PDA

Επιστροφή στο Forum : κεικ των αγγελων



xrhstosm
04-11-10, 18:06
1 φλιτζανι φαρινα
1 1/2 φλιτζανι ζαχαρη
12 ασπραδια
1/4 κουταλακι αλατι
1/2βανιλια
1/4αρωμα αμυγδαλου
ζαχαρη αχνη
φρεσκα φρουτα

ζεστενεται τον φουρνο στους 180 κοσκινιζεται το αλευρι με 3/4απο την ζαχαρη χτυπατε τα αυγα μαρεγκα μαζι με το αλατι να γινει σφιχτη,προσθετεται την υπολοιπη ζαχαρη σιγα σιγα και χτυπατε συνεχωσ ανακατωστε μεσα την βανιλια και το αρωμα.κοσκινιστε 1/4 απο το αλευρι μεσα στην μαρεγκα ανακατωστε και συνεχιστε με το υπολοιπο.ριξτε το μιγμα σε φορμα με τρυπα στην μεση κ ψηστε για 35-40 λεπταμεχρι να ροδισει.βγαλτε το κεικ να κρυωση πασπαλιστε με αχνη και σερβιρεται με φρουτα.

δοκιμαστε και θα με θυμηθειται ειναι απιστευτα αγγελικο κει

θρεπτικη αξια ανα μεριδα(10)
θερμιδες 203
πρωτεινη 5,5
υδατανθρακες 46
λιπος 0
διαιτιτικες ινες 0,5
χοληστερολη 0

η μετρηση ειναι χωρις τα φρουτα μεσα καλη ορεξη και πειτε εντυπωσεις!:thumbup:

Devil
04-11-10, 19:47
οτι πρεπει ειναι για διαιτα....:green::green::green:

vAnY
04-11-10, 20:26
:)Ωραιο ακουγεται,αλλα μηπως μπορουμε να κανουμε μια πιο light εκδοχη?
(πολυ ζαχαρη βρε παιδι μου....:()
Ρωταω γιατι συν ηθως σε αυτο το τοπικ βαζουμε συνταγες που μπορουν να ενταχθουν σε μια διατροφη ογκου η γραμμωσης...:thumbup:

eri_87
04-11-10, 21:13
:)Ωραιο ακουγεται,αλλα μηπως μπορουμε να κανουμε μια πιο light εκδοχη?
(πολυ ζαχαρη βρε παιδι μου....:()
Ρωταω γιατι συν ηθως σε αυτο το τοπικ βαζουμε συνταγες που μπορουν να ενταχθουν σε μια διατροφη ογκου η γραμμωσης...:thumbup:

:thumbup:

Συγγνώμη, αλλά τόση ζάχαρη βάζουμε σε μισό κιλό αλεύρι στο κεικ! Οπότε σε ένα ποτήρι αλεύρι βρίσκω υπερβολική την ποσότητα... Εγώ θα έβαζα 1/3 κούπας ζάχαρη ή λίγο μέλι! ;)

Zylo
04-11-10, 21:15
πιστευω οτι το θεμα της ζαχαρης μπορουμε να το ορισουμε εμεις ....αν θελουμε μπορουμε να μη βαλουμε καθολου...ασχετο με το τι θα βγει!!!:turtle:

Titanium
04-11-10, 21:19
πιστευω οτι το θεμα της ζαχαρης μπορουμε να το ορισουμε εμεις ....αν θελουμε μπορουμε να μη βαλουμε καθολου...ασχετο με το τι θα βγει!!!:turtle:

Τοτε θα κανουμε ψωμι χωριατικο.....:P

Zylo
04-11-10, 21:23
Τοτε θα κανουμε ψωμι χωριατικο.....:P

θα παρω τηλεφονο τον παπα στο χωριο να μου πει συνταγη για τον άρτο:rolf:

vAnY
04-11-10, 21:30
:rolf:
οχι αλλα στη θεση της ζαχαρης ισως μπορουμε να βαλουμε stevia;)

xrhstosm
05-11-10, 12:34
[QUOTE=vAnY;269825]:rolf:
οχι αλλα στη θεση της ζαχαρης ισως μπορουμε να βαλουμε stevia;)[/QU

μπορειται να βαλεται και μελι δεν χαλαει αλλα ζαχαρη θα βαλεται λιγο στην μαρεγκα για να δεσει και να γινει ποιο σφιχτη