρώμικα..

vAnY
11-09-09, 09:07
να 'χα μπροστά μου τώρα 3 βρώμικα..

:rolf: βρωμικα?...γιατι τα καθαρα τι εχουν???

kyriakos23
11-09-09, 09:44
πως φτιαχνεις την γκοφρετα πρωτεινης?

scal
11-09-09, 10:15
στα βρώμικα είναι η νοστιμιά... Να στα φτιάχνει κανένας ξεχασμένος από τον θεο καντινιέρης έξω από ένα κωλομάγαζο, να τα πιάνει με το χέρι του που είναι πανβρώμικο και να τα πληρώνεις και 2,5 ευρώ το ένα παρόλο που είναι μια μπουκιά.

KATERINI 144
11-09-09, 10:20
βολιδα στου μπαμπι :turtle::turtle::turtle::turtle:

vAnY
11-09-09, 11:17
στα βρώμικα είναι η νοστιμιά... Να στα φτιάχνει κανένας ξεχασμένος από τον θεο καντινιέρης έξω από ένα κωλομάγαζο, να τα πιάνει με το χέρι του που είναι πανβρώμικο και να τα πληρώνεις και 2,5 ευρώ το ένα παρόλο που είναι μια μπουκιά.

:puke::puke::puke: απαππα... :P

Μαρία
11-09-09, 13:47
:puke::puke::puke: απαππα... :P


Είναι αυτό που λένε : Τρώει ένας,ψοφάν δύο!!!!!

iwvi7
11-09-09, 16:19
Βασικά δεν ξέρω ακριβώς ποιό είναι το σωστό..αλλά αυτό που κάνω εγώ είναι το εξής , μια φορά την βδομάδα κάτι που μου εχει λείψει, (συνήθως είναι σοκοφρέτα κτλ) απλά αν μέσα στην βδομάδα έχω πλεόνασμα θερμήδων 1500 (για παράδειγμα) προσέχω να μην ξεπερνάει τις 500 γιατί πιστεύω οτι με πάει πίσω στον στόχο μου..:unsure:

Exci
11-09-09, 17:16
Όταν κάνω διατροφή την κάνω σωστά !
Το cheat meal δεν εχει μοναδικο σκοπο να σου φυγει ο καημος, τα εχουμε πει αυτα :welcome:

thegravijia
11-09-09, 17:20
Το cheat meal δεν εχει μοναδικο σκοπο να σου φυγει ο καημος, τα εχουμε πει αυτα :welcome:
:thumbup::thumbup:

KATERINI 144
11-09-09, 19:27
Είναι αυτό που λένε : Τρώει ένας,ψοφάν δύο!!!!!στου μπαμπι και οι περαστικοι ψοφάν, απο τη μυρωδιά και μονο!!! :green:

Μαρία
11-09-09, 20:21
στου μπαμπι και οι περαστικοι ψοφάν, απο τη μυρωδιά και μονο!!! :green:


χα,χα,χα!!!Είναι αυτό που λένε ουτε ο σκύλος δεν το τρώει!!!!:thumbup:

The Rock
11-09-09, 23:28
Το cheat meal δεν εχει μοναδικο σκοπο να σου φυγει ο καημος, τα εχουμε πει αυτα :welcome:
Α δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό από σας ... πρέπει να το έχετε συζητήσει μάλλον πριν έρθω ...

:bodybuilder2:

kappadee
11-09-09, 23:48
Α δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό από σας ... πρέπει να το έχετε συζητήσει μάλλον πριν έρθω ...

:bodybuilder2:
δεν ξερω πως να κανω quote απο αλο μερος του forum γιαυτο κανω επικολιση:
απο: polyneikos
Kατ΄αρχην να σου απαντησω για το cheat meal.
Εκτός ότι λειτουργεί ψυχολογικα σε αυτον που κανει δίαιτα ,να ξεκολλησει λιγο το μυαλο του και το στομαχι του από τα στεγνα φαγητα και να "αναθαρρύσει" λίγο από την διατροφική του ρουτίνα,το πολύ βασικο είναι ότι ο μεταβολισμος "κολλαει" μερικες φορες από την δίαιτα,με το cheat meal του δίνεις ώθηση και ξυπνάει,ενεργοποιείται ας πουμε κατα καποιον τρόπο.Θεωρείται τόσο απαραίτητο 1 φορα την εβδομαδα όσο και η δίαιτα..
Τωρα για την whey να την πίνεις κανονικα,όπως και τις ημερες προπονησης γιατί δεν πρεπει να ξεχναμε ότι οι μυς αναρρωνουν και "μεγαλωνουν" κυρίως τις επομενες ημερες της προπόνησης,οπότε πρεπει να τους τροφοδοτούμε με θρεπτικες ουσίες για να μην διακόποτουμε την αναβολικη δραστηριότητα και αναρρωση του σωματος...Εξαλλου μην ξεχναμε ότι με την αεροβικη άσκηση δεν επίλεγεις από που θα χασεις,εννοωντας ότι τρεχωντας δεν χανεις επιλεκτικα λίπος,χανεις και σε μυικη μαζα,οπότε τρωμε πρωτεϊνη για να την διατηρησουμε....
__________________
I am the game, you don't wanna play me, I am control, there's no way you can shake me...

The Rock
12-09-09, 00:15
Πάντως ευχαριστώ,αρκετά ενδιαφέρουσα άποψη ! Ειλικρινά θα την μελετήσω ! Για την whey δεν ρώτησα κάτι .. ευχαριστώ πάντως

Μπορώ ΄να έχω την άποψη και άλλων μελών παρακαλώ για τα cheat meals ? Με ενδιαφέρει ! Θέλω από άποψη χρησιμότητας στον οργανισμό και με δικαιολογία την προσοπική απόλαυση . Δλδ εγώ αντέχω αρκετά με αυστηρά ακριβέστατη διατροφή χωρίς cheat meals απλά θέλω αν ακούσω και άλλες απόψεις για την χρησιμότητα ή μη ,των cheat meals !
Ευχαριστώ ! :green:

Exci
12-09-09, 00:15
Εκτός ότι λειτουργεί ψυχολογικα σε αυτον που κανει δίαιτα ,να ξεκολλησει λιγο το μυαλο του και το στομαχι του από τα στεγνα φαγητα και να "αναθαρρύσει" λίγο από την διατροφική του ρουτίνα,το πολύ βασικο είναι ότι ο μεταβολισμος "κολλαει" μερικες φορες από την δίαιτα,με το cheat meal του δίνεις ώθηση και ξυπνάει,ενεργοποιείται ας πουμε κατα καποιον τρόπο.Θεωρείται τόσο απαραίτητο 1 φορα την εβδομαδα όσο και η δίαιτα..

:thumbup:

Littlejohn
12-09-09, 03:03
Tα cheat meals γίνονται αποδοτικά ,μόνο όταν τηρούμε κάποιους κανόνες...Μια τεράστια πίτσα μία φορά την εβδομάδα, δεν είναι cheat meal, είναι ``ένα βήμα μπροστά δύο πίσω``... Γι`αυτο, πρέπει να τα προγραμματίζουμε σωστά, να τα τοποθετούμε σε σωστές μέρες και να προσέχουμε τουλάχιστον να μην ξεφεύγουμε σε θερμίδες...

Ένα παράδειγμα με σωστά cheat meals είναι το παρακάτω:

Πχ...Αν κάνουμε διατροφή των 2500 θερμίδων ημερησίως (17500cal εβδομαδιαίως) , μπορούμε για 3 μέρες να τρώμε 2300 θερμίδες και την 4η ημέρα να φάμε επιπλέον τις 600 θερμίδες (σαν cheat meal) που περίσσεψαν από τις προηγούμενες... Μετά το πέρας της 4ης ημέρας, ξαναρχίζουμε από την αρχή το ίδιο... Βέβαια αν ξεπεράσουμε τις 600 θερμίδες στο cheat meal, ξεπερνάμε και τις ολικές εβδομαδιαίες θερμίδες και η διατροφή μας μπορεί να γίνει και υπερ-θερμιδική, οπότε στράφι πάει όλος ο κόπος...

Εφαρμόζοντας τα παραπάνω, ο οργανισμός δεν προλαβαίνει να προσαρμόζεται και ο μεταβολισμός παραμένει σταθερός σε όλη την διάρκεια του κύκλου. Την δε ημέρα υψηλών θερμίδων ενισχύεται σημαντικά... Αυτή η μέθοδος είναι γνωστή σαν zig-zag ή high-low diet ...

Niiick
12-09-09, 16:03
στα βρώμικα είναι η νοστιμιά... Να στα φτιάχνει κανένας ξεχασμένος από τον θεο καντινιέρης έξω από ένα κωλομάγαζο, να τα πιάνει με το χέρι του που είναι πανβρώμικο και να τα πληρώνεις και 2,5 ευρώ το ένα παρόλο που είναι μια μπουκιά.


ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ:green:

iwvi7
12-09-09, 20:30
Πχ...Αν κάνουμε διατροφή των 2500 θερμίδων ημερησίως (17500cal εβδομαδιαίως) , μπορούμε για 3 μέρες να τρώμε 2300 θερμίδες και την 4η ημέρα να φάμε επιπλέον τις 600 θερμίδες (σαν cheat meal) που περίσσεψαν από τις προηγούμενες... Μετά το πέρας της 4ης ημέρας, ξαναρχίζουμε από την αρχή το ίδιο... Βέβαια αν ξεπεράσουμε τις 600 θερμίδες στο cheat meal, ξεπερνάμε και τις ολικές εβδομαδιαίες θερμίδες και η διατροφή μας μπορεί να γίνει και υπερ-θερμιδική, οπότε στράφι πάει όλος ο κόπος...

Εφαρμόζοντας τα παραπάνω, ο οργανισμός δεν προλαβαίνει να προσαρμόζεται και ο μεταβολισμός παραμένει σταθερός σε όλη την διάρκεια του κύκλου. Την δε ημέρα υψηλών θερμίδων ενισχύεται σημαντικά... Αυτή η μέθοδος είναι γνωστή σαν zig-zag ή high-low diet ...[/QUOTE]

Περίπου είναι αυτό που κάνω.. Αλλά έχω μια απορία..ας πούμε πως θερμίδες συντήρησης έχω 2100 και κάνω δίαιτα οπότε τρώω γύρω στις 1700 καθημερινά την 5η μέρα έχω 2000 επιπλέων και τρώω τις 500 cheat meal ναι μεν δεν έχω ξεφύγει αλλά αν αυτές οι 500 θερμίδες είναι όλο λύπος δεν με πάει πίσω? Δηλ μήπως το cheatmeal θα πρεπε καλύτερα να ήταν ποιοτική τροφή σε μεγαλύτερη ποσότητα . Επίσης το κάνω το βράδυ γιατι αν ξεκινήσω το πρωι μπορεί να "κυλήσω" κατα την διάρκεια της μέρες και σε άλλα ...:unsure:

thegravijia
12-09-09, 20:34
οι καλυτερες ωρες να κανουμε cheat κατα την γνωμη μου ειναι φαε οτι βλακεια θες το πρωι...
η αν θες γλυκο μετα την προπονα αντι δεξτροζης

τωρα εσεις που κανετε διαιτα σας λυπαμε:rolf:

μπορειτε να ανεβαζετε υδατανθρακες καθε 5 μερες ας πουμε για να νιωθετε πιο καλα.

iwvi7
12-09-09, 21:12
Sωστό.. θα παίξω καλύτερα μόνο με υδατάνθρακα :thumbup: και καλύτερα πρωί ή μετα απο προπ...!

kappadee
12-09-09, 21:18
εγω παλι κανω μια μερα την εβδομαδα cheat day.. συνιθως πεφτει σαββατο και εχει πρωινο πιτακι βρωμης, μετα σοκολατ-ΕΣ (450 γρ πχ.και δεν μιλαω για κουβερτουρα ΦΥΣΙΚΑ :P)παγωτ-Α (2 απο 2 μπαλες) και μερικες φορες και τιγανητα.. αντε και κανενα γιαουρτακι ενδιαμεσα για να σπασει η μονοτονια.. :P

iwvi7
12-09-09, 21:30
εγω παλι κανω μια μερα την εβδομαδα cheat day.. συνιθως πεφτει σαββατο και εχει πρωινο πιτακι βρωμης, μετα σοκολατ-ΕΣ (450 γρ πχ.και δεν μιλαω για κουβερτουρα ΦΥΣΙΚΑ :P)παγωτ-Α (2 απο 2 μπαλες) και μερικες φορες και τιγανητα.. αντε και κανενα γιαουρτακι ενδιαμεσα για να σπασει η μονοτονια.. :P

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:
Δεν ανακατεύεσαι με όλα αυτά???

Littlejohn
12-09-09, 21:36
Περίπου είναι αυτό που κάνω.. Αλλά έχω μια απορία..ας πούμε πως θερμίδες συντήρησης έχω 2100 και κάνω δίαιτα οπότε τρώω γύρω στις 1700 καθημερινά την 5η μέρα έχω 2000 επιπλέων και τρώω τις 500 cheat meal ναι μεν δεν έχω ξεφύγει αλλά αν αυτές οι 500 θερμίδες είναι όλο λύπος δεν με πάει πίσω? Δηλ μήπως το cheatmeal θα πρεπε καλύτερα να ήταν ποιοτική τροφή σε μεγαλύτερη ποσότητα . Επίσης το κάνω το βράδυ γιατι αν ξεκινήσω το πρωι μπορεί να "κυλήσω" κατα την διάρκεια της μέρες και σε άλλα ...:unsure:

Αν κάνεις διατροφή για κάψιμο λίπος, καλό είναι το cheat meal σου να είναι προσεκτικά διαλεγμένο και ποιοτικό ( όσο μπορεί να είναι τέλος πάντων) όπως είπες και εσύ...
Απόφευγε τα πολλά κορεσμένα λιπαρά (ζωικά λίπη, τηγανητά, κτλ)
και την επεξεργασμένη ζάχαρη...

ΟΜΩΣ, αν λαχταράς πολύ καμμία πάστα ή κανένα χάμπουργκερ, να το φάς και να το φας χωρίς ενοχές. Θα σε τονώσει ψυχολογικά, κάτι που είναι πάρα πολύ σημαντικό, ίσως σημαντικότερο από την διατροφική αξία. Απλώς πρόσεξε μη ξεφεύγεις σε θερμίδες...

Επίσης και αν είναι δυνατόν, να αυξάνεις τις θερμίδες σου και να βάζεις ένα cheat meal κάθε τέταρτη μέρα. Πολλοί λένε ότι ο οργανισμός χρειάζεται 3 μέρες μέχρι να πάρει χαμπάρι ότι βρισκόμαστε σε δίαιτα. Αν συνεχίσουμε με χαμηλές θερμίδες και την τέταρτη ημέρα, το σώμα αρχίζει και αντιδρά (μπαίνει σε κατάσταση λοιμού) και σου κόβει μεταβολισμό...
Η υψηλά θερμιδική ημέρα (η τέταρτη) έχει αυτό τον σκοπό. Να ξεγελάσει το σώμα, ότι δε κάνεις δίαιτα, πρίν το ``καταλάβει``...

:toast:

kappadee
12-09-09, 21:39
μπααα τα εχω χαλαρα.. ξυπναω πρωι πρωι (συμβαινει μονο καθε σαββατο αυτο..) και τελειωνω περιπου τωρα (στις 20:00) οπου τλεειωνει και η μερα ξεκουρασης..σε 2 ωριτσες εχει προπονιση και παλι.. (επιτελους!)

Littlejohn
12-09-09, 21:44
Sωστό.. θα παίξω καλύτερα μόνο με υδατάνθρακα :thumbup: και καλύτερα πρωί ή μετα απο προπ...!

Carb cycling...:thumbup:

Ότι καλύτερο για απώλεια λίπους...Αυτό κάνω και εγώ την τελευταία εβδομάδα και μου κατέβασε 0,7% λίπος μέσα σε αυτό το μικρό διάστημα...

Εφάρμοσε το όμως με κύκλο 3:1 ... 3 μέρες χαμηλές σε υδατάνθρακα, 1 μέρα υψηλή...
Αν θες μπορώ να σου προτείνω και ποσοστά...

The Rock
12-09-09, 23:09
εγω παλι κανω μια μερα την εβδομαδα cheat day.. συνιθως πεφτει σαββατο και εχει πρωινο πιτακι βρωμης, μετα σοκολατ-ΕΣ (450 γρ πχ.και δεν μιλαω για κουβερτουρα ΦΥΣΙΚΑ :P)παγωτ-Α (2 απο 2 μπαλες) και μερικες φορες και τιγανητα.. αντε και κανενα γιαουρτακι ενδιαμεσα για να σπασει η μονοτονια.. :P
Μας δουλεύεις ? Ολόκληρη ημέρα ? Αυτό που κάνεις καταστροφή είναι όχι διατροφή ...

Φιλικά έτσι ..

kappadee
12-09-09, 23:37
ε ρε the rock αν ειναι να κλεψουμε να κλεψουμε. τι? παιζουμε? εδω φαινονται τα σκιλς :P ετσι μπορω να συνεχισω διπλες προπονισεις καθολη την διαρκεια της εβδομαδας με υδατανθρακες μονο το πρωι (και ολη την υπολυπη μερα κρεατικο και λαχανικα)

iwvi7
13-09-09, 01:10
Carb cycling...:thumbup:

Ότι καλύτερο για απώλεια λίπους...Αυτό κάνω και εγώ την τελευταία εβδομάδα και μου κατέβασε 0,7% λίπος μέσα σε αυτό το μικρό διάστημα...

Εφάρμοσε το όμως με κύκλο 3:1 ... 3 μέρες χαμηλές σε υδατάνθρακα, 1 μέρα υψηλή...
Αν θες μπορώ να σου προτείνω και ποσοστά...

Οk κατάλαβα !...Δεν το ξερα αυτό για τις 3μέρες, δηλ περίπου την τέταρτη μέρα πως πάνε τα ποσοστά περίπου 40πρωτ 50υδατ 10λυπ ?ή άσχετο.. :green::green:

Littlejohn
13-09-09, 01:29
Τα ``τυπικά`` ποσοστά είναι:

Τις χαμηλές ημέρες ( 30% υδατ. -- 45% πρωτ. -- 25% λιπ.)

Τις υψηλές ημέρες ( 50% υδατ. -- 30% πρωτ. -- 20% λιπ.)

Ξεκινάς από αυτά και από εκεί και πέρα και επειδή κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός, δοκιμάζεις και ρυθμίζεις αναλόγως τι σου ταιριάζει εσένα καλύτερα. Αυτό όμως μόνο εμπειρικά και σε βάθος χρόνου θα μπορέσεις να το κάνεις (ούτε εγώ είμαι ακόμα εκεί).

Επίσης σε όλες τις ημέρες να τρώς τους αμυλώδεις υδατάνθρακες στο πρώτο μισό της ημέρας και ινώδεις υδατάνθρακες μόνο, στο δεύτερο μισό..

vAnY
15-09-09, 09:20
:green: ενα ωραιοτατο cheat meal εχτες το βραδυ.... brownie με λιωμενη ζεστη σοκολατα και μια ταρτα πορτοκαλι.... (εγω προτιμησα τη σοκολατα!!):turtle:

:(τωρα μετανιωνω ομως.....:(:(:( καλα να παθω!

Levrone
15-09-09, 11:05
:green: ενα ωραιοτατο cheat meal εχτες το βραδυ.... brownie με λιωμενη ζεστη σοκολατα και μια ταρτα πορτοκαλι.... (εγω προτιμησα τη σοκολατα!!):turtle:

:(τωρα μετανιωνω ομως.....:(:(:( καλα να παθω!

χαχαχα! πιστευω στη φωτο οι σιελογονοι σου δουλευουν στην τσιτα!

vAnY
15-09-09, 12:05
σλουυυυυυυυυρπ!!!!!!!:P

Levrone
15-09-09, 12:26
σλουυυυυυυυυρπ!!!!!!!:P

χαχαχαχα παλι καλα που φορουσες πιαστρα και δεν επεφταν στο προσωπο τα μαλλια γιατι θα εβγαζες ψαλιδι να τα κοψεις!!!!:turtle::turtle::turtle:

sogoku
10-11-09, 01:34
Πολυ συντιριτικους σας βλεπω......Μια μερα την εβδομαδα τσιτ μιλ.Αν ειναι να κανετε κατι να το κανετε καλα. Που να παρει γραμμη ο οργανισμος σε μια μερα τι παιζει και να προλαβει να αποθηκευει λιπος"?..Προχτες εφαγα τεσσερα χαμπουργερ τρεις γυρους ενα κιλο παγωτο ενα πιατο μακαρονια και 3 γαλακτοφετες....σε διαστημα 10 ωρων αυτα περιπου....Καλα δεν ειναι?τι λετε?

manosvdm
13-11-09, 15:59
Τα ``τυπικά`` ποσοστά είναι:

Τις χαμηλές ημέρες ( 30% υδατ. -- 45% πρωτ. -- 25% λιπ.)

Τις υψηλές ημέρες ( 50% υδατ. -- 30% πρωτ. -- 20% λιπ.)

Ξεκινάς από αυτά και από εκεί και πέρα και επειδή κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός, δοκιμάζεις και ρυθμίζεις αναλόγως τι σου ταιριάζει εσένα καλύτερα. Αυτό όμως μόνο εμπειρικά και σε βάθος χρόνου θα μπορέσεις να το κάνεις (ούτε εγώ είμαι ακόμα εκεί).

Επίσης σε όλες τις ημέρες να τρώς τους αμυλώδεις υδατάνθρακες στο πρώτο μισό της ημέρας και ινώδεις υδατάνθρακες μόνο, στο δεύτερο μισό..

αυτο το κανω εδω και 4 μηνες απο τους 7 συνολικα που προσπαθω(30 κιλα)
αυτην την περιοδο το εχω τελιοπιηση οπως ακριβως λες απλα τις μερες με high carb
βαζω και κανα φρουτο για να μην τα ξεχνας, cheat meaλ βαζω κααποιο γευμα καθε 15 μερες στα FRIDAYS πατατα ψητη με λαχανικα 200γρ μπριζολα μοσχαρι και θεικη jack daniels sause (Αυτο ειναι Cheat ακου γκοφρετες:shock::shock::shock:):green::green::green:

deluxe
22-11-09, 02:39
Επειδη ειμαι και στον ογκο τωρα (+20 κιλα απο την photo) σχεδον ολα μου τα γευματα ειναι cheat meals :P

sTeLaKoS
22-11-09, 16:10
Επειδη ειμαι και στον ογκο τωρα (+20 κιλα απο την photo) σχεδον ολα μου τα γευματα ειναι cheat meals :P

Έχεις μέτρηση του λίπους σου τότε και τώρα?

thegravijia
22-11-09, 16:51
Επειδη ειμαι και στον ογκο τωρα (+20 κιλα απο την photo) σχεδον ολα μου τα γευματα ειναι cheat meals :P


Έχεις μέτρηση του λίπους σου τότε και τώρα?
αφου στο λεει τι ρωτας ? ολα cheat.

Levrone
22-11-09, 16:52
Επειδη ειμαι και στον ογκο τωρα (+20 κιλα απο την photo) σχεδον ολα μου τα γευματα ειναι cheat meals :P

μαλιστα.

sTeLaKoS
22-11-09, 17:08
αφου στο λεει τι ρωτας ? ολα cheat.

Μήπως βρήκε κανένα μυστικό ματζούνι και τα βάζει όλα σε μυς :P :P

deluxe
22-11-09, 17:24
Α οχι.. Εχω παρει αρκετο λιπος. Θα παω ογκο μεχρι και το μαρτιο και μετα γραμμωση. Τωρα ειμαι 1.73 και 82 κιλα. Το καλοκαιρι ημουν το ελαχιστο 68.5 ( μπλιαχ ) και το καλυτερο 73. Σκεφτομαι να παω μεχρι τα 90, αλλα μηπως ειναι αρκετα πολλα; Θα χρειαστω σιγουρα και λιγη αεροβια για να χασω λιγο κοιλια.

sTeLaKoS
22-11-09, 17:48
Αν όλα σου τα γεύματα είναι cheat στοιχηματίζω πως απ' τα 20 κιλά που έβαλες τα 15 είναι λίπος.
Ίσως και λίγα να λέω.....
Προσπάθισε να προσέχεις τι τρως γιατί θα σε πάρει η μπάλα προς τα κάτω και θα 'ναι δύσκολο να καθαρίσεις.

deluxe
22-11-09, 18:11
Καλα ισως υπερβαλλω κιολας. Δε γινεται ολα να ειναι cheats.. Πχ πρωινο τρωω κανονικα, βραδινο κανονικα και σιγουρα ενα γευμα ενδιαμεσο κανονικο. Οποτε 2-3 cheats, μπορει και 1.

Οπα μπερδευτηκα! Οχι +20 κιλα, +10 ειμαι τωρα.. :P

thegravijia
22-11-09, 21:57
otaν λες cheat τι ακριβως εννοεις?

sctp
22-11-09, 22:03
Aπο ανακριση τον περναται τον καημενο τον deluxe :P,btw cheatmeal σημερα μετα απο πολλους μηνες,3 μεγαλα κομματια πιτσα!αλλα εκοψα πολλες θερμιδες απο τα υπολοιπα γευματα(υστερικος):rolf:

psv
22-11-09, 22:29
Εγω επειδη ειδα οτι παθαινω φρικη μολις περνω κανα γραμμαριο παραπανω απο cheat,πλεον τα μονα cheat που κανω ειναι ενα σαντουιτς ολικης με κοτοπουλο και αυγο απο γρηγορη(οταν εχω 4ωρα στη σχολη) και το σαββατο 4 καλαμακια κοτοπουλο με μια πιτα στεγνη...Κι αυτα νοστιμα ειναι...Α, και 2 φετες ολικης για τοστ με heinz beans τις Κυριακες

Αν ημουν σε καλυτερο επιπεδο ισως να ετρωγα τιποτα παραπανω βεβαια...

edit:Πιτσα δεν θα ετρωγα με τιποτα πια...Οποτε ετρωγα δεν χορταινα με τιποτα ολο ετρωγα και ηθελα κι αλλο.Ενω με τα σουβλακια(εστω και με γυρο και σως κτλ...)τρως ενα-δυο και εχεις χσορτασει.Και βαλε ποσες θερμιδες παραπανω θα ειχες παρει αν ειχες φαει πιτσα...

deluxe
22-11-09, 23:52
Τυχεροι εισαστε που υπολογιζετε μεχρι και τις θερμιδες.. Εγω δυστυχως εξαιτιας της δουλεια μου, μπορει να μενω και νηστικος μεχρι και 8 ωρες!! Δε γινεται οχι να υπολογισω τις θερμιδες, αλλα ουτε και να κανω 6 γευματα.

thegravijia
23-11-09, 00:08
Τυχεροι εισαστε που υπολογιζετε μεχρι και τις θερμιδες.. Εγω δυστυχως εξαιτιας της δουλεια μου, μπορει να μενω και νηστικος μεχρι και 8 ωρες!! Δε γινεται οχι να υπολογισω τις θερμιδες, αλλα ουτε και να κανω 6 γευματα.
γιατι δεν τρως στην δουλεια?

Littlejohn
23-11-09, 11:40
Την περασμένη εβδομάδα και για πρώτη φορά μετά απο 1 χρόνο, έφαγα cheat meal σαβούρα. Μία πίτσα (rock & roll κατεψυγμένη) και μισό εκμέκ... Οφείλω να πω ότι μετά, ένιωθα χάλια, φούσκωσα, το στομάχι μου έγινε κουβάρι και είχα τάση για έμετο.Αφήστε τις ενοχές..
Δεν ξανατρώω τέτοιο πράγμα.

Χτές το cheat meal ήταν μπριζόλα χοιρινή στα κάρβουνα (νορμάλ μέγεθος), 3 κομμάτια μικρά σκορδόψωμο ,βραστά χόρτα και 3 μανταρίνια. Ένιωσα και πάλι λίγες ενοχές, αλλά τουλάχιστο δε χάλασε το στομάχι μου...Τις πάστες που έφερε η παρέα, ευτυχώς τις απέφυγα (πάλι καλά)... :toast:

sTeLaKoS
23-11-09, 13:03
Την περασμένη εβδομάδα και για πρώτη φορά μετά απο 1 χρόνο, έφαγα cheat meal σαβούρα. Μία πίτσα (rock & roll κατεψυγμένη) και μισό εκμέκ... Οφείλω να πω ότι μετά, ένιωθα χάλια, φούσκωσα, το στομάχι μου έγινε κουβάρι και είχα τάση για έμετο.Αφήστε τις ενοχές..
Δεν ξανατρώω τέτοιο πράγμα.


Καλή παρατήρηση... και σε άλλους συμβαίνει αυτό. Κι εγώ όποτε τρώω πίτσες, μεγάλες μακαρονάδες κλπ μου κάθονται βαριά στο στομάχι και κάνω πολλές ώρες να τα χωνέψω.

primordial
25-11-09, 21:39
Κάπου διάβασα μία πολύ ωραία ατάκα.....

"Don't cheat ur self with a treat..... treat ur self with a cheat....."

θεωρώ ότι πέρα από τον θετικό τρόπο με τον οποίο συμβάλει στην "τσίτα" του μεταβολισμού, σε εμένα συμβάλλει και στην "ψυχολογική αποτοξίνωση" της καθημερινής διατροφικής "παν μέτρον άριστον" ρουτίνας......

Όσο και στον "όγκο" να είσαι, δεν νομίζω ότι είναι σωστό να έχεις περισσότερα από 2 (ώπου το 2 είναι και το max.) cheat meals... τίγκα σε ότι να'ναι...!!!!

Η ταπεινή μου άποψη......:welcome:

foko
16-12-09, 21:40
Αν δεν ειμασστε σε θεση ειτε να κανουμε ενα σωστο γευμα ειτε να παρουμε σε συμπληρωμα για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και σαν μοναδικη επιλογη εχουμε 1 cheat meal ποια επιλογη ακολουθουμε συνηθως?????

Τρωμε 1 cheat meal για να μην χασουμε την συνεχεια των γευματων????
Προτιμαμε να χασουμε 1 γευμα παρα να σαβουριασουμε????

Εαν δεχτουμε 1 cheat meal ποια ειναι η "καλυτερη" επιλογη????

flinstone
16-12-09, 21:58
Αν δεν ειμασστε σε θεση ειτε να κανουμε ενα σωστο γευμα ειτε να παρουμε σε συμπληρωμα για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και σαν μοναδικη επιλογη εχουμε 1 cheat meal ποια επιλογη ακολουθουμε συνηθως?????

Τρωμε 1 cheat meal για να μην χασουμε την συνεχεια των γευματων????
Προτιμαμε να χασουμε 1 γευμα παρα να σαβουριασουμε????

Εαν δεχτουμε 1 cheat meal ποια ειναι η "καλυτερη" επιλογη????

το να χασουμε 1 γευμα δεν νομιζω οτι ειναι κι οτι καλιτερο αναλογα βεβαια την φαση που βρησκομαστε. εαν κυταξουμε γυρο μας θα δουμε μαγαζια που εχουν τα παντα. λιπον ενα φιλετο κοτοπουλο χωρις αλατι και μια πρασινη σαλατα ειναι οτι καλιτερο σε περιπτοση που δεν εχουμε αλλη επιλογη και μην τολμιση κανεις να πει που θα βρει κοτοπουλο. καθε 20 μετρα ηπαρχει κι 1 σουβλατζιδικο και αποσω ξερω ολα εχουν κοτοπουλο, γι'αυτο τερμα οι δικεολογιες του τυπου και τωρα τι φαω κτλ. η το αλλο το καλιτερο, ε...για μια φορα δεν πηραζει. και δεν το λεω τωσο επιδη πηραζη αλλα επιδη καπια πραγματα πρεπη να μας γινουν συνηθιο.

sTeLaKoS
17-12-09, 12:27
Σπύρο σουβλατζίδικά υπάρχουνε, φιλέτο κοτόπουλο δεν έχουν όμως! Κι αν είχανε θα το πουλούσαν ή με το κιλό ή μισή κότα το ελάχιστο. Μόνο ενα στήθος δυστυχώς δε πουλάνε πουθενα, τουλάχιστον στη βόρεια Ελλάδα. Έχουνε κοτοσουβλάκια τα οποία όμως φτιάχνονται από άλλα μέρη του κοτόπουλου, πιο λιπαρά. Αυτή είναι η δική μου επιλογή για cheat meal εαν είμαι έξω και δε μπορώ να φάω κάτι άλλο. Διπλό κοτοσουβλάκι, εννοείται σε ψωμάκι και όχι σε λαδόπιτα, χωρίς πατάτες, μόνο ντοματούλα κρεμμυδακι. Ούτε τυροκαυτερες και τζατζικια.
Εκτός αν είναι βράδυ οπότε αλλάζουν τα πράγματα και δε θέλουμε τον υδατάνθρακα του ψωμιου, οπότε θα πάρω καναδυό κοτοσουβλάκια στο χέρι.

foko πολύ εύστοχη απάντηση, με απασχολούσαν κι εμένα για καιρό.:thumbup:

-beba-
17-12-09, 13:44
Κοτοσουβλάκια με σαλάτα (όχι ψωμί). Εγώ αυτό κάνω.

Machiavelli
17-12-09, 14:50
Κοτοσουβλάκια με σαλάτα (όχι ψωμί). Εγώ αυτό κάνω.

Μη κάνεις τόσο cheat, θα πάρεις 3 κιλά λίπους.
sTeLaKoS στη βόρεια Ελλάδα δεν έχουν φιλέτα κοτόπουλο; Θεσσαλονίκη- Κομοτηνή- Αλεξανδρούπολη έχουν το 50% των ψητοπωλείων σίγουρα. Το θέμα είναι ότι σίγουρα θα έχουν πάνω λάδι, το οποίο θα έχει ψηθεί, αλάτι μπόλικο και δε ξέρω τι άλλο μπορεί να βάλει ο καθένας.
Εγώ όταν παρίσταται ανάγκη πηγαίνω σε μαγαζί με τοστ, λέω 2 φέτες κασέρι/τυρί (αν υπάρχει light ακόμα καλύτερα), 4 φέτες γαλοπούλα και αυγό. Τουλάχιστον ξέρω ότι δεν έχει ψημένο λάδι.

sTeLaKoS
17-12-09, 16:08
Μη κάνεις τόσο cheat, θα πάρεις 3 κιλά λίπους. Καλά σου λέει Μπέμπα :P:P


sTeLaKoS στη βόρεια Ελλάδα δεν έχουν φιλέτα κοτόπουλο; Θεσσαλονίκη- Κομοτηνή- Αλεξανδρούπολη έχουν το 50% των ψητοπωλείων σίγουρα. Το θέμα είναι ότι σίγουρα θα έχουν πάνω λάδι, το οποίο θα έχει ψηθεί, αλάτι μπόλικο και δε ξέρω τι άλλο μπορεί να βάλει ο καθένας.


Τι εννοούμε ψητοπωλείο? Αν εννοείς τις ταβέρνες ναι έχουνε, αλλά τα σνακ μπαρ δεν εχουνε. Πόσο εύκολο είναι να περιμένεις να σου ψήσει η ταβέρνα το φιλέτο κοτόπουλο? Αν διαθέτουμε τόσο χρόνο σίγουρα θα μπορούσαμε να φάμε κάτι ακόμη καλύτερο.

Εγώ όταν παρίσταται ανάγκη πηγαίνω σε μαγαζί με τοστ, λέω 2 φέτες κασέρι/τυρί (αν υπάρχει light ακόμα καλύτερα), 4 φέτες γαλοπούλα και αυγό. Τουλάχιστον ξέρω ότι δεν έχει ψημένο λάδι.

Αυτό μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα και ομολογώ πως δε το είχα σκεφτεί. Υγιεινό και γρήγορο.

Να λοιπόν που βρήκαμε και 2η εναλλακτική.

Haris Pilton
17-12-09, 16:18
Αλαδοτη πιτα γυρο κοτοπουλο η ακομα καλυτερα καλαμακι κοτοπουλο με ντοματα μονο και μαρουλι,δεν το θεωρω cheat.

Λιγο off topic :green: :green:

Επειδη γενικα ακουω αν εισαι με παρεα δεν γινετε να μν φας και να μν πιεις.
Μωρε να φας!Φαε καλαμακια!Να πιεις!Πιες RedBull η εστω ενα ποτο!Σιγα! :toast:

Ισα ισα,μπωρει ας πουμε το αλκοολ να εχει πολες θερμιδες αλλα αρκeτες απο αυτες(δεν θυμαμαι ποσες) καιγονται κατα την θερμογενετικη ιδιοτητα της αιθανολης!Λιγο να χορεψεις,μερικες ωρες ορθιος,δεν εμηνε τπτ... :green:

Σιγα το lifestyle με τις τρελες θυσιες!Το να τρωω 6-7 φορες την μερα κρεας ειναι απολαυση! :turtle:

-beba-
17-12-09, 16:19
Δεν κάνω cheat meal παρα μόνο μια φορά στις 20 ημέρες και άν τύχει και πάλι κοτοσουβλάκι με σαλάτα. Με αγχώσατε. Κανα ποτάκι παραπάνω πίνω όμως......................

Machiavelli
17-12-09, 16:25
Όχι ταβέρνα, σουβλατζίδικο, απ' αυτά που πας και λες "γύρο σε ψωμί απ' όλα", λες και "φιλέτο σε ψωμί απ' όλα", καλά ταβέρνα εκτός από την ώρα, είναι και η τιμή. Καλά δεν είναι και τόσο υγιεινό το τοστ, αλλά από τα καλύτερα που μπορούμε να φάμε έξω.

Edit: Κι εγώ ένα ποτάκι το έχω σχεδόν κάθε μέρα, με πάει πίσω αλλά... Είναι θέμα προτεραιοτήτων. -beba- προτείνω για cheat να έχεις σαλάτα με γιαούρτι 0% και αυτό μια φορά το μήνα γιατί παχαίνει. Α και μη τυχόν βάλεις καμιά τομάτα στη σαλάτα γιατί κάηκες.

sTeLaKoS
17-12-09, 16:31
Όχι ταβέρνα, σουβλατζίδικο, απ' αυτά που πας και λες "γύρο σε ψωμί απ' όλα", λες και "φιλέτο σε ψωμί απ' όλα", καλά ταβέρνα εκτός από την ώρα, είναι και η τιμή. Καλά δεν είναι και τόσο υγιεινό το τοστ, αλλά από τα καλύτερα που μπορούμε να φάμε έξω.


Δεν το έχω δει αλλά θα το ψάξω. Θα ρωτήσω σε αυτά τα 2-3 σουβλατσίδικα που τρώω να δω αν έχουνε. Μακάρι να έχουνε...:thumbup:



Όσο για το ποτάκι Μπέμπα, είναι ωραίο γμτ...................................................

-beba-
17-12-09, 16:35
Όσο για το ποτάκι Μπέμπα, είναι ωραίο γμτ...................................................

Τέλειο είναι το ποτάκι. Ερχονται και γιορτές..........................προβλέπονται κραιπάλες.

albertob30
17-12-09, 16:37
εγω μεχρι πριν απο 2 3 βδομαδες εβγενα εξω και επινα μονο Perrier.. μετα απο ενα σημειο μου την εχει βαρεσει τοσο πολυ στο κεφαλι ποθ 8α παω καμια μερα στην dominos και θα παραγγειλω 4 πιτσες και 2 καλτσονε για να ισιωσω...


μην κανετε υπερβολες δεν ειμαστε αγωνιστικοι παμε εξω ενα heig cola ειναι οτι καλυτερο...;)

flinstone
17-12-09, 17:26
στελακο δεν ξερω τι γινετε στα μερη σου παντος εδω στην κρητη τα 8 στα 10 σουβλατζιδικα εχουν στηθος κοτοπουλου.

sogoku
17-12-09, 21:41
Τρεις γυρους ψωμακι απο ολα με τυροσαλατα η νικοπολιδη[κηπουρου] και μια κολα λαιτ.Αυτα για ογκο.Για γραμμωση παει zero.

KATERINI 144
17-12-09, 22:25
σωστος :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown: :rolf::rolf::rolf::rolf:

Machiavelli
17-12-09, 23:21
Τρεις γυρους ψωμακι απο ολα με τυροσαλατα η νικοπολιδη[κηπουρου] και μια κολα λαιτ.Αυτα για ογκο.Για γραμμωση παει zero.

Όχι ρε zero, θα πέσεις απότομα κιλά και θα σου μείνει το δέρμα.

sogoku
17-12-09, 23:47
Καλα λες μαχιαβελη.Ασε που δεν λεει zero πως θα απορροφηθει τοσο πρωτεινη της κολας χωρις υδατανθρακα.Εγω πλακα πλακα κανω αυτο με την αλαδοτη πιτα κοτοσουβλακι ντοματα μαρουλι.

Haris Pilton
18-12-09, 00:03
Εντομεταξυ η ζιροου κολα,εχει 0 πρωτ 0 υδατ 0 λιπη,τι σκ@τ@ ειναι ηθελα και να ξερα.

sogoku
18-12-09, 00:10
Ολα 0 εκτος απο την τιμη ε?Οντως ρε αδερφε τι εχει αυτη μεσα?Μηπως φουλ στις ινες?:shock::rolf::rolf::rolf:

manos_
18-12-09, 01:25
Φατε ρε πως κανετε ετσι λες και ακουω γκομενες σε διαιτα, νταξει δεν ειπαμε να χτυπατε σουβλακια και πιτσες καθε μερα αλλα νταξει χαλαρωστε λιγο δεν θα κατεβετε σε κανα διαγωνισμο για την παρτη σας το κανετε.

savage
18-12-09, 01:43
κ γω τωρα τελευταια που ειμαι συνεχως εξω απο το σπιτι για αρκετες ωρες,τρωω φιλετο κοτοπουλο με σαλατα. εχω σταμπαρει σουβλατζιδικα-ψητοπωλεια που εχουν φιλετο,οποτε με εξυπηρετει αφανταστα στο να μην χανω γευματα,αλλα ουτε να τρωω κ αηδιες

albertob30
18-12-09, 01:54
μετα απο ενα σημειο ρε φιλε δεν το βαριεστε το γαμωφιλετο με την γαμωσαλατα? ωρες ωρες μονο που το βλεπω θελω να πιασω ολες τις κοτες και να τις πυροβολησω μια μια

savage
18-12-09, 01:59
μετα απο ενα σημειο ρε φιλε δεν το βαριεστε το γαμωφιλετο με την γαμωσαλατα? ωρες ωρες μονο που το βλεπω θελω να πιασω ολες τις κοτες και να τις πυροβολησω μια μια
χαχα!!!:rolf:
ειλικρινα δε το βαριεμαι.λατρευω το φιλετο κοτοπουλο.ασε που σε αντιθεση με το πως το φτιαχνω εγω,ειναι πολυ πιο νοστιμο εξω(προφανως γιατι βαζουν λαδια αλατια κτλ),οπως κ η σαλατα,οποτε ολα καλα:toast:

KATERINI 144
18-12-09, 02:01
μετα απο ενα σημειο ρε φιλε δεν το βαριεστε το γαμωφιλετο με την γαμωσαλατα? ωρες ωρες μονο που το βλεπω θελω να πιασω ολες τις κοτες και να τις πυροβολησω μια μια

ε οκ δεν εχεις και αδικο, παντως οσες πετύχεις στειλτες πακέτο στον τεραβιγια, τσακίζει 4 στην καθισιά, μη πανε χαμενες... :2guns:


:green:

Haris Pilton
18-12-09, 02:19
Χαχαχααχα δεν παλευεσται! :rolf:

Μακαρι να ετρωγα ασταματιτα κοτοπουλα και κρεατα μεχρι να πεθαινα!
Ρωμαικα οργια κ ετσι! :green: :green:

albertob30
18-12-09, 04:08
ρε φιλε ναι.. αλλα οταν απο τις 7 μερες τις εβδομαδας τις 5 τρωω μεσημερι βραδυ γαμωκοτοπουλο στο τελος δεν θα με φωναζουν αλμπερτο αλλα νιτσιακο!!! :turtle:

Machiavelli
18-12-09, 09:21
Δε μου λείπουν πάντως οι γύροι και οι μπουγάτσες, αντιθέτως μπορώ να πω πως δεν τα θέλω πλέον, αυτό που μου λείπει είναι 4 φέτες ψωμί με μισή πλάκα φέτα. Θα το εφαρμόζω τακτικά από αύριο το απόγευμα που θα πάω στο πατρικό.

-beba-
18-12-09, 10:53
μετα απο ενα σημειο ρε φιλε δεν το βαριεστε το γαμωφιλετο με την γαμωσαλατα? ωρες ωρες μονο που το βλεπω θελω να πιασω ολες τις κοτες και να τις πυροβολησω μια μια

Και εγώ αυτό θέλω. Να εξοντώσω όλες τις κότες.

Ανοίγω το ψυγείο μου και αυτό που βλέπω μέσα είναι ένα μπολ με αυγά βρασμένα και καθαρισμένα και ένα μπολ με φιλέτα κοτόπουλου προψημένα για να τα έχω έτοιμα όποτε τα χρειαστώ.
Αναρωτιέμαι πότε θα αρχίσω να κακαρίζω.

Haris Pilton
18-12-09, 11:43
Αναρωτιέμαι πότε θα αρχίσω να κακαρίζω.

χαχαχαχαχα :rolf: :rolf:

psv
18-12-09, 19:52
Μια μπαγκετα ολικης με κοτοπουλο,μπιφτεκι και αυγο ειναι ενα απο τα γευματα που τρωω όποτε ειμαι πολλες ωρες στη σχολη και δεν το θεωρω cheat κι ας ειναι απο εβερεστ.

Γρηγορο,νοστιμο και ευκολο να το βρεις

albertob30
19-12-09, 09:41
επειδη ξερω τι σου λεω..μπιφτεκι μην τρως αν δεν ξερεις απο τι κρεας ειναι..βαλε διπλο κοτοπουλο ή γαλοπουλα και εισαι οκ..

psv
19-12-09, 16:31
επειδη ξερω τι σου λεω..μπιφτεκι μην τρως αν δεν ξερεις απο τι κρεας ειναι..βαλε διπλο κοτοπουλο ή γαλοπουλα και εισαι οκ..


Λες ε????Θα το δοκιμασω...

gj
19-12-09, 16:34
επειδη ξερω τι σου λεω..μπιφτεκι μην τρως αν δεν ξερεις απο τι κρεας ειναι..βαλε διπλο κοτοπουλο ή γαλοπουλα και εισαι οκ..
+234325345345245
Ποτε μπιφτέκι και ειδικά απο τα everest...

-beba-
05-01-10, 16:41
Θα σας περιγράψω κάτι "θεϊκό" που δοκίμασα μέσα στις γιορτές.
Πίτσα με νουτέλα. Γίνεται ως εξής. Ψίνεται πρώτα τα φύλλο της πίτσας (πολύ λεπτό) σκέτο και αφού είναι έτοιμο βάζουν από πάνω νουτέλα και τριμένο μπισκότα και καβουρδισμένα αμύγδαλα. Εφαγα ένα μικρό μικρό κομματάκι. Μιαμ μιαμ. Ηταν πεντανόστιμο. Τυχαία βέβαια ενώ το έτρωγα έπινα και ένα μεταξά. Τέλειως συνδυασμός. Θα το ξαναδοκιμάσω αλλά όχι άμεσα.

κουλης
07-08-10, 22:03
καθε ποσο θεωρειται οτι δεν ειναι κακο να κανουμε ενα cheat meal (500-600 θερμιδων) ? ποιο ειναι το μεγαλυτερο χρονικο διαστημα που ειχατε να κανετε cheat-meal και καθε ποσο κανετε (στο περιπου):green:

ioannis1
07-08-10, 23:47
καθε βδομαδα αντικατεστησε απο ενα γευμα 2 ημερες με οτι θες;αρκει τα αλλα ναναι σωστα.

κουλης
08-08-10, 00:27
μπορω να το αντικαταστησω με ενα γλυκο ας πουμε?

ioannis1
08-08-10, 01:07
οτι τραβαει η ψυχη σου.πιτσα γυρο γλυκο παγωτο;)

The_Mollifier
08-08-10, 12:59
Εγω εχω να φαω γλυκο και γενικα τυποποιημενη τροφη και κακα λιπαρα (τρανσ) πανω απο χρονο!!Ειναι κακο αυτο?!
Μονο την διατροφη μου κανω χωρις cheat meal...

κουλης
08-08-10, 18:23
Εγω εχω να φαω γλυκο και γενικα τυποποιημενη τροφη και κακα λιπαρα (τρανσ) πανω απο χρονο!!Ειναι κακο αυτο?!
Μονο την διατροφη μου κανω χωρις cheat meal...

η αληθεια ειναι οτι και εγω ειμαι αρκετους μηνες ''καθαρος'':P δεν μπορω να πω οτι μου εχουν λυψει τα γλυκα και τα τηγανιτα! προτιμο σε ενα cheat meal ασ πουμε αντι για το την κανονικη μεριδα κοτοπουλο να φαω ενα ολοκληρο χωρις την πετσα με λιγη κετσαπ!!! η αντι για μια μεριδα μακαρονια σκετα μια μακαροναδα αλα κρεμ!:green:

silk
09-08-10, 08:40
η αληθεια ειναι οτι και εγω ειμαι αρκετους μηνες ''καθαρος'':P δεν μπορω να πω οτι μου εχουν λυψει τα γλυκα και τα τηγανιτα! προτιμο σε ενα cheat meal ασ πουμε αντι για το την κανονικη μεριδα κοτοπουλο να φαω ενα ολοκληρο χωρις την πετσα με λιγη κετσαπ!!! η αντι για μια μεριδα μακαρονια σκετα μια μακαροναδα αλα κρεμ!:green:

φαεε..

κουλης
09-08-10, 10:33
φαεε..

το μονο προβλημα ειναι οτι με ριχνει ψυχολογικα και νιωθω απαισια και πως καταστρεφω το σωμα μου:unsure:.......αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι γινετε κατακρατηση υγρων μετα απο cheat meal?

ioannis1
09-08-10, 10:55
κανεισ ενα βημα πισω αλλα τρια μπροστα.ακουσε με.εγω μια βδομαδα πριν τους αγωνες τρωω κανονικα σαβουρα και γινομαι καλυτερος,το θελει το σωμα και το μυαλο.

κουλης
09-08-10, 10:58
τι ειναι προτιμοτερο να γινεται τις μερες που εχω προπονησεις η οταν ξεκουραζομε?

xstreeme
09-08-10, 11:45
oταν ξεκουραζεσαι καλυτερα τα cheat meal.συνηθως σαββατοκυριακο τα κανουν ολοι που ξεκουραζονται

ioannis1
09-08-10, 11:48
ετσι:thumbup:

κουλης
09-08-10, 12:04
και περνεται δυναμεις για τη βδομαδα που ερχεται?:green:

ioannis1
09-08-10, 12:25
δεν βγαινει αλλιως η διαιτα:(

κουλης
09-08-10, 14:01
τωρα που μπενεται στον ογκο δεν ειναι πιο ελευθερα τα πραγματα?

giannis64
09-08-10, 17:20
ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα, αλλα και παλι διατροφη ακολουθεις χωρις διαιτα γιατι αν δεν προσεξεις μετα ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα στην γραμμωση!!!

κουλης
09-08-10, 17:23
τα cheat meal μειονονται σε περιοδους γραμμωσης απο τι καταλαβα.....

giannis64
09-08-10, 17:26
σε ολους δεν ειναι το ιδιο!!

μεγαλη σχεση εχει σε τι κατασταση ειναι ο καθενας και ποσο τον περνει και ποσο οχι. δεν υπαρχει στανταρ!!!

απλα φυσικο ειναι στην γραμμωση να εισαι πιο αυστηρος!

κουλης
09-08-10, 17:33
εσυ καθε ποσο κανεις ενα cheat meal:turtle:?

giannis64
09-08-10, 17:40
διαβασε αυτο ισως σε βοηθησει Μέγα Βραδυνό Cheat meal! (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=8767)

koulisss
19-09-10, 15:52
Παιδεια εχω την εξης απορια κα8ε ποτε κανετε το cheat meals σας εχω ακουσει πως 1 φορα την εβδομαδα μπορουμε να κανουμε εσυς ετσι κανετε και αν ναι τι τροτε εννοωντας 8α κανετε την διατροφη σας αλλα πχ το βραδι 8α φατε καμια πιτσα οι οτιδηποτε απο εξω??

KATERINI 144
19-09-10, 15:56
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1136

κουλης
16-10-10, 19:34
Στην αρχη νομιζα οτι θα ηταν δυσκολο να συνδιασω τα μικρα και πολλα γευματα με το που θα ξεκινουσε το σχολειο....η αληθεια ειναι οτι το πρωι δν εχω και πλ ορεξη να φαω κατι ειδικα πριν τις 10. τωρα με το σχολειο αναγκαστικα ετοιμαζω ενα τοστακι με φετες ολικης 3 φετες γαλοπουλας 1% μαρουλι ντοματα και ενα μηλαρακι.... και λεω αναγκαζομαι γιατι πραγματικα στο κυλικειο παραμονευει η αμαρτια προσωποποιημενη σε μικρα ζεστα γευματα:P το 80% των μαθητων μου τρωει καθημερινα απο εκει..και πραγματικα δεν ξερω πως τα κατεφερνουν και συντηρουντε και μενουν αδυνατοι.......(η πλειοψηφεια τουλαχιστον). Τεσπα η ερωτηση μου ειναι σε περιπτωση που μπω στον πειρασμο να αγορασω μια μερα απο το κυλικειο (λεω αν καποτε δν αντεξω στον πειρασμο:P:P θα το παλεψω να μην γινει ποτε αλλα οκ) ποιο απο τα παρακατω ειναι το ""λιγοτερο"" cheating meal το μενου του κυλικειου περιλαμβανει: τυροκουλουρο
τυροπιτα στριφτη
ζαμπονοτυροπιτα
πιτσα (ατομικη ζαμπον τυρι)
κουλουρι σαλονικης
πεινιρλι
σοκολατοπιτα (εχει το ιδιο φυλο με την τυροπιτα μονο που μεσα αντι για τυρι εχει λιωμενη σοκολατα)
λουκανικοπιτα
σαντουιτσ (κοντα 200γρ ψωμι με πατατακια ντοματα ζαμπον τυρι και δν συμαζευεται:P)
μετα παμε σε κατι κρουασαν ποπ κορν πρινγκ ρολλσ και τσουρεκια


πειτε μου την γνωμη σας:green:

Mitsen
16-10-10, 19:41
Το santoutsaki μου φαίνεται ποιο normal αλλα εγώ θα σου πρότεινα όταν είναι να κανεις cheat meal κάντο να το ευχαριστηθεί η ψυχή σου, διαφορετικά την επομενη θα θες να ξαναφάς και τι θα σκέφτεσαι πάλι? ποιο έχει τις λιγότερες θερμίδες?

Aποψη μου:
Όταν κάνουμε διατροφή την σεβόμαστε και όταν κάνουμε cheat το εκτιμάμε!:green:

Monk
16-10-10, 19:48
Η άποψή μου είναι ίδια με του Mitsen,αν δεν ικανοποιηθείς με αυτό που τρως,θα το ζητάς ξανά και ξανά.

Αυτό που έκανα προσωπικά όταν πήγαινα σχολείο,ήταν να ξυπνάω 40 λεπτά νωρίτερα και να τρώω βρώμη με 500ml γάλα άπαχο,αμύγδαλα και 1 αυγό (ή απλά 2-3 ασπράδια).

Σχολείο έπαιρνα 1 τοστάκι με σταρένιο ψωμί που είχε μέσα 10-12 φέτες βραστή γαλοπούλα ή (αν ήμουν σε μέρα προπόνησης ) 2 τοστάκια με 6-7 φέτες το καθένα. Κοστίζουν 2 ευρό περίπου την ημέρα και είναι πολύ πιο υγιεινά.

Αν δεν κάνεις κάποιο άθλημα,1-2 κουλούρια είναι ότι πιο υγιεινό έχουν στα κυλικεία.

κουλης
16-10-10, 19:54
Η άποψή μου είναι ίδια με του Mitsen,αν δεν ικανοποιηθείς με αυτό που τρως,θα το ζητάς ξανά και ξανά.

Αυτό που έκανα προσωπικά όταν πήγαινα σχολείο,ήταν να ξυπνάω 40 λεπτά νωρίτερα και να τρώω βρώμη με 500ml γάλα άπαχο,αμύγδαλα και 1 αυγό (ή απλά 2-3 ασπράδια).

Σχολείο έπαιρνα 1 τοστάκι με σταρένιο ψωμί που είχε μέσα 10-12 φέτες βραστή γαλοπούλα ή (αν ήμουν σε μέρα προπόνησης ) 2 τοστάκια με 6-7 φέτες το καθένα. Κοστίζουν 2 ευρό περίπου την ημέρα και είναι πολύ πιο υγιεινά.

Αν δεν κάνεις κάποιο άθλημα,1-2 κουλούρια είναι ότι πιο υγιεινό έχουν στα κυλικεία.


κανω 4 προπονησεις των 45 με 50 λεπτων την βδομαδα συν κανα 45λεπτο πηγαινε-ελα απο το φρονστηστηριο στο σπιτι καθημερινα...οποτε τοστακια με γαλοπουλα :green: εξαλου δν ειπα οτι δν μυ αρεσουν αλλα ρε παιδια το κουλουρι εχει 300 θερμιδες και δν μπορω οτι θα με πιασει :/

Titanium
16-10-10, 19:55
Διλαδει το να παρεις μια τυροπιτα η οτι διποτε αλο απο αφτα πρωι πρωι το θεορεις cheat meal???????Δηλαδη εγω που παω στην ψησταρια και τροω ενα κιλο κεμπαπ προβιο μονος μου με κρασακι παντα απο διπλα τι πρεπει να το θεορισω?????:P
Κατα τη γνωμη μου δεν θα επρεπε καν να σε προβλιματιζει αφτο το πραγμα.....ετσι και αλιος <<οτι και να φας>> το πρωει θα το εχεις καψει μεχρει το βραδι.....

κουλης
16-10-10, 19:58
ακομα και σε καθημερινη βαση?:unsure:

Titanium
16-10-10, 20:05
ακομα και σε καθημερινη βαση?:unsure:

Και σε καθιμερινη βαση δεν θα εχεις προβλημα αρκη να κιτας να παρεις κατη που θα σου ειναι χρισιμο για τον οργανισμο σου....πχ δεν θα πας να παρεις αφτην την τυροπιτα με σοκολατα γιατι το μονο που θα σου δοσει ειναι υδατανθρακες (εκ των οπιων το 90% θα ειναι ζαχαρη) και λιπος......κιτα να παρεις οτι εχει περισοτερη πρωτεινη...εγω προσωπικα οταν δεν εχω ναφαω και πρεπει να παρω κατι απ'εξω περνω οτιδιποτε εχει κρεας..(σημερα ημουνα στα μαγαζια το πρωει και επιδει δεν ειχα φαει 2ο γευμα πιρα ενα πεινερλι με λουκανικο......:P)

κουλης
16-10-10, 20:11
μου μυριζει φρεσκια λουκανικοπιτα λοιπον:green: (ξεχασα να πω οτι ειμαι σε περιοδο ογκου) αν και πιστευω καλητερα να παρω μια μπαγκετα ολικης και να την φουλαρο με τονο κοττατσ και μαρουλι (η ακομα καλητερα μισο στηθος κοτοπουλο! θα λεω στην μανα μου να το ψηνει το βραδυ):thumbup:

chr04
16-10-10, 20:14
Άσχετο αλλά δεν λέγανε ότι στα κυλικεία στα σχολεία θα πουλάνε μόνο υγιεινά σνακ; Κάτι σάντουιτς με τυρί και ντομάτα κτλ, φρούτα, άσπρο γάλα κτλ?

κουλης
16-10-10, 20:19
Άσχετο αλλά δεν λέγανε ότι στα κυλικεία στα σχολεία θα πουλάνε μόνο υγιεινά σνακ; Κάτι σάντουιτς με τυρί και ντομάτα κτλ, φρούτα, άσπρο γάλα κτλ?

χαχαχαχαχαχαχα καλο!......... :green: το πιο υγειινο σνακ που μπορεις να βρεις ειναι τα γλυφιτζουρια και κατι μικρα λακτα σοκολατακια.......

tommygunz
16-10-10, 20:42
Πάντως ρε παιδιά σε τέτοια ηλικία και με τέτοιο μεταβολισμό που έχετε, δεν νομίζω πως αν φάτε και μια πίτσα ή καμιά λουκανικόπιτα από το κυλικείο θα πάθετε και τίποτα. Εννοείται όχι κάθε μέρα, αλλά για 1-2 φορές την εβδομάδα. Ειδικά αν είστε στις τελευταίες τάξεις του Λυκείου, κάπου κάπου χρειάζονται και κάποια μικρά παραστρατήματα για να τονωθεί και το ηθικό, αν πιέζεστε με όλα τα άλλα (μαθήματα, φροντιστήρια κτλ) και πιέζεστε και υπερβολικά με την διατροφή, τότε δεν ξέρω αν αυτό θα σας βοηθήσει...
Προφανώς, λοιπόν, η καλύτερη λύση είναι τοστάκια ολικής με στήθος κοτόπουλο ή γαλοπούλα μέσα ή όπως είπε και ένας φίλος από πάνω με μαρούλι-τόνο-cottage, αλλά και αν καμιά φορά τσιμπήσετε και κάνα πιτσόνι από το κυλικείο δεν έγινε και τίποτα...

Monk
16-10-10, 20:52
αν κανεις βαρη θα χρειαστεις πρωτεινη και υδατανθρακα (συνθετο,οχι απλο οπως τα σακχαρα γιατι περνεις λιπος)

οπως λεει ο φιλος απο πανω με το κεμπαπ,αν κανεις βαρη και δεν εχεις προβλημα λιπους (και θες ογκο) κανε οτι τραβαει η ψυχη σου (εγω τρωω Pizzes,γύρους μπλα μπλα) αλλα να αποφευγεις σκετη ζαχαρη οπως σοκολατοπιτες και τετοια (ασπουμε κασερι= πρωτεινη,ζαμπον= το ιδιο,η ζυμη το ιδιο,επισης εχει υδατανθρακες ΑΛΛΑ και πολλα λιποι η πιτσα ή ο γύρος ο οποίος έχει πρωτεινη και οι πατάτες του υδατανθρακα)

αν ομως βαρη δεν κανεις και θες να διατηρηθεις απλα στα κιλα σου (δεν ειπες καν τι προπονησεις κανεις) τοτε να τρως οσο πιο στεγνα γινεται (αφου δεν εχεις λογο να περνεις πολλες θερμιδες για αυξηση μαζας) και να παραμενεις στις ημερισιες θερμιδες ενος εφηβου αγοριου που πανω κατω θα ειναι 2200 (αφου 1800-1900 θα ειναι ο βασικος μεταβολισμος) :toast::toast::toast::toast:
:turtle:

gruberalles21
18-10-10, 22:32
χαχαχα...αυτο το προβλημα το ειχα περσι!:rolf:αλλα απο φετος,με ενα σαντουιτς γαλοπουλα τυρι ντοματα και ενα χυμο φρουτων ειμαι μια χαρα και δε μου τρεχουν τα σαλια μπροστα απο τις σιχαμερες,γεματες λαδι,λιπος,σαπιλα,μουχλα πιτσες!;)
ζητω τα ελληνικα κυλικεια!:clap::clap::clap::clap:

κουλης
18-10-10, 23:04
χαχαχα...αυτο το προβλημα το ειχα περσι!:rolf:αλλα απο φετος,με ενα σαντουιτς γαλοπουλα τυρι ντοματα και ενα χυμο φρουτων ειμαι μια χαρα και δε μου τρεχουν τα σαλια μπροστα απο τις σιχαμερες,γεματες λαδι,λιπος,σαπιλα,μουχλα πιτσες!;)
ζητω τα ελληνικα κυλικεια!:clap::clap::clap::clap:

οταν λες σαντουιτσ? εγω προσωπικα βαζω μια μπαγκετα ολικης γυρο στα 100 γραμμαρια με 5-6 φετεσ γαλοπουλα ντοματα μαρουλι και κοττατζ μηπως ειναι πολυ το ψωμι? φτιαχνω και τρωω 2-3 τετοιες μπαγκετες καθε μερα γιατι λυπω αρκετες ωρες απο το σπιτι και δν προλαβαινω να φαω κατι καλητερο στα αλλα γευματα μου δν εχω ομωσ καθολου ψωμι! να συνεχισω την καριερα του σαντουιτσα?:P

gruberalles21
20-10-10, 21:20
οταν λες σαντουιτσ? εγω προσωπικα βαζω μια μπαγκετα ολικης γυρο στα 100 γραμμαρια με 5-6 φετεσ γαλοπουλα ντοματα μαρουλι και κοττατζ μηπως ειναι πολυ το ψωμι? φτιαχνω και τρωω 2-3 τετοιες μπαγκετες καθε μερα γιατι λυπω αρκετες ωρες απο το σπιτι και δν προλαβαινω να φαω κατι καλητερο στα αλλα γευματα μου δν εχω ομωσ καθολου ψωμι! να συνεχισω την καριερα του σαντουιτσα?:P

εγω παιρνω σαντουιτς απτο κυλικειο,λευκο ψωμι γαλοπουλα τυρι ντοματα.και σε συγκρηση με τα υπολοιπα ειναι το καλυτερο πιστευω.τωρα μου εδωσες και εμενα ιδεα να τα φτιαχνω απτο σπιτι οπως θελω εγω και με μαυρο ψωμι!σαντουιτσας 4 ever:thumbup:

Galthazar
20-10-10, 22:01
αραβικη πιτα με κοτοπουλο (ή κεμπαπ) πατατες και σος μουσταρδα!!Το καλυτερο σνακ του κυλικειου που προτιμω εγω οταν αποφασιζω να παιρνω:thumbsup:

κουλης
20-10-10, 22:06
κατι ασχετο σε ποιο διαλειμα τρωτε συνηθως το σαντουιτσακι βρε παιδια?:unsure:

Galthazar
20-10-10, 22:12
αναλογα δν εχω στανταρ συνηθως στο τριτο

κουλης
20-10-10, 22:14
εγω ρε γαμωτο δεν ξερω αλλα εχω προβλημα με την ορεξη μου στο σχολειο δεν με πιανει κλεινει το στομαχι μου:unsure: και πολλες φορες με πιανει πεινα μολις το φαω και μεχρι να περασει η ωρα να παω σπιτι μετανιωνω την ωρα και την στιγμη που το εφαγα:( καμια βοηθεια?

Galletiosfp
20-10-10, 22:51
Τρωγε κατι οταν ξυπνας στο σπιτι....quaker με γαλα και κανενα ασπραδι...εγω προσωπικα τροω γαλα - quaker κανελα...1 ή μπανανες και 1 μηλο....μετα κατα το τριτο διαλλειμα ή στο δευτερο εξαρταται τροω ενα σαντουιτς με κοτοπουλο και 2 ασπραδια απο αυγο,αλλα επειδη κατα της 12 κ μισι με πιανει γερη πεινα,απο αυριο θα αρχισω να βαζω κ ενα μηλο στο σχολειο....


Οσο για τον φιλο παραπανω τον tommygunz ειμαι τριτη λυκειου με υψηλους σχετικα στοχους, κ υψηλους στοχους στο ββ.....για αυτο αμα θες φτιαχνεις την διατροφη σου κ δεν εχεις προβλημα πουθενα

κουλης
20-10-10, 22:59
θα με πιασει το πρωι το κουακερ? το βλεπω καθε μερα στο ντουλαπι αλλα επειδη ξερω οτι θα γινει σαν χυλος το αποφευγω και προτιμω κατι πιο στερεο γιαυτο τρωω φλοιο σταριου( οι φυτικες ινες με εχουν παιθανει ενα 40λεπτο καθε μερα το περναω στο μπανιο:P) οταν λες τοστακι? τισ μικρες φετουλες των 30γρ?

Galletiosfp
20-10-10, 23:04
Οταν λεω τοστ εννοω το μπουκονις με κοτα κ το τρως :P.....Την βραζω εγω απο πριν...



Για τα quaker οταν ειχα αρχισει να τα τροω εβαζα μεσα μπανανα κ λιγες φραουλες....δεν ειναι και το καλυτερο αλλα ετσι τα συνθησα τωρα τα τροω με κανελα

κουλης
20-10-10, 23:23
ωραιοσ ρε φιλε αλλα ποσο κοτοπουλο να χωρεσει στις μικρες φετουλες του τοστ? πρεπει να το τροω αργα αργα για κανα τεταρτο μεχρι να με πιασει! α και κατι αλλο! το quaker λεει πανω τα 45γρ 140θερμιδες εννωει σκετη η βρωμη η με καμια ποσοτητα γαλα?:unsure:

Galletiosfp
20-10-10, 23:40
Σκετη ειναι αλλα μην ανυσηχεις το πρωι αμα παρεις αρκετες θερμιδες.....


Το τοστ φιλε το κανω σε μαυρο ψωμι κατσελης...αμα το βαλω στο ψυγειο το ψωμι αυτο μαζευει κ γινετε μικροτερο,αμα το κρατησεις εξω ειναι κανονικο....χωραει ικανοποιητικη ποσοτητα κοτοπουλο...αλλα οπως σου ειπα εμενα δεν με πιανει....οποτε ή θα κανω 2 τοστ ή θα περνω 1 μηλο μαζι!Ειχαμε μια σχετικη συζητηση στο θεμα γενικες ερωτησεις διατροφης!τσεκαρετο...

κουλης
20-10-10, 23:44
οντως και εγω πριν 5 λεπτα το παρατηρησα οτι εισαι ο ιδιος και στο αλλο topic:P

κουλης
20-10-10, 23:48
Παντως εχω βαρεθει να μετραω θερμιδες :( απο εδω και περα θα τρωω οσο πιο καθαρα μπορω χωρισ να υπολογιζω τπτ (εξαλου δεν τρωω καθολου τηγανιτα ουτε γλυκα ζαχαρες και τετοια)

Ramrod
21-10-10, 00:10
Παντως εχω βαρεθει να μετραω θερμιδες :( απο εδω και περα θα τρωω οσο πιο καθαρα μπορω χωρισ να υπολογιζω τπτ (εξαλου δεν τρωω καθολου τηγανιτα ουτε γλυκα ζαχαρες και τετοια)

Είσαι μικρός ακόμα και έχεις καλό μεταβολισμό...φάε καθαρά και δε θα έχεις πρόβλημα! Αυτό είναι και η απάντηση στην απορία σου, πως διατηρούνται οι συμμαθητές σου...είναι μικροι και εκείνοι! Επίσης δε τρώνε 4000 θερμίδες την ημέρα πιθανότατα...

Σε ότι αφορά το τσιτ συμφωνώ με τους πάρα πάνω. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ότι θες εκτός απο γλυκα και τυποποιημένα junk food (πατατάκια, ποπ κορν, κρουασάν κλπ) αλλά αν τα επιθυμείς πολύ και ένα κρουασάν ή μια σοκολάτα στο τόσο καλό θα σου κάνει!

Και εγώ σήμερα χτύπησα 2 κρουασανάκια (το υποκοριστικό δεν προσδιορίζει το μέγεθος ;) ) :green:

:turtle:

κουλης
21-10-10, 00:16
σε ευχαριστω πολυ για τισ συμβουλες σου Ramrod:thumbup: εξαλου εγω ασχολουμε με βαρη ενω οι υπολιποι συμμαθητες μου παιζουν μπασκετ η μπαλα αεροβια σκετη και τρωνε καθημερινα γλυκα, και εγω ο βλακας δν βαζω τυρι στο τοστ για να γλιτωσω θερμιδες:unsure: τερμα απο αυριο! σημερα ηταν μερα ξεκουρασης αυριο εχω κανονικο γυμναστηριο οποτε.........ΕΑΤ CLEAN TRAIN HARD GET RIPPED :thumbup:

jimmy007
21-10-10, 00:31
Το βασικό είναι να καταλάβεις ότι θες και κάνεις αυτή τη διατροφή για να πετύχεις κάτι που πολλοί δεν θα έχουν. Τα επιτεύγματα απαιτούν θυσίες και ένα μυώδες,γραμμωμένο σώμα είναι σημαντικό επίτευγμα...:thumbup:

silk
21-10-10, 00:38
σημερα πηγα για να δικαιολογισω κατι απουσιες του αδερφου μου,
και μπορω ν πω πως με τραβηξε το κρουασαν με την πραλινα.
αφου το ειδα μου κανε νοημα:rolf::rolf::green:

Galletiosfp
21-10-10, 07:10
+1
H διατροφη σου θα κανει την διαφορα,γιατι στο θεμα ασκησεις πολλοι ασχολουνται,εννοω πως πολυ συμαθητες μας κανουν αλλα αθληματα αλλα δεν εχουν δει διαφορες επειδη η διατροφη τους δεν ειναι καλη...αλλα δεν περνουν κοιλα γιατι εχουμε ολοι σε αυτην την ηλικια καλο μεταβολισμο

Kazmaier
21-10-10, 08:42
κουλης σοβαρολογεις ρε μαγκα?ΔΛΔ ποσες φετες γαλοπουλα ζαμπον τρως καθε μερα?Νομιζεις οτι ειναι ποιο υγειινα αυτα τα αλαντικα? Καλυτερα να ετρωγες μια σκετη τυροπιτα αντι για τοσο ζαμπον να ουμε.Και τελος παντων μην τρελενεσαι τοσο για την διατροφη , ακομα στο σχολειο εισαι , φαε και παραπανω cheat meals οπως λες οτι κανουν οι φιλοι σου και παιξε και κανα μπασκετακι η κανα αλλο ομαδικο αθλημα , δεν θα καταβολισεις μυικο ιστο!Σαυτη την ηλικια και να βαζεις τον εαυτο σου σε τετοια πιεση για το bodybuilding το θεωρω υπερβολη και αφυσικο.

Galthazar
21-10-10, 16:29
το μεγαλυτερο λαθος που κανεις νομιζω οτι ειναι οτι δν τρως μεσημεριανο φαγητο και τρεφεσαι εξ ολοκληρου με σαντουιτσακια γεματα γαλοπουλα...η σωστα διατροφη χρειαζεται και μια ποικιλια στις τροφες.Αλλιως θα βαρεθεις γρηγορα και ο οργανισμος σου δν θα μπορει να λειτουργει σωστα γιατι θα του λειπουν αναγκαια στοιχεια. Επισης, μην τρελαινεσαι τοσο με τις θερμιδες και να φας κατι πανω κατι κατω δν πειραζει θα το καψεις και να μην το καψεις την ιδια μερα(λεμε τωρα) θα το κανεις την επομενη και ουτε καθε εξης.;)

gruberalles21
21-10-10, 17:54
ωραιοσ ρε φιλε αλλα ποσο κοτοπουλο να χωρεσει στις μικρες φετουλες του τοστ? πρεπει να το τροω αργα αργα για κανα τεταρτο μεχρι να με πιασει! α και κατι αλλο! το quaker λεει πανω τα 45γρ 140θερμιδες εννωει σκετη η βρωμη η με καμια ποσοτητα γαλα?:unsure:

αν δε σου αρεσει το κουακερ δοκιμασε κρεμα για μπεμπηδες απο το σουπερμαρκετ:Pαρκετα θρεπτικο και με δοση πρωτεινης:Pκοψε και μια μπανανα μεσα και ειναι κομπλε!

vAnY
21-10-10, 18:13
:)το κοτοπουλο χωραει μια χαρα σε αραβικη πιτα η σε πιτα τυπου tortilla, μαλιστα σε μερικα σουπερμαρκετ τα βρισκεις και ολικης.
Ειναι μεγαλες πιτες και λεπτες που σημαινει μπορεις να βαζεις πιο πολυ υλικο μεσα. Εγω θα σου ελεγα να εφτιαχνες 2-3 τυλιχτες αραβικες πιτες με στηθος κοτοπ. βραστο η ψητο ( πες στη μανα σου να σου εχει ψημενα ετοιμα στο ψυγειο) μπολικο μαρουλακι, αμα θες και κρεμμυδακι, και λιγη μουσταρδα. τα εχεις εκει τυλιγμενα σε αλουμινοχαρτο και τα παιρνεις σχολειο δεν παθαινουν τιποτα.
;)Πιο υγιεινες οι αραβικες πιτες απο το ψωμι, και το κοτοπουλο πολυ πιο υγιεινο απο φετες γαλοπουλας και αλλα τυποποιημενα αλλαντικα.
Τωρα το ποτε θα τα φας, σε ποιο διαλλειμα, εγω ξερω οτι καθε 3 ωρες τουλαχιστον πρεπει να φας, αρα μια αραβικη σε καθε διαλλειμα πιστευω ειναι καλη λυση.:thumbup:
γιατι αμα περιμενεις πανω απο 4 ωρες μεχρι να φας μεσημεριανο μετα θα πεινας τοσο πολυ που δεν θα χορταινεις, ενω αμα φας λιγο πριν πεινασεις, μετα στο επομενο γευμα θα φας κανονικα χωρις υπερβολες.;)

Andrikos
21-10-10, 18:43
σε ευχαριστω πολυ για τισ συμβουλες σου Ramrod:thumbup: εξαλου εγω ασχολουμε με βαρη ενω οι υπολιποι συμμαθητες μου παιζουν μπασκετ η μπαλα αεροβια σκετη και τρωνε καθημερινα γλυκα, και εγω ο βλακας δν βαζω τυρι στο τοστ για να γλιτωσω θερμιδες:unsure: τερμα απο αυριο! σημερα ηταν μερα ξεκουρασης αυριο εχω κανονικο γυμναστηριο οποτε.........ΕΑΤ CLEAN TRAIN HARD GET RIPPED :thumbup:

Αν είσαι αυτός στην φωτό , θα σου πρότεινα να μην τρως καθαρά και να μην κάνεις σκληρή προπόνηση, γιατί ούτε ripped θα δεις , ούτε μπράτσα και η απόδοση σου στο σχολείο θα πέσει και αυτή πάρα πολύ. Αν μία τακτική την εφαρμόζει ένας επαγγελματίας δεν σημαίνει ότι είναι το σωστό για σένα.

Titanium
21-10-10, 23:09
Αν είσαι αυτός στην φωτό , θα σου πρότεινα να μην τρως καθαρά και να μην κάνεις σκληρή προπόνηση, γιατί ούτε ripped θα δεις , ούτε μπράτσα και η απόδοση σου στο σχολείο θα πέσει και αυτή πάρα πολύ. Αν μία τακτική την εφαρμόζει ένας επαγγελματίας δεν σημαίνει ότι είναι το σωστό για σένα.

Το εχει πει σε αλλα ποστ του οτι ειχε παραπανισια κιλα τα εχασε και φοβατε να μη τα ξαναπαρει....

jimmy007
21-10-10, 23:23
Αν είσαι αυτός στην φωτό , θα σου πρότεινα να μην τρως καθαρά και να μην κάνεις σκληρή προπόνηση, γιατί ούτε ripped θα δεις , ούτε μπράτσα και η απόδοση σου στο σχολείο θα πέσει και αυτή πάρα πολύ. Αν μία τακτική την εφαρμόζει ένας επαγγελματίας δεν σημαίνει ότι είναι το σωστό για σένα.

Για τη σκληρή προπόνηση συμφωνώ αλλά για την καθαρή διατροφή διαφωνώ. Η καλή διατροφή ίσα ίσα μπορεί να βελτιώσει τη σχολική του επίδοση,εφόσον του παρέχει απαραίτητες ενώσεις όπως βιταμίνες,καλά λιπαρά,σταθερή παροχή γλυκόζης κτλ.... Δεν χρειάζεται να χτυπάς σοκολάτες καθημερινά για να συμβεί αυτό όπως λένε βλακωδώς πολλοί αφού η σοκολάτα μόνο ψυχολογική ευεξία μπορεί ορισμένες φορές να δώσει,κάτι το οποίο μπορεί να επιτετευχθεί με άλλους 1.000 τρόπους... Βέβαια όποτε το νιώθει ανάγκη μπορεί να χτυπάει και κανένα cheat meal.
Εγώ πάντως περισσότερες ενοχές νιώθω με το cheat παρά ευχαρίστηση...

Andrikos
21-10-10, 23:34
Για τη σκληρή προπόνηση συμφωνώ αλλά για την καθαρή διατροφή διαφωνώ. Η καλή διατροφή ίσα ίσα μπορεί να βελτιώσει τη σχολική του επίδοση,εφόσον του παρέχει απαραίτητες ενώσεις όπως βιταμίνες,καλά λιπαρά,σταθερή παροχή γλυκόζης κτλ.... Δεν χρειάζεται να χτυπάς σοκολάτες καθημερινά για να συμβεί αυτό όπως λένε βλακωδώς πολλοί αφού η σοκολάτα μόνο ψυχολογική ευεξία μπορεί ορισμένες φορές να δώσει,κάτι το οποίο μπορεί να επιτετευχθεί με άλλους 1.000 τρόπους... Βέβαια όποτε το νιώθει ανάγκη μπορεί να χτυπάει και κανένα cheat meal.
Εγώ πάντως περισσότερες ενοχές νιώθω με το cheat παρά ευχαρίστηση...

Αν δεις το ποστ του και τι επισήμανα, φοβάται να βάλει τυρί στο ψωμί, οπότε το πρόβλημα είναι αρκετά μεγάλο και σε μέγεθος τροφικής διαταραχής. Το καθαρό και το βρώμικο έχουν μεγάλη διαβάθμιση , και μάλλον ο φίλος έχει πάει από το ενα άκρο στο άλλο όπως βοήθησε και ο Titanium με την επισήμανση του.Προφανώς δεν διαφωνώ με αυτά που λες.

jimmy007
21-10-10, 23:55
Αν δεις το ποστ του και τι επισήμανα, φοβάται να βάλει τυρί στο ψωμί, οπότε το πρόβλημα είναι αρκετά μεγάλο και σε μέγεθος τροφικής διαταραχής. Το καθαρό και το βρώμικο έχουν μεγάλη διαβάθμιση , και μάλλον ο φίλος έχει πάει από το ενα άκρο στο άλλο όπως βοήθησε και ο Titanium με την επισήμανση του.Προφανώς δεν διαφωνώ με αυτά που λες.

Όντως δεν είδα τι επισήμανες:thumbup:..:) Πλέον ούτε εγώ διαφωνώ τελικά με αυτό που λες περί διατροφικής διαταραχής. Πάντως ούτε εγώ βάζω τυρί στο τοστ....Βασικά δεν τρώω τοστ. Άντε καμια μπαγκέτα και αυτή χωρίς τυρί... Αλλά μου αρέσει το διατροφικό μου πρόγραμμα και δεν αναζητώ cheat meal γιατί το καλοκαίρι το είχα ξεφτυλίσει....:shock: Το πολύ 2 φορές την εβδομάδα και θα είναι και σχετικά προσεγμένα...

Galletiosfp
22-10-10, 07:08
Τον καταλαβαινω απολυτω τον φιλο,ειμαι κ εγω στην ιδια ηλικια του...κ παλια ημουν υπερβαρος και φοβαμαι συνεχεια να μην τα ξαναπαρω,οποτε προσπαθω να κοψω τα cheat meals γιατι αντι για να μου ανεβαζουν την ψυχολογια με γεμιζουν τυψεις και πεφτει η ψυχολογια μου...

Zylo
22-10-10, 15:27
το cheat meal δεν ειναι κατι αναγκαιο....το κανεις μονο οταν το εχεις πραγματικα αναγκη για να ξεφυγεις απο το συνη8ισμενο ή οταν εχεις κολησει στα ιδια κιλα...:toast:

κουλης
22-10-10, 16:12
κουλης σοβαρολογεις ρε μαγκα?ΔΛΔ ποσες φετες γαλοπουλα ζαμπον τρως καθε μερα?Νομιζεις οτι ειναι ποιο υγειινα αυτα τα αλαντικα? Καλυτερα να ετρωγες μια σκετη τυροπιτα αντι για τοσο ζαμπον να ουμε.Και τελος παντων μην τρελενεσαι τοσο για την διατροφη , ακομα στο σχολειο εισαι , φαε και παραπανω cheat meals οπως λες οτι κανουν οι φιλοι σου και παιξε και κανα μπασκετακι η κανα αλλο ομαδικο αθλημα , δεν θα καταβολισεις μυικο ιστο!Σαυτη την ηλικια και να βαζεις τον εαυτο σου σε τετοια πιεση για το bodybuilding το θεωρω υπερβολη και αφυσικο.

3 φετες στην πρωινη μπαγκετα.......αμα βεβαια εχω κοτοπουλο απο την προηγουμενη μερα βαζω κοτοπουλο.....η αληθεια ειναι οτι εχω κοψει τα παντα απο ζαχαρες γλυκα τηγανιτα λαδια βουτηρα μαργαρινες,σαλτσες,αναψυκτικα! ,κοτοπουλο ψαρι ψητο οσπρια ,ζυμαρικα ολικης,λαχανικα,γιαουρτι γαλα και φρουτα καταναλωνω και οσο πιο λαιτ γινονται,δεν μπορω να το ρισκαρω και να τρωω απο ολα........αν και πολλες φορες σκευτομαι οτι παλια τουλαχιστον ημουν ευτιχισμενος.....ενω τωρα.................:unsure:

κουλης
22-10-10, 16:20
Αν είσαι αυτός στην φωτό , θα σου πρότεινα να μην τρως καθαρά και να μην κάνεις σκληρή προπόνηση, γιατί ούτε ripped θα δεις , ούτε μπράτσα και η απόδοση σου στο σχολείο θα πέσει και αυτή πάρα πολύ. Αν μία τακτική την εφαρμόζει ένας επαγγελματίας δεν σημαίνει ότι είναι το σωστό για σένα.

θα δω καλητερα αποτελεσματα σε ολους τους τομεις αμα τρωω πιο ''βρωμικα'' και ελατωσω τισ προπονησεις δλδ? ακουω τους υπολοιπουσ που πηγαινουν 4-5 φορεσ την βδομαδα στις προπονησεις τους(μπαλα μπασκετ κτλπ) και νιωθω πολυ μειονεκτικα αμα δεν μου βγαινουν και εμενα αρκετες φορες την εβδομαδα οι προπονησεις και με μια σχετικη κουραση ωστε να νιωθω οτι πιανουν κοπο και οτι δν σπαταλαω τον χρονο μου στο gym.....πολυ μπερδεμενη κατασταση :/

κουλης
22-10-10, 16:26
το μεγαλυτερο λαθος που κανεις νομιζω οτι ειναι οτι δν τρως μεσημεριανο φαγητο και τρεφεσαι εξ ολοκληρου με σαντουιτσακια γεματα γαλοπουλα...η σωστα διατροφη χρειαζεται και μια ποικιλια στις τροφες.Αλλιως θα βαρεθεις γρηγορα και ο οργανισμος σου δν θα μπορει να λειτουργει σωστα γιατι θα του λειπουν αναγκαια στοιχεια. Επισης, μην τρελαινεσαι τοσο με τις θερμιδες και να φας κατι πανω κατι κατω δν πειραζει θα το καψεις και να μην το καψεις την ιδια μερα(λεμε τωρα) θα το κανεις την επομενη και ουτε καθε εξης.;)

οχι ρε συ τρωω μεσημεριανο καθε μερα απλως ετυχε τις προαλες......και προσπαθω να περιεχει απολα υδατανθρακες πρωτεινες λαχανικα κτλπ βλεπω τις δικες σας διατροφες οπου καθε γευμα σας περιεχει τα παντα και σε μικρες ποσοτητες και προσπαθω να κανω και εγω κατι αντιστιχο....ξερεις ποση ωρα τα βραδια σκευτομε πως θα βγουν τα γευματα στην ωρα τους και στισ ποσοτητες που πρεπει...........πφφφφφφφ:unsure:

beefmeup
22-10-10, 16:26
Αν είσαι αυτός στην φωτό , θα σου πρότεινα να μην τρως καθαρά και να μην κάνεις σκληρή προπόνηση, γιατί ούτε ripped θα δεις , ούτε μπράτσα και η απόδοση σου στο σχολείο θα πέσει και αυτή πάρα πολύ. Αν μία τακτική την εφαρμόζει ένας επαγγελματίας δεν σημαίνει ότι είναι το σωστό για σένα.


θα δω καλητερα αποτελεσματα σε ολους τους τομεις αμα τρωω πιο ''βρωμικα'' και ελατωσω τισ προπονησεις δλδ? ακουω τους υπολοιπουσ που πηγαινουν 4-5 φορεσ την βδομαδα στις προπονησεις τους(μπαλα μπασκετ κτλπ) και νιωθω πολυ μειονεκτικα αμα δεν μου βγαινουν και εμενα αρκετες φορες την εβδομαδα οι προπονησεις και με μια σχετικη κουραση ωστε να νιωθω οτι πιανουν κοπο και οτι δν σπαταλαω τον χρονο μου στο gym.....πολυ μπερδεμενη κατασταση :/

εχει δικιο ο αντρικος..εχουν μαλλιασει κ τα δικα μου δακτυλακια να το γραφω,αλλα που..οταν εισαι 60 κατι κιλα,κ πας να βαλεις ογκο με πατατες κ φιλετα κοτοπουλο κ γιαουρτακια απλα απετυχες.
κ δεν θα σου βγαινουν κ δυναμικα οι προπονες,που ειναι λογικο.
κ δεν θελει κ τοσο συχνα μες την βδομαδα..αντε το πολυ 4 φορες,μετα ειναι σκοτωμα,χωρις λογο.

οταν ειμουν 65 κιλα τα ιδια πιστευα κ γω για την διατροφη,μεχρι που σταματησα οτι διαβαζα περι "καθαροτητας"της κ ξεκινησα "πειραματα".
δεν γινεται αλλιως.

κουλης
22-10-10, 16:32
εχει δικιο ο αντρικος..εχουν μαλλιασει κ τα δικα μου δακτυλακια να το γραφω,αλλα που..οταν εισαι 60 κατι κιλα,κ πας να βαλεις ογκο με πατατες κ φιλετα κοτοπουλο κ γιαουρτακια απλα απετυχες.
κ δεν θα σου βγαινουν κ δυναμικα οι προπονες,που ειναι λογικο.
κ δεν θελει κ τοσο συχνα μες την βδομαδα..αντε το πολυ 4 φορες,μετα ειναι σκοτωμα,χωρις λογο.

οταν ειμουν 65 κιλα τα ιδια πιστευα κ γω για την διατροφη,μεχρι που σταματησα οτι διαβαζα περι "καθαροτητας"της κ ξεκινησα "πειραματα".
δεν γινεται αλλιως.

και πολυ ογκο να μην βαλω αμα μπορω να συντηρουμε χωρις να περνω λιπος τρογωντας αυτα που τρωω σε μεγαλες ποσοτητες καθημερινα..πχ 4-5 μηλα αντι για 2 .100γρ κουακερ αντι για 45 3 γιαουρτια αντι για 1 400γρ στηθος αντι για 150 2πιατια οσπρια αντι για 1 μιση φλιτζανι κτλπ θα ημουν μια χαρα......αλλα ξερω οτι δν κανει να τρωω μεγαλα γευματα πανω απο 700 θερμιδες δλδ ανα γευμα........

beefmeup
22-10-10, 17:18
αλλα ξερω οτι δν κανει να τρωω μεγαλα γευματα πανω απο 700 θερμιδες δλδ ανα γευμα........

δε νομιζω οτι εγραψε κανεις κατι τετοιο πουθενα.

Zylo
22-10-10, 17:22
δε νομιζω οτι εγραψε κανεις κατι τετοιο πουθενα.

+1:thumbup::thumbup:
φιλε εισαι στην αναπτηξη...μην το ξεχνας....ριξε μεσα σου φαγητο μεχρι να σκασεις(ποιοτικο φαγητο εννοειται...)

Galthazar
22-10-10, 17:50
αμα τρελαινεσαι στο ψαξιμο και αγχωνεσαι για την διατροφη δν θα κανεις πολλα...ηρεμησε και θα σου βγει στην πορεια απο μονο του.Κρατα τις προπονησεις και τρωγε οσο πιο πολυ μπορεις (ποιοτικα παντα) χωρις να σκοτιζεσαι συνεχεια για την καθε τροφη. Μην ξεχνας οτι ειμαστε σε μια ηλικια και το σωμα τωρα αναπτυσεται.;)

Ramrod
22-10-10, 19:12
Ρε συ Κούλη, μη προσπαθείς να τα κάνεις όλα τέλεια απο τώρα...θα κουραστείς γρήγορα, είναι μονότονο...Φαε και το κρουασάν και το σουβλάκι, απλά μη το παρακάνεις...

Συμφωνώ να μη τρως πολλά βούτηρα και γλυκά, αναψυκτικά και κορεσμένα λίπη γιατί είναι επιβλαβή, όχι μη παχύνεις...

Προσπάθησε καθημερινά να δίνεις στον οργανισμό σου αυτά που χρειάζεται, παίξε και κανένα μπασκετάκι το σαββατοκύριακο και φάε και τυρί στο τοστ και τυρόπιτα και γκοφρέτα. Δε χάλασε ο κόσμος! Ο μεταβολισμός σε αυτή την ηλικία πετάει. Και φρούτα αφου σου αρέσουν τρώγε, ακόμα καλύτερα. Και αντί για βρώμη φάε κανονικά δημητριακά! Σιγά...

κουλης
22-10-10, 20:13
να τρωω μεχρι να σκασω αρκει να ειναι ποιοτικο φαι :shock: αυτο μου ακουγεται απλα τελειο ενταξει βεβαια οχι μεχρι να μου βγει απο την μυτη αλλα μεχρι να νιωσω χορτατοσ.........ειναι κατι που εχω να το νιωσω πολυ καιρο....... γτ μολις περναγαν οι θερμιδες τις 700 εκοβα και αρχιζα να πινω τσαγια και καφεδες για να μου κοπει η ορεξη:unsure: μονο τα σαββατα που ετρωγα τσιπουρες ψητες στο φουρνο χωρις λαδολεμονο και αλλες σαλτσες ετρωγα 2 μιση ολοκληρες και το ευχαριστιομουν αν και ενωθα καποιες τιψεις επειδη εφαγα διπλη μεριδα......αλλα αμα μου λετε ολοι σας οτι μπορω να τρωω μεγαλες (δν λεω τεραστιες για να μην παρω αερα) ποσοτητες αγνου φαγητου ...:toast: σιγουρα και με την εμπειρια που εχετε κατι παραπανω θα ξερετε.! μια τελευταια ερωτηση.....που πιστευω ειναι η πιο σημαντικη οταν βλεπω οτι εχουν περασει 3-4 απο το προηγουμενο γευμα και δν πειναω η μετα το γυμναστηριο που μου κοβεται η ορεξη να τρωω με το ζορη? και αν μετα το γευμα με πιασει τοε η πεινα? ξανατρωω καπακι?

κουλης
22-10-10, 20:16
+1:thumbup::thumbup:
φιλε εισαι στην αναπτηξη...μην το ξεχνας....ριξε μεσα σου φαγητο μεχρι να σκασεις(ποιοτικο φαγητο εννοειται...)

σε καθε γευμα μου μπορει να γινεται αυτο? κοτοπουλο στηθος χωρις πετσα σαλτσες η μακαρονια ολικης χωρις επιπλεον ψωμι μεχρι να νιωσω full? και δεν θα αποκτησω ξανα το ολο το λιπος που εχανα επει μηνες.......?

jimmy007
22-10-10, 20:50
να τρωω μεχρι να σκασω αρκει να ειναι ποιοτικο φαι :shock: αυτο μου ακουγεται απλα τελειο ενταξει βεβαια οχι μεχρι να μου βγει απο την μυτη αλλα μεχρι να νιωσω χορτατοσ.........ειναι κατι που εχω να το νιωσω πολυ καιρο....... γτ μολις περναγαν οι θερμιδες τις 700 εκοβα και αρχιζα να πινω τσαγια και καφεδες για να μου κοπει η ορεξη:unsure: μονο τα σαββατα που ετρωγα τσιπουρες ψητες στο φουρνο χωρις λαδολεμονο και αλλες σαλτσες ετρωγα 2 μιση ολοκληρες και το ευχαριστιομουν αν και ενωθα καποιες τιψεις επειδη εφαγα διπλη μεριδα......αλλα αμα μου λετε ολοι σας οτι μπορω να τρωω μεγαλες (δν λεω τεραστιες για να μην παρω αερα) ποσοτητες αγνου φαγητου ...:toast: σιγουρα και με την εμπειρια που εχετε κατι παραπανω θα ξερετε.! μια τελευταια ερωτηση.....που πιστευω ειναι η πιο σημαντικη οταν βλεπω οτι εχουν περασει 3-4 απο το προηγουμενο γευμα και δν πειναω η μετα το γυμναστηριο που μου κοβεται η ορεξη να τρωω με το ζορη? και αν μετα το γευμα με πιασει τοε η πεινα? ξανατρωω καπακι?

Ναι να τρως μετά από 3-4 ώρες... Αποκλείεται να ξαναπεινάσεις αμέσως, αλλά αν ξαναπεινάσαεις μετά από μιάμιση ώρα ξαναφάε...

Zylo
22-10-10, 21:24
σε καθε γευμα μου μπορει να γινεται αυτο? κοτοπουλο στηθος χωρις πετσα σαλτσες η μακαρονια ολικης χωρις επιπλεον ψωμι μεχρι να νιωσω full? και δεν θα αποκτησω ξανα το ολο το λιπος που εχανα επει μηνες.......?

δε προκειται να παρεις τοσο λιπος φιλε μου....δε ξερω ποσο λιπος ειχες παντως αυτο που θα παρεις δεν σου δινει καποιον λογο να ανησυχεις....εισαι στην αναπτυξη ο μεταβολισμος σου ειναι στα καλιτερα του και δε νιωθεις μια!!!φαε οσο φαγητο μπορεις μεχρι να πεις δε κατεβαινει μπουκια και να το εννοεις...το λιπος που θα παρεις μην το φοβασαι...το καλο με το λιπος ειναι οτι φευγει πολυ ευκολα.....1 μηνα γυμναστηριο γραμμωση με διαδρομο και διατροφη and the fat is gone!!!:toast::toast::thumbup::thumbup: εγω τι νομιζεις οτι εκανα στην ηλικια σου???πετσι και κοκκαλο ειμουν.....μου λεει ο γυμναστης μου μετα απο 1 μηνα που πηγαινα : ρε φιλε και που ερχεσε τι κανεις???η παρατησετα η βαλε μπουκια στο στομα σου....φαε οσο μπορεις...

κουλης
22-10-10, 21:44
δε προκειται να παρεις τοσο λιπος φιλε μου....δε ξερω ποσο λιπος ειχες παντως αυτο που θα παρεις δεν σου δινει καποιον λογο να ανησυχεις....εισαι στην αναπτυξη ο μεταβολισμος σου ειναι στα καλιτερα του και δε νιωθεις μια!!!φαε οσο φαγητο μπορεις μεχρι να πεις δε κατεβαινει μπουκια και να το εννοεις...το λιπος που θα παρεις μην το φοβασαι...το καλο με το λιπος ειναι οτι φευγει πολυ ευκολα.....1 μηνα γυμναστηριο γραμμωση με διαδρομο και διατροφη and the fat is gone!!!:toast::toast::thumbup::thumbup: εγω τι νομιζεις οτι εκανα στην ηλικια σου???πετσι και κοκκαλο ειμουν.....μου λεει ο γυμναστης μου μετα απο 1 μηνα που πηγαινα : ρε φιλε και που ερχεσε τι κανεις???η παρατησετα η βαλε μπουκια στο στομα σου....φαε οσο μπορεις...

βασικα να λεμε και την αληθεια οταν ειχα τα παραπανω κοιλα δν γυμναζομουν καθολου......ετρωγα παρα πλ σαβουρα παρα πολλα γλυκα και τηγανιτα και ταυτοχρονα διπλασιες μεριδες φαγητου και καθομουν........με το που αρχισα γυμναστηριο και μια διατροφη στην οποια ετρωγα οτι ηθελα αλλα μεχρι ενα οριο θερμιδων αρχιζα να αδυνατιζω.......μπορεις να μου κανεις μια χαρη μπορεις να μου στειλεις σε pm τι ετρωγες οταν ησουν στην ιλικια μου πανω κατω μεσα στην μερα:green:

Galletiosfp
22-10-10, 22:00
βασικα να λεμε και την αληθεια οταν ειχα τα παραπανω κοιλα δν γυμναζομουν καθολου......ετρωγα παρα πλ σαβουρα παρα πολλα γλυκα και τηγανιτα και ταυτοχρονα διπλασιες μεριδες φαγητου και καθομουν........με το που αρχισα γυμναστηριο και μια διατροφη στην οποια ετρωγα οτι ηθελα αλλα μεχρι ενα οριο θερμιδων αρχιζα να αδυνατιζω.......μπορεις να μου κανεις μια χαρη μπορεις να μου στειλεις σε pm τι ετρωγες οταν ησουν στην ιλικια μου πανω κατω μεσα στην μερα:green:
στειλτο εδω να το δουμε κ αλλοι που ενδιαφερομαστε:)

Zylo
22-10-10, 22:11
βασικα να λεμε και την αληθεια οταν ειχα τα παραπανω κοιλα δν γυμναζομουν καθολου......ετρωγα παρα πλ σαβουρα παρα πολλα γλυκα και τηγανιτα και ταυτοχρονα διπλασιες μεριδες φαγητου και καθομουν........με το που αρχισα γυμναστηριο και μια διατροφη στην οποια ετρωγα οτι ηθελα αλλα μεχρι ενα οριο θερμιδων αρχιζα να αδυνατιζω.......μπορεις να μου κανεις μια χαρη μπορεις να μου στειλεις σε pm τι ετρωγες οταν ησουν στην ιλικια μου πανω κατω μεσα στην μερα:green:

τοτε δεν ηξερα καν τι σημαινει διατροφη....και παλυ καλα που το επαθα αυτο πανω στην αναπτυξη γιατι σκεψου τωρα να ετρωγα ετσι τωρα που δεν ειμαι.....τοτε ετρωγα οτι εβρισκα μπροστα μου.....δεν ηταν σωστο το ξερω αλλα δεν ηξερα τοτε.....απλα κοιταζα τι εχει περισσοτερο πρωτεινη και το ετρωγα.....και το εκανα για 1 χρονο σχεδον....αλλα δεν εβαλα υπερβολικο λιπος..τα κιλα που πιρα απο 60 στα 85 μεσα στον χρονο ειναι επειδη ειμουν στην αναπτυξη και επερνα και λιπος....παντως το τελικο αποτελεσμα το προτιμουσα απο τοτε που ειμαι οδονογλυφιδα!!

κουλης
22-10-10, 22:15
τοτε δεν ηξερα καν τι σημαινει διατροφη....και παλυ καλα που το επαθα αυτο πανω στην αναπτυξη γιατι σκεψου τωρα να ετρωγα ετσι τωρα που δεν ειμαι.....τοτε ετρωγα οτι εβρισκα μπροστα μου.....δεν ηταν σωστο το ξερω αλλα δεν ηξερα τοτε.....απλα κοιταζα τι εχει περισσοτερο πρωτεινη και το ετρωγα.....και το εκανα για 1 χρονο σχεδον....αλλα δεν εβαλα υπερβολικο λιπος..τα κιλα που πιρα απο 60 στα 85 μεσα στον χρονο ειναι επειδη ειμουν στην αναπτυξη και επερνα και λιπος....παντως το τελικο αποτελεσμα το προτιμουσα απο τοτε που ειμαι οδονογλυφιδα!!

εφτανες για πλακα τισ διπλασιες θερμιδες συντηρησης απο τι επρεπε δλδ?

Zylo
22-10-10, 22:19
εφτανες για πλακα τισ διπλασιες θερμιδες συντηρησης απο τι επρεπε δλδ?

μωρε και τις τριπλασιες μν σου πω....μου ελεγε ο γυμναστης οτι ετρωγες να το τρως τωρα χ2...δεν ηταν και τοσο σωστο αυτο που μου ειπε αλλα τεσπα...σε joe weider παω...κ π ασχοληθικε παλι καλα:P

κουλης
22-10-10, 22:28
:)...........τι να πω μακαρι να ειναι ετσι τελικα και να πανε ολα καλα και να ξεκολλησω απο ολη αυτη την κατασταση που μου εχει καταστρεψει 6 μηνες απο την ζωη μου.........:unsure:

Zylo
22-10-10, 22:31
:)...........τι να πω μακαρι να ειναι ετσι τελικα και να πανε ολα καλα και να ξεκολλησω απο ολη αυτη την κατασταση που μου εχει καταστρεψει 6 μηνες απο την ζωη μου.........:unsure:

μην σκεφτεσε οτι εχασες 6 μηνες ζωης...σκεψου οτι εχεις ακομα 40 χρονια+ για να την ζησεις ευχαριστα (σεξ:P:P:turtle::turtle:) και αλλα 20 μετα για να την κλαψεις οταν δε σου λειτουργει το εργαλειο :P:P:P

giannis64
22-10-10, 22:31
μην το θεωρείς καταστροφή.
ακόμα και μέσα από μια αποτυχία βγάζεις συμπεράσματα και προχωρείς!

jimmy007
22-10-10, 22:39
μην σκεφτεσε οτι εχασες 6 μηνες ζωης...σκεψου οτι εχεις ακομα 40 χρονια+ για να την ζησεις ευχαριστα (σεξ:P:P:turtle::turtle:) και αλλα 20 μετα για να την κλαψεις οταν δε σου λειτουργει το εργαλειο :P:P:P

Tότε χρησιμοποιείς λίγη βοήθεια για να "ξεκολλήσεις"....Όταν φτάσεις τόσο πέρνα από το γραφείο μου(να είμαστε πρώτα ο Θεος καλά) και αστο πάνω μου.....:thumbup::thumbup:

Zylo
22-10-10, 22:41
Tότε χρησιμοποιείς λίγη βοήθεια για να "ξεκολλήσεις"....Όταν φτάσεις τόσο πέρνα από το γραφείο μου(να είμαστε πρώτα ο Θεος καλά) και αστο πάνω μου.....:thumbup::thumbup:

τι θα μου δωσεις ρε δοκτορα????

κουλης
22-10-10, 22:48
μην το θεωρείς καταστροφή.
ακόμα και μέσα από μια αποτυχία βγάζεις συμπεράσματα και προχωρείς!

:thumbup:οντως μονο και μονο οι γνωσεις για τις τροφες που αποκτισα απο εκει που δεν ξεχωριζα το κορεσμενο απο το ω-3.....εμαθα τουλαχιστον 5 πραγματα!...........οποτε γιαννη συμφωνεις και εσυ να τρωω οσο γουσταρω απο καθαρες τροφες μεχρι να νιωθω χορτατος? (το ξερω οτι γινομε σαν το πιτσιρικα που συναντησες στο γυμναστηριο και σου ειπε για το νιτρικο αλλα οκ:P)θελω ενα τελευτεο οκ πριν παω για υπνο και ξεκινησω απο αυριο μια καινουργια αρχη:bbbiceps:

El Topo
22-10-10, 23:22
Φίλε Κούλη, καλή η καθαρή διατροφή, καλή η προπόνηση, καλά όλα, αλλά πάνω από όλα είναι η ισορροπία και η καλή ψυχική διάθεση. Όταν είσαι ακόμα ανήλικος, είσαι ιδιαίτερα αδύνατος (ιδίως για άτομο που κάνει βάρη) και όταν αγχώνεσαι για το αν θα φας ένα μήλο παραπάνω και λίγη βράστη γαλοπούλα και παράλληλα δεν τρως καθόλου γλυκά, ζυμαρικά, σάλτσες κλπ, τότε πολύ φοβάμαι πως η ισορροπία που έλεγα προηγουμένως πάει περίπατο.

Στην ηλικία σου και τώρα ακόμα (στα 23 μου) τρώω τα πάντα και γλυκά και σάλτσες κλπ, χωρίς να κάνε τρελές υπερβολές αλλά και χωρίς να έχω στερηθεί ποτέ κάτι, κάνω και γερή προπόνηση 4 φορές την εβδομάδα και όλα κυλούν ρολόι. Ούτε λίπος ιδιαίτερο έχω και στα κιλά (της προπόνησης) έχω ανοδική πορεία και γενικά, έχω καταλάβει πως αν δεν μιλάμε για επαγγελματικές καταστάσεις, οι ψυχαναγκασμοί και η λήψη όλων κι όλων 5-6 διαφορετικών τροφών (βρώμη, αυγά, κοτόπουλο και 2-3 ακόμα όπως βλέπω σε ένα κάρο διατροφές που εμφανίζουν όμως φοβερές ελλείψεις), μόνο κακό κάνει, τόσο σε ψυχολογικό επίπεδο όσο και σε υγείας (μακροπρόθεσμα κυρίως).

Να τρως λοιπόν σε κανονικές ποσότητες λίγο απ'όλα, με έμφαση σίγουρα σε υγιεινές και καθαρές τροφές, αλλά όχι αποκλειστικά. Και τα μακαρόνια σου να τρως με τη σάλτσα ντομάτας και το σουβλάκι και καμια σοκολάτα, απλά όχι κάθε μέρα.
Άσε τις υπερκαθαρές τροφές για τους επαγγελματίες και τους πορωμένους που ακόμα και αυτοί αν ήταν τόσο αδύνατοι όσο εσύ, είμαι σίγουρος πως θα τρώγανε πολύ περισσότερα junk από εσένα.

Εντελώς φιλικά λοιπόν, καλή και ισορροπημένη διατροφή χωρίς ιδιαίτερες στερήσεις, αρκετή ξεκούραση, διαβασματάκι και γύρω στις 4 φορές την εβδομάδα προπόνηση και είσαι μια χαρούλα.

κουλης
22-10-10, 23:36
Φίλε Κούλη, καλή η καθαρή διατροφή, καλή η προπόνηση, καλά όλα, αλλά πάνω από όλα είναι η ισορροπία και η καλή ψυχική διάθεση. Όταν είσαι ακόμα ανήλικος, είσαι ιδιαίτερα αδύνατος (ιδίως για άτομο που κάνει βάρη) και όταν αγχώνεσαι για το αν θα φας ένα μήλο παραπάνω και λίγη βράστη γαλοπούλα και παράλληλα δεν τρως καθόλου γλυκά, ζυμαρικά, σάλτσες κλπ, τότε πολύ φοβάμαι πως η ισορροπία που έλεγα προηγουμένως πάει περίπατο.

Στην ηλικία σου και τώρα ακόμα (στα 23 μου) τρώω τα πάντα και γλυκά και σάλτσες κλπ, χωρίς να κάνε τρελές υπερβολές αλλά και χωρίς να έχω στερηθεί ποτέ κάτι, κάνω και γερή προπόνηση 4 φορές την εβδομάδα και όλα κυλούν ρολόι. Ούτε λίπος ιδιαίτερο έχω και στα κιλά (της προπόνησης) έχω ανοδική πορεία και γενικά, έχω καταλάβει πως αν δεν μιλάμε για επαγγελματικές καταστάσεις, οι ψυχαναγκασμοί και η λήψη όλων κι όλων 5-6 διαφορετικών τροφών (βρώμη, αυγά, κοτόπουλο και 2-3 ακόμα όπως βλέπω σε ένα κάρο διατροφές που εμφανίζουν όμως φοβερές ελλείψεις), μόνο κακό κάνει, τόσο σε ψυχολογικό επίπεδο όσο και σε υγείας (μακροπρόθεσμα κυρίως).

Να τρως λοιπόν σε κανονικές ποσότητες λίγο απ'όλα, με έμφαση σίγουρα σε υγιεινές και καθαρές τροφές, αλλά όχι αποκλειστικά. Και τα μακαρόνια σου να τρως με τη σάλτσα ντομάτας και το σουβλάκι και καμια σοκολάτα, απλά όχι κάθε μέρα.
Άσε τις υπερκαθαρές τροφές για τους επαγγελματίες και τους πορωμένους που ακόμα και αυτοί αν ήταν τόσο αδύνατοι όσο εσύ, είμαι σίγουρος πως θα τρώγανε πολύ περισσότερα junk από εσένα.

Εντελώς φιλικά λοιπόν, καλή και ισορροπημένη διατροφή χωρίς ιδιαίτερες στερήσεις, αρκετή ξεκούραση, διαβασματάκι και γύρω στις 4 φορές την εβδομάδα προπόνηση και είσαι μια χαρούλα.

σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου φιλε μου και συμφωνω απολυτα με ολα τα παραπανω που αναφερεις! (και ολα αυτα να σκευτεις τα ξεκινισα μετα απο γυναικια απογοητευση:shock: καταραμενες για ολα αυτες φταινε!!!!:rifle:

Galthazar
23-10-10, 00:57
Φίλε Κούλη, καλή η καθαρή διατροφή, καλή η προπόνηση, καλά όλα, αλλά πάνω από όλα είναι η ισορροπία και η καλή ψυχική διάθεση. Όταν είσαι ακόμα ανήλικος, είσαι ιδιαίτερα αδύνατος (ιδίως για άτομο που κάνει βάρη) και όταν αγχώνεσαι για το αν θα φας ένα μήλο παραπάνω και λίγη βράστη γαλοπούλα και παράλληλα δεν τρως καθόλου γλυκά, ζυμαρικά, σάλτσες κλπ, τότε πολύ φοβάμαι πως η ισορροπία που έλεγα προηγουμένως πάει περίπατο.

Στην ηλικία σου και τώρα ακόμα (στα 23 μου) τρώω τα πάντα και γλυκά και σάλτσες κλπ, χωρίς να κάνε τρελές υπερβολές αλλά και χωρίς να έχω στερηθεί ποτέ κάτι, κάνω και γερή προπόνηση 4 φορές την εβδομάδα και όλα κυλούν ρολόι. Ούτε λίπος ιδιαίτερο έχω και στα κιλά (της προπόνησης) έχω ανοδική πορεία και γενικά, έχω καταλάβει πως αν δεν μιλάμε για επαγγελματικές καταστάσεις, οι ψυχαναγκασμοί και η λήψη όλων κι όλων 5-6 διαφορετικών τροφών (βρώμη, αυγά, κοτόπουλο και 2-3 ακόμα όπως βλέπω σε ένα κάρο διατροφές που εμφανίζουν όμως φοβερές ελλείψεις), μόνο κακό κάνει, τόσο σε ψυχολογικό επίπεδο όσο και σε υγείας (μακροπρόθεσμα κυρίως).

Να τρως λοιπόν σε κανονικές ποσότητες λίγο απ'όλα, με έμφαση σίγουρα σε υγιεινές και καθαρές τροφές, αλλά όχι αποκλειστικά. Και τα μακαρόνια σου να τρως με τη σάλτσα ντομάτας και το σουβλάκι και καμια σοκολάτα, απλά όχι κάθε μέρα.
Άσε τις υπερκαθαρές τροφές για τους επαγγελματίες και τους πορωμένους που ακόμα και αυτοί αν ήταν τόσο αδύνατοι όσο εσύ, είμαι σίγουρος πως θα τρώγανε πολύ περισσότερα junk από εσένα.

Εντελώς φιλικά λοιπόν, καλή και ισορροπημένη διατροφή χωρίς ιδιαίτερες στερήσεις, αρκετή ξεκούραση, διαβασματάκι και γύρω στις 4 φορές την εβδομάδα προπόνηση και είσαι μια χαρούλα.

:bowdown::bowdown::bowdown::clap::clap::clap:

giannis14
01-11-10, 14:04
βρε παιδια αυτην την στιγμη βρισκομαι στο σχολειο μπορειτε να μου πειτε τι μπορω να τρωω μαζι μου στο σχολειο γιατι δεν τρωω απο το κυλεικιο και συνηθως παιρνω απο το σπιτι και τρωω

2 φετες ψωμι ολικης αλεσεως 2 μανταρινια και μισι μπανανα και μισο μηλο..

εσεις τι μου προτινετε???

κουλης
01-11-10, 14:49
παρε μια μπακετα ολικης βγαλε την ψιχα και γεμισε την με οτι τραβαει η ψυχη σου:thumbup:

Zylo
01-11-10, 17:02
δε χρειαζεται να βγαλει την ψιχα.....εγω μαζι τα βαζω ....βεβαια γινετε πιο μπομπα και μπορει να ξεχυλιζει που κ που αλλα εγω τ τουρμπιζω και γινετε μαχη....^^

κουλης
01-11-10, 17:12
ορμα zylo:green:

Zylo
01-11-10, 17:13
ορμα zylo:green:

εσεσεσεσε!!!:rolf::rolf:

Galthazar
01-11-10, 18:20
δε χρειαζεται να βγαλει την ψιχα.....εγω μαζι τα βαζω ....βεβαια γινετε πιο μπομπα και μπορει να ξεχυλιζει που κ που αλλα εγω τ τουρμπιζω και γινετε μαχη....^^

ποιος κερδιζει στο τελος??:P:turtle::turtle:

Zylo
01-11-10, 18:37
ποιος κερδιζει στο τελος??:P:turtle::turtle:

παντα εγω κερδιζω...ενας απλος λεκες δε με πτωεί και συνεχιζω να μαχομαι ωσπου να κατατροποσω το σαντουιτς/"εχθρο" :turtle::turtle::rolf::rolf::rolf::turtle:

Galthazar
01-11-10, 22:30
ετσι ρε μην κωλωνεις...φατους ολους (στην κυριολεξια :P)!!

giannis14
02-11-10, 15:19
ορμα zylo:green:

ποπο τι μου θυμησες τωρα!!!εχεις δικιο θα παρω το ψωμι ολικης αλεσεως θα κοψω ενα κομματι και θα το γεμισω μεσα τυρι ντοματα hmm αν και τωρα μου ανοιξε την ορεξη.........

gspyropo
12-08-11, 22:48
εφτασε λοιπον η μερα για το γευμα που περιμενα τοσο καιρο...λεω να περιεχει πολυ μα ΠΑΡΑΠ ΠΟΛΥ ΤΥΡΙ αυτο μου ερχετε τωρα...τι λετε για gouda????

Kagias
12-08-11, 22:55
Καλο ειναι να περιεχει μια καλη ποσοτητα μονοακορεστων και κορεσμένων λιπαρών, καθώς περιστασιακές προσλήψεις τους φέρεται να ευνοούν την έκκριση τεστοστερόνης. Αρα βαλε και κανα σουβλακι/πιτσα να χτυπησεις πιο πολυ καλο θα σου κανει.

T0ny
12-08-11, 23:13
Αφού είναι cheat βάλε ότι γουστάρεις!!!
Εγώ χτές έφαγα μια πίτσα με 6 τυριά και μέτρισε!!!

thegravijia
12-08-11, 23:25
με προβληματισες τωρα
να σε πω΄΄ οταν λες σκληρη διαιτα εννοεις οτι εκανες για γραμμωση που λεμε η απλα ησουν καιρο στο ιδιο προγραμμα διατροφης χωρις να το χαλασεις καθολου?

ρωταω γιατι το να μπεις εςσυ σε διαιτα με τοσο χαμηλο bf ...

?

οσο για το cheat νομιζω πρεπει νΑ πας στην πιτσαρια(δενθυμαμαι ονομα) που πληρωνεις κανα 8ευρωνομιζω κ τρως οσες πιτσες θες
πηγαινε κ κλειστους το μαγαζι:green:

MusclesOfShadow
12-08-11, 23:27
Χαχα, ωραιος thegravija!
Αν και εγω λεω να πας για γυρο. Ειναι φθηνος, εχει απολα μεσα και κρεας και νοστιμος! Με 6 ευρω (3 σουβλακια απο 2 ευρω το ενα) χορταινεις ανετα! Ετσι κανω και γω! Και σε λιγο, με βλεπω να πηγαινω και στα 4!

tolis93
13-08-11, 00:45
Χτυπα φαν με 50% έκπτωση μια 4χ 4 με πατάτα κ τυρί κ μπαρμπεκιου να ισιωσεις :-)

DimitrisT
13-08-11, 11:56
οσο για το cheat νομιζω πρεπει νΑ πας στην πιτσαρια(δενθυμαμαι ονομα) που πληρωνεις κανα 8ευρωνομιζω κ τρως οσες πιτσες θες
πηγαινε κ κλειστους το μαγαζι:green:

Pizza Hut! Καθε Παρασκευη ηταν πριν 3 χρονια, δεν ξερω αν εχει αλλαξει μερα τωρα..
Υ.Γ. Δε με παιρνεις και εμενα μαζι; Απλα θα βλεπω..:green:

MusclesOfShadow
13-08-11, 12:06
Ρε παιδια παιδακια κανεις? Τι hardcore λετε πως ειστε, αν δεν πατε σε καλη ψησταρια να φατε σαν αρχοντες μετα απο μια σκληρη προπονηση? :liftheavy::evil2:

Giannistzn
13-08-11, 12:14
Βασικα δεν καταλαβα γιατι δεν εγινε ποστ στο αντιστοιχο θεμα αλλα τεσπα.


Ρε παιδια παιδακια κανεις? Τι hardcore λετε πως ειστε, αν δεν πατε σε καλη ψησταρια να φατε σαν αρχοντες μετα απο μια σκληρη προπονηση? :liftheavy::evil2:

Ποσο θα σου κοστισει να φας μισο κιλο παΐδακια (περισσοτερο ή λιγοτερο δεν ξερω, αναλογα ποσο θελει ο καθενας για να χορτασει) ?

Σιγουρα οχι 6-15 ευρω που κανεις ενα πολυ καλο cheat. Μπορει να κανω και λαθος.
Για την πιτσα φαν που αναφερθηκε πιο πανω, να πω οτι δεν εχω ακουσει τα καλυτερα για την ποιοτητα της / γευση της (το αντιθετο μαλιστα). Και ξερω και απο πρωτο χερι οτι ολα (οχι το 99% αλλα το 100%) ειναι κατεψυγμενα και απλα ζεσταινονται (στην pizza fun).

Θα προτιμουσα pizza hut unlimited που ειπαν και πιο πανω τα παιδια, που βαζεις και οτι υλικα θελεις. Βαλε 4-5 τυρια.

MusclesOfShadow
13-08-11, 12:27
Γιαννη, ειναι και θεμα προτιμησης. Εγω γενικα προτιμω κρεας απο κατι αλλο, βεβαια εγω τις εννοιες "διαιτα" και "cheat-meal" τις εχω πεταξει καθως δεν με ενδιαφερουν. Με ενδιαφερει να ειμαι υγειης αλλα δεν θα κατσω να τρωω ωτοματα για μεσημεριανο, απλα και μονο επειδη εχω αλλους στοχους, σωματικους.
Σαν παρενθεση το παραπανω:P
Οσο για την ψησταρια, σιγα, με 6 ευρω οπως ειπα παιρνεις 3 σουβλακια! Μια χαρα δεν ειναι? Και αν ειναι με απολα εχει +ντοματα(σαλατα) +κρεας(πρωτεινη) +πιτα(υδατανθρακες) και χορταινει.
Προσωπικα για μενα η πιτσα ειναι ενα νοστιμοτατο φαγητο, αλλα αν ειχα επιλογες οπως κρεατικο, ποτε δεν θα την προτιμουσα καθως μου φαινεται ψωμι με τυρι (νοστιμο ομως:))
Με λιγα λογια φατε ο,τι σας αρεσει και εξυπηρετει τους στοχους σας (ογκος, γραμμωση, και τα δυο, fitness, sumo, κτλ κτλ) αλλα να προσεχουμε και την υγεια μας φυσικα, καθως πολλα περιεργα συστατικα μπαινουν στα (συσκευασμενα ειδικα τροφιμα) και εμεις δεν το παιρνουμε χαμπαρι:unsure::welcome:

john2222
16-08-11, 23:26
Βασικα δεν καταλαβα γιατι δεν εγινε ποστ στο αντιστοιχο θεμα αλλα τεσπα.



Ποσο θα σου κοστισει να φας μισο κιλο παΐδακια (περισσοτερο ή λιγοτερο δεν ξερω, αναλογα ποσο θελει ο καθενας για να χορτασει) ?

Σιγουρα οχι 6-15 ευρω που κανεις ενα πολυ καλο cheat. Μπορει να κανω και λαθος.
Για την πιτσα φαν που αναφερθηκε πιο πανω, να πω οτι δεν εχω ακουσει τα καλυτερα για την ποιοτητα της / γευση της (το αντιθετο μαλιστα). Και ξερω και απο πρωτο χερι οτι ολα (οχι το 99% αλλα το 100%) ειναι κατεψυγμενα και απλα ζεσταινονται (στην pizza fun).

Θα προτιμουσα pizza hut unlimited που ειπαν και πιο πανω τα παιδια, που βαζεις και οτι υλικα θελεις. Βαλε 4-5 τυρια.

den symfwnw me to parapanw file. egw pairnw sunexeia pizza fan pou exei kai 50% ekptwsi. Ennoeitai paradosiaki me 5€ eukola :) kai malista exw kai sugkeni pou douleuei se magazi kai den isxuei kati tetoio:) ase ki olas pou to pio kalo einai oti oi podosfairistes tis aek trwne pitsa fan gia na epanelthei i fusiki katastasi meta tous agwnes. deite!!!! http://aek-live.blogspot.com/2010/11/pizza-fun.html kai o theios mou mou eipe oti dn exoun kai trans lipara (an kai den kserw akrivws ti simainei, alla kalo tha nai :) !!!!!! etsi epanerxetai kai i diki mou katastasi! :thumbup::welcome::green: