PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδυασμός προπόνησης με βάρη και κολύμβησης



djforcegr
21-04-07, 01:58
θελω να αρχησω κολημβηση 3 φορες την βδομαδα αλλα ξυπναω στις 1 αμεσως πινω ενα ποτηρι γαλα και ενα φρουτο μαζι και κατα τις 3 το μεσημεριανο μετα 5 5¨30 φρουτο και 8 η ωρα γυμναστηριο
ποτε πιστευετε οτι ειναι η ποιο καταλληλη ωρα? και πεστε μου αν θα βοηθησει η κολημβηση σε αυτο που θελω [χασιμο λοιπος συσφηξη]

v@g
21-04-07, 10:39
Φίλε καλημέρα! Η διατροφή σου είναι άθλια. Δε θα δεις αποτελέμσατα έτσι. Οργάνωσε τα γεύματά σου ώστε να έχουν όλα πρωτεΐνη και από κει και πέρα ανάλογα την ώρα επέλεξε σωστούς υδατάνθρακες (βρώμη, ρύζι, πατάτα) ή λίπη (ελαιόλαδο, ξηροί καρποί).

Όσο για το κολυμβητήριο είναι καθαρά δικό σου θέμα. Καλύτερα πάντως να μην έχεις την ίδια μέρα βάρη και κολύμβηση, κατά τη γνώμη μου!

billys15
21-04-07, 12:03
Μονο 3 φορες τη μερα τρως; Κακο αυτο.Καντο 5 τουλαχιστον και αν μπορεις και 6.

Επισης εχει δικιο ο v@g σε αυτα που λεει.Και για το τι θα πρεπει να τρως και για τον συνδιασμο βαρη-κολυμβηση (οχι την ιδια μερα).

Η συμβουλη μου ειναι να φτιαξεις τη διατροφη σου οσο το δυνατον συντομοτερο αν θες να δεις αποτελεσμα.

djforcegr
21-04-07, 15:48
Φίλε καλημέρα! Η διατροφή σου είναι άθλια. Δε θα δεις αποτελέμσατα έτσι. Οργάνωσε τα γεύματά σου ώστε να έχουν όλα πρωτεΐνη και από κει και πέρα ανάλογα την ώρα επέλεξε σωστούς υδατάνθρακες (βρώμη, ρύζι, πατάτα) ή λίπη (ελαιόλαδο, ξηροί καρποί).

Όσο για το κολυμβητήριο είναι καθαρά δικό σου θέμα. Καλύτερα πάντως να μην έχεις την ίδια μέρα βάρη και κολύμβηση, κατά τη γνώμη μου!

file mou kano tin imera 6 geumata
frouto kanoniko fagito salata kreas otidipote frouto gimnastirio fagito frouto
min ksexnas oti i diatrofi mou den ine gia miiko isto ala xasimo lipoys
sto personal training pou pao den ksekinisa na kano soma ala na xaso to perito lipos pou exo kani edo kairo meta to personal training se kana dimino diladi tha pao se kanoniko gimnastirio kai i diatrofi mou tha ine entelos diaforetiki me simpliromata kai ta sxetika
emena me endiaferi na matho an i kolimvisi tha voithisi stin sisfiksi kai sto xasimo lipoys

v@g
21-04-07, 15:54
Το ότι θέλεις να κάνεις γράμμωση (να χάσεις λίπος δηλαδή) δε σημαίνει ότι πρέπει να τρως λίγο. Με τη διατροφή που κάνεις σίγουρα θα χάσεις βάρος αλλά όχι έτσι όπως το φαντάζεσαι, ώστε να έχεις ένα καλό οπτικό αποτέλεσμα.

Το φρούτο δεν είναι γεύμα! Επίσης, δε χρειάζεται να πάρεις συμπληρώματα, άλλα πράγματα επείγουν - είναι πιο σημαντικά. Όταν έχεις ρυθμίσει τη διατροφή σου σωστά τότε μπορείς να την ψάξεις τη δουλειά με κανένα συμπλήρωμα βιταμίνης ή και πρωτεΐνης...

billys15
21-04-07, 16:01
Στα γευματα σου θα πρεπει να περιεχεις ποιοτικες θερμιδες.Ας πουμε καλυτερα ασε το ψωμι και φαε κατι αλλο αντι γι'αυτο (οπως αναφερεται παραπανω,βρωμη κλπ).Απο κει και περα σταδιακα θα μειωνεις θερμιδες.Οχι κατευθειαν.

Το κολυμπι πιστευω οτι θα σε βοηθησει αρκετα.Αντι για αεροβικη στο γυμναστηριο,μπορεις να το κανεις αυτο.

djforcegr
21-04-07, 16:16
Το ότι θέλεις να κάνεις γράμμωση (να χάσεις λίπος δηλαδή) δε σημαίνει ότι πρέπει να τρως λίγο. Με τη διατροφή που κάνεις σίγουρα θα χάσεις βάρος αλλά όχι έτσι όπως το φαντάζεσαι, ώστε να έχεις ένα καλό οπτικό αποτέλεσμα.

Το φρούτο δεν είναι γεύμα! Επίσης, δε χρειάζεται να πάρεις συμπληρώματα, άλλα πράγματα επείγουν - είναι πιο σημαντικά. Όταν έχεις ρυθμίσει τη διατροφή σου σωστά τότε μπορείς να την ψάξεις τη δουλειά με κανένα συμπλήρωμα βιταμίνης ή και πρωτεΐνης...

diladi ti mou protinis anti gia frouto?
kai kati alo re pedia me olo auto to lipos exo psilo diksi ginaikomastia sonete auto me tipota?

Gasturb
21-04-07, 16:22
djforcegr σου έστειλα κ pm παλιότερα - Διαβασε τους κανονισμους - ποτέ με greeklish μην ξαναγίνει

Gt

djforcegr
21-04-07, 16:22
djforcegr σου έστειλα κ pm παλιότερα - Διαβασε τους κανονισμους - ποτέ με greeklish μην ξαναγίνει

Gt

συγνωμη βοσσ

v@g
21-04-07, 16:23
Κατά τη γνώμη μου η γυναικομαστεία αν δεν είναι σε προχωρημένο επίπεδο, θα φύγει όσο θα χάνεις λίπος, αλλά κυρίως όσο θα βάζεις μυς... Είχα κι εγώ (όχι τρελά πράγματα) και με τον καιρό έφυγε.

Δεν έχω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο αντί για φρούτο. Εξαρτάται τη στιγμή. Πχ για μετά την προπόνηση, ένα καλό γεύμα είναι 7 ασπράδια και 100-150γ πατάτα. Επίσης 50γ ρύζι με 150γ στήθος κοτόπουλο... Θα σου πρότεινα να ψάξεις στο φόρουμ διατροφές που έχουν προταθεί κατά καιρούς, έτσι ώστε να την προσαρμόσεις στα μέτρα σου. Όταν το κάνεις αυτό, αν θέλεις τη γνώμη μας, postαρέ την εδώ!

djforcegr
21-04-07, 16:27
Κατά τη γνώμη μου η γυναικομαστεία αν δεν είναι σε προχωρημένο επίπεδο, θα φύγει όσο θα χάνεις λίπος, αλλά κυρίως όσο θα βάζεις μυς... Είχα κι εγώ (όχι τρελά πράγματα) και με τον καιρό έφυγε.

Δεν έχω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο αντί για φρούτο. Εξαρτάται τη στιγμή. Πχ για μετά την προπόνηση, ένα καλό γεύμα είναι 7 ασπράδια και 100-150γ πατάτα. Επίσης 50γ ρύζι με 150γ στήθος κοτόπουλο... Θα σου πρότεινα να ψάξεις στο φόρουμ διατροφές που έχουν προταθεί κατά καιρούς, έτσι ώστε να την προσαρμόσεις στα μέτρα σου. Όταν το κάνεις αυτό, αν θέλεις τη γνώμη μας, postαρέ την εδώ!

κοιταξε φιλε μου στο personal training μου εχουνε βγαλει προγραμμα διατροφης αυτοι δεν μπορω να κανω οτι θελω και παλιοτερα που πηγαινα γυμναστηρια ετρωγα γεματα γευματα οχι φρουτα και μπιπ.εκει που ειμαι κανω οτι μου λενε οσο για την γυμναστικη που κανω καμια σχεση με οτι εκανα απλα εκει οπωσ σου ειπα ειμαι για χασιμο λιπους και αδυνατισμα οταν φιγουνε τα πολλα πολλα θα αλλαξω διατροφη και προγραμμα ι γυναικομαστια αμα ειναι προχωρημενη χειρουργειο χαλαρα?

v@g
21-04-07, 16:30
Οκ! Εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις! :wink:

Για τη γυναικομαστεία, αν δεν φύγει μετά το χάσιμο λίπους τότε ναι χειρουργείο. Αλλά μη βιαστείς! Δες πρώτα τι θα γίνει όταν χάσεις λίπος!

djforcegr
21-04-07, 16:33
Οκ! Εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις! :wink:

Για τη γυναικομαστεία, αν δεν φύγει μετά το χάσιμο λίπους τότε ναι χειρουργείο. Αλλά μη βιαστείς! Δες πρώτα τι θα γίνει όταν χάσεις λίπος!

να σε καλα φιλε μου για την βοηθεια ελπιζω ολο αυτη την στερηση εξω φαγητου και λοιπα και τοσα λεφτα εκει να αζιζει και πηγα εκει γιατι αλλο να εισαι μονος και αλλο κποιος να σου λεει τι να κανεις και πως σε ευχαριστω ελπιζω το καλοκαιρακι τουλαχιστον να μιν ντρεπομαι να κυκλοφορησω παω μπανακι σκεφτομαι να αγορασω και ενα ποδηλατακι να αφησω το αμαξι ¨)

v@g
21-04-07, 16:35
No problem! Καλή τύχη με τους στόχους σου!

ΥΓ: Όπως και να είναι το σώμα σου το καλοκαίρι να το ευχαριστηθείς! Μην έχεις κόμπλεξ!!! :army2:

jiujitSu
21-04-07, 17:04
Πολυ "hollywood" το Personal training !

Για να χασεις βαρος πρεπει η ενεργεια που προσλαμβανεις με το φαγητο σου να ειναι λιγοτερη απο την ενεργεια που δαπανει το σωμα σου καθημερινα.
Για να το κανεις αυτο υπαρχουν 2 τροποι. Η να φας λιγοτερο ή να αυξησεις την σωματικη σου δραστηριοτητα.
Αρα το κολυμπι θα βοηθησει αφου αυξανει την ενεργεια που καις καθημερινα.

Με τον ορο γυναικομαστια στο bodybuilding εννοουμε την αναπτυξη του αδενα του μαστου. Την αυξηση του ογκου του δλδ που στο bbuilding οφειλεται στην χρηση ορμονων. Το ιδιο μπορει ομως να συμβει και στην εφηβεια λογο ορμονικων διαταραχων.
Ετσι αφου μεγαλωνει ο αδενας του μαστου κανεις μικρα βυζακια οπως οι γυναικες.
Τωρα μερικοι αντρες εχουν τις "λιποαποθηκες" τους και στο στηθος οποτε οταν παχαινουν βαζουν λιπος και εκει αρα παλι κανουν βυζακια χωρις να εχει αυξηθει το μεγεθος του αδενα.
Η διαφορα ειναι οτι το λιπος χανεται με διαιτα ενω ο αδενας ειναι μονιμος και φευγει μονο με εγχειρηση. Νταξει και το λιπος μπορει να φυγει με λιποαναρωφηση...
Αμα δεν πηρες τπτ ορμονες και δεν το ειχες απο την εφηβεια σου τοτε πιθανοτατα ειναι σκετο λιπος και θα φυγει με την διαιτα.

BRaWNy
21-04-07, 18:27
Φίλε απο τον τρόπο που ρωτάς και αυτά που ρωτάς, και αυτά που τρως, συμπεραίνω ότι είσαι αρχάριος και εννοώ ότι δεν έχεις ακόμη αρκετά αξιόλογο μυικό επίπεδο, οπότε ασε την γράμμωση στην άκρη για αργότερα, που θα είναι σιγουρο ότι θα πετύχει, τωρα θα κάνεις απλά μια τρυπα στο νερό.
Όσο περισσότερους μυες έχεις, τοσο πιό εύκολα καις και λίπος.

Αυτή ειναι η άποψή μου, αν θες την ακούς, αν θες όχι.
Κοίτα πρωτα να μάθεις να τρως και βεβαιωσου ότι κάνεις και σωστή προπόνηση, "κτισε το σπίτι πρωτα και μετα "βάψε το", αν με πιάνεις.

Πες μου αν κάνω λάθος.
Πες το μου, παραθέτοντας και τα stats σου:

Πόσο χρονων εισαι?
Πόσα κιλά είσαι και με τι ύψος?
Πόσο % λίπους υποθέτεις ότι έχεις?
Τι περιφέρεια μπράτσου έχεις (κρυο,μετρημένο, χωρις να εχεις κάνει προπόνηση)?
Τι περιφέρεια μέσης?
Πόσο καιρό κάνεις προπόνηση?
Τι πρόγραμα με βαρη κάνεις?
Τι κιλά σηκώνεις στις βασικές ασκήσεις όπως πιέσεις πάγκου, Σκουωτ και Άρσεις θανάτου?
Αν θες βάλε και μια φωτό σου.

djforcegr
21-04-07, 18:37
Φίλε απο τον τρόπο που ρωτάς και αυτά που ρωτάς, και αυτά που τρως, συμπεραίνω ότι είσαι αρχάριος και εννοώ ότι δεν έχεις ακόμη αρκετά αξιόλογο μυικό επίπεδο, οπότε ασε την γράμμωση στην άκρη για αργότερα, που θα είναι σιγουρο ότι θα πετύχει, τωρα θα κάνεις απλά μια τρυπα στο νερό.
Όσο περισσότερους μυες έχεις, τοσο πιό εύκολα καις και λίπος.

Αυτή ειναι η άποψή μου, αν θες την ακούς, αν θες όχι.
Κοίτα πρωτα να μάθεις να τρως και βεβαιωσου ότι κάνεις και σωστή προπόνηση, "κτισε το σπίτι πρωτα και μετα "βάψε το", αν με πιάνεις.

Πες μου αν κάνω λάθος.
Πες το μου, παραθέτοντας και τα stats σου:

Πόσο χρονων εισαι?
Πόσα κιλά είσαι και με τι ύψος?
Πόσο % λίπους υποθέτεις ότι έχεις?
Τι περιφέρεια μπράτσου έχεις (κρυο,μετρημένο, χωρις να εχεις κάνει προπόνηση)?
Τι περιφέρεια μέσης?
Πόσο καιρό κάνεις προπόνηση?
Τι πρόγραμα με βαρη κάνεις?
Τι κιλά σηκώνεις στις βασικές ασκήσεις όπως πιέσεις πάγκου, Σκουωτ και Άρσεις θανάτου?
Αν θες βάλε και μια φωτό σου.



Πόσο χρονων εισαι? 22
Πόσα κιλά είσαι και με τι ύψος? 105 υψος 1.80
Πόσο % λίπους υποθέτεις ότι έχεις? 34κιλα
Τι περιφέρεια μπράτσου έχεις (κρυο,μετρημένο, χωρις να εχεις κάνει προπόνηση)? δεν γνωριζω
Τι περιφέρεια μέσης? δεν γνωριζω
Πόσο καιρό κάνεις προπόνηση? εκανα στο παρελθον αλλα το καλοφαγητο και το καθισιο με καταντησε ρεμαλι ¨¨)
Τι πρόγραμα με βαρη κάνεις? βασικα δεν κανω και τιποτα το τρελλο εκει που ειμαι τωρα
Τι κιλά σηκώνεις στις βασικές ασκήσεις όπως πιέσεις πάγκου, Σκουωτ και Άρσεις θανάτου? κιλα λιγα αλλα πολλεσ επαναληψεις
Αν θες βάλε και μια φωτό σου. φωτο θα βαλω συντομα

καμια σχεση οπωσ γυμναζομουνα σε κανονικο γυμναστηριο με το περσοναλ τραινινγ εκει ειμαι για να χασω κιλα οχι να χτισω μυς και σωμα.

ειμαι διο βδομαδες εκει εκλεισα τρημινο το καλο ειναι οτι κανο και μια ωρα αεροβικη εκει οποτε παω σε χαι παλμους

αλλα αυτη την φορα ειμαι αποφασισμενος να αδυνατισω να ξαναγινω ανθρωπος

djforcegr
21-04-07, 18:38
Πολυ "hollywood" το Personal training !

Για να χασεις βαρος πρεπει η ενεργεια που προσλαμβανεις με το φαγητο σου να ειναι λιγοτερη απο την ενεργεια που δαπανει το σωμα σου καθημερινα.
Για να το κανεις αυτο υπαρχουν 2 τροποι. Η να φας λιγοτερο ή να αυξησεις την σωματικη σου δραστηριοτητα.
Αρα το κολυμπι θα βοηθησει αφου αυξανει την ενεργεια που καις καθημερινα.

Με τον ορο γυναικομαστια στο bodybuilding εννοουμε την αναπτυξη του αδενα του μαστου. Την αυξηση του ογκου του δλδ που στο bbuilding οφειλεται στην χρηση ορμονων. Το ιδιο μπορει ομως να συμβει και στην εφηβεια λογο ορμονικων διαταραχων.
Ετσι αφου μεγαλωνει ο αδενας του μαστου κανεις μικρα βυζακια οπως οι γυναικες.
Τωρα μερικοι αντρες εχουν τις "λιποαποθηκες" τους και στο στηθος οποτε οταν παχαινουν βαζουν λιπος και εκει αρα παλι κανουν βυζακια χωρις να εχει αυξηθει το μεγεθος του αδενα.
Η διαφορα ειναι οτι το λιπος χανεται με διαιτα ενω ο αδενας ειναι μονιμος και φευγει μονο με εγχειρηση. Νταξει και το λιπος μπορει να φυγει με λιποαναρωφηση...
Αμα δεν πηρες τπτ ορμονες και δεν το ειχες απο την εφηβεια σου τοτε πιθανοτατα ειναι σκετο λιπος και θα φυγει με την διαιτα.

επερνα πρωτεινη κρεατινη καποτε και κατι αλλες **** σε κανονικα πλαισια δεν ξερω αν αυτα θεωρουντε ορμονες ενεσιμα και τετοια μπα!

BRaWNy
21-04-07, 18:46
εκει ειμαι για να χασω κιλα οχι να χτισω μυς και σωμα.

Aν αυτός είναι ο στόχος σου, τότε μάλλον θα τον πετύχεις.
Εγω πάω πάσο, για τέτοιες περιπτωσεις δεν είμαι αρμόδιος να βοηθήσω.

djforcegr
21-04-07, 18:54
Φωτογραφιες

1
http://img341.imageshack.us/my.php?image=picture1de1.jpg





2
http://img125.imageshack.us/my.php?image=picture3rw0.jpg




3
http://img409.imageshack.us/my.php?image=picture888mq6.jpg


μην της δειτε στο σκοταδι για το δικο σας καλο :P

jiujitSu
21-04-07, 18:58
επερνα πρωτεινη κρεατινη καποτε και κατι αλλες μλκς σε κανονικα πλαισια δεν ξερω αν αυτα θεωρουντε ορμονες ενεσιμα και τετοια μπα!

οχι δεν παιζουν ρολο στην γυναικομαστια.

Οι φωτος ειναι μετα απο χασιμο αρκετων κιλων ή απειρακτος ?

djforcegr
21-04-07, 18:59
εκει ειμαι για να χασω κιλα οχι να χτισω μυς και σωμα.

Aν αυτός είναι ο στόχος σου, τότε μάλλον θα τον πετύχεις.
Εγω πάω πάσο, για τέτοιες περιπτωσεις δεν είμαι αρμόδιος να βοηθήσω.


οπως βλεπεις και στις φωτογραφειες αυτο ειναι ο πρωτος μου στοχος

djforcegr
21-04-07, 19:00
επερνα πρωτεινη κρεατινη καποτε και κατι αλλες μλκς σε κανονικα πλαισια δεν ξερω αν αυτα θεωρουντε ορμονες ενεσιμα και τετοια μπα!

οχι δεν παιζουν ρολο στην γυναικομαστια.

Οι φωτος ειναι μετα απο χασιμο αρκετων κιλων ή απειρακτος ?

ι φωτογραφιες ειναι μολις τωρα τις εβγαλα δυο βδομαδες στο γυμναστηριο και διατροφη
χαλια ε? δεν ξερω τι να κανω ¨(((

Gasturb
21-04-07, 19:15
Υποθερμιδική δίαιτα, γυμναστική κ αεροβική τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα, με υπομόνη θα φτιάξεις κ μην σε παίρνει από κάτω το κυριότερο!

Gt

BRaWNy
21-04-07, 19:17
εκει ειμαι για να χασω κιλα οχι να χτισω μυς και σωμα.

Aν αυτός είναι ο στόχος σου, τότε μάλλον θα τον πετύχεις.
Εγω πάω πάσο, για τέτοιες περιπτωσεις δεν είμαι αρμόδιος να βοηθήσω.


οπως βλεπεις και στις φωτογραφειες αυτο ειναι ο πρωτος μου στοχοςΡε συ, εγω κατάλαβα ποιός είναι ο στόχος σου, απλά εσυ δεν κατάλαβες ότι με λάθος τρόπο και νοοτροπία θέλεις να τον πετύχεις.
Και στο τέλος σου απάντησα έτσι, επειδή εσυ θέλεις να χάσεις κιλά (τι κιλά όμως?) και όχι λίπος, και κατάλαβα ότι δεν σε ενδιαφέρει αν θα έχεις καλό και γυμνασμένο σωμα, αρκει να χάσεις βάρος.
Έτσι όπως το "βλέπεις" εγω δεν μπορω να βοηθήσω άλλο.

Αα ...και που' σαι, αν χάσεις βάρος με λάθος τρόπο, θα δημιουργήσεις προϋποθέσεις ωστε να ξαναμπεί αυτό το βάρος αργότερα και να είναι πολύ "χειρότερο".
Αν θες ρίξε μια ματιά και στο παρακάτω reply link, είναι αρκετά σχετικό, απλά για ενημέρωση:


http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=12383#12383

djforcegr
21-04-07, 19:22
εκει ειμαι για να χασω κιλα οχι να χτισω μυς και σωμα.

Aν αυτός είναι ο στόχος σου, τότε μάλλον θα τον πετύχεις.
Εγω πάω πάσο, για τέτοιες περιπτωσεις δεν είμαι αρμόδιος να βοηθήσω.


οπως βλεπεις και στις φωτογραφειες αυτο ειναι ο πρωτος μου στοχοςΡε συ, εγω κατάλαβα ποιός είναι ο στόχος σου, απλά εσυ δεν κατάλαβες ότι με λάθος τρόπο και νοοτροπία θέλεις να τον πετύχεις.
Και στο τέλος σου απάντησα έτσι, επειδή εσυ θέλεις να χάσεις κιλά (τι κιλά όμως?) και όχι λίπος, και κατάλαβα ότι δεν σε ενδιαφέρει αν θα έχεις καλό και γυμνασμένο σωμα, αρκει να χάσεις βάρος.
Έτσι όπως το "βλέπεις" εγω δεν μπορω να βοηθήσω άλλο.

Αα ...και που' σαι, αν χάσεις βάρος με λάθος τρόπο, θα δημιουργήσεις προϋποθέσεις ωστε να ξαναμπεί αυτό το βάρος αργότερα και να είναι πολύ "χειρότερο".
Αν θες ρίξε μια ματιά και στο παρακάτω reply link, είναι αρκετά σχετικό, απλά για ενημέρωση:


http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=12383#12383

κοιταξε εννοειται και με ενδιαφερει να φταιξω και ενα σωματακι αλλα εκει που ειμαι τωρα η ασκησης περα απο αεροβικη δεν μου φενοντε και φοβερες κανο 6 γευματα την ημερα αλλα τα μισα ειναι φρουτα τα αλλα εχουνε οτι θεσ και παντα μαζι ενα μπωλ σαλατα
και πολυ πολυ πολυ νερο!

Gasturb
21-04-07, 19:30
τα μισα ειναι φρουτα
Eλλατωσέ τα για να μην πω κόψτα τελείως

Άμμα θέλεις γράψε μας την διατροφή σου να κάνουμε τις όποιες αλλαγές

Gt

djforcegr
21-04-07, 19:32
τα μισα ειναι φρουτα

Eλλατωσέ τα για να μην πω κόψτα τελείως

Gt

κοιταξε τα φρουτα καλως η κακως ξεγελανε και την πεινα σου σκεφτομαι οταν τρωω το μεσημεριανο μου 3 η ωρα στης 5 να μην τρωω το φρουτο και να κανω με το ποδηλατο καμια βολτα καμια ωριτσα

djforcegr
21-04-07, 19:33
ι διατροφι μου αλλαζει καθε βδομαδα κατσε να σου πω τι εχω αυτη την βδομαδα γραφω!

jiujitSu
21-04-07, 19:33
Εγω θα πω το αντιθετο... η αεροβικη σκετη μπορει να σε αδυνατισει αλλα θα μοιαζεις με ανορεκτικο μοντελο.
Η ασκηση με βαρη παιζει καλυτερα με τις ορμονες που σου χρειαζονται...

Βασικα και διατροφη και προπονηση να φτιαξεις παλι θα πρεπει να οπλιστεις με πολυ υπομονη. Δλδ θα χρειαστεις καιρο και δεν γινεται σε 3μηνες. Το βασικοτερο ειναι οτι δεν πρεπει να κανεις διαιτες παραπανω απο 3μηνες αλλα να τις σπας μεταξυ τους με 2-3μηνες σε θερμιδες συντηρησεις ή φαση "καθαρου" ογκου με βαρη.

djforcegr
21-04-07, 19:37
σημερα
πρωινο οτι ωρα ξυπνησω
γαλα ενα ποτηρι + ενα φρουτο

μεσημερι δηλαδη δυο ωρες μετα το πρωινο
φασολακια μαγειρεμενα 1.5 φλυτζανι 150γρ
πατατες γιαχνι 1.5 μεριδα 300γρ
σαλτα εποχης 400γρ
τυρι φετα 65γρ
ψωμι μαυρο μια φετα 35γρ

δυο ωρες μετα φρουτο

και τοβραδακι

τονος σε νερο
σαλατα εποχηε 400γρ

αυτα πολυ νερο
και επειδη ειμαι ξενυχτης μου εχουνε πει φρουτο
και μια μπαρα δημητριακων στην δουλεια

πανω κατω αυτα ειναι καθε μερα αλλαζει μονο το μεσημεριανο

αυριο πχ εχω μπιφτεκι ψητο + ρυζι βρασμενο με σαλατα
και μια φετα μαυρο ψωμι

djforcegr
21-04-07, 19:40
Εγω θα πω το αντιθετο... η αεροβικη σκετη μπορει να σε αδυνατισει αλλα θα μοιαζεις με ανορεκτικο μοντελο.
Η ασκηση με βαρη παιζει καλυτερα με τις ορμονες που σου χρειαζονται...

Βασικα και διατροφη και προπονηση να φτιαξεις παλι θα πρεπει να οπλιστεις με πολυ υπομονη. Δλδ θα χρειαστεις καιρο και δεν γινεται σε 3μηνες. Το βασικοτερο ειναι οτι δεν πρεπει να κανεις διαιτες παραπανω απο 3μηνες αλλα να τις σπας μεταξυ τους με 2-3μηνες σε θερμιδες συντηρησεις ή φαση "καθαρου" ογκου με βαρη.

εκει που ειμαι δυο βδομαδες κανω γενικες ασκησεις θα αλλαξει μετα το προγραμμα απλα τωρα με πανε σιγα σιγα αεροβικη μονο ανεβενουμε γρηγορα

Gasturb
21-04-07, 19:40
κοιταξε τα φρουτα καλως η κακως ξεγελανε και την πεινα σου
Παντού υπάρχει ένας μύθος

Gt

jiujitSu
21-04-07, 19:42
νταξει η διατροφη για καποιον που δεν κανει bb παλευεται... Τωρα αμα δεν κανεις βαρη τοτε οπωσδηποτε κολυμβηση που γυμναζει σαν ενας συνδιασμος βαρη+αεροβικη.
Βεβαια υπαρχει η "κολυμβηση" και το "πλατσουρισμα". Εννοω το 1ο !

djforcegr
21-04-07, 19:42
κοιταξε τα φρουτα καλως η κακως ξεγελανε και την πεινα σου
Παντού υπάρχει ένας μύθος

Gt

δεν λενε οτι οσο ποιο πολλα τοσο ποιο πολλες καυσεις? οποτε καλα ειναι ¨)
και αν τα ωγαλω οπως λες τι να βαλω εκει?

djforcegr
21-04-07, 19:44
νταξει η διατροφη για καποιον που δεν κανει bb παλευεται... Τωρα αμα δεν κανεις βαρη τοτε οπωσδηποτε κολυμβηση που γυμναζει σαν ενας συνδιασμος βαρη+αεροβικη.
Βεβαια υπαρχει η "κολυμβηση" και το "πλατσουρισμα". Εννοω το 1ο !

κοιταξε πηγα σημερα σαν πρωτη μερα χαλαρα μην φανταστεις δεν εγινα και παμελα αλλα ενταξει επειδη δεν πολυ παλευετε με τετοιο κρυο μαλλον θα παρω το ποδηλατακι και θα κανω βολτες και κολυμβηση κανα σαββατοκυριακο αμα εχω γυμναστηριο με αεροβικη να κανω και ποιο νωρις ποδηλατο η πολυπαει? το προγραμμα το βγαζω δεν ειναι τουμπανο ακομα

Antonio
21-04-07, 19:55
σημερα
πρωινο οτι ωρα ξυπνησω
γαλα ενα ποτηρι + ενα φρουτο

μεσημερι δηλαδη δυο ωρες μετα το πρωινο
φασολακια μαγειρεμενα 1.5 φλυτζανι 150γρ
πατατες γιαχνι 1.5 μεριδα 300γρ
σαλτα εποχης 400γρ
τυρι φετα 65γρ
ψωμι μαυρο μια φετα 35γρ

δυο ωρες μετα φρουτο

και τοβραδακι

τονος σε νερο
σαλατα εποχηε 400γρ

αυτα πολυ νερο
και επειδη ειμαι ξενυχτης μου εχουνε πει φρουτο
και μια μπαρα δημητριακων στην δουλεια

πανω κατω αυτα ειναι καθε μερα αλλαζει μονο το μεσημεριανο

αυριο πχ εχω μπιφτεκι ψητο + ρυζι βρασμενο με σαλατα
και μια φετα μαυρο ψωμι

Η διατροφή σου δεν έχει καμμία σχέση με το bodybuilding.Αλλα και για να χάσεις κιλά δεν είναι ότι καλύτερο.
Μπορεί να δουλέψει για τον στόχο που έχεις, δλδ να χάσεις κιλά, εφόσον το θερμιδικό ισοζύγιο είναι αρνητικό απλά αυτό που λένε και οι υπόλιιποι είναι οτι ναι μεν θα χάσεις κιλά αλλά το σχήμα του σωματός σου θα μείνει το ίδιο. Αν δλδ ακολουθήσεις αυτη την διατροφή σε συνδιασμό με πολύ αερόβια δεν θα "φτιάξεις" το σχήμα του σωματός σου απλά θα μειωθούν οι διαστάσεις σου ενώ οι αναλογίες σου θα είνια σχεδόν οι ίδιες. Θα αποκτήσεις δλδ ένα σώμα παρόμοιο με αυτο που έχεις τώρα σε κλίμακα (όπως τα σχέδια 1:50).

Μια εναλλακτική άποψη είναι να κάνεις βάρη και διατροφή για bodybuilding ώστε να αλλάξη το σχήμα και οι αναλογίες του σωματός σου και παράλληλα να κάνεις και λίγο αερόβια. Βέβαια αυτό σε απόλυτα νούμερα βάρους είναι πιο χρονοβόρο από το πρόγραμμα που ακολουθείς αλλα τα αποτελέσματα θα είναι πιο όμορφα, πιο υγιεινα και πιο μόνιμα...

djforcegr
21-04-07, 19:57
φιλε μου να σε ρωτησω μπορω να πηγαινω περσοναλ τραινινγ και κανονικο γυμναστηριο?
δηλαδη εχω τρεις φορες περσοναλ τις αλλες να πηγαινω κανονικο γυμναστηριο
και να κανω αλλο προγραμμα και αλλες ασκησεις πως σου φενεται?
στο περσοναλ κανο ποιο χαλαρα πραγματα λεω να πηγαινω και σε γυμναστηριο να κανω ποιο σκληρο προγραμμα με βαρη και τετοια

Antonio
21-04-07, 20:04
Εμένα η αποψή μου είναι να αφήσεις τον personal trailer ( :green: ) και να πάς σένα γυμναστήριο να κάνεις την γυμναστική σου να φτιάξεις και την διατροφή σου και that's all.

Δεν έχεις και κανενα απίστευτο πρόβλημα. Λίγο εύσωμος είσαι... 8)

Εκτός κι αν η personal trailer σου κάνει άλλου είδους γυμανστική... :wink:

djforcegr
21-04-07, 20:05
κιταξε ειδη εχω πληρωσει το μισο τριμηνο δεν μπορω να φυγω τωρα ¨((((

θα τον ρωτησω αν μετα θα κανω βαρη και τετοια αλλη τα κανουνε εκει μεσα καποια πραγματα οραια εμενα με εχει με τισ μουφες ¨Π

ajax
22-04-07, 11:34
επειδη ως προς την διατροφη με καλυψαν πληρως η συναδελφοι,θα απαντησω ως προς την κολυμβηση.αν μπορεις συνεχισε την.ειναι τρομερη γυμναστικη!

embrance
22-07-08, 06:59
Απο Σεπτεβριο λεω να ξαναρχισω κολυμβηση.Αυτον τον καιρο κανω 3 προπονησεις της 1 ωρας(μεσα και το ζεσταμα 10' τρεξιμο).Θελω να αποφυγω την υπερπροπονηση και σκεφτομουν να κανω 2 φορες την εβδομαδα βαροοι κτλ και 2 κολυμβηση.Τι εχετε να προτινετε?Καποιος εχει καποια αναλογη εμπειρια?

Muscleboss
22-07-08, 10:55
Κάνω κολύμπι 4-5 φορές την εβδομάδα μισή ώρα, σε συνδυασμό με τα βάρη. Πιστύω ότι γυμναστική με βάρη και κολύμπι είναι πολύ καλός συνδυασμός, αρκεί να ξέρεις να τα συνδυάσεις... το πρόγραμμα που προτείνεις 2βάρη+2 κολύμβηση είναι πολύ καλή μορφή γυμναστικής, αλλά φυσικά απέχει από το bodybuilding. προσωπικά χρησιμοποιώ τη κολύμβηση σα μορφή αεροβικής αλλά και για την αποθεραπία/ενδυνάμωση αρθρώσεων και μέσης.

ΜΒ

KATERINI 144
22-07-08, 14:08
χρησιμοποιώ τη κολύμβηση σα μορφή αεροβικής

παίζει να ναι και η καλύτερη μορφή αερόβιας! :chinese:

asdf
22-07-08, 15:25
Kαι πως το συνδιαζεις Boss?

embrance
20-12-08, 18:53
Το σωματειο μου θα ξεκινησει κολυμβηση σε κανα μηνα.Μιας και θα συμετασωα με 2 προπονησεις την εβδομαδα,θα ηθελα να ξερω,προκειμενουν να αποφυγω την υπερπροπονηση και τα συμπτωματα της,τι να περιορισω ή να αποφυγω να κανω στα βαρη πλεον?Πχ οι ωμοι και η πλατη θα γυμναζοντα κατα την διαρκειας της κολυμβησης,αρα αν την επομενη μερα παω για βαρη και τα γυμανσω το ιδιο εντονα οπως συνηθως το πιθανοτερο ειναι να φτασω σε υπερπροπονηση.Εχει κανεις καποια συμβουλη τι να προσεξω/να κανω?

slaine
20-12-08, 19:00
γενικά το κολύμπι γυμνάζει τα πάντα οπότε θα σου πρότεινα να κάνεις τα πάντα απλά με λιγότερη ένταση

embrance
20-12-08, 19:21
να κρατησω και γτις τρειςπροπονησεις την εβδομαδα?Γιατι θα μου βγει 5 πρποπονησις την ενδομαδα.Σκεφτομαι 2 βαρη και 2 κολυμβηση.

KATERINI 144
20-12-08, 23:14
.Σκεφτομαι 2 βαρη και 2 κολυμβηση.+1

BRaWNy
20-12-08, 23:24
H προπόνηση/εκγύμναση μεταξύ αυτων των δύο δεν συγκρίνονται, για να πεις ότι το ένα αναπληρώνει το άλλο.
Θα κρατήσεις κανονικά τις προπονήσεις σου με βάρη και θα κάνεις και το κολύμπι σου.
Αν νοιώθεις κουρασμένος απο το κολύμπι όταν θα πηγαίνεις για βάρη, κρατα χαμηλότερη ποσότητα στα βάρη κυρίως, για να μην σου πω να μειώσεις την ένταση.
Μετα απο λίγο καιρό μάλλον θα προσαρμοστείς και θα είσαι άνετος και στα δύο.
Έχε υπόψιν ότι τωρα οι ανάγκες σου σε διατροφικά στοιχεία θα είναι κάπως μεγαλύτερη.

Όσων αφορά για το 4 μερες την εβδομάδα βαρη, θα σου πρότεινα να κάνεις 3 φορές, έτσι κι αλλιώς, και όχι τοσο με το αν έχεις και κολύμπι ή όχι.

edit
Σόρρυ, μετα ειδα ότι ήδη κάνεις 3 φορές την εβδομάδα βάρη, οπότε μεινε με 3 ή και με 2 ακόμη όπως είπες, βλέποντας και κάνοντας.

Billy
21-12-08, 10:18
Μιχάλη, χαίρομαι πολύ που σε βλέπω πάλι στο φόρουμ και να ξέρεις ότι με είχε πολύ στεναχωρήσει αυτό που είχε συμβεί μεταξύ μας.
Θα σου στείλω ΡΜ

BRaWNy
21-12-08, 10:26
Μιχάλη, χαίρομαι πολύ που σε βλέπω πάλι στο φόρουμ και να ξέρεις ότι με είχε πολύ στεναχωρήσει αυτό που είχε συμβεί μεταξύ μας.
Θα σου στείλω ΡΜΈχω την εντύπωση ότι για όλα φταίει ο γραπτός λόγος, με τον οποίο δεν μπορει κανείς εύκολα να εκφράσει τον τόνο του, τη διάθεση κλπ κλπ που υπαρχει όταν η συζήτηση γίνεται με φωνή.
Φυσικά και εγω είχα στεναχωρηθεί.

smrodrigo
31-10-10, 19:24
Καλησπερα παιδια..ασχολουμε τον τελευταιο καιρο με το γυμναστηριο για να αυξησω το βαρος μου και γενικα να "δεσω" γιατι λογο ενος αθληματος χρειαζοταν να χανω κιλα κλπ..θελω να προσθεσω και κολυμβηση στο καθημερινο μου προγραμμα μιας και ειναι μια παρα πολυ καλη ασκηση..
Λεω να πειγενω μεσσημερι κολυμβηση και αφου ξεκουραστω το βραδυ να πειγενω για βαρυ.
-Πειτε μου την γνωμη σας..πιστευεται οτι ειναι επιπονο για τουσ μυες?

Marine
01-11-10, 20:17
Καλησπερα παιδια..ασχολουμε τον τελευταιο καιρο με το γυμναστηριο για να αυξησω το βαρος μου και γενικα να "δεσω" γιατι λογο ενος αθληματος χρειαζοταν να χανω κιλα κλπ..θελω να προσθεσω και κολυμβηση στο καθημερινο μου προγραμμα μιας και ειναι μια παρα πολυ καλη ασκηση..
Λεω να πειγενω μεσσημερι κολυμβηση και αφου ξεκουραστω το βραδυ να πειγενω για βαρυ.
-Πειτε μου την γνωμη σας..πιστευεται οτι ειναι επιπονο για τουσ μυες?

Πολυ μεγαλο ρολο θα παιζει η διατροφη..απλα προσπαθησε να σπασεις τις μερες..πχ δευτερα βαρη τριτη κολυμπι..

paulos perakis
15-04-12, 19:51
Γεια σας παιδια επειδη το ελλειπτικο το διαδρομο κτλπ τα βαριεμαι θανασιμα 8α μπορουσα σε περιοδο γραμμωσης για αεροβικη να εβαζα το κολυμπι δλδ το πρωι νηστικος να πηγαινω στο κολυμβητηριο για 30-40 λεπτα και μετα τα βαρη μπορω να κανω και κανενα 20 λεπτο ελλειπτικο αλλα δεν ξερω αν ο συνδυασμος κολυμπι και βαρη ειναι σωστος?Ευχαριστω!

Keirox
21-04-12, 17:31
Γεια σας παιδια επειδη το ελλειπτικο το διαδρομο κτλπ τα βαριεμαι θανασιμα 8α μπορουσα σε περιοδο γραμμωσης για αεροβικη να εβαζα το κολυμπι δλδ το πρωι νηστικος να πηγαινω στο κολυμβητηριο για 30-40 λεπτα και μετα τα βαρη μπορω να κανω και κανενα 20 λεπτο ελλειπτικο αλλα δεν ξερω αν ο συνδυασμος κολυμπι και βαρη ειναι σωστος?Ευχαριστω!

Κολύμπι 30/40 λεπτά + βάρη + ελλειπτικό ή διάδρομο ένα 20 λέπτο 3 φορές την εβδομάδα είναι δεν είναι απλά καλό.. είναι πάρα πολύ καλό! Ίσως το πιο ιδανικό είναι να χώριζες της ημέρες σε Βάρη και ελλειπτικό η διάδρομο και μέρες για κολύμπι.

Μου βάζεις ιδέες.. το ψήνω αφάνταστα!


Μην πάς νηστικός όμως πάρε 1/2 σκούπ πρωτείνη και φάε κάτι (βρώμη πχ).

swimmer_90
22-04-12, 22:11
Γεια σας παιδια επειδη το ελλειπτικο το διαδρομο κτλπ τα βαριεμαι θανασιμα 8α μπορουσα σε περιοδο γραμμωσης για αεροβικη να εβαζα το κολυμπι δλδ το πρωι νηστικος να πηγαινω στο κολυμβητηριο για 30-40 λεπτα και μετα τα βαρη μπορω να κανω και κανενα 20 λεπτο ελλειπτικο αλλα δεν ξερω αν ο συνδυασμος κολυμπι και βαρη ειναι σωστος?Ευχαριστω!Κατ'αρχην διαλεξες σωστα και μπραβο σου γι'ατο...:clap:κολυμπι συνδυασμενο με βαρη ειναι οτι καλυτερο για το σωμα σου...η γνωμη μου ειναι,εφοσων ΔΕΝ εισαι αθλητης και δεν εχεις συνηθισει σε συνεχη και εντονη προπονηση σπασ'το σε μερες που κανεις βαρη και μερες που κανεις κολυμπι...γιατι το πιο πιθανο ειναι να κουραζεσαι πολυ στην πισινα ειδικα στην αρχη και να μην την παλευεις μετα...ιδανικα 3 φορες βαρη και 3 κολυμπι τη βδομαδα...τωρα αν δε βγαινουν και 2 να κανεις οκ...και 1 στη χειροτερη παλι θα κερδισεις...αλλα 2-3 θα εισαι ταυρος...στο νερο παντα με αδειο στομαχι!!!φαγητο 3 ωρες πριν και υγρο 1μιση ωρα πριν πεσεις...αρα για πρωι αν πχ πεφτεις 9 στο νερο πρεπει να εχεις πιει το οτιδηποτε 1μιση ωρα πριν δηλ 7μιση...

kleiza7
23-04-12, 01:22
Να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου. Θα μπορουσα να εκανα βαρη 45' και εν συνεχεια κολυμπι 30'-40'???

Γιατι προσωπικα αν πεσω στην πισινα δεν θα σηκωσω ουτε αλτηρα 5κιλο.
Ενω χαλαρη κολυμβηση μετα ειτε για αποθεραπεια ειτε για πιο ολοκληρωμενη γυμναστικη νομιζω θα την παλευα καλυτερα...

Βεβαια το ιδανικο για εμενα θα ηταν αυτο το 3 βαρη και 2 κολυμβηση που ειπες σαφως. αλλα ο χρονος ειναι περιορισμενος δυστυχως!:(

οποτε πρεπει να σκεφτω τη σειρα...
Τι προτεινετε?

RAMBO
23-04-12, 01:26
Αμα τα κανεις και τα 2 μαλλον θα κανεις,πως εγω παλιοτερα,δεν συνδιαζονται ευκολα στο ενα σφιγγεις και στο αλλο θες ευλιγισια,στα τελειωματα μου πριν το σταματησω που εκανα παραλληλα με βαρη ειχα πεσει αρκετα σε χρονους γιατι δεν μπορουσα να κολυμπησω ανετα..απο θεμα γραμμωσης πολυ καλυτερο το κολυμπι και γενικα η καλυτερη μπρφη ασκησης για μενα

swimmer_90
23-04-12, 16:10
Να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου. Θα μπορουσα να εκανα βαρη 45' και εν συνεχεια κολυμπι 30'-40'???

Γιατι προσωπικα αν πεσω στην πισινα δεν θα σηκωσω ουτε αλτηρα 5κιλο.
Ενω χαλαρη κολυμβηση μετα ειτε για αποθεραπεια ειτε για πιο ολοκληρωμενη γυμναστικη νομιζω θα την παλευα καλυτερα...

Βεβαια το ιδανικο για εμενα θα ηταν αυτο το 3 βαρη και 2 κολυμβηση που ειπες σαφως. αλλα ο χρονος ειναι περιορισμενος δυστυχως!:(

οποτε πρεπει να σκεφτω τη σειρα...
Τι προτεινετε?Κοιταξε αρχηγε μου...αυτο που περιγραφεις σαν στησιμο ειναι πολυ σωστο...ειναι ενα προγραμμα ενος average αθλητη...κανα 45λεπτο βαρη και καπακι η προπονηση του...για αυτους δουλευει τουρμπο ομως τα σωματα τους εχουν προσαρμοστει και αντεχουν...δεν ξερω ποσο καλη αντοχη εχεις,αλλα αν δεν εισαι αθλητης το πιθανοτερο ειναι να καεις αργα η γρηγορα...αν θες μονο γραμμωση και αντοχη θα εισαι τζετ ομως υποπτευομαι οτι θες να παρεις και λιγο ογκο (στο bodybuilding.gr εισαι :P) οποτε ετσι δεν θα σε βοηθησει ιδιαιτερα...σκεψου το κολυμπι σαν μια προπονηση full body...θα σου προτεινα να το σπασεις,ωστε στα ρεπο απο βαρη να πεφτεις στην πισινα...πιστευω οσο απασχολημενος και να εισαι εστω 2 φορες τη βδομαδα θα μπορεις να κολυμπας...

kleiza7
02-05-12, 23:24
Κοιταξε αρχηγε μου...αυτο που περιγραφεις σαν στησιμο ειναι πολυ σωστο...ειναι ενα προγραμμα ενος average αθλητη...κανα 45λεπτο βαρη και καπακι η προπονηση του...για αυτους δουλευει τουρμπο ομως τα σωματα τους εχουν προσαρμοστει και αντεχουν...δεν ξερω ποσο καλη αντοχη εχεις,αλλα αν δεν εισαι αθλητης το πιθανοτερο ειναι να καεις αργα η γρηγορα...αν θες μονο γραμμωση και αντοχη θα εισαι τζετ ομως υποπτευομαι οτι θες να παρεις και λιγο ογκο (στο bodybuilding.gr εισαι :P) οποτε ετσι δεν θα σε βοηθησει ιδιαιτερα...σκεψου το κολυμπι σαν μια προπονηση full body...θα σου προτεινα να το σπασεις,ωστε στα ρεπο απο βαρη να πεφτεις στην πισινα...πιστευω οσο απασχολημενος και να εισαι εστω 2 φορες τη βδομαδα θα μπορεις να κολυμπας...

αυτο που ειπες φιλε μου με καλυψε. ειμαι οντως στο bodybuilding αλλα εχω λιγο διαφορετικη φιλοσοφια, ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑαπλα ακολουθω εναν διαφορετικο δρομο προς τον ιδιο προορισμο... απο το Νοεμβρη βασικα που ξεκινησα κυκλικα προγραμματα full-body σε καθε προπονηση... στοχος μου ειναι η μυικη συμμετρια και η γραμμωση ανεξαρτητα απο εποχες ογκου,γραμμοσης κ.τ.λ0παντα ΠΛΕΟΝ μεσα απο ολοκληρωμενη γυμναστικη(και ας επιτυγχανεται με πιο αργο ρυθμο απο ενα φορτωμα κρεατινης)

τι να το κανω(ΕΓΩ!!!! ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ) εαν ειμαι τρομερα μυωδης αλλα οι αντοχες μου δεν μου επιτρεπουν να..........σηκωσω το "τηλεφωνο" της ντουζιερας επειτα απο εναν αγωνα μπασκετ με φιλαρακια μου!

Και επισης ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για εμενα ειναι να ακουμε το εαυτο μας και το σωμα μας. εγω δεν εχω τα γονιδια και την..."κλιση" εαν θελεις να γινω bodybuilder... να πιεσω τον εαυτο μου για να τον "αλλαξω"??? οχι... θα κανω ΜΕΝ την υπερβαση μου μεσα απο σωστη γυμναστικη με ενταση αλλα θα φτασω το μεγιστο που μπορω ΕΓΩ και οχι το μεγιστο που μπορω με ΚΑΘΕ λογης συμπληρωμα....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν ειμαι αθλητης οποτε ΞΕΡΩ οτι θα καω αν το παρακανω και δεν υπαρχει και λογος...Οποτε θα ενταξω λιγο λιγο την κολυμβηση στην προπονηση μου και βλεπουμε!!


ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ:thumbup:

Νικος Τ.
03-05-12, 13:32
Παιδια θελω να γραφτω κολυμβητηριο για ενα λογο υγειας , κανει να πηγαινω και γυμναστηριο ;

kleiza7
03-05-12, 21:41
Παιδια θελω να γραφτω κολυμβητηριο για ενα λογο υγειας , κανει να πηγαινω και γυμναστηριο ;

αν ο λογος υγειας που αναφερεις επιτρεπει τα βαρη γιατι οχι? Μη ρωτας εμας αλλα τον γιατρο σου...
Αλλα απο τη στιγμη που επιτρεπεται να κανεις κολυμβηση γιατι να απαγορευονται τα βαρη???
Τωρα αν ρωτας για το αν γινεται να συνδιαστει κολυμπι με βαρη η απαντηση ειναι ΑΣΦΑΛΩΣ ναι αρκει να θεσεις απο την αρχη τους στοχους σου... Απο τη στιγμη που το θελεις μην μπεις ΚΑΝ στη λογικη γραμμωση ογκος κ.τ.λ κανε οτι σε ευχαριστει και θα καρπωθεις τα αποτελεσμα της ασκησης σου ΤΟΣΟ σωματικα ΟΣΟ και πνευματικα....


Οσον αφορα το GYM Ισως (και λεω ισως γιατι ειναι αρκετα ασαφες το "για εναν λογο υγειας") να χρειαστει να αποφυγεις καποιες ασκησεις αλλα περισσοτερα ο γιατρος σου σε συνεργασια με φυσικοθεραπευτη και γυμναστη ΑΝ ειναι τετοιου ειδους το προβλημα υγειας που αναφερεις

Νικος Τ.
04-05-12, 09:19
αν ο λογος υγειας που αναφερεις επιτρεπει τα βαρη γιατι οχι? Μη ρωτας εμας αλλα τον γιατρο σου...
Αλλα απο τη στιγμη που επιτρεπεται να κανεις κολυμβηση γιατι να απαγορευονται τα βαρη???
Τωρα αν ρωτας για το αν γινεται να συνδιαστει κολυμπι με βαρη η απαντηση ειναι ΑΣΦΑΛΩΣ ναι αρκει να θεσεις απο την αρχη τους στοχους σου... Απο τη στιγμη που το θελεις μην μπεις ΚΑΝ στη λογικη γραμμωση ογκος κ.τ.λ κανε οτι σε ευχαριστει και θα καρπωθεις τα αποτελεσμα της ασκησης σου ΤΟΣΟ σωματικα ΟΣΟ και πνευματικα....


Οσον αφορα το GYM Ισως (και λεω ισως γιατι ειναι αρκετα ασαφες το "για εναν λογο υγειας") να χρειαστει να αποφυγεις καποιες ασκησεις αλλα περισσοτερα ο γιατρος σου σε συνεργασια με φυσικοθεραπευτη και γυμναστη ΑΝ ειναι τετοιου ειδους το προβλημα υγειας που αναφερεις

οχι δεν εχω κανενα προβλημα! βασικα δεν το λες προβλημα, θελω να κανω συσφιξη ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι καλο πολυ το κολυμβητηριο για αυτο το πραγμα! παω γυμναστηριο κανονικα και βρισκω διαφορα , αλλα γιατι να μην δω περισσοτερη ; ;)

swimmer_90
05-05-12, 00:10
θελω να αρχησω κολημβηση 3 φορες την βδομαδα αλλα ξυπναω στις 1 αμεσως πινω ενα ποτηρι γαλα και ενα φρουτο μαζι και κατα τις 3 το μεσημεριανο μετα 5 5¨30 φρουτο και 8 η ωρα γυμναστηριο
ποτε πιστευετε οτι ειναι η ποιο καταλληλη ωρα? και πεστε μου αν θα βοηθησει η κολημβηση σε αυτο που θελω [χασιμο λοιπος συσφηξη]αν ξυπνας στη 1 εχεις χασει τουλαχιστον 3-4 ωρες που θα μπορουσες να εχεις προπονηθει και να εχεις φαει παραπανω...τωρα για τη διατροφη στα ειπαν οι αλλοι...πιστευω το πρωι κατα τις 10 αν πεφτεις στο νερο,νυστικος παντα,και κανεις μεγαλα κομματια για καμια ωρα θα εισαι κομπλε...βεβαια μετα πρεπει να τρως καπακι πρωινο γιατι θα σε εχει κοψει...

swimmer_90
05-05-12, 00:14
αυτο που ειπες φιλε μου με καλυψε. ειμαι οντως στο bodybuilding αλλα εχω λιγο διαφορετικη φιλοσοφια, ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑαπλα ακολουθω εναν διαφορετικο δρομο προς τον ιδιο προορισμο... απο το Νοεμβρη βασικα που ξεκινησα κυκλικα προγραμματα full-body σε καθε προπονηση... στοχος μου ειναι η μυικη συμμετρια και η γραμμωση ανεξαρτητα απο εποχες ογκου,γραμμοσης κ.τ.λ0παντα ΠΛΕΟΝ μεσα απο ολοκληρωμενη γυμναστικη(και ας επιτυγχανεται με πιο αργο ρυθμο απο ενα φορτωμα κρεατινης)

τι να το κανω(ΕΓΩ!!!! ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ) εαν ειμαι τρομερα μυωδης αλλα οι αντοχες μου δεν μου επιτρεπουν να..........σηκωσω το "τηλεφωνο" της ντουζιερας επειτα απο εναν αγωνα μπασκετ με φιλαρακια μου!

Και επισης ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για εμενα ειναι να ακουμε το εαυτο μας και το σωμα μας. εγω δεν εχω τα γονιδια και την..."κλιση" εαν θελεις να γινω bodybuilder... να πιεσω τον εαυτο μου για να τον "αλλαξω"??? οχι... θα κανω ΜΕΝ την υπερβαση μου μεσα απο σωστη γυμναστικη με ενταση αλλα θα φτασω το μεγιστο που μπορω ΕΓΩ και οχι το μεγιστο που μπορω με ΚΑΘΕ λογης συμπληρωμα....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν ειμαι αθλητης οποτε ΞΕΡΩ οτι θα καω αν το παρακανω και δεν υπαρχει και λογος...Οποτε θα ενταξω λιγο λιγο την κολυμβηση στην προπονηση μου και βλεπουμε!!


ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ:thumbup:Παρακαλω...αντε με το καλο και σε κανα χρονο θελω να δω βιντεο να τη σκιζεις την πισινα :)