PDA

Επιστροφή στο Forum : Φαρμακευτικα Συμπληρωματα



billys15
04-10-07, 21:58
Λοιπον με αφορμη το fish oil που γραφεται πολυ τωρα τελευταια ( :) ) ειπα να ανοιξω ενα topic για να δουμε και ποιο ψαρολαδο αξιζει απο τα φαρμακεια,αλλα και γενικα τι συμπληρωματα αξιζουν να παρουμε απο φαρμακειο.

Εγω ενα καλο που μπορω να προτεινω ειναι το cal c vita,αν και σε μερικα αρχιζουν να το αποσυρουν λογω του πανεξυπνου διαταγματος που βγηκε (οχι βιτ c πανω απο 135 mg).

Επισης,σχετικα με αυτο που ειπα στην αρχη,ειχα παει να ρωτησω και μου εδειξαν ενα προϊον με 750mg αν θυμαμαι καλα/καψουλα και ενα αλλο με 1γρ./καψουλα,αλλα φυσικα εκεινο εκανε 20 ευρω.Τωρα αν το γραψεις ισως βγει λιγοτερο,σκεφτομαι να το παρω παντως.Με την ευκαιρια,μιας και μιλαμε για fish oil,εχει δοκιμασει κανεις το maxepa?

P.S. γραψτε και τι εχετε δοκιμασει εσεις για να δουμε τι θα παρουμε 8)

Muscleboss
04-10-07, 23:48
Η αλήθεια είναι ότι στα φαρμακεία μπορείς να βρείς αρκετά καλά συμπηρώματα βιταμινών. Παρόλα αυτά νομίζω ότι οι αθλητικές εταιρίες συμπληρωμάτων βγάζουν σκευάσματα που και φτηνότερα κοστίζουν και περιέχουν καλύτερες αναλογίες στοιχείων για τον αθλητή (και όχι για το μέσο άνθρωπο ή άρρωστο). Τον τελευταίο καιρό χρησιμοιοώ βιταμίνες από εταιρίες συμπληρωμάτων και μόνο αν ξεμείνω καταλήγω στο φαρμακείο.

ΜΒ

anastasisk
05-10-07, 02:06
Προτιμω εταιριες συμπληρωματων για τους λογους που ανεφερε παραπανω ο ΜΒ και συγκεκριμενα προτιμω τα προιοντα της NOW FOODS.Νομιζω οτι η αναλογια τιμης-ποιοτητας ειναι απο τις καλυτερες.

Antonio
05-10-07, 10:28
θα συμφωνίσω με τους προλαλίσαντες αλλα εγώ ως αντιδραστικό στοιχείο αγοράζω πολυβιταμίνες από φαρμακείο... :P
Επίσης τα φαρμακεία έχουν και l carnitine αλλα δεν εχω δοκιμάσει ποτέ από εκεί.

Sourlas
10-10-07, 00:45
Αντονιο.... L-carnitine από φαρμακειο έχει 7,6ευρώ η συσκευασία των 10φυαλιδιων από 1ml. Ούτε το τζοκερ δε μας φτανει. Δεν κανει απο εκει,έχω θειο με φαρμακειο κ το ξερω κάλα αυτο.Βιταμίνες απο φαρμακεία δεν συμφέρουν τους αθλητές εκτος από εξαιρετικές περιπτώσεις.
Προτιμίστε Cal-C-Vita, Βιταμίνη C 1gr, 10 αναβράζουσες στα 1,46ευρώ.
Επίσης Δεξτρόξη (ζητηστε τη κ γλυκόζη αν δε καταλάβει...) στα 4,3ευρω.
Όλα τα άλλα μακρια.Πανακριβα απλα.

jGod
16-11-07, 13:39
να συμπληρωσω ...10κιλα δεξτροζη απο τον φουρνο της γειτονιας μου την παιρνω 3ευρω!οποτε..αν εχετε καποιο φουρνο στην γειτονια π κανει π.χ σιροπιαστα ,γλυκα, και ολα αυτα τα ωραια πραγματα...καντε ενα κοπο να ζητησετε!αυτοι περνουν βαρελια με 100κιλα γλυκοζη ..

anastasisk
16-11-07, 14:17
JGOD ο κολλητος μου ειναι ζαχαροπλαστης αλλα τωρα το εμαθα αυτο.Να παραγειλλω κανα κοντεινερ των 15 τονων για ολο το φορουμ..... :bodybuilder2: