PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυσκολιες ογκου



SepTum
12-11-10, 17:59
Καλησπερα.Το χρονο που μας περασε εκανα γυμναστικη χωρις να ακολουθω ενα διατροφικο πλανο.Το καλοκαιρι ξεκινησα γραμμωση,διατροφη και αεροβια,και εφτασα 68~κιλα.Τον χειμωνα αυτο ξεκινησα ογκο για να βαλω καθαρα κιλα.Στην αρχη μπορουσα να κρατησω μια διατροφη αν και εσκαγα αρκετα.Τωρα ειμαι στα 73 κιλα εχω βαλει καποιο λιπος αλλα οχι τοσο.Το θεμα ειναι οτι δεν γινεται πλεον να παρω αλλα κιλα γιατι αρχικα πρεπει να τρωω πολυ μεγαλες ποσοτητες καθαρου φαγητου με αποτελεσμα να σκαω και να μην μπορω να φαω αλλο,καθως επισης και απο οικονομικης αποψης,δηλαδη φευγουν πολλα λεφτα στο φαι.Για να παρω τα κιλα καταφευγω στο απεξω το οποιο ομως ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο και απο αποψης συσωρευσης λιπους αλλα και υγιεινης.Τι μπορω να κανω?Απο συμπληρωματα παιρνω μονο whey αλλα σκεφτομαι μηπως υπαρχει κατι αλλο που μπορει να βοηθησει που θα παραμενει ομως αγνο.

Kazmaier
12-11-10, 18:47
κοιταξε να δεις , η αληθεια ειναι οτι στην φαση του ογκου φευγουν μπολικα γιουρια, αλλα δεν εισαι και 90 κιλα οποτε να χρειαζεται να τρωσ τοσο πολυ και να μην μπορεις νομιζω.
Απο εκει και περα εγω οταν θελω να μειωσω το κοστος του φαγητου το γυριζω στο πιο hardcore px ρυζι η πατατες η τπτ μακαρονια αβερτα για υδατανθρακες που ειναι ολα φτηνα φαγητα και για πρωτεινη κοτοπουλο που παιρνω ομως αρκετο και το κανω βραστο αντι να παρω φιλετα και τετοια που κοστιζουν πιο πολυ, μετα οι τονοι ειναι οντως ακριβοι σχετικα και ολο τους αυξανουν οι μαλακες αλλα μπορεις να παιρνεις που και που για αλλαγη και μετα τπτ ψαρικα τπτ γλωσσες και τετοια που παλευονται σε τιμες , βαλε και τπτ γαλακτοκομικα τπτ γιαουρτια, ασπραδια κλπ και τετοια βαλε και την whey οποτε θα φτανεις την ημερισια ποσοτητα σου χαλαρα( το μοσχαρι αν και ειναι πιο νοστιμο και ακομα πιο ποιοτικο , ειναι και ακριβο γιαυτο βαλτο σπανια).Γενικα αν εισαι πολυ αυστηρος και σπαρτιατης στην γευση και βρισκεις και τπτ προσφορες πχ τα αυγα σε καποια μεγαλα σουπερ μαρκετ αμα παρεις αρκετα σου ρχεται πιο φτηνα ,δεν θα σου κοστιζει τοσο το φαι , αν εχεις και κανα κονε να ψωνιζεις απο μακρο θα κανεις ακομα μεγαλυτερη οικονομια.ΠΑντωσ μου φαινεται περιεργο που σου ερχεται πιο φτηνο το απεξω εκτος αν ενοεις αποκλειστικα και μονο σουβλακια

SepTum
12-11-10, 20:08
Δε ξερω παντως ακομα και σε αυτα τα κιλα που ειμαι,θυμαμαι οταν ειχα χωρισει ποσοτητες κλπ πχ εβαζα το ρυζι και το κοτοπουλο και ηταν υπερβολικα μεγαλες μεριδες,ποιο πολυ κουραζε η μονοτονια(εσκαγα κιολας) της γευσης και η στεγνοτητα,και αντε μετα απο 3 ωρες να ξαναφας.Για να παρεις απο makro χρειαζεται να εχεις απλα μαγαζι?(εχουμε απλα οχι με ειδη φαγητου).Οταν λες καταφευγεις μακαρονια,ρυζι η πατατες για υδατανθρακες δηλαδη σε κανονικες περιπτωσεις τι τρως?

thegravijia
12-11-10, 20:24
γραψε ακριβως τι τρως

Kazmaier
12-11-10, 20:37
και σε κανονικες αυτα τρωω απλα με αλλη σειρα:green: ε μπορει να παιζουν τπτ ψωμια ολικης και τπτ μαγειρευτα που τα κανει η μανα μου ομως, για μακρο πρεπει να εχεις μια καρτα για να μπαινεις εκει μεσα , δεν ξερω τι κριτηρια πρεπει να πληρεις για να σου βγαλουν εγω εχω ενα φιλο που εχει μια καρτα ενος αλλου φιλου που κιαυτος την πηρε απο αλλον και τρεχα γυρευε , αλλα μια χαρα την κανει την δουλεια και εχω παει κατι φορες
γραψε μας παντως αναλυτικα τι τρως για να εχουμε μια γενικη εικονα γιατι μου κανει εντυπωση που λες οτι τρως τοσο γιγαντιαιες μεριδες

SepTum
17-11-10, 05:14
Το στανταρ μου ειναι το πρωινο που ειναι 500ml γαλα,1σκουπ whey και 80-100γρ quaker καθως και το μεταπροπονητικο μια μπανανα και ενα scoop whey.Απο κει και περα τρωω αλα 2-3 γευματα ενδιαμεσα που θα ειναι πατατες η ρυζι η μακαρονια η καποιος αλλος υδατανθρακας οπως φασολια κλπ μαζι με καποιο κρεας κοτοπουλο κλπ σε μεριδες που με χορταινουν αρκετα.Απλα επειδη πλεον βλεπω οτι δεν παιρνω καταληγω και πιο βραδυ να τρωω κανα σουβλακι η burger η κατι τετοιο αλλα και παλι τιποτα.Και δεν ειμαι καν εκτομορφος.