PDA

Επιστροφή στο Forum : Εβδομαδιαιο SPLIT



anastasisk
04-10-07, 18:27
Βλεπωντας το προγραμμα γραμμωσης του Sourla μου δωθηκε η αφορμη να ανοιξω ενα τοπικ το οποιο ηθελα να συζητησω εδω και καιρο αλλα περιμενα να κανω λιγη ερευνα ακομα.Ποσο εφικτο ειναι να προπονουμαστε 2 φορες την εβδομαδα καθε μυικη ομαδα με το παρακατω split

Δευτερα
Στηθος - Δικεφαλοι

Τριτη
Πλατη - Τρικεφαλοι

Τεταρτη
Ποδια - Ωμοι

Πεμπτη
Στηθος - Δικεφαλοι

Παρασκευη
Πλατη - Τρικεφαλοι

Σαββατο
Ποδια - Ωμοι

Τα ποδια χωριζονται σε διαφορετικες μυικες ομαδες,δηλαδη

Τεταρτη - Τετρακεφαλοι
Σαββατο - Δικεφαλοι,γαμπες

Επισης μια προταση ηταν εαν υπαρχει χρονος οι προπονησεις να ειναι 2 τη μερα απο 45 λεπτα η καθε μια,δηλαδη το μεσημερι στηθος και το απογευμα δικεφαλοι.
Αναφερομαι παντα σε περιοδο ογκου και οχι γραμμωσης.
Εγω προσωπικα ανεκαθεν θεωρουσα υπερβολικο ενα τετοιο προγραμμα αλλα επειδη βλεπω ολο και περισσοτερους να το υιοθετουν μου εχει κεντρισει το ενδιαφερον και θα ηθελα τις αποψεις σας.

Thanks...

billys15
04-10-07, 21:33
Εννοεις οτι βλεπεις ολο και περισσοτεροι να υϊοθετουν το συστημα 2-φορες-την-εβδομαδα (τον καθε μυ) ή την 2πλη προπονηση/μερα? Αν εννοεις το πρωτο,εχω διαβασει κι εγω σε ξενο forum πως καποιο εφηβοι καναν ετσι και ειδαν καλυτερα αποτελεσματα,απλα πρεπει να προσεξεις να μην το παρακανεις,δηλαδη να μην κανεις πανω απο 3-4 συνεχομενες εβδομαδες ετσι,γιατι παρουσιαζονται εντονα σημαδια υπερπροπονησης.

Τωρα για το 2ο ξερω οτι το κανουν συνηθως οσοι κανουν προετοιμασια.

anastasisk
05-10-07, 01:57
Billy αναφερομαι στο 1ο(2 φορες καθε μυικη ομαδα την εβδομαδα).

Sourlas
10-10-07, 00:41
Για όγκο Ξέχασε το γνώμη μου.Θες ξεκούραση κ θερμίδες. Αν θες να παιξεις 2φορες τον μυ την εβδομάδα ψάξε άλλα προτόκολα που είναι τις μόδας στο usa κτλ τα τελευταία χρόνια. Κοιτα για
Doggcrap Training,
Dual Factor Hypertrophy Training
ή παίξε γενικά upper/lower body.

Αυτο το split που ανεφερες εγώ θα το έβαζα μόνο σε γράμμωση, γιατί εκτος των άλλων δεν μπορείς να ανεβεις σε κιλά στις βασικές ασκήσεις...και άλλα μειονεκτήματα που το καθιστούν ακατάλληλο για όγκο.