PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπέρβαρος πάει στρατό.ερωτήσεις



tethoras
05-11-10, 21:53
Γεια σας.
Μια φίλη μου πρότεινε το φόρουμ σας. Την βοήθησε πολύ και είπα να δοκιμάσω την τύχη μου.
Πιθανόν να σας κουράσω. συγνώμη.

Είμαι 23 χρονών 1,86 ύψος. Το Ιανουάριο όταν και τελείωσα τις σπουδές μου στο εξωτερικό ήμουν 153 κιλά...και δεν ήταν από τα μπράτσα...:unsure:
Απλά άφησα τον εαυτό μου στην τύχη του. Ανέκαθεν παχύσαρκος, κάπου εκεί όμως θεώρησα ότι ήταν το τέρμα.
Είπα να αλλάξω ζωή. Δεν πήγα σε διαιτολόγους και δεν ζήτησα ποτέ βοήθεια. Ίσως για να δω τι μπορώ να κάνω ως προσωπικότητα.
Άρχισα να κάνω αυτά που φαίνονταν λογικά. Έτρωγα σαλάτες. Έπινα πολύ νερό κτλ
Μείωσα κάπως τις θερμίδες μου (όχι σε τραγικό επίπεδο). Και τον Φεβρουάριο άρχισα να βγαίνω και για βάδην στην αρχή και αργότερα τρέξιμο. Έφτασα να κάνω 30 λεπτά την ημέρα τρέξιμο. Έχασα 15 κιλά μέχρι τον Μάρτιο. Με λίγο ακόμα ζόρισμα έχασα αλλά 5 μέχρι τον Μάιο.
Κάπου εκεί αποφάσισα να πάρω ποδήλατο και να παρατήσω το αμάξι. Άρχισαν να με πονάνε αφόρητα τα πόδια και μετά από μια επίσκεψη στο γιατρό μου πρότεινε και αυτός την λύση του ποδηλάτου. Από Τον Μάη μέχρι τώρα μετακινούμε μόνο με το ποδήλατο πλέον.

Το καλοκαίρι ο οργανισμός μου σταμάτησε να χάνει κιλά. Δεν τηρούσα αυστηρά το πρόγραμμα μου αλλά δεν έκανα και "αλητείες"...:green:
Αποφάσισα να πάω σε μια διαιτολόγο. Αυτή μου έδωσε μια δίαιτα που δεν ήθελε πολλές θυσίες...απλώς δεν είχε αρκετή ποικιλία. Ψάρι. κοτόπουλο...συνέχεια ρύζι και βράδυ τοστ γιαουρτάκι κτλ. Δεν μου έβαλε περιορισμούς στην ποσότητα. Την ακολούθησα και έχασα λίγα κιλά. Μου έβαλε πιο πολύ ψάρι και έχασα λίγα ακόμα κιλά. Από τα 133 στα 129.

Από τα μέσα Σεπτεμβρίου όμως έμεινα στάσιμος.
Πριν 3 εβδομάδες πήγα ένα ταξίδι όπου έκανα όσο ποδήλατο και περπάτημα δεν είχα κάνει την υπόλοιπη ζωή μου. Έτρωγα χωρίς πολλές αναστολές... και κυρίως junk. Παρεμπιπτόντως τα είχα κόψει όλα αυτά. Όταν γύρισα και ζυγίστηκα είδα ότι δεν έβαλα κιλά...αλλά ίσα-ίσα έχασα 2 κιλά.
Διάβασα κάποιες συμβουλές στο ίντερνετ (π.χ. πάπρικα στο φαγητό, σόγια αντί για σάλτσες κτλ). συγχρόνως όμως σταμάτησα της ατελείωτες σαλάτες. Δυστυχώς δεν τις συμπάθησα ποτέ... απλά πράματα σε γενικές γραμμές και συνέχισα με κάπως πιο προσεκτική διατροφή.
Είδα ότι άρχισα να χάνω ξανά κιλά. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΠΕΙΝΑ όπως ένιωθα κάποιες φορές πιο παλιά.
Με αυτά και μ'αυτά τον τελευταίο μήνα έφτασα στα 121,5 κιλά (χθεσινή μέτρηση) ενώ είχα κολλήσει για μεγάλο διάστημα στα 128.

Πρωινό συνήθως δεν τρώω (γιατί δεν ξυπνάω το πρωί), μεσημεριανό ότι έχουμε στο σπίτι και τρώω δύο τοστ το βράδυ. Δυστυχώς δεν μπόρεσα τόσο καιρό να κόψω το πολύ αλκοόλ. Είμαι και 23 και όταν όλοι πίνουν και περνάν καλά δεν μπορώ να πίνω σόδα (το δοκίμασα ως εναλλακτική επιλογή στις εξόδους).

Στις 17 του μηνός μπαίνω φαντάρος. Τεθωρακισμένα- Αυλώνα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορώ να συνεχίσω την διατροφή μου; Έχω γνωστούς που έχασαν κιλά έχω άλλους που έβαλαν. Τι γίνεται όταν το φαγητό θα είναι τόσο ελεεινό που δεν τρώγεται; Τι επιλογές έχω; Έχω έναν γνωστό που έτρωγε συχνά κονσέρβες τόννου και έχασε αρκετά κιλά. Τι άλλο θα μπορώ να τρώω για να χάνω κιλά και να μην νιώθω κουρασμένος και πεινασμένος όλη μέρα; Τα βράδια στην σκοπιά τι μπορώ να μασουλήσω άμα πεινάσω.
Ευχαριστώ.

υγ: για πρώτη φορά νιώθω αρκετά υγιείς και περήφανος...
συγνώμη και πάλι αλλά ήθελα να τα πω :turtle:

κάποια στιγμή λέω να ανεβάσω και καμιά φωτογραφία να δείτε διαφορές από τα πρώτα 32 κιλά.

Στελιος
05-11-10, 22:07
Καλος ηρθες στο φορουμ φιλε μου!:welcome:
Αρχικα αξιζεις ενα τεραστιο μπραβο μονο και μονο που αλλαξες τροπο ζωης 360μοιρες καθως και αυτο που εκανες για πολλους φανταζει ανταξιο με τους αθλους του ηραλκη.!
Συγχαρητιρια για την επιμονη σου και την αγαπη σου για αυτο που κανεις.
Παντα θα ερχετε η μερα στην ζωη σου οπου θα συναντας τετοιες δυσκολιες με την απολια του βαρους αλλα αυτο δεν πρεπει να σε ριχνει κατω, οταν νοιωθεις αδυναμος να τα καταφερεις να σκεφτεσε παντα αυτα που πετυχες και οτι θα μπορεσεις να πετυχεις ακομη περισσοτερα.
Το αλκοολ, λοιπον σαν πρωην α.α και εγω θελω να σου πω οτι οταν πειρα αποφαση να το κοψω οχι μονο ειδα διαφορα στην ζυγαρια αλλα αλλαξε και η ποιοτητα ζωης μου :) ειναι ακομη ενα σκαλοπατι το οποιο πρεπει να ανεβεις, προσωπικα οταν εβγαινα επερνα ποτο σαν ολους τους αλλους αλλα ποτε δεν το επινα , το εβλεπα και ελεγα οτι δεν θα το πιω και θα τα καταφερω χωρις αυτο, τελικα τα καταφερα και τωρα που βγαινω πινω η redbull η χυμο η σοδα.

Ισως ενα λαθος που κανεις και δεν μπορεις να χασεις κιλα ειναι το οτι δεν τρως αρκετες φορες την μερα, μην νομιζεις οτι οσο λιγοτερες φορες τρωμε τοσο καλυτερα ειναι, ισα ισα το αντιθετο!! μοιρασε τα γευματα σου σε 4-6 ποσοτητες ετσι ωστε να νιωθεις παντα κορεσμο..
Οσο για τον στρατο δεν μπορω να βοηθησω γιατι δεν πηγα ακομη :)

in the end θελω να σου πω παλι ενα μεγαλο μπραβο για αυτο που καταφερες και πιστευω οτι θα καταφερεις ακομη περισσοτερα! ο καλυτερος σου φιλος ειναι ο χρονος, μην βιαζεσαι ολα θα ερθουν με τον καιρο και θα φταασεις στο επιθυμιτο βαρος.
:thumbup:

Zylo
05-11-10, 22:10
αυλωνα που θα σε πανε θα χασεις σιγουρα μπολικα κιλα!!!τωρα για διατροφη 12 μερων και να κανεις δε προκειται ν δεις και τπτ το ιδιαιτερο!!!αυτο που σου προτεινω ειναι να φας αν θελεις αυτο το ΣΚ junk food να το ευχαριστηθεις γιατι θα ξαναφας μετα απο αρκετο καιρο και τις υπολοιπες μερες ξεκινοντας απο αυριο να τρως ικανοποιητικες μεριδες απο ποιοτικο φαγητο καθε 3-4 ωρες!!!μολις ξυπνησεις πηγαινε για τρεξιμο 30 λεπτα και μετα φαε πρωινο...την υπολοιπη μερα αν εχεις κενο χρονο πηγαινε για περπατημα με φιλο(ή φιλη^^) για οσο μπορεις!!αυτα απο εμενα!!!

jimmy007
05-11-10, 22:43
Kαταρχάς συγχαρητήρια και από μένα για την αλλαγή στάσης ζωής και στην στροφή σε ένα πιο "σωστο"(σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια) τρόπο ζωής. Με υπομονή και επιμονή τίποτα σχεδόν δεν είναι ανέφικτο. Επίσης, συγχαρητήρια για τα κιλα που έχασες. Ίσως αυτό δεν έγινε με τον σωστότερο τρόπο(λήψη όλων των απαραίτητων θρεπτικών συστατικών) αλλά το αποτέλεσμα είναι συνήθως αυτό που μετράει.
Θέλω επίσης να σου τονίσω ότι με εκνευρίζει το γεγονός ότι ζητάς συγγνώμη χωρίς λόγο...
:P:P(φιλικά πάντα το λέω :toast::toast:)

Σχετικά με το αλκοόλ, και εγώ νόμιζα ότι δεν μπορώ να το κόψω με τίποτα γιατί το καλοκαίρι κατέβαζα μπουκάλια αλλά πλέον ξέρω ότι είναι πολύ εύκολο να πάρω ανεπιθύμητο βάρος με αυτό(λίπος) καθώς βρίσκομαι σε περίοδο όγκου και δεν το αγγίζω με εξαίρεση 1-2 ποτηράκια κόκκινο κρασί την εβδομάδα, που είναι και σύμφωνα με πολλούς ευεργετικά(πολύ χρήσιμα επίσης αν θες να "παρασύρεις" μία κοπέλα ;)).Πληροφορίες για το τελευταίο σε pm όποιος ενδιαφέρεται να μάθει το γιατί..

Αυτό που θέλω να σου τονίσω είναι να προσέξεις να παίρνεις όλα τα απαραίτητα στοιχεία από τη διατροφή σου (πρωτείνες, αργούς υδ/κες,πολυακόρεστα λιπαρά οξέα,βιταμίνες, μέταλλα).
Μερικά άλλα tips όπως αυτά που είδες στο internet είναι η κατανάλωση πράσινου τσαγιού και μπαχαρικών.
Τώρα σε σχέση με το στρατό, ο τόνος είναι καλή επιλογή αλλά όχι προς θεού σκέτος γιατί δεν θα παίρνεις όλα αυτά που χρειάζεσαι. Μερικές φορές στο στρατό η διατροφή είναι αρκετά καλή από ότι ακούω(σε ορισμένα τμήματα).
Πάντως ο στόχος 5-6 γεύματα στο στρατό είναι ανέφικτος, οπότε και 3 καλά είναι. Δεν κάνεις και BB...

chr04
06-11-10, 00:18
Προσωπικά πιστεύω ότι τα γεύματα στο στρατό είναι ικανοποιητικά. Έχεις και την επιλογή του delivery αν θέλεις κάτι 'ποιοτικότερο'

Επειδή είμαι ομοιοπαθής, εκμεταλλεύσου την ευκαιρία να αδυνατίσεις κι άλλο. Το φαγητό μην σε προβληματίζει.

Όταν ήμουν στην Νέα Σάντα έγινα άλλος άνθρωπος. Μετά μετάθεση στα φυλάκια του Έβρου κάθε μέρα σουβλάκια τρώγαμε ξαναέγινα ο γνωστός που ήμουν :(

Καλή θητεία!

Galthazar
06-11-10, 01:02
πολλα συγχαρητηρια και απο μενα για την μεγαλη προσπαθεια για αλλαγη αλλα πολλα περισοτερα για την αποφαση σου!! Οσο αφορα το αλκοολ και σε μενα παλαιοτερα κυλουσε στις φλεβες μου (:P:P) αλλα τωρα μαχαιρι. Ενα περιε ή ενα χυμο τα ρεντμπουλ τα αποφευγω εχουν πολλη ζαχαρη εκτος και αν ειναι τα sugar free. Αποψη μου ειναι οτι εφοσον κωλωσες να χασεις τα περιτα κιλα εκτος στρατου γιατι να το κανεις τωρα? Οτι φαι και να εχει την γυμναστικη σου τα νερα σου τους καφεδες σου και τα τσαγια σου τα πρασινα θα τα χεις οποτε no problem. ;) Συνεχισε αυτο που κανεις τα πας σπουδαια και να σκεφτεσαι παντα θετικα. Πολλοι σε ζηλευουν τωρα. Αργοτερα θα σε ζηλευουν ολοι!! :toast:

agel
08-11-10, 13:04
Παιδια ολα στο μυαλο μας ειναι, δεν υπαρχει δεν μπορω δεν θελω υπαρχει και αυτο σας το λεει ενας ανθρωπος που περασε απο πολλα σταδια καταχρησεων οπως ητανε τσιγαρο, τζογος, ποτο και ολα τα εκοψα επειδη εγω το αποφασισα και εγω το ηθελα . Ετσι και εσυ φιλε μου τεθορα πηρες μια αποφαση ριζικη και να αλλαξεις την ζωη σου αρα ολα μπορεις να τα κανεις και ποτε μην απογοιτευτεις η το βαλεις κατω παντα υπαρχει η καινουρια ημερα και η αλλαγη σελιδας.
Τωρα οσο για τον στρατο απλα ακολουθησε το προγγαμα του το πρωι κανε κανονικα την γυμναστικη που θα σας βαζουνε φαε τα 4 γευματα (πρωινο,δεκατιανο,μεσημεριανο,βραδυνο) που εχει και φυσικα μην παγγελνεις
ντελιβερι και μην στεκεσαι στην γευση απο εκει και μετα οι ποιο πολοι που παχυνανε στον στρατο ειναι απο το καθημερινο ντελιβερι .

aqua_bill
08-11-10, 13:09
Γεια σας.
Μια φίλη μου πρότεινε το φόρουμ σας. Την βοήθησε πολύ και είπα να δοκιμάσω την τύχη μου.
Πιθανόν να σας κουράσω. συγνώμη.

Είμαι 23 χρονών 1,86 ύψος. Το Ιανουάριο όταν και τελείωσα τις σπουδές μου στο εξωτερικό ήμουν 153 κιλά...και δεν ήταν από τα μπράτσα...:unsure:
Απλά άφησα τον εαυτό μου στην τύχη του. Ανέκαθεν παχύσαρκος, κάπου εκεί όμως θεώρησα ότι ήταν το τέρμα.
Είπα να αλλάξω ζωή. Δεν πήγα σε διαιτολόγους και δεν ζήτησα ποτέ βοήθεια. Ίσως για να δω τι μπορώ να κάνω ως προσωπικότητα.
Άρχισα να κάνω αυτά που φαίνονταν λογικά. Έτρωγα σαλάτες. Έπινα πολύ νερό κτλ
Μείωσα κάπως τις θερμίδες μου (όχι σε τραγικό επίπεδο). Και τον Φεβρουάριο άρχισα να βγαίνω και για βάδην στην αρχή και αργότερα τρέξιμο. Έφτασα να κάνω 30 λεπτά την ημέρα τρέξιμο. Έχασα 15 κιλά μέχρι τον Μάρτιο. Με λίγο ακόμα ζόρισμα έχασα αλλά 5 μέχρι τον Μάιο.
Κάπου εκεί αποφάσισα να πάρω ποδήλατο και να παρατήσω το αμάξι. Άρχισαν να με πονάνε αφόρητα τα πόδια και μετά από μια επίσκεψη στο γιατρό μου πρότεινε και αυτός την λύση του ποδηλάτου. Από Τον Μάη μέχρι τώρα μετακινούμε μόνο με το ποδήλατο πλέον.

Το καλοκαίρι ο οργανισμός μου σταμάτησε να χάνει κιλά. Δεν τηρούσα αυστηρά το πρόγραμμα μου αλλά δεν έκανα και "αλητείες"...:green:
Αποφάσισα να πάω σε μια διαιτολόγο. Αυτή μου έδωσε μια δίαιτα που δεν ήθελε πολλές θυσίες...απλώς δεν είχε αρκετή ποικιλία. Ψάρι. κοτόπουλο...συνέχεια ρύζι και βράδυ τοστ γιαουρτάκι κτλ. Δεν μου έβαλε περιορισμούς στην ποσότητα. Την ακολούθησα και έχασα λίγα κιλά. Μου έβαλε πιο πολύ ψάρι και έχασα λίγα ακόμα κιλά. Από τα 133 στα 129.

Από τα μέσα Σεπτεμβρίου όμως έμεινα στάσιμος.
Πριν 3 εβδομάδες πήγα ένα ταξίδι όπου έκανα όσο ποδήλατο και περπάτημα δεν είχα κάνει την υπόλοιπη ζωή μου. Έτρωγα χωρίς πολλές αναστολές... και κυρίως junk. Παρεμπιπτόντως τα είχα κόψει όλα αυτά. Όταν γύρισα και ζυγίστηκα είδα ότι δεν έβαλα κιλά...αλλά ίσα-ίσα έχασα 2 κιλά.
Διάβασα κάποιες συμβουλές στο ίντερνετ (π.χ. πάπρικα στο φαγητό, σόγια αντί για σάλτσες κτλ). συγχρόνως όμως σταμάτησα της ατελείωτες σαλάτες. Δυστυχώς δεν τις συμπάθησα ποτέ... απλά πράματα σε γενικές γραμμές και συνέχισα με κάπως πιο προσεκτική διατροφή.
Είδα ότι άρχισα να χάνω ξανά κιλά. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΠΕΙΝΑ όπως ένιωθα κάποιες φορές πιο παλιά.
Με αυτά και μ'αυτά τον τελευταίο μήνα έφτασα στα 121,5 κιλά (χθεσινή μέτρηση) ενώ είχα κολλήσει για μεγάλο διάστημα στα 128.

Πρωινό συνήθως δεν τρώω (γιατί δεν ξυπνάω το πρωί), μεσημεριανό ότι έχουμε στο σπίτι και τρώω δύο τοστ το βράδυ. Δυστυχώς δεν μπόρεσα τόσο καιρό να κόψω το πολύ αλκοόλ. Είμαι και 23 και όταν όλοι πίνουν και περνάν καλά δεν μπορώ να πίνω σόδα (το δοκίμασα ως εναλλακτική επιλογή στις εξόδους).

Στις 17 του μηνός μπαίνω φαντάρος. Τεθωρακισμένα- Αυλώνα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορώ να συνεχίσω την διατροφή μου; Έχω γνωστούς που έχασαν κιλά έχω άλλους που έβαλαν. Τι γίνεται όταν το φαγητό θα είναι τόσο ελεεινό που δεν τρώγεται; Τι επιλογές έχω; Έχω έναν γνωστό που έτρωγε συχνά κονσέρβες τόννου και έχασε αρκετά κιλά. Τι άλλο θα μπορώ να τρώω για να χάνω κιλά και να μην νιώθω κουρασμένος και πεινασμένος όλη μέρα; Τα βράδια στην σκοπιά τι μπορώ να μασουλήσω άμα πεινάσω.
Ευχαριστώ.

υγ: για πρώτη φορά νιώθω αρκετά υγιείς και περήφανος...
συγνώμη και πάλι αλλά ήθελα να τα πω :turtle:

κάποια στιγμή λέω να ανεβάσω και καμιά φωτογραφία να δείτε διαφορές από τα πρώτα 32 κιλά.

αξιέπαινος για την προσπάθεια και μόνο. Μπράβο σου. εγώ μπαίνω αυλώνα στις 16...

silk
08-11-10, 14:27
Γεια σας.
Μια φίλη μου πρότεινε το φόρουμ σας. Την βοήθησε πολύ και είπα να δοκιμάσω την τύχη μου.
Πιθανόν να σας κουράσω. συγνώμη.

Είμαι 23 χρονών 1,86 ύψος. Το Ιανουάριο όταν και τελείωσα τις σπουδές μου στο εξωτερικό ήμουν 153 κιλά...και δεν ήταν από τα μπράτσα...:unsure:
Απλά άφησα τον εαυτό μου στην τύχη του. Ανέκαθεν παχύσαρκος, κάπου εκεί όμως θεώρησα ότι ήταν το τέρμα.
Είπα να αλλάξω ζωή. Δεν πήγα σε διαιτολόγους και δεν ζήτησα ποτέ βοήθεια. Ίσως για να δω τι μπορώ να κάνω ως προσωπικότητα.
Άρχισα να κάνω αυτά που φαίνονταν λογικά. Έτρωγα σαλάτες. Έπινα πολύ νερό κτλ
Μείωσα κάπως τις θερμίδες μου (όχι σε τραγικό επίπεδο). Και τον Φεβρουάριο άρχισα να βγαίνω και για βάδην στην αρχή και αργότερα τρέξιμο. Έφτασα να κάνω 30 λεπτά την ημέρα τρέξιμο. Έχασα 15 κιλά μέχρι τον Μάρτιο. Με λίγο ακόμα ζόρισμα έχασα αλλά 5 μέχρι τον Μάιο.
Κάπου εκεί αποφάσισα να πάρω ποδήλατο και να παρατήσω το αμάξι. Άρχισαν να με πονάνε αφόρητα τα πόδια και μετά από μια επίσκεψη στο γιατρό μου πρότεινε και αυτός την λύση του ποδηλάτου. Από Τον Μάη μέχρι τώρα μετακινούμε μόνο με το ποδήλατο πλέον.

Το καλοκαίρι ο οργανισμός μου σταμάτησε να χάνει κιλά. Δεν τηρούσα αυστηρά το πρόγραμμα μου αλλά δεν έκανα και "αλητείες"...:green:
Αποφάσισα να πάω σε μια διαιτολόγο. Αυτή μου έδωσε μια δίαιτα που δεν ήθελε πολλές θυσίες...απλώς δεν είχε αρκετή ποικιλία. Ψάρι. κοτόπουλο...συνέχεια ρύζι και βράδυ τοστ γιαουρτάκι κτλ. Δεν μου έβαλε περιορισμούς στην ποσότητα. Την ακολούθησα και έχασα λίγα κιλά. Μου έβαλε πιο πολύ ψάρι και έχασα λίγα ακόμα κιλά. Από τα 133 στα 129.

Από τα μέσα Σεπτεμβρίου όμως έμεινα στάσιμος.
Πριν 3 εβδομάδες πήγα ένα ταξίδι όπου έκανα όσο ποδήλατο και περπάτημα δεν είχα κάνει την υπόλοιπη ζωή μου. Έτρωγα χωρίς πολλές αναστολές... και κυρίως junk. Παρεμπιπτόντως τα είχα κόψει όλα αυτά. Όταν γύρισα και ζυγίστηκα είδα ότι δεν έβαλα κιλά...αλλά ίσα-ίσα έχασα 2 κιλά.
Διάβασα κάποιες συμβουλές στο ίντερνετ (π.χ. πάπρικα στο φαγητό, σόγια αντί για σάλτσες κτλ). συγχρόνως όμως σταμάτησα της ατελείωτες σαλάτες. Δυστυχώς δεν τις συμπάθησα ποτέ... απλά πράματα σε γενικές γραμμές και συνέχισα με κάπως πιο προσεκτική διατροφή.
Είδα ότι άρχισα να χάνω ξανά κιλά. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΠΕΙΝΑ όπως ένιωθα κάποιες φορές πιο παλιά.
Με αυτά και μ'αυτά τον τελευταίο μήνα έφτασα στα 121,5 κιλά (χθεσινή μέτρηση) ενώ είχα κολλήσει για μεγάλο διάστημα στα 128.

Πρωινό συνήθως δεν τρώω (γιατί δεν ξυπνάω το πρωί), μεσημεριανό ότι έχουμε στο σπίτι και τρώω δύο τοστ το βράδυ. Δυστυχώς δεν μπόρεσα τόσο καιρό να κόψω το πολύ αλκοόλ. Είμαι και 23 και όταν όλοι πίνουν και περνάν καλά δεν μπορώ να πίνω σόδα (το δοκίμασα ως εναλλακτική επιλογή στις εξόδους).

Στις 17 του μηνός μπαίνω φαντάρος. Τεθωρακισμένα- Αυλώνα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορώ να συνεχίσω την διατροφή μου; Έχω γνωστούς που έχασαν κιλά έχω άλλους που έβαλαν. Τι γίνεται όταν το φαγητό θα είναι τόσο ελεεινό που δεν τρώγεται; Τι επιλογές έχω; Έχω έναν γνωστό που έτρωγε συχνά κονσέρβες τόννου και έχασε αρκετά κιλά. Τι άλλο θα μπορώ να τρώω για να χάνω κιλά και να μην νιώθω κουρασμένος και πεινασμένος όλη μέρα; Τα βράδια στην σκοπιά τι μπορώ να μασουλήσω άμα πεινάσω.
Ευχαριστώ.

υγ: για πρώτη φορά νιώθω αρκετά υγιείς και περήφανος...
συγνώμη και πάλι αλλά ήθελα να τα πω :turtle:

κάποια στιγμή λέω να ανεβάσω και καμιά φωτογραφία να δείτε διαφορές από τα πρώτα 32 κιλά.

λοιπον μειτ μπραβο για την προσπαθεια , αλλα βλακεια σου που δεν εκοψες το αλκοολ.
την πιο τελεια διαιτα να εκανες , αλλα να επινες θα στην χαλαγε.
αλκοολ πλεον δεν πινω συχνα, αλλα πολυ πολυ σπανια, με χαλαει.
ειπια προσφατα και θυμηθηκα τον λογο που δν μ αρεσει να πινω.
εδω δουλευω αποκλειστηκα και μονο σ μαγαζια με αλκοολ και δν το ακουμπαγα.
οσο αφορα τα γευματα σου.οπως ειπαν και τα παιδια απο πανω, σπασε τα σε πιο πολλα γευματα.

αλλα εχω μια ενσταση.οχι τα υπαρχον γευματα που κανεις.προσθεσε και αλλο καθαρο φαι γιατι τρως πολυ λιγο σε σημειο που αναρωτιεμαι πως την παλευεις!
και θες αποτελεσματα απο δω και περα.για ξεκινα το πεζο.
πρωι αφαγοτος, απογευμα παλι.και θα με θυμηθεις.

Giannis12
08-11-10, 17:16
Μπραβο σου για τα κιλα που εχεις χασει,σιγουρα εισαι πλεον περηφανος,και μην τα παρατησεις στο στρατο.
Αλκοολ τωρα, οταν βγαινεις εξω και θες να πιεις παρε τζιν με στημενο λεμονι (οχι λεμοναδα) γαιτι τα ανθρακουχα+το αλκοολ εχουν πολλεες θερμιδες.
Και εγω αυτο πινω εδω και 1+χρονο.
Για τις κονσερβες τωρα που ειπες δεν ειναι υγειινο να τρως πανω απο 2 την εβδομαδα γαιτι τα κονσερβοποιημενα εχουν αρκετα συντηριτικα μεσα.
Και βαρεα μεταλα,διοξινες γιατι ειναι μεγαλα ψαρια που ζουν αρκετα χρονια.
Περισσοτερο υγειινα ειναι τα μικροτερα ψαρια.
Στρατο δεν εχω κανει ακομα για να ξερω αλλα προσεχε μην τα ξαναπαρεις τα κιλα εκει μεσα,προσπαθησε και βρες εναλλακτικες.
:army2: