PDA

Επιστροφή στο Forum : Η διατροφή μου για όγκο



pikolo
03-10-07, 21:07
λοιπον αυτη την διατροφη κανω για ογκο... ειμαι 1,82μ και 80 κιλα

1 γευμα
500 μλ γαλα + 5 ασπραδια αυγου +1 ολωκληρο αυγο+100 γρ βρωμη+πολυβιταμινη+καψουλα fish oil


2 γευμα
ενα σαντοθιτσ με 2 φετες ψωμι σικαλεως για τοστ 5 φετες γαλοπουλα 0-2 λιπαρα+3 φετες τυρι fina 10% λιπαρα+1 κουταλια φυστικοβουτυρο


3 γευμα
120 γρ κοτοπουλο+140 γρ ρυζι(καφε)+σαλατα με 1 κουταλια λαδι



μεταπροπονητικο
1,5 scoop whey +76 γρ δεξτροζη



4 γευμα
1 τονος(150 γρ)+σαλατα+140 γρ ρυζι(καφε)+1 κουταλια φυστικοβουτυρο





5 γευμα
50γρ ανθος ορυζης+60 γρ καφε ρυζι+500γρ γιαουρτι 1,5% λιπαρα+1 κουταλια φυστικοβουτυρο(μικρο κουταλακι σε ολα)+1 ροδακινο+σταφιδες(στο γιαουρτι)


6 γευμα
1 cootage 2,2 % λιπαρα + 1 κουταλια φυστικονουτυρο + 500μλ γαλα



πως σας φαινεται?


γυρω στις 3200-3400 θερμιδες
επισεις μεσα ενα μηνα και εφτασα απο 78 στα 81 κιλα...αν εχετε καποιες διορθωσεις θα ηθελα να τις ακουσω σας παρακαλω..(παρεπιπτωντος δεν βρηκα λινελαιο οπου και αν εψαξα)




οι πρωτεινες ειναι γυρω στις 260(πανω απο 250 σιγουρα) οι υδατανθρακες γυρω στους 370
και τα λιπη γυρω στα 74 γραμμαρια

pikolo
03-10-07, 21:56
καλα ρε παιδια ειναι τοσος κοπος να απαντησετε και σε μενα..? :cry:

billys15
03-10-07, 22:02
Οχι ρε pikolo γιατι να ειναι κοπος? Μισο λιγο εχουμε και αλλες δουλειες... :D.

Εμενα μου φαινεται ΟΚ η διατροφη σου.Κρατα την και οταν δεις οτι φτανεις σε plateau ανεβασε.

pikolo
03-10-07, 22:07
Ναι βρε billy πλα περιμενω και απο καποιον που να μ,ην εχει πει γιατι δεν μπορει να ειναι τελεια....αν ειναι νολα οκ...προσ το παρον καλα ειναι.....ανεβαινω και κιλα....τωρα για σημερα θα δειξει(πρεπει να κανω παγκο 80 κιλα)

Gasturb
03-10-07, 22:10
- Πολύ ω6 (φυστικοβούτηρο) λίγο ω3
- To πρωϊ βάλε whey
- Στο 5 γίνεται λίγο χαμός - πως τα τρως όλα αυτα?!
- 6 γεύμα: σαλάτα ναι, φυστικοβούτηρο όχι, λινέλαιο ναι, γάλα 500 ml παλι?! , whey ναι

Gt

pikolo
03-10-07, 22:49
- Πολύ ω6 (φυστικοβούτηρο) λίγο ω3
- To πρωϊ βάλε whey
- Στο 5 γίνεται λίγο χαμός - πως τα τρως όλα αυτα?!
- 6 γεύμα: σαλάτα ναι, φυστικοβούτηρο όχι, λινέλαιο ναι, γάλα 500 ml παλι?! , whey ναι

Gt

gast απλα δεν θελω whey εκτος απο μεταπροπονητικο...γινεται αλλιως?χωρις whey..

Gasturb
03-10-07, 22:58
Λόγω οικονομίας? Υπολόγισε πόσο σου κοστίζει 1 λίτρο γάλα κ πόσο 60 γρ whey..

Gt

pikolo
03-10-07, 23:01
οχι λογο οικονομιας μονο(αν και για να το λες δικαιο θα εχεις)απλα νομιζω οτι το φαη μπορει να βοηθαει παραπανω..(η μηπως οχι)(επειδη δεν περνω και ευκολα ογκο..)

Gasturb
03-10-07, 23:14
Τις ώρες που προτείνουμε την whey δεν αντικαθιστά το φαγητό απλά το συμπληρώνει. Φυσικά δεν είναι μονόδρομος οπότε αντικατέστησε την αν θέλεις με επιπλέον ασπράδια ή τόνο ή γαλαπούλα ή κοτόπουλο αλλα προσοχή τι κ πότε να τα τρως.

Gt

pikolo
03-10-07, 23:25
α δηλαδη οπου γραφεις whey λες να βαλω επιπλεον πρωτεινη?δηλαδη το φαγητο που τρωω και επιπλεον πρωτεινη...δηλαδη το πρωινο εχει λιγη πρωτεινη...(τα αυγα ειναι λιγα?) και στο βραδυνο πρωτεινη(δηλαδη θελει και whey aντι για casein(που περνω μονο απο cottage και γαλα)) και κατι αλλο λινελαιο οπου και να παω λενε 'τι ειναι αυτο?'

Gasturb
04-10-07, 03:31
α δηλαδη οπου γραφεις whey λες να βαλω επιπλεον πρωτεινη?δηλαδη το φαγητο που τρωω και επιπλεον πρωτεινη...
ναι


δηλαδη το πρωινο εχει λιγη πρωτεινη...(τα αυγα ειναι λιγα?)
Μέτρησε πόση παίρνεις κ ανάλογα βάλε..


και στο βραδυνο πρωτεινη(δηλαδη θελει και whey aντι για casein(που περνω μονο απο cottage και γαλα))
κ whey κ καζεϊνη αν εννοείς ναι


λινελαιο οπου και να παω λενε 'τι ειναι αυτο?'
λάδι που βγαίνει από τον λιναρόσπορο/λινάρι - flaxseed oil

http://i149.photobucket.com/albums/s55/gasturb/Untitled-1.jpg

Gt

Antonio
04-10-07, 12:42
πιστέυγω οτι το γευμα 2 έχει λίγο υδατάνθρακα ένώ αντιθέτος το 5 έχει πάρα πολύ.

pikolo
04-10-07, 15:42
α δηλαδη οπου γραφεις whey λες να βαλω επιπλεον πρωτεινη?δηλαδη το φαγητο που τρωω και επιπλεον πρωτεινη...
ναι


δηλαδη το πρωινο εχει λιγη πρωτεινη...(τα αυγα ειναι λιγα?)
Μέτρησε πόση παίρνεις κ ανάλογα βάλε..


και στο βραδυνο πρωτεινη(δηλαδη θελει και whey aντι για casein(που περνω μονο απο cottage και γαλα))
κ whey κ καζεϊνη αν εννοείς ναι


λινελαιο οπου και να παω λενε 'τι ειναι αυτο?'
λάδι που βγαίνει από τον λιναρόσπορο/λινάρι - flaxseed oil

http://i149.photobucket.com/albums/s55/gasturb/Untitled-1.jpg

Gt


ωραιος gast!!θα βαλω λιγη πρωτεινη παραπανω οπου μου ειπες και θα προσθεσω και λιναροσορο(αν και οπου το λεω δεν εχουν!!μονο σπορελαιο μου λενε οτι εχουν...)

Gasturb
04-10-07, 15:49
O λόγος του λινέλαιου είναι τα omega 3 που περιέχει όπως κ στα ψάρια μιας κ τα περισσότερα λάδια έχουν 6 κ 9. Τώρα το σπορέλαιο δεν ξέρω ποιο εινια ακριβώς αλλά δεν νομίζω να κάνει την ίδια δουλεια. Αντί λινέλαιου πάρε απο το φαρμακείο fish oil 1 gr κ με 3 γρ την ημέρα (πρωϊ μεσημέρι βράδυ) είσαι fine.

Gt

GOMI
04-10-07, 17:16
pikolo, εγώ σήμερα αγόρασα λινέλαιο απο καταστήμα με βιολογικά είδη, στον Πειραιά...

Δεν ξέρω που μένεις...αν σε βολεύει σαν περιοχή όμως, μπορώ να σου πώ που...

5.10 ? ένα μπουκαλάκι 250ml....

pikolo
04-10-07, 17:25
μενω θεσσαλονικη...ανω τουμπα..αλλα ειναι γενικο το κακο....οπου και να παω το ιδιο μου λενε...θα ψαξω μπας και βρω αλλιως θα κανω οτι λεει ο gast!thanks alot!

Gasturb
04-10-07, 21:53
6 γευμα
1 cootage 2,2 % λιπαρα + 1 κουταλια φυστικονουτυρο + 500μλ γαλα

Ξέχασα να αναφέρω + λαχανικά/πράσινη σαλάτα φυσικά!

Gt

pikolo
04-10-07, 22:42
6 γευμα
1 cootage 2,2 % λιπαρα + 1 κουταλια φυστικονουτυρο + 500μλ γαλα

Ξέχασα να αναφέρω + λαχανικά/πράσινη σαλάτα φυσικά!

Gt

Σου χαλαω εγω χατηρι?λαχανικα...λαχανικα...οτι πει ο καλος ο gast! :D thanks!

pikolo
27-10-07, 18:52
αλλαξα το πρωινο δηλαδη εβγαλα τα αυγα και εβαλα whey και βρωμη με 500 ml γλα....πειραζει?

Antonio
27-10-07, 19:29
Oχι, αν και δεν θα το συνιστούσα, για δευτερεύοντες λόγους

pikolo
27-10-07, 20:18
για ποιουσ λογουσ?

Antonio
27-10-07, 20:53
Είμαι κατά των συμπληρωμάτων πλέον.Τουλάχιστον όταν δεν είναι απαιραίτητα.

Gasturb
27-10-07, 21:18
αλλαξα το πρωινο δηλαδη εβγαλα τα αυγα και εβαλα whey και βρωμη με 500 ml γλα....πειραζει?

Μην βγάζεις τα αυγα κράτα 2 ολοκλήρα, μαζί με 30 γρ whey κ το γάλα κάντο 300 ml + 1 φρούτο

Gt

pikolo
27-10-07, 21:23
οταν τρωω ολοκληρα βγαζω σπυρια προσωπικα....δεν ξερω γιατι...με πειραζουν...και γιατι να βγαλω την βρωμη και το γαλα?

Gasturb
27-10-07, 22:12
Εννοείτε ναι στην βρώμη! Δεν χρεάζεται τόσο πολύ γάλα κ όσο για τα αυγά πηγαινε στο γιατρό γιατί μπορεί να έχεις καμμία αλλεργία.

Gt

pikolo
28-10-07, 05:18
απλα το γαλα το θελω για να συμπληρωνει την πρωτεινη.....και whey περνω για να συμπληρωνω τα αυγα που δεν τρωω....

Gasturb
28-10-07, 06:56
Πέρα απο την πρωτεινη υπάρχει κ η φυσική ζάχαρη του γάλακτος κ καλό είναι να μην το ξεχνάς κ να κρατάς το γάλα σε λογικές ποσότητες. Ενδεικτικα κ μόνο..

500 μλ γάλα περίπου

16 γρ πρωτεινη
26 γρ υδατάνθρακες - 100% σάκχαρα

2 αυγα περίπου

15 γρ πρωτεινη
1.3 γρ υδατάνθρακες - 100% σάκχαρα

+

Vitamins
A: good for the skin and growth.
D: strengthens bones by raising calcium absorption.
E: protects cells from oxidation.
B1: helps properly release energy from carbohydrates.
B2: helps release energy from protein and fat.
B6: promotes the metabolism of protein.
B12: an essential vitamin in the formation of nerve fibers and blood cells.

Minerals
Iron: essential in the creation of red blood cells.
Zinc: good for enzyme stability and essential in sexual maturation.
Calcium: most important mineral in the strengthening of bones and teeth.
Iodine: controls thyroid hormones.
Selenium: like vitamin E, it protects cells from oxidation.


Όταν κάνεις bodybuilding τo αυγό είναι must όχι όμως κ το γάλα.

Gt

pikolo
28-10-07, 12:21
καταλαβα...μεχρι τωρα δεν μου βαλε λιπος...απλα οταν τρωω κροκο ρην επομενη η και την ιδια μερα θα εχω σπυρακια.....δεν ξερω γιατι αλλα ο γιατροσ μ πε να αποφευγω τον κροκο...τα ασπραδια οκ...αρα αντι για δυο ολοκληρα αυγα θα βαζω τεσσερα ασπραδια...

Gasturb
28-10-07, 14:40
Δυστυχώς έτσι χάνεις τα οφέλη των κρόκων όπως το υγειές λίπος που περιέχουν (για την προστασία των αρθρώσεων σου) κ το κορεσμένο μαζί με την χοληστερόλη που είναι απαραίτητα για την διατήρηση των επιπέδων της τεστοστερόνης κ αύξηση της δύναμης σου.

Σχετικά με την αλλεργία σου προσπάθησε να φας μόνο ενα κρόκο κ κράτησε το για μια εβδομάδα να δεις συνέπειες.

Gt

pikolo
28-10-07, 14:52
ναι το εκανα πριν τον κοψω και αυτο που ειδα ειναι τοι γεμισα σπυρακια στο προσωπο λογο λιπαροτητασ....ο δερματολογος και παθολογος μου ειπαν να τα κοψω για να μην ειμαι ετσι...

pikolo
31-10-07, 22:22
Παιδια με το ρυζι αντιμετωπιζω ενα προβληματακι......δεν ξερω ποτε και πως να το μετραω.....δηλαδη πριν το ζυγισω ειναι 500 γρ αλλα μετα μου φτανει για τρεισ και τεσσερεις μερες...πραγμα που δεν ειναι λογικο γιατι τρωω καθε μερα υποτιθεται 340 γρ αρα θελαω ενα την ημερα....πως να το μετραω ετσι ωστε να ξερω τι τρωω γιατι σιγουρα χανω τους υδατανθρακες που θα πρεπε να τρωω..

gpol
31-10-07, 22:24
Αν καταλαβα καλα... πρεπει να το μετρας μετα το μαγειρεμα

pikolo
31-10-07, 22:30
μετα?δηάδη αφου το βρασω?αρα μαλλον θα θελω περισσοτερο ρυζι τοτε καθως οταν εφτιαξα την διατροφη μου υπολογησα συμφωνα με τισ ετικετες....αρα να το μετραω μετα το μαγειρεμα?μετα το βρασιμο?(δεν απορροφαει νερα?)




Οταν λεω στην διατροφη μου 120 γρ ρυζι ενοουμε βρασμενο η αβραστο 120 γρ(οταν βραζει κερδιζει βαρος νομιζω)

anastasisk
01-11-07, 19:06
Aβραστο pikolo,πριν να το μαγειρεψεις γιατι μετα αποροφαει νερο.

Gasturb
03-11-07, 03:02
Ενδεικτικά κ μόνο, 75 γρ άβραστο ρύζι ισούτε με 195 γρ βρασμένο

Gt

pikolo
03-11-07, 03:55
ναι το διαπιστωσα καθως εβρασα 120 γρ καιμ μου βγηκαν 310...

billys15
03-11-07, 11:48
Κι εγω την εχω παθει με το ρυζι,πηγα να το μετρησω κανα 2 φορες βρασμενο και μου βγαινε το 3πλασιο και πανω! Μετα σκεφτηκα οτι αλλαζει το βαρος! :geek:

ioannis1
03-11-07, 16:36
φλε μου πολυ φυστικοβουτυρο ρε συ.μια φορα την ημερα φτανει και καλυτερα πρωι.εγω ειμαι αντιθετος με τα τυρια που τρωτε και με την καπνιστη γαλοπουλα που ειναι ολο αλατι και δεν ξερω τι αλλο.στο πρωτο βαλε τοσο γαλα που η βρωμη να γινει σαν χυλος.πολυ γαλα αυτο.στο πεμπτο τι το θες το ανθος.πολοι υδατανθρακες.βεβαια δεν ξερω την κατασταση σου και τι παιρνεις....το τελευταιο καντο 2 γιαουρτακια η 6 απραδια.

anastasisk
03-11-07, 17:13
Ωχ.....τωρα προβληματιστικα με την καπνιστη γαλοπουλα γιατι την εχω σε καθημερινη βαση.Μπορω να την αντικαταστησω με βραστη?

Gasturb
03-11-07, 17:22
Γενικά να αποφεύγεις τα καπνιστα Anastasisk αν κ πιο νόστιμα.

Gt

pikolo
03-11-07, 17:23
φλε μου πολυ φυστικοβουτυρο ρε συ.μια φορα την ημερα φτανει και καλυτερα πρωι.εγω ειμαι αντιθετος με τα τυρια που τρωτε και με την καπνιστη γαλοπουλα που ειναι ολο αλατι και δεν ξερω τι αλλο.στο πρωτο βαλε τοσο γαλα που η βρωμη να γινει σαν χυλος.πολυ γαλα αυτο.στο πεμπτο τι το θες το ανθος.πολοι υδατανθρακες.βεβαια δεν ξερω την κατασταση σου και τι παιρνεις....το τελευταιο καντο 2 γιαουρτακια η 6 απραδια.


βασικα η γαλοπουλα ειναι βραστη 0-2 %(ποτε καπνιστη) και το τυρι fina με 10 % λιπαρα..τη βρωμη την βαζω στο μπλεντερ μαζι με ενα σκουπ πρωτεινη και 500 μλ γαλα..και τρωω και τεσσερα ασπραδια....οσο για το φυστικοβουτυρο να το μειωσω?ειναι μικρες κξουταλιεσ του γλυκου...και επισεις περνω και fish oil καψουλες τρεις φορες την μερα..προς το παρον ειμαι 85-86 κιλα..και δεν περνω αναβολικα αν ενοεισ αυτο..το cottage μαζι με το γαλα και το φυστικοβουτυρο στο τελευταιο γευμα γιατι οχι?

pikolo
03-11-07, 17:29
βασικαν την εχω αλλαξει λιγακι απο τοτε...θα την ποσταρω οπως την κανω τωρα..




1 γευμα
500 μλ γαλα + 4 ασπραδια αυγου +1 scoup optimun whey +100 γρ βρωμη+πολυβιταμινη+καψουλα fish oil


2 γευμα
ενα σαντοθιτσ με 2 φετες ψωμι σικαλεως για τοστ 5 φετες γαλοπουλα 0-2 λιπαρα+3 φετες τυρι fina 10% λιπαρα+1 κουταλια φυστικοβουτυρο


3 γευμα
120 γρ κοτοπουλο+100 γρ ρυζι(καφε)+σαλατα με 1 κουταλια λαδι(αντι για κοτοπουλο μπορει να ναι μοσχαρισια μπριζολα η καμια φορα χοιρινη...)+καψουλα fish oil




μεταπροπονητικο
1,5 scoop whey +45 γρ δεξτροζη+45 γρ μαλτοδεξτρινη+1/4 κουταλια αλατι(απο οταν προσθεσα αλατι δεν νιωθω κουραση)



4 γευμα
1 τονος(150 γρ)+σαλατα+100 γρ ρυζι(καφε)+1 κουταλια φυστικοβουτυρο





5 γευμα
60 γρ καφε ρυζι+500γρ γιαουρτι 1,5% λιπαρα+1 κουταλια φυστικοβουτυρο(μικρο κουταλακι σε ολα)


6 γευμα
1 cootage 2,2 % λιπαρα + 1 κουταλια φυστικονουτυρο + 500μλ γαλα+καψουλα fish oil




τωρα καλυτερα?

ioannis1
03-11-07, 20:04
πολυ φαγητο δεν ξερω.υπολογισε θερμιδες πρωτεινες υδατανθρακες και λιπη που παιρνεις και πες μας. εγω τοσο δεν τρωω που...θα ανεβασω το προγραμμα ογκου που κανω τωρα κατω απο την υπογραφη του αργυρη τσοπουριδη για οσους θυμουνται. :green:

pikolo
03-11-07, 21:09
εγω παλι δεν ειδα να πηρα και πολυ....αν εχετε καποια διορθωση δεκτη...αν και εχω ρωτησει επανελημενως τα παιδια του forum και δεν επισημαναν κατι παραπανω...εκτος απο γαλα το βραδυ....αλλα δεν ειπαν κατι για θερμιδες η λιπη...

pikolo
03-11-07, 21:17
ρε παιδια πειτε και εσεις κατι....να ξερω που βαδιζω...υποτιθεται οτι την βρικατε μια χαρα....αν ακουω μια καλη μια οχι τοτε αμφιβαλω...

Gasturb
03-11-07, 21:21
αν και εχω ρωτησει επανελημενως τα παιδια του forum και δεν επισημαναν κατι παραπανω...εκτος απο γαλα το βραδυ....αλλα δεν ειπαν κατι για θερμιδες η λιπη...

:shock: :shock:

οκ.

Gt

pikolo
03-11-07, 21:31
ρε συ gast εννοω οτι δεν μ ειπατε οτι δεν ειναι καλη η οτι θελει πολλα παραπανω αλλα και οτι μ ειπατε τα διορθωσα..

gpol
03-11-07, 21:41
Pikolo πρεπει να υπολογισεις πρωτα, ποσες θερμιδες πρεπει να παιρνεις για να συντηρησε και μετα να προσθεσεις περιπου 300 θερμιδες αν πηγαινεις για 'ογκο'. Αφου βρεις τον αριθμο των θερμιδων, θα πρεπει περιπου το 55% αυτων των θερμιδων να ειναι υδατανθρακες, 25% των θερμιδων αυτων πρωτεινες και 20% των θερμιδων αυτων λιπαρα.

Πχ σε ενα πλανο 3000 θερμιδων 'πρεπει'
1650 θερμιδες να προερχονται απο υδατανθρακες -> 412,5γρ υδατανθρακα
750 θερμιδες να προερχονται απο πρωτεινες -> 187.5γρ πρωτεινης
600 θερμιδες να προερχονται απο λιπη -> 66,6γρ λιπους

Τα ακριβη ποσοστα πρεπει να τα βρεις εσυ για τον εαυτο σου. Αυτα πανω κατω ειναι τα συνηθισμενα.

Απο κει και περα, πιστευω οτι γνωριζεις να επιλεξεις το συνδιασμο 'σωστων' τροφων. Απλους υδατανθρακες να εχεις στο μεταπροπονητικο σου γευμα και στο πρωινο. Καθολη την διαρκεια της ημερας να προτιμας συνθετους. Τα καλα τα λιπη τα γνωριζεις ποια ειναι, φροντισε να εχεις και ωμεγα 3, ενω για την πρωτεινη τα λογια ειναι περιττα :)

pikolo
03-11-07, 21:49
ε ναι βρε gpol μαζι δεν τα λεγαμε οταν τα ειχα υπολογισει και μου ειχες πει οτι ειναι λιγα τι λιπη και μετα σου ειπα οτι τα διορθωσα και τα εκανα παραπανω?απλα δεν μπορει να μ λεει καποιος οτι ειναι χαλια.....τοσο κοπισα... :^^:

και για να ακριβολογω εδω ειχα συζητησει με gpol για την διατροφη μου αυτη και ποσες θερμιδες λιπαρα και λιπη εχει και τα εκανα οπως λεει ο muscleboss στο αρθρακι του...αρα πως μπορει να ειναι λαθος?


http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1672

gpol
03-11-07, 22:17
Μπορεις να πεις ποσες θερμιδες βγαζει το προγραμμα σου? Αν μπορεις γραψε για καθε γευμα τις θερμιδες καθως και την ποσοτητα πρωτεινης/υαδτανθρακα/λιπους που που περιεχει

pikolo
03-11-07, 22:48
ναι gpol Μπορω




1 γευμα
500 μλ γαλα + 4 ασπραδια αυγου +1 scoup optimun whey +100 γρ βρωμη+πολυβιταμινη+καψουλα fish oil


2 γευμα
ενα σαντοθιτσ με 2 φετες ψωμι σικαλεως για τοστ 5 φετες γαλοπουλα 0-2 λιπαρα+3 φετες τυρι fina 10% λιπαρα+1 κουταλια φυστικοβουτυρο


3 γευμα
120 γρ κοτοπουλο+100 γρ ρυζι(καφε)+σαλατα με 1 κουταλια λαδι(αντι για κοτοπουλο μπορει να ναι μοσχαρισια μπριζολα η καμια φορα χοιρινη...)+καψουλα fish oil




μεταπροπονητικο
1,5 scoop whey +45 γρ δεξτροζη+45 γρ μαλτοδεξτρινη+1/4 κουταλια αλατι(απο οταν προσθεσα αλατι δεν νιωθω κουραση)



4 γευμα
1 τονος(150 γρ)+σαλατα+100 γρ ρυζι(καφε)+1 κουταλια φυστικοβουτυρο





5 γευμα
60 γρ καφε ρυζι+500γρ γιαουρτι 1,5% λιπαρα+1 κουταλια φυστικοβουτυρο(μικρο κουταλακι σε ολα)


6 γευμα
1 cootage 2,2 % λιπαρα + 1 κουταλια φυστικονουτυρο + 500μλ γαλα+καψουλα fish oil





σαν συνολο εχει
τα υπολογισα τωρα....5 πανω 5 κατω δεν εχει σημασια θερμιδες 3198 πρωτεινη 274,88 υδατανθρακες 344 και λιπος 70 γρ

pikolo
03-11-07, 22:50
δεν υπολογισα και δυο φετες ψωμι σικαλεως .....για τοστ

Antonio
04-11-07, 00:35
Να πώ και εγώ την γνώμη μου για τις διατροφές που προτείνονται στο φορουμ. Πιστεύω οτι είναι κάπως φορτωμένες για κάποιον natural.
Με αυτό δεν λέω οτι είναι λάθος οι διάφορες προτάσεις ή τα άρθρα (π.χ.MB) απλά οτι καλύπτουν και τις extrime καταστάσεις επαγγελματιών.
Πότέ δεν κατανάλωσα ούτε πίστεψα οτι μπορέι ένας natural οργανισμός να απορροφήσει 3.5 γρ πρωτείνη ανα κιλό σωματικού βάρους.
Αυτά τα νούμερα ισχύουν για πουσαρισμένους μόνο οργανισμούς.

ioannis1
04-11-07, 10:49
antonio εχεις απολυτο δικιο.βαζουν τεραστιες ποσοτητες φαγητου και θρμιδων που δεν αποροφουνται και μετα αναρωτιουνται γιατι παχαινουν.θυμαμαι κατεβαινα το 2002 και ο κολητος μου εκανε τα ιδια πραγματα με μενα αλλα εγω ημουν ετοιμος σχεδον 1 μηνα πριν τον αγωνα και αυτος ηταν ακομη θολος.στο τελος παραδεχτηκε οτι ετρωγε εξτρα σκετη κοτα το βραδυ νομιζοντας πως επειδη ειναι καθαρη πρωτεινη δεν θα παθει τιποτε.αρα ακομη και η παραπανισια πρωτεινη παχαινει.

billys15
04-11-07, 13:29
Εγω παντως,για να λεμε και την αληθεια,ειμαι ενας που ετρωγα υπερβολικα και εβαζα παραπανισιο λιπος-μεχρι προσφατα κατεβαζα μεγαλες ποσοτητες-αλλα τωρα μπαινω σε αλλο σταδιο (μειωμενης τροφης..) :)

pikolo
04-11-07, 14:34
ρε σεις μηπως να αλλαξω και γω τοτε?εγω ισα ισα θελω κατι σε fitness αρα αν ειναι φοτωμενη ισως γι αυτο βαζω αρκετο λιπος...

ioannis1
04-11-07, 15:18
πολυ πιθανο να τρως υπρβολικα. :P

pikolo
04-11-07, 15:21
και τωρα τι πρεπει να κανω...?

gpol
04-11-07, 15:29
Αν βλεπεις οτι βαζεις λιπος με αυτη τη διατροφη, μειωσε λιγο τις θερμιδες σου. Πχ βγαλε το φουστικοβουτιρο απο το 2 και 5 γευμα, καθως και το γαλα απο το τελευταιο σου γευμα.
Πρεπει να δοκιμασεις τι κανει για σενα, μονο με δοκιμες θα βγαλεις καποιο συμπερασμα

pikolo
04-11-07, 19:45
αν ηθελα να την κανω για μενα που ειμαι 1,82 84 κιλα τι θα επρεπε να αφαιρεσω η προσθεσω....μ αρεσει η ιδεα του να κανεις ογκο χωρις να περνεις πολυ λιπος...

gpol
04-11-07, 20:17
Μονο εσυ μπορεις να καταλαβεις τι κανει για σενα. Πρεπει απο καπου να αρχισεις και μετα βλεποντας το αποτελεσμα, να κανεις τις καταλληλες τροποποιησεις

pikolo
05-11-07, 17:45
να βγαλω το γαλα τελειως απο την διατροφη μου θα φυγουν τα κιλα που ειναι νερα?....γιατι σαν να με θολωνει στ αληθεια...

billys15
05-11-07, 17:48
γιατι σαν να με θολωνει στ αληθεια...

Αυτο ισχυει,απλα καποιοι (κι εγω μεσα) το θεωρουμε ως ενα ευκολο συμπληρωμα πρωτεϊνης.Το καλο ομως ειναι οτι κι εγω τωρα το εχω ελαττωσει αρκετα.

pikolo
05-11-07, 17:51
ναι αλλα εχει καζεινη φανταζομαι...ισως αν βγαλεισ το γαλα και τρως κανα αυγο π[αραπανω για την πρωτεινη να ναι καλυτερα...

gpol
05-11-07, 18:21
Νομιζω πως θα μπορουσες να ειχες 'αργη διασπαση΄ πρωτεινης αν προσθετες λιπος. Γιαυτο στο τελευταιο γευμα whey με λιπος να ειχες, θα ηταν μια χαρα

pikolo
05-11-07, 18:24
gpol σε μενα λες?αν ναι λεω να το αφαιρεσω και απο το πρωινο το γαλα...απλα θα φυγουν τα υγρα που πηρα...?

gpol
05-11-07, 18:26
Θα ελεγα οτι δεν επειγει λογος να το κανεις αμεσσα. Κανε αυτες τις αλλαγες για αρχη και μετα απο λιγο καιρο, αναλογα το αποτελεσμα που παιρνεις, πραττεις αναλογα.

pikolo
05-11-07, 18:33
δηλαδη να βγαλω το γαλα ετσι?

Gasturb
05-11-07, 18:36
gpol σε μενα λες?αν ναι λεω να το αφαιρεσω και απο το πρωινο το γαλα...απλα θα φυγουν τα υγρα που πηρα...?

Ακόμα είναι πνωρίς να σε απαχολούν τα νερά κ όχι το λίπος κ η ύπαρξη μεγάλης μυικής μάζας

Gt

pikolo
05-11-07, 18:44
ε λιπος αναγκαστικα θα παρω αν και δεν ξερω ποσα κιλα να κανω ακομη ογκο.....τωρα ειμαι γυρω στα 85-86

Gasturb
05-11-07, 18:56
ε λιπος αναγκαστικα θα παρω αν και δεν ξερω ποσα κιλα να κανω ακομη ογκο.....τωρα ειμαι γυρω στα 85-86

Nερά κ λίπος πάνε μαζί στον όγκο.

Δες το δάσος κ αδιαφόρησε για το δέντρο = μην μπαίνεις σε λεπομέρειες που για την ώρα δεν σε οφελούν.

Gt

pikolo
05-11-07, 18:59
οκ gast εχεισ δικαιο....απλα δεν θελω να γινω και πολυ τερας.....αμορφη μαζα....

gpol
05-11-07, 19:13
- Μειωσε λιγο τις θερμιδες απο υδατανθρακες + λιπος

- Τρωγε περισσοτερο το πρωι και μετα την προπονηση, ενω τις αλλες ωρες που ο μεταβολισμος σου ειναι πιο χαμηλος, τρωγε λιγοτερες θερμιδες

pikolo
05-11-07, 21:17
τωρα τρωω 100 γρ ρυζι αβραστο μετα το μεταπροπονητικο και 100 γρ σε ενα αλλο γευμα και 50 σε ενα αλλο.....συνολο δηλαδη 150....τοσο καιρο τα ετρωγα βρασμενα 100 πραγμα που σημαινει 40 γρ αβραστο... αρα τωρα λεω να μειωσω τους υδατανθρακες σε 50 +50+100 δηλαδη να περνω 200 γρ ρυζι..την ημερα αβραστο..η να το μειωσω ακομα πιο πολυ?και φυστικοβουτυρο θα το ριξω σε 2 κουταλιες απο 4...

ioannis1
05-11-07, 22:12
pikolo το εχεις κανει το θεμα μεσανατολικο.καλα σε λενε τα παιδια .τι σε απασχολουν τα νερα τοσο πολυ;σου τα ειπα .δεν μαρεσει το δευτερο.φαε κατι πιο καθαρο.δεν μαρεσει το γαλα πριν κοιμηθεις.βγαλτο και πιες 2 σκουπ καζεινη.δεν μαρεσει το πολυ φυστικοβουτυρο και το αλατι μετα την προπονηση.ειναι πολυ αλμυρο και αυτο σε κρατα σιγουρα νερα.δεν καταλαβαινω τον συνδυασμο ρυζι και μισο κιλο γιαουρτι.πολυ φαγητο για εναν νατουραλ.δες ποσο καθαρο ειναι το δικο μου.κανε κατι παρομοιογυρω στις 3000 θερμιδες,250 γρ πρωτεινη,300 γρ υδατανθρακες.

pikolo
05-11-07, 22:21
thanks Γιαννη..

ο συνδιασμος μισο κιλο γιαουρτι με ρυζι τι το κακο εχει?ειναι το 5 γευμα...να βγαλω το ρυζι?

ioannis1
05-11-07, 22:31
ναι βγαλτο και βαλε στη θεση του δευτερου 400 γρ πατατα βραστη με 200 γρ κρεας απαχο.ασε μια μονο κουταλια φυστικοβουτυρο και βαλε πιο πολυ ελαιολαδο σε σαλατες με τα γευματα.βγαλε και το βραδυνο γαλα και βαλε καζεινη σε νερο.οποτε θαναι πολυ καθαρη η διατροφη με καλες θερμιδες.

Gasturb
05-11-07, 22:32
Pikolo..

Όσο δεν γνωρίζεις βασικές λειτουργίες του οργανισμού σου, το τι περιέχει κάθε τροφή κ γιατί κ πότε οφείλουμε να τις τρώμε για τα μέγιστα οφέλη μας λόγω μεταβολισμού, gi κτλ σε κάθε βήμα σου θα σκοντάφτεις κ θα απορείς. Σου είπα πάρε ένα σωστό βιβλίο διάβασε όλα τα άρθρα κ stickies από το φόρουμ κ οι ερωτήσεις σου θα μειωθούν πέρα του μισού. Για επαλήθευση απλά τσέκαρε πόσα ποστς έχουν μαζευτεί στο τόπικ σου κ πόσα στα άλλα παιδια κ όπως το κόβω ακόμα δεν βλέπω να τελειώνουμε..



pikolo το εχεις κανει το θεμα μεσανατολικο.
+ 2!


Φιλικά
Gt

pikolo
05-11-07, 22:37
το δευτερο γευμα με προβληματιζει πολυ καθως εκεινη την ωρα ειμαι σχολη και δεν ξερω τι αλλο και πως μπορω να το φαω?καμια λυση?να μειωσω γαλοπουλα κ τυρι ?παντως συγκεντρωσα ολες τις παρατηρησεις και κατεληξα καπου(ευτυχως).και μια αλλη ερωτηση...το βραδυ θα βγαλω το φυστικοβουτυρο αλλα μια καψουλα fish oil ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ?Ευχαριστω παιδια για τον χρονο σας και μαλλον εχετε δικαιο ...υπερβαλω στο φαη..

pikolo
05-11-07, 22:40
σορρυ ρε gast εχεισ δικαιο και τωρα ειδη διαβαζω το burn the fat feed the muscles οποτε εχω χρονο....διαβασα προς το παρον για τα λιπη αλλα εχει αλλα τοσα....σιγα σιγα προσπαθω...

ioannis1
05-11-07, 22:54
κοιτα τι να κανεις.πρωτος τροπος βαλε σε ενα αλουμινοχαρτο μια μεγαλη πατατα καθαρισμενη και σε ενα αλλο ενα μεγαλο κοματι φιλετο κοτα .δευτερος τροπος.παρε μισο μαυρο ψωμι και βαλε μεσα κρεας σε κοματακια,ντοματα,στιψε λιγο λεμονακι.πανε σε ενα διαλειμα σε μια γωνια και καταβροχθισετα. :green:

pikolo
05-11-07, 22:56
ο δευτερος ειναι καλος!!!και η γαλοπουλα η βραστη κρεας δεν ειναι?με 0-2% λιποαρα βεβαια..ρε παιδια νιθω ασχημα που σας επρυξα σορρυ....

Gasturb
05-11-07, 23:01
Nαι κρέας είναι!

Topic locked

Gt