PDA

Επιστροφή στο Forum : Η διατροφή του hangover!



Gasturb
15-10-07, 02:26
Η διατροφή του hangover!

Ήταν καλά χθες το βράδυ. Η βότκα παγωμένη, το ουίσκι δυνατό, το καμπάρι γλυκόπικρο. Σήμερα, ο κόσμος γυρίζει γύρω σας και καμπάνες χτυπούν τρελά στο κεφάλι σας. Δεν είναι τίποτα. Ένα απλό hangover! Διώξτε το οινόπνευμα από το αίμα και επανέλθετε σε νηφάλια κατάσταση, ακολουθώντας τη διατροφή της επόμενης μέρας.

Τι να προτιμήσετε
Φρούτα και πράσινα λαχανικά, τα οποία είναι πηγή σεληνίου και βοηθούν το νευρικό σύστημα. Δημητριακά, καρύδια, καστανό ρύζι και ζυμαρικά, που περιέχουν άφθονη βιταμίνη Β. Σούπες για την αφυδάτωση. Πρωτεΐνες και υδατάνθρακες (κοτόπουλο, ψάρι και όσπρια), που συμβάλλουν στην εξισορρόπηση του σακχάρου στο αίμα.

Τι να αποφύγετε
Λιπαρά, τηγανητά και μπαχαρικά που επιβαρύνουν το συκώτι

Πηγή : e-go.gr
Gt

Sourlas
15-10-07, 11:13
ΕΠΙΚΑΙΡΟ !!!!
Το Σαββατο που μας περασε "εμπλεξα" παλι και κατεληξα κατα τις 6 το πρωι σπιτι. Εκανα το λαθος κ ξεκινησα με κρασακι... συνεχισα με τζιν,πολυ τζιν ομως, και κλεισαμε με μπυρες...
Κυριακη πρωι καταλαβαινετε τι εγινε...

:box:


Μπραβο Γκας. Επικαιρος παντα.... :army2:

Muscleboss
15-10-07, 13:17
sourlas: αδιόρθωτος.... :evilno:

gas: από ότι φαίνεται πιάνεις το σφυγμό και τα ποστ σου είναι επιτυχημένα :)

ΜΒ

Gasturb
15-10-07, 13:29
thank u .. :)



sourlas: αδιόρθωτος.... :evilno:

:lol:

Sourlas
15-10-07, 16:25
Αφου ξερεις ρε Πανο τι φταιει... Εχω και μου εχουν αδυναμιες. Παντως το πρωι χτυπησα πρωτεινη με βρωμη κ μπανανα.Δεν μπορω να πω οτι συνηλθα αμεσα, αλλα τουλαχιστον δεν ειχα τυψεις. Το απογευμα ακολουθησε κρεπα σοκολατα. :porc:

Gasturb
15-10-07, 20:19
αλλα τουλαχιστον δεν ειχα τυψεις. Το απογευμα ακολουθησε κρεπα σοκολατα.
:shock: Αυτές οι τύψεις βλέπω ότι σε διορθώνουν :)



Το απογευμα ακολουθησε κρεπα σοκολατα.
Η κρέπα ήταν σύμφωνα με το πρωτόκολο δίαιτας κ γράμμωσης που ακολούθησες ? αν ναι με ενδειαφέρει άμεσα :rabbit:

Gt

anastasisk
17-10-07, 01:04
Αφου ξερεις ρε Πανο τι φταιει... Εχω και μου εχουν αδυναμιες. Παντως το πρωι χτυπησα πρωτεινη με βρωμη κ μπανανα.Δεν μπορω να πω οτι συνηλθα αμεσα, αλλα τουλαχιστον δεν ειχα τυψεις. Το απογευμα ακολουθησε κρεπα σοκολατα. :porc:

Ωραιος ο Sourlas.....λοιπον επειδη ειμαι και εγω της σαβουρας νομιζω οτι πρεπει καποια στιγμη να ενωσουμε τις δυναμεις μας σε ενα cheat meal εκτος και αν το μετατρεψουμε σε cheat DAY...χαχα.... :lol: :lol: :lol: .......... 8) 8) 8)

Gasturb
17-10-07, 01:41
ή κ cheat week γιατί όχι :P

Gt

gpol
17-10-07, 02:00
επιτρεπονται ολα; ;)

Sourlas
17-10-07, 12:29
Μαγκες ο ΜΒ ξερει απο καλη σαβουρα... Θα αναγκαστω να παραθεσω ντοκουμεντα.

anastasisk
17-10-07, 12:47
ή κ cheat week γιατί όχι :P

Gt

Εχει γινει και αυτο Gast.......ειδικα στα μερη σου που εχετε και τους καλυτερους γυρους...... :lol: :lol: :lol:

sTeLaKoS
29-11-09, 13:51
Thanks a lot! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Καλά φαντάστηκα πως όλο και κάτι θα υπάρχει στο φόρουμ:green:

alexandros91
28-11-10, 17:10
Thanks a lot! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Καλά φαντάστηκα πως όλο και κάτι θα υπάρχει στο φόρουμ:green:

ειναι αληθεια πως αν τη μια μερα φας τα κερατα σου απο φαγητα junk κτλ,αν δε φας καθολου πολυ την επομενη,δεν αποθηκευεται το λιπος γτ κανει 1 μερτα να αποθηκευτει??

Galthazar
29-11-10, 16:31
μετα απο hangover ντοματα!! Η καλυτερη λυση να μην γινετε λιαρδες :green:

jimmy007
30-11-10, 02:37
ειναι αληθεια πως αν τη μια μερα φας τα κερατα σου απο φαγητα junk κτλ,αν δε φας καθολου πολυ την επομενη,δεν αποθηκευεται το λιπος γτ κανει 1 μερτα να αποθηκευτει??

To πόσο χρόνο χρειάζεται να αποθηκευτεί λίπος είναι πολύ σχετικό. Αν δεν φας την επόμενη μέρα θα κάψεις λίπος αλλά πάντα με κάποιο κίνδυνο απώλειας μυικού ιστου..

jannous44
16-12-10, 12:24
εγω χτες ειχα βγει ειχα πιει 3 ουισκια κ ειχα φαει 1 μπιφτεκι (μεσα στη διατροφη) χωρις σαλτα χωρις ψωμι και ξερω εγω περασε η ωρα και μετα τα ποτα η κοιλια μου φωναζε "πειναω" και χτυπησα μια πιτσα (8 κομματια) ηταν ομως χορτοφαγικη.. κ τωρα εχω τυψεις μιας και το βραδυ δν πρεπει να τρωω καθολου υδατανθρακες :unsure::unsure:

TheWorst
16-12-10, 13:37
Πιτσα ρε ?:shock: Δεν ηξερα οτι με τις πιτσες και το ουισκι κανω γραμμωση και ογκο :weights::shock:

jannous44
17-12-10, 16:33
κλαιν μαιν ενα cheat γευμα ηταν δεν το κανω καθε φορα:toast::toast:

sTeLaKoS
26-12-11, 13:15
Μερικές ακόμη πληροφορίες για το hangover της επόμενης μέρας. :toast:


Ποιες δραστικές ουσίες και θρεπτικά συστατικά βοηθούν

Δραστικές ουσίες : Κοδεΐνη, δεϋδροκοδεΐνη, τιλιδίνη, ασπιρίνη, τολφαιναμικό οξύ (Tolfenamic acid (TA) ), ροζιγλιταζόνη, χλωρομεθειαζόλη
Θρεπτικά συστατικά: βιταμίνη Β6, βιταμίνη Α, κυστεΐνη και ακετυλκυστεΐνη, ψευδάργυρος, βιταμίνη C, μαγνήσιο
Ηλεκτρολύτες: Νάτριο, Κάλιο


Τα ναι και τα όχι

Ναι: πολύ νερό, άφθονος φυσικός χυμός πορτοκάλι, υδατανθρακούχα ποτά με ηλεκτρολύτες, ασπιρίνη, ελαφριά φυσική δραστηριότητα (περπάτημα)
Όχι: καφεΐνη, αναψυκτικά, παρακεταμόλη (Depon)


Τροφές που βοηθούν

Πλούσιες σε βιταμίνη C: φράουλες, πορτοκάλια, ακτινίδια, γκρέιπ φρούτ, λεμόνι
Πλούσιες σε κυστεΐνη και ακετυλκυστεΐνη: αυγά, γάλα, πουλερικά
Πλούσιες σε μαγνήσιο: γάλα, γιαούρτι, προΐόντα ολικής αλέσεως
Πλούσιες σε Β6: πουλερικά και κόκκινο κρέας
Πλούσιες σε ψευδάργυρο: πουλερικά και κόκκινο κρέας
Πλούσιες σε βιταμίνη Α: γάλα, γιαούρτι, σαλάτα


Πρόγραμμα διατροφής επόμενης ημέρας

Πρωινό: χυμός πορτοκάλι, γάλα 1,5%, αυγό βραστό, φρυγανιά σικάλεως
Δεκατιανό: μπανάνα και φράουλες
Μεσημεριανό: μπούτι κοτόπουλου χωρίς την πέτσα, μπρόκολο ή πράσινα λαχανικά, καστανό ρύζι, χυμός πορτοκάλι
Απογευματινό: γιαούρτι, φρυγανιές σικάλεως, μέλι
Βραδινό: αυγό βραστό (ή τόνος), μπρόκολο ή πράσινα λαχανικά, τομάτα, χυμός πορτοκάλι


Πιθανά συμπληρώματα διατροφής για την επόμενη ημέρα

Σύμπλεγμα βιταμινών Β (κυρίως Β6), μαγνήσιο, ψευδάργυρος, βιταμίνη Α και C, νάτριο και κάλιο.


iatronet.gr (http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=5407)

tolis93
26-12-11, 13:29
να μια σωστη διατροφη ρ παιδες για την επομενη του χανγκοβερ..

πρωινο

οτι εχει περισσεψει απο τα χτεσινα ξυδια με βρωμη και 3 κ σουπας φραπε μπας κ ανοιξει το ματι

δεκατιανο

2-3 κομματια απο αυτα τα σαντουιτσακια π καμια φορα παιζουν απο το χτεσινο τραπεζι.αν δε παιζουν.κατι θα χει μηνει απο ξηροκαρπια

μεσημεριανο
αν εχει μηνει γαλοπουλα με γεμιση ολα καλα.αν οχι....οτι εχει μηνει απο τα υπολοιπα

απογευματινο
οτι χριστοψωμο περισεψε μαζι με το τζατζικι η τη πατζαροσαλατα π περισσεψε απο χτες

βραδυνο

οτι αλλο εχει μηνει


οριστε.κ δε παει κ τπτ χαμενο.αξιοσεβαστη διατροφη.
ναι εδω να σημειωσω. χτες επαιξε κατι τετοιο.αλλα ολα τα γευματα ηταν γαλοπουλα κ γεμιση εκτος τ πρωινου.δν ειχε μηνει κ τπτ αλλο:green:

TheWorst
26-12-11, 13:39
Λεγαμε οχι καφεϊνη μετα το hangover και εσυ βαζεις φραπε πρωϊνιατικα :unsure:

tolis93
26-12-11, 13:41
Λεγαμε οχι καφεϊνη μετα το hangover και εσυ βαζεις φραπε πρωϊνιατικα :unsure:

χαχαχαχαχ δηλαδη ρε συ worst ολο το υπολοιπο το βρησκεις υπερτατα οκ ε?:green:

TheWorst
26-12-11, 13:47
Οχι,κοιταξα μονο τον φραπε :P