PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυμναστική και κρυολόγημα



GOMI
01-10-07, 09:19
Καλημέρα

Ήθελα να σας ρωτήσω την γνώμη σας στο εξής:

Όταν κάποιες στιγμές έχετε αρπάξει ένα κρυολόγημα (πονόλαιμος, ατονία κ.λπ) είναι προτιμότερο να κάνετε παύση από το γυμναστήριο μέχρι να αναρρώσετε ή (εφόσον βέβαια αυτό είναι εφικτό), να κάνετε μια "χαλαρή" προπόνηση?

Βέβαια, κάνοντας εδώ και 10 μέρες το πρόγραμμα brawny, level 2, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να υπάρξη "χαλαρή" προπόνηση :D

thx....

pikolo
01-10-07, 11:55
εγω οταν εχω πυρετο μεχρι 37 και 3 και συναχι μπορει να κανω...και κανω...αλλα απο εκει και πανω οχι....

gpol
01-10-07, 12:01
Οταν ειμαστε αρρωστοι δεν κανουμε :) Δεν επιβαρυνουμε κιαλλο τον εαυτο μας

pikolo
01-10-07, 12:03
ε εξαρταται το ποσο αρρωστος εισαι....εγω πχ σπανια εχω 36,6 συνηθως ενα 37 το εχω

GOMI
01-10-07, 12:35
δηλαδή, μπορείς και παίζεις τα κιλά που παίζεις και όταν είσαι καλά?

pikolo
01-10-07, 12:38
αχα....με μια φραπεδια ποιο πριν τα παιζω..και παραπανω....απλα ζεστενομαι λιγακι....(δεν μιλαμνε για 38 πυρετο....μιλαμε για δεκατα πχ)

GOMI
01-10-07, 12:49
ok..ιδωμεν τοτε....ευχαριστώ και τους 2...

Crimson
01-10-07, 12:58
Συμφωνώ κάργα με Gpol....

Μην ξεχνάτε ότι σε ορισμένες περιπτώσεις τα δέκατα, είναι μια πολύ καλή ένδειξη υπερπροπόνησης... Ειδικά όταν συνοδεύεται με ατονία, κόπωση & πονοκεφάλους... Αυξήστε τη δοσολογία της Vit C & ξεκουραστείτε!

Μην ξεχνάτε ότι όσο πιο ποιοτική είναι η ανάρρωση, τόσο πιο πολύ "μεγαλώνουμε" (και ναι, υπάρχουν άπειρες μελέτες που λένε ότι η έκκριση της αυξητικής ορμόνης, γίνεται κατά την ανάρρωση & ΌΧΙ κατα την προπόνηση!!!). Δεν πρόκειται να καταφέρετε τίποτα, αν διαλύσετε το ανοσοποιητικό σας & βγείτε "off" από προπονήσεις για κανα δίμηνο!...

Άλεξ, διαφωνώ με τη φραπεδιά & μετά προπόνηση... Ο οργανισμός μας έχει προστατευτικούς μηχανισμούς (ειδικά όσον αφορά το ανοσοποιητικό μας) και, αν δεν είσαι επαγγελματίας αθλητής που πρέπει οπωσδήποτε να αγωνιστεί, δεν είναι σωστό να γίνονται bypassed... Θα το κάνεις μια, δυο, τρεις, πέντε, δέκα.... Κάποια στιγμή θα σε ρίξει & θα σε αφήσει εκτός...

Μιλάω από εμπειρία. Εγώ έκανα τη βλακεία μου, λίγο πριν το πανελλήνιο & αν και βγήκα πρώτη, η επίδοσή μου ήταν παντελώς άθλια.... 1,5 μήνας εκτός προπονήσεων για ανάρρωση του CNS μου... Με έριχνε το ένα κρύωμα μετά το άλλο & η μια ίωση μετά την άλλη....

Be alerted....

Batista
01-10-07, 20:37
Εξαρτατε παντα ποσο αρροστος εισαι....
Αν ειναι ενα μικρο κρυολογημα σηνιθος ειναι καλλητερα να το αφισης να κανει τον κυκλο του και προς το τελος να αρχησεις με λιγο καρδιο ωστε να υδροσης αρκετα και να αρχιση ο οργανισμος να δουλευη παλη και να "αποβαλη το κρυομα"
Απο εκει και περα ομος αν εχεις πυρετο και βηχης ολη την ωρα καλλιτερα κατσε σπιτι...
Σκεφτητε και τους αλλους στο γυμναστιριο που πολη πηθανον θα κολλισουν αυτο που εχετε..
Ειναι κρημα.... :|

Gasturb
01-10-07, 21:45
ε εξαρταται το ποσο αρρωστος εισαι....εγω πχ σπανια εχω 36,6 συνηθως ενα 37 το εχω
To 37 δεν θεωρείται ''πυρετός'' απλά αδιαθεσία που φεύγει άνετα



αχα....με μια φραπεδια ποιο πριν τα παιζω..και παραπανω....απλα ζεστενομαι λιγακι....(δεν μιλαμνε για 38 πυρετο....μιλαμε για δεκατα πχ)
:? :?

Με πυρετό δεν κάνουμε, με συνάχι/βήχα/'λαιμα' αν αντέχεις its ok.

Gt